Jump to content
FM 2021 już jest OFICJALNIE
Masz pytanie? Zadaj je tutaj!

Recommended Posts

Temat przekopiowany z innych stron traktujących o FM, dzięki sugestii użytkownika Machlaka.

Być może tutaj będzie jeszcze większy odzew.

 

FM to ostatnia gra, w którą gram w trybie singel player – kiedyś dlatego, bo innej opcji nie było, później, nie było z kim. Teraz jest to łatwiejsze, a dzięki Steamowi bez trudu można znaleźć graczy. Nigdy jednak nie miałem czasu, by taka rozgrywka trwała długo. O ile kumple to rozumieli, tak nieznajomi mogą nie być tacy wyrozumiali. Przy okazji premiery FM 2018 i coraz większej ilości osób pytających o grę online chciałbym rzucić pod dyskusję taki pomysł. Czy znaleźli by się chętni do gry w większej ilości osób? A być może znalazło by się nas tylu by zagrać ligę?

 

Czas gry

Każdy ma swoje życie prywatne, obowiązki, inne hobby, rodzinę itd. Jak miałyby wyglądać rozgrywanie ligi przy 10 – 14 graczach? Termin tak by ustawić wszystkich graczy wydaje się niemożliwy do zrealizowania, bo to jednemu nie będzie pasował, to drugiemu itd. Dlatego proponuje następujące rozwiązanie:

Wśród wszystkich graczy (powiedzmy w każdą niedzielę), zbierane będą daty kiedy mogą grać w najbliższym tygodniu. Koordynator rozgrywki ustala taką datę, by pasowała jak największej liczbie uczestników. Kto nie podał swojego typu, musi się dostosować. A jeśli komuś nie pasowałby termin –cóż, musi się zdać na swoją taktykę i tego jak asystent ją poprowadzi.

A ile miałby trwać czas jednego okresu gry? Ja optowałbym za dwoma tygodniami gry. Czyli wolę częściej grać, ale krócej, niż jednorazowo przegrać trzy miesiące gry. Dzięki temu osoby, które nie mogły być w danym dniu, nie straciłyby zbyt wiele. (ciekaw jestem ile trwałoby czasu rozegranie dwóch tygodni przy założeniach grania co sobota - środa, ale jeśli dwie - trzy godziny, to myślę, że każdy z nas znalazłby przynajmniej jeden wieczór, by móc zagrać)

Oczywiście kwestię okienek transferowych i okresu przygotowawczego spokojnie można rozwiązać w inny sposób. Trzeba się tylko dogadać w jaki.

 

Co nam będzie potrzebne?

Tutaj zdam się na to co mówią Ci którzy mają więcej doświadczeniach w grach online.
Host – czyli osoba, która założy grę, idealnie byłoby gdyby taka osoba miała jak najczęściej włączony serwer gry, ewentualnie miała możliwość jak najczęściej go włączania. Podczas takowych przerw niegrających można pomyśleć nad taktyka, celami transferowymi, bez presji upływającego czasu. Dobrze byłoby żeby osoba taka także miała dobre łącze internetowe i sprzęt, który uciągnie tylu graczy.

Nowi gracze, znudzenie rozgrywką.

Jak komuś inicjatywa się spodoba i będzie chciał dołączyć do rozgrywki to co wtedy? Wtedy wystarczy zgłosić chęć gry i jeżeli będzie jakiś klub nie prowadzony przez gracza w lidze, której gramy objąć prowadzenie klubu . A jeśli takowego niema?

Czasem tak bywa, że jak nam nie idzie, to nie chce się nam grać? Co wtedy? Powiedzieć, że ma się dosyć i zrezygnować z prowadzenia klubu. Dzięki temu otworzy się furtka dla nowych graczy. Oczywiście taki znudzony gracz, mógłby zakończyć karierę swojego wirtualnego menadżera i zacząć grać od nowa, chociaż tutaj musiałby być jakaś karencja np. od nowego sezonu (żeby nie było sytuacji prowadzę klub A, nie idzie mi zajmuje miejsce 18 na 20 zespołów, odechciewa mi się grać, więc kończę karierę i biorę klub, który zajmuje miejsce

Drugą opcją jest czekanie na rozpoczęcie nowego sezonu i objęcia zespołu beniaminka.

No chyba, że chęć dołączenia miałoby więcej osób, wtedy dodamy nowych graczy do wybranej ligi? A może oni rozpoczną zmagania w nowej lidze? To wszystko jest do dogadania.

 

Wybór ligi:

Najważniejszą rzeczą jest chyba wybór ligi, która ma być grana. I o ile przy 4 graczach, wybór staje się prosty, tak przy większej ilości osób ten problem robi się znaczący.

Anglia – najbogatsza liga świata, z 6 zespołów wyraźnie wybijających się finansami (MU, MC, Liverpool, Arsenal, Tottenham, Chelsea) + 14 zespołów z gorszymi finansami, ale mogącymi pozwolić sobie na bogate zakupy.

Hiszpania – najbogatsza liga z dwoma hegemonami, kilkoma solidnymi markami z niezłymi finansami (Atletico, Sevilla, Valencia, Bilbao, Real Sociedad, Malaga?) i pozostałe kluby, które wyraźnie odstają.

Niemcy – Bayern, który jest nie do dogonienia ( w finansach) oraz 17 drużyn z większymi lub mniejszymi budżetami, ale raczej wyrównanych.

Włochy – tutaj jest kilku bogatych (Juve, Inter, AC Milan, Roma, Napoli), jest kilku golasów (Beneventoo, Spal, Crotone), pozostali to stany średnie

Francja – PSG, OM, może Lyon, pozostali zaś bazują na swoich szkółkach, ale jeśli chodzi o finanse odstają od w/w konkurentów.

Polska- Legia, Lech to dwie uznane marki, mocne refutacyjnie i finansowe, później mamy solidne stany średnie (Jaga, Lubin, Pogoń, Lechia), stany średnie, którym bliżej jednak do dołu piramidy i słabiaków. ( Sandecja, Górnik?, Termalika)

Wiadomo, że dużo zależy od samych uczestników i liczby, którzy się zgłoszą, ale ja optowałbym za: Championship - chyba najbardziej wyrównany poziom jeśli chodzi o finanse/reputacje, a drugą taką wyrównaną ligą była by 1 Liga Polska.

Zapraszam do dyskusji na temat samego projektu,oraz rzucania ewentualnych pomysłów, wniosków i zażaleń. 

  • Like 1
Link to post

Witam,

Fajnie pograć z kimś w sieci :)

Ja osobiście mogę z kimś pograć od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16 - tak pracuje :).

W poniedziałek kupuje FM'a 18 więc jeśli ktoś miałby cheć zagrać razem to proszę pisać pw lub gg.

Gram słabszymi zespołami lub z niższych lig.

 Pozdrawiam

Link to post

Nigdy nie grałem online, ale chciałbym spróbować swoich sił  w starciu z innymi graczami. Zazwyczaj mam godzinkę lub dwie późnymi wieczorami, ale mam inne pytanie. Jak wygląda w praktyce taka rozgrywka?

 

Tzn. mogę ustawić cały zespół oraz taktykę przed meczem i zostanie ona zastosowana jeżeli w trakcie meczu nie będę online? Czy muszę być online wtedy, gdy inni gracze są akurat w sieci ?

Link to post

bo FM nie jest gra online proste ;) On ma tylko możliwosć gry online z żywymi ludźmi, a żeby czerpać radość z takiej gry to trzeba mieć ogarniętych ludzi, dobrą organizację a także więcej czasu niż na grę offline.

Link to post
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...