Skocz do zawartości

Historyczny moment


Iwabik

Rekomendowane odpowiedzi

​W tym raczej szanse marne, bo choć do 5. miejsca tracimy tylko 4 punkty, to kalendarz mega ciężki. Jedynie przez Puchar Francji.

 

Marzec 2032

 

 

02.03.2032, Coupe de France, 11. runda

(3L) US Orleans 0:1 FC Lorient (1L) [Dimba 80']

 

06.03.2032, Ligue 1, 30/38

(10.) Stade Rennais 3:1 FC Lorient (8.) [batista 8', Yenga 59', Shehata 90' - Jimenez 38']

 

14.03.2032, Ligue 1, 31/38

(9.) FC Lorient 0:0 PSG (2.)

 

20.03.2032, Ligue 1, 32/38

(7.) OGC Nice 2:2 FC Lorient (9.) [Daumas 4', Issa 5' - Roy 27', Abdouni 43']

 

 

Marzec był... dziwny. Zdobyliśmy punkty w spotkaniach, w których tego się zupełnie nie spodziewałem, a przegraliśmy starcie, które miałem nadzieję wygrać. Przeszliśmy obok spotkania ze Stade Rennais, a to już nam się w tym sezonie zdarzyło niejednokrotnie i kosztowało nas trochę oczek. Punkt ugrany z PSG to prezent od losu, ale z Nice powalczyliśmy. Łatwe losowanie w Pucharze Francji wcale nie było tak łatwe, jak się wydawało, a grający w 3. lidze US Orleans dzielnie bronił się przez całe spotkanie i dopiero w końcówce wcisnęliśmy im bramkę. W ćwierćfinale zagramy z Nimes Olympique, więc szansę na półfinał mamy sporą.

 

Tabela

Odnośnik do komentarza

Kwiecień 2032

 

 

07.04.2032, Coupe de France, Ćwierćfinał

(1L) Nimes Olympique 1:1 (3:1k) FC Lorient (1L) [Ljubisavljevic 37' - Dimba 3']

 

11.04.2032, Ligue 1, 33/38

(9.) FC Lorient 2:0 Olympique Lyonnais (3.) [Jimenez 31', Roy 42']

 

17.04.2032, Ligue 1, 34/38

(11.) RC Lens 0:0 FC Lorient (8.)

 

24.04.2032, Ligue 1, 35/38

(9.) FC Lorient 1:0 Olympique Marseille (5.) [Jimenez 65']

 

 

Kwiecień rozpoczął się sporym rozczarowaniem, jakim była porażka z Nimes Olympique. W całym meczu nie zagraliśmy ani jednej dobrej akcji, a rzuty karne były podsumowaniem naszej beznadziejności - zaledwie 1 wykorzystana jedenastka na 4. Dużo lepiej graliśmy w lidze, wygrywając z Lyonem czy Marseille. Spodziewałem się porażek w tych spotkaniach, a dwukrotnie potrafiliśmy zaskoczyć rywala i wygrać mecz. W takiej sytuacji szkoda bardzo remisu z Lens czy porażki ze Stade Rennais w poprzednim miesiącu, bo moglibyśmy walczyć o 5. miejsce i Ligę Europy. A tak, choć tracimy tylko 3 punkty, to gramy jeszcze z Monaco i Sochaux na wyjeździe, więc o odrobienie strat może być trudno.

Odnośnik do komentarza

W tym sezonie byliśmy blisko, bo zabrakło nam 6 punktów.


Maj 2032


01.05.2032, Ligue 1, 36/38
(1.) AS Monaco 3:0 FC Lorient (7.) [Roca 30', 89', Semedo 87' - Dimba cz.k. 82']

09.05.2032, Ligue 1, 37/38
(8.) FC Lorient 1:0 EA Guingamp (17.) [Gros 18']

15.05.2032, Ligue 1, 38/38
(10.) Sochaux 1:1 FC Lorient (7.) [Turkalj 83' - Sparagna 46']


Końcówka sezonu obyła się bez niespodzianek. W Monaco polegliśmy łatwo i bez walki, Guingamp pokonaliśmy bez problemu, bo gościom nie bardzo chciało się walczyć, choć groził im spadek. Liga Europy już nam uciekła, Sochaux też o nic nie walczyło, więc ostatnio mecz sezonu odbył się w atmosferze piknikowej, a remis wydaje się być odpowiednim wynikiem.

Sezon skończyliśmy na 8. miejscu z dorobkiem 56 punktów. Puchar Francji trafił w ręce Olympique Marseille, dlatego 6. miejsce w lidze również dawało awans do Ligi Europy. Tym bardziej szkoda tych kilku frajersko przegranych spotkań, bo 6 punktów więcej i gralibyśmy w Europie. Mistrzem ponownie Monaco, a kupno Semedo okazało się dla nich świetnym interesem, bo Portugalczyk został nie tylko Królem Strzelców z 35 trafieniami, ale też Królem Asyst (13 ostatnich podań). Tabela

A co działo się w tym sezonie w Europie? W Anglii na tron wrócił Manchester City, za ich plecami Koguty, a na 3. miejscu dość niespodziewanie q(w składzie z Luhovym czy Molaeiem). Bardzo ciekawie było w Hiszpanii, bo przed ostatnią kolejką Real miał 98 punktów, Barca 97, a w ostatniej kolejce... było El Clasico rozgrywane na Camp Nou. Wydawało się, że Barca ma dużą szansę odzyskać mistrzostwo, ale Królewscy szybko ich wyjaśnili, wygrywając 4:1 i zapewniając sobie 5. tytuł z rzędu. W Niemczech sensacja i tytuł trafia w ręce RB Leipzig. Serie A drugi raz z rzędu wygrywa Inter. W Polsce 5. kolejny tytuł trafia w ręce Powiślanki, w której Dariusz Szwed wykonuje dobrą robotę i nie zepsuł mojego dzieła. Ligę Mistrzów wygrał Real Madryt, a Ligę Europy Hoffenheim.

Odnośnik do komentarza

Podsumowanie sezonu 2031/32

 

 

Piłkarz Sezonu wg. kibiców: William Onana
Transfer Sezonu: Fabrice Jimenez
Młody Piłkarz Sezonu: Dimba
Gwiazda Sezonu: Dimelso Semedo (Monaco)

 

Podsumowanie Kadry: Statystyki zawodników

 

Bramkarze

  1. Callum Grocott (26, ENG)
  2. Eric Annan (25, GHA)

Callum znowu był podstawowym bramkarzem i drugi sezon bronił dobrze i nie mam mu nic do zarzucenia. Annan grał tylko w pucharach. W następnym sezonie rywalizacja między nimi będzie ciekawa, bo trudno wybrać tego jednoznacznie lepszego.

 

Lewi obrońcy

  1. Simon Newson (28, ENG)
  2. Mattia Pitzalis (32, ITA)

Okazało się, że warto było dać Simonowi drugą szansę, bo w tym roku był bardzo solidny. W ofensywie nie było go widać, ale podobnie było z Pitzalisem. 32 letni Włoch odejdzie z klubu, bo wygasa mu kontrakt.

 

Prawi obrońcy

  1. Ziya Timurcioglu (28, TUR)
  2. Danny Bishop (23, ENG)

Chodź to Turek zarabia więcej, Bishop był o wiele pewniejszym obrońcą. W ofensywie nie było z nich żadnego pożytku, ale przynajmniej dobrze bronili.

 

Środkowi obrońcy

  1. Mustapha Zaoui (27, ALG)
  2. Lenny Rouyard (25, FRA)
  3. Matej Vejvoda (30, CZE)
  4. Frane Vlak (28, CRO)
  5. Lucas Henrique (25, BRA)

Środek obrony był trochę problematyczny, bo wszyscy grali przyzwoicie, ale nie wystrzegali się błędów. Najmniej popełnił ich Vlak, dla którego był to drugi niezły sezon w naszych barwach. Rozczarował mnie trochę Vejvoda, bo liczyłem, że będzie filarem defensywy, a nie potrafił ustabilizować formy. Kolejny rok dobrze grał Zaoui, ale wygasa mu kontrakt i chce gigantycznej podwyżki, a nie jest tyle wart. Razem z nim na wolny transfer odejdzie Rouyard, bo chce zarabiać zdecydowanie za dużo jak na rezerwowego. No i mamy jeszcze Lucasa Henrique, który przez pół roku grał w naszych rezerwach i w nowym sezonie nie powinno być żadnego problemu ze zgraniem czy nieznajomością taktyki.

 

Defensywni pomocnicy

  1. Diogo Miguel (21, POR)
  2. Mauro Barrera (25, ARG)

Bardzo dobrze funkcjonująca pozycja. Diogo kolejny raz pokazał klas, a Barrera dobrze sprawdzał się jako zmiennik i nie przewiduje żadnych zmian na tej pozycji.

 

Środkowi pomocnicy

  1. Florin Roy (27, FRA)
  2. Carlos Ramos (22, STP)
  3. Elson Pinheiro (30, POR)
  4. Abel Esteves (29, POR)
  5. Dimba (22, BRA)

Ramos na początku sezonu złamał podudzie i grać mógł dopiero od grudnia. Nie wyszliśmy na tym źle, bo Florin Roy grał fantastycznie i był naszym drugim najlepszym zawodnikiem. Nie wiem nawet, czy nie spróbuję sprzedać Ramosa, bo nie do końca pasuje on do mojej taktyki, zarabia sporo, a nie sądzę, żeby wygryzł Roya ze składu. Pinheiro gra w zasadzie cały czas tak samo - stabilnie ale bez fajerwerków i choć nie popełnia błędów, to i też nie bardzo błyszczy. Esteves w Ligue 2 osiągnął średnią 6,45 i tyle chyba wystarczy napisać. Dimba wprowadził się do zespołu bardzo dobrze i jestem pewien, że nasz środek pola z nim zyskał mnóstwo jakości.

 

Lewi skrzydłowi

  1. Gerard Sparagna (26, FRA)
  2. William Onana (29, CMR)

Onana został wybrany zawodnikiem sezonu przez naszych kibiców, ale zażądał gigantycznej podwyżki, więc zapewne odejdzie latem. W sumie to się cieszę, bo wszystkie jego dobre mecze polegają na tym, że strzela bramkę z rzutu wolnego i nic więcej, a średnia szybuje w górę. Sparagna też pewnie zmieni klub, ponieważ nie do końca pasuje do mojej koncepcji, a że nie potrzebujemy już gruntownych zmian, to możemy pomału skupiać się na ulepszaniu składu, a nie łataniu go.

 

Prawi skrzydłowi

  1. Benjamin Gros (29, GER)
  2. Issa Sagna (24, SEN)

Sagna z rolą rezerwowego nie bardzo umiał sobie poradzić, bo grając rzadziej lub z ławki nie potrafił wejść na poziom z poprzedniego sezonu. Grosem interesują się 3 kluby, więc całkiem możliwe, że w nowym sezonie będziemy mieli całkiem odmienione skrzydła.

 

Napastnicy

  1. Fabricie Jimenez (30, BEL)
  2. Ali Abdouni (30, ALG)

Ali zarabia mnóstwo pieniędzy, a ten sezon potwierdził, że poprzedni sezon był tylko wypadkiem przy pracy i wrócił do prezentowania marnej formy strzeleckiej. Na szczęście nie chce być rezerwowym i sam poprosił o transfer. Jimenez grał dobrze, zwłaszcza w drugiej części sezonu, gdy zaczął wreszcie zdobywać bramki. Potrzebujemy jednak napastnika z prawdziwego zdarzenia.

Odnośnik do komentarza

Na lewe miałem kilku, prawe to był spontan, bo wszystko zależało od sprzedaży Grosa, którego wcale nie chciałem się pozbywać i musiała przyjść dobra oferta. A napastników było całkiem sporo, ale zawsze ta sama bajka - albo zawodnik nie zainteresowany, albo chce 200-400 tys. miesięcznie, gdzie średnia płaca u nas to ok. 50 tys. miesięcznie

 

 

Czerwiec i lipiec 2032

 

 

Transfery z klubu

Ali Abdouni - Krylja Sowietow, 2 mln €

Gerard Sparagna - Paris FC, wyp., 90 tys. € miesięcznie

Mattia Pitzalis - WT

Mustapha Zaoui - WT

Lenny Rouyard - WT
William Onana - Real Valladolid, 6 mln €

Benjamin Gros - Burnley, 6.75 mln € + 1 mln € po 30 bramkach + 1 mln € po 50 występach

Issa Sagna - KV Oostende, 2 mln €

Abel Esteves - KV Kortrijk, 3.2 mln €

 

 

Transfery do klubu

Bartłomiej Mańko - Legia, 2 mln €

Franco Jiménez - União de Leiria, WT

Rasmus Gregersen - FC Midtjylland, WT

Vladislav Suljagic - Sochaux, WT

Víctor Díez - Real Madryt, wyp., 24.5 tys. € miesięcznie

Ilias Kaloudis - PAOK, 3.5 mln € + 2 mln € po 50 meczach

 

 

Sparingi

PuBCyum.png

 

 

Letnie okienko nie należy do najlepszych. Na odchodzących zawodnikach zarobiliśmy aż 20.5 mln €, a wydaliśmy tylko 5.5 mln €. Co więcej, jestem bardziej zadowolony z zawodników sprowadzonych za darmo niż tych kupionych. Ani Mańko, ani Kaloudis nie przekonują mnie w pełni do siebie, ale nie miałem za dużo opcji. Zarząd udostępnił mi jedynie 25% z dochodów transferowych, prawie żaden dobry piłkarz nie był zainteresowany grą dla nas, a jeśli już zaczynał negocjacje, to żądał astronomicznej pensji. Całkowicie zadowolony jestem tylko z Gregersena, bo to świetny zawodnik, a nie zapłaciliśmy za niego nic. No i to był jeden z nielicznych transferów, które nie były przeprowadzane na szybko, a kontrakt podpisaliśmy jeszcze w zimę. No i oczywiście Kaloudis to nie jest zły napastnik i powinien się u nas sprawdzić. Marzył mi się jednak zakup zawodnika, który u nas byłby gwiazdą i gotowy byłem wydać naprawdę sporo.

 

Dobrze wypadły za to transfery z klubu. Za zawodników, którzy mają już ponad 30 lat lub 30 stuknie im w tym roku dostaliśmy prawie 15 mln €. Więcej mogłem wziąć za Sagnę, bo 2 mln € to trochę mało, ale nikt jakoś specjalnie nie palił się, aby Senegalczyka kupować. Być może mogłem jeszcze wyciągnąć więcej od Burnley za Grosa, ale tego się już nie dowiemy. Poza tym raczej dostaliśmy dobre oferty

 

Poprzedni sezon chyba był przełomowy jeśli chodzi o transfery, bo w tym okienku znowu pojawiają kwoty powyżej 100 mln €. PSG jako pierwsze pobiło tę barierę sprowadzając Federico Farina. Były gracz Man Utd kosztował aż 128 mln €, chociaż w Anglii furory nie zrobił, a w Premier League zdobył tylko 8 bramek. W ogóle liczby ma dość słabe, więc Czerwone Diabły zrobiły świetny interes. A zarobioną kwotę wydali jeszcze lepiej, bo ich szeregi zasilił Victor Philippov. Rosjanin w Schalke był fenomenalny i strzelał ponad 35 bramek na sezon.

Odnośnik do komentarza

Sierpień 2032


Transfery do klubu
Emilio Palacios - Deportivo La Coruna, wyp., 20 tys. € miesięcznie

Sparingi
d8ay8PI.png


14.08.2032, Ligue 1, 1/38
FC Lorient 1:2 Stade Rennais [Mańko 51' - Ramirez 11', Shehata 14']

21.08.2032, Ligue 1, 2/38
FC Nantes 1:1 FC Lorient [Annan sam. 71' - Dimba 3']

28.08.2032, Ligue 1, 3/38
FC Lorient 5:0 FC Metz [Kaloudis 9', 16', 20', 77', Dimba 90']

 

 

 

W sierpniu domknęliśmy naszą kadrę, wypożyczając Emilio Palaciosa z Deportivo La Coruna. Hiszpan może grać jako napastnik, albo skrzydłowy, więc bardzo nam się przyda. Jeśli się sprawdzi, to ma klauzulę wartą 2.1 mln €. Tym samym na transferach jesteśmy 15 mln € do przodu. Jak to się przekłada na siłę naszego składu? Moim zdaniem nie straciliśmy na jakości i odmłodziliśmy skład. Zarząd wymaga miejsca w środku tabel, co jest spokojnie w naszym zasięgu. Osobiście mam nadzieję, że uda nam się powalczyć o 5 czy 6 lokatę, ale to wyjdzie w praniu. Po raz pierwszy po zakończeniu okienka mam jeszcze sporo wolnych pieniędzy w budżecie transferowym i płacowym, więc nie będzie problemu z walczeniem o graczy z wygasającymi kontraktami.

 

Ligę zaczęliśmy podobnie jak 2 lata temu, od zwycięstwa, porażki i remisu. Nasza gra wyglądała raczej dobrze, a że praktycznie cała ofensywa jest wymieniona, to spodziewam się, że trochę zejdzie zanim zaczniemy grać na 100%. Cieszę się, że Kaloudis nie kazał kibicom długo czekać i zaczął strzelanie w spektakularny sposób.

Odnośnik do komentarza

Wrzesień 2032

 

 

11.09.2032, Ligue 1, 4/38

(8.) Lille OSC 1:1 FC Lorient (9.) [bodo 3' - Kaloudis 18']

 

18.09.2032, Ligue 1, 5/38

(13.) FC Lorient 0:2 PSG (3.) [Archer 28', Boussekine 63']

 

21.09.2032, Ligu 1, 6/38

(7.) Olympique Lyonnais 1:0 FC Lorient (14.) [Jakobsem k. 87']

 

25.09.2032, Ligue 1, 7/38

(14.) FC Lorient 1:1 EA Guingamp (13.) [Diez 83' - Montanari 78']

 

 

Sezon rozpoczynamy przeciętnie. Porażka z PSG to już chyba oczywistość, a ostatni mecz przeciwko Paryżanom FC Lorient wygrało jeszcze przed sezonem 2016/17. Mało zabrakło też do wywiezienia punktu z Lyonu, ale w końcówce gospodarzom trochę pomógł sędzia. Rozczarowaliśmy za to w starciach z Lille i Guingamp. Oba te mecze powinniśmy wygrać, jeśli myślimy o walce o europejskie puchary.

Odnośnik do komentarza

Póki co to druga strona ofensywy działa więcej dobrego ;)

 

 

Październik 2032

 

 

01.10.2032, Ligue 1, 8/38

(16.) RC Lens 1:2 FC Lorient (14.) [Hussein 44' - Dimba 41', 79']

 

16.10.2032, Ligue 1, 9/38

(11.) FC Lorient 2:1 Sochaux (7.) [Mańko 61', Kaloudis 89' - Patrac 83']

 

23.10.2032, Ligue 1, 10/38

(15.) Le Havre AC 3:1 FC Lorient (9.) [Antunes 24', 41', Quintal 49' - Jimenez 48']

 

30.10.2032, Ligue 1, 11/38

(15.) Bordeaux 4:1 FC Lorient (11.) [Chauvet 49', 57', 90+2', Arango 64' - Palacios 10']

 

 

W październiku prezentowaliśmy się już lepiej, przynajmniej na początku tego miesiąca. Co prawda nasza gra wciąż była daleka od ideału, ale przynajmniej wygraliśmy jakieś spotkanie. Mecz z Lens był wyrównany, a zwycięstwo zawdzięczamy tylko Dimbie, bo Brazylijczyk dwukrotnie cudownie przymierzył z rzutu wolnego. Wygrana z Sochaux to już żadna niespodzianka, a zespól z Montbéliard pokonalibyśmy chyba nawet będąc w najgorszej formie, gdyż ostatni raz przegraliśmy taką rywalizację w sezonie 2019/20, wiec już trochę czasu minęło. Kilka dni po tym spotkaniu na treningu urazu doznał Kaloudis i będzie pauzował ok. 2 miesiące. Niestety na tym się skończyły dobre wyniki, bo do końca miesiąca nie graliśmy już nic. Przegrana z Le Havre również nie powinna nikogo zaskoczyć. W ostatnich latach to już standard, że w naszych starciach wygrywa gospodarz, było tak rok temu i dwa lata temu. Bordeaux było po prostu lepsze, o wiele lepsze.

Odnośnik do komentarza

Listopad 2032


06.11.2032, Ligue 1, 12/38
(12.) FC Lorient 1:3 OGC Nice (8.) [Jimenez 29' - Daumas 7', 60', Giacopelli 90+1']

20.11.2032, Ligue 1, 13/38
(17.) Tours FC 0:1 FC Lorient (13.) [Jimenez 32']

27.11.2032, Ligue 1, 14/38
(12.) FC Lorient 2:0 AS Saint-Etienne (7.) [Loval-Landre sam. 42', Jimenez 68']



W listopadzie graliśmy tylko 3 spotkania, a powodem tego była przerwa reprezentacyjna. Listopadowe spotkanie wypadły dobrze, a niezłą formę strzelecką pokazał Jimenez korzystający z kontuzji Kaloudisa. Belg strzelał w każdym ze spotkań, a raz jego trafienie dało nam 3 punkty. Trzeba jednak przyznać, że nie był to wymagający miesiąc. Nice pokazała, że jest jeszcze dużo lepsza od nas, nie dając nam żadnych szans. Wygrane wyjazdowe z Tours czy u siebie z Saint-Etienne to raczej nasz obowiązek, jeśli chcemy myśleć o zakwalifikowaniu się do Ligi Europy. O Lidze Mistrzów nie mamy co myśleć, bo Francja ma tylko 3 miejsca, a te są zarezerwowane dla PSG, Monaco i Lyonu. Monaco i PSG to kosmos, a Lyon praktycznie każdy sezon kończy na 3. miejscu ze sporą przewagą nad 4. drużyną. Jedyna szansa na udział w Lidze Mistrzów to albo spore wzmocnienia, albo wygrana LE, albo awans w rankingu rozgrywek dający Francji 4 miejsca w LM.

Odnośnik do komentarza

Grudzień 2032


01.12.2032, Ligue 1, 15/38
(18.) LB Chatearoux 0:1 FC Lorient (12.) [Jimenez 16']

05.12.2032, Ligue 1, 16/38
(9.) FC Lorient 4:2 Olympique de Marseille (3.) [Jimenez 6', 63', Roy 9', Diez 49', Dimba cz.k. 90+1' - Andres k. 32', Yilmaz 46']

12.12.2032, Ligue 1, 17/38
(4) Montpellier HSC 2:0 FC Lorient (9.) [boyer 4', Foster 27']

18.12.2032, Ligue 1, 18/38
(9.) FC Lorient 4:0 Toulouse FC (14.) [Roy 13', Jimenez 50', Miguel 79', Palacios 87']

22.12.2032, Ligue 1, 19/38
(1.) AS Monaco 2:1 FC Lorient (8.) [semedo k. 51', Adrion 57' - Anderson sam. 78']


Końcówka roku mocna w naszym wykonaniu. Rozpoczęliśmy skromnie, bo od jednobramkowego zwycięstwa z LB Chatearoux. Mieliśmy dużo szczęścia w tym meczu, bo gospodarze mieli więcej okazji do zdobycia bramki, a nawet zmarnowali rzut karny. Dużo lepiej zagraliśmy z Olympique Marseille. Faworyt niespodziewanie przegrał i to dość zasłużenie. Szkoda tylko głupiej czerwonej kartki Dimby, bo jego brak było widać w następnym meczu. Postawa mojego zespołu na tle Montpellier w ogóle trochę mnie rozczarowała, bo choć nie dawana nam za dużo szans, to ostatnio graliśmy nieźle i miałem nadzieję na chociaż punkt. Był to też pierwszy mecz po kontuzji Kaloudisa, ale nie pokazał nic szczególnego, więc do końca roku stawiałem już na Jimeneza. Okazało się to trafioną decyzją, bo Fabrice zagrał nieźle z Toulouse, ale i tak show należało do Emilio Palaciosa, który do bramki dorzucił 3 asysty i ma ich na koncie już 11! Hiszpan spisuje się o wiele lepiej, niż się spodziewałem i poważnie myślę o wykupieniu go z Deportivo. Zaskakująco dobrze zagraliśmy też z Monaco i zmusiliśmy najlepszy zespół we Francji do sporego wysiłku.

Rok kończymy na 10. miejscu, czyli znowu mamy progres po połowie sezonu. Generalnie gramy dobrze, stabilnie i nie mam prawa narzekać. Zresztą nie bez powodu zostaliśmy wybraniu Drużyną Roku.

Tabela

Odnośnik do komentarza
Teraz już za późno, żeby edytować, ale: w październiku przegapiłem mecz z Amiens SC w 3. rundzie Coupe de la Ligue. Przegraliśmy w karnych.




Styczeń 2033



Transfery z klubu

Matej Vejvoda - Pacos de Ferreira, wyp. 100% pensji



Transfery do klubu

Thabang Modise - SuperSport United FC, 300 tys. €



02.01.2033, Coupe de France, 9. runda

(2L) Dijon FCO 1:3 FC Lorient (1L) [Halucha 68' - Dimba 34', Jimenez 59', Palacios 89']


15.01.2033, Ligue 1, 20/38

(10.) FC Lorient 3:0 FC Nantes (16.) [Kaloudis 7', 14', Dimba 30']


19.01.2033, Ligue 1, 21/38

(19.) FC Metz 1:2 FC Lorient (9.) [Remy 40' - Vernier sam. 10', Kaloudis 53']


22.01.2033, Ligue 1, 22/38

(7.) FC Lorient 1:0 Lille OSC (14.) [Kaloudis 37']


29.01.2033, Ligue 1, 23/38

(1.) PSG 4:1 FC Lorient (6.) [boussekine 24', 26', Martinez 28', Cerezo 76' - Dimba 70']




Nowy rok rozpoczęliśmy od zmiany na środku obrony. Vejvoda mnie rozczarowywał, grał słabo, popełniał błędy, więc nie dostawał zbyt wielu szans. Przez to chciał odejść z klubu, ale nikt go nie chciał kupić i jedyną opcją było wypożyczenie. W jego miejsce sprowadziłem za marne 300 tys. € fantastycznego młodego obrońcę, Thabanga Modise. 19 latek już teraz wygląda na najlepszego z moich obrońców, a przecież ma jeszcze mnóstwo czasu, żeby się rozwinąć!


Styczeń był zdecydowanie udanym miesiącem. Rozpoczęliśmy od pewnej wygranej w Pucharze Francji, a potem przenieśliśmy dobrą formę na ligę. Fantastyczną formę złapał Kaloudis, strzelając w styczniu 4 bramki (o 2 mniej niż przez całą pierwszą połowę sezonu). Kalendarz na początku roku był raczej łagodny, bo ani Nantes, ani Lille, ani Metz nie napawały mnie strachem i nie zdobycie 9 punktów w tych meczach nazwałbym rozczarowaniem. Nie graliśmy jakoś fantastycznie, byliśmy tylko skuteczni i na silniejszego rywala by to pewnie nie wystarczyło. Przegrane z PSG nie robią już chyba na nikim wrażenia, bo to kompletnie inna półka.

Odnośnik do komentarza

Luty 2033

 

 

02.02.2033, Coupe de France 10. Runda

(1L) Bordeaux 3:0 FC Lorient (1L) [Diawara 4', Munoz 40', Gładyś 45+2']

 

06.02.2033, Ligue 1, 24/38

(7.) FC Lorient 2:1 Olympique Lyonnais (3.) [Kaloudis 12', Mańko 57' - Srom 15']

 

09.02.2033, Ligue 1, 25/38

(12.) EA Guingamp 2:1 FC Lorient (6.) [santos 16', Valmor 35' - Mańko 34']

 

12.02.2033, Ligue 1, 26/38

(6.) FC Lorient 2:1 RC Lens (16.) [Kaloudis 19', 82' - Benyacine 31']

 

19.02.2033, Ligue 1, 27/38

(13.) Sochaux 0:2 FC Lorient (5.) [Ramos 19', Diez 46']

 

26.02.2033, Ligue 1, 28/38

(5.) FC Lorient 5:0 Le Havre AC (12.) [Kaloudis 21', 38', 45+1', 50', Diez 49']

 

 

Sezon powoli wkracza w decydującą fazę. Luty był bardzo wymagającym miesiącem, bo w najkrótszym miesiącu roku rozegraliśmy aż 6 spotkań. Na pierwszy ogień poszło starcie pucharowe z Bordeaux, w którym byliśmy wyraźnie gorsi. Przygodę z Pucharem kończymy zatem już na 10. rundzie, co jest lekkim rozczarowaniem dla zarządu. Mogliśmy się skupić już tylko na lidze, a tam punktowaliśmy aż miło. Nie licząc spotkania, wygranego zresztą, z Lyonem, to raczej zawsze byliśmy faworytem, więc można powiedzieć, że jedynie wykonaliśmy swoją robotę. Przegraliśmy tylko z Guingamp, ale to derby, a one żądzą się swoimi prawami. Drugi raz w tym sezonie wygraliśmy 5:0 po 4 bramkach Kaloudisa.
Odnośnik do komentarza
Marzec 2033



06.03.2033, Ligue 1, 29/38

(5.) FC Lorient 2:1 Bordeaux (8.) [Kaloudis 68', Traore sam. 82' - Noriega 58']


11.03.2033, Ligue 1, 30/38

(8.) OGC Nice 2:1 FC Lorient (5.) [issa 40', Blanchard 80' - Kaloudis 55']


19.03.2033, Ligue 1, 31/38

(6.) FC Lorient 2:0 Tours FC (19.) [Palacios 41', Di Sarno sam. 82']



Chociaż w marcu graliśmy tylko 3 spotkania, to było ciekawie. W lidze czekały nas dwa trudne mecze i jeden łatwy. Podobnie jak i luty, miesiąc otwieraliśmy starciem z Bordeaux. Tym razem zagraliśmy jednak o wiele lepiej i pokonaliśmy Żyrondystów. Kolejny raz za to nie potrafiliśmy przełamać się z Nice i znowu musieliśmy uznać wyższość rywala. Przed przerwą reprezentacyjną zagraliśmy jeszcze z Tours i zgodnie z oczekiwaniami zdobyliśmy 3 punkty.


W corocznym naborze juniorów trafiła nam się perełka, a jeśli raporty trenerów są prawidłowe, to Johann Poirier będzie jednym z najlepszych produktów naszej szkółki. To jednak nie wszystko co wydarzyło się w marcu, bo mniej więcej w połowie miesiąca pojawiła się informacja, że jakieś warszawskie konsorcjum planuje przejęcie klubu, a już na drugi dzień wszystko się potwierdziło i klub zmienił właściciela. Wojciech Lutrzykowski jest już 3. prezesem pod którym pracuję w Lorient, więc na nudę nie mogę narzekać. Nowy zarząd chyba ma większe ambicje od pana Zająca, bo od razu po przejęciu nieznacznie zwiększono mi budżet transferowy, na klubowe konto trafiło 5 mln €, a zarząd obiecał rozbudowę bazy treningowej (z czego kilka dni później jednak zrezygnował).

Odnośnik do komentarza

Kwiecień 2033

 

 

09.04.2033, Ligue 1, 32/38

(10.) AS Saint-Etienne 1:1 FC Lorient (5.) [Loizou 43', Arenas cz.k. 51' - Kaloudis 2']

 

16.04.2033, Ligue 1, 33/38

(6.) FC Lorient 4:1 LB Chatearoux (20.) [Diez 33', 51', Henrique 69', Timurcioglu 72' - Henrique sam. 43']

 

23.04.2033, Ligue 1, 34/38

(4.) Olympique de Marseille 1:1 FC Lorient (5.) [Malka 63' - Diez 68']

 

 

Kwiecień to kolejny miesiąc z luźnym terminarzem. I choć w nim nie przegraliśmy, to nie jestem zadowolony. Byłbym, gdybyśmy pokonali Saint-Etienne. Mieliśmy ku temu wyborną okazję, bo prawie całą drugą połowę graliśmy w przewadze. Nie potrafiliśmy jednak tego wykorzystać i strata tych dwóch punktów może nas srogo kosztować, bo różnice w tabeli są niewielkie, a 6. miejsce nie koniecznie da nam awans do Ligi Europy. Poza tym spotkaniem raczej bez niespodzianek, LB rozbite i remis w Marsylii.

Odnośnik do komentarza

Maj 2033


01.05.2033, Ligue 1, 35/38
(5.) FC Lorient 0:1 Montpellier (6.) [Foster 52']

07.05.2033, Ligue 1, 36/38
(16.) Toulouse FC 1:3 FC Lorient (6.) [brunet 85' - Palacios 13', Dimba k. 33', Diez 73']

15.05.2033, Ligue 1, 37/38
(6.) FC Lorient 2:1 AS Monaco (1.) [Palacios 13', 74' - Fournier 15']

21.05.2033, Ligue 1, 38/38
(7.) Stade Rennais 3:3 FC Lorient (6.) [Gerber 40', Shehata 57', 70' - Ramos 5', Kaloudis 35', Suljagic 77']

 

 

 

Sezon kończymy nieźle, a co najważniejsze osiągnęliśmy cel, jakim był awans do Ligi Europy. Co prawda pojawiły się pewnie wątpliwości po porażce z Montpellier, ale koniec końców udało nam się zapewnić sobie udział w europejskich pucharach w następnym sezonie. W maju pokonaliśmy nawet Monaco, co już samo w sobie jest sporym osiągnięciem. Fakt faktem, Monaco świętowało już 5. mistrzostwo z rzędu, więc nie grali na 100%. O Ligę Europy drżałem do końca miesiąca, bo w finale Pucharu Francji zmierzyło się Stade Rennais z Monaco, a że nie do końca wiedziałem, jakie są zasady awansu do LE z pucharu we Francji, to musiałem czekać aż do końcowego gwizdka w tym spotkaniu. Ostatecznie Mistrz Francji wygrał i okazało się, że nam 6. miejsce wystarczy.

 

Tabela

Odnośnik do komentarza
Podsumowanie sezonu 2033/33




Piłkarz Sezonu wg. kibiców: Ilias Kaloudis (FC Lorient)

Transfer Sezonu: Ilias Kaloudis (FC Lorient)

Młody Piłkarz Sezonu: Ilias Kaloudis (FC Lorient)

Gwiazda Sezonu: Dimelso Semedo (Monaco)


Menedżer Sezonu: Igor Wabik (FC Lorient)


Podsumowanie Kadry: Statystyki zawodników



Bramkarze


  1. Callum Grocott (27, ENG)
  2. Eric Annan (26, GHA)

Na bramce bez zmian. Mamy dwóch dobrych bramkarzy, którzy zagrali podobną ilość minut i raczej niewiele się tu zmieni.



Lewi obrońcy


  1. Simon Newson (29, ENG)
  2. Rasmus Gregersen (28, DEN)

Newson grał przyzwoicie, bez fajerwerków i większego wpływu na grę ofensywną, ale do tego zdążył już przyzwyczaić. Rasmus Gregersen pierwszy sezon w klubie może uznać za udany, chociaż nie ma fenomenalnych statystyk.



Prawi obrońcy


  1. Ziya Timurcioglu (29, TUR)



  2. Danny Bishop (24, ENG)


Prawa strona defensywy funkcjonowała bez zarzutu. W tym sezonie do solidnej postawy w defensywie Danny Bishop dorzucił jeszcze malutki wkład w grę ofensywną zespołu zaliczając 3 asysty.



Środkowi obrońcy


  1. Vladislav Suljagic (29, SRB)
  2. Thabang Modise (19, RSA)
  3. Matej Vejvoda (31, CZE)
  4. Frane Vlak (29, CRO)
  5. Lucas Henrique (26, BRA)

Środek obrony mamy bardzo dobry. Suljagic z Henrique przez pierwszą połowę sezonu grali bardzo pewnie, a potem do kadry dołączył Modise, który będzie filarem naszej defensywy przez długie lata. Chłopak ma ogromne umiejętności i jeszcze większy potencjał, a za kilka lat może być jednym z najlepszych obrońców na świecie. Sprowadziliśmy go za 300 tys. €, co jest absurdem, patrząc na jego umiejętności. Będzie kilka zmian na tej pozycji, Vlak odchodzi wraz z końcem kontraktu, Vejvodę postaram się sprzedać, a nowego środkowego obrońcę już mam zaklepanego.



Defensywni pomocnicy


  1. Diogo Miguel (22, POR)
  2. Mauro Barrera (26, ARG)

Choć Barrera z Miguelem grali cały czas przyzwoicie, to jednak nic więcej nie można o nich powiedzieć. Na tę pozycję uzgodniłem już transfer zawodnika, który obu tych panów przerasta i to znacznie.



Środkowi pomocnicy


  1. Florin Roy (28, FRA)
  2. Carlos Ramos (23, STP)
  3. Elson Pinheiro (31, POR)
  4. Dimba (23, BRA)

Środek pomocy kolejny rok funkcjonował dobrze, ale bez rewelacji. Rok temu chociaż Roy strzelił kilka bramek, a teraz trochę tego brakowało. Pinheiro był zmiennikiem Dimby, a Brazylijczyk spisywał się dobrze. Swoimi rzutami wolnymi dał nam kilka bramek i punktów. Trochę mało asyst jak na głównego kreatora gry, ale swoimi podaniami często rozpoczynał akcje bramkowe.



Lewi skrzydłowi

  1. Franco Jiménez (26, ARG)
  2. Emilio Palacios (23, ESP)
Franco nie pograł za dużo, bo Palacios był w fantastycznej formie. W tym sezonie zaliczył 18 asyst (klubowy rekord) i zdobył 7 bramek. Szkoda, że jest tylko wypożyczony, bo z chęcią bym go widział w zespole na stałe. Próbowałem z nim negocjować, ale żądał trochę za dużej pensji. Król Asyst w Ligue 1.



Prawi skrzydłowi

  1. Bartłomiej Mańko (21, POL)
  2. Victor Diez (19, ESP)
Mańko z Diezem mają bardzo podobne statystyki. Hiszpan grał więcej, dlatego może poszczycić lepszym dorobkiem. Podobnie jak i z Palaciosem, żałuję, że Diez był tylko wypożyczony.



Napastnicy


  1. Fabricie Jimenez (31, BEL)
  2. Ilias Kaloudis (22, GRE)

O Kaloudisa miałem lekkie obawy, bo liczyłem na kogoś lepszego w letnim okienku. Jak się okazało, Grek to bardzo dobry napastnik, a na wiosnę rozstrzelał się aż miło. Grek zgarnął wszystkie nagrody, jakie tylko mógł zgarnąć gracz naszego zespołu i raczej zdecydowaną większością głosów został wybrany zawodnikiem sezonu. Był najczęściej wybierany MotM w lidze. Szkoda, że zaciął się pod koniec sezonu, bo mógłby powalczyć o podium klasyfikacji strzelców. Był za to 2. najczęściej strzelającym zawodnikiem w lidze (106,24 min na bramkę), ustępując jedynie Dimelso Semedo.


Odnośnik do komentarza
  • Makk zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...