Skocz do zawartości

Nowe technologie


Reaper

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, klinsmann napisał:

nadszedł ten dzień. pierwszy krok w stronę OneNumber/MultiDevice został wykonany. Jeden numer wiele urzadzeń został w Polsce wdrożony.

 

wjeżdżamy cali na pomarańczowo! https://www.orange.pl/view/esim#ekstra

 

nieco więcej: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/jak-to-dziala-esim-na-zegarkach-konkurs/

 

wydaje mi się, że to dopiero początek ... telco 2.0. 

To brzmi zachęcająco. Możesz przybliżyć jak to wygląda dla laptopów? Bo chyba trzeba by mieć też wbudowany nadajnik GSM?

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, wwosik napisał:

Bo chyba trzeba by mieć też wbudowany nadajnik GSM?

odbiornik ;) nadajnik to stacja bazowa :) 

 

jak ostatnio się orientowałem to laptopa w polsce jeszcze nie było na rynku z modułem eSIM - to był początek listopada.

 

generalnie moduł na ten moment powinien być eSIMowy, czyli masz programowalną kartę SIM i taką od Orange będzie można wgrać. Usługa zapewne w najbliższej przyszłości też będzie na kartach plastikowych. na laptopach, które miałem do tej pory nie widziałem opcji prowadzenia połączeń głosowych - więc z tymi laptopami to moim zdaniem wybiegamy w przyszłość jeżeli chodzi o usługę głosową. Mimo wszystko nie wykluczałbym tego. jak to mawiał Wojtek Pawłowski "the time will tell". 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, klinsmann napisał:

odbiornik ;) nadajnik to stacja bazowa :) 

 

jak ostatnio się orientowałem to laptopa w polsce jeszcze nie było na rynku z modułem eSIM - to był początek listopada.

 

generalnie moduł na ten moment powinien być eSIMowy, czyli masz programowalną kartę SIM i taką od Orange będzie można wgrać. Usługa zapewne w najbliższej przyszłości też będzie na kartach plastikowych. na laptopach, które miałem do tej pory nie widziałem opcji prowadzenia połączeń głosowych - więc z tymi laptopami to moim zdaniem wybiegamy w przyszłość jeżeli chodzi o usługę głosową. Mimo wszystko nie wykluczałbym tego. jak to mawiał Wojtek Pawłowski "the time will tell". 

Nie no nadajnik też być musi. Nie chcę tylko słuchać radia w laptopie :P

 

Ciekawe, czy te moduły będą na jakichś kartach rozszerzeń, choć pewnie to oznacza, że równie dobrze mogę kupić zwykły modem na USB. No i roamingu ni ma, więc double whammy. Ale żeby nie było, że tylko krytycznie - ja to chcę, jak tylko będę tego mógł używać. Szkoda, że jeszcze nie teraz.

Odnośnik do komentarza
W dniu 5.03.2019 o 23:00, wwosik napisał:

czy te moduły będą na jakichś kartach rozszerzeń

Alliexpress comin'g soon. 

 

one more thing. dodatkowa karta eSIM nie działa w roamingu, w Twoim przypadku trzeba by było kupić osobną ofertę(dodatkowy numer/dedykowany internet mobilny)

 

z tego co widziałem na yt w styczniu pojawiły się zagraniczne recenzje lenovo z esim i Microsuft surface, myśle, że w sezonie komunijnym coś może być 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Google zaprezentował swoją platformę do gier - Stadia. Idea polega na tym, że grać możemy z dowolnego urządzenia, gdyż całym generowaniem obrazu zajmują się google'owskie komputery. Czyli tzw. "gra w chmurze" na zasadzie growego Netflixa. Google deklaruje 4k w 60fps, pytanie jednak: jakie gry będą dostępne w platformie, czy dadzą radę zwalczyć input lag, no i czy ta usługa będzie po prostu dobrze działać. Ogólnie idea cloud streamingu gier to przyszłość, która jest niemal pewna, pytanie tylko czy google jest w stanie wprowadzić działającą i atrakcyjną usługę już teraz. :-k 

https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/stadia-platforma-googlea-do-strumieniowania-gier/v3tqn9m

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza

Imo do tego jest jeszcze potrzebna infrastruktura po stronie konsumentów. Światłowody, te sprawy (nawet w Stanach Google Fiber jest od jakiegoś czasu w zawieszeniu). Netflix (czy cokolwiek streamującego) jest o tyle spoko, że coś tam można zbuforować, itd., tutaj musisz mieć wszystko w real-time. Onlive ver. 2 :P Tak to widzę.

 

Na razie to dla mnie rychły kandydat do https://gcemetery.co/ :P 

Odnośnik do komentarza

W obecnej chwili przy tym internecie co jest, to co proponuje Google wydaje się fantazją. Gracze to nie jest cierpliwy narodek i jeśli coś będzie im się zrywało i lagowało, to po prostu porzucą ten system na rzecz konwencjonalnych platform. Bo istnieje spore ryzyko, że sieć jeszcze nie jest gotowa na takie rzeczy i projekt umrze przedwczesną śmiercią. To jest tak troszkę jak z VR - przecież Nintendo w latach 90-tych będące wówczas hegemonem próbowało swoich sił w temacie VR i poniosło spektakularną klęskę z Virtual Boyem. Potem inni wypuszczali kolejne okulary, ale też nie zrewolucjonizowały grania, bo technologia "was not there yet". Teraz jest kolejna próba z VR i być mooooże się przyjmie. Ze streamingiem gier może być bardzo podobnie.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Tylko, że praktycznie wszyscy ludzie, którzy siedzą w grach mówią, że streaming gier oraz usługi abonamentowe jest to pewna przyszłość w grach, nad którą Sony oraz Microsoft również pracują. Zresztą ja widzę dużo zalet tego rozwiązania:

- opłata miesięczna, która daje mi dostęp do dużej biblioteki gier

- nie muszę upgrade'ować co 2 lata komputera żeby cieszyć się grą w wysokim klatkarzu, ba mogę grać na kompie kupionym za 500zł na bazarze

- gram gdzie chcę i na czym chcę (brak platformowości).

Czy nie jest kuszący dla Was fakt, że nie musicie już inwestować w sprzęt do grania, tylko w sam abonament? 

 

Google mówi, że do płynnego działania 4k jest potrzebny internet o przepustowości 30mps. Fakt, może to stanowić wyzwanie dla wielu (dla mnie też do niedawna), ale uwaga, jesteśmy na etapie powolnego wdrażania sieci 5G, która ma zrewolucjonizować dostępność szerokopasmowego internetu. Dodatkowo każdy obywatel Unii Europejskiej do 2020 (albo 2021) ma mieć zagwarantowany dostęp do szerokopasmowego internetu o prędkości minimum 30mbps. Problemy infrastrukturalne oczywiście są, jednakże jesteśmy na etapie rozwoju szerokopasmowego internetu na terenach gorzej zurbanizowanych, a więc i dla nich taka usługa niebawem stanie się dostępna. Zresztą praktycznie każdy posiadacz światłowodu z takiej usługi google'a już mógłby korzystać w pełni komfortowo, a mówimy mimo wszystko o niemałej grupie ludzi, która stale rośnie. 

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Counter napisał:

Tyle, że tak jak pisałem wcześniej, Sony i Microsoft też myślą i ponoć pracują nad streamingiem. :P 

 

A to jak najbardziej, MS to już od dłuższego czasu w tym temacie działa. Przecieki o ich nowej konsoli mówią m.in. o opcji streamingu. Podobno nawet teraz w najbliższych tygodniach ma wyjść nowy Xbox bez napędu - wiadomo, to co innego, ale też już sygnał "pokażemy, że można grać bez pudełka z grą". 

 

W kontekście Google piszę w tym sense, że sama idea to nie nowość, ale bez gier to daleko nie pojadą.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Brudinho napisał:

Ale to nie jest tak, że po prostu logujesz się na swoje konto steam/origin/cokolwiek i grasz w gry które masz? A oni po prostu udostepniają Ci technologie? 

To znaczy, ze byś kupował na Steam grę za 250 zł i płacił potem abo Google żeby w ogóle grać? Trochę bez sensu :keke: 

Google chce zrobić „Netflix z grami” gdzie płacisz abo i masz ich bibliotekę do swojej dyspozycji. Gorzej jak będą usuwać tytuły albo im się będą kończyć licencje. 

 

Ile tam jest haczyków potencjalnych. Płatne miejsca na sejwy, płatny dostęp - o ile w ogóle - do modow, dodatkowe opłaty za dostęp do premier itp. Pomysłów na dojenie ludzi jest masa.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, jmk napisał:

Lepiej by zrobili Netflixa do lig piłkarskich.

Dazn? chociaż to bardziej ogólnie sportowo, bo lig kilka i zależnie od kraju ;)

 

A co do ogłoszenia Google'a. Spokojnie, w niejeden projekt weszli a potem się wycofali. Rynek w tej niszy jakos sobie tam funkcjonuje (np nasz(?) vortex.gg), jak łączą pozwolą (i producenci/dystrybutorzy) to może im zaskoczy. Ale czy to będzie jeszcze w stanie dodatkowo pociągnąć grę online bez lagow? :-k

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...