Skocz do zawartości

Gry bitewne


Feanor

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące później...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...
  • 4 tygodnie później...

Nie ma w sumie tematu o modelarstwie, więc "pochwalę się" swoim "dziełem". Szukałem jakiegoś hobby na czas pandemii i w sumie zawsze chciałem sklejać modele, ale uważałem, że się do tego nie nadaję. Nie chciałem też inwestować za wiele no i kupiłem to:

 

https://agtom.eu/zestawy-z-farbami/321776-italeri-70392-zestaw-model-focke-wulf-fw-190-a8.html

 

Po rozpakowaniu wygląda to tak:

 

59aLGGL.jpg

 

Samo złożenie pilota wydawało się już mega zadaniem :D

 

aW0uUgF.jpg

 

ale weszło...

 

AfgfdpA.jpg

 

Zaczęło coś wyglądać...

 

yUMJDfK.jpg

 

Zacząłem też mieć problemy - głównie z kołami :/ No i nie udało mi się tego naprawić, cały czas jedno koło się nie trzyma i samolot "pada" z jednej strony, więc ktoś go musiał trafić w boju ?

 

HIAlYuy.jpg

 

Z góry:

 

3YVxBS3.jpg

 

Wiedziałem, że najtrudniej mi będzie z malowaniem :/ No i tak było, ogólnie taki set + niezbyt szczegółowa instrukcja to chyba nie dla mnie, były jakieś wersje A i B i nie zawsze się coś zgadzało, miałem też zostawić część elementów niemalowane, ale moim zdaniem to brzydko wychodzi no i to co miałem zaznaczone do malowania - na moim skrzydle nie było takiego "miejsca" :/

 

EzSgC0v.jpg

 

No to błędów sporo, malowanie nierówne, ale... jakoś to wyszło.

 

DmwfoYv.jpg

 

Focke-Wulf Fw 190 to niemiecki myśliwiec  z drugiej wojny światowej - tu w wersji myśliwiec-bombowiec,  samolot miał być taka alternatywą, gdyby Bf 109 nie dawało rady...

 

Za wiki:

 

Fw 190 A-8 najliczniejsza wersja produkowana od początku 1944 w liczbie 1384 egzemplarzy. Standardowo wyposażano wszystkie samoloty w uniwersalny wyrzutnik bombowy ETC 501 (stosowany często też we wcześniejszych wersjach) służący również do podwieszania dodatkowego zbiornika paliwa. Dostosowano zbiornik instalacji MW 50 (pojemność 115 l.) do pełnienia roli dodatkowego wewnętrznego zbiornika paliwa. Zastosowano nowe anteny urządzeń radiowych oraz zmieniono ich układ wraz z rurką Pitota, co pozwoliło rozróżnić tę wersję od innych na pierwszy rzut oka.

 

 

 

 

 

  • Lubię! 3
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

Fajny myśliwiec :)

 

Niewiele mogę zobaczyć na tym zdjęciu, ale wydaje mi się, że chyba zbyt grubo farbą nakładasz. Lepiej jest farbkę rozwodnić i nałożyć 2-3 warstwy cienkie na siebie (oczywiście czekając chwilę, aż wyschnie. No i na koniec przydałby się tzw wash, oblanie tego ciemniejszą baaardzo rozwodnioną farbą, która powchodziłaby we wszystkie zagłębienia.

 

Tak czy inaczej, efekt ok, ja się boję malowania dużych maszyn, bo to wbrew pozorom dużo trudniejsze niż malowanie moich maleństw, przynajmniej moim zdaniem :)

Odnośnik do komentarza
W dniu 3.05.2020 o 17:03, Feanor napisał:

Fajny myśliwiec :)

 

Niewiele mogę zobaczyć na tym zdjęciu, ale wydaje mi się, że chyba zbyt grubo farbą nakładasz. Lepiej jest farbkę rozwodnić i nałożyć 2-3 warstwy cienkie na siebie (oczywiście czekając chwilę, aż wyschnie. No i na koniec przydałby się tzw wash, oblanie tego ciemniejszą baaardzo rozwodnioną farbą, która powchodziłaby we wszystkie zagłębienia.

 

Tak czy inaczej, efekt ok, ja się boję malowania dużych maszyn, bo to wbrew pozorom dużo trudniejsze niż malowanie moich maleństw, przynajmniej moim zdaniem :)

 

Pewnie tak, w ogóle nie miałem pojęcia jak malować. W zestawie w instrukcji nic nie ma, a tak jak mówiłem w secie były dwie farbki, a tam powinno być więcej i były modele A i B i wybrałem A, ten jeszcze z drugiej wojny z 44' to miał inaczej pozaznaczane elementy na skrzydle niż te w instrukcji. Pomalowałem go więc całego na szaro i potem elementy zielone, mniej więcej. Ta szara farbka była bardzo wodnista - po pierwsze warstwie prawie nic nie pokryło, więc czekałem i malowałem dalej... w końcu jakoś się zagęścila i chyba właśnie za grubo, ale nie chciałem mieć prześwitów.

 

A już zupełnie nie wiem jak przekalkować te mini mini elementy jak jakiś mikroskopijny napis :D

 

Mam nadzieję, że w miarę rozwoju i sprzętu i farbek i doświadczenia ;) będzie lepiej. Dzięki!

 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, jmk napisał:

 

Pewnie tak, w ogóle nie miałem pojęcia jak malować. W zestawie w instrukcji nic nie ma, a tak jak mówiłem w secie były dwie farbki, a tam powinno być więcej i były modele A i B i wybrałem A, ten jeszcze z drugiej wojny z 44' to miał inaczej pozaznaczane elementy na skrzydle niż te w instrukcji. Pomalowałem go więc całego na szaro i potem elementy zielone, mniej więcej. Ta szara farbka była bardzo wodnista - po pierwsze warstwie prawie nic nie pokryło, więc czekałem i malowałem dalej... w końcu jakoś się zagęścila i chyba właśnie za grubo, ale nie chciałem mieć prześwitów.

 

A już zupełnie nie wiem jak przekalkować te mini mini elementy jak jakiś mikroskopijny napis :D

 

Mam nadzieję, że w miarę rozwoju i sprzętu i farbek i doświadczenia ;) będzie lepiej. Dzięki!

 

Jeżeli farbka słabo kryje i jest wodnista, to nie denerwuj się tym. Pomaluj, poczekaj aż wyschnie, pomaluj drugi, czasem jeszcze trzeci raz. Lepiej, jak jest za bardzo wodnista niż za mało. Poza tym, najpierw dobrze jest położyć na modelu podkład (są dwie szkoły, podkład czarny lub biały, ja wolę ten drugi).

 

A z dwiema farbkami to zaszaleli :D

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
1 godzinę temu, z0nk napisał:

Tak z ciekawości ile czasu taką figurkę malujesz? I gdzie Ty to składujesz :keke:


Czas jest bardzo różny, myślę, że przeciętna to 1,5 godziny. Niektóre figsy potrafię załatwić w 20 minut, są i takie, które zabierają 15+ godzin. 
 

a składuję w piwnicy :) mam to szczęście, że cały dom jest podpiwniczony, są tu w sumie 4 pomieszczenia i jedno z nich to mój dungeon <3

 

Zdjęcie live (dungeon akurat w czasie reorganizacji, stąd bałagan jeszcze większy niż zwykle :)

 

75FFA899-6304-4569-8B4E-157677FBD3E3.thumb.jpeg.4433b4c1c1f169a3593a169eb6677b9d.jpeg

  • Lubię! 2
  • Uwielbiam 3
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...
  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące później...
  • 3 tygodnie później...

Kiedyś bodajże @z0nk spytał mnie, jak długo się to maluje. No to zrobię tu sobie odcinkowy reportaż z malowania jednej figurki :)

 

Faza I

Wycięcie z ramek, sklejenie, wyszlifowanie:

14 minut

 

B40E2DAD-7747-4DAE-81BF-412AF10AF62E.thumb.jpeg.3fc2f66460059d467f7087660d954657.jpeg

 

(w tym przypadku nie dokleiłem jeszcze figurki do podstawki, ta jest z rodzaju „scenicznych” i będzie osobno malowana, doklejona figurka trochę by przeszkadzała)

 

Faza II

Podkład. Tutaj zastosowałem tzw zenithal highlighting, tzn położyłem dwie warstwy podkładu: najpierw jednolity czarny, potem szary, rzucany z góry od skosu (w teoretycznie najciemniejszych od cienia rejonach powinno być dzięki temu z automatu najciemniej). Podkład robiony farbami w sprayu. 
10 minut (liczone z przerwą między podkładami). 

 

EEEF0BC4-113C-4B1C-9583-5D5ABC7D2C45.thumb.jpeg.06403fe899ae7b9ae048c8ffafe2c73a.jpeg

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 3.05.2020 o 16:32, jmk napisał:

Nie ma w sumie tematu o modelarstwie, więc "pochwalę się" swoim "dziełem". Szukałem jakiegoś hobby na czas pandemii i w sumie zawsze chciałem sklejać modele, ale uważałem, że się do tego nie nadaję. Nie chciałem też inwestować za wiele no i kupiłem to:

 

https://agtom.eu/zestawy-z-farbami/321776-italeri-70392-zestaw-model-focke-wulf-fw-190-a8.html

 

Po rozpakowaniu wygląda to tak:

 

59aLGGL.jpg

 

Samo złożenie pilota wydawało się już mega zadaniem :D

 

aW0uUgF.jpg

 

ale weszło...

 

AfgfdpA.jpg

 

Zaczęło coś wyglądać...

 

yUMJDfK.jpg

 

Zacząłem też mieć problemy - głównie z kołami :/ No i nie udało mi się tego naprawić, cały czas jedno koło się nie trzyma i samolot "pada" z jednej strony, więc ktoś go musiał trafić w boju ?

 

HIAlYuy.jpg

 

Z góry:

 

3YVxBS3.jpg

 

Wiedziałem, że najtrudniej mi będzie z malowaniem :/ No i tak było, ogólnie taki set + niezbyt szczegółowa instrukcja to chyba nie dla mnie, były jakieś wersje A i B i nie zawsze się coś zgadzało, miałem też zostawić część elementów niemalowane, ale moim zdaniem to brzydko wychodzi no i to co miałem zaznaczone do malowania - na moim skrzydle nie było takiego "miejsca" :/

 

EzSgC0v.jpg

 

No to błędów sporo, malowanie nierówne, ale... jakoś to wyszło.

 

DmwfoYv.jpg

 

Focke-Wulf Fw 190 to niemiecki myśliwiec  z drugiej wojny światowej - tu w wersji myśliwiec-bombowiec,  samolot miał być taka alternatywą, gdyby Bf 109 nie dawało rady...

 

Za wiki:

 

Fw 190 A-8 najliczniejsza wersja produkowana od początku 1944 w liczbie 1384 egzemplarzy. Standardowo wyposażano wszystkie samoloty w uniwersalny wyrzutnik bombowy ETC 501 (stosowany często też we wcześniejszych wersjach) służący również do podwieszania dodatkowego zbiornika paliwa. Dostosowano zbiornik instalacji MW 50 (pojemność 115 l.) do pełnienia roli dodatkowego wewnętrznego zbiornika paliwa. Zastosowano nowe anteny urządzeń radiowych oraz zmieniono ich układ wraz z rurką Pitota, co pozwoliło rozróżnić tę wersję od innych na pierwszy rzut oka.

 

 

 

 

 

Jak to się stało, że przegapiłem tego posta??? :)

 

Kącik modelarski trzeba koniecznie założyć - bardzo chętnie będę się tam udzielać.

Co do modelu tej "Foki" to odżyły moje wspomnienia z dawnych lat (podstawówka, technikum) bo wtedy większość czasu w domu poświęcałem na "plastiki". Akurat model z Italeri był jednym z pierwszych porządniej wykonanych z pełnym malowaniem. To były czasy gdy kupno dobrych modeli, farb i innych akcesoriów w Składnicy Harcerskiej było jak trafienie w totolotka. Dopiero na początku lat 90-tych na targowisku pojawili się goście kit-ami Italeri, Revell, Heller, Fujimi, Hasegawa, Academy. Ech... łezka się w oku kręci :)

Moja kolekcja samolotów niestety została częściowo zniszczona przez dzieciaki z rodziny (chrześniak, synek kuzyna), które dorwały się do niej pod moją nieobecność, w czasie studiów, w domu. Potem przeprowadzki, przechowywanie w szkole na potrzeby kółka modelarskiego. FW-180 przetrwał jakoś do czasów gdy mogłem zrobić mu fotkę:

3c7a379bff0e6a394f8a2f9b23900e13.jpg

 

dff0eee8a6381821d29b367fea370e28.jpg

 

Jak widać jest tu błąd bo to powinna być "czerwona 19-stka" a ja mam "jedynkę" bo pewnie kalkomania z dziewiątką uległa uszkodzeniu. Ten model to historia ma ok. 27-30 lat :)

 

W Twoim modelu @jmk powinieneś poprawić mocowanie dodatkowego zbiornika paliwa oraz podwozia głównego. A schematy malowania i wykaz potrzebnych farb powinien być w instrukcji lub na pudełku.

  • Lubię! 2
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...