Skocz do zawartości

FM 2017 - porady taktyczne


Rekomendowane odpowiedzi

@Makk: ustawienie 'pressingu w ustawieniach meczowych na bocznych obrońców' spowoduje że będą oni pod pressingiem nie tylko podczas wyprowadzania piłki ale cały czas. Może to spowodować sporo komplikacji - np. twój boczny obrońca w sytuacji kiedy kryje skrzydłowego może odpuścić i pressować bocznego obrońce jeśli nikt inny z drużyny tego nie robi, proste podanie do skrzydłowego i kuku.

Spróbuj z tym kryciem 1na1 napastnika, tylko żeby to nie był ten z napastników, który jest celem większości podań.

 

@Qu: a) stwórz przewagę liczebną na flankach. Świetnie sprawdza się 3 środkowych pomocników w jednej linii - jeśli boczni pomocnicy w tym ustawieniu mają odpowiednie role bardzo dobrze pomagają bocznym obrońcom

b) nie mam pojęcia :)

Edytowane przez Makk
Usunięcie formatowania czcionki
Odnośnik do komentarza

 

 

@Makk: ustawienie 'pressingu w ustawieniach meczowych na bocznych obrońców' spowoduje że będą oni pod pressingiem nie tylko podczas wyprowadzania piłki ale cały czas. Może to spowodować sporo komplikacji - np. twój boczny obrońca w sytuacji kiedy kryje skrzydłowego może odpuścić i pressować bocznego obrońce jeśli nikt inny z drużyny tego nie robi, proste podanie do skrzydłowego i kuku. Spróbuj z tym kryciem 1na1 napastnika, tylko żeby to nie był ten z napastników, który jest celem większości podań.

Zgadza się. O tym też myślałem. Tylko mi nie o to chodzi. Takiego przeszkadza w wyprowadzaniu piłki przez bocznych obrońców chyba nie da się ustawić w FMie.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Siemka, mój problem z taktyką polega na tym, że chciałbym aby mój Everton grał dużo piłka a Lukaku jako odgrywajacy i Benzia jako LPK zawsze jakąś okazję wykorzystają. Problem jest taki, ze moim piłkarzom nie brakuje jakości w pomocy z tylu McCartly (nie pamietam jak to sie dokladnie pisze a nie ma mnie w domu :p), Obiang, Besic, bardziej srodek rozgeranie Holtby, Barkley, van Ginkel a na bokach pomocy Delofeu jako skrzydłowy i na prawej Suso (w zime tj. Za miesiąc dolaczy do mnie Depay) - skrzydła tudzież BP grają raczej pełne mecze i nie potrzeba mi ławki. Na ataku Lukaku O(w) i Benzia LPK(A) (srodek listopada- ten pierwszy 17bramek-7w lidze, Benzia 11- 10 w lidze). Problem polega na tym ze z mocniejszymi przeciwnkami moja taktyka 3-4-1-2 przestaje sie sprawdzać i dostaje baty nawet po 5:0... obrona gra, stara się ale pomoc nie potrafi wymienic 2 celnych podan z rzedu. Jakis pomysl co robić w przypadku gry z takim chelsea czy united?

Odnośnik do komentarza

Siemka, mój problem z taktyką polega na tym, że chciałbym aby mój Everton grał dużo piłka a Lukaku jako odgrywajacy i Benzia jako LPK zawsze jakąś okazję wykorzystają. Problem jest taki, ze moim piłkarzom nie brakuje jakości w pomocy z tylu McCartly (nie pamietam jak to sie dokladnie pisze a nie ma mnie w domu :p), Obiang, Besic, bardziej srodek rozgeranie Holtby, Barkley, van Ginkel a na bokach pomocy Delofeu jako skrzydłowy i na prawej Suso (w zime tj. Za miesiąc dolaczy do mnie Depay) - skrzydła tudzież BP grają raczej pełne mecze i nie potrzeba mi ławki. Na ataku Lukaku O(w) i Benzia LPK(A) (srodek listopada- ten pierwszy 17bramek-7w lidze, Benzia 11- 10 w lidze). Problem polega na tym ze z mocniejszymi przeciwnkami moja taktyka 3-4-1-2 przestaje sie sprawdzać i dostaje baty nawet po 5:0... obrona gra, stara się ale pomoc nie potrafi wymienic 2 celnych podan z rzedu. Jakis pomysl co robić w przypadku gry z takim chelsea czy united?

mcCart(Pomocnik odbierajacy pilki)(o), Obiang (POP)(w), van Ginkel (cr)(w) besic (pop)(w) barkley i holtby (wr)(a) na spo.
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie.

 

Właśnie zaczynam w FM nową karierę, jestem amatorem (noobem). Wymyśliłem sobie taki system gry obronnej, na podstawie 4 artykułów szkoły taktyki. Grał będę Valencią.
5 obrońców (3x OGP-o, 2x OWS-w). Do tego jeden defensywny pomocnik jako regista-wsparcie. 4 pozostałych graczy bardzo wysuniętych, albo środkowi atakujący albo tradycyjnie skrzydłowymi. Czy taki system obrony ma prawo bytu? Czy aby nie przesadziłem z uszczelnianiem środka, co poskutkuje brakiem opcji w ataku? Zależy mi na zdominowaniu La Liga, a patrząc na to, jakie zespoły tam grają potrzebuję obrony rodem z Serie A. No i to zawsze coś nietypowego, odskocznia od 4 obrońców. Proszę o opinie i porady.

Odnośnik do komentarza

Generalnie zamierzenie jest takie, aby maksymalnie zagęścić środek pola. Defensywa praktycznie od połowy boiska, gdzie każdy bierze w niej udział. Agresywny pressing, szybki odbiór piłki i do przodu z kontrą. Prawdopodobnie styl gry płynny + kontratak.
Ewentualnie mógłbym zrezygnować z 5 obrońców na rzecz klasycznego 4-3-2-1 (bez skrzydeł, 3x CM i 2x AMF), ale wtedy obawiam się poważnie o brak kontroli środka boiska przeciw silniejszym drużynom. Innym rozwiązaniem jest rezygnacja z defensywnego pomocnika i pójście w 5-3-2 (mentalność i styl jak powyżej), ale to rodzi obawy o jakość gry ofensywnej. Generalnie chcę uniknąć gry skrzydłowymi/ bocznymi pomocnikami.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Witam serdecznie wszystkich maniaków FM'a ! Mam kilka pytań odnośnie formacji i poleceń taktycznych.

1. Czasami podczas meczu, mój asystent podaje mi informację, że " odległość między linią defensywną a pomocy jest zbyt duża " co to tak dokładnie oznacza, i jak to coś zlikwidować?
2. Jakie instrukcje dać zawodnikom przeciw szybkim i dobrze dryblującym zawodnikom? Gdzieś przeczytałem (?), że przeciw takim zawodnikom nie powinno się zaznaczać niczego, ani ścisłego krycia, bo może się szybko urwać, pressingu też z tego samego powodu, i agresywnego odbioru, bo nasz obrońca szybko wyrwie kartkę i zostaje tylko zmuszenie do użycia słabszej nogi.
3.Jaka formacja i polecenia będą dobre do gry w kontrataku, jakie polecenia wykluczają grę w kontrataku? Wydaje mi się, że do kontrataku dobre będą takie polecenia :
- Wyższe tempo
- rozciągnąć gre
- wysoki pressing (?)
-podania w pole karne
-agresywny odbiór piłki
-więcej dyscypliny

Czy są to dobre polecenia ? I jaka będzie najlepsza formacja, 4-4-2?

I jedna rzecz, która mnie najbardziej nurtuje, gram Olympique Lyon, i w trakcie sezonu przestała mi działać taktyka, więc zrobiłem nową, przed meczem z OGC Nice, czyli zespołem z czołówki. Tą taktyką wygrałem tylko 1-0 strzelając gola w 88 minucie, ale przez cały mecz oddałem prawie 25 strzałów, z których celnych było ponad 15 a moi rywale nie oddali ani jednego strzału (!). W następnym meczu role się odwróciły i przegrałem 2-0, i to ja nie oddałem żadnego strzału. Ciekawi mnie to, czy naprawdę mam co mecz całkowicie zmieniać taktykę ?

Proszę o pomoc i pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza

Hej Drinkwater,

Każda taktyka ma swoje plusy i minusy. Każda broni i atakuje w odmienny sposób, nie ma taktyki która sprawdzi się zawsze, z każdym przeciwnikiem;a jeden mecz nie jest wyznacznikiem (chodź przy dokładnej obserwacji może nim być ;) )

Oglądałeś rewanżowy mecz superpucharu Hiszpanii? Valverde próbował z ustawieniem 3 środkowych obrońców, wspomaganych na bokach przez ustawionych wyżej Albę i Roberto. Niemal całą pierwszą połowę Real stwarzał przewagę liczebną na flankach, atakując trzema zawodnikami blisko bocznych sektorów, gdzie skrajni środkowy obrońcy Barcelony bardzo często zostawali 2 na 1. Skończyło się najmniejszym wymiarem kary, jednak gdyby Real Zidana i jego taktyka opierała się o grę w środkowych strefach boiska, prawdopodobnie wynik byłby zgoła odmienny.

 

Ad.1: Pierwsza sprawa to czy w ogóle warto słuchać porad asystenta. Jak każdy w grze ma swoje atrybuty, ulubione formacje i tendencje. Swoimi poradami będzie starał się nakierować grę na swoją ulubioną piłkę, a my chyba chcemy grać swoją? :)

Abstrahując od jego porad informacja "odległość między linią defensywną a pomocy jest zbyt duża" oznacza dokładnie to co jest tam napisane. Przestrzeń pomiędzy pomocnikami a obrońcami jest zbyt duża a przeciwnicy umiejętnie ją wykorzystują (np. grając graczem na pozycji AMC). Przestrzeń tą można zmniejszyć na wiele sposobów. Najprostszym jaki przychodzi do głowy jest wystawienie do gry kogoś na pozycji DM. Odległości pomiędzy liniami można też zniwelować odpowiednio dobierając role oraz zmieniając styl gry na bardziej płynny.

Ad.2: Szybkich dryblerów najłatwiej powstrzymać, ograniczając im przestrzeń w którą mogą dryblować. Np. poprzez zagęszczenie czy asekurację odpowiednich sektorów boiska. Nie ma na to jednej rady. Inaczej ograniczamy miejsce skrzydłowego a inaczej schodzącego napastnika.

Ad.3: Kontratak to bardzo specyficzna forma ataku. W FMie nie da się grać "z kontrataku" ale można stworzyć sprzyjające warunki aby uaktywniał się on jak najczęściej. Silnik FMa uruchamia opcję kontratak w momencie gdy przed linią piłki jest tyle samo lub więcej naszych zawodników niż zawodników przeciwnika. W tym momencie kierowana przez Ciebie drużyna porzuci WSZYSTKIE twoje wytyczne i nadpisze je swoimi nazwijmy to 'szablonem kontratak'. Nasi zawodnicy będą grać najszerzej i najszybciej jak się da, na największym ryzyku i swobodzie.

W związku z tym nasze polecenia mają marginalny wpływy na kontratak. Formacja jako taka ma za to ogromny wpływy na uaktywnienie go. Na logikę każda formacja o większym zagęszczeniu zawodników na swojej połowie będzie do tego odpowiednia. 4-1-4-1, 4-5-1, 5-3-1 czy 4-2-3-1(głębokie) to najczęściej stosowane formacje. Ze swojego doświadczenia dodam że najłatwiej i najczęściej inicjującym kontratak jest odpowiednie ustawienie defensywnych SFG.

Edytowane przez Makk
Usunięcie formatowania czcionki
Odnośnik do komentarza

Siemanko. Jestem nowy w FM i nie bardzo jeszcze ogarniam jak dobrze ustawić taktykę ;/

Gram 3. sezon w FC Nantes w pierwszym sezonie zająłem 3. miejsce, ale w drugim już gra mojego zespołu wyglądała tragicznie i skończyłem na 8. pozycji. Aktualnie w trzecim sezonie sparingi poszły bardzo dobrze (1 porażka 1-2, remis 3-3 i 15 wygranych) https://scr.hu/7WgAV6 ,a później coś się zepsuło https://scr.hu/6gKrv6

 

Chciałbym używać dwóch ustawień (drugą chcę dopiero dodać, grałem zawszę na jednej z jednym napastnikiem)

 

1.https://scr.hu/Z97aO1

a.skrzydłowi schodzą do środka i próbują podać na wolne pole do napastnika

b.boczni obrońcy obiegają skrzydłowych, który w razie czego skrzydłowy może podać do obrońcy a ten drugi może wrzucić w pole karne.

c.defensywny obrońca ma cały czas pomagać środkowym obrońcą i najlepiej jak by nie włączał się do ataków.

 

takie polecenia dla drużyny miałem https://scr.hu/a0Rzmo

 

2.chcę ją dopiero dodać https://scr.hu/YzPMpk

a.skrzydłowi i boczni obrońcy wrzutki na odgrywającego (wydaje mi się, że SN->S)

 

 

miejsca strzałów zakończonych bramką https://scr.hu/mZNDOP

miejsca asyst https://scr.hu/NRWnVP

 

 

widzę, że asystuje dużo mniej po prawej stronie, a moi przeciwnicy z obu skrzydeł raczej, czyli trzeba coś zrobić z moimi skrzydłowymi (obrona + pomoc)

bramki tracę z mojego pola karnego czyli trzeba coś zrobić z środkowymi obrońcami i defensywnym pomocnikiem

 

wrzuciłbym jeszcze mojego save ale nie mogę znaleźć opcji dodaj załącznik ;/

 

wiem, ze to co napisałem może, być dość chaotyczne, ale mam nadzieję, że razem dojdziemy do czegoś fajnego.

 

Odnośnik do komentarza

Yau, dziękuje za odzew i próbę pomocy. Niestety mam ogromne problemy z taktykami i nie mam tego " zmysłu ".

 

Chciałbym Cię zapytać o polecenie " podania w pole karne " czy wyklucza ono grę skrzydłami ? Czy nie przeczy się ona ze skrzydłowymi ? Bo często mam w meczu sporo oddanych strzałów, jednak nie przekłada się to na bramki.

 

Natomiast co do szybkich dryblerów, załóżmy, że jest to szybki skrzydłowy, z funkcją atak, jak polecałbyś go zneutralizować ? Myślałem nad podwojeniem krycia ( ustawić dwóch zawodników do ścisłego krycia ) ale wtedy tracę dwóch zawodników z formacji.

 

 

Jestem początkujący i nie mam kompletnie pojęcia o taktykach więc bez śmiechów proszę. :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

polecenie "podania w pole karne" może nie tyle wyklucza, co stoi w opozycji do gry skrzydłowymi. Głównym zadaniem skrzydłowego są dośrodkowania w pole karne, które to w/w polecenie drastycznie ogranicza. Twoi zawodnicy będą rzadziej dośrodkowywać piłkę czy strzelać z dystansu. To polecenie szczególnie przydaje się w taktykach bazujących na posiadaniu piłki.

Co do szybkich skrzydłowych - zazwyczaj staram się sprawdzić przed meczem z której strony skrzydłowi przeciwnika sprawiają najwięcej kłopotu. Jeśli posiadają w składzie przysłowiowego Overmarsa, to starałbym się zmusić go do grania na prawą nogę - do ścinania do środka, gdzie powinien znajdować się ktoś ubezpieczający akcje.

Odnośnik do komentarza

Siemanko. Jestem nowy w świecie FM i mam problem z moją taktyką.

Gram trzeci sezon w FC Nantes.

Pierwszy sezon skończyłem na 3.pozycji (kompletnie nie wiem jak to się udało xD)

 

2dt23o9.jpg

 

 

W drugim sezonie coś się zepsuło miałem walczyć o ligę mistrzów, a skończyłem na 8. pozycji.

 

rr7al0.jpg

 

 

Trzeci sezon rozpoczął się obiecująco. rozpocząłem od wygrania kilkunastu sparingów.

jsf3t3.jpg

 

 

W lidze już nie było tak kolorowo 0-0 z Caen, 0-1 z Lille,aż 0-4 z PSG

adhjs7.jpg

 

 

 

Ale przechodząc do mojego problemu. Chciałbym poprosić o pomoc z ułożeniem taktyki dla kanarków.

 

Chciałbym z mocniejszymi zespołami grać takim ustawieniem:

 

1napastni_qhxqaqw.png

 

Chciałbym, aby w tej taktyce:

- SW schodzili do środka pola i próbowali podać prostopadłą piłkę do napastnika

+ lewy jest dobrym rozgrywającym, prawy lepszym dryblerem (wydaje mi się, że lewy mógłby być WR(W)

- boczni obrońcy obiegają schodzących do środka skrzydłowych dając im szanse na podanie do defensorów, którzy byliby nie kryci bo obrońcy poszli za skrzydłowymi

- defensywny pomocnik ma cały czas stać przed środkowymi obrońcami i im pomagać w neutralizacji ataków przeciwników

- głównym mózgiem tej taktyki ma być WR(W) [Mattheus] lub po zmianie Luisa Alberto na WR(W) żeby były 2 mózgi rozegrania jeśli to jest w ogóle logiczne

 

polecenia

lewy skrzydłowy

prawy skrzydłowy

lewy obrońca

prawy obrońca

defensywny pomocnik

rozgrywający

 

 

Drugą taktykę chciałbym z dwoma napastnikami w takim ustawieniu

 

2napastni_qhnpppx.png

 

 

polecenia

lewy skrzydłowy

prawy skrzydłowy

lewy obrońca

prawy obrońca

rozgrywający

odgrywający

 

Do tej pory używałem formacji z jednym napastnikiem

 

miejsce strzałów zakończonych bramką

 

- większość bramek tracę z mojego pola karnego dlatego chciałem tam dać defensywnego pomocnika aby pomagał środkowym obrońcą odbierać i wybijać piłki z mojego pola karnego

- tracę też sporo bramek z rzutów rożnych, ale na razie skupmy się na tych taktykach a stałe fragmenty spróbuje sobie sam ogarnąć

 

miejsca asyst

 

- Widać tu, że dużo asystuje moje lewe skrzydło, prawe ma prawie 2 razy mniej asyst

- Trzeba lepiej przypilnować skrzydeł pod moim polem karnym (tylko jak to zrobić, żeby mieli ciężej do asysty po wrzutce)

 

prosiłbym o tłumaczenie/porady "jak krowie na rowie", bo nie jestem za bardzo jeszcze ogarnięty w tej grze :)

Odnośnik do komentarza
  • Makk przypiął i odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...