Skocz do zawartości

FM 2020 - fristajlowy kącik dyskusyjny


Rekomendowane odpowiedzi

Tak szczerze mówiąc to gra w 4 lidze jest jak dotąd miła, łatwa i przyjemna - większość zespołów gra nieopierzonymi juniorami, "szarakami". Raz ustawiona taktyka i można prawie w ciemno dopisywać 3 punkty w tabeli przed meczem ligowym. To mocno rozleniwia. Zobaczymy co będzie dalej. W FM19 było podobnie.

Odnośnik do komentarza

Już od kilku dobrych wersji gram głównie w niższych ligach i powtarzam że FM w ogólnie kuleje niesamowicie AI, która rzekomo co roku jest usprawniania czego na gołe oko nie widać. Niby kluby mają zachowywać się realnie na rynku transferowym a nadal widzimy sytuacje że klub kupuje 5 napastnika a w kadrze a np. nie ma prawego obrońcy. Pomijając już w ogóle fakt że nie czuje się np. różnicy czy grasz przeciwko Legii czy Dynamie Zagrzeb w obu przypadkach jest to ta sama sztuczna inteligencja przez co często gęsto masz wrażenie że grasz z jednym tak naprawdę przeciwnikiem a nie np. 15. Jest to oczywiście przykrytę zawodnikami o różnej wysokości atrybutów co może sprawiać wrażenia jakiejś inności względem przeciwnika z poprzedniej kolejki ale tak naprawdę, to nadal ta sama sztuczna inteligencja, która zachowuje się w ten sam sposób. Zresztą tutaj mówimy teraz o jakichś większych problemach z szcztuczną inteligencją ale prawda jest taka że SI nawet nie jest w stanie stworzyć oddzielnych dźwięków dla stadionów gdzie gra np 50 kibiców. Strzelisz gola a nadal masz wrażenie że grasz na stadionie z kilkutysięczną publicznością. Albo np. w 5 lidze dajesz najbardziej skomplikowane polecenia taktyczne a twoi amatorzy pomimo że profesjonalizm mają na poziomie  prawie zerowym to i tak są w doskonały sposób te polecenia wykonywać. Jasne, wysokość atrubutów typu szybkość, podania, wykończenie sprawia że mają problemy z kluczowymi elementami gry ale czy naprawdę w 5 lidzę można zobaczyć kluby, które grają tiktaką z ogromną ilością poleceń zespołowych i indywidualnych ? Kiedyś pamiętam właśnie grając na dodatku z niższymi ligami polskimi stwierdziłem że zagram taką klasyczną kopaniną, dwóch rosłych środkowych pomocników i ci niech rozprowadzają piłkę do skrzydeł albo od razu do napastników. I nie mówie że taka taktyka nie sprawiała frajdy, pytanie tylko po co mam w ten sposób grać skoro taktyka, którą grałem nie wim np. Liverpoolem zadziała równie dobrze. Od wielu lat powtarzam że FM się nie rozwija w tej sposób w jaki bym sobie tego życzył, jasne dostajemy różne bardzo dobrze sprzedające się featury w reklamach ale core rozgrywki zostaje ten sam, przez co tak naprawdę nie czuje większej różnicy pomiędzy tym jak prowadziłem np. Pogoń Szczeciń w FM12 a tym jak gra mi się w 20.

 

Długo jeszcze bym tak mógł rantować :)

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, Nigel napisał:

Tak szczerze mówiąc to gra w 4 lidze jest jak dotąd miła, łatwa i przyjemna - większość zespołów gra nieopierzonymi juniorami, "szarakami". Raz ustawiona taktyka i można prawie w ciemno dopisywać 3 punkty w tabeli przed meczem ligowym. To mocno rozleniwia. Zobaczymy co będzie dalej. W FM19 było podobnie.

 

Bo jak sie gra na takich dodatkach to trzeba zaznaczac wygeneruj pilkarzy do grywalnych klubow :)

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Pomimo tego że byliśmy typowani na faworytów do awansu do 2 ligi to niestety nie udało się osiągnąć tego celu. Znów sporym problemem były osłabienia w trakcie sezonu, które wynikały z amatorskich kontraktów jakie mamy w klubie.

 

Szczególnie dotkliwe okazały się straty napastnika oraz lewego skrzydłowego, który spokojnie mógłby sobie znaleźć miejsce w składzie najlepszych drużyn z topowych drużyn z 1 ligi.

 

Perugini zdominował rozgrywki ale to nie wystarczyło aby zapewnić nam awans. Kanadyjczyka będzie cholernie trudno zastąpić ale poszukiwania już trwają.

 

Do przyszłego sezonu zatem podejdziemy bardzo osłabieni ale nadal chętni na awans do wyższej klasy rozgrywkowej.

 

BE6BF2F6CF7442851FA6EA1E60A0EDF4F9C53642

45F288C50491AC8DA1EF2CDA88D473C39B557080

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, Sensei napisał:

prawda jest taka że SI nawet nie jest w stanie stworzyć oddzielnych dźwięków dla stadionów gdzie gra np 50 kibiców. Strzelisz gola a nadal masz wrażenie że grasz na stadionie z kilkutysięczną publicznością.

Zacznijmy od podstaw. KTO GRA W FM Z DŹWIĘKIEM?

  • Lubię! 4
Odnośnik do komentarza

Wygląda na to 4 sezon spędzimy w 3 lidze i to pomimo rozegrania całego  sezonu bez chociażby jeden porażki ! Po raz kolejny zawiodła nas skuteczność czy też konkretnie brak napastnika. Nawet kilkanaście bramek Fostera nie była w stanie pomóc przy sytuacji w której nasz środkowy obrońca strzelił więcej goli niż nasz najlepszy napastnik(którego swoją droga już w klubie nie ma).

 

Nadal zatem priorytetem jest sprowadzenie zawodnika, który zagwarantuje nam około 20 goli na sezon co powinno być wystarczającą ilości aby np 9 remisów z tego sezonu zamienić przynajmniej na kilka zwycięstw.

 

Poza wspomnianym wcześniej Fosterem chciałbym wyróżnić naszego środkowego obrońce, który poza 2 asystami, był w stanie również aż 8 razy wpisać się na listę strzelców co jak na obrońce jest kapitalnym wynikiem.

 

Powtórzę się jeszcze raz, po raz kolejny musimy szykować się na masowy exodus zawodników w klubie, także póki co trzymamy kciuki ze w klubie zostanie najważniejszy trzon kadry oraz że w końcu trafi do nas napastnik z prawdziwego zdarzenia.

 

46EB6BBCE62CF19EF50A77D23AE63A88B83FA77E

 

E2A405B8E0BA96DC340D4C5D085009A8B52613D1

Odnośnik do komentarza

Pomalutku się rozgrywam. Zacząłem sobie nie od objęcia jakiegoś porządnego klubu, a od stworzenia menedżera bez pracy i doświadczenia trenerskiego, ale z podstawowym certyfikatem. Dostałem posadę w szóstej lidze angielskiej, więc swojego rodzaju standard. Jestem po okresie przygotowawczym, mam za sobą pierwsze dwie kolejki (porażka po wypuszczeniu z rąk dwubramkowego prowadzenia i stracie decydującej bramki w końcówce, oraz pewne wyjazdowe zwycięstwo 4:2), a także sklikane kilka godzin na szukaniu i sprawdzaniu różnych rzeczy, również skrupulatnym czytaniu automatycznych samouczków, które na początku oferują swoją pomoc, gdy się gdzieś wejdzie.

 

Jakieś konkretniejsze pierwsze wrażenia już mam. Zacznę może od spotkań. Czytałem wiele opinii, że tryb 3D potrafi kuleć nawet na mocnym sprzęcie; muszę się z nimi zgodzić, a jednocześnie nie zaskoczyło/rozczarowało mnie to. Przez ostatnie 3-4 miesiące cierpliwego kompletowania mocniejszych podzespołów złożyłem sobie solidnego peceta, który przewyższa wymagania sprzętowe gry, mimo to jednak mecze w trybie 3D są skokowe - im większe stadiony i więcej kibiców, tym jest gorzej. Całkowite wyłączenie szczegółowości trybun w opcjach nieco upłynniło ruch na boisku, ale to nadal nie to. W zasadzie jedyna kamera, która pozwala na całkowicie płynną animację, jest tryb "Analityk", lecz jej wadą jest to, że nawet po przybliżeniu jest na tyle daleko od boiska, że piłkarze są mikroskopijni, nie wspominając o piłce. Wszelkie widoki, które zakładają ruchy kamery, czyli "TV", "Reżyser", "Linia boczna", "Za bramką", czy "Przewijaj w pionie" to gwarancja spadku FPS-ów.

 

Troszkę mnie to dziwi, bo nie wiem, jaki mocny sprzęt trzeba mieć, by mógł uciągnąć tryb 3D na przynajmniej średnich detalach.

 

Tryb 2D w sensie stricte technicznym spisuje się wzorowo - pełna płynność, a także animacja piłki jakże znana mi z FM 2006 :)  Troszkę szkoda, że w tym widoku nie dodano widocznych fragmentów dolnych sektorów trybun, ale można to przeboleć. Na razie gram na podstawce, nie wklejałem jeszcze żadnych patchów, więc może w którejś łatce jest to poprawione, ale nie odpowiada mi wygląd siatek w bramkach w trybie 2D - są zbyt słabo widoczne, a gdy piłka wpada do bramki, zbyt mocno się wyróżnia, zamiast zostać przesłonięta przez siatkę. Z tego powodu w klasycznym widoku o tym, że padła bramka, a nie np. piłka zawisła na górnej siatce, informuje mnie dopiero "migawka" w komentarzu meczowym ("Wygwizdów! GOOOOOOOOL!"), aniżeli niepozostawiająca wątpliwości sytuacja widoczna na ekranie.

 

 

 

Zostawiając mecze, zacząłem coraz sprawniej opanowywać nawigację po świecie gry, choć do tej pory muszę nieraz chwilę poszukać miejsca, w którym mogę podejrzeć np. zadowolenie zarządu lub dane dotyczące stadionu. Jeszcze nie mam wszędzie automatyzmów. FM 2006 znałem na wylot, klikałem wszędzie z rozpędu, a tutaj muszę uczyć się wszystkiego na nowo i wyrabiać nawyk klikania we właściwe miejsca od zera. Muszę niestety przyznać, że momentami gra jest trudno czytelna. Mam tutaj na myśli takie coś, że ogrom kolorów, przeróżnie zabarwionych pasków i teł, a także wiele informacji porozrzucanych dokoła sprawia, że niejednokrotnie najpierw wodzę wzrokiem po całym ekranie, zanim zorientuję się, w którym jego miejscu jest rzecz, która mnie interesuje, a także czy w ogóle tam jest, czy powinienem poszukać jej pod inną zakładką. Może zmiana skórki potrafi poprawić tę sytuację, ale jeszcze tego nie testowałem.

 

Troszeczkę brakuje mi legendarnych suwaków na ekranie tworzenia taktyki. Nawet gdy wybieram stworzenie własnej taktyki od zera, zamiast skorzystania z którejś z gotowych, i tak nadal czuję się, jakbym bardziej klikał w kreatorze tworzenia ustawienia i poleceń do niego, niż faktycznie tworzył w pełni samodzielnie każdy szczególik taktyki. Możliwe, że coś przeoczyłem (wybaczcie, nie jestem zwyczajny do nowych FM-ów...), ale póki co będę musiał się przyzwyczaić. Brakuje mi też jasnej informacji "Kandydat do awansu", "Pretendenci do tytułu" lub "Kandydat do spadku", która informuje mnie poniekąd o sile danego rywala po samym wejściu w profil danego klubu, podczas gdy na tę chwilę muszę wchodzić w ligę, tam po omacku szukać opcji, która pokaże mi typy bukmacherskie na poszczególne lokaty w tabeli, a dopiero tam szukać, w jakich rejonach jest plasowany dany rywal w przewidywaniach na obecny sezon. Ale może to kolejna rzecz, do której jeszcze nie doszedłem, who knows.

 

 

 

Generalnie jak dotąd gra mi się podoba, zapewne za kilka tygodni nawet już nie będę się zastanawiał, jak to byłoby włączyć sobie z ciekawości FM 2006, miło mi widzieć tak dużo nowych opcji, lepsze odwzorowanie rzeczywistości i inne fajne rzeczy. Wiem jednak, że upłynie troszkę wody w Bugu, Wiśle i Odrze, zanim w pełni przestawię się na 2020 i osiągnę poziom "dzik" w biegłości poruszania się w grze oraz przyzwyczaję do tego, jak wszystko tu wygląda. Wygląda na to, że pierwszy opek, jaki zacznę pisać na FM 2020, zanosi się na śmieszny ?

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...