Skocz do zawartości

forthy

Rekomendowane odpowiedzi

Od FMów miałem całkiem sporą, liczoną już w latach przerwę. Czasy mamy jakie mamy, dlatego wolnego czasu nieoczekiwanie ciut więcej się pojawiło i na coś trzeba go przeznaczyć, więc czemuż właśnie teraz nie odkurzyć gry, która pochłonęła tysiące godzin mego żywota?
Dość zaskoczył mnie fakt, iż jak dotąd nikt nie ruszył projektu Wisła Kraków w najnowszej wersji FMa. Historia klubu fantastyczna, ale jednocześnie klub nie powąchał ligowego podium i europejskich pucharów od blisko dekady. Sytuacja finansowa bardzo ciężka, kadra co prawda dość przeciętna, ale jest kilkoro młodych piłkarzy, którzy mimo mleka pod wąsem dają nadzieję  na prawdziwie świetlaną przyszłość Wisły. Nic tylko zakasać rękawy i wziąć się za odbudowę Białej Gwiazdy…
Nie widzę sensu, by próbować tworzyć jakiekolwiek fikcyjne fabuły. Trzeba znać swe braki, gdyż potencjalnie tworzone przeze mnie na siłę wymyślne opowieści do których zupełnie nie czuję powołania jedynie zanudzałyby każdego potencjalnego czytelnika, a i zapewne budziły zażenowanie samego autora po jakimś czasie – i mogły w konsekwencji spowodować ucieczkę chyłkiem po takowym porwaniu się z motyką na słońce… Kariera opisywana będzie więc w formie raczej suchych sprawozdań z wyników Wisły Kraków oraz poczynań na rynku transferowo-kontraktowym, tak jak czyniłem to przed laty, w poprzednich wersjach FMa. Cóż, jako ciekawostkę dodam, iż ta kariera to mocny eksperyment, gdyż po kilku latach przerwy nie zagrałem choćby próbnego sezonu w najnowszej wersji gry, więc ów epizod z Wisłą to działanie na żywym organizmie, który z pewnością mocno mnie zaskoczy. Więc może niestety skończyć się to również całkowitą klęską, miejmy nadzieję iż nie.

 

 

FM 20.4 

baza danych: średnia

ligi : Polska : Ekstraklasa, 1 liga

Zasady : możliwość sprowadzania tylko wyscoutowanych przez dział scoutingu piłkarzy, zatrudnienie sztabu przez ustalanie ogłoszeń o pracę. 

Cel : Zrobić z Wisły solidny europejski klub. 

 

 

#1 - Przed sezonem, przegląd kadr (czerwiec-lipiec 2019) część I

 

Jak już wspominałem sytuacja finansowa w klubie jest ciężka. Około 8 milionów euro długów, wykorzystany właściwie w całości budżet płac (49 tysięcy euro tygodniowo), a i procent ewentualnych zysków z transferów przeznaczonych na wzmocnienia znikomy. Nie ma co ukrywać, wzmocnień w najbliższym czasie nie będzie, więc trzeba się skupić na wyciągnięciu maksimum z obecnej kadry zespołu. Po przyjrzeniu się zaletom i wadom składu Wisły za najlepszą możliwą taktykę uznałem ustawienie 4-2-3-1, opierające się na dłuższym posiadaniu piłki z cierpliwym budowaniem akcji poprzez środek pola. Braki umiejętności zespół przykrywać ma intensywnym pressingiem oraz agresywną grą w odbiorze, co oczywiście niestety może mieć w niektórych spotkaniach negatywne skutki. Na większości pozycji zespół ma kadrowe niedobory, które z marszu zmuszony będę łatać młodymi zawodnikami (pamiętając o konieczności wystawienia młodzieżowca w podstawowej jedenastce - tu jednak na samym starcie mogą być problemy do momentu rozwinięcia się utalentowanych juniorów). Za to przykładowo w zespole mam aż 5 nominalnych snajperów, więc szykuje się częste przerzucanie graczy na nie do końca optymalne pozycje.

 

Starając się przygotować ekipę do sezonu lekko przykręciłem śrubę na treningach. Cóż, niestety lista kontuzjowanych jeszcze bardziej się wydłużyła i do wyłączonych z gry na dłużej Bashy, Burligi, Hoyo-Kowalskiego, Wojtkowskiego i Boguskiego doszły mniejsze problemy zdrowotne Zhukova, Lisa oraz Buchalika. W połączeniu z wciąż leczącą się legendą Wisły Błaszczykowskim pole manewru mam bardzo ograniczone. Zacznijmy jednak od przedstawienia kadry zespołu, według optymalnych pozycji graczy, skupiając się w niniejszym odcinku na pozycji bramkarza oraz obrońców.

 

Bramkarze:
Michał Buchalik (30)
Mateusz Lis (22)
Kamil Broda (17)

 

Obsada bramki nie zachwyca. Pierwszy w kolejce do gry wstępnie będzie Michał Buchalik, ale ten doświadczony już golkiper to raczej nie jest nawet średnia ligowa w ekstraklasie, więc z niepokojem będę spoglądał na jego poczynania od początku sezonu. W pewnej pułapce jak chodzi o budowę składu cierpi Mateusz Lis. Nie łapie się już wiekowo do roli ,,ekstraklasowego młodzieżowca" co znacząco mogłoby pomóc mu w walce o miejsce między słupkami, gdyż jest obecnie słabszy niż Michał. Co prawda jednocześnie ma potencjał na bycie lepszym bramkarzem niż Buchalik, ale znacznie lepiej zapowiada się młodziutki Broda, więc wygląda na to, iż Mateusz Lis w hierarchii może spaść nawet na 3 miejsce, zwłaszcza uwzględniając jego późny powrót do klubu po Mistrzostwach Europy U21 i lekki uraz natychmiast po przybyciu do Krakowa. Buchalik jako bramkarz na ligę, Broda na Puchar Polski. Tak to się wstępnie zapowiada. A jeśli nie zaskoczy mnie w najbliższym czasie znacznym rozwojem młodziutki Broda to wzmocnienie bramki, gdy uzyskam jakiekolwiek fundusze (czytaj: nie prędzej niż po obecnym sezonie) wydaje się być wstępnie koniecznością.

 

Prawa Obrona:
Łukasz Burliga (31)
David Niepsuj (23)

 

W mojej taktyce boczni obrońcy z zasady usposobieni mają być bardzo ofensywnie. Zarówno Niepsuj jak i Burliga wykazują takie inklinacje, więc to nie powinien być problem. Nieco gorzej wygląda ich gra defensywna, więc lewoskrzydłowi rywali mogą nieraz ukłuć w przyszłości Wisłę. Bardzo solidny duet jak na rodzime rozgrywki, jednakże martwi nienajlepsze zdrowie tej dwójki, gdyż w przypadku absencji Burligi i Niepsuja de facto nie miałbym kogo wstawić na prawą flankę, będąc zmuszonym grać tam chyba nominalnymi stoperami. Łukasz aktualnie niestety jest kontuzjowany i wróci do gry dopiero w sierpniu, więc z marszu drżę o zdrowie Davida, który rozpocznie sezon jako podstawowy prawy defensor. W kolejnych miesiącach oczekuję zaciekłej walki między Burligą i Niepsujem o miejsce w jedenastce, oczywiście oby z korzyścią dla drużyny.

 

Środek Obrony:
Marcin Wasilewski (39)

Rafał Janicki (27)

Lukas Klemenz (23)

Daniel Hoyo-Kowalski (15)

 

Dosyć małe pole manewru mam na środku defensywy. Wasilewski już dawno najlepsze lata ma za sobą, a przy wysuniętej linii obrony, którą preferuję naprawdę nie chciałbym zbyt często oglądać go na boisku. Nie patrząc nawet na wąską kadrę z marszu przesunąłem do pierwszego zespołu Hoyo-Kowalskiego. Obecnie zmaga się z drobnym urazem, ale potencjał tego chłopaka jest niesamowity i zapewne będę w trakcie sezonu stał przed dylematem jak często stawiać na tego chłopaka, by pomóc mu w rozwoju na tej jakże odpowiedzialnej pozycji. Cóż, nie wykluczam iż zależne to będzie przede wszystkim od osiąganych wyników, gdyż wystawianie kończącego w lipcu 16 lat Daniela w meczach, w których będę miał nóż na gardle jako środkowego defensora byłoby wyjątkowo odważnym posunięciem. Podstawowy duet stoperów stworzą Janicki i Klemenz. Co najwyżej przeciętny duet środkowych obrońców jak na warunki ligowe, jak widać w defensywie mój zespół nie posiada zbyt wiele wyróżniających się postaci. Alternatywnie przesunięty z lewej strony boiska może zostać także Maciej Sadlok, który jednak lepiej czuje się na boku obrony.

 

Lewa Obrona:

Maciej Sadlok (30)

Mateusz Hołownia (21)

 

Wreszcie jakaś pozycja, która jest obsadzona naprawdę mocno w ekipie Białej Gwiazdy. Od wielu lat w Wiśle gra Maciej Sadlok i ten były reprezentant Polski to ścisła czołówka lewych obrońców ligi. Dodatkowo jego zmiennikiem jest wypożyczony z Legii Hołownia, który nie dość iż łapie się na wiek ,,ekstraklasowego młodzieżowca", to jeszcze prezentuje solidny poziom. Na lewą flankę przesunąć mogę w razie absencji również Łukasza Burligę. Oczywiście liczę przede wszystkim na dobry sezon Maćka Sadloka, który aktualnie jest zdecydowanie najlepszym defensorem w całej kadrze Wisły Kraków.

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza

Dzięki:), zobaczę jak to się rozwinie.

 

#2 - Przed sezonem, przegląd kadr (czerwiec-lipiec 2019) część II

 

Środek pomocy:
Vullnet Basha (ALB, 28)
Vukan Savicević (MON, 25)
Nikola Kuveljic  (SRB, 22)
Damian Pawłowski (20)


Co prawda przez kilka spotkań na początku sezonu radzić będziemy musieli sobie bez kontuzjowanego Vullneta Bashy, jednakże środek pola z marszu uznałem za jeden z największych atutów jak chodzi o aktualny stan kadry. Długofalowo duet środkowych pomocników z wspomnianym Albańczykiem stworzyć ma Vukan Saviciević i na dyktowaniu przez nich tempa gry opierać się ma ofensywa Wisły. Wraz z ustawionymi wyżej (choć mogącymi przejmować rolę bardziej defensywną) Chucą bądź Zhukovem powinni zapewniać Białej Gwieździe dominację w środku pola. Kolejnym stranierim na tej newralgicznej pozycji jest wypożyczony do Wisły Kuveljic, który jednakże kompletnie nie pasuje do mojego stylu gry, więc grać będzie niemal na pewno jedynie z konieczności. Do pierwszego zespołu przesunąłem Damiana Pawłowskiego, mając status młodzieżowca powalczyć może, zwłaszcza w kontekście absencji Bashy o minuty.


Prawe skrzydło:
Rafał Boguski (35)
Jakub Błaszczykowski (33)
Jean Carlos (BRA, 23)

 

Naturalnie pierwszym wyborem będzie wracająca po kontuzji legenda polskiego futbolu, czyli Błaszczykowski. Kuba to wciąż absolutnie czołowy (jeśli nie najlepszy) prawoskrzydłowy ligi, więc dopóki będzie zdrowy dopóty miejsce w jedenastce ma zapewnione, ku radości kibiców cieszących się każdym występem zmierzającemu ku końcowi kariery ulubieńca. Ze względu na to jak niską pensję w stosunku do jakości piłkarskiej pobiera mam nadzieję, iż uda się go przekonać do nie zawieszania butów na kołku jeszcze przez przynajmniej kolejny sezon. Również za legendę Wisły można uznać wieloletniego zawodnika Białej Gwiazdy – Rafała Boguskiego, jednakże poziom gry jest tu znacznie słabszy i Rafał w swym ostatnim zapewne sezonie w Wiśle liczyć może jedynie na pojedyncze epizody. Zwłaszcza, iż poza Kubą konkurencję tworzy całkiem obiecujący jak na Ekstraklasę Brazylijczyk Jean Carlos Silva, którego być może będę z konieczności czasami przerzucał na drugie skrzydło.

 

Ofensywna pomoc:

Georgij Zhukov (KAZ, 24)
Chuca (ESP, 22)
Kamil Wojtkowski (21)


Duet stranierich Zhukow-Chuca jest w porównaniu do reszty kadry na tyle mocny, iż jeden z nich często przerzucany będzie na pozycje środka pola. Jak już wspominałem, wraz z Saviceviciem i Bashą powinni dyktować ofensywne tempo zespołu oraz starać się zdominować oponentów. Kamil Wojtkowski w ostatnim sezonie, gdzie łapie się do wieku młodzieżowca będzie mieć bardzo trudne zadanie, by przebić się do składu na swej nominalnej pozycji, więc nie wykluczam przesuwania go na lewą flankę.

 

Lewe skrzydło: 
Michał Mak (27)


Newralgiczna pozycja w mojej układance. Zdecydowanie najsłabiej obstawiona – gdyż w zespole mam właściwie jedynie jedynego nominalnego lewoskrzydłowego, a w dodatku Michał Mak to niestety bardziej ligowy dżemik niż wyróżniający się ofensywny piłkarz. Z konieczności szukać tu muszę z marszu alternatyw i przerzucana na lewą flankę może być cała grupa zawodników – Jean Carlos, Wojtkowski, Tupta, a nawet Turgeman. W dalszej przyszłości z pewnością numer jeden jak chodzi o pozycje, które będę starał się wzmocnić.

 

Atak
Paweł Brożek (36)
Alon Turgeman (IZR, 28)
Krzysztof Drzazga (24)
Lubomir Tupta (SVK, 21)
Aleksander Buksa (16)


Ilościowego bogactwa w ataku z kolei mam nadmiar. Naturalnym pierwszym wyborem do miejsca w wyjściowym składzie będzie wypożyczony z Austrii Wiedeń Turgeman, który mimo iż Wisła płaci ledwie część jego wynagrodzenia, to jak na warunki klubu zarabia gigantyczne pieniądze (niemal 1/6 całego budżetu płacowego).  Faktycznie wydaje się prezentować najlepiej na treningach, ale oby spłacił swą niemałą pensję. Kolejna z legend Wisły – Paweł Brożek powinien być idealnym materiałem na dżokera z ławki rezerwowych na końcówki spotkań, gdzie swym doświadczeniem może nadrabiać brak sił na regularną grę po 90 minut na mecz. W takiej sytuacji wypożyczony z Verony Tupta ma znacznie dłuższą drogę do pierwszej jedenastki, więc rozważałem nawet błyskawiczne zakończenie jego wypożyczenia (także nie zarabia małych pieniędzy), ale dam jeszcze jesienią mu szansę przebicia się do rotacji w ataku bądź na lewym skrzydle. Prawdziwą perełką jest oczywiście Olek Buksa, którego z marszu zamierzam wpuszczać w wielu spotkaniach z ławki, by łapał doświadczenie na poziomie ligowym. Przedłużenie wygasającej pod koniec 2020 roku umowy Buksy i dbanie o jego rozwój będzie jednym z moich priorytetów, gdyż to talent czystej wody, o który po prostu trzeba dbać. Przy takiej konkurencji Drzazga trafia do rezerw i na listę transferową, gdyż szans na grę nie ma właściwie żadnych, a i nie widzę dla niego przyszłości w Wiśle.

 

Poza wymienionym zestawem graczy pierwszego zespołu warto wspomnieć o wypożyczonych zawodnikach – w niższych ligach ogrywać się mają między innymi Serafin Szota (środkowy obrońca), Marcin Grabowski (lewy obrońca), Patryk Plewka (środkowy pomocnik) i Przemysław Zdybowicz (napastnik). Cały kwartet wydaje się być całkiem perspektywiczny, więc niewątpliwie będę się przyglądał ich postępom na wypożyczeniach w kontekście przyszłych sezonów. Najbardziej utalentowanych młodych graczy z rezerw i zespołu u18 (Brodę, Hoyo, Pawłowskiego i Buksę) już przeniosłem do kadry pierwszego zespołu, jednak śledzić będę rozwój w rezerwach i rozgrywkach młodzieżowym jeszcze przede wszystkim Michała Kota (bramkarz), Dawida Szoty (obrońca), Jakuba Zimy (obrońca), Damiana Korczyka (obrońca), Wiktora Szywacza (środkowy pomocnik) Sławomira Chmiela (lewoskrzydłowy), Eryka Olejnika (lewoskrzydłowy)oraz Kacpra Myszogląda (napastnik). Choć najprawdopodobniej żaden z nich nie doskoczy do poziomu pierwszego zespołu, nie tylko w obecnym sezonie, ale i w przyszłości, oczywiście mile zaskoczony byłbym odmienny scenariuszem.
 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...