Skocz do zawartości

Żoze Mourinho


matjez

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem kibicem Piasta Gliwice, większą część życia spędziłem grając w drużynach młodzieżowych klubu kończąc na rezerwach, a dziś spełniam się jako jeden z jego pracowników.

Nigdy nie grałem Piastem w FM-ie. Wiem, to pewnie dziwne, bo każdy gra ulubionym klubem czy klubem ze swojego miasta. Ja zawsze wolałem grywać totalnie nieznanymi klubami i powoli wspinać się do trenerskiego topu w poszczególnych wersjach. 

Od jakiegoś czasu krążyły mi po głowie inne chęci i pomyślałem, żeby w końcu je zrealizować - stąd rozpoczęcie kariery Piastem Gliwice. Chcę pokazać swoją wizje funkcjonowania klubu, swoją wizję taktyczną i kadrową. Dodam jeszcze, że jak coś robię, to wyznaczam sobie cele i tak samo będzie w tej karierze, stąd: 

- w ciągu czterech sezonów zdobyć mistrzostwo, 

- awansować do fazy grupowej europejskich pucharów,

- rozbudować obiekty treningowe i młodzieżowe do maksymalnego poziomu, 

- co okienko zmniejszać liczbę obcokrajowców, żeby finalnie było ich maksymalnie trzech w zespole, ale: muszą być to zawodnicy podnoszący poziom zespołu i docelowo ligi, 

- włączać do zespołu jednego wychowanka w sezonie, a od sezonu 2021/22: dwóch, 

- stworzyć sztab na miarę europejskiego, profesjonalnego klubu. 

Jutro konkrety. :)

 

Wersja: FM 2020.2.3 + zimowy update

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

#2

 

Wizja

W Polsce właściciele i prezesi w większości przypadków myślą krótkoterminowo - nie ma konkretnej wizji, trener nie dostaje odpowiedniego kredytu zaufania, a piłkarze są głównie wpychani do klubów przez kontakty menadżerskie. Nie będę wspominał o rozbudowaniu pionu sportowego - w Polsce skauting praktycznie nie istnieje. Powoli się to zmienia, ale porównując nas do innych krajów w Europie... no szkoda gadać. 

Personalnie, widzę Piasta jako jeden z wiodących klubów w Polsce z dobrą akademią. Co znaczy wiodący? Casus Jagiellonii Białystok - czyli ścisły top w Polsce od paru lat, zrównoważony(przy tym wysoki) budżet, reprezentanci Polski w zespole, wysokie jak na polską ligę transfery gotówkowe z/do klubu. W skrócie - sprawić, żeby transakcje jak np. Dziczka czy Valencii nie zdarzały się raz na dziesięć lat, tylko przynajmniej raz w sezonie. Oprócz tego, że marzy mi się taka rzeczywistość, to będę do tego dążył w swojej karierze. 

Funkcjonowanie klubu: Coraz wyższy budżet, zyski ze sprzedaży zawodników, stworzenie pionu sportowego (dział skautingu - główny + 5 skautów, dział analizy - główny + 2 analityków, zwiększenie liczby trenerów). 

Kadra

Na ten moment w kadrze jest dziewięciu obcokrajowców. Felix, T.Alves, Kirkeskov, Hateley, Badia, Plach, Huk, Korun, Holubek. Generalnie większość z nich będzie szykowana do gry w pierwszym składzie. Jeszcze nie zdecydowałem, z którego zrezygnuje. Pocieszające jest to, że większość z nich jest wiodąca. 

Niestety w klubie jest problem z młodzieżowcem. Jest Milewski, Klupś i Steczyk(o boże). Niby nie ma dramatu - Milewski jest solidny(powiedzmy), a Klupś szybki. Steczyk to temat na inną rozmowę, u mnie nie pogra. Będę szukał alternatywy, może uda się kogoś znaleźć. Na ten moment do gry w pierwszym składzie szykowany będzie Milewski. 

Kluczowi zawodnicy: Czerwiński, Hateley, Felix 

Pozycja, którą bym wzmocnił: 9 

Taktyka

Co do wizji taktycznej, to jestem zajarany dwoma systemami. Uwielbiam wyjściowe 4-4-2 i 5-2-3. Nie wiem jakie to będzie miało przełożenie na grę, bo różnie to bywało w poprzednich wersjach, ale właśnie te systemy pójdą na pierwszy ogień. 

4-4-2: maksymalne wykorzystanie gry na skrzydłach. Mamy szybkich skrzydłowych o wysokich umiejętnościach. Boczni obrońcy mają dawać szerokość boiska, ponadto Konczkowski będzie się włączał do akcji ofensywnych. Boczni pomocnicy mają schodzić do środka. Jeśli to nie wypali - boczni pomocnicy będą klasycznymi skrzydłowymi. Milewski zostanie ograniczony w środku pola. Jeśli Felix nie będzie się sprawdzał jako cofnięty napastnik, to zostanie przesunięty na skrzydło, a do pierwszego składu wskoczy Tuszyński. 

5-2-3: oddanie inicjatywy przeciwnikowi. W trakcie sparingów będę obserwował obronę i w zależności od zachowań dokładał polecenia. Znów - ograniczenie Milewskiego w środku pola. Być może OPL i OPP będą zbyt wysoko ustawieni - wówczas ustawię ich w formacji z środkowymi pomocnikami. 

Zastanawiam się jeszcze nad 4-5-1, bądź 4-1-4-1. Miałoby to na celu wykorzystanie Patryka Sokołowskiego. 

Cele

1. Rozbudowanie obiektów treningowych to podstawa.

W trakcie zimy w Gliwicach do dyspozycji są dwa boiska treningowe - jedno, na którym trenuje pierwsza drużyna - i drugie, niepełnowymiarowe, na którym trenują zespoły młodzieżowe akademii. Niekiedy to niepełnowymiarowe służy dwóm rocznikom w tym samym czasie, czyli jeden zespół dysponuje połową boiska. Musicie przyznać - pod tym względem nie jest zbyt kolorowo. Stąd chęć wprowadzenia w tej karierze takich obiektów, których pozazdrości nam każdy. 

2. Awans do fazy grupowej europejskich pucharów.

Chciałbym tego dokonać w ciągu pięciu sezonów. Daje sobie takie ramy czasowe, bo realnie oceniam swoje umiejętności menadżerskie. Pierwsza okazja już w tym sezonie, z pozoru łatwiejsza, bo startujemy jako mistrz kraju, ale nie widzę tego. 

3. Zmniejszanie liczby obcokrajowców. 

Chyba każdy woli, kiedy w jego klubie grają zawodnicy z akademii, najlepiej wychowujący się w mieście od narodzin. To bardzo ciężkie do realizacji, ale wizja posiadania maksymalnie trzech wiodących obcokrajowców jest nie najgorsza. Co więcej, osobiście uważam, że taka idea w klubie sprawdzałaby się bardzo dobrze. Potrafię sobie wyobrazić, że w Piaście jest trzech kozaków, od których młodzi czerpią ile wlezie. Przykład: Kamil Vacek. 

Odnośnie samej zasady: jeśli np. w tym oknie odejdzie dwóch obcokrajowców, to mogę ściągnąć jednego, ale musi to być zawodnik o wyższych umiejętnościach niż dwójka, która odeszła. Na początku sezonu 2022/23 ten cel musi być zrealizowany. 

4. Sztab na miarę europejskiego klubu z topu. 

Najprościej na świecie - zwiększanie liczby trenerów, zwiększanie liczby skautów, zwiększanie liczby analityków, oraz stałe zwiększanie kompetencji pracowników(wysyłanie na kursy bądź zastępowanie lepszymi). 

5. Mistrzostwo po czwartym sezonie. 

 

Jeszcze nie wiem co zrobię, jeśli zostanę zwolniony. 

 

A tutaj jeszcze wrzucam cele, które zostały mi z góry narzucone :D Na szczęście nie gryzą się z moimi osobistymi --> https://i.imgur.com/9XeIm2H.jpg

_____________________________________

Jak macie jakieś uwagi, spostrzeżenia albo możecie w czymś podpowiedzieć, to chętnie posłucham :)

 

 

Odnośnik do komentarza

#3

 

Transfery

Ze względu na to, że pierwsi skauci dołączyli do klubu kilkanaście dni po starcie przygotowań, pierwszy transfer został sfinalizowany dopiero xx.xxxx.xx. Do Gliwic trafił zawodnik o nieprzeciętnych umiejętnościach, moim skromnym zdaniem - gwiazda w skali ekstraklasy. Jak w rzeczywistości, tak i w grze. Dani Ramirez trafił na Okrzei 20. Oczywiście, jeśli o Hiszpana walczyłoby około dziesięciu klubów, w tym nasz, to pewnie nie wybrałby Piasta i Gliwic. Na szczęście gra rządzi się swoimi prawami i możemy cieszyć się obecnością Hiszpana w naszym klubie. Jestem bardzo zadowolony z jego przyjścia, bo po 1. uważam go za game-changera, który będzie pierwszoplanową postacią w naszym zespole, a po 2. pozbyłem się Urosa Koruna, z którym nie wiązałem planów na przyszłość. Hiszpan kosztował nas 250 tysięcy euro. Drugim wzmocnieniem został Kasperkiewicz. Przyszedł z trzech powodów: - potrzebowałem głębi w formacji obrony, bo nie widzi mi się Malarczyk w obwodzie, - kosztował stosunkowo niewiele jak na Polaka [105k euro, z bonusami 25k euro], - potrafi wyprowadzić piłkę z defensywy. Generalnie wiele sobie po nim obiecuje, chociaż początek w jego wykonaniu nie napawa optymizmem. Uzupełnieniem składu na pozycji lewego obrońcy został Ariel Wawszczyk. Zawodnik przeciętny, ale ze względu na niezłe parametry w grze ofensywnej może okazać się niezbędnym elementem w meczach, kiedy będę stosował rotacje. Do drużyny juniorów dołączył Bartłomiej Florczyk. Nieźle się zapowiada, ale na ten moment daleko mu do debiutu w pierwszej drużynie. Wstawię jego profil po debiucie. 

Byłem pewien, że po transferze jeden do jednego - Ramirez / Korun, będę musiał trzymać Holubka w rezerwach, bo on sam odrzucał wszelkie możliwości odejścia z klubu. Na całe szczęście pod koniec okienka do klubu zaczęły spływać oferty za Jorge Felixa. Ostatecznie Hiszpan trafił do Caen, które gra w drugiej lidze francuskiej. Nie wyszliśmy na tej transakcji najgorzej, bo otrzymaliśmy 250 tysięcy euro, a kolejne pięćdziesiąt dostaniemy, jeśli nasz były zawodnik rozegra pięć meczów we Francji. 

 

Odpowiednio: wiek, pozycja, narodowość, koszt transakcji(euro), klub z którego przychodzi. 

In: Dani Ramirez [27, PŚ/OPL, ESP, 250k+50k, ŁKS], Antoni Kasperkiewicz [24, ŚO/PO, POL, 105k+25k, Raków], Ariel Wawszczyk [27, LO, POL, 16k+14k, Olimpia Grudziądz], Bartłomiej Florczyk - newgen [16, OPP, free, wolny agent]. 

Out: Uros Korun [32, ŚO, SLV, rozliczenie, ŁKS], Jorge Felix [28, OPŚ/OPP, ESP, 250k+50k, Caen].

 

Rozgrywki

Po sparingach byłem trochę zaniepokojony. Graliśmy bardzo słabo i nie kreowaliśmy sobie sytuacji. Po kilku korektach w taktyce udało się zmienić obraz gry, i w dwumeczu z walijskim TNS strzeliliśmy osiem bramek. Łatwo się domyślić, że przeszliśmy pierwszą rundę. W drugiej mieliśmy się zmierzyć z lepszym rywalem, bo Apoelem Nikozją. Ale po kolei, bo wcześniej mecz o Superpuchar Polski z Lechią Gdańsk i inauguracja ligowych rozgrywek. W meczu z gdańszczanami stworzyliśmy sobie masę okazji, których nie wykorzystaliśmy. Udało się wygrać, ale dopiero po karnych. O lidze opowiem na samym końcu. Wróćmy do europejskich rozgrywek. APOEL jest uznaną marką, a napewno zespołem, który mógł nas pokonać. Plan na ten dwumecz był prosty: 5-4-1. Pierwszy mecz w Nikozji. Ku mojemu zdziwieniu, defensywne ustawienie wzorowo zdało egzamin. Gospodarze ani razu nie zagrozili naszej bramce, natomiast nam udało się strzelić dwie bramki i sensacyjnie pokonać faworyzowany APOEL. Kapitalne wejście do drużyny zaliczył Ramirez, który otworzył wynik spotkania. Nie da się ukryć - po takim zwycięstwie apetyty urosły i nastawiłem się na awans do trzeciej rundy. Na rewanż bez zmian - ten sam skład, ta sama taktyka. Skończyło się 0-0, mecz był nudny, ale jakie to ma znaczenie przy awansie?:) W trzeciej rundzie mieliśmy się zmierzyć z Dinamem Zagrzeb. Solidna firma, trzeba przyznać, szanse na awans mieliśmy naprawdę niewielkie. Ustawienie 4-4-2 spisywało się bardzo dobrze i pomyślałem, że w ten sposób mógłbym zaskoczyć gości. Niestety - różnica klas była nadto widoczna i po przegranej 0:2 u siebie - przestałem wierzyć w cud i ewentualny awans do czwartej rundy. W rewanżu postanowiłem przetestować ustawienie 4-1-4-1(o którym więcej w 'taktyce'). Ciekawy sprawdzian i kolejne wnioski, bo pomimo porażki 1:3, to my stworzyliśmy dwie 100% sytuacje i generalnie zaprezentowaliśmy się bardzo przyzwoicie. Pozostał ostatni dwumecz - decydujący o naszym być albo nie być w fazie grupowej UEFA Europa League. Szczerze mówiąc, nie sądziłem że tak szybko to się wydarzy. Poszczęściło nam się, bo trafiliśmy na albański Partizani Tirana. Co ciekawe, w pierwszej rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów ograli Dundalk, na które trafili... w trzeciej rundzie kwalifikacji do Ligi Europy. Nie wiedziałem, że to możliwe. Pierwszy mecz rozgrywaliśmy na wyjeździe. Wyszliśmy ustawieniem 4-1-4-1, które zdało egzamin. Całkowicie zneutralizowaliśmy gospodarzy na ich obiekcie i nie pozwoliliśmy dojść do żadnej sytuacji. Niestety nasi napastnicy się nie spisali i wracaliśmy do Gliwic bez zaliczki bramkowej. Wynik 0:0 dał mi do myślenia. Wiedziałem, że w przypadku jednej strzelonej bramki przez Partizani, my będziemy musieli wpakować dwie. I jak na złość - pierwszy stały fragment gry, druga minuta i Albańczycy wyszli na prowadzenie. Czułem, że to może być typowy mecz do jednej bramki, który ostatecznie przegramy albo zremisujemy. Na szczęście już w dwudziestej piątej minucie wyrównaliśmy za sprawą Tuszyńskiego i mogliśmy dalej napierać na bramkę gości. Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie, byliśmy znacznie lepsi i potwierdziliśmy to strzelonymi bramkami. Awans dali nam Badia i Czerwiński, a ja byłem z siebie dumny. Miałem nieodparte wrażenie, że do tych dwóch spotkań dobrałem bardzo dobre rozwiązania taktyczne. 

Uwaga, nie jesteśmy jedyną polską drużyną, której udało się awansować do fazy grupowej europejskich rozgrywek - Legia podzieliła nasz los :) 

Grupa UEFA Europa League, którą wylosowaliśmy --> https://imgur.com/W1OCLAf - a tutaj grupa Legii --> https://imgur.com/undefined

Ciekawe zestawienie, prawda?:) 

Odnośnie Ekstraklasy - nie będę się szczególnie rozpisywał. Głównie zależało mi na tym, żeby w natłoku meczów nie stracić kontaktu z czołówką. Wyszło nie najgorzej, co prawda do lidera tracimy już siedem punktów, ale nie wierzę że Pogoń i Raków utrzymają równą formę. W zasadzie te dwie drużyny mnie zaskoczyły, bo nie tyle wygrywają, ale niszczą rywali. Raków potrafił wygrać swoje mecze rezultatami 5-1, 4-0 i 3-1, co w realiach naszej ligi nie jest normalnością. Sam Brown-Forbes w zaledwie czterech rozegranych do tej pory spotkaniach strzelił 6(!) bramek. Wydaje się, że taktyka, którą w rzeczywistości realizuje Marek Papszun, tutaj może być dla naszej ligi zabójcza. Zobaczymy w dłuższej perspektywie czasu jak to będzie wyglądało. Fatalnie zaczęła Legia, która zajmuje dopiero trzynastą lokatę. 

Tabela

 

Taktyka

Pozmieniałem kilka drobnych rzeczy w taktykach. Słusznie zauważyłeś @jmk, że w 4-4-2 lewa strona mogła być 'opustoszała'. W rzeczywistości lewy obrońca dawał szerokość, ale bardziej z głębi pola. Nie było to złe rozwiązanie, ale koniec końców zrezygnowałem z takiego ustawienia. Wynikało to z chęci wykorzystania do granic możliwości potencjału Felixa. Teraz 4-4-2 prezentuje się następująco: https://imgur.com/SeBvWFm

Generalnie w trakcie meczu wygląda to dobrze, natomiast główny problem - skuteczność napastników, dalej nie potrafię zoptymalizować dla nich odpowiednich ról. Rotuje też ustawieniami skrzydłowych i bocznych obrońców(wsparciem bądź atakiem, nie zmieniam ról). 

W ten sposób chcę grać w Lidze Europy --> https://imgur.com/WzWoqQe 

Wiem, autobusicho, ale realnie oceniam nasz potencjał :) Jak uda się zdobyć jakieś punkty, a zarazem kasę, to będzie wspaniale. 

A to te 4-1-4-1, o którym pisałem przy okazji meczów z Dinamem i Partizani --> https://imgur.com/xtlff0h 

Generalnie odnośnie wszystkich taktyk - mogę trochę narzekać na tworzenie sytuacji i strzelanie bramek, chociaż nie powinienem, bo lubię styl Mourinho. 

Jeśli macie jakiekolwiek rady i zastrzeżenia, chętnie posłucham :)

 

Kadra 

Jak na nasze możliwości finansowe i biorąc pod uwagę założenia - przypomnę: w każdym okienku transferowym musi odchodzić przynajmniej jeden obcokrajowiec, by w końcu w kadrze znajdowało się trzech - stworzyliśmy bardzo dobrą kadrę. 

W składzie jest 26 zawodników, w tym pięciu młodzieżowców, a trzeba wziąć poprawkę na to, że prawdopodobnie jeden nas opuści na wypożyczenie, a drugi zagra w ostateczności. 

Trzech bramkarzy, dwóch solidnych, jeden - wiadomo. Dwóch lewych obrońców, czterech środkowych i dwóch prawych. A jeśli doliczyć do tego Pietrowskiego, mogącego grać na każdej z tych trzech pozycji... top. Środek pomocy - Hateley, Jodłowiec, Sokołowski, Ramirez, Milewski i Huk(będzie grał na 6 w 4-1-4-1). Prawe skrzydło - T. Alves, Klupś, Borkała. Lewe skrzydło - Badia, Holubek. Napastnicy - Parzyszek, Tuszyński, Steczyk. 

Na papierze wygląda to bardzo obiecująco. Właściwie odejście Felixa pozwoliło mi na wyciągnięcie z szafy Holubka, który według gry w naszej taktyce będzie idealnym zmiennikiem. Rotacja jest nieunikniona. Doliczając Puchar Polski, prawdopodobnie cały czas będziemy grali co trzy dni. Nie lada wyzwanie, nigdy nie byłem w takiej sytuacji w polskim klubie, więc będzie ciekawie. 

A obcokrajowcy zaczynają wyścig o pozostanie w składzie. Na ten moment na pole position do transferu są Holubek z Hateleyem. 

Odnośnie młodzieżowca, na starcie miałem spory kłopot, bo w sparingach wypadł Milewski na cztery miesiące, a Klupś od początku był kontuzjowany i dopiero niedawno wrócił do pełni zdrowia. Zaczęliśmy ligę Borkałą, który nie spisywał się źle, ale szału nie było. Wprowadziłem do obiegu Steczyka, a ten pozytywnie mnie zaskoczył. Strzelił dwie bramki, a jedna z nich dała nam trzy punkty. 

 

Transfery

Jak widać, tak jak w rzeczywistości - wyprzedaż. Lech ściągnął jakieś ściepy, które według mnie nie będą przełomowe. Chyba najpoważniejsze wzmocnienia poczyniliśmy my, ale nie można ich nazwać wielkimi. Zresztą, sami oceńcie:

https://imgur.com/QXLZDOd

https://imgur.com/yDdMgzx

 

Tak jak pisałem - chętnie wysłucham podpowiedzi. Napewno się przydadzą :)

Kolejny post pewnie po rundzie jesiennej, albo w połowie. Jeszcze nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Liga Europy

Awans był wielkim osiągnięciem i wydawałoby się, że będąc w grupie z takimi tuzami jak Feyenoord, Roma czy Viktoria Pilzno nie mamy żadnych szans. W pierwszym meczu gościliśmy w Gliwicach Feyenoord i sprawiliśmy sensacje - pokonaliśmy Holendrów 1:0 po golu Tiago Alvesa. Drugi mecz to wyjazd do Czech i kolejna niespodzianka. Zagraliśmy kapitalny mecz w defensywie, a na początku drugiej połowy strzeliliśmy bramkę, która w ostatecznym rozrachunku dała nam następne trzy punkty. Sześć na sześć? Nieźle. Niestety piękny sen się skończył, bo kolejne trzy mecze sowicie przerżnęliśmy i mogliśmy się pożegnać z fazą pucharową, ale przyznaje - po dwóch wygranych w pierwszych dwóch meczach apetyty urosły i to znacznie. W ostatnim meczu, kiedy wiadomo było że zarówno my, jak i Pilzno pożegnało się z rozgrywkami, wyszliśmy na luzie i zremisowaliśmy 1-1. Najbardziej cieszę się z kasy, którą dostaliśmy, bo łącznie zebraliśmy ponad 5 500 000 w europejskiej walucie. 

Tabela 

 

PKO Bank Polski Ekstraklasa

Celowo zacząłem od Ligi Europy, bo to co wyprawiamy na krajowym podwórku przechodzi ludzkie pojęcie. Zaczęliśmy przyzwoicie jak na ciągłe granie co trzy dni, ale w pewnym momencie zaczęło nam to ciążyć i to grubo. Była seria, kiedy od Sierpnia do połowy Grudnia z trzynastu spotkań wygraliśmy jedno. Katastrofa. Właściwie tylko i wyłącznie Liga Europy utrzymała mnie przy życiu. Z najlepszej defensywy do pewnego momentu, nagle w trzech spotkaniach straciliśmy 12(!) bramek. Kontuzje nie pomogły - straciliśmy Klupsia, Milewskiego i Steczyka. Nominalnymi młodzieżowcami mieli być Florczyk(16 latek, newgen) oraz Rakowiecki, a więc zawodnicy nieprzygotowani do gry w Ekstraklasie. Zagasiliśmy pożar - we dwóch ostatnich meczach odnieśliśmy dwa zwycięstwa, a przy okazji odblokowaliśmy Tiago Alvesa, w którym pokładam spore nadzieje na kolejną rundę. 

Tabela

 

Totolotek Puchar Polski

Bez przedłużania - nie interesował mnie dobry wynik. Właściwie w meczach występowali zawodnicy, którzy albo potrzebowali ogrania, albo byli głębokimi rezerwowymi. Odpadliśmy w trzeciej rundzie z Termalicą (porażka 0:3). 

 

Rozwój klubu

Dzięki konkretnemu zastrzykowi finansowemu (5 504 093 euro) mogliśmy się podjąć rozbudowy kluczowych dla mnie obiektów treningowych i młodzieżowych. Ponadto inwestujemy w dział analiz. Teraz potrzeba czasu, kiedy to wszystko zostanie zrealizowane. Na jedno i drugie trzeba poczekać rok. Dział analiz - 2 tygodnie, natomiast nie jest to inwestycja, która z miejsca miałaby odmienić oblicze klubu. 

Sam zarząd na tą chwilę (01.01.2020) wystawia mi ocenę 4. Myślałem, że wyniki będą znacznie obniżały ocenę nabitą przez inne segmenty. Na szczęście wydaje się, że mogę spać spokojnie ;)

Ocena zarządu

Obiekty - treningowe i młodzieżowe 

Dział analiz

 

Statystyki zawodników --- > https://imgur.com/undefined

Dani Ramirez jest mega kozakiem i generalnie jestem bardzo zadowolony, że go kupiłem. Spełnia oczekiwania i pośród marazmu, który bez wątpienia wkradł się w drużynę, był wyróżniającym się zawodnikiem i nie schodził poniżej pewnego poziomu. W tym momencie jest warty prawie 1,5 mln euro i to zdecydowany skok wartości Hiszpana. 

Ciężko budować zespół na samych Polakach. Plany były ambitne, ale teraz widzę jak ciężko tego dokonać w grze - jeśli pojawia się ktoś ciekawy, to cena jest zaporowa. Reszta to średniacy, którzy mogą poszerzyć kadrę, ale nie wznieść zespół na inny level. Muszę pomyśleć, jak to budować, ale łatwo nie będzie. 

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

#5

 

Nareszcie udało mi się skończyć sezon. No właśnie - słowo nareszcie jest tutaj kluczowe. Męczyłem się i to strasznie. Co prawda po przerwie zimowej mieliśmy dobry okres, bo w jedenastu spotkaniach nie przegraliśmy. Problem polegał na tym, że te zwycięstwa nie były przekonujące, tzn. czułem że to bardziej zasługa przypadku i obecności Daniego Ramireza, niż systemu gry którym gramy.

 

PKO Bank Polski Ekstraklasa
Ostatecznie skończyliśmy ligę na szóstym miejscu ze sporą stratą do reszty zespołów. Biorąc pod uwagę pierwszą część sezonu - dobrze że w ogóle zostałem na stanowisku. Największym minusem był fakt, że nie gramy już o nic. Utrzymanie było pewne, a strata do zespołów w czubie tabeli była ogromna jak na polskie realia. Przez taki obrót spraw gra była po prostu nudna. Wegetacja do końca sezonu. 

 

Grupa mistrzowska 

Grupa spadkowa

Tak wyglądała tabela po 30 kolejkach --> https://imgur.com/0Pqzguk

Szok. Można śmiało powiedzieć, że tabela grupy spadkowej spokojnie mogłaby być tabelą grupy mistrzowskiej, i na odwrót. Legia grała topornie, słabo, ale nie sądziłem, że może nie wejść do ósemki. Tak samo Lech i Jagiellonia - te kluby mają zbyt mocne kadry. Mimo wszystko wielkie niespodzianki, w tym niekwestionowane mistrzostwo Polski dla Górnika, który rozbił polską ekstraklasę. Przez długi czas najpoważniejszym kandydatem był Raków, ale gdzieś w trakcie sezonu zgubił formę i zaczął regularnie tracić punkty, przez co nie zagra w europejskich pucharach. Spadły te zespoły, które powinny. Kluby źle zarządzane, pozlepiane, mające w składach słabych piłkarzy. 

Statystyki zawodników: strzelcy bramek, asystenci, kluczowe podania(partidazo sezonu sympatycznego hiszpana :)

 

Podsumowanie transferów

Przyszli - lato:

Bartłomiej Florczyk (newgen) - free 

Dani Ramirez (ŁKS Łódź) - 250 tysięcy euro + 25 tysięcy euro po 50 występach w lidze + Uros Korun

Arkadiusz Kasperkiewicz (Raków Częstochowa) - 105 tysięcy euro + 25 tysięcy euro po 50 występach w lidze 

Ariel Wawszczyk (Olimpia Grudziądz) - 16 tysięcy euro + 14 tysięcy euro po 50 występach w lidze 

Przyszli - zima: 

Jakub Arak (Lechia Gdańsk) - 10 tysięcy euro + 10 tysięcy euro po 50 występach w lidze 

Adam Ratajczyk (ŁKS Łódź) - 350 tysięcy euro + 50 tysięcy euro po 50 występach w lidze + 50 tysięcy euro po 10 meczach w kadrze Polski

Wiktor Zurawski (Escola Varsovia) - free 

 

Odeszli - lato:

Uros Korun (ŁKS Łódź) - wymiana za D. Ramireza 

Jorge Felix (Caen) - 300 tysięcy euro 

Remigiusz Borkała - wypożyczenie do Ślęzy Wrocław 

Odeszli - zima:

Tomasz Mokwa - free 

Jakub Holubek - rezerwy (ilość obcokrajowców) 

 

Podsumowanie występów zawodników w sezonie 19/20

Bramkarze (Imię i nazwisko [wiek, narodowość] - liczba rozegranych spotkań / minuty / czyste konta / wpuszczone gole / średnia ocena - wartość w euro)

 

Frantisek Plach [28, SVK] - 52 meczów / 4.680 minut / 21 czystych kont / 61 straconych bramek / 6.74 - 79 tysięcy euro 

Jakub Szmatuła [39, POL] - 3 mecze / 270 minut / 0 czystych kont / 5 straconych bramek / 6.70 - 2.5 tysiąca euro 

Patryk Królczyk [26, POL] - 0 meczów / 0 minut / 0 czystych kont / 0 straconych bramek / 0.00 - 1.8 tysiąca euro

 

Na pozycji bramkarza nie mamy fachowca, który byłby zawodnikiem zmieniającym oblicze zespołu. Fero Plach w grze, a Fero Plach w rzeczywistości to dwie różne postacie. Słowak w żadnym wypadku nie przypomina zawodnika, którym jest i przez to prawdopodobnie będzie musiał pożegnać się z naszym klubem. Nie wiem czy już teraz, bo może i w Polsce potrafimy wychować bramkarzy, ale niestety na rynku transferowym jest pusto albo drogo. Nie chcę ściągać obcokrajowca na tą pozycję, ale czas pokaże jakie kroki zostaną wykonane. Szmatuła i Królczyk to nie półka na ekstraklasę. Z Kubą pożegnamy się w Grudniu, kiedy skończy mu się umowa, a z Patrykiem najprawdopodobniej szybciej, bo z końcem Czerwca. 

 

Prawi obrońcy (Imię i nazwisko [wiek, narodowość] - liczba rozegranych spotkań / minuty / bramki / asysty / średnia ocena - wartość w euro)

 

Martin Konczkowski [26, POL] - 41 / 3.314 / 0 / 7 / 6.82 - 350 tysięcy euro

Bartosz Rymaniak [30, POL] - 26 / 1.757 / 0 / 2 / 6.67 - 150 tysięcy euro 

 

Martin Konczkowski to zawodnik, który idealnie wpasowuje się w profil bocznego obrońcy, jakiego chciałbym mieć - problem polega na tym, że nie potrafię uwolnić pełni jego potencjału. Próbowałem z odwróconym skrzydłowym, który miał mu robić miejsce na skrzydle, natomiast niewiele to zmieniało. Koniec końców zaliczył parę asyst, ale może mieć spokojnie więcej i do tego będziemy dążyli. Bartek Rymaniak to solidny ligowiec i zarazem zmiennik. Ma swoje lata, natomiast spokojnie dogra kolejny sezon i wówczas zdecydujemy co dalej. 

 

Środkowi obrońcy (Imię i nazwisko [wiek, narodowość] - liczba rozegranych spotkań / minuty / bramki / asysty / średnia ocena - wartość w euro)

 

Jakub Czerwiński [28, POL] - 47 meczów / 4.230 minut / 2 bramki / 0 asyst / 6.85 - 700 tysięcy euro 

Tomas Huk [25, SVK] - 44 mecze / 3.843 minut / 0  bramek / 0 asyst / 6.87 - 1.1 miliona euro 

Arkadiusz Kasperkiewicz [25, POL] - 17 meczów / 1.330 minut / 1 bramka / 0 asyst / 6.74 - 125 tysięcy euro

Marcin Pietrowski [32, POL] - 10 meczów / 762 minut / 0 bramek / 0 asyst / 6.82 - 3.8 tysiąca euro 

Wiktor Zurawski [16, POL] - 4 mecze / 360 minut / 1 bramka / 0 asyst / 6.95 - 15 tysięcy euro

 

Czerwiński to nasz lider, natomiast nie ustrzegł się błędów. W Sierpniu podpisaliśmy z nim kontrakt, żeby zabezpieczyć się na kolejne lata. Nie wyobrażam sobie defensywy bez jego osoby, przynajmniej nie w najbliższych dwóch sezonach. Nie znajdziemy lepszego Polaka. Najczęściej jego partnerem był Tomas Huk. Nie mogę powiedzieć, że Słowak grał słabo, natomiast oczekiwałem od niego więcej. Być może w kolejnym sezonie pokaże pełnie swoich możliwości. Jeśli nie - trzeba będzie zastanowić się nad jego przyszłością. Kasperkiewicz to wtopa transferowa. Grał najsłabiej ze wszystkich i w zasadzie to najchętniej bym się go pozbył, ale z racji odejścia Pietrowskiego prawdopodobnie dostanie jeszcze jedną szanse. Zurawski jest poniekąd odkryciem końcówki sezonu. Dostał szanse i wykorzystał ją znakomicie. Zamierzam dać mu więcej okazji do gry w przyszłym sezonie, a w zakładce 'Taktyki' zobaczycie jak chce to zrobić, żeby nie ucierpiał ani Czerwiński, ani Huk. 

 

Lewi obrońcy (Imię i nazwisko [wiek, narodowość] - liczba rozegranych spotkań / minuty / bramki / asysty / średnia ocena - wartość w euro)

 

Mikkel Kirkeskov [28, DEN] - 40 meczów / 3.427 minut / 1 bramka / 8 asyst / 6.87 - 325 tysięcy euro 

Ariel Wawszczyk [28, POL] - 18 meczów / 1.402 minut / 0 bramek / 2 asysty / 6.73 - 32.5 tysiąca euro 

 

Pozycja lewego obrońcy jest bardzo newralgiczna, bo w Polsce ciężko o dobrego zawodnika na tej pozycji. Z tego względu postanowiłem przedłużyć umowę z Kirkeskovem i nie zawracać sobie głowy ewentualnym poszukiwaniem zawodnika na tą pozycje. Duńczyk to solidna firma, przede wszystkim w defensywie. W ofensywie raczej nie można wymagać od niego cudów, natomiast w tej kampanii w tym aspekcie poradził sobie nieźle - koniec końców zanotował więcej ostatnich podań niż Martin Konczkowski. Wawszczyk został ściągnięty z myślą o tym, żeby być zmiennikiem Duńczyka. Nie jest to zawodnik pokroju Mikkela, natomiast może spokojnie rywalizować z najsłabszymi zespołami. 

 

Środkowi pomocnicy (Imię i nazwisko [wiek, narodowość] - liczba rozegranych spotkań / minuty / bramki / asysty / średnia ocena - wartość w euro)

 

Patryk Sokołowski [25, POL] - 52 mecze / 3.738 minut / 1 bramka / 1 asysta / 6.82 - 170 tysięcy euro

Dani Ramírez [27, ESP] - 41 meczów / 3.310 minut / 4 bramki / 6 asyst / 7.20 - 1.3 miliona euro

Tom Hateley [30, ENG] - 37 meczów / 2.256 minut / 3 bramki / 3 asysty / 6.85 - 15.5 tysiąca euro

Tomasz Jodłowiec [34, POL] - 18 meczów / 1.156 minut / 0 bramek / 0 asyst / 6.87 - 1.5 tysiąca euro

Sebastian Milewski [22, POL] - 23 mecze / 1.137 minut / 0 bramek / 0 asyst / 6.64 - 77 tysięcy euro

Michał Rakowiecki [19, POL] - 3 mecze / 143 minuty / 0 bramek / 0 asyst / 6.53 - 25 tysięcy euro

 

Dani to absolutny ligowy top, dzięki któremu jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy. Główna postać w zespole, przez niego przechodziły wszystkie akcje, a bramki czy asysty dorzucał w meczach, kiedy goniliśmy albo byliśmy w złej sytuacji. Zobaczcie jak wyglądała końcówka sezonu w jego wykonaniu --> https://imgur.com/NKreDGS Kosmos. Sokołowski grał najwięcej, grał poprawnie ale nie wnosił do gry tyle, ile bym oczekiwał. Rozbudził apetyty na początku sezonu, kiedy był główną postacią w zespole, ale później gdzieś schował się w cieniu Hiszpana i nie wskoczył na ten więcej niż solidny, ligowy poziom. Hateley i Jodłowiec to zawodnicy, którzy żegnają się z naszą drużyną. Mają swoje lata, zarabiają nie małe pieniądze i po prostu szkoda je na nich wydawać, bo oni sami nie są liderami albo przynajmniej ważnymi postaciami w zespole. Jestem przekonany, że zamiast nich znajdziemy lepszych, młodszych i tańszych zawodników. Milewskiego dręczyły kontuzje i chyba przede wszystkim przez nie nie potrafił wykazać się pełnią potencjału. Poza tym to raczej zawodnik do trójki środkowych pomocników niż dwójki. Rakowiecki poleci na wypożyczenie. 

 

Skrzydłowi (Imię i nazwisko [wiek, narodowość] - liczba rozegranych spotkań / minuty / bramki / asysty / średnia ocena - wartość w euro)

 

Tiago Alves [23, POR] - 46 meczów / 2.908 minut / 8 bramek / 4 asysty / 6.74 - 875 tysięcy euro

Gerard Badia [30, ESP] - 46 meczów / 2.824 minut / 7 bramek / 7 asyst / 6.87 - 32.5 tysiąca euro

Tymoteusz Klupś [20, POL] - 32 mecze / 1.489 minut / 2 bramki / 0 asyst / 6.70 - 240 tysięcy euro, wypożyczony z Lecha Poznań

Adam Ratajczyk [17, POL] - 11 meczów / 665 minut / 0 bramek / 1 asysta / 6.50 - 215 tysięcy euro

Bartłomiej Florczyk [16, POL] - 7 meczów / 211 minut / 0 bramek / 0 asyst / 6.43 - 31.5 tysiąca euro

 

Tiago Alves miał być kluczową postacią ofensywy. Byłem przekonany, że po tym sezonie sprzedam go za kilka milionów euro, albo po prostu będę miał w składzie mega-gwiazdę. Rzeczywistość okazała się brutalna, Portugalczyk nie sprostał(moim) oczekiwaniom i wpisał się w szarość, która opętała nas w tym sezonie. Co prawda był moment, kiedy Portugalczyk miał swoje pięć minut i strzelił kilka bramek w krótkim odstępie czasowym, ale to by było na tyle. Nie skreślam go, ale przyszła kampania może być jego ostatnią w Gliwicach. Z kolei Gerard Badia zaprezentował się nieźle. Jest legendą klubu, zresztą całkowicie zasłużenie, ale raczej nie przedłużymy z nim umowy. Trójka młodzieżowców - KlupśRatajczyk i Florczyk - nie spełniła oczekiwań. Prawda jest taka, że graliśmy nimi na siłę. Żaden z nich nie był wartością dodatnią dla zespołu. Jeśli miałbym ich uszeregować pod kątem przydatności, to właśnie w identycznej kolejności. Na Ratajczyka w przyszłym sezonie napewno będziemy stawiać. Zapłaciliśmy za niego ogromne pieniądze i musimy dalej dawać mu szanse, tak samo jak znaleźć optymalne miejsce na boisku. Będzie naszym głównym młodzieżowcem w przyszłym sezonie, więc musi sprostać oczekiwaniom. Florczyk ma jeszcze dużo czasu. Powinien być naturalną alternatywą dla Adama jeśli nie znajdziemy nikogo innego. Na plus można zaliczyć jego dokonania w U18, bo tam Bartek bryluje i niszczy rówieśników (15 bramek i 14 asyst, 7.54 śr. ocena). 

 

Napastnicy (Imię i nazwisko [wiek, narodowość] - liczba rozegranych spotkań / minuty / bramki / asysty / średnia ocena - wartość w euro)

 

Piotr Parzyszek [26, POL] - 44 mecze / 3.139 minut / 14 bramek / 0 asyst / 6.89 - 450 tysięcy euro

Patryk Tuszyński [30, POL] - 46 meczów / 2.712 minut / 10 bramek / 3 asysty / 6.77 - 150 tysięcy euro

Jakub Arak [25, POL] - 14 meczów / 801 minut / 0 bramek / 1 asysta / 6.69 - 110 tysięcy euro

Dominik Steczyk [21, POL] - 13 meczów / 621 minut / 3 bramki / 0 asyst - 12 tysięcy euro, wypożyczony z Norymbergi

 

Nie ma co ukrywać - napastników mamy przeciętnych, i przede wszystkim wolnych. Jeszcze większym kłopotem jest fakt, że nie znajdziemy lepszych, przynajmniej nie z polskim paszportem. Musimy rzeźbić z tego co mamy, więc priorytetem musi być wykorzystanie wzrostu i siły, którą dysponują nasi zawodnicy. Robiłem wszystko, żeby stworzyć im warunki do strzelania bramek głową - ustawiałem na pozycji Odgrywających (wsparcie+atak), a zawodnicy oprócz polecenia "miękkich" wrzutek mieli także wrzucać piłkę właśnie na "Odgrywających". Efektu wybitnego nie było, zobaczymy czy w przyszłym sezonie uda się to zrealizować. 

 

Taktyka 

 

JCuhdMq.jpg

 

Vz3eKq2.jpg

 

Nie grałem drugim ustawieniem. Jedynie pierwszym, ale z dwoma Odgrywającymi i generalnie różnie to wyglądało. W przyszłym sezonie chce stanowczo postawić na te dwa warianty, które możecie zobaczyć powyżej. Pierwsze ustawienie będzie wyjściowe, którym będziemy grali u siebie i ze słabszymi rywalami na wyjazdach, a drugie z założeniem gry z lepszym zespołem głównie na wyjazdach, ale być może też i u siebie (Legia, Lech, Jagiellonia itd.). Dlaczego takie, a nie inne wytyczne? 

1. Ataki środkiem pola --> by maksymalnie wykorzystać postać Daniego Ramireza, który najczęściej będzie grał jako cofnięty rozgrywający(być może czasami jako wysunięty rozgrywający). 

2. Obieg z lewej, obieg z prawej --> żeby boczni obrońcy oskrzydlali ataki zespołu. W zamyśle lewy obrońca ma być opcją z lewej strony, kiedy OS(a) zejdzie do środka. Prawy obrońca ma być zachęcany by pomimo tego, że ma na swojej stronie 'Skrzydłowego', on sam oskrzydlał akcje i często się podłączał. 

3. Niższe tempo --> zawodnicy dysponują gorszymi umiejętnościami w porównaniu do reszty ligi(technika itp.) oraz dysponują gorszą umiejętnością 'decyzji' - stąd chęć 'niższe tempo'. 

4. Przegrupowanie --> chcę, żeby po stracie piłki zespół jak najszybciej odbudował ustawienie. Ma to zapobiec ewentualnym kontratakom przeciwników. 

5. Kontra --> jak wyżej - nie dysponujemy najwyższymi umiejętnościami, stąd chęć jak najszybszego dostarczenia piłki w obręb pola karnego. 

6. Węższa linia obrony --> chcę, żeby zespół bronił kompaktowo(jak Atletico Simeone) i żeby zamykał środek pola. 

7. Bardziej zdecydowana intensywność pressingu --> Wyróżniamy się determinacją, pracowitością, współpracą i agresją, a to według mnie najważniejsze umiejętności kiedy mówimy o pressingu, stąd chęć wdrożenia tego do systemu. 

8. Podawaj do środkowych obrońców/na skrzydła --> jedyna rzecz, która się różni w obu taktykach. To bardzo proste - w pierwszej taktyce nie chcemy kopać jeśli nie trzeba, a w drugiej - gdzie się bronimy - chcemy jak najszybciej skontrować przeciwnika wykorzystując skrzydłowych. 

 

Będę bardzo wdzięczny, jeśli przeanalizujecie obie taktyki i podzielicie się swoimi spostrzeżeniami. Taktyk w grze ze mnie żaden, dlatego każda opinia będzie dla mnie bardzo cenna i pomocna :)?

 

Rozwój klubu 

Zacznę od finansów, bo w klubowej kasie rekordowa suma - ponad dziesięć milionów euro. Znając realia finansowe klubu z Gliwic, muszę przyznać, że to naprawdę potężna kwota, a fakt że zarząd ponad siedem przeznacza dla mnie na transfery... Kosmos, natomiast nie wyobrażam sobie scenariusza, że całe siedem milionów euro wydaje. Tak prezentuje się bilans: https://imgur.com/On3WayH

Z ważnych rzeczy - przymierzamy się do wykupienia stadionu miejskiego w Gliwicach na własność --> https://imgur.com/ZCSv0k5

Oprócz tego, rozbudowaliśmy klubową infrastrukturę analityczną i podpisaliśmy umowę z klubem Escola Varsovia, na mocy której będziemy mieli pierwokup młodych zawodników, którzy będą w tym klubie (Wiktor Zurawski, a więc nasz utalentowany środkowy obrońca, trafił do nas właśnie z tego klubu). 

Zatrudniliśmy kolejnego, trzeciego już skauta. 

Dyrektorem sportowym został Jacek Bednarz. Przedwcześnie pożegnałem się z Bogdanem Wilkiem. 

Odnośnik do komentarza

Wziąłem Piasta obecnie, w momencie darmowego tygodnia na zimowym update. Większość ruchów takich samych, przedłużyłem tylko Felixa + wypożyczyłem kilku ludzi żeby zalepili pewne dziury i żeby nie grać np. Kirkeskovem co trzy dni. No cóż, teraz przeformowanie, jakiś fajny transfer i na nich! :war:

Odnośnik do komentarza

@bacao Felix po updacie jest mocny, też bym go zostawił. Jakieś ciekawe nazwisko? :)

 

#6 

 

Czerpiąc inspirację z kariery kolegi @Pulek, postanowiłem wstawiać posty w różnych momentach - czasami po oknie transferowym, może po jakimś ważniejszym meczu? Żeby było różnorodniej. :)

 

Letnie okienko transferowe  

Przyszli: 

Szymon Drewniak [27, POL] - Chrobry Głogów - free 

Mateusz Mak [28, POL] - Stal Mielec - free 

Krzysztof Bakowski [17, POL] - Lech Poznań - loan

Odeszli: 

Jakub Holubek [29, SVK] - FC Tambov(RUS, 2) - 125 tysięcy euro

Łukasz Krakowczyk [22, POL] - Olimpia Grudziądz - loan 

Sebastian Pociecha [21, POL] - Miedź Legnica - free 

Kacper Marcinkowski [20, POL] - Termalica Bruk-Bet Nieciecza - free

Gerard Badia [30, ESP] - Cultural Leonesa(ESP, 2) - free

Tom Hateley [30, ENG] - Lokeren(BEL, 1) - free

Tomasz Jodłowiec --> free agent 

Powroty z wypożyczeń:

Aleksander Jagiełło, Karol Stanek, Bartosz Walencik, Karol Dybowski, Wojciech Kamiński, Michał Bodys, Denis Gojko 

 

Nie wydaliśmy ani grosza z siedmiu milionów euro, które mieliśmy do dyspozycji, ale mimo wszystko okienko transferowe oceniam na plus. Doszło do nas dwóch niezłych zawodników. Mateusz Mak w przeszłości występował w Piaście, ale kontuzje zahamowały jego rozwój i po świetnym wicemistrzowskim sezonie nie potrafił złapać rytmu.  Nie straciliśmy żadnego ważnego zawodnika, a oferty spływały dosłownie za wszystkich. Jagiellonia w pewnym momencie zaoferowała prawie milion(!) euro za Martina Konczkowskiego, poza nim chciała też Sokołowskiego. Po Czerwińskiego ustawiła się kolejka z Turcji, Belgii i innych bardziej egzotycznych lig. Co mnie zaskoczyło - przyleciała oferta za Milewskiego, który miał się udać do Włoch - do drugiej ligi, do Lecce. Rzecz jasna, najwięcej ofert spłynęło za naszą największą gwiazdę - Daniego Ramireza. Z pewnością, jeśli zliczyć, to były ich dziesiątki. Wszystkie w granicach 2 do 2,5 miliona euro(z bonusami). W pewnym momencie nadeszła jedna - najwyższa, którą możecie zobaczyć poniżej. 

 

upXm9ZB.jpg

 

W pierwszej chwili pomyślałem, że spoko, za taką kasę moglibyśmy opchnąć Daniego. Natomiast, kiedy faktycznie Francuzi się zgodzili na nasze żądania, coś mnie tknęło. Poprosiłem więc zarząd, żeby renegocjował ofertę i chciał więcej pieniędzy, na co rzecz jasna Bordeaux nie przystało. Zdaje sobie sprawę, że w przyszłości możemy nie otrzymać nawet 50% tej kwoty, ale wolałem zatrzymać zawodnika, na którym opiera się cała nasza gra. 

Dani w pierwszych siedmiu meczach strzelił 2 bramki, zanotował jedną asystę, ale osiągnął kapitalną średnią 8,16. Ponadto ma już 42(!) kluczowe podania, ponad dwa razy więcej niż drugi Pedro Tiba (20 kluczowych podań). Statystyki wybitne, jak z kosmosu. 

 

Tak prezentują się największe transfery w Ekstraklasie: 

Zrzut nr. 1 

Zrzut nr. 2

 

Xr1v7D5.jpg

 

Nieźle zaczęliśmy, ale może być lepiej - dużo lepiej :) Nie da się ukryć, wszystko w rękach sympatycznego Hiszpana. 

 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

#7 

28 Wrzesień, 2020

 

Rozpoczęliśmy fatalny okres, bo wypadło dwóch kluczowych zawodników - Czerwiński i Huk, czyli stała para stoperów, która trzymała zespół w ryzach. Plan był taki, żeby u boku Kasperkiewicza występował Rymaniak, ale... on też chwilę później doznał kontuzji. W tym momencie jesteśmy z wcześniej wspomnianym Kasperkiewiczem i 17-letnim Żurawskim, który zdążył popełnić w tym sezonie kilka błędów. 

 

FeVd2q3.jpg

 

PKO Bank Polski Ekstraklasa

Wpadliśmy w gorszy czas, a kontuzje naszych środkowych obrońców raczej nie napawają optymizmem. Nie mniej jednak wypróbujemy nowy system - 4231 - od którego stroniłem ze względu na bardzo ofensywne ustawienie bocznych atakujących, których później może brakować w obronie. Tym razem zaryzykuje, a jednym z argumentów jest fakt, że i tak gramy wysokim pressingiem. 

Tabela

 

Skauting

W tym momencie mamy bardzo solidny zespół, który zajmuje się rekrutacją zawodników do naszego klubu. Jest ich pięciu, każdy ma inne zadania, które są wydzielone w następujący, prosty zresztą sposób: 

- obserwacja PKO Bank Polski Ekstraklasy, 

- obserwacja Fortuna I Ligi, 

- obserwacja Totolotek Pucharu Polski, 

- obserwacja rozgrywek u18 w Polsce, 

- obserwacja następnego przeciwnika.

Taki podział zadań może tylko pomóc znaleźć zawodnika o wysokim potencjale czy też niezłych umiejętnościach, a także zmniejsza szanse przeoczenia takiego piłkarza do minimum. 

Musicie przyznać, że zaczyna to nieźle wyglądać. :) 

 

b4XeXNP.jpg

 

Odnośnik do komentarza

#8 

 

4 Październik, 2020

 

Yyy... Tego się nie spodziewałem :ohmy:

 

58GzV9k.jpg

 

Nie spodziewałem się tego, jeszcze przed chwilą dostałem wiadomość nt. oceny mojej pracy w ostatnim miesiącu, którą ocenili na "4". 

Przez myśl przeszło mi, żeby kontynuować karierę na tym sejwie, ale mam bardzo wysoko ocenione atrybuty. Zapewne byłoby zbyt łatwo, także na 90% rozpocznę karierę od nowa, ale w innym formacie - od zera. 

Odnośnik do komentarza

#1 

 

Wielki powrót

Po epizodzie w Gliwicach, gdzie obwieszczono wielkie plany i zamiary na skale europejską, reputacja Żoze Mourinho legła w gruzach. Portugalczyk stał się pośmiewiskiem wśród kibiców interesujących się polską ekstraklasą, a Paweł Żelem(prezes Piasta Gliwice) udzielonym wywiadem "Przeglądowi Sportowemu" jeszcze bardziej pogrążył menadżera urodzonego w Lizbonie. Parę dni później Portugalczyk w rozmowie z "Weszło.com" powiedział, że nie widzi się w futbolu, gdzie zastał tylko jad po ledwo ponad roku w seniorskim futbolu, i po wakacjach z pewnością się przebranżowi. 

Jednak 10 Grudnia 2020 roku były szkoleniowiec Piasta Gliwice zaskoczył wszystkich sympatyków polskiej piłki. 

Niech data was nie myli - to z pewnością kłopoty serwerów, które trzymają Twitter w ryzach. Jedno jest pewne - popularny Żoze wraca do futbolu - pytanie gdzie? Media zgodnie informują, że nie trafi do którejś z polskich lig. Sam zainteresowany nie odpowiedział na wiadomości dziennikarzy z Weszło. 

 

728jNrl.jpg

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Bardzo proszę któregoś z modów o zmianę tematu na "Żoze Mourinho". Z góry dzięki :) @Dudek Pozwoliłem sobie oznaczyć ;)

 

PS. Zostajemy na tym samym sejwie :)

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

#2 

 

Cytat

 

1280px-Przeglad_Sportowy_logo.svg.png

 

Shaanxi Chang'an Athletic potwierdził dzisiejszego dnia, że w kolejnym sezonie zespół poprowadzi Żoze Mourinho. Shaanxi występuje w drugiej lidze chińskiej. W zeszłym sezonie zakończyli rozgrywki na 12 miejscu. Chińskie media zgodnie typują ich jako kandydatów do spadku. Dla portugalskiego menadżera będzie to drugi klub w trenerskiej karierze. Wcześniej prowadził Piasta Gliwice, z którym zdobył Superpuchar Polski i awansował do fazy grupowej Ligi Europy. 4 Października 2020 roku został zwolniony. 

MD

 

lAd1JbI.jpg

 

Tak prezentuje się kadra, którą zastałem. Musimy wzmocnić środek pola, ale i znaleźć zmienników na skrzydła i atak. Nie zdecydowałem jeszcze jaką formacją będę grał. 

Plan na ten sezon - wykręcić jak najlepszy wynik i być może angaż w innym, rzecz jasna lepszym klubie w Chinach. Jeśli nie - klub jest stabilny finansowo, więc pójdę na kurs trenerski. Razem z nim i pierwszymi krokami powinno być mi łatwiej znaleźć zespół w Europie. Do tej pory miałem pełno rozmów, na niektóre nawet kluby same mnie zapraszały, natomiast żaden z nich nie zdecydował się na mnie postawić. Liczę, że po tej przygodzie będzie inaczej. 

 

Cel kariery: ciężko go sprecyzować, ale byłbym spełniony, jeśli poprowadzę Borussię Dortmund. Poza tym dojście do lig z TOP5, ale przy tym wygranie mistrzostwa jednej z nich bądź LM/LE. Generalnie - osiągnąć sukces. Między wierszami - mistrzostwo Chin nie byłoby takim sukcesem. 

 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

#3 

 

Pierwszy rozdział zakończony - Shaanxi Chang'an Athletic

Tak jak przeczuwałem - pierwszy sezon będzie zarazem moim ostatnim jako trenera Shaanxi. Udało mi się go dokończyć, chociaż na siedem kolejek przed końcem klub dał mi ultimatum - 8 8 punktów w pięciu meczach albo out. Byłem lekko zdziwiony, bo nie prezentowaliśmy się źle. To znaczy przegraliśmy kilka meczów z rzędu, ale generalnie cały czas trzymaliśmy się raczej górnej połówki tabeli, a ewentualny spadek nam absolutnie nie groził. Koniec końców spełniłem narzucone przez zarząd warunki, tym samym piastując stanowisko menadżera do końca rozgrywek. Ostatecznie zajęliśmy 11. miejsce gromadząc tyle samo punktów, ile zespoły usytuowane na miejscach 9-10. Sam zarząd kilkukrotnie proponował mi nowy kontrakt, ale zdecydowałem że poszukam szczęścia gdzie indziej. 

Całościowo oceniam sezon jako przeciętny. Korona króla strzelców, która powędrowała do Jonathana Allena, lekko osładza końcowy rezultat. 

 

AhTW1eC.jpg

 

Podczas pobytu w Chinach dwukrotnie udałem się na wcześniej wspomniane kursy trenerskie. Aktualnie posiadam Krajową Licencję A, a mój profil wygląda następująco: 

https://imgur.com/Y6CFcNg

 

Od momentu kiedy odszedłem, w Piaście Gliwice sporo się pozmieniało. Wraz z przyjściem nowego trenera i brakiem kontynuacji mojej filozofii trenerskiej-organizacyjnej, klub wydał do tej pory na obcokrajowców sumę 8 700 000 EURO. Praktycznie wszystkie pieniądze, które 'przyniosłem' do klubu zostały roztrwonione, a po moim odejściu klub zapewnił sobie utrzymanie w lidze w ostatniej kolejce. W wyjściowej jedenastce Gliwiczan gra jeden, czasem dwóch Polaków. No tak średnio bym powiedział. Aktualnie zajmują siódme miejsce i czekają na rundę wiosenną. 

___________________________________________________

Bilans kariery: 14w - 7r - 14p 

Bilans bramkowy: 46 zdobytych, 47 straconych 

Kluby: 

Shaanxi Chang'an Athletic [CHI,2] (2021-22) | 14w - 7r - 14p | 46 zdobytych - 47 straconych | 11. miejsce w drugiej lidze chińskiej

Czas gry: 2 Styczeń, 2022 rok

 

Odnośnik do komentarza

#4 

 

Drugi poziom na Słowacji

Po trzech miesiącach wysyłania CV i szukania sobie nowego miejsca, w końcu udało mi się je znaleźć. Przyznam, że po cichu liczyłem na ofertę z Chin - konkretnie którejś z drużyn które aspirują do awansu, albo tych które walczą w elicie o utrzymanie. Nie udało się, więc szukałem dalej. Było kilka propozycji, ale żadna atrakcyjna. Koniec końców chciałem po prostu objąć jakiś zespół i tym samym trafiłem do Slavoja Trebisov

vcl8lGt.jpg

 

Celem zarządu jest górna połówka tabeli już w tym sezonie (warto nadmienić, że Slavoj to beniaminek), a aktualna sytuacja zespołu jest lekko mówiąc... przeciętna --> https://imgur.com/wZyyyHx

Postaramy się sprawić niespodziankę i powalczymy o jak najlepszą lokatę. Z pewnością plusem jest fakt, że mamy grać ofensywny futbol - właśnie tak chcę zagrać w dziewięciu najbliższych ligowych spotkaniach. 

See you po sezonie! 

 

___________________________________________________

Bilans kariery: 14w - 7r - 14p 

Bilans bramkowy: 46 zdobytych, 47 straconych 

Kluby: 

Shaanxi Chang'an Athletic [CHI, 2] (2021-22) | 14w - 7r - 14p | 46 zdobytych - 47 straconych | 11. miejsce w drugiej lidze chińskiej

Slavoj Trebisov [SVK, 2] (2022 - ) | 0w - 0r - 0p | 0 zdobytych - 0 straconych | 

Czas gry: 28 Marzec, 2022 rok

Odnośnik do komentarza

#5 

 

Świetny start w nowym klubie

Końcówka sezonu w nowym zespole wypadła kapitalnie. W pierwszych czterech meczach nikt nie zdołał urwać nam choćby punktu, a koniec końców nikomu nie udało się nas pokonać. Awansowaliśmy z 12. pozycji na szóstą i jeśli w kolejnym sezonie będziemy prezentować podobną formę, to nic nie powinno stać na przeszkodzie w walce o pierwszą dwójkę. Najbardziej cieszy mnie fakt, że udało nam się przedłużyć kontrakt z absolutnie najlepszym zawodnikiem naszej drużyny - Guilherme Barbosą. Brazylijczyk strzelił dziewięć goli w dziewięciu meczach i pokładam w nim głębokie nadzieje w kwestii kolejnego sezonu. To na nim chce oprzeć cały zespół i powalczyć o jak najlepszy rezultat. Jedynie co mnie martwi, to fakt, że praktycznie każdemu zawodnikowi kończy się umowa. Klub jest w niezłej kondycji finansowej, ale nigdy nie wiadomo - ktoś może mieć wygórowane oczekiwania. 

 

K7sCw8z.jpg

___________________________________________________

Bilans kariery: 20w - 10r - 14p 

Bilans bramkowy: 62 zdobytych, 54 straconych 

Kluby: 

Shaanxi Chang'an Athletic [CHI, 2] (2021-22) | 14w - 7r - 14p | 46 zdobytych - 47 straconych | 11. miejsce w drugiej lidze chińskiej

Slavoj Trebisov [SVK, 2] (2022 - ) | 6w - 3r - 0p | 16 zdobytych - 7 straconych | 6. miejsce w drugiej lidze słowackiej

Czas gry: 28 Marzec, 2022 rok

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

#6 

 

Rozczarowanie po pierwszej kampanii

Nie da się ukryć - po świetnym finiszu w 2. Lidze Słowackiej apetyty przed następną kampanią urosły. Były jeszcze większe przed samym startem sezonu, bo do klubu trafili zawodnicy znacznie lepsi od tych, którzy kończyli sezon 21/22. Byłem bardzo rozczarowany, bo przez cały rok nie potrafiliśmy ustabilizować formy. Dobre mecze przeplataliśmy słabymi, i koniec końców osiągnęliśmy wynik bardzo przeciętny. Ba, wiele mówi chęć zwolnienia mojej osoby pod koniec sezonu. Ostatecznie zarząd zdecydował się pozostawić mnie na stanowisku menadżera i chyba osoby decyzyjne nie wyszły na tym najgorzej :) Ale o tym niżej. 

 

BqvduvB.jpg

 

Pierwszy sukces

Po słabym sezonie przechodziła mi przez myśl ucieczka ze statku, który powoli miał tonąć. Nie zdecydowałem się na to z kilku względów. Po pierwsze - wątpliwe żebym trafił do lepszej ligi. Po drugie - budowałem zespół ściągając zawodników o określonym profilu. Po trzecie - znałem przyczynę słabych wyników. Precyzując, były to zbyt częste zmiany taktyki i brak postawienia głównie na to, w czym jesteśmy najlepsi. 

Wyszedłem na tym świetnie. Postawiłem na zwykłe 4-4-2 z jednym poleceniem(podania na wolne pole ze względu na ściąganie do drużyny zawodników o takim profilu), które zdało egzamin i przez cały sezon byliśmy w czubie tabeli. Lekka zadyszka po przerwie zimowej nie przeszkodziła nam w dotarciu do baraży. W dwumeczu z 11. drużyną słowackiej ekstraklasy byliśmy lepsi i awansowaliśmy na najwyższy poziom rozgrywkowy na Słowacji. 

Warto dodać, że w trakcie sezonu(drugiej części) dostałem łącznie trzy oferty prowadzenia drużyn ekstraklasy na Słowacji. Najlepsza była z zespołu Pohronie, który ma 2,5 gwiazdki reputacji(Slavoj 1,5). O mój angaż starał się także klub z Bańskiej Bystrzycy, który wywalczył bezpośredni awans do słowackiej ekstraklasy. 

 

Z9p5wh4.jpg

 

Do tej pory nie podpisałem nowego kontraktu, ale nie wyobrażam sobie sytuacji w której odchodzę z klubu. Chce zostać i wywalczyć utrzymanie, a jeśli sytuacja pozwoli - być może objąć któryś z topowych klubów na Słowacji. Przez cały ten czas znacznie podwyższyłem swoje kwalifikacje trenerskie i w tym momencie mój profil razem z reputacją nie wyglądają tak ubogo, jak na początku. 

 

QkXYZCb.jpg

___________________________________________________

Bilans kariery: 52w - 30r - 29p 

Bilans bramkowy: 182 zdobytych, 136 straconych 

Kluby: 

Shaanxi Chang'an Athletic [CHI, 2] (2021-22) | 14w - 7r - 14p | 46 zdobytych - 47 straconych | 11. miejsce w drugiej lidze chińskiej

Slavoj Trebisov [SVK, 2] (2022 - ) | 38w - 23r - 15p | 136 zdobytych - 89 straconych | 3. miejsce w drugiej lidze słowackiej - Awans do ekstraklasy

Czas gry: 2 Czerwiec, 2024 rok

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...