Skocz do zawartości

Duch błękitno-morski


Pulek

Rekomendowane odpowiedzi

Druga część sezonu był zaskakująca.


Zaskakująca dla mnie, dla naszych kibiców, dla naszego zarządu, ale chyba też dla wielu fanów piłki we Francji. Wszak okazało się, że beniaminek, który w pierwszej rundzie uprawiał tę samą dyscyplinę co reszta drużyn z ligi, to jednak robił to niefrasobliwe, żeby nie powiedzieć niezdarnie, a już najdobitniej: głupio. Tracone na potęgę bramki, nieskładna gra w obronie, błędy indywidualne wołające o pomstę do nieba… 


Nagle jednak, w drugiej części sezonu, Le Havre zaprezentowało się z całkowicie odmienionej strony. Ciężkie 2 tygodnie pracy tuż po nowym roku, w połączeniu z ustabilizowaniem pierwszej jedenastki zespołu i w sumie brakiem kontuzji, pozwoliły na odwrócenie losów drużyny. W pierwszych czterech spotkaniach rundy rewanżowej Ligue 1 nasz zespół zgromadził fantastyczny bilans: 3 zwycięstwa i 1 remis. Strasbourg, Amiens i Lille pozostawaliśmy w pokonanym polu, natomiast z zespołem Dijon podzieliśmy się punktami.


Zimny prysznic przyszedł całkiem szybko, albowiem po raz drugi w tym sezonie daliśmy wbić sobie 6 goli – po tym spotkaniu Kylian Mbappe prawdopodobnie mógł już udzielić na spokojnie wywiadu Pani Elodie Gossuin. Strzelona przez nas bramka, autorstwa Aliouiego, to naprawdę tego dnia był maks, na który było nas stać. Paris Saint-Germain grało w silnym (choć nie najsilniejszym!) składzie, ale widać było u nich chęć rewanżu po pamiętnym 2:2 na Stade Oceane. Neymar, Kingsley Coman i wspomniany Mbappe urządzili sobie dziadka, a my w tej grze robiliśmy za pachoły porozstawiane po całym placu. W szatni jednak nie mogło być mowy o jakichkolwiek nerwach i krzykach; raczej przekazałem swoim zawodnikom, że tak właśnie gra piłkarska czołówka Europy, i żeby się nie poddawali po tym niepowodzeniu. Miałem nadzieję, że siłą spokoju i pokazem wsparcia przekażę tym chłopakom (a także wszystkim członkom sztabu szkoleniowego), że nie tylko zwycięstwa, ale i porażki odnosimy wspólnie.

 

aTQszhv.jpg


To było w lutym.


***


5 marca doszło do dwóch, wydawałoby się kompletnie nie związanych ze sobą wypływów informacji.


Wpierw, z samego rana – tuż przed meczem z AS Monaco –, gruchnęła wiadomość o odejściu Prezesa Vincenta Volpa z Le Havre. Akurat w tym czasie byliśmy na przedmeczowym zgrupowaniu pod Hawrem, gdy mój asystent, Lilian Nalis, przekazał mi tę informację, biorąc mnie na stronę.

 

sRJlwIR.jpg


SZOK.


Jeszcze kilka tygodni temu, ten sam dziennikarz który jako pierwszy w lipcu tamtego roku podał do publicznej wiadomości informację o planowanym odejściu naszego sternika, powtórzył swoje insajderskie info o odejściu Volpa, lecz nie kłopotałem się tym, by uzyskać zaprzeczenie tej informacji od naszego szefa. Zwyczajnie uznałem, że gdyby coś takiego miało się wydarzyć, to Prezes zdecydowałby się wpierw zakomunikować to pracownikom klubu.


Cóż…


Alain Lavoie, ów dziennikarz, trafił w sedno. Nasza porażka 2:5 z wiceliderem z Księstwa zeszła totalnie na drugi plan wobec zamieszania, które powstało wokół klubu. Już następnego dnia nasz rzecznik prasowy przekazał do mediów informację, że to, co jeszcze wczoraj było rewelacjami miejscowego dziennikarza, dziś stawało się faktem. Wraz z dniem 29 kwietnia klub miał zostać przejęty w ręce Katarczyka, Tarika Abdulaziza Al-Naamę i jego konsorcjum, którego był reprezentantem.

 

lyPBItj.jpg


Drugą informacją datowaną na 5 marca było… a, zresztą, zobaczcie sami:


yNOS2aq.jpg


W mediach dziennikarze licytowali się, ile pieniędzy wpadnie dzięki temu transferowi do naszego klubu. 5, 8, 10, 12 milionów euro? Thierry Marais to naprawdę kozak (jak na swój wiek), i podczas letniego okienka transferowego będę musiał poważnie się zastanowić, co zrobić z jego przyszłością. Prawdopodobnie dużo będzie też zależało od agenta piłkarza, który wydaje się być całkiem obrotny, i chyba niekoniecznie musi to działać na korzyść piłkarza. Umówmy się tak – Thierry to świetny dzieciak i naprawdę dobry piłkarz z ogromnym potencjałem, ale czy to już jest moment na wykonanie kroku do wielkiego Manchesteru United…? Mam wątpliwość.


W całym tym zamieszaniu najlepiej odnaleźli się piłkarze, którzy – jakby nie zważając na wszechobecnie latające kule – grali po prostu jak z nut. Nie było marudzenia, psioczenia, złych min czy brzydkich bąków. Była ostra gra w piłkę, która przynosiła efekty. W drugiej rundzie w polu pokonanych pozostawiliśmy choćby:


- Olympique Lyon – wygrana na wyjeździe 4:2 po bramkach Leivy, Fontaina, Bretona i Sauvaga;
- Olympique Marsylia – 6:2 (!!!) u siebie, po koncercie moich zawodników, choć trzeba oddać, że OM był tuż po bardzo trudnym meczu z Lyonem;
- Toulousa – wygrana różnicą dwóch goli z – co by nie było – zespołem, który w przyszłym roku miał grać w Lidze Europy.

- do tego dochodziły bardzo wyrównane pojedynki z Niceą (2:2 po świetnym meczu), remis z Reims (ostatecznie 6. Miejsce w lidze), a nawet pechowa porażka z Bordeaux.

 

50klhhr.jpg

 

Po sezonie przyjdzie czas na podsumowaniu, albowiem mam wrażenie, że nadchodzące miesiące mogą być przełomowe dla klubu. Na głos, publicznie, nikt nie chciał tego przekazać, lecz w szatni, między sobą, piłkarze wspominali coś o Europie.

 

M4pOoMe.jpg

 

WgOgGZL.jpg

 

O piłkarskiej Europie.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, Pulek napisał:

@kolek23, @Lucifer Morningstar - muszę Was zmartwić, ale... nie! Mam nieodparte wrażenie, że nowy właściciel chce na klubie jeszcze zarobić, aniżeli pompować w niego kasę. Przynajmniej na tę chwilę tak to wygląda.

Uwielbiam takie zmiany właścicieli :D U mnie ostatnio "przed zmianą" - 100mln£ na transfery i rozbudowa  infrastruktury , a po zmianie skasowany budżet transferowy i anulowanie rozbudowy infrastruktury :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza

Przybycie Katarskiego właściciela i jego świty (w nowym zarządzie klubu znajdowało się 3 Katarczyków i 3 Francuzów) wprowadziło mnóstwo spekulacji wokół Le Havre.

 

Klub przemienił się w Spółkę Akcyjną i został wprowadzony na giełdę papierów wartościowych. Co to znaczyło dla nas, pracowników klubu? Teoretycznie nic. Prezes Tarik – bo tak kazał się do siebie zwracać Pan Abdulaziz Al-Naama – zapowiedział, że na razie będzie się tylko i wyłącznie przyglądał pracy całego zespołu (w rozumieniu sztabu i piłkarzy), i mamy działać zupełnie tak, jak to było dotychczas.

 

Wśród szeregu spekulacji, o których wspomniałem, chyba najbardziej powszechna stała się informacja o rychłym dopływie katarskich pieniędzy do naszego skarbca, co miało się z kolei przełożyć na ogromny budżet transferowy. O to też zapytałem naszego nowego prezesa, lecz ten się tylko uśmiechnął, powiedział kilka zdań rodem z korporacyjnego języka dla prezesów, po czym ładnie spuentował w stylu: no nie! W skrócie: o żadnym zastrzyku pieniędzy nie ma mowy, klub powinien sam na siebie zarabiać, a wobec tego, że doszło do przekształcenia w spółkę akcyjną, to powinny znaleźć się fundusze na wypłaty dywidendy. Nie brzmi to jak typowy język katarskiej ropy naftowej, co nie? 

 

***

 

Sezon 2020/2021 zakończyliśmy na 9. miejscu w Ligue 1. Czy to pozycja zła, dobra, czy średnia, to już musiał ocenić każdy z klubu z własnej perspektywy.

 

Jeśli chodziło o mnie, to postanowiłem podsumować sobie 3 lata z drużyną, która w tej chwili reprezentowała błękitno-morskie koszulki z herbem salamandry na koszulce. Przez te trzy sezony kadra zmieniała się niemalże co rok, lecz właśnie w tej chwili, po zakończeniu sezonu, mogę dokonać właściwych ocen i podsumowań piłkarzy, którzy byli w pierwszym zespole. Jest tu wielu młodych, wręcz bardzo młodych zawodników, ale są też tacy, którzy lada moment przejdą na drugą stronę rzeki. Są tacy, którzy byli tu na długo przed moim przyjściem do Hawru, natomiast wielu innych to już efekt pracy całego zespołu skautingowego i szkoleniowego.

 

Oto moja drużyna, armia, ARMIA!, za którą stanę murem zawsze i wszędzie.

 

Pokochajcie ten zespół tak samo, jak i ja go kocham.

 

***

 

[MAJ 2021]

 

imię i nazwisko / narodowość / wiek / staż w klubie / kontrakt do / miesięczna pensja / wartość

rozegrane mecze / gole strzelone / asysty / kluczowe podania / nota (dotyczy wszystkich rozgrywek)


BRAMKARZE:

 

1. Johny PLACIDE / Haiti :Haiti:  / 33 lata / w klubie od 11 lat (poza klubem od 2012 do 2017) / kontrakt do 2022 / pensja 28k € / wartość 1,1 mln €
32 mecze / 55 goli straconych / 7 czystych kont / 0 kluczowych podań / nota 6,90

 

Nasz trzeci w kolejce kapitan, legenda klubu, ulubieniec kibiców. Opuścił klub w 2012 roku, kiedy zdecydował się zamienić ówczesne drugoligowe Le Havre na beniaminka Ligue 1, zespół Reims. Później jeszcze grał kolejno w Guingamp i Oldham, by - już za moich rządów - powrócić na stare śmiecie. Johny to wspaniały facet, jeden z liderów obecnej szatni, a także po prostu dobry bramkarz. Na pewno wypełni kontrakt do końca, a później będziemy się zastanawiali, co dalej. Ciekawostka - Placide był bohaterem jednego z weekendów piłkarskich, kiedy to zdobył piękna bramkę na wagę remisu w 89. minucie wyjazdowego meczu z Dijon. Jak go nie kochać?!

 

-. Carlos ROLO / Portugalia :Portugal: / 19 lat / w klubie od 2 lat (poza klubem od 2021) / kontrakt do 2022 / pensja 6k € / wartość 550 tys. €
20 meczów / 25 goli straconych / 5 czystych kont / 0 kluczowych podań / nota 6,99

 

Huh, wielka nadzieja, tak moja jak i całego klubu. Przychodził jako 17 latek z zamysłem, by kiedyś tam się przebić do kadry pierwszego zespołu. Jego rozwój jednak zaskoczył wszystkich w sztabie szkoleniowym, łącznie ze mną. Rolo w trakcie obecnego sezonu zaczął nieco mącić atmosferę upominaniem się o granie, i będąc szczerym, byłem bliski na niego mocniej postawić. Problem jednak rozwiązał się poniekąd sam, albowiem Carlos drugą część sezonu spędził na wypożyczeniu w Realu Sociedad, gdzie rozegrał aż 17 spotkań, pokazując się z naprawdę dobrej strony. Nadchodzący sezon będzie dla niego decydujący, choć dużo też będzie zależało od tego, czy zechce przedłużyć swój kontrakt. Cóż, zobaczymy.

 

13. Yahia FOFANA / Francja :France: / 20 lat / w klubie od 6 lat (poza klubem w 2020) / kontrakt do 2021 / pensja 2,4k € / wartość 7,5 tys. €
1 mecz / 1 gol stracony / 0 czystych kont / 0 kluczowych podań / nota 6,90

 

Wychowanek, który jest w kadrze pierwszego zespołu od 3 ligi, ale występy zbiera okazjonalnie. Prawdopodobnie przedłużę z nim kontrakt na jeszcze sezon, no bo jednak bramkarz-wychowanek jako trzeci w kolejce do grania jest lepszy, niż bramkarz-nie-wychowanek.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Trochę 'życie na krawędzi', no ale jednak skorzystam z rozmiarów czcionek, żeby jakoś tam w miarę wyglądało :) najwyżej mnie zbanujecie!

 

***

 

imię i nazwisko / narodowość / wiek / staż w klubie / kontrakt do / miesięczna pensja / wartość

rozegrane mecze (wejścia z ławki) / gole strzelone / asysty / kluczowe podania / nota (dotyczy wszystkich rozgrywek)
 

PRAWI OBROŃCY:


12. Joao OLIVEIRA / Portugalia :Portugal: / 22 lata / w klubie od 2 lat / kontrakt do 2023 / pensja 30,5k € / wartość 2,4 mln €
23(1) mecze / 0 goli / 1 asysta / 15 kluczowych podań / nota 6,95


Drugi przedstawiciel Portugalii w naszym zespole, były gracz U21 tej reprezentacji, zakupiony przez nas 2 lata temu za 550 000 euro z Sportingu Lizbona. Solidność, to przede wszystkim cechowało Oliveirę. Dość szybko zaaklimatyzował się w grupie, można powiedzieć, że był takim połączeniem pomiędzy bardzo młodą częścią zespołu a tymi starszymi. Traktowany przeze mnie jako pierwszy wybór na prawej stronie obrony.


2. Barnabas BESE / Węgry :Hungary: / 27 lat / w klubie od 5 lat / kontrakt do 2022 / pensja 19,5k € / wartość 1,5 mln €
14(1) meczów / 0 goli / 0 asyst / 5 kluczowych podań / nota 7,09


Barnabas, czyli facet, który grając z nami w 3 lidze wciąż dostawał powołania do pierwszej kadry Węgier. Bardzo doceniam jego charakter, bo zawsze przystępując do sezonu traktuje go jako obrońcę na rotację, a kończę rozgrywki z Barnabasem jako podstawowym obrońcą. Jeśli nie stanie się nic bardzo niespodziewanego, to zostanie z nami na wiele lat w roli właśnie rotującego na prawej obronie.

 

21. Clement MICHELIN / Francja :France: / 24 lata / w klubie od 4 lat / kontrakt do 2021 / pensja 17k € / wartość 32 tys. €

6(9) meczów / 0 goli / 0 asyst / 1 kluczowe podanie / nota 6,75

 

Idealne uzupełnienie składu, tak lewej jak i prawej obrony. Na 99% zaproponuję mu nową umowę z zastrzeżeniem roli zaplecza zespołu. Myślę, że powinien z nami zostać na kolejny sezon.

 

LEWI OBROŃCY:


3. Francisco VARELA / Hiszpania :Spain: / 26 lat / w klubie od 1 roku / kontrakt do 2023 / pensja 31,5k € / wartość 1,8 mln €
27 meczów / 0 goli / 5 asyst / 21 kluczowych podań / nota 7,29


Kupiony za ledwie 300 tysięcy euro Hiszpan prosto z Levante, które wtedy spadło do Segunda Division. Jego wartość już skoczyło 6-krotnie, i myślę, że to jeszcze nie jest jego limit. Idealnie pasuje do naszej taktyki - przypomnę, że w naszym ustawieniu prawy obrońca ma bardziej zabezpieczać tyły (rola obrońcy ze wsparciem), natomiast lewa strona traktowana jest jako mocny, ofensywny korytarz dla szybkiego, wybieganego zawodnika. I tym kimś właśnie dla nas jest Varela.


27. Baba TRAORE / Francja :France: / 27 lat / w klubie od 4 lat / kontrakt do 2021 / pensja 19k € / wartość 110 tys. €
6(3) meczów / 0 goli / 0 asyst / 4 kluczowe podania / nota 6,78


Wszystko wskazuje na to, że to pierwszy z zawodników, który nie przeszedł próby generalnej, którą były występy w Ligue 1. To trudny moment, ale będę życzył Babie dobrego miejsca do kontynuowania kariery.


14. Ferran CUADRADO / Francja :France: / 16 lat / w klubie od 3 lat / kontrakt do 2023 / pensja 2,1k € / wartość 300 tys. €
6 meczów / 0 goli / 0 asyst / 2 kluczowe podania / nota 6,85


Już jako 14 letni chłopak zrobił na mnie dobre wrażenie, grając wtedy jeszcze w zespołach juniorskich jako... lewoskrzydłowy. Jako piętnastolatek został przeze mnie przesunięty do pierwszej drużyny z jasno określonym celem, aby przyuczać się do roli lewego obrońcy. Rok później rozegrał już na tej pozycji 6 spotkań na poziomie Ligue 1. Jeśli tylko będzie pracował jak dotychczas, to może stać się naszym podstawowym lewym obrońcą na przestrzeni 2-3 lat.

 

ŚRODKOWI OBROŃCY:


5. Romain CORREIA / Francja :France: / 21 lat / w klubie od 1 roku / kontrakt do 2023 / pensja 50k € / wartość 1,1 mln €
38 meczów / 1 gol / 2 asysty / 9 kluczowych podań / nota 7,00


Kupiony przed tym sezonem, z nadzieją na wypełnienie luki po Dembele, który opuścił nas za 7 milionów euro. Dał sobie radę, grał bardzo dużo, a jego wiek pozwala wierzyć, że jeszcze się rozwinie na pozycji środkowego obrońcy, chociaż... Correia jest odpowiedzialny w naszym systemie za wyprowadzanie piłki, często musi szukać nietuzinkowych zagrań przez dwie linie, i zdarzało się, że to u niego szwankowało. Tak się złożyło, że szykujemy tu piękny transfer, o którym będzie się mówiło jeszcze latami w Hawrze. Za darmo!


4. Harold MOUKOUDI / Francja :France: / 24 lata / w klubie od 8 lat / kontrakt do 2023 / pensja 39k € / wartość 4,2 mln €
20(2) meczów / 2 gole / 0 asyst / 1 kluczowe podanie / nota 7,10


Wice-kapitan, świetny człowiek, dobry piłkarz. W takiej właśnie kolejności. Może nie powala swoimi umiejętnościami piłkarskimi, ale do roli obrońcy, który ma zrobić porządek, nadaje się perfekcyjnie. Jest w klubie już od 8 lat, był z nami w 3 lidze, i właściwie rok w rok należy do wyróżniających się graczy. Szkoda, że na początku tego sezonu doznał kontuzji, która wykluczyła go na ponad 3 miesiące, bo właśnie wtedy odczuliśmy, jak ważnym jest ogniwem.


22. Bradley DANGER / Francja :France: / 23 lata / w klubie od 6 lat (poza klubem 2018/2019) / pensja 9,5k € / wartość 26,5 tys. €
13(1) meczów / 1 gol / 0 asyst / 2 kluczowe podania / nota 6,81


Grał w sumie trochę z braku-laku w momencie, gdy zespół nawiedziły kontuzje. Nie mogę powiedzieć aby zawiódł, ale każdorazowo, gdy wypisywałem na tablicy jego nazwisko na odprawie przedmeczowej, czułem lekkie mrowienie w brzuchu. Takie nieprzyjemne mrowienie.

Ciekawostka - zagrał we wszystkich 3 spotkaniach, gdzie straciliśmy >5 bramek. Mamy podejrzanego? Teraz tak sobie myślę, że przystąpienie do rozgrywek z tylko dwójką stoperów na odpowiednim poziomie było moim ogromnym błędem.


39. Sylvain MOREAU / Francja :France: / 17 lat / w klubie od 4 lat / pensja 4k € / wartość 160 tys. €
8 meczów / 0 goli / 0 asyst / 0 kluczowych podań / nota 6,90


Młodzież, przyszłość, nadzieja. To tak w 3 słowach. Kolejny sezon rozpocznie jako 4 w kolejce do gry, więc ma szansę na złapanie więcej minut. Po kolejnym sezonie podejmę decyzję, czy zostanie u nas na dłużej, czy odeślę go na wypożyczenie.
 

***

 

Pytanie do odwiedzających - tak jest okej? Chcielibyście coś jeszcze wiedzieć o kadrze?

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, Vami napisał:

Szkoda, że bez kasy to szejkowskie przejęcie, ale fajnie, że się zżyłeś z drużyną :)

 

ja wiem, że Ty byś od razu poszedł po nowy kontrakt i podwyżkę... :P ale dla mnie ważna jest stabilizacja, którą Katarczyk zdaje się zapewniać :)

 

4 godziny temu, kolek23 napisał:

Bardzo fajny opis :) Aż mi się zachciało usiąść do FM'a :D 

 

Godzinę temu, Lucifer Morningstar napisał:

O tak, jeden z lepszych o ile nie najlepszy opis kadry na tym forum. Widać, że jesteś z nimi zzyty.czekamy na więcej:) 

 

:cmok:

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, Pulek napisał:

Pytanie do odwiedzających - tak jest okej? Chcielibyście coś jeszcze wiedzieć o kadrze?

No raczej! Ładne WAGSy są? ;) 

Może brakuje jeszcze jakiejś Twojej oceny liczbowej grajka, np. w skali szkolnej?

Odnośnik do komentarza
18 godzin temu, Makk napisał:

Może brakuje jeszcze jakiejś Twojej oceny liczbowej grajka, np. w skali szkolnej?

 

Nawet przez chwilę o tym myślałem, ale... nie miałbym serca skracać mojej opinii o zawodnikach do zwykłej oceny :) każdy z kadry, który był z nami w tym sezonie okazał się pomocny, więc na swój sposób spełnił swoją rolę.

 

***

 

ŚRODKOWI POMOCNICY:


24. Kevin N’DORAM / Francja :France: / 25 lat / w klubie od 1 roku / kontrakt do 2024 / pensja 50k € / wartość 3,3 mln €
18(10) meczów / 4 gole / 4 asysty / 29 kluczowych podań / nota 7,12

 

Kevin trafił do nas tuż przed upływającym sezonem  - z racji na jego wszechstronność, typowałem go raczej jako zawodnika, który będzie łatał pozycję środkowego obrońcy, defensywnego pomocnika i środkowego długodystansowca. No i muszę sam sobie przyznać order, albowiem N'Doram wywiązał się z tej roli bardzo dobrze, wręcz zaskakująco dobrze. Łącznie prawie 30 rozegranych spotkań mówi samo za siebie, a końcowa nota 7,12 - przy takim rzucaniu po pozycjach - musiała robić wrażenie. Zostaje w drużynie, prawdopodobnie w tej samej roli.

 

15. Thomas AYASSE / Francja :France: / 34 lata / w klubie od 6 lat / kontrakt do 2021 / pensja 22k € / wartość 14,75 tys. €
4(9) mecze / 0 goli / 0 asyst / 3 kluczowe podania / nota 6,73

 

To ten sam facet, który tkwił gdzieś głęboko w rezerwach, gdy 3 lata temu pojawiłem się w Hawrze. Wyciągnąłem do niego pomocną dłoń, a on odwdzięczył mi się sumienną pracą i dobra postawą na boisku. Niestety, ale jego czas w Hawrze dobiegł końca, choć tak naprawdę miał okazję u nas zostać - Thomas dostał ode mnie propozycję przejścia do naszego sztabu szkoleniowego, lecz zdecydował się na granie w piłkę w innym klubie.

 

7. Jean-Pascal FONTAINE / Francja :France: / 32 lata / w klubie od 16 lat / kontrakt do 2022 / pensja 34,5k € / wartość 4,1 mln €
36(2) meczów / 5 goli / 7 asyst / 65 kluczowych podań / nota 7,38

 

Brak słów na to, co wyczynia nasz boiskowy przywódca. Po raz trzeci z rzędu osiągnął najwyższą średnią notę w zespole, po raz kolejny został również wybrany przez naszych kibiców piłkarzem sezonu. Człowiek-orkiestra. Jeśli ktoś kiedyś wymyślił rolę przedłużenia ręki menadżera na boisku, to Fontaine nadawał się do tego idealnie. Niezwykle charyzmatyczny, silny charakter, który pozwolił mi rozwiązać wieeeeele problemów wewnątrz szatni; począwszy od rozgryzienia drobnych niesnasek pomiędzy piłkarzami, a kończąc na pożarach związanych z niezadowoleniem połowy drużyny po sprzedaży jednego z piłkarzy. 

 

Niech o naszym kapitanie świadczy fakt, że w tej chwili nie kwapi się do podpisania nowego kontraktu, albowiem... czuje, że powoli już odstaje poziomem od piłkarzy, którzy są w klubie na jego pozycji, i nie chciałby zaniżać poziomu drużyny. Podstawowy cel jeśli chodzi o Jean-Pascala to nakłonienie go do parafowania nowej umowy (choćby na jeszcze 1 sezon!).

 

Od siebie jeszcze dodam, że to zawodnik wyjątkowy dla mnie, albowiem przez całą swoją karierę nie spotkałem się z taką postacią. Nie wiem co będzie, kiedy Fontaine już zakończy karierę (oczywiście mam nadzieję, że pozostanie z nami do końca i jeszcze dzień dłużej), ale do tego czasu zamierzam czerpać z niego tak dużo, jak tylko się da.

 

W ramach ciekawostki: na koniec lipca zorganizowałem mecz okolicznościowy dla Fontaina z okazji 20 lat jego gry w barwach Le Havre. Sparing z Ajaxem Amsterdam na tydzień przed planowanym startem ligi będzie wspaniałą okazją, by oddać honory naszemu kapitanowi. To już w tej chwili jest Legenda tego Klubu.

 

A Legendy trzeba szanować.

 

PS. 65 kluczowych podań przez cały sezon. CO ZA BESTIA!

 

6. Thierry MARAIS / Francja :France: / 18 lat / w klubie od 4 lat / kontrakt do 2023 / pensja 38,5k € / wartość 7 mln €
30(10) meczów / 3 gole / 2 asysty / 35 kluczowych podań / nota 7,21

 

Uff, piętro wyżej wciąż żywa instytucja klubu, a następny w kolejce młodzian, który ma absolutnie wszystko, aby wejść w buty starszego kolegi.

 

Thierry Marais, o którym wcześniej już wspominałem, to absolutnie talent czystej wody, wywodzący się z naszego dobra jakim jest szkółka piłkarska. Za tym chłopakiem świetny sezon, ale, ALE!, w tym wszystkim jest jeden 'problem'. W naszej taktyce główną rolę odgrywa zawodnik na pozycji DMC z rolą registy. Pierwszym wyborem na tej pozycji był Fontaine, lecz wobec skarbu, który się pojawił pod moimi skrzydłami, zacząłem nieco dzielić występy na tej pozycji pomiędzy Maraisem i właśnie Fontainem. Efekt tego jest taki, że żaden z nich nie gra na tylko i wyłącznie jednej pozycji, tylko grają na przemian na DMC i MC. Wobec tego są dwa rozwiązania - albo wciąż będę rotował na tej pozycji pomiędzy tymi dwoma zawodnikami, albo przesunę na stałe Fontaina na pozycję MC, natomiast Marais przejmie schedę po swoim starszym koledze i zostanie królem środka pola w formie registy. Decyzji ostatecznej jeszcze nie ustaliłem, ale mam przeczucie graniczące z pewnością, że muszą w tej sprawie podjąć wiążące kroki, albowiem takie zawieszenie w próżni nie służy dobrze drużynie.

 

Wracając do Maraisa - cudowne dziecko naszej szkółki rozwija się zgodnie z planem, a łącznych 40 rozegranych spotkań plasuje go w czołówce grających w tym sezonie. Wartość tego młodociana skoczyła do 7 MILIONÓW EURO!, lecz w żaden sposób nie odstrasza to potencjalnych nabywców, którzy ustawiają się w kolejce po jego zatrudnienie. Czego się spodziewać w nadchodzących miesiącach? Albo huknie w naszym klubie rekord transferowy z jego powodu, albo utrzymamy go u siebie jeszcze przez jakiś czas. Osobiście moim marzeniem jest, aby ten chłopak stał się drugim Fontainem w naszych barwach - niech za kilkanaście lat będzie okazja, aby zrobić kolejny mecz okolicznościowy na cześć jednego z naszych piłkarzy.

 

8. Titouan SAUVAGE / Francja :France: / 19 lat / w klubie od 1 roku / kontrakt do 2023 / pensja 18k € / wartość 1,9 mln €
35 meczów / 3 gole / 8 asyst / 50 kluczowych podań / nota 7,17

 

Grający na pozycji mezzali Sauvage spisał się dobrze, a trzeba mieć wzgląd na to, że jakimś cudem... nie zapewniłem mu zmiennika przez cały sezon. Ten chłopak ma mega talent i mega zaparcie do pracy, co przy odrobinie szczęścia może sprawić, że poprowadzi nasze zespół prosto do europejskich pucharów. W tej chwili Titouan gra w miarę regularnie w kadrze U21 (wraz z Maraisem i Taouim), i radzi tam sobie nadspodziewanie dobrze. Jeśli utrzyma dotychczasowy poziom, to nie będę szukał mu bezpośredniego rywala do pierwszego składu, lecz bardziej kogoś, kto go odciąży w trakcie długiego sezonu.

 

PRAWOSKRZYDŁOWI:


11. Alan DZABANA / Kongo :Congo-Brazzaville: / 24 lata / w klubie od 4 lat / kontrakt do 2021 / pensja 11k € / wartość 83 tys. €
5(11) meczów / 5 goli / 3 asysty / 11 kluczowych podań / nota 7,13

 

Kongijczyk, który jest z nami od 3 ligi. Solidny skrzydłowy, ale podjąłem decyzję, że po upływającym sezonie się rozstaniemy. Czas na świeżą krew na skrzydle.

 

20. Ludovic BRETON / Francja :France: / 17 lat / w klubie od 1 roku / wypożyczony do 2022 / pensja 5k € / wartość 6,25 mln €
25(8) meczów / 15 goli / 11 asyst / 44 kluczowe podania / nota 7,15

 

Ogromny talent, który spędzi u nas jeszcze jeden sezon na wypożyczeniu z Bordeaux. Ludovic jako 17 latek zaliczył w Ligue 1 typowe double-double, zaliczając 10 goli i tyle samo asyst. W momencie gdy go wypożyczałem rok temu, udało mi się wywalczyć klauzulę wykupu od Żyrondystów na poziomie... 10 milionów euro. O tę klauzulę toczyliśmy długie boje, albowiem potrafię sobie wyobrazić sytuację, że już za rok będziemy w stanie wydać takie pieniądze na piłkarza klasy Bretona. Nawet jeśli okazałoby się, że będziemy w stanie zebrać tyle kasy na transfer, to spodziewam się, że odszedłby od nas nawet za dwukrotność tej kwoty. O ile oczywiście utrzyma dotychczasowy poziom...

 

LEWOSKRZYDŁOWI:


14. Nahuel LEIVA / Argentyna :Argentina: / 24 lata / w klubie od pół roku / kontrakt do 2024 / pensja 72k € / wartość 3,6 mln €
9(8) meczów / 6 goli / 2 asysty / 10 kluczowych podań / nota 6,96

 

Skrzydłowy z Argentyny, z świetnym dryblingiem i tak zwaną czutką pod bramką? Dawaj mi go! - tak mniej więcej wyglądała moja rozmowa z głównym skautem w zeszłą zimę. Nahuel Leiva trafił do naszego klubu za 1,5 miliona euro z jasnym założeniem, aby wzmocnić rywalizację na obydwu flankach. Powoli wprowadzam go do drużyny, choć w momencie podpisywania z nim kontraktu ustaliliśmy, że będzie traktowany jako kluczowy zawodnik w kadrze (m.in. stąd też jego pensja jako najwyższa w zespole). Runda którą zagrał była naprawdę OK, ale teraz już nie będzie żadnej taryfy ulgowej - Leiva będzie miał okazję do wykazania się w sparingach i przekonania mnie, że to właśnie na niego warto postawić. A nie będzie miał łatwo, bo jego rywalem do gry będzie...

 

10. Adil TAOUI / Francja :France: / 19 lat / w klubie od 2 lat / kontrakt do 2025 / pensja 44,5k € / wartość 6,25 mln €
32(8) mecze / 18 goli / 11 asyst / 44 kluczowe podania / 7,27

 

Kocham go. Uwielbiam.

 

Czarodziej z Hawru - taką ksywkę wymyślili dla tego chłopaka lokalni dziennikarze, a później to już poszło w świat. Adil Taoui trafił na okładkę gazety L’Équipe z dopiskiem: PSG czy MONACO? Doskonały drybler, wyborowy strzelec, przebojowy, zwinny, ale też w tym wszystkim naturalny i... skromny! Odkąd przyszedł do nas z Tuluzy za nieco ponad 1 milion €, pytało o niego co najmniej kilka klubów o większej renomie od naszej, ale chłopak nigdy nie przyszedł do mnie do gabinetu na dłużej niż minutę.

 

Adil jest dla nas motorom napędowym drużyny i musicie mi wierzyć, że same statystyki tego nie oddają. Może grać na obydwu skrzydłach, a także wydaje się być doskonałym napastnikiem - zagrał na tej pozycji dwa razy: 1 raz w sparingu (2 gole), 1 raz w lidze (gol z Lyonem). Naprawdę ten chłopak ma absolutnie wszystko, by osiągnąć w piłce status gwiazdy. Myślę, że jeszcze sezon lub dwa i doczeka się powołania do pierwszej reprezentacji Francji. Na razie musi zadowolić się występami w U21, gdzie w sumie się bawi na tle słabszych reprezentacji.

 

Oczywiście wszystko to, co tam na górze, może ulec skreśleniu, jeśli znajdzie się ktoś, kto zapłaci kolosalne pieniądze, a i sam Taoui naciśnie na transfer. Jesteśmy bowiem dogadani z zarządem, że co sezon wypuszczamy w świat jednego z naszych piłkarzy, który będzie gotowy na grę na najwyższym poziomie, i który zrobi dobrą reklamę naszej szkółce. Nie chciałbym, aby padło akurat na Adila, choć z drugiej strony wiem, że to właśnie on najbardziej zasłużył na transfer do jakiegoś lepszego klubu i lepszej ligi.

 

Albo do PSG lub Monaco.

 

NAPASTNICY:


9. Rachid ALIOUI / Maroko :Morocco: / 28 lat / w klubie od 2 lat / kontrakt do 2023 / pensja 72k € / wartość 4,9 mln €
24(8) mecze / 7 goli / 5 asyst / 46 kluczowych podań / nota 7,01

 

Mam z Rachidem ogromny problem. Z jednej strony nie ma co ukrywać, że to w głównej mierze dzięki niemu awansowaliśmy do Ligue 1 - 23 gole strzelone na zapleczu ekstraklasy francuskiej robiły wrażenie i dawały agentowi Marokańczyka bardzo silną kartę w negocjacjach z nami w kwestii nowego kontraktu, który się kończył Aliouiem tuż przed startem sezonu. Po długich negocjacjach osiągnęliśmy porozumienie - najwyższa pensja w drużynie co miesiąc trafiała na konto naszego napastnika, a ja byłem przekonany, że tym samym załatwiłem sobie kilkanaście bramek na nowy sezon.

 

Plany sobie, a rzeczywistość swoje - miast kilkunastu goli w sezonie skończyło się na ledwie 7, a w sumie 5 strzelonych w L1. Oczywiście biorę poprawkę na fakt, że w mojej taktyce napastnik ma za rolę być fałszywą dziewiątką, ale jednocyfrowy wynik po stronie goli strzelonych to zdecydowanie za mało. Raczej Marokańczyk rozpocznie kolejny sezon z numerem 9. na plecach, no chyba, że trafi się dla niego jakaś konkretna oferta - zainteresowanie przejawią dwa albo trzy kluby z Championship.

 

19. Tanguy COULIBALY / Francja :France: / 20 lat / w klubie od 1 roku / kontrakt do 2023 / pensja 21k € / wartość 2 mln €
15(14) meczów / 8 goli / 7 asyst / 50 kluczowych podań / 7,11

 

Zakontraktowany za darmo jeszcze przed sezonem prosto z PSG - miał być zmiennikiem, a w pewnej chwili ułożyło się to tak, że zagrał serię spotkań w podstawie, przede wszystkim na skutek kiepskiej formy rywala z ataku. Tak naprawdę dopiero przy podsumowaniu sezonu dotarło do mnie, jak wiele zrobił dla nas Coulibaly - 50 kluczowych podań i 15 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej uświadomiły mi, jak ważnym piłkarzem stał się dla nas młody francuz. Zostaje z nami na przyszły rok na razie jako napastnik numer 2, no chyba, że zachwyci mnie w sezonie przygotowywaczom. 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
  • Makk zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...