Skocz do zawartości

"Gdzie słońce nie dochodzi, tam dojdę ja"


Keith Flint

Rekomendowane odpowiedzi

CK2 na najnowszym patchu, wszystkie DLC, z modów graficznych Theatrum Novum Orbis i thick border (warsztat)
Data startowa z Old Godsów (chyba najbardziej zrównoważona)
z opcji rozgrywki, sunset invasion i mongol invasion ustawiam na delayed random, exclave independence na harsh

tryb ironman

#####

 

Wyobraźcie sobie tajgę. Krainę, w której światło słoneczne przedziera się przez gęste igły lasu, gdzie czasem słońca zwyczajnie nie ma, bo akurat mamy nieodpowiednią porę roku,. Wśród gęstych sosen, modrzewów, świerków i jodeł przechadzają się zwierzęta leśne, głównie zające, borsuki i różnego rodzaju gryzonie. Wszyscy się jednak boją prawdziwego króla tych terenów niedźwiedzia. Miś jednak nie tak dawno temu (z punktu widzenia absolutnej skali czasu) przestał być prawdziwym królem. Jakieś dwa tysiące lat temu przybyły tu bardzo dziwne stworzenia, dwunożne, posługujące się narzędziami. Tak, mowa o człowieku, który przybył na te tereny z południa, z krainy, gdzie las jest rzadszy, gdzie rosną lasy iglaste. W historiografii tutejsi ludzie zapisali się jako Nieńcy i byli oni jednym z ludów ugrofińskich, które z czasem zostały wyparte przez Słowian. czy jednak musiało tak się stać? Czy Nieńcy nie mogli znaleźć wśród siebie wodza, który ich by poprowadził ku glorii i chwale?
Rozgrywkę  zaczynam jako lokalny watażka, niejaki Samatu z rodu Tobyidów. kontroluje dwa grody + de jure podlega mi trzeci. Jednak, czy gród na wyspie nie byłby zbyt dużą pokusą, coby ściągnąć na siebie potężnych wikińskich brodaczy z zachodu? Samatu posiada dwoje dzieci, starszą, trzynastoletnią córkę Senyę, którą trzeba dobrze wydać za mąż, oraz następce tronu, dwunastoletniego Yuraka
qODFkZh.jpg

  • Lubię! 5
Odnośnik do komentarza

Samatu I
wielki wódz Zavarot (867-875 r.n.e)

Panowanie Samatu I nie charakteryzowało się niczym szczególnym. W okresie tym skupiono się na życiu codziennym z dala od wojen wielkiego świata. Samatu wżenił swą córkę Senyę matrylinearnie w ród kapłanów z Finlandii, jednak, dośc szybko wpadła ona w ręce wielkiego wodza Narvaita Vidinsa z Livonii i została jego konkubiną. Drugie z dzieci ożeniło się  z córką watażki chazarskiego Bulcira, niejaką Nacą. Co ciekawe była ona wyznania mojżeszowego. W między czasie urodziło się Zavarotowi trzecie dziecko, córeczka o imieniu Tadane

 

Yurak I
wysoki wódz Zavarot (875-900)

 

hWZeUQh.jpg

 

Yurak zapowiadał sie na równie beznadziejnego wojskowego, co jego ojciec, dlatego podobnie jak on się skupił na dyplomacji i unikaniu konfliktów. Jednak w przeciwienstwie do ojca nie uniknął ich całkiem, był nieco bardziej pragmatycznym politykiem. W latach 886-888 z pomocą sojuszniczych wojsk chazarskich wymusił on zwierzchność lokalnego wodza, niejakiego Syudbyi z Snopy. Pod koniec swojego panowania Yurak pożałował swojej decyzji, gdyż syn Syudbyi - Alik odebrał mu życie na polu bitwy.Stało to się podczas powstania, które wybuchło w roku 899, rzekomo wymierzonego w niesprawiedliwe rządy Yuraka. Alik dysponował większymi siłami, jednak Yurak posiadał sprzymierzeńców. Po początkowych niepowodzeniach na polu bitwy zjawili się w końcu sojusznicy. Yurak już jednak tego nie doczekał, a wojska fińskie i baszkirskie przyjął jego syn i następca Tolik

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza

Tolik Mądry
Wielki Wódz Zavarot (900-935)


"Pierwszej wojny nie zaczął, lecz ciągle na niej bywał", tak o tym władcy pisali późniejsi kronikarze
Po śmierci ojca Tolik odziedziczył państwo w fatalnym stanie. Od państwa postanowił się odłączyć jego brat Samatu, który zarządzał grodem w Indidze. Ponadto plemię Tolika było cały czas w stanie wojny z buntownikiem, Alikiem z Snopy.  Mimo usilnych prób i wsparciu fińsko-baszkirskiemu buntownikowi udało się rozbić siły Tolika.
Nowy wielki wódz miał jedną istotną cechę charakteru, mianowicie był geniuszem. Szczególnie zaś sobie upodobał wojaczkę. Ochłonąwszy po przegranej wojnie z Alikiem, Tolik postanowił narzucić zwierzchność swojemu bratu. Na pozątku 906 roku rozpoczęto krótką kampanie wojenną, zakończoną pokojem po niecałym roku walk. Zwycięzcą jej został Tolik

W 909 roku wielki wódz dołączył do Zwolenników Otso (eng. Followers of Otso), wspólnoty militarnej zrzeszającej najlepszych wojowników wśród wyznawców wierzeń ugrofińskich. Tolik szybko się piął w hierarchii tej organizacji i z czasem został jej czempionem. W następnym roku podjął on się nieudanej próby narzucenia zwierzchności Yadne Zatrutemu Zębu, watażki z Koługiewa.

Na następny konflikt zbrojny plemię Zavarot nie musiało długo czekać. W 917 roku rozpoczęto dwuletnią i co najważniejsze udaną kampanię, mającą na celu wasalizacje niejakiego Hasabe z Tobysza. Następną wojnę rozpoczęto zaraz po zakończeniu tej wojny. Jak sie okazało nasz nowy wasal miał mocne roszczenia do dalekiej Vychegdy, znajdującej się w Permie. Obecnie tam rządził nastoletni syn uzurpatora, który odebrał ten gród matce Hasabe. Wojna zakończyła sie szybko, a wódz z Tobysza został jednym z najpotężniejszych ludzi w państwie.

Na początku roku 922 rozpoczęto kolejną wyprawę wojenną, Wojska Tolika zaatakowały kobietę-wodza Yar rządzącą półwyspem Kanin. Celem wyprawy było usadzenie na tamtejszym tronie niejakiej Tadane i pozyskanie wiernego sojusznika. Był to kolejny sukces naszego wielkiego wodza. Rok później odkryto spisek, którego głową był nasz wasal - Hasabe cień. Ukarano go przykładnie usadzono go w dybach, a jemu samemu odebrano gród w Vychegdzie.

W tym samym roku miały też miejsce ważne wydarzenia na świecie. Otóż papież Eugeniusz V wezwał katolików z całego świata w celu odbicia Tracji z rąk żydowskich Chazarów. Wydarzenie, które przeszło do historii jako I Krucjata trwała po 2 latach i przyniosła sukces katolikom. Nowym królem Tracji został Otobono z rodu Sermela, syn doży genueńskiego. W rękach Chazarów ciągle jednak zostawały Bułgaria, Wołoszczyzna i Serbia no i rzecz jasna rodzima Chazaria. W tym samym czasie chęć podobnych wojen zadeklarowali też przywódcy innych ważnych religii - oboje kalifowie, oraz fylkir. Gwoli ścisłości należy podać, że kalifem sunnickim jest ciagle przedstawiciel rodu Abbasydów. Kalifat szyicki powstał natomiast w Afryce i w międzyczasie podbił on z rąk Bizancjum całą Anatolię. Co do fylkira, należy wspomnieć, że religię germańską zreformował w 882 roku legendarny Harald Pięknowłosy z rodu Ynglingów, jednak po jego śmierci tytuł Fylkira przypadł duńskim Knytlingom.

W 929 roku rozpoczęto następną wojnę, jak się okazało później ostatnią w życiu Tolika. celem ataku była Khatyrko Prawodawczyni - wielki wódz Peczory. Konflikt ten zakończył się  podbojem prowincji Koshma. Tolik szykował się do kolejnej wojny, przegrupowując swą drużynę . Zmarł jednak w roku 935, w wieku 44 lat. Jego następcą został jego brat Nenyts

 

Nenyts
wysoki wódz Zavarot (935-935)


Panowanie
Nenytsa było bardzo krótkie. Nie mogąc znieść tego, że Tolik zapisał swoim dzieciom ziemie chciał je odbierać w serii rytualnych pojedynków. Zmarł on jednak przy pierwszej możliwej okazji pojedynkując się z Yurakiem, najstarszym synem Tolika. do niego przeszedł tytuł wysokiego wodza Zavarot, zaś syn Nenytsa, ośmioletni Somatu dostał gród w Indidze. To losy tego młodzieńca będziemy obserwować w przyszłości.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...