Skocz do zawartości

Wybory parlamentarne 2019


Feanor

Wybory parlamentarne 2019  

64 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Na kogo zagłosujesz?

    • Polskie Stronnictwo Ludowe
      1
    • Prawo i Sprawiedliwość
      2
    • Lewica (KW SLD)
      22
    • Konfederacja Wolność i Niepodległość
      6
    • Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
      20
    • Inny komitet
      0
    • Oddam głos nieważny
      2
    • Zbojkotuję wybory
      4

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 12.10.2019 o 21:59

Rekomendowane odpowiedzi

@jmk, Wolność i obyczajowość mam w sumie gdzieś, na razie mnie to nie dotyczy,  gospodarczo faktycznie PO obiecuje więcej rozdawnictwa od PiSu (może z tą płacą minimalną IMO Jarosław to bardziej sobie zaszkodził, nie znam chyba nikogo kto uważa to za mądry pomysł ani nie znalazłem merytorycznego wytłumaczenia, w jaki sposób ten pomysł ekonomicznie się może bronić), pozostają zasoby ludzkie i mój ulubiony poseł. Zatem z największą przyjemnością zaglosuję w niedzielę na PiS ?

 

@Gacek

 

Jeśli ktoś nie ma przekonania  do żadnej partii, nie powinien głosować, nie rozumiem np tego bóldupienia o niską frekwencję, według mnie głosować powinny osoby zdecydowane i gotowe w tym celu na podjęcie wysiłku udania się w tym celu do lokalu wyborczego, stąd też nie jestem zbytnim zwolennikiem głosowania przez internet. No i przeanalizuj wyniki wyborów, nigdzie nie decydował jeden głos ?

  • Smutny 1
  • Nie lubię! 1
Odnośnik do komentarza
21 minut temu, Gacek napisał:

stopień zezwierzęcenia rządu pozbawił Cię argumentu, że ich działania nie wpływają na Twoją sytuację, by sprowadzać je tylko do rozrywki

 

 

Napisane dzień po tym, gdy Wałęsa na konwencji/konferencji KO wyzywał od zdrajców zmarłego niedawno ojca obecnego premiera. Jaki by on nie był.

Odnośnik do komentarza
7 minut temu, stefan1984 napisał:

 

Jeśli ktoś nie ma przekonania  do żadnej partii, nie powinien głosować

Nie mogę się z tym zgodzić, bo finalnie głosujesz na kandydata, a nie na partię. W tym kontekście przy tak wielkiej różnorodności kandydatów (czy to demokratyczno-liberalnych, czy to socjaldemokratycznych, czy to barbarzyńskich) jest z czego wybierać i można się zdecydować na kogoś konkretnego.

To zresztą argument nawet słabszy od argumentu z polaryzacji sceny politycznej - doszliśmy do ściany i znajdujemy się w sytuacji, w której niegłosowanie jest wspieraniem demontażu państwa demokratycznego. Może Ci się to nie podobać, ale to nie zmienia prawdziwości tej tezy. W tym kontekście nie głosując de facto wspierasz PiS. Jeśli Ci to pasuje - to ok, ale wtedy równie dobrze możesz zagłosować. Jeśli nie - to głosuj na kogoś innego. Tak czy owak nie narzekaj później, że PiS odbiera ludziom podstawowe swobody obywatelskie, bo to będzie się odbywać też przez Ciebie.

7 minut temu, stefan1984 napisał:

No i przeanalizuj wyniki wyborów, nigdzie nie decydował jeden głos

Nie chodzi o to, czy zadecydował jeden głos, tylko o to, że zadecydowała mentalność "jeden głos się nie liczy". I tu jestem pewny, że niejeden raz to decydowało o wyborach - a w nadchodzących, gdzie wedle wszelkiego prawdopodobieństwa decydujące będą 2-3% głosów oddanych lub nie na poszczególne partie, ta mentalność zadecyduje nie o czyimś mandacie tylko o rozstrzygnięciu wyborów, czy rządzić będą mentalni spadkobiercy Ceausescu czy obóz demokratyczny.

 

2 minuty temu, stefan1984 napisał:

Napisane dzień po tym, gdy Wałęsa na konwencji/konferencji KO wyzywał od zdrajców zmarłego niedawno ojca obecnego premiera. Jaki by on nie był.

Jestem dużym przeciwnikiem myślenia "o zmarłym dobrze albo wcale", więc nie mogę zgodzić się z krytyką Wałęsy za to.

Zresztą chciałbym żyć w kraju, gdzie o zezwierzęceniu rządzących mówią tylko ich słowa, a nie czyny jak w przypadku Banasia, Kamińskiego i reszty pisowskiego towarzystwa. Bardzo nierozważne jest mówić dziś o tym, co powiedział Wałęsa, w kontekście wspólnika pana Banasia, który groził zgwałceniem dziecka i odcięciem komuś kończyn. Zajmujemy się sprawą banalną, gdy naprawdę istotne rzeczy przelatują bez komentarza.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
16 minut temu, stefan1984 napisał:

może z tą płacą minimalną IMO Jarosław to bardziej sobie zaszkodził, nie znam chyba nikogo kto uważa to za mądry pomysł ani nie znalazłem merytorycznego wytłumaczenia, w jaki sposób ten pomysł ekonomicznie się może bronić

 

Może nie bezpośrednio ekonomicznie, ale zwiększenie płacy minimalnej pociąga za sobą zmniejszenia wskaźnika nierówności społecznej (współczynnik Giniego), co ma też pozytywne konsekwencje: badania mówią, że wysoki poziom nierówności płac spowalnia rozwój gospodarczy czy produktywność (lepiej siedzieć na zasiłku niż pracować za grosze). Oprócz tego ma też konsekwencje bezpośrednio niewpływające na ekonomię, ale równie ważne, np zwiększa przestępczość, konflikty na tle politycznym (mamy przecież to teraz), zmniejsza jakość świadczonych usług publicznych itp.

  • Uwielbiam 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, stefan1984 napisał:

To w końcu na partie glosujemy, czy na kandydata?

 

To nie jest przypadek, że z jednej strony mamy ludzi o mentalności antydemokratycznej, a po drugiej demokratycznej. Oni nie są identyczni, w samym PiS są ludzie o bardzo różnym światopoglądzie, ale sprowadza się on do wiary w partię-matkę i do praktykowania wschodnich standardów władzy. To samo, tylko o przeciwnym wektorze, tyczy się KO i Lewicy, które wewnętrznie się mocno różnią, ale łączą je tylko niektóre z kwestii fundamentalnych.

Stoję zatem na swoim stanowisku, że głosujemy na kandydata. Podawany był tu niedawno przykład kandydata libertariańskiego z KE w Poznaniu, przez łączenie środowisk bardzo różniących się (iPL, Zieloni, .N, PO itp.) naprawdę nie można powiedzieć, że nie ma na kogo głosować.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Płaca minimalna to przede wszystkim blokada wejścia na rynek pracy dla osób niewykwalifikowanych, których w przypadku, kiedy zautomatyzowanie stanowiska będzie tańsze niż ta płaca minimalna, po prostu zastapią roboty - co już się dzieje na świecie - choćby w sieciach fastfoodowych czy supermarketach. Płaca minimalna to wyższe ceny i większe bezrobocie.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Gabe napisał:

 

Może nie bezpośrednio ekonomicznie, ale zwiększenie płacy minimalnej pociąga za sobą zmniejszenia wskaźnika nierówności społecznej (współczynnik Giniego), co ma też pozytywne konsekwencje: badania mówią, że wysoki poziom nierówności płac spowalnia rozwój gospodarczy czy produktywność (lepiej siedzieć na zasiłku niż pracować za grosze). Oprócz tego ma też konsekwencje bezpośrednio niewpływające na ekonomię, ale równie ważne, np zwiększa przestępczość, konflikty na tle politycznym (mamy przecież to teraz), zmniejsza jakość świadczonych usług publicznych itp.

https://www.money.pl/gospodarka/placa-minimalna-bedzie-rosla-a-z-nia-ceny-inflacja-moze-odjechac-nbp-6422596136450177a.html

 

A jak to się ma do tego?

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, lad napisał:

 

Nie jestem ekonomistą, ale prawdopodobnie zarówno bezrobocie, jak i inflacja wzrośnie, tym bardziej jeśli chce się to robić w tak szybki i nieprzemyślany (?) sposób jak PiS. 

 

Pytanie brzmi, czy chcemy coś zmienić, i sprawić, by nasze społeczeństwo bardziej przypominało to zachodnie, czy chcemy być taką tanią siłą roboczą bogatszych społeczeństw, która nad krajami trzeciego świata ma tę przewagę, że jest bliżej?

 

Dlatego moim zdaniem zwiększenie płacy minimalnej jest priorytetem, tyle że należy to zrobić na tyle uważnie, zwracając uwagę i kontrolując ewentualne konsekwencje.

  • Lubię! 3
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
22 minuty temu, Gabe napisał:

 

Nie jestem ekonomistą, ale prawdopodobnie zarówno bezrobocie, jak i inflacja wzrośnie, tym bardziej jeśli chce się to robić w tak szybki i nieprzemyślany (?) sposób jak PiS. 

 

Pytanie brzmi, czy chcemy coś zmienić, i sprawić, by nasze społeczeństwo bardziej przypominało to zachodnie, czy chcemy być taką tanią siłą roboczą bogatszych społeczeństw, która nad krajami trzeciego świata ma tę przewagę, że jest bliżej?

 

Dlatego moim zdaniem zwiększenie płacy minimalnej jest priorytetem, tyle że należy to zrobić na tyle uważnie, zwracając uwagę i kontrolując ewentualne konsekwencje.

podwyższenie płacy minimalnej bardziej odsunie nas od standardów zachodnich, niż przybliży.

Wiem, że najlepiej by było znieść ubóstwo ustawą, ale niestety globalna gospodarka w ten sposób nie działa.

Polska jest teraz w fazie, kiedy przez jakiś czas musi być tanią siłą roboczą innych krajów (nie wiem, co w tym złego, skoro praca dla firm z innych krajów to tak naprawdę import gotówki do kraju i wpomowywanie (wydawanie) ich w kraju). Jeśli Polacy będą mieli mądry rząd, który nie będzie ich rabował z ostatniej zarobionej złotówki (np. przez kwotę wolną od podatku, które de facto nie obejmuje nikogo), to zaoszczędzą kapitał. Jeśli wtedy będą mieli korzystne warunki do stworzenia biznesu, to zaczną go inwestować zakładając firmy w kraju, co z kolei korzystnie wpłynie na gospodarkę, poziom życia i majętność obywateli, a to w efekcie przybliży nas do tego mitycznego społeczeństwa zachodniego. Wtedy możemy (ale nie musimy) zacząć działać jak dzisiejsze społeczeństwa zachodnie, czyli zwiększać wydatki socjalne.

 

Płaca minimalna jawi się wielu osobom jako droga na skróty do tego celu, ale w rzeczywistości jest ruchem w drugą stronę.

  • Lubię! 3
  • Uwielbiam 2
  • Nie lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...