Skocz do zawartości

Rzymskie Wakacje czyli Modern Sacchismo


Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam mój, bez wątpienia, największy sukces taktyczny w historii grania w Football Managera czyli Romulus Sacchismo

 

spacer.png

 

Ściągnij taktykę

Modern_Sacchismo.fmf

 

 

 

Arrigo Sacchi zrewolucjonizował calcio we Włoszech wprowadzając bardzo agresywny pressing czy też grę na spalonego. Jego Milan w ciągu paru lat zdominował światowy futbol, a samego Sacchiego wstawił na stałe do piłkarskiego włoskiego Hall of Fame.

 

Moim celem nie było wierne odtworzenie taktyki Sacchiego, nie miałem zresztą tak wybitnych piłkarzy jak holenderskie trio, ale mogłem wykorzystać wiele z założeń jego filozofii.

 

Kształt

 

Milan Sacchiego ustawiał się w formacji podobnej do 4-4-1-1, bronił z kolei bardziej w 4-4-2, a jak wiemy dzięki Wengerowi for for tu iz de bezt formejszyn for de futbol picz.

 

W moim przypadku było to 4-4-1-1 by zmaksymalizować pressing, niesamowicie szybkie kontry i wycisnąć maksimum z napastnika (co jak możecie wiedzieć po karierze w Journeymanie całkiem nieźle się udało) grającego jako PF. Jak wspominałem - nie miałem van Bastena, ale miałem kogoś nawet skuteczniejszego ;) #PDK #KMWTW

 

Mentalność

 

Zdecydowałem się na Attacking z dwóch względów:

 

1) Drużyny Sacchiego atakowały wściekle, stale i agresywnie. Dzięki graniu Attacking możemy zwiększyć szybkość gry, bezpośredniość i stopień ryzyka. Ale też podbijamy rzeczy, które zauważymy dopiero jak przyjrzymy się dokładniej ekranowi taktycznemu czyli: wysokość linii obrony oraz wysokość linii ataku co też miało kluczowe znaczenie dla Sacchiego.

 

2) Pressing. Graliśmy z  kontrpressingiem i na największej intensywności pressingu (z czego też korzystał Sacchi) więc podwyższenie linii obrony i ataku miało sens. Bliżej rywala - szybciej odbierzesz piłkę :)

Fluidity

 

Sama płynność nie jest już ustawiana jak było w poprzednich edycjach, ale starałem się zachować maksymalnie płynny kształt, stąd postawienie większości ról w Support. Sacchi inspirował się Totaalvoetbal Holendrów, miał zresztą geniuszy w wymienności pozycji w składzie, więc postawienie na płynność było konieczne. Zwracam uwagę, że wysoka mentalność drużynowa, która wpływa na mentalność indywidualną sprawiała, że i tak każdy z graczy grał ryzykownie i ofensywnie :)

Polecenia drużynowe

 

Pass into space - wymienność, ruch bez piłki, zaskakiwanie rywala. Nie zliczę ile goli padło po podaniach prostopadłych.

 

Play out of Defence - skoro futbol totalny, to i ataki budujemy od obrony

 

Low crosses - to akurat moja inwencja. Jestem zwolennikiem (do czasu, obecnie mam nowe rozwiązanie) korzystania z niskich dośrodkowań, zwłaszcza że preferuje szybkich i niskich bocznych atakujących. Spora część bramek moich skrzydłowych/napastnika padła po takich właśnie zagraniach.

 

Distribute quickly - Z racji tego, że graliśmy szybko i agresywnie zdecydowałem się też na szybkie wznawianie gry by jak najszybciej zaskoczyć rywala

 

Counter & Counter press - wyjaśnione wyżej, szybkość + agresja

 

Każde polecenie z Out of possession służyło agresji i pressingowi, ale wyjaśnię osobno dwa:

 

Tight marking - zdecydowałem się na to polecenie by ponownie ułatwić pressing i odbiór piłki. Będąc bliżej rywala łatwiej było nam to zrobić. Ponownie jest to dosyć ryzykowne polecenie, ale ta taktyka w całości była zbudowana na zasadzie high risk high reward.

 

Use offside trap - prawdopodobnie jestem jedynym zwolennikiem na discordzie grania na ofsajd, a na pewno udało mi się odnieść największe sukcesy korzystając z tego polecenia. Ponownie chodziło zarówno o odtworzenie Sacchiego, ale też dopasowanie tego do sposobu grania. Granie z wysoką linią obrony i spalonymi jest dla mnie jednym z lepszych rozwiązań na obronę przed kontrami, choć oczywiście ryzykownym ;)

 

Role zawodników

 

SK (S) - wysoka linia, konieczność zabezpieczenia. Nie postawiłem na (A) mimo jego grania wyżej ze względu na niechęć do przyjmowania piłki i podchodzenia z nią (polecenie dribble more). Bramkarz u mnie miał przejmować piłki i oddawać najszybciej i najprecyzyjniej jak się da.

 

WB (S) - mocno uniwersalna rola do której dorzuciłem dwa polecenia. Stay Wider oraz Cross more often. Przy ilości zawodników wbiegających w pole karne chciałem zmaksymalizować dostawy piłek. Stay Wider z kolei dało z kolei rozszerzenie pola gry.

 

CD (D) - Tu wyjaśnię jedną z moich ulubionych rzeczy czyli granie zwyczajnym obrońcą, dosyć bezpośrednimi podaniami i poleceniem Play out of Defence. Ustawienie BPD sprawiłoby, że była szansa na zbędne dla mnie wychodzenie z mocno zorganizowanej linii obrony. Na obrońcach skupiło się mnóstwo walki w powietrzu i kontrola linii spalonego, więc Hold position jakie mają CD (D) było mi konieczne. Z kolei granie na Play out of Defence z bezpośrednimi podaniami drużynowymi sprawiło, że często moi środkowi obrońcy grali długie i wysokie piłki na dobieg dla atakujących. Nie zawsze były precyzyjne, ale dzięki szybkości moich zawodników do większości udało się dojść i wykorzystać.

 

IW (S) - Chciałem wesprzeć atakującego wszechstronnymi skrzydłowymi, a jednocześnie zachować kształt. No i idealnie się do tego nadawali IW. Dzięki roli Support mieli mentalność Positive więc mogli się poświęcić pracy na całej szerokości boiska, a dodatkowe polecenie Stay Wider w połączeniu z domyślnym Cut Inside dawało im więcej miejsca na penetrowanie luk między zasiekami rywali.

 

DLP (S) - każda drużyna musi mieć reżysera gry. Hold Position, Take more Risks, wrzucasz w to gracza z passing i vision 15+ przy mocno szybkich zawodnikach i bezpośrednim graniu i obserwuj cudowne efekty.

 

CM (S) - to jest rola, która najmocniej ewoluowała. Żeby zachować kształt i nie dać się zaskoczyć zacząłem od grania tutaj rolą CAR. Carrilero dawał w tej formacji drużynie stabilność i oddech. Był zawodnikiem, który niezmordowanie łatał każdą dziurę jaka mogła się pojawić w formacji w trakcie ataku/w fazie kontry rywali. Dlaczego później zdecydowałem się na CM (S)? Bo to rola tzw. clean slate. Mentalność Balanced (Positive przy drużynowym Attacking) i ŻADNEGO POLECENIA na stałe. W dodatku grałem bez poleceń, a dalej udawało nam się zachować kształt. Znalazłem w trakcie grania proste rozwiązanie - nauczyłem graczy na tej pozycji odpowiednich PPMów i dzięki temu nie było konfliktu PPM vs polecenia indywidualne. Zawodnik wybierał tylko rozwiązania z PPMów.

 

AM (A)/(S) - zapisałem dwie mentalności bo w trakcie kariery miałem paru różnych pomocników. Czasami byli to bardziej kreatorzy, którzy dostawali (S) + take more risks, czasami byli to lepsi zawodnicy pod kątem wykończenia, a ci dostawali (A) + roam from postion i czasem move into channels. Czasami byli to głównie presujący zawodnicy i wtedy...no właśnie clean slate + PPM. Polecam to rozwiązanie swoją drogą, choć trwa jeśli poleceń macie więcej ;)

PF (A) - mój król. Mój cesarz, mój imperator, moje creme de la creme. Rodrigo Pacheco. Boże, co za napastnik. Powiem tylko dwa fakty bo pisałem o nim gdzie się da: 6 Złotych Piłek i ponad 300 bramek dla Romy.

 

A dlaczego PF (A)? Cóż, Pacheco miał skille, ale właściwie przypadek sprawił, że zagrałem tą rolą. Chciałem mieć pewność, że padną gole. Chciałem pressować. Okazało się, że to zestawienie chęci i wysokich umiejętności sprawiło, że Rodrigo strzelał bramkę za bramką. Warto było.

 

A więc co udało się osiągnąć tą taktyką?

Roma za moich czasów zdobyła w 10 sezonów:

 

- 9 Scudetto (pod rząd)

- 9 Coppa Italia

- Ligę Europejską

- 9 Supercoppa Italia (pod rząd)

- 4 Superpuchary Europy

- 6 Pucharów Ligi Mistrzów w tym 4 pod rząd

 

Rekordy:

 

- 38-0-0

- 72 spotkań ligowych bez porażki (pobity rekord Milanu Sacchiego z 1993 roku)

- 114 punktów

- 49 zwycięstw ligowych z rzędu (pobity rekord Interu z 2007 roku)

- 13 spotkań bez straty gola

- 39 bramek w sezonie ligowym Pacheco (pobity stuletni rekord należący do Rosettiego)

- rekord 29 czystych kont

 

 

A na koniec zostawiam jednego screena, którego nigdy nie przebije:

 

1054738553_Zrzutekranu2020-06-21o20_11_19.thumb.jpg.92c585d85260398ad6cf143afec7bf01.jpg

Dziękuje, do widzenia, zachęcam testować taksę :D

 

Ściągnij taktykę

Modern_Sacchismo.fmf

  • Lubię! 2
  • Uwielbiam 3
  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...
  • 3 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...