Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

#70Podsumowanie innych lig

 

Mistrzowie lig w sezonie 2021/2022 (w nawiasie ubiegłoroczny mistrz):

 

Anglia: Manchester City (Manchester United)

Hiszpania: FC Barcelona (Real Madryt)

Włochy: Inter (Inter)

Portugalia: Benfica (Benfica)

Niemcy: Borussia M'gladbach (Bayern)

Francja: Monaco (PSG)

Rosja: Spartak Moskwa (Spartak Moskwa)

Turcja: Beskitas (Besiktas)

Polska: Legia (Pogoń

Belgia: Standard (Genk)

Holandia: Ajax (Ajax)

Liga Mistrzów: Manchester City (FC Barcelona)

Liga Europy: Valencia (Manchester United)

 

***

 

Tak jak pisałem, rezygnuje z Polaków występujących w Serie A, bo została nas garstka. Gdzieś będę po prostu wplatał wątki naszych rodaków w opowiadanie.

Odnośnik do komentarza

#71 / Przerwa wakacyjna 2023

 

Kolejny sezon. Kolejne nadzieje.

 

Spadek? Nie ma mowy.

 

Walka o Europę. Dzień dobry się z Państwem!

 

MISTRZOSTWO WŁOCH? Bądźmy realistami, proszę.

 

***

 

Awans do fazy grupowej Ligi Europy stał się faktem. To olbrzymi, spektakularny wręcz sukces dla Klubu z naszego regionu. Oczekiwania i życzenia? Pokażmy się z dobrej strony, nie grajmy na alibi. Aha, no i fajnie byłoby trafić jakiś zespół prosto z Polski. Byłaby okazja do przejechania się nocnym pociągiem...

 

***

 

Stefano Giacomelli, legenda klubu, która w ostatnim sezonie przywdziała koszulkę Vicenzy ledwie 8 razy. Decyzja musiała być jedna - sezon 2023/2024 będzie tym ostatnim dla naszego kapitana. Rolę piłkarza będzie dzielił z funkcją trenera. Idealny układ.

 

***

 

Tego tematu już nikt nie zatrzyma. Mimo dwóch lat poślizgu, tak zwyczajnie - cieszę się. Budowa stadionu, która pierwotnie miała zakończyć się w tym roku, zostanie ukończona w lato 2025 roku.

 

p5DJ5TN.png

 

W związku z budową stadionu musimy przez najbliższe 2 lata zacisnąć pasa i nie wychylać się z transferami. Pożyczka bankowa którą podjął Klub na budowę stadionu (prawie 40 milionów euro) jasno wskazuje nam drogę postępu.

 

***

 

Nie rewolucja, a ewolucja - takie hasło przyświecało nam na przełomie sezonów. Oczywiście takie podejście było podyktowane poniekąd kredytem ciążącym nas na plecach, ale również wynikało z dotychczasowego sposobu budowy drużyny. W kadrze mieliśmy wielu doświadczonych piłkarzy, za którymi jednak niczym cień podąża młodzież.

 

W związku z takim podejściem transfery do klubu wybrały się same.

 

***
 

12 czerwca dostaliśmy ofertę za Alessandro Rossiego z Zenitu - 16 milionów euro.

 

Odrzucona.

 

Sześć dni później Rosjanie podwyższyli ofertę do 20 milionów euro.

 

Odrzucona.

 

Dzień później Alessandro Rossi zjawił się w moim biurze wraz z agentem. Mieli tylko jedno pytanie. Jaką przyszłość czeka Vicenzę Calcio?

 

***

 

To był ten moment, w którym trzeba było decydować. Albo decydujemy się na wyprzedaż obecnej kadry, licząc miliony euro przychodu, albo… wskakujemy na wyższy poziom płacowy.

 

Szczerze mówiąc, decyzja mogła być jedna: płacimy więcej. A w zasadzie zaczniemy płacić dużą kasę na kontrakty, ale wobec tego prawie w ogóle rezygnujemy z transferów. Podwyżka dla naszego superstrzelca na 128 tysięcy euro miesięcznie była jasnym sygnałem dla reszty ligi - łapy precz od naszych zawodników!

 

LTrlOMU.png

 

***

 

Następni w kolejce po Rossim byli Matteo Viviani i Mirko Antonucci. Pensja na poziomie 128 000 € to w tej chwili był najwyższy poziom płacowy, ale - co ważne - to nie był jeszcze nasz sufit finansowy. Była tu rezerwa kilkudziesięciu tysięcy euro, ale wolałem ją zachować na przyszłe lata.

 

***

 

Odnośnie kadry na przyszły sezon, to cóż, już za chwilę.

 

Tymczasem powiem tylko, że udało mi się spełnić takie mini marzenie, albowiem do Vicenzy na stałe dołączył Polak. Wcześniej co prawda w drużynie był Janek Grzelak, ale było to tylko wypożyczenie z Legii Warszawa, i nie zdecydowaliśmy się na jego wykup.

 

Macie pomysł, kto to może być? Wskazówka luźna, to tylko taka, że… to piłkarz z doświadczeniem w Serie A. No i jego nazwisko na pewno padło w jednym z co sezonowych podsumowań Polaków w Serie A.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

#72 / Kadra Vicenzy Calcio na sezon 2023/2024

 

*Na pomarańczowo zawodnicy wypożyczeni do klubu*

 

*Na zielono nowi zawodnicy zakupieni do klubu*

 

BRAMKARZE:

 

30. Alessandro GUARNONE / :Italy: / 24 lata 

1. Jakub BERKA / :Czech-Republic: / 22 lata 

 

Na bramce, cóż, po prostu bez zmian. Nikogo nie szukałem, chociaż skłamałbym mówiąc, że rozwój Berki wygląda dokładnie tak, jak to przewidywałem. Na razie jednak Czech zostanie naszym numerem jeden z myślą, że ten sezon musi dobitnie pokazać, na co go stać.

 

***

 

OBROŃCY LEWI:

 

13. Yoann ETIENNE / :France: / 26 lat 

12. Mattia BIOLCATI / :Italy:  / 22 lata 

6. Pablo MARTINEZ / :France: / 34 lata 

 

Do klubu dołączył Włoch, Mattia Biolcati (450 tysięcy euro przelaliśmy na konto spadkowicza Serie A, drużyny SPAL), który ma wzmocnić rywalizację na lewej obronie. Cudów się nie spodziewam, ale już solidnego poziomu i owszem. Etienne, który twardo broni swojej pozycji już od 3 lat, gra bardzo dobrze do przodu, choć… mam nieodparte wrażenie, że to nie jest jego sufit.

 

OBROŃCY PRAWI:

 

2. Bartosz BERESZYŃSKI / :Polska: / 31 lat 

20. Daniel WASS / :Dania: / 34 lata 

 

Dzień dobry się z Państwem, oto i on - Bartosz Bereszyński! Popularny “Bereś” dołączył do nas z Valencii - zapłaciliśmy za niego 3 miliony euro, i podpisaliśmy kontrakt 2+1. Bereszyński ze swoją pensją 200k euro miesięcznie był dla nas nie do wyjęcia, ale Valencia zgodziła się na płacenie 80 tysięcy naszemu nowemu zawodnikowi, natomiast my dopłacamy 120 000 €. Wydaje mi się, że Bartek rozwiąże nasz problem na prawej obronie na co najmniej 3 lata w przód.

 

Duńczyk Wass przychodzi jako uzupełnienie i trochę taka łata, bo planuje nim rotować na wielu pozycjach. Szkoda, że już w trakcie sparingów doznał kontuzji, który eliminuje go na najbliższe 3 miesiące...

 

OBROŃCY ŚRODKOWI:

 

4. Marco CARMINATI / :Italy: / 23 lata 

35. David CARMO / :Portugal: / 23 lata 

5. Joshua VEECKMAN / :Belgium: / 21 lat 

21. Abdallah BOUREGAA / :France: / 19 lat 

 

Tutaj bez ogromnych zmian - stała para Veeckman i Carmo, do tego młody Bouregaa (poprzedni rok spędził na wypożyczeniu w Belgii) i Carminati, który doszedł do nas jako zabezpieczenie.

 

***

 

POMOCNICY ŚRODKOWI:

 

7. Mattia VIVIANI / :Italy: / 22 lat 

8. Miguel LUIS / :Portugal: / 24 lata 

28. Christian TUE / :Dania: / 23 lata 

6. Christian KOUAN / :Ghana: / 23 lata

22. Igor SVILAR / :Hungary: / 21 lat

29. Sante NARDONE / :Italy: / 17 lat 

 

Długo szukałem pomocnika długodystansowca i wybór padł na Kouana. Skłamałbym mówiąc, że był to mój pierwszy wybór na tę pozycję, ale tak naprawdę trzeba się cieszyć, że Christian w ogóle zwrócił na nas swoje oczy. Za ten transfer zapłaciliśmy Perugii prawie 3 miliony euro, więc oczekiwania są spore.

 

Viviani i Tue to pewniacy, którzy już w tamtym sezonie potwierdzali wysoką jakość. Svilar i Nardone przychodzą do nas jako uzupełnienia składu.

 

Szczerze? Potrzeba nam tu więcej jakości, ale z tego okienka więcej wycisnąć się nie dało. Przede wszystkim boli strata Michala Majorosa, który odszedł do Manchesteru City za rekordowe 8,5 miliona euro. Słowak chciał odejść, a ja mu to umożliwiłem. Prawda jest też jednak taka, że gdyby nie ta sprzedaż, to nie moglibyśmy sobie pozwolić na transfery o których napisałem wcześniej.

 

***

 

PRAWOSKRZYDŁOWI:

 

17. Samuel KALU / :Ghana: / 25 lata 

11. Nuno CHAVES / :Portugal: / 19 lat 

 

Nie chciałbym zapeszyć, ale… chyba mamy bombę. Nuno Chaves przez rok spędzony w Klubie rozwinął się NIEPRAWDOPODOBNIE, a tuż przed końcem okienka zainteresowanie naszym piłkarzem wykazywał… Liverpool. Myślę, że Chaves będzie już grał w pierwszym składzie kosztem - świetnego skądinąd - Samuela Kalu. Zobaczymy jak się sprawa potoczy, ale na prawym skrzydle może iskrzyć!

 

LEWOSKRZYDŁOWI:

 

10. Stefano GIACOMELLI / :Italy: / 33 lata 

19. Ricardo KISHNA / :Netherlands:  / 28 lat 

23. Mirko ANTONUCCI / :Italy: / 24 lata 

 

Bez zmian, bez transferów. Lewe skrzydło to jedna z najlepiej obsadzonych pozycji w Vicenzie, i niech już tak zostanie. Giacomelli powoli schodzi ze sceny, zagra z nami ostatni swój sezon, ale w jego buty już zdążył wskoczyć Antonucci, który - dzięki postawie w sezonie 22/23 - stał się jednym z najlepszych, a zarazem jednym z najlepiej zarabiających piłkarzy. Oby tak dalej!

 

***

 

NAPASTNICY:

 

9. Alessandro ROSSI / :Italy: / 26 lat 

14. Adie FERGUSON / :Walia: / 20 lat 

 

Wśród napastników pozostaje status quo. Rossi, cóż, tu nie trzeba słów. Jednak postanowiłem zostawić Fergusona z nadzieją, że przy nieco większej ilości meczów (dojdzie nam Liga Europy) Walijczyk będzie miał okazję nieco postrzelać. Oby!

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

#73 / Konferencja prasowa przed sezonem 2023/2024

 

W dniu 8.06.2019 o 13:34, kolek23 napisał:

Fu2JnRk.png

 

 

- Dzień dobry. Jak już Państwo wiedzą, z reguły nie decyduje się na organizowanie specjalnych konferencji prasowych, więc niech te dzisiejsze spotkanie zostanie potraktowane jako wyjątek.

 

Cisza. Dziennikarze tylko spojrzeli się po sobie, co poniektórzy włączyli dyktafony, inni wyciągnęli smartfony i tablety, aby czym prędzej streścić konferencję w social mediach.

 

- Od razu dodam, żeby nie było wątpliwości. Dziś pochylę się tylko i wyłącznie nad pytaniami specjalnie przygotowanymi na tę okoliczność, więc proszę się nie trudzić i nie wymyślać innych zagadek. Jasne?

 

Osłupienie. Tylko tak dało się odczytać miny ludzi na sali konferencyjnej.

 

- Odnośnie pierwszego pytania - cóż, odniosłem wrażenie, że ta informacja, jakże skrupulatnie przerzucana przeze mnie od kilku sezonów do Państwa, więc… postanowiłem z niej zrezygnować. Co nie oznacza, że do niej nie wrócę, skoro ktoś to jednak wspomniał.

 

- Serge Ngwem powędrował na wypożyczenie do Belgii, do OH Leuven. Nie ukrywam, że przyjście Tue rozwiązało nasz problem na pozycji mezalli, do tego ostatniego słowa nie powiedział Miguel Luis. Ngwem ma szansę pokazać się na wypożyczeniu i za rok - miejmy nadzieję - będzie bliżej kadry pierwszego zespołu.

 

- Powiem tak - chyba nie zniósłbym tego, gdybym puścił Adiego gdzieś do innego klubu. Ten chłopak ma olbrzymi, niewyobrażalny wręcz potencjał. Pytania zawierało nazwisko Alessandro, więc proszę być dobrze zrozumiany: Adie Ferguson ma, w mojej opinii, wszystko to, aby grać na poziomie Alessandro. Mam nadzieję, że w tym sezonie młody Walijczyk udowodni, że jego czas w Vicenzie jeszcze nie minął. Dwa gole przez dwa sezony? Przewiduję, że w tym zdobędzie dwucyfrówkę. To co, zakład?

 

- W kwestii finansów jest… stabilnie, to w największym skrócie. Zaciągnięta pożyczka pozbawia nas niemal pół miliona euro miesięcznie, ale wpływy z ligi są na tyle duże, że wszystko się ze sobą zazębia. Dodatkowo sprzedaż Michala Majorosa wprowadziła do klubu potężny kapitał, stanowiący prawie 40% obecnego budżetu. Prognozy są bardzo obiecujące.

 

- Podpisanie przez Aleksa nowego kontraktu mówi samo za siebie. Znam dobrze Rossiego, i tym jednym podpisem pod kontraktem zamknął usta wielu spekulantom. Mam nadzieję, że wraz z nową umową Aleks wejdzie na jeszcze wyższy poziom, a przede wszystkim poczuje się jeszcze mocniej odpowiedzialny za drużynę. Myślę, że nikogo nie zaskoczę tym, co za chwilę powiem: w przyszłym sezonie, po zakończeniu kariery przez Stefano Giacomelliego, to właśnie Aleks zostanie kapitanem Vicenzy. Na wiele, wiele następnych lat.

 

fEQqa7f.png

 

Nie dając w zasadzie szans dziennikarzom na zdanie kolejnych pytań, energicznie wstałem i udałem się do wyjścia. Wszak czekał nas pełen pytań i niejasności sezon piłkarski 2023/2024...

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
35 minut temu, kolek23 napisał:

@Pulek nie próbujesz wywalczyć niskich, 10-50k€ kwot za wypożyczenie swoich graczy? We Włoszech kluby chętnie płaciły jak grałem Atalantą. Zawsze to jakieś 100k dodatkowe w budżecie transferowym..

Nie chciałbym na siłę tego problemu wyolbrzymiać, ale... to skomplikowane ;) za wszelką cenę staram się wypożyczać moich zawodników do innych zespołów z Włoch. No i będąc szczerym, to często droga przez mękę. Wspominasz o kasie za wypożyczenie, ale gdzie mi do tego, jak oni nawet nie chcą płacić im pensji? Często jest to tylko 50% płacy, a czasami cały pobyt w klubie opłacamy my, w imię rozwoju zawodnika.

 

tl;dr, idea dobra, ale ciężka do zrealizowania :) 

Odnośnik do komentarza

#74 / Sierpień 2023

 

Rozgrywki ligowe w sezonie 2023/2024 rozpoczęliśmy od wyjazdowego spotkania z Genoą. Tradycyjnie już, bardzo dobrze wchodzimyw ligę, a zwycięstwo 2:1 po dwóch bramkach Christiana Tue tylko podtrzymało naszą zwycięską passę. Gdy tydzień później odwiedziła nas Pescara i również zainkasowaliśmy 3 punkty, w klubie wybuchła euforia. Bardzo dobra gra w zasadzie całej drużyny, no, może oprócz… Rossiego, który nie mógł się wstrzelić w bramkę przeciwników. Świetnie grali skrzydłowi - Chaves i Antonucci, Christian Tue rozsiadł się za kierownicą, a obrona nawet pomimo dwóch straconych bramek miała się nieźle.

 

W tym dobrym początku była tylko jedna zła, bardzo wyraźna wiadomość. A jej imię to Adie Ferguson. Nasz drugi napastnik złapał kolejną już kontuzję, która wybijała go z rytmu treningowego. Wielka szkoda, bo chłopak naprawdę nieźle pograł w sparingach (3 gole w 4 meczach), do tego wobec słabszej formy Rossiego planowałem dać mu nieco więcej pograć… No cóż, wobec urazu musi jeszcze nieco poczekać na swoją szansę. 

 

r6XuXhj.png

 

Aha, ciekawostka - w barwach Napoli pojawił się kolejny polak. Robert Lewandowski. Jego bilans po dwóch meczach to… dwa gole. Nieźle, co nie?
 

BDCCqz6.png

Odnośnik do komentarza
  • Pulek zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...