Skocz do zawartości

Highway to heaven vol. 2


z0nk

Rekomendowane odpowiedzi

Podsumowania podsumowaniami, ale ja opuściłem ekspresowo Leeds. Aby udać się na urlop? A nic z tych rzeczy, jako selekcjoner musiałem rozesłać powołania na 3. i 4. kolejkę Eliminacji Mistrzostw Świata. Spotkałem się więc z Bogdanem Zającem i Wojtkiem Szczęsnym. Moi asystenci mieli za zadanie pomóc mi w selekcji. Dla tego drugiego to debiut w doradzaniu mi przy powołaniach, ale po tych kilku miesiącach pracy na pewno już wyrobił sobie jakiś schemat obserwacji. Czekały nas spotkania z San Marino (201.) i Gruzją (2.).

 

Ku przypomnieniu, tak wygląda tabela Eliminacji:

| 1. | Polska    | 2 | 2 | 0 | 0 | +6  | 6  |

| 2. | Gruzja    | 2 | 1 | 0 | 1 | +3  | 3  |

| 3. | Czarnogóra| 2 | 1 | 0 | 1 | +1  | 3  |

| 4. | Irlandia  | 2 | 1 | 0 | 1 | +1  | 3  |

| 5. | Malta     | 2 | 1 | 0 | 1 | -3  | 3  |

| 6. | San Marino| 2 | 0 | 0 | 2 | -8  | 0  |

 

 

A z asystentami wybrałem taki skład.

BRAMKARZE:

Cytat

 

Bartłomiej Drągowski (31 lat, PSG, BR, 37 mln, 80/0)

Maciej Szabat (29 lat, Lech Poznań, BR, 2.2 mln, 5/0)

Tomasz Kucz (29 lat, FC Nantes, BR, 1.6 mln, 4/0)

 

Naturalnie numer jeden to Drągowski - obecny mistrz Francji oraz zdobywca Pucharu Francji. Do końca sezonu imponował formą, podobnie jak brązowy medalista Eklasy - Szabat. A Kucz wypiera nie grającego Przyborowskiego.

 

STOPERZY:

Cytat

 

Szymon Walczak (31 lat, Hutnik Kraków, OŚ, 14 mln, 79/0)

Mateusz Bondarenko (29 lat, Stade Rennais, OŚ, 7.25 mln, 58/0)

Paweł Dawidowicz (34 lata, Sampdoria, O(PŚ)/DP, 31.5 tys, 53/0)

Paweł Bochniewicz (33 lata, Pogoń Szczecin, OŚ, 215 tys, 11/0)

 

Podstawowa dwójka to już norma. Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski oraz zawodnik 6. ekipy Ligue 1 dalej są w fantastycznej formie. Ale ze składu przez kontuzje wypadli mi Bielik i Garbacik. Stąd niespodziewany powrót do kadry dwóch Pawłów. Dawidowicz ma swoje najlepsze lata za sobą i mimo solidnej gry od 6 lat w Serie A jego klub nie chce przedłużyć z nim kontraktu. Może udział w zgrupowaniu mu pomoże. A Bochniewicz to zawodnik Verony, wypożyczony do 12. ekipy Eklasy, był jej jednym z jasniejszych elementów. Podobnie jednak jego klub nie planuje przedłużenia kontraktu, a Pogoni na pewno nie będzie na niego stać. To tylko dowodzi tego, że poza czterema stoperami Polska jest bardzo uboga na środku obrony!

 

BOCZNI OBROŃCY:

Cytat

 

Witold Filipkowski (24 lata, Atletico Madryt, OP/WOP, 13.75 mln, 30/0)

Ryszard Kucyniak (24 lata, FC Basel, O(PLŚ), 7.25 mln, 13/1)

Bartosz Szymański (29 lat, Schalke, OL/WOL, 9.75 mln, 30/0)

Radoslaw Szymula (21 lat, Błękitni, OL/WOL, 3.1 mln, 2/0)

 

W oczy rzuca się brak Kazimierczuka, ale sezon zakończył głównie oglądając swoich kolegów z trybun. Nie zawodzi za to brązowy medalista BBVA i zdobywca Pucharu Hiszpanii i to mimo statusu rotacji w klubie. Trener stale na Witolda stawia, a ja dzięki temu mam solidnego kadrowicza. Mistrzostwo i puchar Szwajcarii zdobył Kucyniak i chyba czas ruszyć na podbój lepszej ligi? Oceny Bartosza jak zwykle zaś wyglądały przeciętnie, jego klub zajął 7. miejsce, ale z taką grą to on wyleci z klubu. A Szymula wypozyczony z mojego Leeds zagrał bardzo dobry sezon w Polsce pomagając swojej ekipie wywalczyć zaskakujące 4. miejsce, pierwsze dostępne dla reszty ligi poza wielką trójcą.

 

POMOCNICY:

Cytat

 

Kamil Matysiak (29 lat, Manchester City, P(PŚ)/OP(PŚ), 75 mln, 84/8)

Piotr Jonczyk (25 lat, RBL, PŚ/OPŚ, 17.75 mln, 26/2)

Piotr Zieliński (35 lat, Hutnik Kraków, PŚ/OPŚ, 3.5 mln, 103/10)

Mateusz Klimczok (20 lat, Leyton Orient, PŚ/OPŚ, 12 mln, debiutant)

Krystian Grabowski (24 lata, Crystal Palace, PŚ/OPŚ, 11.25 mln, 5/0)

 

Uwielbiam powołania na tej formacji, ciągle nie wiem kogo wybrać. Zwycięzca Premier League i Pucharu Anglii to oczywista oczywistość. Podobnie jego odpowiednik z Ekstraklasy. Jonczyk sukcesów nie ma (13. w Bundeslidze), ale sam zawodnik to zdecydowanie jeden z jasniejszych punktów ligi. Grabowski to jeden z najlepszych zawodników Championship i to mimo tego, że jego zespół zajął dopiero 11. miejsce. A Klimczok to chyba przyszły Matysiak! Wicemistrz Championship i MVP sezonu. Wypiera on takie postaci jak Radosław Kanach (Inter Mediolan 4. Serie A) czy Daniel Dąbrowski (wicemistrz Anglii, Liga Mistrzów).

 

SKRZYDŁOWI:

Cytat

 

Paweł Swiatko (25 lat, Braga, P(PL)/OPL, 30 mln, 22/10)

Miłosz Szczepański (31 lat, Hertha, P(LŚ)/OP(LŚ), 10.5 mln, 35/3)

Krzysztof Baranowski (27 lat, Lech Poznań, P(PL)/OPP/NŚ, 11.75 mln, 7/3)

Wojciech Owedyk (29 lat, Montpellier, PL/OPL, 3.7 mln, 36/2)

 

Tutaj bez zmian. Warto jednak wspomnieć, że Szczepański, mimo że jego Hertha zajęła dopiero 15. miejsce i ledwo się utrzymała został wicekrólem asyst i jest jednym z bohaterów klubu ze stolicy. Swiatko również zajął w tej klasyfikacji 2. miejsce. Zdecydowanie za mało asyst miał Owedyk (4), ale nadrobił golami (7) i solidną grą, która dała niewątpliwy sukces jego ekipie - aż 5. miejsce w Ligue 1. Ah i Baranowski zajął 3. miejsce w asystach w lidze.

 

NAPASTNICY:

Cytat

 

Kamil Witoń (26 lat, Hertha, NŚ, 18 mln, 5/4)

Mateusz Czerwiec (30 lat, Leeds, NŚ, 29 mln, 63/48)

Damian Capek (26 lat, Genclerbirligi, NŚ, 7.5 mln, 10/7)

 

Tu w sumie nic się nie zmienia, ale najbardziej imponuje grający w Bundeslidze Witoń. Jak pisałem wyżej jego ekipa zajęła słabą pozycję, ale on był głównym bohaterem klubu strzelając aż 17 bramek i dokładając 3 asysty w 36 meczach. To jego trafienia utrzymały klub w lidze. Czerwiec jak wiemy zagrał aż 46 razy i strzelił 16 bramek, ale no Premier League to jeszcze wyższy poziom. A w przeciętnej Turcji dominował Capek, ale dalej po prostu się tam marnuje. 21 bramek w 36 meczach to potwierdza. Tu zrezygnować musiałem wręcz z kontuzjowanego Gordziejewskiego (Fenerbahce 40 meczy i 15 goli i 5 asyst) oraz Arka Milika, który wypadł ze składu mistrza Polski i w 31 występach strzelił 10 goli i 5 asyst. Niby zamierza kontynuować karierę, ale wygląda na to, że Gumioki nie przedłużą z nim kontraktu. Oj martwię się o tego weterana.

 

 

Równolegle wybrano nagrodę najlepszego piłkarza Europy. Bez niespodzianek plebiscyt wygrał Daisuke Otsuka. Drugie miejsce zajął Jose Carlos Montelro Bessa z SLB, a trzecie mój Carl Young. Dobre i to.

Odnośnik do komentarza

201. miejsce w rankingu FIFA zobowiązuje. Z jednej strony rozumiem wypowiedziane lata temu, w gniewie, słowa Thomasa Mullera, że mecze z takimi rywalami nie mają sensu. Z drugiej strony w piłce klubowej też w lidze są drużyny o klasę niższe od czołówki. I też mają prawo spróbować się z najlepszymi.

Mecz był łatwy i bardzo nudny. Powiedziałem chłopakom, że mogą robić co chcą, byleby się dobrze bawili. No i posłuchali. 29 strzałów, 19 celnych. 7 zakończyło swój lot w bramce. A tytuł MVP zgarnął stoper, który po prostu nie cofał się po stałych fragmentach. Wiem więc, że w poważniejszych meczach Dawidowicz nie ma prawa bytu. No ale zdobył 2 gole i zaliczył 2 asysty.

 

09.06.2029, Eliminacje Mistrzostw Świata 2030 (3/10)

[1] Polska 7-0 San Marino [6]

P. Zieliński (7), P. Dawidowicz (11, 64), M. Klimczok (34), K. Witoń (42), K. Baranowski (54), P. Bochniewicz (71)

M. Szabat - R. Kucyniak (60' W. Filipkowski), P. Dawidowicz, P. Bochniewicz, B. Szymański - K. Baranowski, P. Zieliński (c) (54' K. Grabowski), M. Klimczok, W. Owedyk, K. Witoń (60' M. Czerwiec), D. Capek

 

Niesamowity mecz odbył się w Dublinie:

[4] Irlandia 6-4 Czarnogóra [3]

[2] Gruzja 1-0 Malta [5]

 

 

Znacznie poważniej zapowiadał się mecz z wiceliderem grupy. Gruzja radziła sobie póki co nieźle, a doświadczenie nasze z nimi ostatnie to rok 2015 gdzie w eliminacjach do Euro wygraliśmy na wyjeździe 1-0 i przegraliśmy w domu 0-2.

Teraz jednak mecz wyglądał zupełnie inaczej i ja się tego nie spodziewałem. Otóż graliśmy praktycznie tak samo jak 3 dni wcześniej ze sklasyfikowanym przecież o 152 pozycje niżej San Marino. Ale San Marino oddało 3 strzały, a Gruzja... 2! Oba co prawda całkiem groźne, ale jednak! W sumie goście udawali opór przez 57 minut. Ale mimo, że worek z bramkami rozwiązał się tak późno, to wcale nie znaczy że do tego czasu gra była równa. To nam brakowało celności.

W takim stylu to my przejdziemy te kwalifikacje tak samo łatwo jak przechodziłem je z moją Japonią!

 

12.06.2029, Eliminacje Mistrzostw Świata 2030 (4/10)

[1] Polska 6-0 Gruzja [2]

M. Czerwiec (12, 61, 66), K. Witoń (57, 64), M. Bondarenko (71)

B. Drągowski (c) - W. Filipkowski, S. Walczak (67' R. Kucyniak), M. Bondarenko, R. Szymula - P. Swiatko, K. Matysiak (58' P. Zieliński), P. Jonczyk (71' K. Grabowski), M. Szczepański - K. Witoń, M. Czerwiec

 

W pozostałych meczach obyło się bez niespodzianek i dwóch outsiderów dostało srogie lanie.

[3] Irlandia 5-0 Malta [5]

[4] Czarnogóra 5-0 San Marino [6]

 

| 1. | Polska    | 4 | 4 | 0 | 0 | +19 | 12 |

| 2. | Irlandia  | 4 | 3 | 0 | 1 | +8  | 9  |

| 3. | Czarnogóra| 4 | 2 | 0 | 2 | +4  | 6  |

| 4. | Gruzja    | 4 | 2 | 0 | 2 | -2  | 6  |

| 5. | Malta     | 4 | 1 | 0 | 3 | -9  | 3  |

| 6. | San Marino| 4 | 0 | 0 | 4 | -20 | 0  |

 

A hattrick Mateusza Czerwca zapewnił mu wybitny tytuł. Przed tym meczem był exe quo najlepszym strzelcem w historii reprezentacji z wielkim Włodzimierzem Lubańskim. 48 trafień to dobry wynik, ale te 3 gole zapewniły mu samodzielne prowadzenie z 51 trafieniami! A zapewne jeszcze z 2-3 lata gry dla kadry przed nim!

Odnośnik do komentarza

W rankingu lig nastąpiło drobne przetasowanie. Tak wygląda TOP 10 europejskich lig:

1. (-) Premier League;  2. (-) Bundesliga;  3. (+1) Serie A;  4. (-1) BBVA;  5. (-) Ligue 1;  6. (-) Portugalska;  7. (-) Ekstraklasa;  8 (+1) Rosyjska;  9. (+3) Ukraińska;  10. (-2) Eredivisie

 

Jeśli chodzi o ranking klubów moje Leeds po trzecim świetnym sezonie w LM awansuje o 14 pozycji na 14. miejsce. TOP3 to: Man Utd, Chelsea i FC Barcelona. Polskie kluby znajdują się w rankingu na pozycjach: 17. Hutnik Kraków, 32. Lech Poznań, 49. Lechia Gdańsk, 150. Wisła Płock i 165. Błękitni.

 

O tym jak bogata jest Premier League niech świadczy fakt, że mamy dostać 126 mln € za prawa do transmisji tv!

Zmiany nastąpią za to w kwestii filii. Leyton Orient awansując do Premier League sprawił, że niestety rozwiązaliśmy nasz kontrakt. Zarząd od razu zgodził się na wybór nowej ekipy, którą ja wskażę. Chciałem ekipę z Championship, z środka tabeli. Zatem wybór padł na Nottingham Forest.

 

Jeszcze w czasie urlopu zawodników zadzwonił do mnie Ben Williams. Po jego głosie rozpoznałem spore zakłopotanie.

- Cześć szefie. Mam nadzieję, że nie przeszkadzam?

- Dobrze wiesz, że dla zawodników zawsze znajdę chociaż 5 minut.

- W takim razie mam trochę bezczelne pytanie. Czy ja w przyszłym sezonie mam szanse na pierwszy skład? Promowanie młodych i tak dalej...

- Ben. Dobrze znasz moją politykę. Jeżeli zasługujesz na podstawowy skład to w nim jesteś. Poprzedni sezon niestety wyglądał średnio, a Miura za to obudził w sobie jakiegoś demona.

- Pytam bo... no odezwał się do mnie manager Tottenhamu. Czy jest szansa, że dostanę zgodę na transfer.

- Znasz sytuację Gormleya. Wiem, że u mnie nie będzie wiele grać, stąd jego obecność na TL. Nie zamierzam blokować kariery zawodników, zwłaszcza tych bardziej doświadczonych. Jeśli dostanę dobrą ofertę, dam zgodę na twoje odejście.

 

Już następnego dnia wpłynęła oferta za Williamsa. Taka ,której nie mogłem odrzucić. 26 mln € z bonusami podnoszącymi kwotę do 38 mln €. Myślę, że te podnoszące do 35 mln € to łatwizna (20 spotkań w lidze, 5 w reprezentacji. Problemem może być 10 goli w lidze), ale to ledwie 3 mln €. Tak wyglądały transfery w klubie do końca lipca.

 

TRANSFERY Z KLUBU:

Ben Williams (29 lat, Anglik, PŚ, 17/0) do Tottenham za 26 000 000 €

Kibiców i tak to zaboli, zagrał w klubie 170 spotkań, z czego 41 z ławki, strzelił 5 goli i 14 razy asystował.

 

Adam Kobierski (21 lat, Polak, NŚ) na wolny transfer

Niestety Polak nie rozwijał się tak, jak tego oczekiwałem, niestety więc jest to niewypał.

 

Nick Gormley (26 lat, Anglik, DP/PŚ, 18/0) do BMG za 15 000 000 €

W końcu, po straconym roku ratuje swoją karierę! W Leeds zagrał 87 spotkań (36 z ławki), strzelił 2 gole i 6 razy asystował.

 

Alun Edwards (22 lata, Anglik, OP/WOP/PP/OPP, 1/0) do Leyton Orient za 12 000 000 €

Beniaminek przepłaca za niego, ale może da im trochę radości. 55 występów w Leeds, 6 z ławki, 2 gole, 9 asyst.

 

Damian Augustyniak (23 lata, Polak, PŚ) do Nimes Olympique za 1 000 000 €

Słabo się rozwijał, ale dałem za niego 60 tys. U beniaminka Ligue 1 ma szansę rozwinąć się lepiej.

 

TRANSFERY DO KLUBU:

Michał Młynarczyk (23 lata, Polak, O(PŚ), 2/0) z Frankfurt za darmo

Tutaj typowa prywata, ratuję jego karierę, gdyż utknął w 3. Bundeslidze, a jest za dobry na to. Pójdzie pewnie na wypożyczenie.

 

Do tego do pierwszego składu promowałem aż 4 zawodników:

Surachai Permdee (22 lata, Tajlandczyk, OŚ, 8 mln, 25/0)

Radoslaw Szymula (20 lat, Polak, OL/WOL, 4.4 mln, 3/0)

Brian Rogers (22 lata, Walijczyk, OPŚ/OŚ, 4.7 mln, 16/1)

Mateusz Klimczok (21 lat, Polak, PŚ/OPŚ, 12.5 mln, 1/1)

Na pewno większość tych awansów zaskoczyło fanów. Tłumaczę się więc. Permdee w Amkar Perm Rosyjskiej Ekstraklasie prezentował się dobrze i to mając za partnerów bardzo słabych kolegów. A nam w obronie chyba trzeba świeżej krwi. Szymula jak pamiętacie pomógł Błękitnym w wywalczeniu świetnej 4. pozycji i był jedną z jaśniejszych postaci Eklasy. Rogers na zapleczu Premier League był bardzo solidny i powtarzalny, czas na doświadczenie w najlepszej lidze świata.

Jedynie Klimczok był chyba oczekiwany przez fanów, w końcu MVP Championship.

 

A to nasze co ciekawsze wypożyczenia z klubu do końca lipca:

Georgi Avrionov (20 lat, Bułgar, OŚ, 1.6 mln, 11/0) do Amkar Perm (10. Rosja)

John Obiefule (21 lat, Anglik, PŚ/OPŚ, 1.8 mln, 4/0 U21) do Brentford (6. Championship, awans)

Gareth Pease (23 lata, Anglik, NŚ, 10.25 mln, 7/2 U21) do Leyton Orient (2. Championship, awans)

No i nasza filia Nottm Forest dostała tych kopaczy: Mark King (21 lat, Anglik, BR, 800 tys, 1/0 U21), Jordan Barnett (21 lat, Anglik, OPŚ/PŚ, 2.1 mln, 6/0 U21), Michał Młynarczyk, Fu Zhijun (21 lat, Chińczyk, PŚ, 2.5 mln, 9/4)

 

No i najwyższe transfery w Anglii w lipcu:

1. Gianiuca Romano (27 lat, Włoch, OPŚ/NŚ, 45.5 mln, 4/0) z OM do Arsenal za 38 500 000 €

2. Osamu Egashira (27 lat, Japończyk, OP/WOP, 34.5 mln, 74/2) z AC Milan do Man City za 38 000 000 €

3. Mohammad Sohrabi (30 lat, Irańczyk, BR, 29.5 mln, 96/0) z Napoli do Chelsea za 26 500 000 €

 

Najwyższe transfery lipca w Polsce:

1. Miguel Sanz (25 lat, Hiszpan, OŚ, 2.8 mln) z Evian TG do Hutnik Kraków za 3 400 000 €

2. Mariusz Kuźniewski (23 lata, Polak, PŚ, 7 mln, 2/0) z Dortmund do Lechia za 1 800 000 €

3. Ian McCallum (23 lata, Szkot, NŚ, 1.6 mln, 5/3) z Dundee do Cracovia za 1 200 000 €

Odnośnik do komentarza

Krótki odpoczynek po póki co moim najcięższym sezonie jest krótki. 66 spotkań w sezonie to mój nowy rekord spotkań. Dodając do tego zysk z transferów 30 240 000 € nie dziwi, że na przedsezonowym spotkaniu prezes James Broughton był bardzo oficjalny.

 

- Mister Jacob. Jak łatwo się domyślić zarząd jest zachwycony pana wynikami. Sportowo przeszliśmy do innego świata w czasie tak krótkim, że nadal mam wrażenie iż śni mi się to. Trzy sezony z rzędu podium Premier League, z czego raz mistrz, dwie Ligi Mistrzów z rzędu, dwa trofea Capital One Cup. Czego moglibyśmy chcieć więcej. Aż dziw bierze, że jeszcze 6 lat temu szykowaliśmy się do kolejnego sezonu w Championship. - Spojrzał na kartki. - Do tego ostatnie dwa sezony, z samych transferów dały nam przychód prawie 80 mln €. Oczywistym jest więc, że chcę porozmawiać o nowym kontrakcie.

- Panie prezesie. Doceniam zachwyty. Leeds stało się moim trzecim dzieckiem obok Hutnika i Japonii. A jak wiemy, mój były klub doskonale radzi sobie beze mnie. I wiem, że Leeds też nie będzie mieć problemów. Młodzież, którą tu rozwinąłem stała się światowej klasy zawodnikami. Z takimi chłopakami jak Astrit Neziri, Carl Young czy Tsutomu Miura nie mam obaw co do losów klubu. Ale zrobiłem tu wszystko co chciałem zrobić. Klub stał się potęgą. Wygrałem mistrza, wygrałem moją wymarzoną Ligę Mistrzów, i to dwukrotnie. Zostałem Klubowym Mistrzem Świata i mam jeszcze szanse na obronę tego. Wypełnienie kontraktu i wyruszenie w dalszą drogę to dla mnie logiczny wybór.

Jak zwykle towarzyszący mi w spotkaniu asystent Hong Jeong-Ho spochmurniał, a i pan Broughton nie był zachwycony.

- Rozumiem. A co jeżeli zrobimy pana najlepiej zarabiającym managerem w historii futbolu? Obecne 120 000 € miesięcznie to przecież kpina i jesteśmy w stanie podwyższyć to nawet pięciokrotnie.

- To obiecująca perspektywa, ale zarządzam pieniędzmi na tyle rozsądnie, że nie potrzebuję tego. Mogę zrobić to co jest moją specjalnością. Decyzji nie zmienię. Sezon 2029/2030 będzie moim ostatnim w Leeds United.

 

- Naturalnie jeszcze parę razy będziemy pana namawiać do zmiany decyzji. Ale przejdźmy więc do standardowego tematu. Budżety i cele.

- Jak wiecie pieniędzy mi nie potrzeba w sumie. Nie zamierzam robić transferów. Obecny skład wystarczy mi do wypełnienia moich celów.

- Na pewno?

- Sto procent. Moje cele w tym sezonie to naturalnie mistrz Anglii, trzecia Liga Mistrzów z rzędu, zdobycie w końcu Pucharu Anglii, Klubowe Mistrzostwo Świata.

- W większości się zgadzamy. Liga Mistrzów wystarczy nam dotarcie do półfinału, Puchar Anglii - tu wystarczy nam finał. KMŚ i Capital One Cup nas nie obchodzą. I mimo deklaracji udostępniamy więc panu najniższy budżet, który uchwaliliśmy - 70 mln €.

 

Po spotkaniu jeszcze zatrzymał mnie mój asystent.

- Szefie jesteś pewien? Stworzyłeś coś cudownego, może warto jeszcze z 2-3 lata to pielęgnować.

- Rozważałem to. Ale widząc co potrafią ci młodzi chłopcy, którzy zaczynali u mnie jako wręcz amatorzy, wiem że klub da sobie radę. A ja mam pomysł na kolejną przygodę.

- Jaką?

- Dowiesz się za rok.

 

I jak zawsze postanowiłem spojrzeć co kombinują polskie czołowe kluby.

Hutnik Kraków

Transfery do klubu:

Joao Pedro (28 lat, Portugalczyk, BR, 350 tys, 10/0 U21) z SLB za 180 000 €

Miguel Sanz (25 lat, Hiszpan, OŚ, 2.8 mln) z Evian TG za 3 400 000 €

 

Transfery z klubu:

Philippe Coutinho na wolny transfer, w efekcie kończy karierę

Arkadiusz Milik (35 lat, Polak, NŚ, 1.1 mln, 101/38) do Błękitni Stargard za darmo

 

 

Lechia Gdańsk

Transfery do klubu:

Mariusz Kuźniewski (23 lata, Polak, PŚ, 7 mln, 2/0) z Dortmund za 1 800 000 €

David Straka (17 lat, Czech, NŚ, 300 tys) z Dukla Praga za 190 000 €

Angelo Fulgini (32 lata, Iworyjczyk, OP/DP, 5,75 mln, 87/9) z wolnego transferu

Dion Cools (33 lata, Belg, O(PŚ)/WOP, 525 tys, 45/0) z wolnego transferu

Alen Halilovic (33 lata, Chorwat, OP(PŚ), 2.6 mln, 114/19) z wolnego transferu

 

Transfery z klubu:

Juan Carlos Vazquez (26 lat, Hiszpan, O(PŚ)/WOP, 4.7 mln) do Celtic za 1 900 000 €

 

 

O dziwo Lech Poznań oddał jedynie rezerwowych, a nie sprowadził jeszcze nikogo.

 

My zaś zakończyliśmy mecze sparingowe. Wygraliśmy 7 z 9 spotkań i 2 zremisowaliśmy. Nic ciekawego.

Za to przygodę z Europą zaczęły aż trzy polskie ekipy w ramach 3. rundy kwalifikacji.

 

Liga Mistrzów:

[2 GRE] AEK Ateny 0-3 Lechia Gdańsk [2 POL]

Wicemistrz Polski wygrywa łatwo, ale mogło być wyżej, gdyby nie mecz życia golkipera gospodarzy.

 

Liga Europy:

[5 TUR] Ganclerbirligi 0-2 Błękitni Stargard [4 POL]

[5 POL] Piast Gliwice 3-1 Club Brugge [4 BEL]

 

Błękitni rozprawili się z rywalem dość łatwo, jedynym zagrożeniem był dobrze mi znany Damian Capek, który jednak zmarnował dwie setki. A Piast zagrał po mistrzowsku atak z kontry. 3 na 4 kontry wykorzystali zaskakując bogatszego rywala. Trzeba pamiętać przecież, że reszta polskich klubów poza wielką trójką jest jednak znacznie słabsza i Club Brugge to już solidny, groźny rywal.

Odnośnik do komentarza

Ostatni sezon w klubie zaczynamy od pojedynku o Tarczę Wspólnoty, czyli Superpuchar Anglii. I niestety Georges Le Coz (BR) sprawił, że tego trofeum już nie zdobędę, a na pewno nie z Leeds. Popełnił dwa paskudne błędy, raz źle obliczając tor lotu piłki przy próbie przecięcia dośrodkowania, a raz po prostu zaspał przy łatwym strzale. Mistrz kraju bije więc wicemistrza.

 

05.08.2029, Tarcza Wspólnoty

Leeds United 1-2 Manchester City

A. Neziri (39) - V. Soogard (31, 79)

G. Le Coz - J. Leskela, D. Krejcik, M. Bocquet, A. Dickgießer (87' B. Sundstrom) - A. Neziri, M. Locatelli (c), A. Sandoval (56' D. Dąbrowski), C. Young (76' B. Morais) - B. Molesley (70' M. Czerwiec), V. Fieber

 

 

Wiadomo, że to mało ważny puchar, ale jednak szkoda, że nie będę mógł świętować zdobycia go z Leeds. Zanim liga ruszyła mogłem obejrzeć jeszcze poczynania rodaków w 3. rundzie kwalifikacji. 100% wygranych!

Liga Mistrzów:

[2 POL] Lechia Gdańsk 4-0 (7-0) AEK Ateny [2 GRE]

 

Liga Europy:

[4 POL] Błękitni Stargard 3-0 (5-0) Ganclerbirligi [5 TUR]

[4 BEL] Club Brugge 1-2 (2-5) Piast Gliwice [5 POL]

 

Wicemistrz Polski rozprawił się z Grekami łatwo i bez wysiłku. Drużyna ze Stargardu równie łatwo odprawiła swojego rywala, a ta z Gliwic ponownie pokazała jak grać z kontry.

 

A w kolejnych rundach zapowiadało się oczywiście znacznie trudniej.

Lechia Gdańsk miała zmierzyć się z brązowym medalistą Ligue 1 - Olympique Lyon. Według bukmacherów to właśnie Francuzi są faworytem, ja jednak myślę, że Gdańszczanie mogą sprawić niespodziankę.

Na Błękitnych czekał zespół ADO Den Haag, brązowy medalista Eredivisie. Drużyna ze Stargardu jest czymś pomiędzy wielką trójką, a resztą Ekstraklasy, zatem powinni sobie poradzić z takim rywalem. Za to ciężko powiedzieć co z Piastem, który zagra z wicemistrzem Serbii - Crveną Zvezda. Parę lat temu marzenie o remisie byłoby szczytem, ale teraz to po prostu równorzędni rywale.

Odnośnik do komentarza
8 minut temu, Brachu napisał:

Jest szansa, ponieważ widzę, że Geralt ma u Ciebie priorytet :)

Bez obaw ;) Rimworld jest opisywany na bieżąco, gdy już znajdę czas i chęć do jakiejś 2-3 godzinnej sesji. A tutaj jestem dość wyraźnie dalej, więc jedynie zostaje opisywanie tego ? no i fm nie wymaga tyle skupienia więc cały czas tam dalej coś pogrywam

Odnośnik do komentarza

Konferencja prasowa przed meczem z 6. w poprzednim sezonie Arsenalem zdominowana była pytaniem o mój kontrakt. Wydałem oświadczenie więc, że wiąże mnie jeszcze ważny kontrakt z Leeds i zamierzam go wypełnić zdobywając kolejne trofea.

A moi zawodnicy chyba mieli w głowie obawy, że odejdę gdyż nasza inauguracja ligi była tragiczna. Niby przeważaliśmy, niby gospodarze nei umieli nam zagrozić, ale ofensywa nam i tak nie wychodziła. Nie pomógł fakt, że wybrałem defensywne 4-1-2-2-1. Warto wspomnieć, że debiut zaliczył Radosław Szymula i zagrał poprawne 19 minut. A 100. mecz w barwach klubu rozegrali Aaron Dickgießer i Bengt Sundstrom.

 

11.08.2029, Premier League (1/38)

[X] Arsenal Londyn 0-0 Leeds United [X]

 

G. Le Coz - J. Leskela, D. Krejcik, M. Bocquet, B. Sundstrom (71' R. Szymula) - A. Dickgießer, M. Locatelli (c), A. Sandoval, A. Neziri (56' F. Akin), C. Young - B. Molesley (66' M. Czerwiec)

 

 

Postanowiłem jeszcze nie panikować i bez zaprzątania sobie głowy opierdalami przejść do Superpucharu Europy. I to była słuszna decyzja. Mistrz Ukrainy w Southampton był dla nas tłem. Co nie było niespodzianką. Wygrywamy w pełni zasłużenie i bardzo bardzo łatwo. W tym meczu zadebiutował Mateusz Klimczok, bardzo dobrze wykorzystał 21 minut pokazując kilka efektownych zagrań. Imponujące jest to, że w 21 minut wykonał 30 podań, o 11 mniej od zmienianego Sandovala i tylko 3 niecelne.

 

14.08.2029, Superpuchar Europy

[2 ENG] Leeds United 4-1 Szachtar Donieck [1 UKR]

D. Krejcik (3), A. Sandoval (31), V. Fieber (34), B. Morais (44) - V. Cerny (64)

G. Le Coz - J. Leskela, D. Krejcik, O. Dibra, B. Sundstrom - B. Morais, A. Sandoval (59' M. Klimczok), D. Dąbrowski, C. Young (64' F. Akin), B. Molesley, V. Fieber (c) (70' M. Czerwiec)

 

 

Bogatsi o 4 mln € i puchar do gablotki wróciliśmy do Manchesteru podjąc West Ham United, zespół numer 5 w poprzednim sezonie. Dość trudny to poczatek sezonu. Nie pomagał fakt grania na stadionie Manchesteru City.

I było to spotkanie dwóch aktów. Pierwszy, czyli pierwsza połowa to naprawdę wyrównane spotkanie, którego obraz powoli zaczął się zmieniać od 20. minuty, gdy Juan Esteban Valencia (OŚ) skosił wbiegającego w pole karne Vladimira Fiebera (NL) i dostął za to czerwoną kartkę. Goście zaczęli efektywnie się murować i dopiero w 60. minucie Carl Young (PL) zgubił dryblingiem Vince Baudouxa (OP) i zagrał po ziemi do rezerwowego Mateusza Czerwca (NP), który ustalił wynik spotkania i zapewnił nam 3 punkty.

 

18.08.2029, Premier League (2/38)

[13] Leeds United 2-1 West Ham United [3]

C. Young (2), M. Czerwiec (60) - A. Marcucci (13), J. E. Valencia czk. (20)

G. Le Coz - J. Leskela, D. Krejcik, O. Dibra (66' M. Bocquet), B. Sundstrom - A. Neziri, M. Locatelli (c) (69' A. Sandoval), T. Miura, C. Young - B. Molesley (56' M. Czerwiec), V. Fieber

 

Niestety urazu doznał Ferhat Akin. W meczu U-21 jeden z rywali brutalnie go sfaulował i Turka czekała 4-5 tygodniowa przerwa.

Odnośnik do komentarza

Zmiany zmiany zmiany. Wiele razy na trybunach powiewał transparent "sajonara Hara". Kibice w końcu doczekali się tego sajonara. Tomoyuki nie mieścił się już w składzie nawet jako rezerwowy zawodnik i szukał nowego pracodawcy. Udało mu się i to nie byle co. Nowym klubem Hary został AC Milan - mistrz Włoch, zdobywca Pucharu Włoch i finalista Ligi Mistrzów. Japończyk zagrał w klubie 136 spotkań, z czego 43 z ławki, strzelił 4 gole i zaliczył 3 asysty. Nigdy nie był podstawowym zawodnikiem, ale przez te 4 lata to chyba niezły wynik.

AC Milan dał za niego 21 000 000 €! Dodatkowe warunki mogą podnieść tę kwotę do 22 500 000 €.

 

Aby to nie był tylko wpis o odejściu Hary szybki rzut oka na Polaków w Europie.

Liga Mistrzów:

[2 POL] Lechia Gdańsk 4-0 Olympique Lyon [3 FRA]

 

Wicemistrz nie dość, że zdominował rywala to jeszcze go po prostu poniżył. Byłem w szoku widząc ten wynik.

 

Liga Europy:

[3 NED] ADO Den Haag 1-1 Błękitni Stargard [4 POL]

[5 POL] Piast Gliwice 2-0 Crvena Zvezda [2 SRB]

 

Zespół Błękitnych miał duże problemy w Hadze i nie zasłużył na remis. Tylko błysk umiejętności Jean-Claude Mwangi (NŚ) sprawił, że drużyna z Polski wywozi bezcenny remis.

A Piast udowodnił, że nie tylko grę z kontry ma opanowaną. Zdominował wicemistrza Serbii przed własną publicznością i wymierzył w sumie najniższy wymiar kary.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Najbardziej irytujące jest kiedy w meczu z beniaminkiem, który zajął dopiero 6. miejsce w Championship drużyna męczy się niesamowicie. Tak było na terenie Brentford, które w sumie może swoją walkę zawdzięczać dwóm osobom. Pierwsza to Jose Carlos (BR), który zagrał mecz życia i to mimo wpuszczenia ogromnej ilości bramek. Nienawidzę tego, bardzo dużo bramkarzy gra przeciwko nam na wyższym poziomie niż zazwyczaj. Druga osoba to Dave Lulrink (NL), który też zagrał swój mecz życia. Do tego Georges Le Coz (BR) nie pokazał niczego nadzwyczajnego,  co ułatwiło snajperowi gospodarzy czarowanie. My graliśmy ogólnie poprawnie, ale kiedy pomyślę że praktycznie podstawowy skład miał takie problemy... martwię się!

 

25.08.2029, Premier League (3/38)

[14] Brentford 3-5 Leeds United [6]

D. Lulrink (2, 29, 39) - T. Miura (9), V. Fieber (26), M. Czerwiec (37, k. 69), D. Krejcik (54)

G. Le Coz - A. Dickgießer, D. Krejcik, M. Bocquet, R. Szymula (58' B. Sundstrom) - A. Neziri, T. Miura, A. Sandoval (66' M. Klimczok), C. Young - V. Fieber (c) (72' K. Seon-Il), M. Czerwiec

 

 

A walkę o Europę zakończyły polskie kluby.

Liga Mistrzów:

[3 FRA] Olympique Lyon 0-2 (0-6) Lechia Gdańsk [2 POL]

 

Wicemistrz zaskoczył ponownie nawet z terenu rywali wywożąc pewną wygraną.

 

 

Liga Europy:

[4 POL] Błękitni Stargard 0-0 (w1-1) ADO Den Haag [3 NED]

[2 SRB] Crvena Zvezda 2-1 (2-3) Piast Gliwice [5 POL]

 

I mamy komplet polskich klubów w fazie grupowej! Błękitni z trudem dowożą remis dający awans, a Piast fuksem ratuje się przed dogrywką w 5 minucie doliczonego czasu strzelając gola na 2-1.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Ostatni sezon z kadrą będzie dość pracowity. Tym razem przede mną były spotkania na wyjeździe: z Maltą (145. FIFA) i z Irlandią (55. FIFA). Drugi mecz powinien być zdecydowanie trudniejszy, ale w obu przypadkach oczekiwałem pewnych 3 punktów.

Z Maltą kadra grała w 2025 roku w eliminacjach do Mistrzostw Świata wygrywając u siebie 4-0 i na wyjeździe 3-0. Z Irlandią pomijając mecz w tych eliminacjach spotkaliśmy się w 2018 roku, przegrywając w lidze Narodów 0-1 i 1-3. Oczywiście w obu przypadkach jako 9. drużyna w rankingu FIFA byliśmy zdecydowanym faworytem.

 

A zrobić robotę miała następująca ekipa. Na zielono zmiany od ostatniego zgrupowania.

BRAMKARZE:

Cytat

 

Bartłomiej Drągowski (32 lata, PSG, BR, 34 mln, 81/0)

Maciej Szabat (29 lat, Lech Poznań, BR, 2.4 mln, 6/0)

Dawid Migdał (31 lat, Wisła Płock, BR, 925 tys, 0/0)

 

Tutaj bez wielkich niespodzianek. Migdał znowu ma szansę na debiut po fantastycznym początku sezonu, gdzie jest bohaterem swojej drużyny.

 

 

STOPERZY:

Cytat

 

Szymon Walczak (32 lata, Hutnik Kraków, OŚ, 12.25 mln, 80/0)

Mateusz Bondarenko (30 lat, Stade Rennais, OŚ, 7.25 mln, 59/1)

Damian Garbacik (33 lata, Dynamo Kijów, O(LŚ)/WOL, 1.1 mln, 58/0)

Krystian Bielik (31 lat, Lechia Gdańsk, OŚ/DP/PŚ, 12 mln, 9/0)

 

Do domu zbliżającej się starości, czyli na pozycję OŚ wracają panowie, którzy w czerwcu leczyli kontuzje.

 

BOCZNI OBROŃCY:

Cytat

 

Ryszard Kucyniak (24 lata, BMG, O(PLŚ), 10.75 mln, 15/1)

Bartłomiej Kazimierczuk (28 lat, Leverkusen, OL/WOL, 16 mln, 21/0)

Bartosz Szymański (29 lat, Schalke, OL/WOL, 10.25 mln, 31/0)

Radosław Szymula (21 lat, Leeds, OL/WOL, 4.4 mln, 3/0)

 

Przyznam się, że Kazimierczuk nie zasługuje na powołanie, bo zagrał łącznie 102 minuty na 360 możliwych. To może być jego ostatnia szansa na uratowanie się w kadrze i pokazanie się w klubie, gdyż ewidentnie traci tam miejsce. Zajął on miejsce Filipkowskiego, który po dobrym sezonie w szeregach brązowego medalisty Primiera Division nagle wylądował na trybunach. A i warto wspomnieć, że Kucyniak trafił do niemiec z FC Basel za 8 mln €, gdzie niby ma status rotacji, ale jednak póki co gra jako podstawowy zawodnik.

 

ROZGRYWAJĄCY:

Cytat

 

Kamil Matysiak (29 lat, Manchester City, P(PŚ)/OP(PŚ), 74 mln, 85/8)

Piotr Jonczyk (25 lat, RBL, PŚ/OPŚ, 17.75 mln, 27/2)

Piotr Zieliński (35 lat, Hutnik Kraków, PŚ/OPŚ, 2.6 mln, 105/11)

Mariusz Kuźniewski (23 lata, Lechia Gdańsk, PŚ, 7.25 mln, 2/0)

Krystian Grabowski (24 lata, Crystal Palace, PŚ/OPŚ, 11.5 mln, 7/0)

 

PŚ to pozycja gdzie wraz z bokiem obrony mamy najmłodszych zawodników. Wyjątkiem jest drugi najstarszy kadrowicz Zieliński, ale on nadal gra w ekipie mistrza Polski! Za to Kuźniewski trafił za 1.8 mln do Lechii z Borussii i już pokazuje swoje nieprzeciętne umiejętności. Wygryzł nawet Klimczoka, który w moim klubie jest tylko rezerwowym.

 

SKRZYDŁOWI:

Cytat

 

Paweł Świątko (25 lat, Braga, P(PL)/OPL, 30 mln, 23/10)

Miłosz Szczepański (31 lat, Hertha, P(LŚ)/OP(LŚ), 9.5 mln, 36/3)

Wojciech Owedyk (30 lat, Montpellier, PL/OPL, 3.3 mln, 37/2)

Przemysław Placheta (31 lat, Piast Gliwice, PL/OPL, 1.3 mln, 1/0)

 

Skrzydła w klubach błyszczą. Najmniej błyszczy Owedyk, ale radzi sobie nieźle w Ligue 1 i w Lidze Europy. Za to na drugi mecz w reprezntacji szansę ma Placheta, który poczatek sezonu ma świetny. 3 mecze i gol w LE, 4 mecze, 2 gole i 2 asysty w Ekstraklasie. Bez wahania wymieniłem Baranowskiego na niego.

 

NAPASTNICY:

Cytat

 

Mateusz Czerwiec (30 lat, Leeds, NŚ, 22 mln, 65/51)

Damian Capek (26 lat, Genclerbirligi, NŚ, 7.5 mln, 11/7)

Arkadiusz Milik (35 lat, Błękitni, NŚ, 925  tys, 101/38)

 

W ataku mamy trochę nieurodzaj prawdę mówiąc. W klubie najlepiej wygląda Capek, w 4 meczach zdobył 2 gole. Czerwiec na 5 spotkań ledwie raz wyszedł w pierwszym zespole, ale zdobył 3 gole i asystę. Milik gra zawsze 90 minut, zagrał 5 razy i zaliczył 3 asysty, ale bez bramek. Ostatni wariant tak naprawdę to Kamil Witoń, który po świetnym sezonie w Hertha teraz zagrał 3 mecze i nie strzelił gola. Oceny zbiera niezłe, ale nie błyszczy. Gordziejewski niby zaleczył uraz stopy, ale nie zamierzam ryzykować w takiej sytuacji jego zdrowia, aczkolwiek też wyróżnia się w tej grupie mając 3 gole w 3 meczach.

Odnośnik do komentarza

Sporo się dzieje. Losowanie Ligi Mistrzów to jak zawsze oficjalna ceremonia, na której można spotkać wielkie emerytowane gwiazdy futbolu i najlepszych managerów świata. Losować grupy mieli Salah, Buffon, Neymar i Ronaldo.

My trafiliśmy do koszyka 1 zatem teoretycznie największe potęgi nie miały z nami zagrać. Z resztą tak wyglądały koszyki (pogrubione zostały zespoły, które chciałem trafić):

Rozstawieni jako 1:

Man City, R. Madryt, PSG, AC Milan, Leeds, SLB, Hutnik, BMG

Rozstawieni jako 2:

Man Utd, Chelsea, Barca, Juventus, Bayern, Roma, Monaco, FCP

Rozstawieni jako 3:

Sporting, Hoffenheim, Wolfsburg, Atletico, Szachtar, Ajax, Basel, Olympiakos

Rozstawieni jako 4:

Lechia, Galatasaray, Krasnodar, Genk, Celtic, Steaua, Maccabi Tel Awiw, Brno

 

My trafiamy do grupy G:

Leeds United (wicemistrz Anglii, obrońca LM) wart 1.38 mld €

 

FC Porto (wicemistrz Portugalii) wart 640 mln €. Prowadzi ich od poprzedniego sezonu Marco Silva (52 lata, Portugalczyk), człowiek który prowadził sporo wielkich klubów jak Inter (22-24, wicemistrz Włoch), FCP (24-26, dwukrotny mistrz Portugalii), czy kadrę Portugalii (26-28). W LM ekipa Porto zwykle kończy w grupie, zwykle na 3. miejscu. Sezon temu jednak dotarli do ćwierćfinału, a wcześniej z grupy wyszli w sezonie 24/25 odpadając dopiero w półfinale. W LE do której regularnie spadają kończą szybko bo w 1. rundzie. Wyjątkiem sezony 19/20 i 27/28 gdzie dotarli aż do półfinału. Gwiazdy: Pedro Almeida (27 lat, Portugalczyk, OŚ, 43 mln, 81/4) i Oscar Nunez (24 lata, Argentyńczyk, PL/OPL, 48 mln, 30/3).

 

Hoffenheim (4. Bundesliga) wart 418 mln €. Managerem od 2010 roku jest niezmiennie Julian Nagelsmann (42 lata, Niemiec). Niby wygrał z klubem tylko Puchar Niemiec dwa sezony temu, ale stworzył ekipę z czołówki Bundesligi. Aczkolwiek ledwie raz wskoczył na podium w sezonie 17/18. W LM zagra trzeci raz. Pierwszy występ w 18/19 wyszli z grupy i odpadli w 1. rundzie, drugi w sezonie 23/24 zakończyli na 3. miejscu w grupie. Za to są stałym bywalcem fazy play-off Ligi Europy, ale tylko dwa razy przekroczyli 2. runda. W sezonach 23/24 i 28/29 dotarli do ćwierćfinału. Gwiazdy: Dequinho (31 lat, Brazylijczyk, OL/WOL/PL, 41 mln, 83/0) i Quincy Bolland (26 lat, Holender, NŚ, 39 mln, 24/23).

 

Maccabi Tel Awiw (mistrz Izraela) wart 38.5 mln €. Brak managera (niedodana liga). Jeśli i tak zdobędą chociaż raz 3 punkty, będzie to spora niespodzianka.

 

 

Grupa E:

Hutnik Kraków (mistrz Polski) wart 461 mln €. Dalej prowadzi ich Rui Vitoria (59 lat, Portugalczyk). Gwiazdy: David Flores (30 lat, Hondurianin, NŚ, 33 mln, 90/109), Hernan Arena (25 lat, Włoch, PL/OPL, 43.5 mln, 12/2 U21).

Manchester United (4. Premier League) wart 1.69 mld €. Od 2017 pod wodzą Unai Emery (57 lat, Hiszpan), ale w ostatnich latach traci zaufanie fanów (5. i 4. miejsce). Gwiazdy: Luis Fernandes (28 lat, Portugalczyk, DP/PŚ, 57 mln, 47/2) i Liam James (28 lat, Anglik, PL/OPL, 51 mln, 41/21).

FC Basel (mistrz Szwajcarii) wart 161 mln €.

Brno (mistrz Czech) wart 55 mln €.

 

 

Grupa A:

Lechia Gdańsk (wicemistrz Polski) wart 163 mln €. Od 2018 pod wodzą Jacka Zielińskiego (61 lat, Polak, 60/1). Gwiazdy: Felix Muller (22 lata, Niemiec, PP/OPP, 21 mln, 22/0 U21) i Mitja Dobnik (23 lata, Słoweniec, NŚ, 31 mln, 34/16).

Manchester City (mistrz Anglii), wart 1.78 mld €. Od 2028 prowadzi ich Phillip Cocu (58 lat, Holender, 101/10). Gwiazdy: Daisuke Otsuka (29 lat, Japończyk, NŚ, 97 mln, 131/163) i Kamil Matysiak (29 lat, Polak, P(PŚ)/OP(PŚ), 74 mln, 85/8).

FC Barcelona (wicemistrz Hiszpanii) wart 878 mln €. Trener od 2024 Laurent Blanc (63 lata, Francuz, 97/16). Gwiazdy: Alexandr Boikov (25 lat, Rosjanin, O(PŚ), 40.5 mln, 40/0) i Isaac Soler (26 lat, Hiszpan, PL/OPL, 44 mln, 40/12).

Wolfsburg (3. Bundesliga) wart 536 mln €. Trener od 2026 Ralph Hasenhuttl (62 lata, Austriak, 8/3). Gwiazdy: Ayman Ibrahim (30 lat, Egipcjanin, NŚ, 41 mln, 106/65) i Yusuke Yoshikawa (27 lat, Japończyk, NŚ, 35 mln, 44/27). W klubie gra też jeden Polak: Marek Szymiczek (21 lat, DP/PŚ/OPŚ, 4.2 mln, 13/0 U21).

 

Odnośnik do komentarza

I Polacy w Lidze Europy.

 

Grupa L:

Lech Poznań (3. Polska). Wartość: 132 mln €. Od 2022 prowadzi Miroslav Romaschenko (55 lat, Białorusin, 15/1). Gwiazdy: Lukas Pilar (28 lat, Czech, DP/PŚ, 25 mln, 95/5), Hossam Hamdy (29 lat, Egipcjanin, NŚ, 22.5 mln, 72/22).

Real Sociedad (4. BBVA). Wartość 114 mln €. Trenerem od tego sezonu, pierwszy raz w karierze został Andreu Fontas (39 lat, Hiszpan, 3/0). Gwiazdy: Iker Saenz (24 lata, Hiszpan, OŚ/DP, 25 mln, 7/0) i Tony Mohammed (27 lat, Nigeryjczyk, OPP, 26.5 mln, 69/9).

Spartak Moskwa (4. Rosja). Wartość: 32.5 mln €. Manager Alexandar Jovic (57 lat, Serb, 1/0). Gwiazdy: Anton Meleshin (21 lat, Rosjanin, NŚ, 17 mln, 13/4) i Alex Prinsen (21 lat, Holender, NŚ, 6.5 mln, 17/4 U21).

Frosinone (8. Serie A). Wartość: 32.5 mln €. Trener Roberto Di Matteo (59 lat, Włoch, 34/2).

 

 

Grupa A:

Błękitni Stargard (4. Polska). Wartość: 22 mln €. Manager: Piotr Celeban (44 lata, Polak, 9/0). Gwiazdy: Arkadiusz Milik (35 lat, Polak, NŚ, 900 tys, 101/38) i Hosman Telvar (26 lat, Maurytyjczyk, OŚ, 1.6 mln, 22/0).

Braga (6. Portugalczyk). Wartość: 249 mln €. Manager od 2015 Paulo Fonseca (56 lat, Portugalczyk). Gwiazdy: Paweł Świątko (25 lat, Polak, P(PL)/OPL, 30 mln, 23/10) i Rodrigao (28 lat, Brazylijczyk, NŚ, 29 mln, 4/2).

Inter Mediolan (4. Serie A). Wartość: 328 mln €. Manager Victor Onopko (59 lat, Rosjanin, 113/7). Gwiazdy: Kazunari Maezawa (28 lat, Japończyk, NŚ, 43.5 mln, 43/31) i Luis Merlo (29 lat, Argentyńczyk, OŚ, 26.5 mln, 5/0). W zespole jest też Polak: Radoslaw Kanach (30 lat, PŚ, 18.75 mln, 59/6).

PAOK Saloniki (4. Grecja). Wartość: 29.5 mln €.

 

 

Grupa J:

Piast Gliwice (5. Polska). Wartość: 25 mln €. Manager: Bartlomiej Zalewski (49 lat, Polak). Gwiazdy: Augustin Bassogog (26 lat, Kameruńczyk, NŚ, 2.3 mln, 13/1) i Przemyslaw Placheta (31 lat, Polak, PL/OPL, 1.3 mln, 1/0).

Olympique Lyon (3. Ligue 1). Wartość: 373 mln €. Manager od 2006 Bruno Genesio (63 lata, Francuz). Gwiazdy: Mauricio Guzman (31 lat, Kolumbijczyk, PL/OPL, 19 mln, 80/7) i Albian Ajeti (32 lata, Szwajcar, NŚ, 8 mln, 93/51).

Fenerbahce (3. Turcja). Wartość: 76 mln €. Manager od 2021 Emre Belzoglu (48 lat, Turek, 93/9). Gwiazdy: Jakub Gordziejewski (28 lat, Polak, NŚ, 10.25 mln, 21/9) i Caimmy Damasio (25 lat, Brazylijczyk, PŚ, 9 mln, 20/3 U20).

Austria Wiedeń (mistrz Austrii). Wartość: 78 mln €. Manager Sergiy Rebrov (55 lat, Ukrainiec, 75/15).

 

 

W sumie mamy rekordowo wszystkie możliwe polskie kluby w Europie, ale na papierze szanse na awans przypisywane są tylko Hutnikowi i Lechowi.

Ah i za wrzesień dostałem nagrodę najlepszego managera.

Odnośnik do komentarza

Czego najbardziej nienawidzę? Tego, że przeciwko nam regularnie przeciętni bramkarze grają mecze życia. Tym razem golkiper Stoke Fikret Kandemir zagrał najlepsze spotkanie w swej karierze, broniąc strzały, których fizycznie nie powinien być w stanie zatrzymać. Z kolei goście oddają dwa strzały, z czego jeden kompletnie zaskakuje Le Coza (BR)...

 

01.09.2029, Premier League (4/38)

[2] Leeds United 2-1 Stoke City [19]

M. Czerwiec (2), A. Neziri (84) - J. C. Maldonaldo (12)

G. Le Coz - J. Leskela, M. Bocquet, D. Krejcik, A. Dickgießer (66' B. Sundstrom) - A. Neziri, T. Miura, A. Sandoval (71' D. Dąbrowski), C. Young (61' B. Morais) - V. Fieber (c), M. Czerwiec

 

 

Nie najlepiej dzieje się w kadrze. Damian Garbacik łapie kontuzję i w jego miejsce awaryjnie powołany zostaje debiutant. Mateusz Żyro (31 lat, Legia Warszawa, OŚ, 1.2 mln, 9/1 U21).

 

Wspomniany stoper zadebiutował już w pierwszym naszym meczu tego zgrupowania. Rywal niskiej klasy nie sprawił nam problemów i naturalnie bez problemów zgarniamy 3 punkty.

 

08.09.2029, Eliminacje MŚ (5/10)

[5] Malta 1-4 Polska [1]

O. Borg (90) - P. Placheta (1), W. Owedyk (7, 17), M. Czerwiec (19)

M. Szabat - B. Szymański, K. Bielik (85' R. Kucyniak), M. Żyro, R. Szymula - P. Placheta, P. Jonczyk, M. Kuźniewski (69' K. Grabowski), W. Owedyk - A. Milik (63' D. Capek), M. Czerwiec (c)

 

Pozostałe wyniki:

[3] Czarnogóra 2-3 Gruzja [4]

[6] San Marino 0-8 Irlandia [2]

 

 

Przed drugim, ważniejszym meczem trochę mi się rozsypało paru zawodników. Na treningu szybkościowym urazu doznał Mateusz Czerwiec, którego zastąpił Kamil Witoń (26 lat, Hertha, NŚ, 18.25 mln, 7/7). Na tym samym treningu uraz dopadł też Arka Milika! Jego zastąpił więc Jakub Gordziejewski (28 lat, Fenerbahce, NŚ, 10.25 mln, 21/9). To nie koniec jednak, gdyż NA TYM SAMYM TRENINGU palec wybił sobie Dawid Migdał. Ja nie wiem co tam się działo do cholery! W jego miejsce do kadry wskoczył Nick Hayes (30 lat, Piast Gliwice, BR, 725 tys, debiutant). Anglik z polskim paszportem szanse na grę miał jednak znikome.

 

Seria urazów nie zatrzymała jednak moich podopiecznych. W Dublinie zagrała reprezentacja Polski i statyści. Niby gospodarze mieli dwie świetne okazje do strzelenia gola, ale Drągowski (BR) nie dał się zaskoczyć. Za to w ataku byliśmy efektowni i co ważne efektywni.

 

11.09.2029, Eliminacje MŚ (6/10)

[2] Irlandia Pd. 0-4 Polska [1]

S. Walczak (15), M. Bondarenko (24), P. Światko (45), D. Capek (59)

B. Drągowski - R. Kucyniak, S. Walczak (64' K. Bielik), M. Bondarenko, B. Kazimeirczuk - P. Świątko, K. Matysiak (60' P. Jonczyk), P. Zieliński (c) (73' K. Grabowski), M. Szczepański - D. Capek, K. Witoń

 

[4[ Czarnogóra 2-0 Malta [5]

[6] San Marino 0-3 Gruzja [4]

 

No i co tu dużo mówić. Mamy bardzo wygodną sytuację na dwa zgrupowania przed końcem eliminacji.

 

| 1. | Polska    | 6 | 6 | 0 | 0 | +26 | 18 |

| 2. | Irlandia  | 6 | 4 | 0 | 2 | +12 | 12 |

| 4. | Gruzja    | 6 | 4 | 0 | 2 | +2  | 12 |

| 3. | Czarnogóra| 6 | 3 | 0 | 3 | +5  | 9  |

| 5. | Malta     | 6 | 1 | 0 | 5 | -14 | 3  |

| 6. | San Marino| 6 | 0 | 0 | 6 | -31 | 0  |

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Po odbyciu formalności w Eliminacjach MŚ trzeba wrócić do Anglii. A tu znowu bramkarze mający swoje mecze życia przeciwko nam. Alberto Sousa z Bournemouth bronił jak natchniony. Dodając wciąż niepewnego Sandovala (PŚ), Younga (PL) bez formy i cudowny strzał Crestaniego (NŚ) w 58. minucie mamy podział punktów.

 

15.09.2029, Premier League (5/38)

[11] AFC Bournemouth 1-1 Leeds United [2]

F. Crestani (58) - V. Fieber (81)

G. Le Coz (c) - B. Sundstrom, O. Dibra, S. Permdee, R. Szymula - B. Morais, A. Sandoval (61' B. Rogers), M. Klimczok, C. Young (72' A. Neziri) - K. Seon-Il (75' V. Fieber), B. Molesley

 

Najbardziej chyba jednak fani czekali na powrót klubu do Ligi Mistrzów. Wszyscy, ze mną na czele, liczyli bardzo na trzeci triumf z rzędu w tych rozgrywkach.

 

Ale zaczynamy falstartem. Wizyta w Porto to tylko i wyłącznie nasza kompromitacja. Gospodarze grali klasyczne nic, byli beznadziejni. Nie umieli atakować, ale ponownie cudowna petarda z 20 metrów daje im gola. A my? Przebijamy się przez autobus składający się z 4 obrońców i 2 defensywnych pomocników i nie możemy oddać dobrego strzału. Do tego całą drugą połowę graliśmy w przewadze. Wstyd i hańba!

 

19.09.2029, Liga Mistrzów, faza grupowa (1/6)

[X] FC Porto 1-1 Leeds United [X]

N. Medina (14), Leonardo czk (45+1) - C. Young (64)

G. Le Coz - J. Leskela, D. Krejcik, M. Bocquet, A. Dickgießer - A. Neziri, T. Miura (70' M. Klimczok), D. Dąbrowski, C. Young (70' B. Morais) - V. Fieber (c), K. Seon-Il (76' B. Molesley)

 

Na nasze szczęście drugi mecz w naszej grupie to też kompromitacja faworyta

Maccabi Tel Awiw 0-0 Hoffenheim

 

Co daje nam... lidera grupy. Śmiech na sali.

| 1. | Leeds Utd.| 1 | 0 | 1 | 0 | 0   | 1  |

| 2. | FC Porto  | 1 | 0 | 1 | 0 | 0   | 1  |

| 3. | Hoffenheim| 1 | 0 | 1 | 0 | 0   | 1  |

| 4. | Maccabi   | 1 | 0 | 1 | 0 | 0   | 1  |

 

 

A co tam u Polaków?

W grupie A zgodnie z oczekiwaniami wicemistrz kraju dostaje lanie:

Manchester City 3-0 Lechia Gdańsk

M. Odegaard (k. 18, k. 48), A. Loumingou (25)

 

Wolfsburg 3-0 FC Barcelona

 

| 1. | Man. City | 1 | 1 | 0 | 0 | +3  | 3  |

| 2. | Wolfsburg | 1 | 1 | 0 | 0 | +3  | 3  |

| 3. | Barcelona | 1 | 0 | 0 | 1 | -3  | 0  |

| 4. | Lechia    | 1 | 0 | 0 | 1 | -3  | 0  |

 

 

Niby mistrz Polski zagrał lepiej, ale jest w tym jakiś niedosyt:

Hutnik Kraków 1-1 Manchester Untied

D. Flores (48) - R. Pedro (65)

 

Brno 1-0 FC Basel

 

| 1. | Brno      | 1 | 1 | 0 | 0 | +1  | 3  |

| 2. | Man. Utd. | 1 | 0 | 1 | 0 | 0   | 1  |

| 3. | Hutnik    | 1 | 0 | 1 | 0 | 0   | 1  |

| 4. | Basel     | 1 | 0 | 0 | 1 | -1  | 0  |

 

 

Słowem w Lidze Mistrzów to dość nijaki tydzień dla Polski. A w Lidze Europy?

Lech Poznań 1-1 Spartak Moskwa

B. Mahsas (59) - D. Orgi (85)

Frosinone 1-0 Sociedad

 

| 1. | Frosinone | 1 | 1 | 0 | 0 | +1  | 3  |

| 2. | Spartak   | 1 | 0 | 1 | 0 | 0   | 1  |

| 3. | Lech      | 1 | 0 | 1 | 0 | 0   | 1  |

| 4. | Sociedad  | 1 | 0 | 0 | 1 | -1  | 0  |

 

 

Braga 1-1 Błękitni

P. Swiatko (66) - J. Mwanga (88)

Inter 3-0 PAOK

 

| 1. | Inter     | 1 | 1 | 0 | 0 | +3  | 3  |

| 2. | Błękitni  | 1 | 0 | 1 | 0 | 0   | 1  |

| 3. | Braga     | 1 | 0 | 1 | 0 | 0   | 1  |

| 4. | PAOK      | 1 | 0 | 0 | 1 | -3  | 0  |

 

 

Piast 1-3 Fenerbahce

P. Placheta (48) - E. Larsson (27), J. Gordziejewski (38), P. Amadi (74)

Austria Wiedeń 1-2 Olympique Lyon

 

| 1. | Fenerbahce| 1 | 1 | 0 | 0 | +2  | 3  |

| 2. | Ol. Lyon  | 1 | 1 | 0 | 0 | +1  | 3  |

| 3. | Austria   | 1 | 0 | 0 | 1 | -1  | 0  |

| 4. | Piast     | 1 | 0 | 0 | 1 | -2  | 0  |

 

 

Jak widać nie lepiej. O ile Błękitni mogą być zadowoleni z siebie to reszta już ani trochę.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Maniek_ZKS napisał:

Na którym miejscu jest aktualnie Liga Polska w Europie ? Sporo naszych drużyn gra w Europie, co jest rzadkim widokiem.

Od kilku sezonów jest na 7. miejscu. Głównie dzięki Hutnikowi i Lechowi, w mniejszym stopniu też dzięki Lechii. Reszta zaś prezentuje poziom niewiele wyższy niż irl :keke:

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...