Skocz do zawartości

Historyczny moment


Iwabik

Rekomendowane odpowiedzi

Przed zarządem, żeby w razie czego i tak się cieszyli ;)

 

Poza tym delikatna zmiana formatu, zobaczymy jak to wyjdzie i czy się przyjmie, ale chciałem spróbować czegoś "nowego"


Puchar Polski
26/07/2025, 2. runda

Przygodę z Pucharem Polski rozpoczęliśmy od wymagającego starcia z Ruchem Chorzów. Chciałbym w tym roku zajść trochę dalej w PP, dlatego wystawiłem najmocniejszy skład. Mecz był wyrównany, chociaż oddaliśmy mnóstwo strzałów. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, a w tych okazaliśmy się lepsi.

Powiślanka Lipsko (2L) k1:1 Ruch Chorzów (2L)
Miletic 15' - Holtschoppen 63'


I liga
02/08/2025, 1/34

Ligę witaliśmy starciem z Zagłębiem Lubin, czyli jednym z faworytów do awansu. W pierwszej połowie nie działo się nic, a w drugiej graliśmy bardzo słabo. Raz nadzialiśmy się na kontrę Zagłębia, a raz zostaliśmy rozklepani i do Lipska wróciliśmy bez żadnych punktów.

Zagłębie Lubin 2:1 Powiślanka Lipsko
Antkowiak 67', Christoffersen 80' - Prekop sam. 82'


I liga
09/08/2025, 2/34

W drugiej kolejce punktów szukaliśmy już na własnym obiekcie, a naszym rywalem był Górnik Łęczna. Mimo że zespół z Łęcznej to beniaminek, to i tak bukmacherzy wypatrują w nich jednego z faworytów do awansu. Swoich aspiracji nie potwierdzili w Lipsku, gdzie byli zdecydowanie gorszym zespołem. Stłamsiliśmy ich całkowicie i tylko naszej kiepskiej skuteczności goście zawdzięczają niski wynik. Pomogli nam też trochę, bo oba gole zdobyliśmy po rzutach karnych.

Powiślanka Lipsko 2:0 Górnik Łęczna
Jeremicz k. 6', k. 53' - Ossoliński cz.k. 74'


Puchar Polski
13/08/2025, 3. runda

Los nas nie oszczędził i już w 3. rundzie dolosował nam Lech Poznań. Większych szans nam z Mistrzem Polski nie dawano, a ja chciałem uniknąć pogromu i chociaż nawiązać walkę. Cóż, pogromu uniknąć się nie udało... ale Poznaniakom! 11 tysięcy fanów Kolejorza obejrzało jak zespół z I ligi gromi ich ulubieńców 6:2! Już po 45 minutach było 4:0 i wszyscy, włącznie ze mną, byli w szoku. Złośliwi powiedzą, że Lech zagrał młodzieżą, na szpicy grał 16 latek, ale co nas to obchodzi? My mamy święto! Hattricka strzelił Miletic, a taki występ na pewno nie pomoże zatrzymać nam go w klubie. Już teraz pytają o niego kluby z Ekstraklasy, póki co sam Miletic nie zgłasza problemów, a i chętni nie są bardzo nachalni.

Lech Poznań (1L) 2:6 Powiślanka Lipsko
Nowak 57', Kieliba 67' - Miletic 22', 24', 49', Marziani sam. 25', Szewc 36', Adkonis 87'


I liga
17/07/2025, 3/34

Mecz z Lechią Tomaszów był naszym pierwszym w roli faworyta. Z tej roli wywiązaliśmy się świetnie, bowiem gospodarzom nie daliśmy cienia szansy. Wygraliśmy pewnie, a wynik były wyższy, gdyby nie doskonała dyspozycja golkipera Lechii.

Lechia Tomaszów 1:4 Powiślanka Lipsko
Gąska 37', Jęwula cz.k. 64' - Trklja 3', Miletic 14', Martincek 60', Glik 90+1'


I liga
23/08/2025, 4/34

Spotkanie z Zagłębiem Sosnowiec, było nie było kolejnym faworytem do awansu, zagraliśmy nieco inną taktyką. Nie zagraliśmy wielkiego meczu, ale na notujące słaby start sezonu Zagłębie to wystarczyło. Zbyt wielu ciekawych okazji w tym spotkaniu nie obejrzeliśmy, ale dzięki dobrej skuteczności wygraliśmy 2:0.

Powiślanka Lipsko 2:0 Zagłębie Sosnowiec
Miletic 14’, Martincek 77’


Po 4 kolejkach mamy 9 punktów i zajmujemy 3. miejsce w tabeli. Do końca okienka transferowego zostało 8 dni i nie sądzę, aby coś jeszcze miało się wydarzyć. W 4. rundzie PP zagramy z Pogonią II.

Odnośnik do komentarza

Zobaczymy, zobaczymy, póki co nie chwalmy dnia przed zachodem słońca :P

 

 

 

I liga

27/08/2025, 5/34

 

Kolejka nr. 5 to starcie z beniaminkiem, Sandecją Nowy Sącz. Na terenie rywala wyraźnie dominowaliśmy i już po 20 minutach powinniśmy prowadzić 3 bramkami. Brakowało nam jednak szczęścia i skuteczności, a bramkarza gospodarzy pokonaliśmy dopiero po rzucie karnym. Pod koniec pierwszej połowy lekkiego urazu, jak się potem okazało chwilowego, doznał Martincek i nasza siła ofensywna uległa znacznemu osłabieniu. Po przerwie nie działo się już za wiele, Sandecja strzeliła bramkę z niczego, ale udało nam się odzyskać prowadzenie w końcówce.

 

Sandecja Nowy Sącz 1:2 Powiślanka Lipsko

Karpenko 68’ – Miletic k. 9’, Trklja 83’

 

I liga

30/08/2025, 6/34

 

Wigry to zespół, z którym grać raczej nie lubimy, a wyniki to potwierdzają. Nie inaczej było i tym razem, a poza jedną kontrą gości nie wydarzyło się w tym meczu absolutnie nic godnego uwagi.

 

Powiślanka Lipsko 0:0 Wigry

 

 

Transfery do klubu

Wbrew zapowiedziom sprowadziłem do klubu jeszcze jednego zawodnika. Sytuacja w spotkaniu z Sandecją pokazała, że potrzebny nam zawodnik podobny do Martincka, a Kalarus nie do końca mnie przekonuje. Dlatego też sprowadziłem do klubu Martina Boyadzhieva. 20 letni Bułgar nie tylko przypomina charakterystyką Ivana, ale też może wypełnić miejsce dla zawodnika u21, co pozwala mi na większą swobodę w wyborze składu. Martin jest u nas na wypożyczeniu, płacimy mu 100% pensji, a jakbyśmy chcieli, to możemy go wykupić za 325 tys. zł.

 

Martin Boyadzhiev (ex Vereya Stara Zagora) – wyp. 100% pensji, wykup 325 tys. zł

 

 

I liga

03/09/2025, 7/34

 

Pierwszy mecz po zamknięciu okienka transferowego graliśmy z GKSem Tychy, czyli z zespołem, z którym jeszcze bardziej nie lubimy grać. Na 7 starć z nimi nie wygraliśmy ani jednego i tylko 3 razy zremisowaliśmy! Nie wiele wskazywało, abyśmy mieli się przełamać i tym razem. Przez godzinę na boisku nie działo się w zasadzie nic i dopiero wejście Miletica w 67. minucie znacznie ożywiło obraz gry. Po 80 nudnych minutach kibice obejrzeli pasjonującą końcówkę, w trakcie której padło aż 4 bramki. Trzy dla nas, wszystkie strzelona przez będącego w wybornej formie strzeleckiej Miletica.

 

GKS Tychy 1:3 Powiślanka Lipsko

Mróz 84’ – Miletic 82’, k. 89’, 90+3’

 

 

I liga

06/09/2025, 8/34

 

Ruch Chorzów to główny faworyt do awansu, a póki co gra żenująco słabo i po 7 meczach znajdował się na 16. miejscu w tabeli. Swoich notowań na pewno nie poprawili w starciu z nami. Szybko strzelona bramka dała nam nieco spokoju, a przez znaczną część spotkania działo się nie wiele. Dopiero w końcówce Ruch otworzył się, co pozwoliło nam skutecznie kontrować i wbić im serbski gwóźdź do trumny, a nawet dwa.

 

Ruch Chorzów 0:3 Powiślanka Lipsko

Trklja 6’, Miletic 79’, 86’

 

 

 

8 kolejek za nami, jest dobrze. Przed nami w tabeli jedynie Odra Opole, co jest o wiele większą niespodzianką, niż nasze drugie miejsce. Trklja z Mileticiem i Martinckiem mocno ciągną nas w górę i o ile nie zwolnią, to wyciągną nas aż do Ekstraklasy, a na razie mamy 4 punkty przewagi nad 3. miejscem.

Odnośnik do komentarza

Tak tak, OPL.


I liga
13/09/2025, 9/34

Kotwica Kołobrzeg to trzeci z beniaminków, z którymi przyjdzie nam się w tym sezonie mierzyć. Mecz zdołaliśmy zakończyć bardzo szybko, bo już po 30 minutach mieliśmy pewne, dwubramkowe prowadzenie. Przed przerwą podwyższyliśmy jeszcze wynik i na drugie 45 minut wyszliśmy z celem utrzymania korzystnego rezultatu. Sztuka ta nam się udała, a chwile po meczu okazało się, że jesteśmy nowym liderem I ligi.

(2.) Powiślanka Lipsko 3:0 Kotiwca (13.)
Martincek 7’, Trklja 29’, Miletic 41'

 

I liga
20/09/2025, 10/34

Mecze z Rakowem raczej nie należą do wyrównanych, a zwycięstwa są zazwyczaj pewne i zasłużone. Tym razem starły się dwie będące w bardzo dobrej formie drużyny i... nie było lepszej. Gdyby nie potężna bomba z dystansu mecz skończyłby się bezbramkowym remisem. Co gorsza Adkonis wypadł na 2 tygodnie wskutek kontuzji, a to oznacza, że zostaliśmy z Baranowskim, który jest raczej zawodnikiem na ostatnie 15 minut, a nie na całe spotkania.

(1.) Powiślanka Lipsko 0:1 Raków (3.)
Toufiqui 20’


Puchar Polski
24/09/2025, 4. runda

Starcie z rezerwami Pogoni powinno być najłatwiejszym meczem w tym sezonie. Pewny swego pozwoliłem odpocząć najważniejszym zawodnikom i... przegraliśmy 0:1. Żałosny mecz i druga porażka z rzędu.

(2L) Powiślanka Lipsko 0:1 Pogoń II (4L)
Baranowski cz.k. 83’ – Marczuk 30’


I liga
27/09/2025, 11/34

Po dwóch porażkach graliśmy z Bytovią. Rywal nie był zbyt wymagający, więc liczyłem, że uda nam się powrócić na dobre tory. Potrzebowaliśmy zwycięstwa, bramek i dobrej gry. Po 20 minutach wszystko wyglądało dobrze, tworzyliśmy okazje, ale nie potrafiliśmy ich wykorzystać. Pomogli nam gospodarze wbijając samobója, ale po tym golu nasza gra znacząco się pogorszyła. W drugiej połowie znowu mieliśmy problem, aby zrobić co kolwiek.

(16.) Bytovia 2:2 Powiślanka Lipsko (1.)
Żyra 59’, Brzęczek k. 70’ – Tonn sam. 26’, Martincek 63’


I liga
04/10/2025, 12/34

Przed bardzo ważnym meczem z Odrą Opole dałem wszystkim zawodnikom 3 dni wolnego licząc, że świeższy zespół będzie w stanie powrócić na zwycięską ścieżkę. Cóż, prawie się udało, zabrakło tylko 5 goli.

(3.) Odra Opole 5:1 Powiślanka Lipsko (2.)
Micin 18’, Nawrotka 40’, 49’, 75’, Richtarech 62’ – Miletic 17’, Glik cz.k. 32’


I liga
08/10/2025, 13/34

Nasza forma była daleka od ideału, a czekał na nas kolejny wymagający przeciwnik w postaci Stali Mielec, spadkowicza z Ekstraklasy. Nie wiem co pomogło, zwiększenie obciążeń treningowych, większa ilość treningu meczowego czy po prostu moi zawodnicy przypomnieli sobie jak się gra w piłkę, ale znowu zobaczyłem drużynę, która chce grać i wygrywać, a co najważniejsze – potrafi to robić. Mimo kiepksiego początku spotkania potrafiliśmy odwrócić losy meczu, a gdybyśmy byli bardziej skuteczni, to strzelilibyśmy jeszcze ze 3 bramki. Taki wynik jednak w pełni mnie zadowala i mam nadzieję, iż jest to koniec kryzysu.

(3.) Powiślanka Lipsko 4:1 Stal Mielec (4.)
Martincek 24’, Miletic 47’, 54’, 60’, H. Adkonis cz.k. 90’ – Witczak 15’


Wrześniowo-październikowy kryzys kosztował nas miejsce w strefie dającej awans. Na szczęście ani Odra, ani Raków nie uciekły nam za daleko, bo do obu tych drużyn tracimy zaledwie punkt.

Odnośnik do komentarza

I liga
12/10/2025, 14/34

Po dobrym meczu ze Stalą Mielec przyszło nam się mierzyć z Pniówkiem. Przez 90 minut nie działo się absolutnie nic, a potem zdobyliśmy bramkę z niczego. 3 punkty cieszą, ale styl nie.

(3.) Powiślanka Lipsko 1:0 Pniówek Pawłowice Śl. (7.)
Martincek 90+1’


I liga
19/10/2025, 15/34

W kolejnej kolejce mierzyliśmy się z Chojniczanką znajdującą się w strefie spadkowej, więc liczyłem na kilka bramek i dobry mecz. Długo się męczyliśmy, ale w końcu objęliśmy prowadzenie dzięki strzałowi z dystansu Adkonisa. Niestety, chwilkę potem Jeremicz wyleciał z boiska i zrobiło się nieciekawie.

(3.) Powiślanka Lipsko 1:1 Chojniczanka (16.)
Adkonis 54’, Jeremicz cz.k. 55’ – Bartkowski 87’


I liga
25/10/2025, 16/34

Ze Zniczem Pruszków raczej do tej pory nie mieliśmy większych problemów. Nie inaczej było i tym razem i w Pruszkowie wygraliśmy pewnie i zasłużenie. Gospodarze grali przez godzinę w 10, więc dodatkowo ułatwili nam zadanie.

(13.) Znicz Pruszków 0:2 Powiślanka Lipsko (3.)
Koziorowski cz.k. 32’ – Miletic 9’, Trklja 66’


I liga
01/11/2025, 17/34

W 17. kolejce naszym rywalem był GKS Katowice. Miałem problem ze składem, ponieważ nie mogłem skorzystać z aż 6 zawodników, z czego 5 pewnie znalazłoby się w podstawowym składzie. W naszych poprzednich starciach nie zdarzyło się, aby w jednym mecze do bramki trafiały dwie drużyny i to się nie zmieniło. W tak okrojonym składzie nie liczyłem na jakiekolwiek punkty i miałem rację. GKS był o wiele lepszym zespołem i w pełni zasłużył na wygraną. Ponadto mecz kończyliśmy w 9, więc już w ogóle nie ma o czym mówić. Najgorsze jest to, że Trklja doznał urazu i w tym roku już go na boisku nie zobaczymy. Z innych rzeczy – Baranowski przekonał mnie w 100%, że jest idiotą i nie zasługuje na grę w moim klubie. Już go więcej w barwach Powiślanki nie zobaczymy.

(3.) Powiślanka Lipsko 0:1 GKS Katowice (5.)
Baranowski cz.k. 52’ – Szołtys 61’


I liga
08/11/2025, 18/34

Do końca roku jeszcze dwa mecze, a lista niedostępnych coraz większa, w tym momencie jest to 8 piłkarzy. Przeciwnik był tak samo, a może nawet bardziej wymagający, więc ponownie na wiele nie liczyłem. Nie wiele wskazywało, abyśmy mieli coś w tym spotkaniu ugrać, ale na szczęście w samej końcówce udało nam się wyprowadzić zabójczy kontratak i uratować chociaż punkt.

(3.) Powiślanka Lipsko 1:1 Zagłębie Lubin (4.)
Majsner 75’ – Barzyński 3’


I liga
15/11/2025, 19/34

Ostatnie spotkanie tego roku graliśmy z zamykającym tabelę Górnikiem Łęczna. Jako że miałem już do dyspozycji wszystkich zawodników, to liczyłem na dobry mecz w naszym wykonaniu. Zawiodłem się jednak, bo graliśmy bardzo słabo, a Górnik powinien strzelić nam z 5 goli. Niewykorzystane sytuacje się mszczą i gospodarze się o tym boleśnie przekonali.

(18.) Górnik Łęczna 0:2 Powiślanka Lipsko (3.)
Ossoliński sam. 18’, Martincek 43’


Rok zakończymy na 3. miejscu z 3 punktową stratą do otwierającego tabelę Rakowa. Mamy tyle samo punktów, co zajmująca 2. miejsce Odra Opole, ale fatalny bilans w spotkaniach bezpośrednich (porażka 1:5). Jeżeli Miletic odzyska formę, to z awansem nie powinno być problemu – jeżeli Serb strzelał gola, to wygrywaliśmy, było tak zawsze z wyjątkiem wspomnianej wcześniej porażki z Odrą Opole. W ostatnich 11 meczach Milutin strzelił 5 bramek, z czego 3 w jednym spotkaniu. Jego kryzys formy widocznie wpływa na nasze wyniki i niechętnie przyznaję, iż jesteśmy niesamowicie uzależnieni od jego formy. Może gdyby był ktoś, kto na niego naciska, Serb starałby się bardziej, przez cały czas. Yankov póki co występował bardzo rzadko, ale przez ponad 300 minut na boisku nie zrobił absolutnie nic, co zachęciłoby mnie do stawiania na niego.

Problem ten planuje rozwiązać ściągając z wypożyczenia Garbacza, którego w Łodzi chyba karmili sterydami, bo przez pół roku poczynił ogromne postępy.

Tabela

Odnośnik do komentarza

Zobaczymy...

 

 

Sparingi
KcSdGRg.png


Transfery do klubu
Dino Hasanovic – WT
Konstantinos Kyriakou – WT


Zimy w Lipsku są spokojne i nie inaczej było tym razem. W sparingach testowałem nową taktykę, wyniki są obiecujące, udało nam się m.in. wygrać z Wisłą Kraków czy Sunderlandem.

Pierwszym nowym zawodnikiem jest Dino Hasanovic, który ma pogłębić rywalizację w środku pola. Baranowskiego już miałem dość i za każdym razem, gdy musiałem wprowadzać go na boisko, bałem się o wynik. Dino jest niezłym zawodnikiem, trochę odstaje fizycznie, ale przez całą karierę dawał radę, więc nie martwię się o to. Na początku lutego odezwał się do mnie agent Konstantinosa Kyriakou. Z pierwszego raportu wynikało, iż jest to zawodnik obdarzony dużym talentem, a że widełki miał ciekawe, to zaoferowałem mu kontrakt. Wygląda fajnie, więc zobaczymy co z niego wyrośnie.

Miletic został bez większego zaskoczenia wybrany piłkarzem roku I ligi. Dla kontrastu na początku stycznia otrzymałem również i fatalną wiadomość – u Trklji wykryto zakrzepicę i Bośniak będzie pauzował około 5 miesięcy, co oznacza, że jest duża szansa, iż nie zobaczymy go już w tym sezonie. Co gorsza, nie znalazłem żadnego zawodnika, który za rozsądne pieniądze był w stanie go zastąpić i zostaliśmy na prawym skrzydle z samym Majsnerem.

Odnośnik do komentarza

I liga
07/03/2026, 20/34

Przez cały mecz nie działo się absolutnie nic.

(3.) Powiślanka Lipsko 0:0 Lechia Tomaszów (7.)


I liga
11/03/2026, 21/34

W meczu z Sandecją byliśmy faworytem. Niestety, cały mecz musieliśmy grać w osłabieniu. Postawiłem na Kyriakou w pierwszym składzie, a ten wytrzymał na boisku nie całe dwie minuty. Na kolejne występy będzie musiał długo poczekać.

(2.) Powiślanka Lipsko 0:2 Sandecja Nowy Sącz (11.)
Kyriakou cz.k. 2’ – Makuch 52’, Gil 82’


I liga
14/03/2026, 22/34

Odra Opole wiosnę zaczęła jeszcze gorzej od nas, dlatego pomimo 1 punktu w dwóch poprzednich meczach udało nam się wyprzedzić ich w tabeli. Choć zwycięstwa z Zagłębiem Sosnowiec potrzebowaliśmy bardzo, to zaczęliśmy źle, bo już w 3. minucie straciliśmy bramkę po rzucie wolnym. Długo się męczyliśmy, ale w końcu odrobiliśmy straty, a w końcówce zdobyliśmy zwycięskiego gola. Styl fatalny, ale 3 punkty bardzo ważne.

(8.) Zagłębie Sosnowiec 1:2 Powiślanka Lipsko (2.)
Michalak 3’ – Miletic 34’, Majsner 80’


I liga
21/03/2026, 23/34

Mecz z Wigrami był nudny jak flaki z olejem. Na początku spotkania objęliśmy prowadzenie dzięki strzałowi z dystansu, gospodarze wyrównali po rzucie rożnym i tyle. Nawet fakt, iż graliśmy prawie całą drugą połowę w przewadze nie wiele pomógł.

(6.) Wigry 1:1 Powiślanka Lipsko (2.)
Skoczylas 45+1’, Lech cz.k. 55’ – Martincek 23’


I liga
25/03/2026, 24/34

Dobra wiadomość przed meczem z GKSem Tychy była taka, że Odra i Raków grają na wiosnę nawet gorzej od nas. Inna dobra informacja jest taka, że wreszcie zagraliśmy dobry mecz. Gdyby Miletic był skuteczny, to w godzinę miałby hattricka, a tak – przez 90 minut utrzymywał się wynik bezbramkowy. Na nasze szczęście obrońca GKSu w 90. minucie postanowił kiwać się w swoim polu karnym, co skrzętnie wykorzystał zmienniający Miletica Garbacz.

(2.) Powiślanka Lipsko 1:0 GKS Tychy (11.)
Garbacz 90’


I liga
29/03/2026, 25/34

Do spotkania z Ruchem Chorzów przystępowaliśmy w roli faworyta, ale za naszymi plecami wciąż czaiły się Raków Częstochowa i Zagłębie Lubin. Przed spotkaniem znaliśmy jednak wyniki naszych rywali i wiedzieliśmy, że w razie zwycięstwa wskoczymy na 1. miejsce i odskoczymy 3. zespołowi na 4 punkty. Mecz był świetnym widowiskiem, a Ruch godnym przeciwnikiem. Bądź co bądź jest to spadkowicz z Ekstraklasy, nawet jeżeli w tym sezonie walczy o utrzymanie w I lidze. Zagraliśmy dobrze, ale znowu brakowało nam skuteczności. Dodatkowo obrona zrobiła sobie chyba dzień wolnego i mecz zakończył się remisem. Na meczu padł rekord w liczbie widzów – przyszło 1942 osoby.

(2.) Powiślanka Lipsko 2:2 Ruch Chorzów (14.)
Garbacz 35’, Majsner 73’ – Zwoliński 38’, Brugnano 74’


Chociaż początek rundy wiosennej raczej nie należy do udanych, to i tak wdrapaliśmy się w tabeli na 2. miejsce, a to wszystko dzięki fatalnej formie naszych rywali. W normalnych okolicznościach zdobycie 9 punktów w 6 meczach raczej nie pomogłoby odrobić strat w tabeli. Tymczasem nad 3. Rakowem mamy 2 punkty przewagi i jesteśmy coraz bliżej wymarzonego awansu.

Odnośnik do komentarza

Trzeba było zagrać z kimś mocniejszym, żeby się na Tęczę przygotować ;)

Makk, przecie jest dobrze, nie? :>

 

 

I liga
04/04/2026, 26/34

Mecz z Kotwicą powinniśmy wygrać, a byliśmy tego wieczoru fatalni. Poza dwoma golami Kotwicy nie wydarzyło się nic. Jedyna dobra wiadomość jest taka, że Raków również przegrał.

(7.) Kotwica 2:0 Powiślanka Lipsko (2.)
Balaj 16’, Jesic 34’


I liga
08/04/2026, 27/34

8 kwietnia graliśmy prawdopodobnie mecz o awans, a naszym rywalem był będący w równie fatalnej formie Raków. Po żałosnym widowisku przegrywamy 1:2 i znowu musimy gonić czołówkę.

(3.) Raków 2:1 Powiślanka Lipsko (2.)
Wojczuk k. 10’, 82’ – Majsner 38’


I liga
11/04/2026, 28/34

Spotkanie ze znajdującą się w strefie spadkową Bytovią po prostu musieliśmy wygrać i tak też się stało. Postawiłem na zawodników, którzy w tym sezonie rozegrali mniej spotkań i mi się to opłaciło. Nie tylko najważniejsi zawodnicy odpoczęli, ale i zmiennicy udowodnili, że potrafią coś wnieść do drużyny. Co więcej, było to chyba nasze najlepsze spotkanie w tym roku kalendarzowym, więc to też coś oznacza. Świetny mecz rozegrał Badziev strzelając bramkę i zaliczając dwie asysty. Po meczu okazało się, że Raków zremisował swoje spotkanie, więc wracamy na 2. miejsce w tabeli!

(3.) Powiślanka Lipsko 3:1 Bytovia (16.)
Majsner 34’, Boyadzhiev 49’, Miletic 79’ – Porochnicki 81’



I liga
18/04/2026, 29/34

Dobra wiadomość przed meczem ze Stalą była taka, że Trklja skończył leczyć uraz i wrócił do treningów. Gorzej, że na zmianę urazu doznał Majsner, którego już raczej w tym sezonie nie zobaczymy, a zanim Trklja wróci do formy, może być już za późno. Ze Stalą poradziliśmy sobie jednak nawet bez nominalnego prawego skrzydłowego. Kolejny świetny mecz zagrał Badziev tym razem zaliczając dwie asysty, akcje świetnie wykańczał Garbacz, który popisał się w tym spotkaniu hattrickiem. Jest to nasza pierwsza od października seria co najmniej dwóch zwycięstw z rzędu.

(9.) Stal Mielec 0:3 Powiślanka Lipsko (3.)
Garbacz 7’, 47’, 69’


I liga
25/04/2026, 30/34

W poprzednim starciu z Odrą dostaliśmy srogie lanie. Chcieliśmy się zemścić i to było widać, bo od pierwszego gwizdka sędziego rzuciliśmy się gościom do gardła. Strzeliliśmy bardzo szybko, ale nie zwalnialiśmy tempa, brakowało jednak skuteczności. Ta pojawiła się wraz z Mileticem, który wszedł na boisko na 15 minut, strzelił dwie bramki, doznał wstrząśnienia mózgu i opuścił boisko.

(2.) Powiślanka Lipsko 3:0 Odra Opole (4.)
Jeremicz 5’, Miletic k. 57’, 72’


Wygląda na to, że wreszcie odnaleźliśmy formę. Lepiej późno niż wcale, tym bardziej że rywale wciąż swojej szukają i na 4 kolejki przed końcem sezonu mamy już 6 punktów przewagi. Raków Częstochowa strzelił na wiosnę 3(!) bramki, z czego dwie nam, Odra Opole zdobyła 7 punktów w 11 meczach i jedynie Zagłębie Lubin błyszczy formą na wiosnę inkasując 25 z 33 punktów. Powinno być dobrze.

Tabela:

 

 

| Poz | Zespół | M | Wyg | R | P | ZdG | StG | RB | Pkt |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 1. | Zagłębie Lubin | 30 | 17 | 7 | 6 | 45 | 25 | 20 | 58 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 2. | Powiślanka Lipsko | 30 | 16 | 7 | 7 | 50 | 28 | 22 | 55 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 3. | Raków | 30 | 14 | 7 | 9 | 23 | 21 | 2 | 49 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 4. | Zagłębie Sosnowiec | 30 | 12 | 10 | 8 | 37 | 25 | 12 | 46 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 5. | Odra Opole | 30 | 13 | 5 | 12 | 33 | 37 | -4 | 44 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 6. | Lechia Tomaszów | 30 | 12 | 7 | 11 | 43 | 33 | 10 | 43 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 7. | GKS Tychy | 30 | 10 | 13 | 7 | 30 | 28 | 2 | 43 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 8. | GKS Katowice | 30 | 11 | 9 | 10 | 29 | 31 | -2 | 42 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 9. | Kotwica | 30 | 11 | 8 | 11 | 29 | 32 | -3 | 41 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 10. | Stal Mielec | 30 | 11 | 7 | 12 | 35 | 39 | -4 | 40 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 11. | Chojniczanka | 30 | 10 | 9 | 11 | 32 | 31 | 1 | 39 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 12. | Sandecja | 30 | 10 | 9 | 11 | 29 | 28 | 1 | 39 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 13. | Wigry | 30 | 9 | 11 | 10 | 27 | 23 | 4 | 38 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 14. | Ruch Chorzów | 30 | 9 | 8 | 13 | 30 | 36 | -6 | 35 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 15. | Znicz Pruszków | 30 | 7 | 11 | 12 | 30 | 45 | -15 | 32 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 16. | Pniówek Pawłowice Śl. | 30 | 6 | 12 | 12 | 20 | 33 | -13 | 30 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 17. | Górnik Łęczna | 30 | 6 | 11 | 13 | 27 | 38 | -11 | 29 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 18. | Bytovia | 30 | 7 | 7 | 16 | 29 | 45 | -16 | 28 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|

Odnośnik do komentarza

I liga
03/05/2026, 31/34

Z Pniówkiem nigdy nie grało nam się łatwo i podobnie było teraz, nawet pomimo faktu że graliśmy przez prawie cały mecz w przewadze. Wygraliśmy tylko dzięki dwóm bombom z dystansu. Pniówek po dwóch świetnych sezonach raczej spadnie z ligi. My z kolei prawdopodobnie awansujemy, bo Raków znowu stracił punkty i potrzebujemy już tylko 2 punktów do awansu!

(17.) Pniówek Pawłowice Śl. 0:2 Powiślanka Lipsko (2.)
Kędziora cz.k. 17’ – Boyadzhiev 7’, Kyriakou 68’


I liga
09/05/2026, 32/34

Jako że Chojniczanka wciąż nie jest pewna utrzymania, to nie spodziewałem się łatwego meczu. Zwycięstwa dałoby nam awans do Ekstraklasy, więc też nie mieliśmy ochoty tanio sprzedać skóry. Zagraliśmy jednak słabo, bez pomysłu, polotu i mecz przegraliśmy. Na szczęście Raków wciąż nie potrafi strzelać bramek i porażka w tym meczu okazała się bez znaczenia! Za rok zagramy w Ekstraklasie!

(12.) Chojniczanka 2:1 Powiślanka Lipsko (2.)
Ferenc 48’, Wojtkielewicz 66’ – Kyriakou 16’


I liga
16/05/2027, 33/34

Znicz walczy o utrzymanie, a my już mamy wakacje. Nie zależało mi kompletnie na tym meczu do tego stopnia, że zagrałem go ustawieniem 2-3-5 i... wygraliśmy 5:1.

(2.) Powiślanka Lipsko 5:1 Znicz Pruszków (15.)
Miletic 5’, Hinc 17’, Yankov 33’, Kalarus 44’, Martincek 78’ – Jonkisz 76’


I liga
23/05/2027, 34/34

W ustawieniu 2-3-5 zagraliśmy też z GKSem Katowice, ale jak się okazało, na lepszego rywala to nie wystarczy. Przegraliśmy zasłużenie, ale nikogo już to nie obchodziło, bo od dwóch tygodni świętowaliśmy awans do Ekstraklasy!

(7.) GKS Katowice 3:1 Powiślanka Lipsko (2.)
Banaszak 60’, 64’, Radwański 62’ – Chereda 62’


Wywalczenie awansu na pewno cieszy, ale musimy przyznać, że okoliczności były mocno sprzyjające. Najlepsza drużyna jesieni strzeliła na wiosnę 4 bramki (!), druga najlepsza – 5. My też nie błyszczeliśmy formą i tak naprawdę zaczęliśmy grać dopiero w połowie kwietnia. Ale to chyba norma w I lidze, bo 61 zdobytych punktów dałoby nam awans w 7 z 8 poprzednich sezonów.

 

 

Tabela

Odnośnik do komentarza

Jak co roku tak i teraz przyszedł czas na podsumowania. Tym razem postanowiłem to jednak zrobić w nieco innej formie. W spoilerze znajdują się statystyki wszystkich zawodników, a w podsumowaniu skupię się na najważniejszych punktach drużyny, bez których awans byłby niemożliwy.

Zaczym jednak przejdziemy do indywidualnych wyczynów moich podopiecznych, należy pochwalić drużynę jako całość i przytoczyć kilka statystyk. Nie sposób nie wspomnieć o naszej ofensywie, która była w tym sezonie najlepsza w lidze i w 34 spotkaniach wbiła 59 bramki, co daje ok. 1,73 gola na mecz. Dodając do tego bramki stracone w naszych starciach padało średnio 2,74 gola na mecz, czyli na pewno nie było nudno. Gorzej wyglądały nasze poczynania defensywne, bo bramek straciliśmy sporo. Sporo też faulowaliśmy, choć skuteczność odbiorów mieliśmy niezłą (69%). Frekwencja na naszym małym stadionie utrzymuje się już od jakiegoś czasu i wynosi około 1000 widzów na mecz. Nie jest to dużo, ale mam nadzieję, że rozbudowa stadionu i awans do Ekstraklasy zaowocują zwiększeniem liczby naszych fanów. Ani razu nie mieliśmy kompletu widowni. Na pensje wciąż wydajemy mniej niż większość ligi, a nasze finanse są stabilne, choć straciliśmy w tym sezonie 7 mln złoty. Najwięcej wydaliśmy na podatki, pensje zmieniły się nieznacznie. Wydamy jeszcze sporo, bo przecież trzeba rozbudować stadion, aby spełniał wymogi Ekstraklasy (najpierw 1000 miejsc, a jak się utrzymamy to kolejne 1,5 tys.). Rozbudowa potrwa 9 miesięcy, a do tego czasu będziemy domowe mecze grać na Arenie Lublin. Poza tym w większości statystyk byliśmy dość przeciętni, a awans jest wynikiem koszmarnej formy naszych rywali. Gdyby Raków z Odrą utrzymały tempo z jesieni, to o awansie moglibyśmy jedynie marzyć.

A komu zawdzięczamy awans w największym stopniu?

Zaczynając od tyłu warto pochwalić Kacpra Chorążkę. Nasz golkiper ma za sobą bardzo dobry rok, w którym był praktycznie bezbłędny. Nie zawalił żadnej bramki, a w 33 spotkaniach popełnił jedynie 9 błędów. 13 razy zachował czyste konto, a jego średnia straconych goli na mecz spadła poniżej jednego. Wciąż jest stosunkowo młody jak na bramkarza, bo ma jedynie 27 lat i może stać się jeszcze lepszym zawodnikiem.

W obronie ciężko kogokolwiek wyróżnić, bo ta formacja trochę kulała. Żadnyc zastrzeżeń nie mam tak naprawdę tylko do prawych obrońców, czyli Żebrowskiego i Bakowicza. W ofensywie za wiele nie zdziałali, ale przynajmniej w obronie zawsze grali dobrze. Nieźle sprawdził się też Piwowar, ale że jest to już dość stary zawodnik, to jego przygoda z klubem kończy się na tym sezonie.

O środkowych pomocnikach kolejny rok nie mogę powiedzieć złego słowa, ale też nie ma kogo wyróżniać. Stabilnie, ale dupy nie urywa.

Wreszcie przechodzimy do graczy stricte ofensywnych, czyli słowacko-bośniacko-serbskiego motoru napędowego drużyny. Najwięcej minut na boisku z zawodników z pola zaliczył Martincek, dla którego sezon 2025/26 był bardzo udany. Słowak był najlepszym asystentem w drużynie i drugim jej strzelcem, zaliczył też tyle samo kluczowych podań, co Miletic. Nie wystrzegł się jednak błędów, których popełnił sporo, a 3 z nich kosztowały nas utratę bramki. Najwięcej biegający zawodnik w drużynie, płuca zespołu. Na wiosnę trochę przygasł, ale wtedy jego miejsce wypełnił Boyadzhiev. Martincek znalazł się w 11 sezonu I ligi.

Boyadzhiev jest chyba największą niespodzianką tego sezonu. Na jesieni grał mało, bo w bardzo dobrej formie był Martincek. Gdy jednak Słowakowi zaczęło brakować paliwa, to Bułgar godnie go zastąpił. Może nie ma porywających statystyk, ale swoją prawdziwą szansę otrzymał dopiero pod koniec sezonu. Kwotę wykupu już wpłaciłem, więc Martin będzie z nami jeszcze przez dwa lata.

Po drugiej stronie biegał Trklja, który pewnie pobiłby klubowy rekord asyst (14), gdyby nie kontuzja wykluczająca go z prawie całej rundy wiosennej. Brakowało nam go i to było widać, chociaż Majsner też dał od siebie sporo. Trklja to jednak inna klasa zawodnika.

Na szpicy występował Miletic, czyli największa gwiazda zespołu, bez dwóch zdań. Serb ma za sobą drugi fantastyczny sezon z rzędu, a tym razem został najelepszym strzelcem I ligi oraz znalazł się w 11 sezonu. Przyczyniał się do zdobyczy bramkowych co 84 minuty, czyli statystycznie był gwarancją ponad 1 bramki na mecz. Po fantastycznym początku sezonu trochę obniżył loty i o mały włos przegrałby rywalizacje o koronę Króla Strzelców. Ciekawe jak poradzi sobie w Ekstraklasie.

 

Statystyki:

 

 

| Nazwisko              | Pozycja             | Wiek | Kraj  | Wyst.  | Min.   | Strc.  | Sps  | Obs  | Mecze bez utraty gola   | Sgol/90 | Pod %   | Błędy | Zaw Br | ZM  | Śr. Oc.       | Dyst./90  | Wygasa      | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| Kacper Chorążka       | BR                  | 27   | POL   | 33     | 2.970  | 32     | 20   | 31   | 13                      | 0,97    | 55%     | 9     | 0      | 0   | 7,02          | 4,3 km    | 30/6/2027   | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| Sebastian Engel       | BR                  | 27   | POL   | 4      | 390    | 6      | 7    | 10   | 0                       | 1,38    | 50%     | 1     | 0      | 0   | 7,15          | 4,5 km    | 30/6/2026   | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| Nazwisko              | Pozycja             | Wiek | Wyst.  | Kraj | Min.  | Br | As.| Śr. Oc. | Odb% | Pod % | Doś C/P | % Głw | % strzałów | K Pod | K Odb | Błędy | Zaw Br | Dyst./90 | ZM | Brm/90 | Wygasa    | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Piotr Piwowar         | O (PL)              | 32   | 12 (4) | POL  | 1.189 | 0  | 0  | 7,01    | 54%  | 82%   | 4%      | 48%   | 50%        | 3     | 1     | 21    | 0      | 12,4 km  | 0  | -      | 30/6/2026 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Bartosz Bakowicz      | O (PL), WO (P)      | 22   | 20 (6) | POL  | 1.863 | 0  | 3  | 6,99    | 81%  | 74%   | 15%     | 82%   | 17%        | 7     | 1     | 20    | 0      | 12,6 km  | 2  | -      | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Drago Miskovic        | O (L)               | 21   | 23 (2) | CRO  | 2.054 | 0  | 1  | 6,87    | 68%  | 72%   | 12%     | 78%   | 0%         | 4     | 2     | 36    | 0      | 12,6 km  | 0  | -      | 30/6/2026 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Olexiy Chereda        | O (Ś)               | 32   | 6 (5)  | UKR  | 615   | 1  | 0  | 7,01    | 88%  | 59%   | 0%      | 65%   | 33%        | 3     | 0     | 7     | 0      | 10,1 km  | 0  | 0,15   | 30/6/2026 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Bartosz Szewc         | O (Ś)               | 24   | 26 (6) | POL  | 2.464 | 1  | 0  | 6,92    | 80%  | 63%   | 0%      | 77%   | 8%         | 2     | 4     | 33    | 0      | 9,7 km   | 0  | 0,04   | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Nikita Gailis         | O (Ś)               | 24   | 25 (3) | LVA  | 2.244 | 0  | 0  | 6,84    | 62%  | 63%   | 0%      | 74%   | 36%        | 3     | 4     | 33    | 1      | 9,7 km   | 0  | -      | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Metodi Georgiev       | O (Ś)               | 24   | 17 (4) | BUL  | 1.450 | 0  | 0  | 6,84    | 73%  | 58%   | 100%    | 77%   | 12%        | 2     | 1     | 19    | 0      | 9,8 km   | 0  | -      | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Mateusz Żebrowski     | O/WO (P), DP, P (P) | 30   | 20 (4) | POL  | 1.812 | 0  | 1  | 7,10    | 65%  | 80%   | 15%     | 78%   | 20%        | 12    | 1     | 22    | 0      | 12,6 km  | 0  | -      | 30/6/2026 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Dino Hasanovic        | DP, P (Ś)           | 30   | 6 (4)  | BIH  | 605   | 0  | 2  | 7,03    | 71%  | 89%   | 33%     | 50%   | 20%        | 2     | 0     | 20    | 0      | 12,6 km  | 0  | -      | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Marcin Glik           | DP, P (Ś)           | 26   | 27 (3) | POL  | 2.347 | 1  | 3  | 7,01    | 81%  | 86%   | 8%      | 48%   | 17%        | 7     | 1     | 65    | 1      | 12,8 km  | 0  | 0,04   | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Henryk Adkonis        | DP, P (Ś)           | 26   | 23 (3) | POL  | 1.949 | 2  | 2  | 7,05    | 69%  | 88%   | 0%      | 53%   | 45%        | 10    | 1     | 36    | 1      | 13,2 km  | 1  | 0,09   | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Konrad Jeremicz       | DP, P/OP (Ś)        | 25   | 27 (3) | POL  | 2.400 | 3  | 1  | 7,11    | 79%  | 87%   | 16%     | 60%   | 44%        | 22    | 0     | 34    | 0      | 13,7 km  | 3  | 0,11   | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Konstantinos Kyriakou | DP, P/OP (Ś)        | 18   | 6 (4)  | CYP  | 536   | 2  | 1  | 7,30    | 78%  | 86%   | 33%     | 39%   | 50%        | 3     | 0     | 5     | 0      | 13,3 km  | 1  | 0,34   | 30/6/2028 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Martin Boyadzhiev     | P (LŚ), OP (L)      | 21   | 12 (7) | BUL  | 1.007 | 2  | 4  | 7,03    | 79%  | 72%   | 9%      | 29%   | 52%        | 14    | 0     | 8     | 0      | 13,2 km  | 1  | 0,18   | 30/6/2026 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Ivan Martincek        | P (Ś), OP (PLŚ)     | 25   | 32 (3) | SVK  | 2.799 | 9  | 12 | 7,17    | 83%  | 81%   | 12%     | 27%   | 39%        | 28    | 0     | 38    | 3      | 13,9 km  | 3  | 0,29   | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Tomasz Kalarus        | P (Ś), OP (LŚ)      | 22   | 2 (3)  | POL  | 201   | 1  | 0  | 7,33    | 50%  | 85%   | 0%      | 58%   | 50%        | 2     | 0     | 3     | 0      | 12,9 km  | 0  | 0,45   | 30/6/2026 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Piotr Hinc            | P/OP (Ś)            | 26   | 8 (3)  | POL  | 685   | 1  | 1  | 6,91    | 46%  | 83%   | 0%      | 41%   | 44%        | 5     | 0     | 11    | 0      | 13,8 km  | 0  | 0,13   | 30/6/2026 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Grzegorz Majsner      | OP (P)              | 32   | 8 (5)  | POL  | 755   | 5  | 1  | 7,02    | 45%  | 74%   | 12%     | 42%   | 35%        | 7     | 0     | 17    | 0      | 13,1 km  | 1  | 0,60   | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Muhamed Trklja        | OP (P)              | 21   | 22 (4) | BIH  | 1.992 | 5  | 10 | 7,24    | 55%  | 79%   | 12%     | 55%   | 39%        | 21    | 0     | 24    | 0      | 13,4 km  | 4  | 0,23   | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Milutin Miletic       | OP (Ś), N (Ś)       | 28   | 28 (5) | SRB  | 2.463 | 23 | 6  | 7,27    | 59%  | 82%   | 12%     | 25%   | 56%        | 28    | 0     | 19    | 0      | 11,9 km  | 6  | 0,84   | 30/6/2027 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Adrian Garbacz        | OP (Ś), N (Ś)       | 19   | 9 (4)  | POL  | 770   | 5  | 1  | 6,97    | 62%  | 79%   | 0%      | 33%   | 51%        | 4     | 0     | 5     | 0      | 11,6 km  | 1  | 0,58   | 29/6/2028 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 
| Rosen Yankov          | N (Ś)               | 20   | 7 (7)  | BUL  | 674   | 1  | 1  | 6,78    | 0%   | 82%   | 18%     | 31%   | 53%        | 10    | 0     | 3     | 0      | 12,0 km  | 0  | 0,13   | 30/6/2026 | 
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------| 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
  • Makk zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...