Skocz do zawartości

Wideo poradnik taktyczny do FM18


vrc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem w trakcie procesu tworzenia poradnika taktycznego w formie wideo na moim kanale YT. Mam sporo materiału który muszę uporządkować. Mam też plan jak to mniej więcej poukładać. Pewnie nie pomyślałem o wszystkim, więc sugestie mile widziane. Do ogarnięcia jest naprawdę sporo kwestii. Zapraszam.

 

Tutaj zapowiedź:

 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące później...

Jeśli ustawiasz trening ogólny na "kondycja" to twoi piłkarze trenują atrybuty kondycyjne. Nie ma to żadnego związku z zachowaniem kondycji podczas sezonu.

 

Jeśli chodzi o długość okresu przygotowawczego: grając mocnym klubem trzeba uważać na jego długość, szczególnie w latach w których przypadają wielki imprezy jak MŚ, ME itp. Jeśli nasz kluczowy zawodnik pojedzie na taki turniej i zagra w nim do ostatnich rund, to albo wróci przemęczony albo "w świetnej kondycji". W obu przypadkach przy długim okresie przygotowawczym będzie z nim problem. O ile przedłużenie jego wakacji o tydzień czy dwa zgodnie z poradami współpracowników postawi go na nogi na krótko, to i tak odbije mu się to czkawką po kilku kolejnych spotkaniach bo jego atrybut jadedness drastycznie wzrośnie. Dobrze o tym pamiętać, szczególnie gdy nasz przykładowy zawodnik ma słaby atrybut naturalnej sprawności.

 

Pozdrówki! 

  • Lubię! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Yau napisał:

Jeśli ustawiasz trening ogólny na "kondycja" to twoi piłkarze trenują atrybuty kondycyjne. Nie ma to żadnego związku z zachowaniem kondycji podczas sezonu.

 

Rozumiem, że wytrzymałość i siła to atrybuty kondycyjne. Czy faktycznie ich podniesienie nie wpłynie na wydajność piłkarza w kontekście całego sezonu?

Odnośnik do komentarza

Atrybuty mocniej trenowane podczas treningu kondycyjnego to wszystkie atrybuty fizyczne oraz pracowitość. Jeśli dzięki takiemu treningowi wpadnie sprawność lub/oraz wytrzymałość bedzie to miało jakiś marginalny wpływ na kondycję podczas sezonu. Różnica jednego punkciku bedzie raczej niezauważalna gołym okiem.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Obejrzałem (odcinek #2 i od piątego) i mam kilka uwag:

 

- Poziom ligowy (i zawodników) nie ma wpływu na niewypełnianie założeń taktycznych. Owszem, zawodnicy z niskich lig mogą mieć problem z grą np. w szybszym tempie albo jakimiś bardziej bezpośrednimi podaniami, ale trzeba pamiętać że wszystko to jest RELATYWNE, więc jak masz w zespole zawodników, których atrybuty predysponują (w porównaniu do reszty ligi) do gry ofensywnej, krótkimi podaniami, itd. to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak swój zespół ustawić.

 

- Mówisz, że mentalność nie ma wpływu na grę zespołu. Sorry, ale to bzdura :) mentalność kontratak to gra polegająca na niskiej linii obrony, niewielkim pressingu i wolnym rozgrywaniu piłki. Dodając do tego polecenia utrzymania piłki i krótszych podań skracasz je jeszcze bardziej. Nawet bez nich, Twój zespół grałby piłkę opartą na posiadaniu (w fazie ataku, jeżeli kontratak jest niemożliwy). 

 

- Mentalność nie ma nic wspólnego z kreatywnością zawodników. Od tego jest styl gry. Mentalność = stopień podejmowania ryzyka, czyli jak wysoko gramy (pressing i linia obrony) i jak szybko podajemy piłkę (tempo i długość podań). Polecenia dla drużyny albo te "wskaźniki" podbijają, albo je obniżają. Czyli jak grasz kontrola (czyli już i tak wysoka obrona i bezpośrednie podania) i dodajesz do tego polecenia "bezpośrednie podania" i "intensywna gra", twój zespół jest nastawiony MEGA ofensywnie. Praktycznie ten sam efekt osiągnąłbyś ustawieniem mentalności ofensywnej albo nawet "overload" (nie wiem jak to się nazywa po polsku).

 

- Mylisz grę z kontry, z bezpośrednią ofensywną grą polegającą na odbiorze piłki na połowie rywala. To nie jest kontratak. Kontratak polega na głębokim bronieniu się i wciąganiu rywala na swoją połowę, a następnie na wykorzystaniu luk w jego ustawieniu poprzez błyskawiczny atak z głębi pola. w FM kontrataki uruchamiają się automatycznie, jeżeli mniej niż X piłkarzy znajduje się między linią piłki, a bramką przeciwnika. Im niższa mentalność (od kontrataku w dół), tym ten X jest mniejszy. Podczas kontrataku AUTOMATYCZNIE wszyscy zawodnicy biorący udział w kontrataku mają maksymalną mentalność, bezpośrednie podania i najwyższe tempo.

 

- Nie ma czegoś takiego jak pasujące polecenia do stylu gry. Styl gry sam w sobie jest już poleceniem - każdorazowe dodanie jakiegoś polecenia ma wpływ na wybrany styl gry i przesuwa go (często) do ekstremum, czyli sztywny styl gry + trzymaj się pozycji = zero jakiejkolwiek kreatywności i skupianie się wyłącznie na przypisanej roli = bardzo sztywny.

 

- Nie ma takiej zasady, że im bardziej kreatywnych masz zawodników, tym bardziej płynnie powinieneś grać. Grać można dowolnie, w zależności od tego jak chcemy żeby nas zespół grał :) Jedyna "zasada" jest ewentualnie taka, że im bardziej płynny styl gry, tym mniej specjalistycznych roli - co jest logiczne, bo przecież im bardziej płynny styl gry, tym więcej swobody zostawiamy zawodnikowi i nie ograniczamy go wybraną przez nas rolą.

 

- Grając słabszym zespołem, wcale nie trzeba grać defensywnie. Ba, ja jestem nawet skłonny stwierdzić, że grając słabą drużyną łatwiej jest grać agresywniej bo rywale w większości przypadków grają ofensywnie i zostawiają bardzo dużo miejsca na boisku. 

 

- Sadio Mane mógłby być całkiem przyzwoitą K10 ;)

 

- Fazę ataku determinują role zawodników i mentalność, nie polecenia indywidualne (te też mają wpływ, ale są oczywiście relatywne w stosunku do ogólnego stylu gry).

 

- Ustawienie dwóch piłkarzy o różnych rolach w jednej linii nie ma żadnego znaczenia i niekoniecznie musi skutkować samymi zaletami w ich grze :) na to jak zawodnik interpretuje swoją rolę mają wpływ jego atrybuty i ulubione zagrania, więc np. dwóch środkowych pomocników z funkcją wsparcia może grać zupełnie inaczej.

 

- Rygiel defensywy to rola, która nie zabezpiecza boków obrony, bo jest to bardzo stateczna rola, której zadaniem jest zajmowanie miejsca przed obrońcami (środkowymi) i bardzo bezpieczna gra. Jeżeli chciałbyś, żeby ktoś zabezpieczał boki obrony, to powinna być to rola, która ma zdecydowanie większy pressing. Carillero okej :)

 

- Klasyczna 10 to rola zupełnie niepodobna do wysuniętego rozgrywającego.

  • Lubię! 4
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Balem się że ktoś tak 'brutalnie' wyjaśni tą serię 'poradników'. Z jednej strony może zarazić autora (ktorego streamy są calkiem fajne) z drugiej jednak strony chyba dobrze zeby nie przekazywał błędnych informacji nowym graczom. 

 

Co do K10 to ja bym nazwał ta role podobną:P ponieważ to też jest rozgrywający mający hard codowane "przyciąganie" piłki. W tym sensie jest 'podobny', a że poza tym gra zupelnie inaczej...cóż ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...