Skocz do zawartości

Wybory parlamentarne 2019


Feanor

Wybory parlamentarne 2019  

64 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Na kogo zagłosujesz?

    • Polskie Stronnictwo Ludowe
      1
    • Prawo i Sprawiedliwość
      2
    • Lewica (KW SLD)
      22
    • Konfederacja Wolność i Niepodległość
      6
    • Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
      20
    • Inny komitet
      0
    • Oddam głos nieważny
      2
    • Zbojkotuję wybory
      4

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 12.10.2019 o 21:59

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, tio napisał:

Gacek, na jakiej podstawie oceniasz, że zmiana prezydenta jest realna skoro nawet nie wiadomo kogo wystawi opozycja.

Na tej: https://pbs.twimg.com/media/EG1zbxnXYAI-s3L?format=jpg&name=medium

Określenie na podstawie wyników wyborów do senatu (gdzie całe mnóstwo głosów okołoopozycyjnych się zmieliła przez brak kandydata do głosowania z konkretnej partii) szaleństwem byłoby podważanie realności zmiany prezydenta.

Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, Feanor napisał:

2015

5ED7C7CF-2C42-4026-AAF3-3FF3FC87550C.thumb.png.953f5d52a4dbc399da4340db2511877e.png

 

Teraz

F6FFFD4B-EAD6-4E08-A212-42685753F5AC.thumb.png.386ab32c1f9be19ea72b4df2bf110182.png

 

Nie wiem, może i PiS osiągnął swój sufit, ale to jest taki sufit z bardzo starego budownictwa.

(Mój powiat padł :( )

Bardzo mnie ciekawi, biorąc pod uwagę, że PiS zdobył chyba jakieś 2,5 mln głosów więcej czy to odbijanie ściany zachodniej to byli nowi wyborcy, czy transfery z innych partii. Jeżeli weźmiemy pod uwagę właśnie ten wzrost osob i w ogóle większą frekwencję to mam wrażenie, że to te „transfery socjalne” i strach przed ich utratą sprawiły, że ludzie, którzy dotąd nie głosowali poszli do urn zagłosować na rządzących. Ciekawe czy już ktoś to zbadał - jak rosła frekwencja w tych powiatach czy całych okręgach, w których PiS wcześniej przegrywał lub nieznacznie wygrywał? To by w dużej mierze odpowiedziało na pytanie czy mamy do czynienia ze zmianą mentalności mieszkańców zachodniej Polski czy uaktywnieniem ludzi, którzy wcześniej olewali wybory.

Możecw wolnej chwili sprawdzę to dziś na poziomie okręgów, bo na powiaty nie mam czasu.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
31 minut temu, Mauro napisał:

Bardzo mnie ciekawi, biorąc pod uwagę, że PiS zdobył chyba jakieś 2,5 mln głosów więcej czy to odbijanie ściany zachodniej to byli nowi wyborcy, czy transfery z innych partii. Jeżeli weźmiemy pod uwagę właśnie ten wzrost osob i w ogóle większą frekwencję to mam wrażenie, że to te „transfery socjalne” i strach przed ich utratą sprawiły, że ludzie, którzy dotąd nie głosowali poszli do urn zagłosować na rządzących. Ciekawe czy już ktoś to zbadał - jak rosła frekwencja w tych powiatach czy całych okręgach, w których PiS wcześniej przegrywał lub nieznacznie wygrywał? To by w dużej mierze odpowiedziało na pytanie czy mamy do czynienia ze zmianą mentalności mieszkańców zachodniej Polski czy uaktywnieniem ludzi, którzy wcześniej olewali wybory.

Możecw wolnej chwili sprawdzę to dziś na poziomie okręgów, bo na powiaty nie mam czasu.


na południowy wschód od Szczecina jest ciekawy przykład: od PO do twardego PiS

 

43041893-3E51-435C-B4A7-78F79D33D1BE.png

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Feanor napisał:


na południowy wschód od Szczecina jest ciekawy przykład: od PO do twardego PiS

 

To chyba powiat łobeski. Jest dość duży wzrost frekwencji. Z 35% do 48%. Najciekawsze są jednak konkretne liczby., które zdają się potwierdzać moją teorię, że nie zmienia się mentalność tylko "socjal" mobilizuje nowych wyborców. 

 

 

2015 - liczba kart ważnych: 10 456, liczba głosów na PiS: 2861

2019 - liczba kart ważnych: 13 644 (wzrost o 3188), liczba głosów na PiS: 5408 (wzrost o 2547). 

 

Kolejne ciekawe dane. Praktycznie nie zmieniła się liczba osób, które głosowały  w 2015 r. głosowały na Po i .N ( 3696 osób), a w 2019 r. na KO (3734 osoby).

 

Fascynujące :) Wygląda na to, że zdecydowana część wyborców, którzy wcześniej nie głosowali poszła zagłosować na PiS.

 

i jeszcze jedno. w 2015 r. przewaga PO była minimalna: 30,03 do 28,73%. Teraz też to 40%, które zmienia kolor na mapie przekroczone jest nieznacznie - wynik jest 40,57%. 

 

Linki:

Wyniki:  https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/wyniki/sejm/pow/321800https://parlament2015.pkw.gov.pl/349_Wyniki_Sejm/0/0/41/3218.html

Frekwencja: https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/frekwencja/Koniec/sejm/pow/321800https://parlament2015.pkw.gov.pl/Frekwencja/3218/3.html

  • Lubię! 4
Odnośnik do komentarza
17 minut temu, Feanor napisał:

W łobeskim procentowo było więcej na PiS stąd wziąłem, że  twardy PiS w łobeskim.

 

Niewiele to jednak zmienia, bo w stargardzkim jest bardzo podobnie. Wzrost liczby glosujących o 10 109, PiS zyskuje 7507 głosów. Jestem kiepski z matematyki, ale tu jest łatwo policzyć, że to ok. 75%. Liberałowie  nie ponoszą straty, lecz minimalne zyskują - 1226 głosów. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...