Skocz do zawartości

Wybory parlamentarne 2019


Feanor

Wybory parlamentarne 2019  

64 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Na kogo zagłosujesz?

    • Polskie Stronnictwo Ludowe
      1
    • Prawo i Sprawiedliwość
      2
    • Lewica (KW SLD)
      22
    • Konfederacja Wolność i Niepodległość
      6
    • Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
      20
    • Inny komitet
      0
    • Oddam głos nieważny
      2
    • Zbojkotuję wybory
      4

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 12.10.2019 o 21:59

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tradycyjnie głosuję na Zielonych, choć trochę cierpię, bo wolałbym, żeby startowali sami (ale mając minimum dwucyfrowe poparcie, zatem mrzonki).

 

I apeluję o ujawnienie głosowania :P

 

Ciekawe. W Latarniku są zaledwie dwa pytania, na które wszystkie komitety ujawniły tej samej odpowiedzi: utrzymanie/rozszerzenie sankcji przeciw Rosji (ok) oraz ograniczenie zakresu wiedzy teoretycznej w szkołach (barbaria :().

Odnośnik do komentarza

Nie pójdę, ale jeśli bym przechodził akurat obok lokalu i jednak zagłosował, to całkiem możliwe, że oddałbym głos na PiS, z którego list startuje mój osobisty faworyt, którego chciałbym widzieć w sejmowych ławach, pomimo że wielokrotnie uznałem go za oportunistę i/lub debila ? Dla mnie polityka to bardziej igrzyska i rozrywka, niż sprawa życia i śmierci, poza tym ten jeden głos naprawdę nic nie da ?

  • Hurra! 1
Odnośnik do komentarza

Ja także pójdę głosować na PiS. Nie umoczyłem się do końca życia żadnym kredytem na nieruchomość, nie mam dzieci. Więc jak nie spierdolą to spoko a jak spierdolą to elo będę daleko stąd ;) Takiej beczki i eksperymentu przepychania marginesu "co może władza" w myśl "tamci też" nie da mi nikt inny. 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Jeśli ktoś ma problem z wyborem na kogo głosować to niech porządnie sobie przeanalizuje możliwy wybór. IMO oddanie głosu nieważnego jest o wiele lepsze niż nie pójście na wybory. Uprawnionych do głosowania nawet jak pójdzie zmobilizowana połowa to z tego 40% pewnie wybierze rządzącego. Czy to jest większość? Każde niepójście na wybory to zgoda na wybranie właśnie tej większości.

 

Według mnie mamy 4 punkty zaczepienia, jeśli chodzi o wybór "na kogo głosować", przyjmując, że na kogoś już zagłosujemy.

 

1) Gospodarka

2) Obyczajowość

3) Szeroko rozumiana wolność

4) Zasoby ludzkie

 

Kolejność przypadkowo, przeanalizujcie sobie która z nich ma dla Was największe znaczenie i porównajcie jak odnoszą się do tego partie. Na razie moje krótkie rozeznanie, jeśli będę miał więcej czasu się rozpisać to napiszę większą analizę w oparciu o program/przeszłość.

 

Zasoby ludzkie - tutaj wybór jest prosty, głosowanie, bo kogoś znacie, lubicie, wydaje się w porządku, jest takich kilku na Waszej liście, miał okazję i się wykazał itp. Można nie wybierać Konfederacji, bo mają w swoich szeregach "dziwne" jednostki z różnych ugrupowań np. partia kierowców, można nie wybierać lewicy, bo na listach pełno byłych (?) komunistów.

 

 

Szeroko rozumiana wolność - skrócenie jej to wybór PIS-u, po części KO i PSL, rozszerzenie: Lewica i Konfederacja.

 

Obyczajowość - więcej religijności: pis, konfederacja, umiarkowane KO, PSL, mniej: Lewica. Liberalizm obyczajowy (LGBT, aborcja): najwięcej Lewica, wyważone KO, mniej PSL, najmniej Pis, Konfederacja

 

Gospodarka - szeroki socjalizm i prowadzenie obecnej polityki - 500+, podwyższanie płacy minimalnej, 13 renta/emerytura: pis, rozszerzenie pakietu socjalnego: lewica, podobne pomysły wraz z utrzymaniem większości: po, względna zmiana polityki na bardziej liberalną: psl, zupełna zmiana: konfederacja - zmniejszenie lub wycofanie świadczeń socjalnych, brak pitu. 

 

Programy:

 

PSL - https://www.psl.pl/wp-content/uploads/2019/09/PROGRAM_PSL_2019.pdf

KO - https://koalicjaobywatelska.pl/program

Lewica:  https://lewica2019.pl/program

PiS: http://pis.org.pl/dokumenty

Konfederacja: https://konfederacja.net/program/

 

 

 

 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
W dniu 5.10.2019 o 23:00, stefan1984 napisał:

Dla mnie polityka to bardziej igrzyska i rozrywka, niż sprawa życia i śmierci, poza tym ten jeden głos naprawdę nic nie da ?

Czytałeś programy kandydujących komitetów, jak również kandydujących z ich list mniejszych ugrupowań?

Obecna konsolidacja na scenie politycznej (wspólne bloki szurii w Konfederacji, demokratów w KO i socjaldemokratów w Lewicy) sprzyjają wyborcom niezdecydowanym, bo pozwalają znaleźć kogoś dla każdego.

Argument, że jeden głos nic nie da, nie jest niestety prawdziwy, bo grupa osób tak myśląca jest na tyle liczna, że en masse byliby w stanie zmienić rządy w tym kraju (obecne kalkulacje sprowadzają się do 3% przewagi PiS nad obozem demokratycznym).

Jeśli z kolei uważasz, że polityka to bardziej igrzyska niż sprawa istotna, to polecam Ci bliższe zapoznanie się z działaniami obecnego rządu. Zadłużanie nas na pokolenia w przód w powiązaniu z minimalnymi inwestycjami to mieszanka wybuchowa, która IMO doprowadzi w perspektywie paru lat do nasilenia standardów antydemokratycznych i antykapitalistycznych do stopnia nieznanego żyjącym pokoleniom. To wszystko (razem z obecną władzą, która jest antydemokratyczna i zwyczajnie barbarzyńska w standardach) prowadzi nas do cofnięcia się cywilizacyjnie o kilkadziesiąt lat i przywrócenia standardów znanych z PRL, gdzie koneksje były wszystkim, bo to partia decydowała o dobrobycie jednostki.

Także czy Ci to pasuje czy nie - masz na kogo głosować, a stopień zezwierzęcenia rządu pozbawił Cię argumentu, że ich działania nie wpływają na Twoją sytuację, by sprowadzać je tylko do rozrywki.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...