Jump to content
Sign in to follow this  
Doctor

Polska Legia

Recommended Posts

Powodowany chęcią zabicia nudy w czasie kwarantanny rozpoczynam projekt "Polska Legia" w Football Managerze 2020.  Opisywanie kariery na forum ma na celu również zmotywowanie mnie do gry. Jest tylko jedna zasada. Ściągam do klubu wyłącznie zawodników z polskim obywatelstwem. Zobaczymy co uda się osiągnąć, oraz ilu reprezentantów "wyprodukować".

 

Swoją przygodę rozpocząłem od sprzedania zagranicznych piłkarzy. Szedłem po najniższej linii oporu, aby nie zostać na początku sezonu z jakimś zagranicznym piłkarzem na dużym kontrakcie. Z klubem pożegnali się:

 

Valeriane Gvilia (25l. GEO 24/3) -----> FC Basel (170 tysięcy euro)
Andre Martins (29l. POR 2/0) -----> Carfiff City (1,2 miliona euro + bonusy = 1.4 miliona)
Toni Segura (21l. ESP 0/0) -----> Toledo (wypożyczenie)
Domagoj Antolic (29l. CRO 6/0) -----> (700 tysięcy euro)
Luis Rocha (26l. POR 0/0) -----> OFI (43 tysiące euro)
Luquinhas (23l. BRA 0/0) ------> VIT (575 tysięcy euro)
Marko Vesovic (28l. MNE 27/2) -----> STVV (600 tysięcy euro)
Tomas Pekhart (30l. CZE 19/2) -----> Sigma Ołomuniec (425 tysięcy euro + bonusy = 525 tysiecy euro)
Salvador Agra (27l. POR 0/0) -----> ŁKS Łódź (140 tysięcy euro + bonusy = 170 tysięcy euro)
Jose Kante (29l. GUI 14/1) ------> Pogoń Szczecin (300 tysięcy euro)
Ivan Obradović (31. SRB 27/1) -----> Cukaricki (100 tysięcy euro)
William Remy (28l. FRA 0/0) -----> RC Lens (100 tysięcy euro)
Arvydas Novikovas (28l. LTU 60/7) -----> Glasgow Rangers (250 tysięcy euro)

 

Podsumowując udało się sprzedać wszystkich obcokrajowców, którzy byli w Legii Warszawa. Zostałem z bardzo wąską kadrą, którą wzmocniłem następującymi piłkarzami:

 

Sebastian Tyrala (31l. POL 1/0) ex. Wolny Agent -----> Legia Warszawa (0 euro)
Kacper Kozłowski (15l. POL 0/0) ex. Pogoń Szczecin -----> Legia Warszawa (875 tysięcy euro)
Miłosz Szczepański (21l POL 0/0) ex. Raków Częstochowa -----> Legia Warszawa (23.5 tysiąca euro)
Hubert Matynia (23l. POL 0/0) ex. Pogoń Szczecin -----> Legia Warszawa (500 tysięcy euro)
Aleksander Buksa (16l. POL 0/0) ex. Wisła Kraków -----> Legia Warszawa (875 tysięcy euro)
Waldemar Sobota (32l. POL 18/4) ex. FC St. Pauli -----> Legia Warszawa (775 tysięcy euro)
Mateusz Młyński (18l. POL 0/0) ex. Arka Gdynia -----> Legia Warszawa (325 tysięcy euro)
Kamil Dankowski (23l. POL 0/0) ex. Śląsk Wrocław -----> Legia Warszawa (925 tysięcy euro)
Jakub Kamiński (17l. POL 0/0) ex. Lech Poznań -----> Legia Warszawa (3,1 miliona euro)
Patryk Klimala (21l. POL 0/0) ex. Celtic Glasgow -----> Legia Warszawa (wypożyczenie)
 

Do wzmocnień można zaliczyć również młodzież z naszej akademii, którą zdecydowałem się przesunąć do pierwszego zespołu. Młody utalentowany stopem Ariel Mosor (16l. POL 0/0) wraz ze swoim kolegą Mateuszem Praszelikiem (19l. POL 0/0) dołączyli do pierwszej drużyny. Reasumując jestem średnio zadowolony. Do największych talentów na polskim podwórku (Gumny, Puchacz, Marchwiński) ze względu na finanse i napięte relacje na linii Poznań - Warszawa nie mieliśmy dostępu. Okazało się również, że kluby z ekstraklasy żądają za swoich zawodników wielkich pieniędzy, których na tym etapie kariery jeszcze nie mamy. Musiałem pogodzić się takim stanem rzeczy. Z takimi wzmocnieniami przyszło nam rozpocząć podbój Ekstraklasy oraz Ligi Europy. Zobaczymy co przyniesie nam pierwszy sezon. Być może będzie dla nas najtrudniejszy. Cel jaki sobie stawiamy to oczywiście mistrzostwo. Dla zarządu nie ma znaczenia, że gramy młodym i fajnym w całości polskim zespołem. Dla nich liczą się wyniki. Ja mam nadzieję, że ten skład da nam mistrzostwo oraz pozwoli na grę w fazie grupowej Ligi Europy.

 

22/6/2019 Legia Warszawa vs. Partizan Belgrad 2:5 (Wszolek, Cholewiak)
29/6/2019 1860 Munchen vs. Legia Warszawa 2:1 (Rosołek)
3/7/2019 Croatia Zmijavci vs. Legia Warszawa 1:4 (Matynia, Slisz, Cholewiak, Rosołek)
6/7/2019 Partizan Czerwen Brjag vs. Legia Warszawa 1:3 (Slisz, Buksa x2)
9/7/2019 Legia Warszawa vs. FC Midtjylland 1:0 (Rosołek)

 

Sparingi, w trakcie których kompletowałem kadrę wyglądały różnie. Testowaliśmy ustawienie oraz młodych zawodników. Prawdziwa weryfikacja miała przyjść dopiero w pierwszej kolejce ekstraklasy oraz w europejskich pucharach. Naszym rywalem w pierwszej fazie eliminacji do Ligi Europy został zespół Urartu-Erywań. Drużyna z Armenii nie powinna być dla nas żadnym wyzwaniem.

Share this post


Link to post

Bramkarze: 
Radosław Majecki wypożyczony z AS Monaco (19l. POL 0/0) 
Radosław Cierzniak (36l. POL 1/0)

 

Jedyna pozycja w klubie, która po mojej rewolucji pozostała bez zmian. Cierzniak zbliża się do końca kariery i będzie zmiennikiem Majeckiego. Młody Polak jest już jedną nogą we Francji z czym musimy się pogodzić. Poszukiwania nowego bramkarza na dobrą sprawę już trwają. Majecki to z pewnością jeden najlepszych bramkarzy w Ekstraklasie i silny punkt polskiej Legii.

 

Prawi obrońcy: 
Paweł Stolarski (23l. POL 0/0) 
Kamil Dankowski (23l. POL 0/0) 


Rywalizacja na tej pozycji zapowiada się ciekawie. Stolarski przez lata uważany był za wielki talent. Nie rozwinął się jednak na miarę oczekiwań i dziś gra w Legii Warszawa. Dankowski przyszedł za spore pieniądze. Na ten moment wyżej oceniam Stolarskiego, jednak w przypadku dobrej dyspozycji Dankowskiego widzę duże szanse na zmianę hierarchii. Oczywiście marzeniem na pozycję prawego defensora byłby Robert Gumny, na którego nas nie stać.

 

Środkowi obrońcy: 

Igor Lewczuk (34l. POL 2/0)
Artur Jędrzejczyk (31l. POL 39/3)
Mateusz Wieteska (22l. POL 0/0)
Ariel Mosor (16l. POL 0/0)
 

Do trójki stoperów dorzuciłem młodego Mosora, który ma zaliczyć określoną liczbę minut i zebrać cenne doświadczenie. Podstawowa para stoperów to Wieteska - Jędrzejczyk. Igor Lewczuk jest doświadczonym stoperem, który w razie kontuzji, któregoś z tej dwójki wskoczy i da naszej defensywie spokój.

 

Lewi obrońcy:

Michał Karbownik (18l. POL 0/0)
Hubert Matynia (23l. POL 0/0) 

 

Karbownik to jeden z naszych największych talentów. Na tym etapie ciężko mi ocenić czy będzie częściej grał na lewej stronie defensywy, czy w środku pola. Wszystko będzie zależało od dyspozycji pozyskanego z Pogoni Szczecin dwudziestotrzyletniego Huberta Matyni. 

 

Środkowi pomocnicy: 
Sebastian Tyrala (31l. POL 1/0)

Bartosz Slisz (20l. POL 0/0)

Milosz Szczepański (20l. POL 0/0)

Kacper Kozlowski (15l. POL 0/0)

Mateusz Praszelik (19l POL 0/0)

 

Środek pomocy nie wygląda zbyt obiecująco. Tyrala został zatrudniony do rotacji a podstawowym wyborem będzie zapewne duet Szczepański - Slisz. Kozłowski to melodia przyszłości, ale talent tego chłopaka jest wielki. Liczę na Praszelika, który jest w takim wieku, że wymagam od niego więcej niż od Kacpra. Przydałby się ktoś więcej do środka pola, jednak nie znalazłem innych kandydatów.

 

Skrzydłowi:

Mateusz Młyński (18l. POL 0/0)
Jakub Kamiński (17l. POL 0/0)
Waldemar Sobota (32l. POL 18/4)
Paweł Wszołek (27l. POL 11/2)
Mateusz Cholewiak (29l. POL 0/0)
 

Tutaj sytuacja jest klarowna. Podstawowy duet to dwójka byłych reprezentantów Polski Waldemar Sobota i Paweł Wszołek. Liczę, że zapewnią nam w tym sezonie wiele bramek. Marzeniem byłoby ściągnięcie Damiana Kądziora, jednak jest poza naszym zasięgiem. W razie potrzeby również nasi napastnicy mogą zagrać na skrzydle. Uważam, że pozycja skrzydłowych jest solidnie obsadzona.

 

Napastnicy: 

Patryk Klimala (21l. POL 0/0)

Aleksander Buksa (16l. POL 0/0)

Maciej Rosołek (18l. POL 0/0)

 

Trzech młodych wilków. Nie mam pewności czy Klimala zostanie z nami po zakończeniu wypożyczenia. Jeśli wypali może być ciężko wyciągnąć go ze Szkocji. Stąd moja skłonność do Rosołka i Buksy, których mamy u siebie na stałym kontrakcie. Liczę, że nie zawiodą i będą skuteczni.


 
11/7/2019 Urutatu Erywań vs. Legia Warszawa [1/2]
Majecki - Stolarski, Mosor, Jędrzejczyk, Matynia - Tyrala, Slisz, Cholewiak, Praszelik (61' Kozłowski) , Sobota (45' Młyński) - Rosołek 

 

Mój oficjalny debiut trenerski odbywał się na armeńskim stadionie w Erywaniu. Na stadionie zebrało się ponad pięć tysięcy kibiców miejscowej drużyny oraz pięciuset wiernych legionistów. Pierwsze minuty były bezbarwne. Co prawda przez większość czasu utrzymywaliśmy się przy piłce, ale nie potrafiliśmy stworzyć sobie sytuacji podbramkowych. Strzałów było jak na lekarstwo. W 32. minucie groźną akcję przeprowadził Hubert Matynia. Dośrodkowywał na głowę Rosołka, który nie sięgnął piłki. Akcję zamykał Paweł Stolarski, który oszukał armeńskiego obrońcę i zapakował piłkę do siatki strzałem po długim słupki. Prowadziliśmy jeden do zera. Gra gospodarzy po pierwszej bramce kompletnie się posypała, albo to my poszliśmy za ciosem. W 36. minucie po błędzie stoperów Urutatu do piłki dopadł Cholewiak i wpakował ją do siatki. W 40. minucie dośrodkowanie z rzutu rożnego Slisza na gola zamienił Artur Jędrzejczyk. Było już jasne, ze zwycięstwo jest nasze. Gola do szatni zapakował jeszcze Cholewiak, który po rajdzie między obrońcami ośmieszył bramkarza strzelając mu między nogami. W drugiej części gry mecz "zdechł". Gospodarze nie chcieli już wychodzić ze swojej połowy. Ja zdecydowałem się na zmianę. Za Praszelika wszedł Kozłowski. Miałem nosa, bo w ostatniej akcji meczu piłka szczęśliwie spadła pod nogi Kacpra, który zaliczył premierowe trafienie dla Legii Warszawa. Wygrywamy 5:0. Rewanż będzie formalnością. 

 

Spoiler

11/7/2019 Urutatu Erywań vs. Legia Warszawa 0:5 (Stolarski, 2x Cholewiak, Jędrzejczyk, Kozłowski)

 

Share this post


Link to post

 

18/7/2019 Legia Warszawa vs. Urutatu Erywań [2/2]

Majecki - Stolarski, Wieteska, Jędrzejczyk, Cholewiak - Karbownik (74' Tyrala), Szczepański (74' Slisz), Wszołek, Młyński (74' Kozłowski), Sobota - Rosołek 

 

Spotkanie rewanżowe, które było tylko formalnością. Sparaliżowani zawodnicy z Armenii już w pierwszej minucie sami stworzyli sobie problem w obronie. Zbyt lekkie podanie do bramkarza przejął Paweł Wszołek i z łatwością trafił do siatki. W 22. minucie napastnik gości wykorzystał zagapienie naszej obrony i pokonał Majeckiego. Wynik jeden do jednego utrzymywał się tylko przez dwie minuty. W 24. minucie dośrodkowanie Soboty zamykał Stolarski, który strzałem z woleja pokonał bramkarza. W 71. minucie świetne podanie prostopadłe Slisza na gola zamienił Rosołek. Bliźniacza sytuacja miałaby miejsce w 77. minucie, ale zdesperowany obrońca ściął Rosołka równo z trawą i sędzia wskazał na wapno. Rzut karny bez problemu wykorzystał Mateusz Wieteska. Oblężenie trwało dalej. W 83. minucie strzał z dystansu Soboty odbił się od obrońcy Urutatu. Piłka zmieniła kierunek i zmyliła bramkarza, który po raz piąty musiał wyciągać piłkę z siatki. W kolejnej fazie eliminacji zmierzymy się z zespołem FK Radnički Niš. Ten dwumecz powinien być dla nas większym wyzwaniem.

 

Spoiler

18/7/2019 Legia Warszawa vs. Urutatu Erywań 5:1 (Wszołek, Stolarski, Rosołek, Wieteska, Markosyan sam.)

 

21/7/2019 Legia Warszawa vs. Pogoń Szczecin [1/30]

Majecki - Stolarski, Wieteska, Jędrzejczyk, Cholewiak (61' Dankowski) - Karbownik, Slisz (61' Kozłowski) Wszołek, Szczepański, Rosołek (71' Buksa)

 

Inauguracja długo wyczekiwanej Ekstraklasy odbywała się na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej. Siedemnaście tysięcy ludzi przyszło dziś na stadion zobaczyć w akcji przemeblowany zespół Legii Warszawa. Wszyscy, którzy przybyli nie mogli żałować. Legia poradziła sobie z Pogonią Szczecin. Ataki gości ograniczały się do długich piłek na Cibickiego, który w starciu z Jędrzejczykiem i Wieteską nie potrafił sobie poradzić. Nasze ataki wyglądały przyzwoicie, ale strzały Rosołka oraz skrzydłowych bronił Stipica. Dopiero w doliczonym czasie gry pierwszej połowy udało się go pokonać. Piłkę do pustej bramki Waldemarowi Sobocie wyłożył Rosołek. Na przerwę schodziliśmy z korzystnym dla nas wynikiem. W 67. minucie w polu karnym faulowany był Rosołek. Do wykonania jedenastki podszedł Wieteska i było 2:0. Ten gol zatrzymał zapędy ofensywne Pogoni. Kibice przez dwadzieścia minut świętowali zwycięstwo warszawskiej Legii.

 

Spoiler

21/7/2019 Legia Warszawa vs. Pogoń Szczecin 2:0 (Sobota, Wieteska)


 


 

Share this post


Link to post

25/7/2019 FK Radnički Niš vs. Legia Warszawa [1/2]

Majecki - Karbownik, Jędrzejczyk, Wieteska, Stolarski - Slisz, Tyrala (61' Kozłowski), Sobota (61' Cholewiak), Szczepański, Wszołek - Rosołek (61' Buksa)

 

Serbscy kibice zebrali się na stadionie w ilości ośmiu tysięcy. Atmosfera na trybunach była bardzo napięta. Osiemset gardeł zagorzałych fanów Legii nic nie robiło sobie z przewagi liczebnej gospodarzy. My zrobiliśmy wszystko żeby szybko ich uciszyć. Udało się to już w trzynastej minucie meczu. Wszołek minął dwóch obrońców i zagrał do Rosołka, który przytomnie wpakował piłkę do siatki obok bezradnego bramkarza gospodarzy. W drugiej połowie podwyższyliśmy nasze prowadzenie. Kacper Kozłowski wykorzystał podanie Miłosza Szczepańskiego i technicznym strzałem pokonał bramkarza. Niewiarygodne, że ten piętnastolatek tak dobrze radzi sobie na takim poziomie. Potrzebował tylko trzech minut na boisku na zdobycie gola. Po bramce rywale ruszyli na nas i już po chwili przyniosło im to bramkę. Błąd przy rzucie rożnym popełnił Radosław Majecki. Minął się z piłką i ten gol w całości trafia na jego konto. Do końca meczu zdecydowaliśmy się na kontrolowanie gry. Udało się utrzymać bardzo korzystny wynik końcowy 1:2 dla Legii.

 

Spoiler

25/7/2019 FK Radnički Niš vs. Legia Warszawa 1:2 (Rosołek, Kozłowski)

 

 

28/7/2019 Korona Kielce vs. Legia Warszawa [2/30]
Majecki - Karbownik, Jędrzejczyk, Wieteska, Dankowski - Slisz, Tyrala, Kamiński, Kozłowski (59' Szczepański), Młyński (59' Sobota) - Rosołek (59' Buksa)

 

Mecz w którym biliśmy głową w mur przez dziewięćdziesiąt minut. Korona Kielce na własnym stadionie postanowiła postawić przed własną bramką autobus. W obrębie środkowej linii boiska przebywał tylko napastnik gospodarzy Papadopulos. W pierwszej połowie próbowaliśmy dostać się w pole karne i którąś z takich akcji zakończyć golem. Nie było z tego zbyt wielu dogodnych okazji. W polu karnym Korony roiło się od obrońców. W przerwie zdecydowaliśmy się na rozciąganie gry skrzydłami, mniej ataków środkiem oraz na strzały z dystansu, których w pierwszej części gry zdecydowanie brakowało. Niestety nasi środkowi pomocnicy nie byli w formie strzeleckiej i notorycznie obijali trybuny. W okolicach sześćdziesiątej minuty przeprowadziłem potrójną zmianę. Kiedy już wszyscy w Kielcach odliczali sekundy do zakończenia meczu w doliczonym czasie gry zdobyliśmy decydującego gola. Dankowski pobiegł prawym skrzydłem dostał piłkę w tempo od Soboty i kopnął w pole karne. Świetnie zachował się młody Aleksander Buksa, który oszukał obrońce i trafił do siatki obok bezradnego bramkarza gospodarzy.

 

Spoiler

28/7/2019 Korona Kielce vs. Legia Warszawa 0:1 (Buksa)

 

 

1/8/2019 Legia Warszawa vs. FK Radnički Niš [2/2]
Majecki - Stolarski, Wieteska, Jędrzejczyk, Cholewiak - Karbownik (59' Kozłowski), Slisz, Wszołek, Szczepański, Sobota (66' Młyński) - Rosołek (59' Buksa)

 

Bezbarwne spotkanie. Zalecenia były takie aby przycisnąć Serbów i strzelić gola, który bardzo utrudniłby im kwestię awansu. Niestety wszelkie próby ataków kończyły się przed polem karnym gości. Natomiast jeśli chodzi o ataki Serbów to sytuacja wyglądała jeszcze gorzej. Skończyli to spotkanie bez celnego strzału na naszą bramkę. Mecz zakończony wynikiem 0:0. W kolejnej rundzie eliminacji do Ligi Europy zagramy z Fotbal Club Viitorul Constanţa. Zapowiada się ciekawy dwumecz.

 

Spoiler

1/8/2019 Legia Warszawa vs. FK Radnički Niš 0:0

 

Share this post


Link to post

4/8/2019 Legia Warszawa vs. Śląsk Wrocław [3/30]

Majecki - Dankowski, Wieteska, Jędrzejczyk, Cholewiak - Karbownik, Tyrala (64' Praszelik), Wszołek, Kozłowski (52' Młyński), Kamiński - Rosołek(52' Buksa)

 

Mecz rozpoczął się w nietypowy sposób. Już w drugiej minucie mieliśmy rzut rożny, który zakończył się golem Wieteski, polski stoper nie dał szans bramkarzowi gości. Dośrodkowywał na jego głowę Kozłowski. W 23. minucie podwyższyliśmy prowadzenie za sprawą trafienia Pawła Wszołka, który szybkościowo przewyższał obronę Śląska i sprawiał im wielkie problemy. W akcji bramkowej uciekł obrońcy, a drugiego powalił na murawę prostym zwodem. Gdy stanął oko w oko z bramkarzem to silnym strzałem pewnie wykończył. Śląsk również chętnie wybierał się pod nasze pole karne. Zakończyło się to szczęśliwie dla gości bramką Filipa Raicevicia w 31. minucie. Bramka kontaktowa dla Śląska sprawiła, że zaczęli atakować jeszcze odważniej. Nam udało się to wykorzystać i skutecznie ich skontrować. Jakub Kamiński pokonał bramkarza po ładnym zejściu ze skrzydła i strzale po długim słupku. Piłka wpadła do siatki tuż przy nim. Mecz zakończył się wynikiem 3:1. 

 

Spoiler

4/8/2019 Legia Warszawa vs. Śląsk Wrocław 3:1 (Wieteska, Wszołek, Kamiński)

 

8/8/2019 Legia Warszawa vs. Fotbal Club Viitorul Constanţa [1/2]

Majecki - Stolarski, Wieteska, Jędrzejczyk, Karbownik - Tyrala, Slisz (69' Kozłowski), Wszołek, Szczepański, Sobota(57' Młyński) - Rosołek (57' Buksa)

 

Szybko strzeliliśmy gola na 1:0. Wieteska ponownie trafił po silnym uderzeniu piłki głową. Ofensywne stałe fragmenty gry to nasza mocna strona na początku tego sezonu. Przekonali się o tym również Rumuni. Nie poszliśmy jednak za ciosem i postawiliśmy na kontrolę meczu. Wszystko byłoby okej gdyby udało się utrzymać wynik 1:0. Niestety w ostatniej akcji przy pomocy przypadku drużyna gości strzeliła wyrównującego gola. Byłem wściekły na naszą obronę, która nie przykryła odpowiednio napastnika gości. Niestety zdarzają się też takie mecze. W rewanżu trzeba dać z siebie wszystko i awansować dalej. W pomocy brakuje nam błysku i kluczowych podań.

 

Spoiler

8/8/2019 Legia Warszawa vs. Fotbal Club Viitorul Constanţa 1:1 (Wieteska)

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ciekawy projekt i obiecujący początek sezonu.

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...