Skocz do zawartości

FM 2017 - porady taktyczne


Rekomendowane odpowiedzi

i Mauri i Maia wyglądają w miarę ok, jeśli się rozwiną powinni podołać tym zadaniom.

 

Z tego co pamiętam S(A) od S(W) różni się właśnie poleceniem "graj wyżej" ;) Dziwi mnie tylko dlaczego S schodzi do środka. Kto tam zazwyczaj gra i jakie ma PMM?

 

Co do CR(W) i kontr - albo rybki albo akwarium - albo skupiamy się na ofensywie albo na defensywie :P

Jeśli CR(O) gra za głęboko, wysokość na jakiej będzie się poruszać możesz też skorygować wysokością linii defensywy. Tyle że do tego też będzie trzeba mieć odpowiednich obrońców (koncentracja, przewidywanie, przyśpieszenie).

Osobiście myślę że 6 (2x NS, BP, S, KBO, WPP) zawodników odpowiadających za grę ofensywną zespołu powinno w zupełności wystarczyć. Jeśli chcesz grę zespołu oprzeć o dośrodkowania (czyli głównie skrzydła?) to dlaczego upierasz się przy CR? Może warto przetestować jak wyglądać będzie gra z inną rolą, byle była by to rola 'holdera'.

Musisz pamiętać o ograniczeniach wynikających z wybranej przez ciebie formacji. 4-4-2 Będzie piekielnie mocne na skrzydłach, ale z drugiej strony nie oczekiwał bym od takiego ustawienia kontroli środka pola. Tym bardziej w lidze włoskiej gdzie z tego co mi się wydaje (a może mi się tylko wydaje) AI gra głównie trójką w środku pola.


Co do CN(W) - to samo co do Skrzydłowego - kto tam gra i jakie ma PMM?

Odnośnik do komentarza

Przy opcji skrzydłowego z reguły grywa tam Kishna lub Pedro i w zagraniach obaj mają 'Schodzi z obu skrzydeł do środka', więc już wiadomo ;-)

CN(W) z reguły Niang, który ma tylko 'Strzela z dużą siłą'.


Niestety dalej mam problem z stwarzaniem szans. Co prawda ilość dośrodkowań dochodzi do ~40-70, ale strzałów celnych z reguły jest ok 5-7 w trakcie meczu.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Witam, gram spurs i w życiu nic nie wygram bo dostaje baty na wyjeździe aż miło. Próbowałem grac defensywnie i fajnie do póki nie strzele gola. Gdy to się stanie zaraz dostaje wyrównującego i przeważnie kończy się 1-1, chyba , że chce w końcówce strzelić to dostaje gola i wdupcam. Wnerwiające to jest bo zdobyłbym mistrzostwo gdyby nie w końcówce sezonu dwie przegrane 0-1 z ekipami nr. 19 i 20 w lidze. Dajcie jakieś rady bo kur...icy dostać idzie.

Odnośnik do komentarza

momentami już nie wyrabiam. zacząłem karierę jako bezrobotny manager i mój los połączył mnie z Koroną. niestety albo ta drużyna nie chce wygrywać albo tak bardzo zmieniono silnik taktyczny gdyż mój bramkarz ucieka od strzałów i za nic nie chce bronić (bramki z 30 metrów już mnie nie dziwią) obrońcy grają wtedy kiedy chcą, a napastnicy nie trafiają nawet na pustą bramkę czy w sytuacji 2 na 1. Wygrałem wszystkie mecze sparingowe, w lidze zaczęło się dobrze od 2 remisów i zwycięstwa, później już seria porażek (w międzyczasie zwycięstwo w PP). Wczytałem sejwa na nowo do stanu początkowego i znowu to samo, niezależnie jak bardzo zmieniałbym taktykę.

Odnośnik do komentarza

No dzięki za rady super forum. W nowym sezonie jeszcze lepiej na wyjazdach, odpadłem z 3 ligowym gilem czy coś takiego, w 10 meczach w lidze na wyjeździe 1 zwycięstwo, a z ekipami w miarę mocnymi trójka co najmniej. Najgorsze jest to, że mam 2 zespoły, u siebie klepie wszystkich a na wyjeździe moi piłkarze podają przeciwnikowi. Każda tak zwana druga piłka zbierana jest przez przeciwnika, taki lamela nie umie dryblować, a vertongena robią jak chcą. I co w takim razie zmienić w taktyce?

Odnośnik do komentarza

Wypisałeś w poprzednim poście jakieś swoje żale, zero konkretów. Nikt z czytających nie ma pojęcia o tym jak grasz i jak chcesz grać. Nie wiemy też co idzie ci źle poza tym że przegrywasz, a teraz masz pretensje o to że nikt nie dał ci żadnej rady? naprawdę? oczekujesz że ktoś napisze ci co zaznaczyć co odznaczyć i zaczniesz wygrywać?

 

@Rafcio: jak postępy?

Odnośnik do komentarza

Wypisałeś w poprzednim poście jakieś swoje żale, zero konkretów. Nikt z czytających nie ma pojęcia o tym jak grasz i jak chcesz grać. Nie wiemy też co idzie ci źle poza tym że przegrywasz, a teraz masz pretensje o to że nikt nie dał ci żadnej rady? naprawdę? oczekujesz że ktoś napisze ci co zaznaczyć co odznaczyć i zaczniesz wygrywać?

 

@Rafcio: jak postępy?

Masz racje żółć się ze mnie wylewała. A konkretniej chciałem dowiedzieć sie czy inni gracze też mieli takie problemy na wyjazdach i jak próbowali temu zaradzić, co im sie udało zrobic, czy grali tak samo u siebie jak na wyjezdzie , czy zmieniali ustawienie, czy moze tylko mentalnosc. Nie chce gotowej taktyki bo w tej grze chyba nie oto chodzi, prosze raczej o ogolne wskazowki czy spostrzezenia graczy.

Odnośnik do komentarza

Zdecydowanie inaczej trzeba grać u siebie i na wyjeździe. Też sporo zależy od tego, z kim grasz. Jeśli drużyna słabsza to bardziej się muruje, nawet u siebie. Wtedy wypadałoby ich zaprosić na swoją połowę i kontrować. Tak przynajmniej bywało w poprzednich wersjach.

Odnośnik do komentarza

@Rafcio: jak postępy?

 

Już opisuje, ostatnio miałem trochę mniej czasu, ale wracam do gry :-)

 

Postanowiłem dać zawodnikom trochę czasu na oswojenie się z taktyką i po ostatnich szlifach już w taktyce nic nie ruszałem, i tak:

 

Tak przedstawiają się wyniki z całego sezonu:

20170109095506_1.jpg

 

Zdarzyły się wpadki, ale na uwagę zasługują wyniki w meczach z Juventusem (Liga i puchar) czy ze Spartą.

Są wpadki, oczywiście nadal z drużynami teoretycznie słabszymi lub bez formy (dół tabeli). Mecz z Napoli to szybka stracona bramka i końcówka meczu z nastawieniem na atak i stracone dwie bramki z kontr pod koniec (ta porażka to moja wina). Natomiast Genoa czy Sassuolo - tutaj problemem było stwarzania stuprocentowych sytuacji, raptem 2 na mecz. Są to co prawda pojedyńcze wpadki, ale nie bardzo umiem im zaradzić w trakcie meczu.

 

Dobrze sprawuje się pomysł z BP(W) na prawej stronie, który ma w poleceniach zejścia do środka, praktycznie załatwiło to możliwość rozgrywania piłki, nie ma już tych dziur, a prawą stroną mocno zajmuje się KBO(A). Natomiast CR(O) zostaje z tyłu i dobrze wspomaga obrońców. Ładnie to widać tu:

20170109100431_1.jpg

 

 

 

Kilka wideo:

 

POPISOWA AKCJA, to jest dokładnie to, czego oczekuje:

- CR(O) rozgrywający od tyłu

- BP(W) schodzący do rozegrania akcji

- CN(W) wybiegający po piłkę

- KBO(A) obiegający i wrzucający piłkę

- LPK(A) wykańczający sytuację

 

https://www.youtube.com/watch?v=o3Z73Jynj7c

 

 

 

No i dalej, gramy tak jak to było w założeniach:

1. Piłka do lewego skrzydłowego i wrzutka w pole karne:

https://www.youtube.com/watch?v=BrOhcN17Sbw

 

2. Piłka do KBO(A) i wrzutka w pole karne: /widać dobrze zachowanie BP(W), który asekuruje wejście KBO(A)/

https://www.youtube.com/watch?v=Nh1a3fSxndU

 

3. W końcu zaczęli dobrze współpracować ze sobą napastnicy:

https://www.youtube.com/watch?v=hn3q_ErqIPg

Odnośnik do komentarza

Zdecydowanie inaczej trzeba grać u siebie i na wyjeździe. Też sporo zależy od tego, z kim grasz. Jeśli drużyna słabsza to bardziej się muruje, nawet u siebie. Wtedy wypadałoby ich zaprosić na swoją połowę i kontrować. Tak przynajmniej bywało w poprzednich wersjach

Ostatnio grałem w 15 i grałem praktycznie jedna taktyką w dwoch warjantach: 4-2-3-1 bądz 4-1-2-2-1Dp w zalezności co sie na bojsku działo i sie sprawdzało w maiare(mistrz ze stalą mielec i puchar mistrzow z fiorentiną). No cóż trzeba coś kombinować, tylko ,że defensywne taktyki i granie z kontry nigdy mi nie wychodziły specjalnie.

Odnośnik do komentarza

 

Zdecydowanie inaczej trzeba grać u siebie i na wyjeździe. Też sporo zależy od tego, z kim grasz. Jeśli drużyna słabsza to bardziej się muruje, nawet u siebie. Wtedy wypadałoby ich zaprosić na swoją połowę i kontrować. Tak przynajmniej bywało w poprzednich wersjach

Ostatnio grałem w 15 i grałem praktycznie jedna taktyką w dwoch warjantach: 4-2-3-1 bądz 4-1-2-2-1Dp w zalezności co sie na bojsku działo i sie sprawdzało w maiare(mistrz ze stalą mielec i puchar mistrzow z fiorentiną). No cóż trzeba coś kombinować, tylko ,że defensywne taktyki i granie z kontry nigdy mi nie wychodziły specjalnie.

 

Spójrz może tu:

http://forumcm.net/index.php/topic/7913-taktycznie-myslac-lad/ ,

http://forumcm.net/index.php/topic/8081-dobor-taktyki-fm-15-16/ ,

http://forumcm.net/index.php/topic/8085-analiza-taktyki-fm-15-16/ .

Odnośnik do komentarza

 

 

Zdecydowanie inaczej trzeba grać u siebie i na wyjeździe. Też sporo zależy od tego, z kim grasz. Jeśli drużyna słabsza to bardziej się muruje, nawet u siebie. Wtedy wypadałoby ich zaprosić na swoją połowę i kontrować. Tak przynajmniej bywało w poprzednich wersjach

Ostatnio grałem w 15 i grałem praktycznie jedna taktyką w dwoch warjantach: 4-2-3-1 bądz 4-1-2-2-1Dp w zalezności co sie na bojsku działo i sie sprawdzało w maiare(mistrz ze stalą mielec i puchar mistrzow z fiorentiną). No cóż trzeba coś kombinować, tylko ,że defensywne taktyki i granie z kontry nigdy mi nie wychodziły specjalnie.

 

Spójrz może tu:

http://forumcm.net/index.php/topic/7913-taktycznie-myslac-lad/ ,

http://forumcm.net/index.php/topic/8081-dobor-taktyki-fm-15-16/ ,

http://forumcm.net/index.php/topic/8085-analiza-taktyki-fm-15-16/ .

 

Dzięki za rady, artykuły już wcześniej czytałem. Wylali mnie, zaczynam od nowa. Mam nowe pomysły i na razie jako tako idzie. Jest nudniej, mało goli ale wyniki są. Rada moja taka: jak nie idzie zostawić to cholerstwo na parę dni i poczekać na wenę :).

Odnośnik do komentarza

Cześć wszystkim! PO napisaniu widzę, że się rozpisałem za co przepraszam, taka moja natura chyba :P

Jestem zupełnie nowy - jest to mój 1 post. W FM gram sporadycznie, miesiąc dwa w każda z edycji na zasadzie "klikania, kupowania i jazda jakoś to bd" i tyle stąd też mój absolutny brak pojęcia o taktyce w tej grze.

Przeglądałem forum, inne tematy, również dotyczące starszych wersji. Znalazłem artykuły, które napisał Yau, ale mam jeden problem, a właściwie 2.

Otóż w artykule o doborze taktyki Yau analizuje potentanta swojej ligi. Jeśli zdecydujemy się na grę "słabeuszem" zadanie może być o tyle proste, że odwracamy to co tam napisane, ale jeśli mamy średniaka jest kłopot.

Przechodząc do meritum - czy jest może gdzieś na forum tym, bądź może wiecie o innym po krótce wyjaśnione parę najważniejszych zasad?
Mam na myśli wykładnik jak krowie na rowie : masz wolnych obrońców- nie dajesz wysokiej linii obrony, szybkich napastników- bezpośrednie podania, cudownego rozgrywającego - krótkie. świetnych skrzydłowych - szeroka gra i dośrodkowania. Bądź, że nie łączy się np. w ustawieniu 4-2-3-1 dwóch WR (W) (na logikę tego nie robię :D) Wiem, że to bardziej skomplikowane akurat ale chodzi mi o jakieś podstawy podstaw. Coś w ten deseń (mam nadzieję, że mnie zrozumiecie.) W poście o FM14 bodajże był piękny post - środkowych obrońców warto ustawić 1- stoper 2 zabezpieczenie. O takie porady mi chodzi.

2 kwestia - jest gdzieś może post mówiący o tym jakie atrybuty powinni mieć poszczególni zawodnicy z danymi rolami. mam na myśli np " Wysunięty napastnik- przyspieszenie wykończenie decyzje, cofnięty rozgrywający (W) - podanie odbiór coś tam. Coś w tym rodzaju, oczywiście też jakiś ogólny zarys podstaw. Wiem, że w teorii jest to w samej grze, ale gdy chcę kupić zawodnik i mam zaznaczać 12 atrybutów to po 1 nigdy nie znajduję dobrych po 2 nie wiem, które są naprawdę ważne. Gdy już myślę, że znalazłem swojego asa(praktycznie wszystkie teortycznie kluczowe bardzo podobne/niewiele gorsze od największej gwiazdy ligi) scout bądź asystent oceniają go fatalnie - maks 2 gwiazdki zarówno umiejętności jak i potencjału. (ich atrybuty oceny są akurat wysokie 18 lub więcej)

Jeżeli złe miejsce to bardzo przepraszam!

Pozdro!

Odnośnik do komentarza

@Juras:

 

Nie ma porad typu "warto to ustawić tak a tamto tak". Wszystko jest od siebie zależne, wszystko może działać przy odpowiednim balansie.

 

Naprawdę wymieniłeś niezłe "porady", trzymaj się ich ;P

Od siebie dodam: Jeśli zamierzasz grać długą karierę jednym klubem najważniejsze to mieć pomysł jak chcesz grać.

Jeśli chcesz grać krótkoterminowo znajdź mocne punkty swojego zespołu i staraj się je wyeksponować.

Zmieniaj role zawodników podczas sparingów i na pełnym meczu lub szczegółowym obserwuj jak zachowują się z i bez piłki. Da ci to obraz tego jakie ma zadania dana rola.

Pamiętaj że ustawienie wyjściowe twoich zawodników to ich ustawienie defensywne - bez piłki.

Zbalansuj zawodników tworzących przestrzeń i korzystających z niej.

Stosuj sposoby z prawdziwego życia.

 

Co do atrybutów: te podświetlone dla pozycji zazwyczaj są dobrze zaznaczone. Na oceny sztabu nie patrz bo oni patrzą przez pryzmat a)reputacji b)porównania CA(obecnych umiejętności wszystkich zsumowanych punkcików) do twojego najlepszego zawodnika na tej pozycji.

Jeśli chodzi o czytanie atrybutów - generalnie w bardzo dużym uproszczeniu: atrybuty fizyczne>psychiczne>techniczne.

Przyszedł mi do głowy przykład zwykłego podania. Żeby zawodnik X wykonał celne podanie nie wystarczy aby miał atrybut 'podania' na wysokim poziomie. Ważnym dla niego będzie atrybut 'decyzje' oraz 'przegląd sytuacji(kreatywność)' aby wykonał najlepsze z możliwych podań. Przyda się też 'błyskotliwość' aby miał więcej możliwości niekonwencjonalnego zagrania. Jeśli już podjął decyzję o kierunku i trudności swojego podania w grę wchodzi 'technika', która umożliwi mu dobre wykonanie swojego podania. Jeśli jest pod presją trzeba dodać do tego opanowanie etc.

Atrybuty masz dość dobrze opisane po najechaniu ich kursorem.


aha i jeśli zaczynasz swoją przygodę z taktykami od totalnych podstaw radziłbym abyś nie dodawał żadnych poleceń drużynowych i indywidualnych. Bazuj na mentalności, stylu gry i rolach jakie przydzielisz zawodnikom. Mentalność zobrazuj sobie jako 5 poziomów podejmowanego ryzyka, a Styl jako 5 poziomów kreatywności drużyny. W ten sposób nauczysz się jak działają kolejne mentalności i role o co będzie bardzo trudno jeśli już na starcie dodasz do tego multum poleceń - wyjdzie z tego miszmasz z którego bardzo ciężko będzie wyciągnąć konstruktywne wnioski np. jak działają 'podania na wolne pole' czy 'podania w pole karne'. Najłatwiej zaobserwujesz to mając je jako jedyne polecenia.

Może to brzmieć dziwnie, ale żeby wygrywać nie trzeba stosować żadnych rocket-science.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za super odpowiedź!! Z mentalnością i stylem się zapoznałem po przeczytaniu artykułów, które tu już napisałeś.

Zauważyłem, że przy Twoich analizach mecz jest pokazany jako kropki z numerami - nie mogę tego nigdzie znaleźć jak to włączyć. Raz doszukałem się czegoś podobnego w raporcie po meczu, ale były tam na sztywne bramki-strzały celne-niecelne itd. a nie cały mecz, kropki się nie ruszały. Mógłbyś mi podpowiedzieć gdzie tego szukać? Czy oglądać po prostu cały mecz na full ekranie tylko wolne tempo i sobie analizować?

Po przeczytaniu wielu wcześniejszych postów wiem, że nie ma gotowego rozwiązania na mój problem ALE :P jest jedno ALE, o które chcę zapytać może byłoby coś co mogłoby sprawę naprawić mianowicie: (niestety nie umiem zrobić obrazka jak Wy robicie):

bramki tracę w głównej mierze z 2 miejsc (koło 80% wszystkich straconych): zagrania między obrońców środkowych (sadlok(stoper)-guzmics(zabezp) - ogrom druga miejsce - moja prawa obrona (2x wiecej niz lewe) - tutaj jovic bez zadnych zadan taktyk niczego ustawiony BO(w)- (jego kolega po drugiej stronie ustawiony tak samo). ustawienie 4-2-3-1 szerokie. Raczej kontrola(przy meczach gdzie gram z silniejszymi kontratak) + elastyczny/płynny pomocnicy środkowi ŚP(W) po prawej WR(W) po lewej. OPP i OPL - obaj skrzydłowi z (W)
Zawsze dużo traciłem po dośrodkowaniach lub ostrych wstrzeleniach z boku, ale w tym roku jest to istna plaga.


I jeszcze do tych atrybutów żebym dobrze zrozumiał: jeśli mój zawodnik dajmy Mączyński (uznajmy go za gwiazdę zespołu) ma kluczowe atrybuty dla jego pozycji i roli np. 12, a znajdę kogoś "no name" kto będzie miał 13 to już by oznaczało, że będzie lepszy, mimo gorszej oceny zdaniem sztabu? Jak ich ocena ma się do rzeczywistego potencjału danego zawodnika?

Odnośnik do komentarza

Uzupełniając dokonania (a to jeszcze przed ostatnią kolejką, ogólnie kończymy sezon z 86 pkt.). Dodatkowo nasz bramkarz wyrównał rekord czystych kont w lidze (17), a Dembele został drugim strzelcem w lidze kończąc z 23 bramkami.

20170111125035_1.jpg

 

Tak prezentuje się tabela na koniec sezonu:

20170111130405_1.jpg

 

W Lidze Europy odpadamy w ćwierćfinale po dwumeczu z Manchesterem City, czuje duży niedosyt, na wyjeździe skończyło się 1-1, u siebie niestety przegraliśmy 0-1. City ma niesamowity skład i w zasadzie nie widziałem szansy o walkę z nimi, a jak się okazuje było naprawdę blisko, szkoda! City okazuje się zwycięzcą Ligi Europy.

 

No i na koniec puchar:
20170111132708_1.jpg

 

To był świetny sezon. Ogólny bilans po całym sezonie wygląda tak: 38 zwycięstw, 11 remisów, 6 porażek.

Odnośnik do komentarza
@Juras:ocena sztabu ma się do rzeczywistego potencjału często bardzo różnie. Ja się nią nie sugeruje wcale. Może i często zdarza się że zawodnik ma mniej wszystkich punktów (CA) ale ma je lepiej rozlokowane dla swojej roli. Przykładowy środkowy obrońca nie potrzebuje wykończenia, dośrodkowania i masy innych atrybutów żeby był kozakiem.


Kropki z numerami to kamera 2D albo klasyczne 2D, w rozwijanym menu w prawym górnym rogu podczas meczu.


Co do bramek - może spróbuj wziąć to na logikę - więcej jest miejsca dla piłki prostopadłej gdy odległość między stoperami jest większa. stoper+zabezpieczenie grają dalej od siebie niż para zwykłych obrońców. Bardzo ważne będzie też ile miejsca pozostaje za nimi dla takiego podania. Pomyśl też o piłkarzach którzy powinni pomagać kryć te wolne przestrzenie lub o gościach, którzy mogliby uniemożliwić takie podania znacznie wyżej. Z dośrodkowań będziesz tracił sporo bramek bo twoja formacja 4231szeroka jest bardzo otwarta w bocznych sektorach boiska. OPP i OPL są ustawieni bardzo wysoko w czasie obrony, więc zazwyczaj twoi boczni obrońcy muszą sobie radzić z 2 przeciwnikami. Tutaj też mógłbyś pomyśleć o jakiejś pomocy ze strony innych zawodników. Czy to środkowych pomocników czy jakimś indywidualnym kryciem bocznych obrońców przez skrzydłowych. Opcji jest bardzo dużo, sam musisz wiedzieć jaki masz pomysł na jego rozwiązanie.


@Rafcio: brawo, może dzięki temu komuś zechce się pogrzebać nad swoją taktyką ;)

Odnośnik do komentarza
  • Makk przypiął i odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...