Skocz do zawartości

Wybory do MT XVII kadencji - nominacje


Rekomendowane odpowiedzi

Jak co pół roku tradycyjnie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w wyborach do ModTeamu. Bieżąca kadencja kończy się 30 czerwca. Od kolejnego dnia przez następne pół roku forum opiekować będą się osoby, które wygrają głosowanie.

 

Zachęcamy do zgłaszania swoich kandydatur :) 

 

Każdy ma prawo do zgłoszenia dowolnej liczby kandydatów, prosimy jednak o przynajmniej kilka słów uzasadnienia. Nicki zgłoszonych prosimy pogrubiać lub w inny sposób wyszczególniać.

 

Nominacje zgłaszamy przez dwa tygodnie. Temat zostanie zamknięty 14 czerwca o godzinie 23:59. Następnie zostanie założony stosowny temat ze zgłoszonymi kandydatami, w którym wybierzemy piątkę moderatorów.

 

 

Ja nominuję @verlee, @jmk, @ajerkoniak, @Meler i @lad.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
39 minut temu, krzysfiol napisał:

Każdy ma prawo do zgłoszenia dowolnej liczby kandydatów, prosimy jednak o przynajmniej kilka słów uzasadnienia. Nicki zgłoszonych prosimy pogrubiać lub w inny sposób wyszczególniać.

 

 

39 minut temu, krzysfiol napisał:

Ja nominuję @verlee, @jmk, @ajerkoniak, @Meler i @lad.

 

Nominuję @krzysfiol, bo jednak też jest człowiekiem i w dupie ma nakazy!

  • Lubię! 1
  • Haha 1
  • Uwielbiam 2
Odnośnik do komentarza

Tak szczerze, to też nie skumałem - tylko mój post miał być "śmieszny", reszta wydaje mi się sensowna (mam nadzieję, że Hajd nie śmieszkował, bo było mi miło ?).

 

2 minuty temu, schizzm napisał:

To zaloguj się ma mój nick, może ode mnie inaczej widać :)

A to bez sensu komentarz, chyba lewą nogą wstałeś ;) 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, schizzm napisał:

Spoko, pisałem w Maryni, napisze i tu, log as to żart "pierwsza klasa". 

 

To było w odpowiedzi do @verlee :)

 

A, zapomniałem o jeszcze jednej nominacji - @Vami obowiązkowo :)

 

Dziękuję, ale nie przyjmuję. Proszę o niebranie mnie pod uwagę w wyborach.

Odnośnik do komentarza

Szanowny Marszałku, Wysoka Izbo… tak to się robi? :D

 

Zacznę od samozaorania xD

 

7 lat temu byłem pierwszy raz nominowany do MT. (Piszę to, żeby spodobać się wyborcom przywiązanym do tradycji). Swoją kampanię zacząłem tym postem:

Z dużą częścią tego, co wtedy napisałem, dalej się zgadzam, jakkolwiek nie udało się wtedy tego zrealizować. 7 lat dystansu daje przestrzeń do dwóch rzeczy: żeby zastanowić się czemu i żeby pomyśleć, co się od tego czasu zmieniło. Postem tym chciałbym to niniejszym uczynić.

 

11 hours ago, schizzm said:

Szkoda, że nawet tutaj musi powstać cyrk.

 

@lad @Dudek @Feanor @krzysfiol @Pulek @Reaper @kolek23 @Meler @z0nk

 

Bo by się do tego nadawali.

Zresztą obecnie to i tak tylko inny kolor nicka. 

 

Nie zgadzam się z tym, że musi tak być. Wydaje mi się również, że jest pewien potencjał, żeby tak nie było. Realistycznie patrząc nie jest on taki, żeby forumcm.net stało się nowym powerhousem internetu xD — ale na pewno nie jest on tak mały, żeby jedyne, czym się różni MT od nie-MT był kolor nicka. Myślę zresztą, że pokazały to ostatnie tygodnie. Tak więc moim motywem przewodnim byłoby połączenie tego, co jest (bo wbrew pozorom sporo mamy, jeśli dobrze się przyjrzeć), z tym, co mogłoby być. 
 

Diagnoza

 

Zacznę od tego, co jest. Oto moja diagnoza: Football Manager był, jest i będzie na zawsze tematem niszowym. Jest to w pewnym sensie stała odgórnie nam nadana, którą musimy zaakceptować. Wynika ona z tego, że FM to nie jest FIFA i podoba się stosunkowo niewielkiej części graczy. Co więcej, choćbyśmy się…, to nigdy nie zwiększymy liczby graczy FM-a w Polsce, ponieważ jedną siłą, która może to zrobić, jest SI i to tylko wtedy, gdyby znacząco zmienili kształt całej gry. Tak więc z góry odpadają wszystkie taktyki rozwoju, które opierają się o założenie masowości. Była to jedna z przyczyn, dla których przewaga, którą dawno temu wypracowało CM Rev, do niczego wielkiego nigdy nie doprowadziła — na pewnym poziomie inwestycji hajs się po prostu nie spina. Być może @Vami w Maryni opisze potem chętnym na własnej skórze problemy i konsekwencje dylematu, który opisałem powyżej, rantując przy okazji na popularne, słodkie, masowe piwa ;)
 

Pozostaje pytanie: czy można znaleźć model, który nie opiera się na masowości, a zamiast tego zyskuje na wartości właśnie w niszy? 7 lat temu odpowiedziałbym, że nie. Ale przez ten czas w internecie zmieniło się wiele. Dlatego dzisiaj odpowiem:
 

A można, jak najbardziej, jeszcze jak

 

Napiszę więcej: my już mamy model, który świetnie działa. Jest to też jeden z powodów, dla których zdecydowałem się napisać ten post: jeśli nawet mnie nie będzie w MT, to zostanie blueprint, który, jeśli jej się on spodoba, będzie mogła wykorzystać nowa moderacja.
 

Modelem tym jest stary dobry Przyjaciel CMF.

 

To 7 lat, które minęły od poprzedniej nominacji, nauczyły mnie również, jak trudno jest zachęcić kogokolwiek do zapłacenia za cokolwiek w internecie. Tymczasem na tym forum samoistnie pojawił się mechanizm finansowania naszej działalności, który opiera się na dobrowolnych, regularnych wpłatach w zamian za symboliczne nagrody. Za każdym razem, kiedy wspominam o tym komukolwiek spoza CMF, spotykam się z niedowierzaniem i myślę, że za nie doceniamy tego, jak ciekawą rzecz wypracowaliśmy. Samo to, że Przyjaciel CMF powstał przed takimi projektami, jak Patronite, suby na Twitchu i YouTube, pokazuje, że nie potrzebujemy rewolucji, a podwaliny pod rozwój niszy już istnieją w naszej społeczności. To, czego potrzebujemy, to uświadomienie sobie naszych mocnych i słabych stron. Przyjaciele CMF są IMO zdecydowanie najmocniejszą. Moim postulatem jest skupić się na tej funkcji, rozwinąć ją i przestać wstydzić się tego, że „jesteśmy forum znajomych”. Ten post to myślowa gimnastyka, która eksploruje czy ta semi-kpina pisana zawsze zrezygnowanym tonem może stać się naszą zaletą.
 

Jaka jest nasza najsłabsza strona?

 

Jest nią dostępność, czas i regularność. Kogokolwiek nie wybierzemy, prowadzenie forum będzie dla niego tylko hobby. A życie tyra. Musimy zastanowić się, jak wiele można zrobić w takich warunkach i — przede wszystkim — jak sprawić, żeby te postanowienia się nie rozmemłały. Kadencje trwają tylko pół roku. Realistycznie patrząc to mało czasu. To jeszcze mniej czasu, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że prosić każdego członka MT o nawet godzinę czasu dziennie na realizowanie jakichkolwiek postanowień, jest już niesamowicie wymagające i — jeśliby się udało — byłoby niesamowitym sukcesem i dużym poświęceniem.
 

Dlatego proponowałbym zacząć kadencję od ustalenia 3-4 projektów, które MT zrealizowałoby przez 6 miesięcy, a następnie udostępnić publicznie ich listę i opisywać, jak idą bądź nie idą one do przodu. Proponowałbym także zaangażowanie w te projekty oddolnie osób, które byłyby chętne przy nich pomagać. Tutaj przykład, w jaki moglibyśmy to ogarniać: https://www.notion.so/4a7994491fb04654846b7412fe543a9d?v=bc28196af4de4752a665052b48aa5e38
 

Moją propozycją jest moderacja, która nie reaguje biernie na to, co się dzieje na forum, rozstrzygając warny (których i tak nie ma), ale moderacja, która robi, ile może w czasie, którym dysponuje, a jeśli nie da rady skończyć, to zostawia projekty kolejnej moderacji, która może je kontynuować.

Zachęcam każdego do głosowania na osoby, które według niego spełniają te kryteria, niezależnie od tego, czy uważają, że to ja, czy nie ja.
 

Przykładowo sprawa przestarzałego regulaminu forum powinna się znaleźć w takim katalogu zdań i powinna być zaadresowana, a my moglibyśmy wiedzieć, czy idzie do przodu i pomóc, jeśli nie idzie. Tak, jak pisałem już w Maryni, proponuję swoją pomoc w tym temacie i obecnie eksploruję opcje.
 

Why care?

 

Mam dwa powody. Jeden jest emocjonalny, drugi ekonomiczny. 

  • Emocjonalny jest taki, że wydaje mi się, że dla więcej niż kilku osób tutaj to forum jednak coś znaczy i jakkolwiek nie mają snów o potędze, to chcą, żeby dobrze mu się działo.
  • Ekonomiczny jest taki, że może być w tym hajs, który społeczność wykorzysta, żeby się rozwijać. 

Wróćmy znowu do Przyjaciela CMF. Jak pewnie już się domyślacie po tylu akapitach, uwielbiam tę funkcję. Na liście osób, które wpłacają na Przyjaciela, widzę obecnie 44 osoby z aktywnym statusem. To jednocześnie mało i dużo. Mało — jeśli myślimy o modelu masowym. Dużo — jeśli o niszowym.
 

Na potrzeby dowodu załóżmy na chwilę, że przeprowadzamy właśnie eksperyment myślowy. Na jego potrzeby zmieńmy nieco zasady funkcjonowania Przyjaciela CMF. Po pierwsze, powiedzmy, że działa jak bardzo tani abonament — 5 zł płatne co miesiąc. Już przy obecnym stanie forum da nam to 44*5*12 = 2 640 zł rocznie. Obecny stan konta to 1724,29 PLN, tak więc jedna zmiana wygenerowała prawie 1000 zł dodatkowo dla społeczności. Gdyby udało nam się zwiększyć liczbę przyjaciół do 100, mielibyśmy 100*5*12 = 6 000 zł rocznie. Jakkolwiek chyba wszyscy się zgodzimy, że nie będzie na forum milionów użytkowników, to czy naprawdę zdobycie 50 nowych osób przez rok-dwa wydaje się aż tak nierealne? Na pewno trudne — ale IMO też realne.

 

Teraz czas na drugą część eksperymentu myślowego. Załóżmy, że wprowadzimy trzy progi dotacji. 5 zł, 10 zł, 15 zł. 60% zdecyduje się na 5 zł, 30% na 10 zł, 10% na 15 zł. Dodatkowe progi mogłyby realizować jakieś dodatkowe symboliczne przywileje. Przykładowo próg nr 2 za 10 zł mógłby odblokować dodatkowe uprawnienia na Discordzie.
(44*5*0.6*12)+(44*10*0.3*12)+(44*15*0.1*12) = 3 960 zł
Teraz ten sam eksperyment z 100 użytkownikami.
(100*5*0.6*12)+(100*10*0.3*12)+(100*15*0.1*12) = 9 000 zł

 

Tym samym zaczynamy operować kwotami, które otwierają nowe możliwości: konkursy, nagrody, realizowanie reklam, płacenie za rozszerzenia do IPB czy jakieś appki do marketingu i promocji forum. Na tym etapie nie chodzi mi jednak o konkretne propozycje, ponieważ z tymi można się zgadzać bądź nie zgadzać, ale o pokazanie modelu, w którym małe liczby dają fajne rezultaty. Już teraz z prostymi zmianami mówimy o zwiększeniu stanu konta od 2x do 5x. Jak dla mnie CMF może się dorzucać do piw forumowych czy grania forumowiczów na hali w realu raz na pół roku, jeśli uznamy, że tak chcemy i to sprawi, że ktoś, kto przyjdzie na takie piwo, potem zostanie na forumku, przyjedzie na zlot, zacznie dyskutować w Maryni, zostanie Przyjacielem CMF… Nie wydaje mi się to nierealne. Zresztą, hajs może iść nawet na sam zlot.
 

Co bym proponował

  • Wprowadzenie nowego regulaminu forum
  • Zreformowanie Przyjaciela CMF i prawdopodobnie/wstępnie użycie do tego Patronite
  • Zwiększenie aktywności przez PW / e-maile wysyłane automatycznie przez forum w celu aktywizacji nowych użytkowników po to, żeby chociaż 1 na miesiąc z nami zostawał
  • Przykładowo wysyłanie raz na miesiąc newslettera o FM + taktyce, np. kilka fajnych filmików z Tifo Football, Football Made Simple, artykułów z The Athletic, czy kanałów na YT takich jak FM Base
  • Pojawienie się CMF na większej ilości kanałów spoza forum, które sprowadzałyby do nas nowych fajnych ludzi

Tym samym chciałbym poprzeć kandydaturę @Reaper, ponieważ ma on doświadczenie zawodowe lub już teraz macza rączki w 4 z 5 powyższych rzeczy. Maciek zawodowo zajmuje się takimi rzeczami jak SEO, newslettery, pozyskiwanie użytkowników i nadzorowanie statystyk kont darmowych i płatnych.
 

Discord

 

KOŚĆ NIEZGODY. Najważniejsza rzecz, którą według mnie pokazał Discord, to to, że fajne nowości potrafią przechytrzyć starych koni w generowanie miljona contentu na forum, gdzie wiodącą od lat tezą było to, że scena umiera przez brak czasu i starzenie się użytkowników. Tymczasem na Discordzie regularnie widzimy takie sytuacje jak @Hajd wymykający się wieczorkiem rodzince, żeby pograć i postreamować KS Wasilków xD Ośmielę się zaryzykować tezę, że to forum kolektywnie nie grało tyle w FM-a od co najmniej 2010 roku. Ja sam zwykle miałem w FM-y co roku 100-150 h. W tym tygodniu na liczniku pękło mi 813 godzin w FM-a 2020.
 

Dlatego do katalogu zadań dorzuciłbym dwie rzeczy:

  • rozwój integracji forum z Discordem w celu aktywizacji nowych i istniejących użytkowników — dzięki zwiększonemu budżetowi moglibyśmy sobie pozwolić na takie pluginy jak https://invisioncommunity.com/files/file/9287-brilliant-discord-integration/
  • szukanie nowych kanałów, które będą miały podobny efekt — najlepiej byłoby, gdyby tworzyły content na forum do komentowania i lajkowania za nas, dlatego pierwszym z brzegu pomysłem jest stworzenie i kurowanie listy kanałów na YT o taktyce (takich jak Tifo Football) i FM-ie (takich jak FM Base) i publikowanie ich automatycznie na forum / Discordzie, kiedy się pojawią po to, żeby stymulować o nich dyskusję — mógłby nam w tym pomóc kolejny plugin, np. https://invisioncommunity.com/files/file/8733-bim-youtube-importer/ 

Zakończenie

 

Istnieje oczywiście możliwość, że powyższa ewolucja się nie uda, ale skoro jest pomysł, to czemu by nie spróbować ;) Pisanie tego to było dla mnie ciekawe ćwiczenie zawodowe, bo w gruncie rzeczy takimi rzeczami zajmuję się w pracy.

  • Lubię! 13
  • Uwielbiam 4
Odnośnik do komentarza

I bez tego manifestu @verlee wydawał się być dobrym kandydatem do MT, teraz nie mam już co do tego żadnych wątpliwości.

 

Na pewno na nominację zasługuje obecny MT: @Fenomen @Feanor @Pulek @Dudek @Perez @krzysfiol ponieważ na forum panuje porządek. Jednakże jak uczy doświadczenie często wiele osób (tak jak teraz Hajd, którego kilka godzin wcześniej również bym nominował) z różnych powodów nie może lub nie chce kontynuować tej roli więc warto od czasu do czasu wpuścić nową krew. W takiej roli sugeruję aktywnych użytkowników: @ajerkoniak @jmk @Meler @beeres @szramek @Brudinho @schizzm @Gabe. Nietypową kandydaturą na tle reszty jest @Malin, który miał świetny start na discordzie, na forum jest od dawna i wydaje się być ciekawym kandydatem.

 

Last but not least @Reaper który sumiennie opiekuje się finansami forumka. 

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
  • krzysfiol zablokował i odpiął ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...