Skocz do zawartości

Właściwy dobór sztabu szkoleniowego


Rekomendowane odpowiedzi

Siemano :)

Pomimo tylu lat gry ciągle uczę się Fma' :) Ostatnimi czasy po upływie ~30 sezonów postanowiłem zrobić w końcu drobną korektę w sztabie szkoleniowym. Zaczęło się od asystenta, który miał co prawda najlepsze współczynniki jeśli chodzi o wskazówki przed meczem (to dla mnie kluczowy atrybut, zawsze stosuję uwagi asystenta przed meczem co do taktyki), ale miał liche kierowanie zespołem, a to dla mnie było też ważne, bo kilkanaście spotkań towarzyskich w sezonie jednak prowadzi.

No i o co chodzi?:) Otóż myślałem, że jedynie „wiedza taktyczna” odpowiada za trafne sugestie przed meczem, a tymczasem gość o wiedzy 1 i mający „trening taktyczny” na 20 ma parametr podpowiedzi na maksa, przykład ---> https://zapodaj.net/49606d2b48bf4.jpg.html

Z ciekawostek napiszę, że nawet jeśli ktoś ma wiedzę taktyczną na 19 i trening taktyczny też na 19, to i tak wychodzi 95% - w takim razie pytam jak się ma ta wiedza taktyczna do wskazówek przed meczem? Jest to tylko nic nieznaczący parametr? Przyznam, że nie wiem teraz na co patrzeć :)

 

Jeśli chodzi o kierowanie zespołem, to nie można patrzeć tylko na ten parametr. Ważne jest też motywowanie. Przykład 1 → https://zapodaj.net/9f912172c692f.jpg.html oraz przykład 2 → https://zapodaj.net/d474ad4385c9d.jpg.html

Dla „zarządzania zespołem” ważny jest natomiast jeszcze parametr „ocena umiejętności”. Ale rozumiem, że jak zależy mi, aby asystent dobrze rotował składem w okresie przygotowawczym, aby mieli odpowiednio wysokie ogranie, to tę ocenę umiejętności mogę olać, bo samo „zarządzanie zespołem” tyczy się konkretnie statusów, kontraktów i transferów, racja?:)

 

Poszedłem dalej. Wziąłem pod lupę trenera juniorów. Pomijam czy w FMie tacy trenerze w ogóle coś dają, tego też sam nie sprawdzałem, no ale ktoś musi ich prowadzić w meczach, więc chciałem kogoś, kto będzie miał wysokie kierowanie zespołem + praca z juniorami. No ale skupmy się na PzJ, dla przykładu trener z atrybutem 17 → https://zapodaj.net/86d64e0f85770.jpg.html i inny również z identyczną wartością → https://zapodaj.net/367cdca20889b.jpg.html

Jeden ma rozwój juniorów na 85%, a drugi na 55%. Decyduje o tym parametr... „ocena potencjału”. :) Wcześniej tylko u scoutów na to patrzyłem, ale jak widać u trenerów też jest to istotne, no chyba, że się mylę?

 

Dla ścisłości. Wiem, że w/w przykłady pracowników względem siebie znacznie różnią się innymi parametrami, ale to nie ma znaczenia w kontekście tych kluczowych rzeczy do których nawiązałem.

 

Jestem ciekawy co o tym sądzicie, bo wydaje mi się, że nie tylko na profil członka sztabu trzeba patrzeć, ale i na okno „informacje” ,a w nim na procent zapełnienia interesujących nas pasków. Wcześniej na to w ogóle nie patrzyłem, jedynie na pojedyncze wartości atrybutów jakie mnie interesowały, ale możliwe, że robiłem duży błąd. :_winkle:

 

Od siebie dodam, że warto patrzeć też na osobowość trenerów i asystentów - odpuścić tych z negatywną i neutralną osobowością. Dla scoutów i fizjoterapeutów jest zupełnie obojętna, nie wpływa absolutnie na nic z tego co zaobserwowałem.

Pozdro!:piwo:

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
Teraz, Makk napisał:

Do wskazówek przed meczami nie przywiązuję uwagi- mamy grać swoje, narzucać swoją grę. 

No niby tak :) Jeśli mamy absolutnie topowy skład, to z drugiej strony po co grać pod kogoś, nie? :P 

Ale już w LM trafia się na równie mocne kluby i nie jestem przekonany czy wtedy taka strategia jest lepsza... Ja jednak zawsze korzystałem z tych wskazówek i efekty są znakomite (choć wiadomo, nie tylko to się liczy aby wygrać). Jeśli zaś chodzi o rozmowy motywacyjne, to tutaj już od zawsze sam działam, zwyczajnie doskonale czuję ten temat i jestem przekonany, że one odgrywają znacznie większą rolę niż wskazówki taktyczne.

Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, danielos_87 napisał:

No niby tak :) Jeśli mamy absolutnie topowy skład, to z drugiej strony po co grać pod kogoś, nie? :P 

Ale już w LM trafia się na równie mocne kluby i nie jestem przekonany czy wtedy taka strategia jest lepsza... Ja jednak zawsze korzystałem z tych wskazówek i efekty są znakomite (choć wiadomo, nie tylko to się liczy aby wygrać). Jeśli zaś chodzi o rozmowy motywacyjne, to tutaj już od zawsze sam działam, zwyczajnie doskonale czuję ten temat i jestem przekonany, że one odgrywają znacznie większą rolę niż wskazówki taktyczne.

Topowy skład :keke: Nigdy takowymi nie gram. Zawsze jakieś... ekhmm... barachło ;) 

Każdy ma jakieś podejście. Ja rozmowy motywacyjne zlecam asystentowi. Uważam, że sam nic dobrego z tym nie zrobię. A z pomocą wychodzi dobrze. 

Odnośnik do komentarza
34 minuty temu, Makk napisał:

Topowy skład :keke: Nigdy takowymi nie gram. Zawsze jakieś... ekhmm... barachło ;) 

Każdy ma jakieś podejście. Ja rozmowy motywacyjne zlecam asystentowi. Uważam, że sam nic dobrego z tym nie zrobię. A z pomocą wychodzi dobrze. 

No ja też nie gram topowymi drużynami. Moja Lechia jak zaczynałem była w 4 lidze, a teraz jest nr1 w Europie :) 

Czyli jak widać, asystent dobrze może prowadzić i rozmowy motywacyjne i sugerować taktycznie :) Co kto potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...