Jump to content
Yau

Analiza taktyki [FM 15 &16]

Recommended Posts

Analiza taktyki

Analizę taktyki, jej mocnych stron i diagnozę tych słabych, przeprowadzę na przykładzie taktyki naszego forumowicza. Postaram się wszystko wyjaśniać, począwszy od mentalności, poleceń po wszystkie zmiany jakie będę dokonywał. Chcę zaznaczyć, że nie ma to być poradnik jak stworzyć dobrą, taktykę czy też droga krok po kroku do stworzenia jakiegoś „killera” a bardziej sposób w jaki obserwować mecze i wyciągać wnioski z sytuacji na boisku.

Bardzo chciałbym uniknąć sytuacji, w której dokonując stopniowo zmian, skończę na zbudowaniu totalnie odmiennej od autora taktyki. Dlatego postaram się aby zrobić jak najmniej zmian. Utrzymam mentalność defensywną (pomimo jej oczywistych braków w grze ligowym potentatem. Zdaję sobie sprawę, że mentalnością tą ciężko będzie o wywożenie punktów z boisk ligowych outsiderów) oraz płynny styl gry. Zachowam również kształt wyjściowej formacji. Postaram się aby zmiany jakich będę dokonywał ograniczyły się do odejmowania a nie dodawania instrukcji oraz do zmian ról i funkcji.

 

Autor pisze o swojej taktyce:

„Teoretycznie w grze wygląda wszystko okej. Zawodnicy bardzo dobrze się uzupełniają, nie ma dziur. W środku pola mądrze to wygląda, czasami, a nawet wcześniej zamiast WR(A) grał SwR. Co mnie denerwuje? W meczach z gigantami często dostajemy oklep 6:0. Następny mecz(rewanż) wygrywamy gładziutko 2,3 do zera. Nie zawsze mamy przewagę o jakiej myślę, no i celność strzałów - to jest jakiś dramat. Nie pomaga nic - polecenie podań w pole karne, no po prostu nic. Zwykle na 15 strzałów trzy są celne. Tak mniej więcej. Posiadanie piłki to wielka niewiadoma. Raz mamy 65-35, a kolejnym razem 45-55, innym razem rywale nas dominują. Ciężko stwierdzić co źle tu funkcjonuje. „

„Głównie chodziło mi o to, żeby gra mojego zespołu opierała się na skrzydłach - stąd 4-4-2. Zależało mi na tym, żeby w środku pola jeden piłkarz asekurował całą akcję, i to się udało - cofnięty rozgrywający(O) spełniał moje oczekiwania. Najważniejsi jednak byli skrzydłowi. Tutaj mieliśmy robić największą przewagę. Obrońcy ze skrzydłowymi mieli wspólnie atakować. Tak się działo, defensorzy gromadzili bardzo dużo asyst, a skrzydłowi zbierali i bramki, i ostatnie podania. Sam Gaitan w drugim sezonie wykręcił 21b/25a nie grając wcale pod niego(wtedy byliśmy po prostu nastawieni na ataki oboma skrzydłami). Dlaczego F9? Bo żadna inna rola zawodników się nie sprawdzała, a fałszywa dziewiątka pokazywała się do gry i pomagała środkowej strefie boiska. Niestety największym naszym mankamentem były strzały celne - ich % podejrzewam wyniósłby łącznie ok. 25%.„

 

 

CZĘŚĆ 1. TEORETYCZNA ANALIZA TAKTYKI.

 

Autor taktyki wybrał Mentalność Defensywną oraz Styl Płynny.

 

Analiza Mentalności

 

Mentalność Defensywna to:

 

opis.png

 

a bardziej szczegółowo:

 

W obronie cechuje się:

 

1. Bardzo głęboką linią defensywy (cofamy się jak najgłębiej aby nie przepuścić przeciwnika za plecy obrońców).

2. Pressingiem w obrębie naszej finałowej tercji (trzymamy się przydzielonych pozycji, nie chcemy aby poruszanie się przeciwnika stworzyło miejsce dla innego).

3. Delikatnymi próbami odbioru piłki (nie chcemy doprowadzić do groźnych stałych fragmentów gry).

 

W ataku:

 

4. Budowanie ataku to wymiana podań. (Drużyna nie będzie szukać okazji do zbudowania ataku, będą sobie podawać „na remis” (zapewne znacie to z meczów Barcelony gdy ta jest bez formy. Pique do Alvesa, Alves do Busquetsa, Busquets do Pique, powtórz…)).

5. Bardzo długie podania dla zawodników o nastawieniu defensywnym. (Drużyna nie będzie ryzykować utratą piłki w defensywie, jeśli pojawi się jakiekolwiek zagrożenie w postaci pressingu przeciwnika, nasi zawodnicy zagrają dzidę do przodu).

6. Bardzo krótkie podania w ataku. (Ta sama zasada – nasi zawodnicy nie będą chcieli narazić się na kontry, więc podania będą wymieniać jak na najmniejszym ryzyku).

7. Praktyczny zakaz opuszczania swojej pozycji (to samo co w obronie, przede wszystkim nie chcemy gola stracić, nie będziemy podejmować ryzyka utraty wyjściowego kształtu formacji, nawet kosztem szansy na zdobycie gola).

8. Bardzo wolne tempo (powolne tempo – mniejsze ryzyko. Każdy z zawodników 5 razy pomyśli zanim wykona podanie czy strzał).

9. Bardzo wąskie pole gry (podczas obrony pole gry jest zawsze bardzo wąskie. Zawężając pole gry w ataku zyskujemy szybsze przejście z ataku do obrony. Nie ryzykujemy również podania między obrońców w monecie gdy stracimy piłkę)

 

Analiza Stylu

Styl gry który wybrał nasz forumowicz jest płynny. Jakie są najważniejsze cechy stylu płynnego?

 

1. Wszyscy gracze otrzymują więcej swobody w podejmowaniu decyzji. Znaczy to że nasi gracze, będą podejmować decyzje bardziej oparte na ich własnej ocenie sytuacji. Jeśli nasz przykładowy obrońca który w wybranej mentalności defensywnej będzie albo grał bardzo bezpieczną piłkę do najbliższego kolegi, albo bardzo długą piłkę w kierunku napastników teraz dostanie wolną rękę do wykonania bardziej niekonwencjonalnego podania. Zamiast trzymać się kurczowo pozycji, czasem zdecyduje się na pressing czy drybling, którego normalnie nie wykonał by przy tej mentalności. Jeśli gramy z rozgrywającym, nasi gracze często podejmą decyzję na podanie inne niż do rozgrywającego.

2. Wszyscy gracze otrzymają więcej swobody w poruszaniu się po boisku. Nasz przykładowy boczny obrońca z funkcją obrony dostanie pozwolenie na zachowywanie się jak kompletny boczny wysunięty obrońca, itd.

3. Wszyscy nasi gracze będą uczestniczyć we wszystkich fazach gry. Fazy gry czyli: obrona - odbiór piłki - przejście z obrony do ataku - budowanie ataku - atak - przejście z ataku do obrony. Poskutkuje to tym iż częściej będziemy widzieli broniącego napastnika czy atakującego obrońcę. Poskutkuje to również tym że nasze formacje będą grały bliżej siebie, co jest logicznym skutkiem angażowania się wszystkich we wszystkie fazy gry

Styl gry będzie miał też znaczenie dla ustawiania się naszych piłkarzy. Styl zdefiniuje czy pomocnik zdecyduje się na pomoc w ataku czy zaoferowanie głębi. Czy zdecyduje się na rajd w kierunku bramki przeciwnika czy raczej wycofa się dla zaoferowania bezpiecznej opcji podania, by umożliwić opcję podania powrotnego w razie gdy w fazie ataku, bądź jego budowania znajdziemy się w „kozim rogu”.

(przydatne obrazki zapożyczone z anglojęzycznego forum, autorstwa użytkownika „The Hand of God”)

 

sztywny.png

 

W stylu sztywnym każdy będzie wypełniał swoje role. Obrońcy bronią, napastnicy atakują. Pomocnicy dostają sporo miejsca.

 

elastyczny.png

 

W stylu elastycznym zawodnicy będą wypełniali role zgodnie z ich naturalnym przeznaczeniem. Niektórzy tworzą głębie, niektórzy pomagają budować atak, inni atakują.

 

bardzo_p_ynny.png

 

W stylu bardzo płynnym wszyscy będą starali się pomagać w budowaniu ataku.

 

Skutki takiego stylu gry są różne. Mając w drużynie Ramosa, Boatenga, Pique czy Teveza czyli graczy bardzo „wielozadaniowych” na pewno skorzystamy na tym bardziej niż w przykładzie gry dysponujemy graczami typu Mertesacker, Wasilewski czy Ozil. Dlatego dla ułatwienia niektórzy stosują zasadę – im więcej „specjalistycznych” ról (obrońcy grający piłką, wszelkiego rodzaju rozgrywający, odgrywający itd.) tym bardziej sztywny styl gry. Inni gracze lubią zmieniać styl gry na bardziej płynny gdy jego zawodnicy są na tyle utalentowani w sensie atrybutów psychicznych, że sami podejmą lepsze decyzje niż te które oni potrafią im nadać. Jeszcze inni wykorzystają punkt 3 by zniwelować niezagospodarowane przestrzenie w formacjach np. miejsce DP czy OPS w klasycznym 4-4-2 czy też przestrzeń pomiędzy defensywnymi a ofensywnymi pomocnikami w 4-2DP-3-1.

 

 

 

Analiza poleceń drużynowych

polecenia.png

 

 

Oto dodatkowe polecenia drużynowe:

- rozegranie piłki po ziemi (jest to polecenie dla budowania ataku)

- szukanie gry

- znacznie szersze pole gry

- ataki lewym skrzydłem

- miękkie dośrodkowania

 

Patrząc więc na polecenia drużyny, jej styl i mentalność, które wybrał nasz forumowicz widzimy że niektóre odnoszą się do tych samych aspektów gry. Wychodzą nam takie polecenia (zsumowałem te od mentalności, stylu oraz polecenia drużynowe):

 

- Więcej swobody (pozwala nam na to styl)

- Trzymanie się pozycji (nakazuje nam mentalność)

- Szukanie gry (nakazuje nam polecenie drużynowe)

- Bardzo głęboka linia defensywy (nakazuje nam mentalność)

- Bardzo mało pressingu (nakazuje nam mentalność)

- Delikatny odbiór piłki (nakazuje nam mentalność)

- Bardzo długie podania w obronie, bardzo krótkie podania w ataku (nakazuje nam mentalność)

- Rozegranie piłki po ziemi (nakazuje nam polecenie drużynowe) (jest to polecenie dla budowania ataku)

- Bardzo wolne tempo gry (nakazuje nam mentalność)

- Bardzo wąskie pole gry (nakazuje nam mentalność)

- Znacznie szersze pole gry (nakazuje nam polecenie drużynowe)

- Ataki lewym skrzydłem (nakazuje nam polecenie drużynowe)

- Miękkie dośrodkowania (nakazuje nam polecenie drużynowe)

 

Na czerwono zaznaczyłem te kolidujące ze sobą. Jak zatem zachowywać będą się nasi gracze na boisku?

 

1. Więcej swobody

2. Bardzo głęboka linia defensywy

3. Bardzo mało pressingu

4. Delikatny odbiór piłki

5. Rozegranie piłki po ziemi

6. Bardzo wolne tempo gry

7. Dość szerokie pole gry

8. Ataki lewym skrzydłem

9. Miękkie dośrodkowania

10. Bardzo krótkie podania w ataku

 

Ad 1 Nasi piłkarze otrzymają większą swobodę dzięki poleceniu drużynowemu, oraz płynnemu stylowi gry.

Ad 2+5 Bardzo głęboka linia defensywy + rozegranie piłki po ziemi. Głębokość linii defensywy NIE jest ważna tylko w znaczeniu defensywnym. Jest też w tym wypadku miejscem gdzie zaczynamy budowanie naszego ataku. Im głębiej zaczynamy budować nasz atak, tym dłuższa jest faza przejścia z obrony do ataku. Ma to bardzo duże znaczenie. Gdy nasza drużyna jest w fazie przechodzenia do ataku, nasz przeciwnik jest w fazie przechodzenia do obrony. Im dłużej przechodzimy do ataku tym więcej czasu pozostawiamy przeciwnikowi na zorganizowanie swojej obrony. Łatwo o wyobrażenie sobie tego gdy pomyślimy o drużynach Mourinho. Moim zdaniem to, co jest ich największą siłą to właśnie szybkość z jaką przechodzą z obrony do ataku. (Wiele osób może mylić szybkie przejście do ataku bezpośrednimi podaniami z kontratakiem.) Z drugiej strony jego „alter ego” czyli Guardiola preferuje właśnie powolną fazę przejściową. Faza przejściowa kończy się w momencie wejścia w „fazę ataku” czyli moment w którym przeszliśmy już z obrony do ataku i jesteśmy w finałowej tercji boiska gdzie nasi zawodnicy mogą posłać penetrujące podanie czy strzał na bramkę.

Ad 3+4 Pozwalamy przeciwnikowi na wiele. „Róbta, co chceta” byle dalej od naszej bramki. Próby odbioru będziemy wykonywać dopiero w naszej finałowej tercji boiska.

Ad 7 Dlaczego „dość” szerokie? Bardzo ładnie pokazuje to graficzna reprezentacja w poleceniach drużynowych. „Bardzo szerokie pole gry” w mentalności defensywnej to wciąż znaczniej węższe pole gry niż „szerokie pole gry” w mentalności ofensywnej.

Ad 6 Co właściwie znaczy „Bardzo wolne tempo gry”? Po pierwsze jest to polecenie tylko i wyłącznie ofensywne. Ma znaczenie tylko w momencie posiadania piłki. Jak często oglądaliście w akcji Xaviego który holował piłkę długimi momentami? Można by pomyśleć że grał na wolnym tempie. Nic bardziej mylnego..Tempo to czas jaki zawodnik ma na podjęcie decyzji. Najważniejsze atrybuty odnoszące się do tempa gry to Decyzje oraz Przyjęcie piłki. Na nic będzie świetna technika jeśli nasz zawodnik nie będzie w stanie podjąć szybkiej decyzji. (Zależność ta (atrybut psychiczny>atrybut techniczny) jest prawdziwa również w innych przypadkach, przykładowo aby nasz zawodnik zagrał świetną prostopadłą piłkę na nic zda się atrybut podania czy techniki jeśli jego wizja oraz błyskotliwość są na niskim poziomie). Dlatego jeśli nasz zespół cechuje się słabą wartością atrybutu decyzji odradzam próby gry na wysokim tempie.

 

 

 

To jest ogół. Musimy przyjrzeć się jeszcze szczegółom. Czyli jak te polecenia będą odnosiły się do ról oraz dodatkowych poleceń indywidualnych.

Kształt formacji oraz role prezentują się tak:

 

role.jpg

 

Zanim przejdę do analizy ról, chcę napomknąć że sam kształt formacji również jest bardzo ważny. Każdy kształt ma swoje plusy oraz minusy, z których musimy sobie zdawać sprawę.

 

Analiza formacji:

Są kształty bardziej nadające się do ofensywnej piłki i te które będą lepsze do obrony. (Dość oczywiste wydaje się chyba że formacja 4-2-3-1 gdzie na połowie przeciwnika w każdej fazie gry mamy od 4 do 6 zawodników jest formacją bardzo ofensywną, czy to że ustawienie 5-4-1 będzie bardziej zagęszczało nasza połowę.)

 

Jakie są słabe i mocne strony formacji 4-4-2?

 

Do minusów na pewno trzeba zaliczyć dużo miejsca pomiędzy linią obrony a pomocy oraz pomocy i ataku. Przeciwnik grający cofniętym rozgrywający na pozycji DP, czy pomocnikami na pozycji OPS będą mieli ułatwione zadanie. Trzeba również zadbać aby nasi napastnicy mieli wystarczające wsparcie z linii pomocy. Do minusów zaliczył bym również zapotrzebowanie tej formacji na bardzo mocnych środkowych pomocników. Muszą oni być bardzo uniwersalni, uzdolnieni w sensie fizycznym jak i technicznym.

 

Do plusów zaliczyłbym bardzo silne boki formacji, które z łatwością mogą tworzyć przewagę liczebną na skrzydle oraz dwójkę napastników, która może skutecznie przeszkadzać naszym oponentom budowanie ataku od tyłu. Ważnym odnotowania plusem jest też możliwość kreacji miejsca. Boczni pomocnicy/obrońcy mogą skutecznie rozszerzyć grę, a dwójka napastników pozwala nam na taki dobór ich pary aby jeden z nich skutecznie rozciągał grę wertykalnie.

 

Formacja 4-4-2 jest bardzo uniwersalną formacją. Nadaje się dobrze i do ataku i do obrony. W zależności od wybranych ról, będzie ona mocna w każdej mentalności.

W naszym przypadku formacja 4-4-2 jest dodatkowo zmodyfikowana przez przeniesienie jednego ze środkowych pomocników na pozycję defensywnego pomocnika.

Sama ta zmiana niweluje jedną z wad systemu 4-4-2 czyli brak klasycznego DP. Przeciwny OPS nie będzie miał już tyle miejsca do wykorzystania. Jednocześnie zmiana ta eksponuje drugą z wad systemu 4-4-2 poprzez zostawienie jeszcze większej ilości miejsca dla zawodników na pozycji DP. Niezależnie od przydzielonych ról, spodziewam się celności podań w okolicach 90% i totalnej wolności dla przeciwników używających CR czy w szczególności Registy.

Sam wybór formacji, mając na względzie nasz „gol” czyli przypomnę „Głównie chodziło mi o to, żeby gra mojego zespołu opierała się na skrzydłach - stąd 4-4-2” jest jednym z najlepszy, jaki mogliśmy wybrać.

 

Analiza ról

Warto w tym momencie nadmienić że abstrahując już od stylu oraz mentalności, zawodnicy mogą zachowywać się inaczej pomimo nadania im tej samej roli. Ważne będą tutaj PPM czyli ulubione zagrania naszych zawodników. Zupełnie inaczej pozycję F9 będzie interpretował gracz o PPM „cofa się po piłkę” (bardzo przydatny ppm dla F9) a gracz o PMM „gra na granicy spalonego” (bardzo niesprzyjający ppm dla tej roli).

 

Przeanalizujemy zatem przydzielone role, zaczynając od tyłu:

 

1. BL(O): Ma to do siebie że wychodzi wyżej niż klasyczny bramkarz bez piłki oraz próbuje rozpoczynać kontrataki z piłką.

2. OS(St) x2: Środkowi obrońcy z funkcją stopera. Obaj dostali dodatkową instrukcję „utrzymuj pozycję”. Jako że mają funkcję stopera będą starali się wychodzić nieco wyżej aby nie pozwalać na zbyt wiele w okolicach ich strefy, jednak dodatkowe polecenie „utrzymuj pozycję” robi z nich tradycyjnych obrońców z funkcją obrony z lekko zwiększoną mentalnością.

3. KBO(W) x2: Czyli w skrócie skrzydłowy rozpoczynający swoje ataki z pozycji bocznego obrońcy. Obaj dostali instrukcję „mniej ryzykownych podań”.

4. DP(W): Pomocnik którego głównym zadaniem jest odbiór oraz pomoc reszcie zespołu bez piłki. Będzie również próbował rajdów z piłką oraz z rzadka podejmie próby kreacji gry.

5. WR(A): Zawodnik spoiwo – powinien łączyć pomoc z atakiem. Jego głównymi zadaniami jest kreacja oraz rajdy, te z piłką oraz te bez piłki, aby wspomóc bardziej wysuniętych zawodników. Naturalnie operuje w obszarze pomiędzy PS a OPS. Można się więc spodziewać po nim kluczowych podań oraz rzadziej asyst po prostopadłych podaniach. Warto dodać że każda rola rozgrywającego (a więc CR, Regista, WR, BoR, E, K10) jako jedyna (obok CP) ma również wpływ na zachowanie innych piłkarzy na boisku. Cała reszta ferajny będzie bardziej skupiona na szukaniu podania do rozgrywającego. Naturalnie ma przez niego przechodzić większość akcji naszej drużyny. Jako rozgrywający ma wolną rękę w kreacji gry (tempo, długość oraz ryzyko podań, dryblingi). Większości rozgrywającym możemy coś podpowiedzieć jednak niezależnie od tego jak i od stylu gry mają oni pozwolenie na bardzo dużą dowolność w grze. Nasz WR(A) ma dodatkowe polecenie „szukanie gry”. Mamy więc człowieka który miał już sporą dowolność w interpretowaniu swojej pozycji na boisku, dodaliśmy do tego jeszcze więcej swobody w schodzeniu z niej. Mogę więc przypuszczać że bardzo często będę widywał tego gracza w bocznych rejonach boiska czy też w finałowej tercji.

6. S(A) x2: Czyli goście od robienia zamieszania. Skrzydłowy z funkcją ataku to można by powiedzieć napastnik grający blisko linii bocznej (w terminologii Holenderskiej nie ma różnicy pomiędzy skrzydłowym a napastnikiem). Ma za zadanie dryblować wzdłuż linii i dośrodkowanie piłki gdy znajdzie się w pobliżu linii końcowej. Operuje bardzo wysoko, więc nie powinniśmy spodziewać się po nim szaleńczych rajdów ze środka boiska w stylu młodego Messiego. To bardziej typ Marca Overmarsa, który dostaje piłkę za linię pomocy, ma za zadanie przedryblować bocznego obrońcę i wrzucić piłkę w pole karne. Skrzydłowi niezależnie od funkcji wychodzą również na „wolne pole”. Możemy więc spodziewać się nie tylko ciągłych dośrodkowań ale też dużej ilości bramek, jako że „wolne pole” to specyficzne miejsce na boisku pomiędzy bocznym a środkowym obrońcą. Nasi skrzydłowi dostali dodatkowe polecenia indywidualneczęściej strzelaj” oraz „szukanie gry”. Spodziewam się więc że nie będą szukali dośrodkowania tak często jak to mają w zwyczaju, a każdą akcje w której wejdą na „wolne pole” zakończą strzałem. Domyślam się również, że często nie będzie ich tam gdzie się ich spodziewam, a ich poruszanie się po boisku bez piłki będzie przypominało bardziej połączenie Kingsleya Comana z Tomasem Muellerem.

7. F9(W) x2: Fałszywa dziewiątka, czyli pozycja wymyślona specjalnie na potrzeby Messiego z pod ręki Josepa Guardioli. Człowiek orkiestra – napastnik+ rozgrywający (oczywiście nie ‘rozgrywający’ w sensie który opisałem w punkcie 5). Gość który będzie cofał się do strefy OPS po piłkę, grał nią z klepki i wchodził z powrotem w pole karne aby akcje wykończyć. Będzie próbował też odwrócić się z piłką i zaatakować pole karne dryblingiem. Największą jego zaletą jest tworzenie przestrzeni. Chyba najbardziej znane graczom ‘kombo’ czyli F9+SN, jest skuteczne właśnie dlatego że F9 cofając się na pozycję OPS potrafi pociągnąć za sobą kryjącego go obrońcę, zostawiając za swoimi plecami masę miejsca dla „spóźnionych biegaczy bez piłki” ze swojego zespołu, którzy atakują wolne miejsce powstałe w wyniku ruchu F9. Nasze fałszywe dziewiątki mają dodatkowe polecenia: „częściej strzelaj”, „więcej bezpośrednich podań” a jeden z nich ma dodatkowo „szukać gry”. Spodziewam się po nich wielu strzałów z dystansu.

 

Jako że jest to jak na razie analiza teoretyczna, teoretyzując mogę wysnuć już kilka wniosków, które tym bardziej doświadczonym graczom pewnie również rzuciły się w oczy.

 

 

Spostrzeżenia teoretyczne co do ról i poleceń indywidualnych:

1. Ci którzy pamiętają starsze wersje FM’a/CM’a na pewno nie raz korzystali z opcji „wolny elektron”. To o co dziś, w nowszych wersjach FM’a możemy poprosić naszych graczy nadając im polecenie „szukanie gry” to właśnie spadkobierczyni tej opcji. Nigdy nie eksperymentowałem z tą opcją, jednak podejrzewam że nadanie jej aż 6 graczom indywidualnie oraz wszystkim drużynowo może stworzyć niemały chaos na boisku, który ciężko będzie przykryć nawet płynnym stylem gry. Żeby bardziej obrazowo pokazać co „wolny elektron” czy „szukanie gry” oznacza znowu posłużę się przykładem: są gracze, którzy wpisani w taktykę będą przeciętni albo „tylko” dobrzy. Pełnie swoich możliwości mogą pokazać tylko wtedy gdy ustawimy cały zespół aby pracował „dla” nich. Przypomnijcie sobie Riquelme. Gracz świetny, nietuzinkowy, jednak tracił wiele gdy LVG kazał mu wypełniać dodatkowe polecenia. Świecił pełnią swojego blasku w Boca czy Villarreal gdzie mógł robić to, co uważał za najlepsze.

2. Środkowi obrońcy z funkcją stoperów z utrzymaniem pozycji. Myślę że jest to ustawienie zbędne. Gramy na bardzo mało pressingu więc ustawienie obrońców jako stoperzy, trochę mi się z tym kłóci.

2. Punkt 4 czyli pozycja DP(W) jako tego ostatniego z naszej linii pomocy, również nie wydaje mi się wystarczająco bezpieczna. Brak w naszej taktyce gracza, który będzie utrzymywał swoją pozycję, zwalniał ataki rywala w oczekiwaniu na obiór przez graczy typu naszego DM(W). Brak tak zwanego „holdera” (jeśli ktokolwiek ma pomysł jak to nazwać po Polsku byłbym bardzo wdzięczny).

3. Dobór funkcji w pomocy – czyli jeden DP na wsparciu i aż 3 graczy odpowiedzialnych za atak to moim zdaniem znaczna przesada, w szczególności że naszą mentalnością jest Defensywa. Wbrew płynnemu stylowi gry, spodziewam się sporego podziału na 2 drużyny – tę atakującą i tę broniącą.

4. Punkt 7 czyli para Fałszywych 9 również wydaje mi się nie do końca zoptymalizowana. Brak jest w naszej taktyce graczy którzy wykorzystaliby przestrzeń przez nich tworzoną. Brak też jest zawodnika do wykańczania akcji, grającego ‘na szpicy’. Obrońcy rywala mogą bez stresu podążać za naszymi F9, bez obawy że ktoś zaatakuje wolną przestrzeń.

 

Spostrzeżenia teoretyczne co do Mentalności, Stylu i Poleceń drużynowych:

5. Autor taktyki pisał na wstępie: „no i celność strzałów - to jest jakiś dramat. Nie pomaga nic - polecenie podań w pole karne, no po prostu nic. Zwykle na 15 strzałów trzy są celne. Tak mniej więcej”, „(…)Niestety największym naszym mankamentem były strzały celne - ich % podejrzewam wyniósłby łącznie ok. 25%.” Aż 4 graczy ma indywidualne polecenie „częściej strzelaj”. Myślę że to właśnie polecenie odpowiedzialne jest za tak niski procent celnych strzałów. Większość z nich to będą strzały z dystansu, które mają to do siebie że są oddawane w pośpiechu i z nieprzygotowanych pozycji.

6. Gra defensywna oraz wielka ilość swobody pozycyjnej będzie według mnie mijać się z założeniami gry defensywnej, która z definicji ma w pierwszej kolejności nie doprowadzić do utraty bramki. Na tej samej zasadzie szerokie pole gry i gra defensywa również średnio do siebie pasują.

7. Polecenie „miękkie dośrodkowania” na niskich, technicznych zawodników, których posiada w składzie autor taktyki.

Leverkusen_Og_lne.png Ten opis powinien wiele wyjaśniać.

8. Polecenie nadane przez mentalność defensywną czyli bardzo krótkie podania w fazie ataku wraz z szerokim polem gry oraz grą na 2 skrzydłowych, którzy grają przy linii może powodować odizolowanie ich od podań.

9. Całość ról skonstruowana jest również tak że zespół atakuje w tylko jeden określony sposób KBO(W)+S(A) na bokach+ para F9 w ataku, jest więc on łatwiejszy do powstrzymania, niż taktyki bardziej zróżnicowane, mające więcej niż jedna opcję atakowania.

 

Moje teoretyczne spostrzeżenia pozostawię jednak jak na razie w sferze przypuszczeń i zanim dokonam jakichkolwiek zmian pooglądam kilka wyrywków spotkań.

 

 

 

CZĘŚĆ 2 PRAKTYCZNA ANALIZA TAKTYKI

Na potrzeby testów wybrałem zespół Bayeru z Leverkusen z dwóch głównych powodów. Nasz forumowicz gra ligowym potentatem, a jego najlepsi piłkarze to skrzydłowi. Myślę że zespół z zachodnich Niemiec możemy zdefiniować podobnie. Nie jest to może najmocniejszy zespół ligi ale dzięki temu jednak będę mógł sprawdzić taktykę w nieco cięższych warunkach.

Pierwszy mecz w jakim będę przyglądał się naszej gdzie to mecz z Borussią u siebie. Media przewidują że jesteśmy nieznacznymi faworytami tego spotkania. Borussia wyszła ustawieniem 4-4-1-1

Pierwsza rzecz, która rzuca mi się w oczy już w 3 minucie spotkania:

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

Mehmedi czyli jedna z moich F9, już 2 raz w przeciągu 3 minut próbuje bezpośredniego podania do skrzydłowego (czerwona linia). Wiernie wykonuje polecone mu „więcej bezpośrednich podań” oraz predefiniowane „więcej ryzykownych podań”. Obie próby skończyły się tak samo – przejęciem piłki przez bocznego obrońcę. Niebieska linia to wysokość, na której Mehmedi wykonuje swoje podanie. Należy zwrócić również uwagę na niebieski kwadrat. Bezpośrednia piłka przejęta przez Schmelzera, łapie nas w dość niekomfortowej sytuacji 3 vs 2. Zawodnika nr 44 czyli WR(A) nie oznaczyłem bo odwrócony jest on w stronę bramki przeciwnika, i nie zdąży on wrócić do obrony gdyby Schmelzer zdecydował się na bezpośrednie podanie. Bardzo niebezpieczna sytuacja jak na mentalność Defensywną. Wniosek jaki wyciągam z tak powtarzającego się zagrożenia jest nie do końca oczywisty. Mogę albo podejmować takie ryzyko, korygując ustawianie się zawodników odpowiedzialnych za defensywę, albo zniwelować je, nie pozwalając na tak bezpośrednie podania. Opcja druga odpada gdy przyjrzymy się ustawianiu naszego zespołu podczas fazy budowania ataku:

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

Role przydzielone naszym ofensywnym zawodnikom zgodnie z moimi wcześniejszymi przypuszczeniami dzielą ich na 2 drużyny (4 zawodników atakuje i 5 zawodników broni, 1 wspomaga atak). Dodatkowo nasi skrzydłowi nastawieni są na atak więc są najbardziej zaawansowanymi (w sensie pozycji na boisku) zawodnikami naszego zespołu. Nie pozwalając na bezpośrednie podania totalnie odetnę ich od podań w fazie budowania ataku. Do odnotowania jest bardzo szerokie pole gry przez nich tworzone oraz wolne miejsce oznaczone niebieskim kwadratem. Brak napastnika w tej strefie bardzo ogranicza możliwości rozegrania piłki. Obaj F9 są pod kryciem środkowych pomocników rywala. Jedyne co mogą zrobić to decyzja o dryblingu, lub próba kolejnego bezpośredniego podania na skrzydło. Zawodnik z piłką przy próbie dryblingu zastanie kolejną przeszkodę w postaci SO, więc podejmuje słuszną decyzję o kolejnym bezpośrednim podaniu na skrzydło.

Przy tych instrukcjach, bardzo ciężko będzie o osiągnięcie naszego celu czyli maksymalnego wykorzystaniu skrzydeł. Nasze instrukcje ograniczają miejsce, w którym są w stanie otrzymać piłkę. W ciągu pierwszej połowy meczu naliczyłem 12 prób bezpośrednich podań na skrzydła przez F9, z czego tylko 3 dotarły do celu.

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

screen pokazujący „szukanie gry” przez jednego z F9 i skrzydłowego w praktyce. Szukanie gry przez F9 jeszcze bardziej ogranicza pole do rozegrania piłki.

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

Znacznie mniej pressingu w praktyce. Jest to niebezpieczne, ponieważ to głównie wolne miejsce dla skrzydłowych pozwala im na celne dośrodkowania.

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

Ustawianie się naszych zawodników w obronie. Obaj środkowi obrońcy ustawieni jako stoperzy podchodzą do zawodnika z piłką. Decyzja ta wynika bardziej z płynnego stylu gry niż przydzielonej im funkcji. Otwiera to ogrom wolnej przestrzeni dla atakującego z głębi OPS, oraz zostawia miejsce dla skrzydłowego, który zostaje 1 na 1 z kryjącym go bocznym obrońcą. Bardzo ważne jest też ustawienie zawodnika nr 8 czyli DP(W). Wspomagając atak, został złapany daleko od swojej pozycji i nie ma już szans dogonić OPS przeciwnika. Będzie to pierwsza rzecz jaką chce zmienić. Zawodnik ten musi dostać bardziej ‘stacjonarną’ rolę.

 

Mojej drużynie bardzo źle wychodzi faza budowania ataku. Z rzadka udaje się przejść do fazy ataku. Nawet gdy się to udaje, nie tworzymy groźnych sytuacji, gównie z powodu przewagi liczebnej przeciwnika. Wynika to z bardzo wolnego tempa gry. W momencie wejścia w finałową tercję przeciwnika, nasz oponent jest już świetnie przygotowany do obrony, wszyscy zawodnicy okupują przydzielone im pozycje, co pokazuje poniższy screen:

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

Dodatkowo, jesteśmy w tym momencie narażeni na kontratak przeciwnika. Pomimo bardzo głębokiej linii defensywy, płynny styl gry podpowiada obrońcom aby wspomagali tworzenie akcji, przez co ustawieni są wyżej niż wynikało by to z mentalności defensywnej.

Jest jeszcze jedna istotna rzecz, o której powinienem wspomnieć opisując ten moment gry. Wszyscy 4 gracze odpowiadający za ofensywę czekają na podanie otwierające drogę do bramki. Prawdopodobnie nie doczekają się takiego podania ze względu na mentalność defensywną. Pomimo tego że będący przy piłce WR(A) ma praktycznie wolną rękę, w wybranej mentalności będzie on mniej skłonny do ryzykownego podania.

Przykładowy OPS w mentalności defensywnej będzie bardziej skłonny poczekać na wspomagających go kolegów, podczas gdy w mentalnościach bardziej ofensywnych zdecyduje się na drybling bądź prostopadłe podanie.

Tylko kilka screenów z jednego meczu, jednak ukazują one braki o których pisałem w teorii w punktach 1, 2, 3, 4, 6, 8 oraz 9. Braki z punktu 7 oraz 5 możemy wyczytać ze statystyk:

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_Statystyki_

 

Witać tutaj że procent celnych dośrodkowań nie jest tak zły jak mogły by na to wskazywać „miękkie dośrodkowania”. W praktyce jednak podbity jest on mocno przez świetne dośrodkowania Hakana Colhanoglu. Ponad połowa naszych strzałów to próby strzałów z dystansu.

Leverkusen_Borussia_Dortmund_Analiza_Zes

Leverkusen_Borussia_Dortmund_Analiza_Zes

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_Analiza_Zes

 

(strzały zawodnika nr 4 to strzały środkowego obrońcy po rzutach rożnych)

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_Statystyki_

 

(na niebiesko podania wykonane/celne, na czerwono dośrodkowania wykonane/celne)

 

Jak widać dośrodkowania wykonane przez moich skrzydłowych oraz bocznych obrońców nie dochodziły do adresatów.

Jeszcze heatmapa z tego spotkania:

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_Analiza_Zes

 

Mamy zaznaczone polecenie „ataki lewą stroną” oraz nasz rozgrywający gra po lewej stronie, co jak widać znacznie pomogło w atakowaniu właśnie tamtą stroną. Warto dodać że angażując rolę skrzydłowego czy to w ataku czy wsparciu, nasz zespół będzie bardziej chętny do atakowania tą ze stron boiska na której gra nasz skrzydłowy. Gra na 2 skrzydłowych naturalnie nada polecenie naszej drużynie „ataki prawym skrzydłem” oraz „ataki lewym skrzydłem”. Heatmapa pokazuje również że myliłem się w moich teoretycznych spostrzeżeniach co do Mentalności, Stylu i Poleceń drużynowych w punkcie 9. Drużyna buduje ataki lewym skrzydłem, dopiero w fazie ataku po obu stronach boiska jest taka sama. Myślę że wynika to ustawienia WR(A).

 

Zagrałem jeszcze kolejne 4 mecze aby sprawdzić czy wzory zachowania zawodników się potwierdzą. (Nie oglądałem już pełnego meczu, bo wiem jak on wyglądał w przypadku meczu z Dortmundem). Głównie zwracając uwagę na statystyki pomeczowe oraz bramki jakie traci i zdobywa moja drużyna.

Jest to ważna rzecz, ponieważ wyciąganie dalekosiężnych wniosków z jednego meczu jest wysoce nieobiektywne. Z dwóch powodów:

1. Ustawienia oraz nastawienia przeciwnika. (polecam tym miejscu skórki, które pokazują role naszych przeciwników)

2. Ukryty atrybut „consistency” czyli „powtarzalność” gracza. Jak każdy inny atrybut mieści się w ramach 1-20 i definiuje procent meczów w których nasz zawodnik będzie grał na miarę swoich umiejętności. W bardziej szczegółowym opisie mając przykładową gwiazdę o CA (obecne umiejętności) 170, ale atrybucie consistency 1, w tylko jednym na 20 meczów będzie on grał tak jak mówi o tym jego Current Ability. W pozostałych spotkaniach jego atrybuty techniczne i psychiczne zostaną obniżone o jakiś niewielki procent np. do poziomu 155 czy 165. (wynika z tego że gracze bazujący na swoich atrybutach fizycznych są mniej podatni na skutki tego atrybutu). Atrybut ten rośnie wraz z doświadczeniem meczowym. Jak łatwo się domyśleć atrybut ten jest ściśle powiązany również z atrybutem „ważne mecze”.

 

---------------------------------------

 

Leverkusen_CSKA_Moskwa_Statystyki_Statys

 

Hertha_Berlin_Leverkusen_Statystyki_Stat

 

CSKA_Moskwa_Leverkusen_Statystyki_Statys

 

FC_Bayern_M_nchen_Leverkusen_Statystyki_

 

Statystyki potwierdzają słabe strony taktyki:

1. Większość strzałów oddanych z dystansu,

2. Brak stwarzania zagrożenia dla bramki przeciwnika,

3. Nieszczelność w obronie.

Bramki straciliśmy głownie z dośrodkowań oraz po złych zachowaniach obrońców. Zdobyliśmy dwie, obie po stałych fragmentach gry. Czeka nas dużo pracy.


Zmiany

Jestem osobą dość leniwą, dlatego przeprowadzanie zmian w taktyce oraz oglądanie wynikających z nich zachowań będę przeprowadzał na podstawie tych pięciu wcześniej rozegranych meczów. Jest to układ prawie idealny bo mogę porównać się na tle rywala o podobnym potencjale jak Borussia, rywala mocniejszego na wyjeździe w postaci Bayernu jak i słabszego jakim jest Hertha. Musiałbym rozegrać sporo nie przydatnych na potrzeby tego tekstu meczów aby znowu znaleźć w terminarzu zagęszczenie podobnej jakości przeciwników.

 

Zacznę od zmiany rzeczy, które najbardziej rzucały się w oczy. Kolejno zmieniam miękkie dośrodkowania na mieszane z oczywistych, opisanych wyżej względów, oraz szerokość gry redukuję z szerokiej do zrównoważonej. Powinno mi to pomóc w konstruowaniu akcji, nie zostawiając moich skrzydłowych odizolowanych od podań.

 

Leverkusen_Og_lne.png

 

 

Jak widać zabieram 2 dodatkowe polecenia drużynowe. Schemat ten, czyli uproszczanie zamiast komplikowania, usuwanie poleceń zamiast ich dodawania będę starał się powielać w każdym aspekcie zmian.

Środkowym obrońcom zmieniam role na bardziej klasyczne – OS(O). Gram mentalnością defensywną czyli bardzo głęboką linią defensywy, nie chce dawać moim środkowym obrońcom wyższej mentalności, która ustawi ich wyżej.

KBO(W) również odznaczam polecenie „mniej ryzykownych podań”. Jeśli mają grać kompletnych bocznych obrońców, to nie będę ich ograniczał. Wydaje mi się że z ich rolą czeka mnie jeszcze dużo pracy, ale na razie mam ważniejsze sprawy na głowie. Dla łatwiejszych, późniejszych zmian bocznych obrońców przyda się szczegółowy opis ich roli.

 

Boczni obrońcy, główne różnice:

1. Mentalność. Bardzo pomocna jest reprezentacja graficzna w obrazie taktyki. Możemy z niej wywnioskować że kolejno od funkcji najbardziej nastawionej defensywnie do tej najbardziej nastawionej na ofensywę (oczywiście w uproszczeniu):

OBP(O)

BO(O)

BWO(O) = BO(W)

BWO(W) = BO(A)

BWO(A) = KBO(W)

KBO(A)

 

Leverkusen_Og_lne.png

 

2. Możliwość konfiguracji: Jak możemy zauważyć, nie wszystkie z tych ról oraz nastawień możemy dowolnie kustomizować. Niektóre z funkcji mają np. narzucone centry z głębi pola, inne centry z pod linii końcowej.

3. Dowolność w szukaniu przestrzeni. KBO ma w poleceniach trzymanie się linii, ma też zaznaczone polecenie „szukanie gry”. Dlatego też często można zaobserwować KBO schodzącego do środka, czy nawet jako gracza wykończającego akcje gdy ma piłkę.

Jak sama nazwa wskazuje KBO to kompletny boczny obrońca, od którego można oczekiwać znacznie więcej niż od klasycznych bocznych obrońców np. dryblingów czy prostopadłych podań. Zawsze będzie szukał odrobiny wolnej przestrzeni aby ją zaatakować. Ustawiając formacje w której są jedynymi zawodnikami operującymi na boku, łatwo zauważymy że w praktyce operują oni w tych samych rejonach boiska co skrzydłowi, zawsze starając się grać przy linii.

BO(A)/(W) będzie miał mniej kreatywności. Nie będzie tej przestrzeni szukał. Zamiast tego będzie czekał na okazję do możliwości pójścia na obieg i dośrodkowania piłki z linii końcowej bądź też z głębi (w zależności od funkcji). Będzie bardziej wspomagał pomoc w rozegraniu piłki w przypadkach, w których KBO byłby już przy linii końcowej. Różnią się oni jeszcze tym że BO możemy poprosić o granie szeroko jak i wąsko, czego nie możemy w przypadku KBO.

To, którą z tych roli najlepiej użyć zależy głownie od mentalności, której od bocznych obrońców oczekujemy, oraz od ruchu, który będzie najbardziej korzystny dla naszej taktyki. Dla przykładu, jeśli w mojej taktyce uwzględniam bocznego rozgrywającego czy schodzącego napastnika, chciałbym aby boczny obrońca oferował grę przy linii, aby dodać do mojej formacji szerokość, rozciągnąć obronę przeciwnika. Jeśli już mam na boku skrzydłowego, który grę rozciąga w zupełności może mi wystarczyć boczny obrońca trzymający się wcześniej nakreślonej szerokości gry.

W tej wyliczance napomknę jeszcze o OWS, jako że spora część graczy nie rozumie tej roli. Rola ta nie wymusza zachowania jak przykładowy Phillip Lahm. OWS nie będzie schodził do środka pomocy. Jego schodzenie za skrzydła odnosi się do finałowej tercji boiska. Tam zachowywać się będzie jak schodzący napastnik.

 

To tyle słowem o bocznych obrońcach. Kolejne zmiany jakich dokonuję, to te wynikające z wcześniej opisanych niedomagań.

 

DP(W) zostaje zmieniany na DP(O). Oczekuje od niego niższej mentalności, oraz utrzymywania pozycji. Nie jest mi potrzebny do wspomagania w budowaniu ataku.

WR(A) zmieniam na WR(W). Również nie potrzebuje jego rajdów, od tego mam skrzydłowych. Potrzebuje większej stabilizacji na jego pozycji. Usuwam również jego polecenie dodatkowe „szukanie gry

To samo tyczy się zawodników na bokach, ich „szukanie gry” odchodzi do lamusa. Podobnie jak i polecenia „częściej strzelaj” tak u skrzydłowych jak i napastników. Powodowało ono wiele komplikacji, z których główną był bardzo słaby procent celnych strzałów.

W sporym skrócie, usuwam wszystkie dodatkowe polecenia indywidualne. Żeby przekonać się co funkcjonuje dobrze a co źle, potrzebuje maksymalnej prostoty.

Jedną z F9 zmieniam na K10. Potrzebuje kogoś, kto wykorzysta przestrzeń przezeń tworzoną i K10 to pierwsze co przyszło mi do głowy, jako że będę również potrzebował sporo kreatywności w tej strefie.

Całość więc wygląda więc teraz tak:

 

Leverkusen_Og_lne_2.png

 

Braki w taktyce, o którym pisałem w 9 punkcie części teoretycznej na razie nie będę ruszał. Niech atakują tak samo 2 stronami boiska, ja skupie się na razie na innych aspektach gry.

 

Pierwsze rzeczy, które rzucają się w oczy meczu z Borussią:

 

1. Zbyt ofensywna mentalność bocznych obrońców.

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

Donati pomimo gry na niskim pressingu zbyt wysoko próbuje odebrać piłkę, zostawiając całą swoją stronę wolną gdzie naprzeciwko mojego skrzydłowego jest 2 opponentów.

 

2. Dobre ustawianie się DP(O)

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

DP(O) utrzymuje swoją pozycję, a WR(W) pomaga w próbach presji w swojej strefie.

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

DP(O) wciąż trzyma się swojej strefy, opóźniając rajd Kagawy w oczekiwaniu na pomoc ze strony Skrzydłowego.

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

DP(O) bardzo dobrze asekuruje OS, którego Aubemeyang wyciągnął z poza jego pozycji. Świetna prezentacja płynnego stylu gry. Niestety WR(W) nie jest na tyle bezpieczną rolą aby pokryć powstałe w wyniku asekuracji DP(O) miejsce w środku pola (niebieski kwadrat).

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

DP(O) z rzadka pomaga w rozgrywaniu piłki, koncentrując się na utrzymywaniu pozycji.

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_Analiza_Pi_

 

ataki na piłkę oraz przechwyty DP(O) pokazują że podejmuje się ich w miejscach, w których tego oczekiwałem.

 

3. Więcej opcji rozegrania piłki w skutek zrównoważonej szerokości gry.

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

4. Pomimo zrównoważonej szerokości gry i usunięciu bezpośrednich podań dla napastników, obaj (F9 a w szczególności K10) mają sporą wolność do kreacji i wciąż mogę zauważyć sporo bezpośrednich podań, których adresatem jest lewy skrzydłowy (kłania się opcja „ataki lewym skrzydłem”).

5. Jesteśmy mocni w fazie obrony, za to kilka razy Borussia złapała nas na zbyt wolnej fazie przejściowej z ataku do obrony, gdzie byliśmy otwarci na kontratak, zwłaszcza w bocznych sektorach boiska.

6. Nie jestem zadowolony z wyboru roli K10.

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

Nadal nie mam nikogo, kto w pełni korzystałby z miejsca tworzonego przez F9 (Mehmedi). W rzeczywistości są to dość podobne do siebie role. K10 częściej pokazuje się do gry niż wychodzi na wole przestrzenie. W drugiej połowie spróbuję innej roli.

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_PByta_boisk

 

WN(A) w akcji. Wypycha środkowych obrońców przeciwnika w stronę ich własnej bramki. Tworzy to miejsce w środku pola z którego w teorii będzie mógł korzystać F9.

 

Dodaje polecenie „podania na wolne pole” by w pełni wykorzystać szybkość skrzydłowych oraz Wysuniętego napastnika z funkcją ataku.

Edited by MaKK
Formatowanie czcionki

Share this post


Link to post

Wnioski po meczu:

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_Statystyki_

 

W skutek odjęcia polecenia „więcej strzelaj” mocno spadła liczba naszych strzałów z dystansu, jednocześnie podwyższając procent tych celnych.

Stworzyliśmy też sobie 100% sytuacje o co wcześniej było ciężko.

Nadal pozwoliliśmy rywalom na oddanie 6 celnych strzałów, co nie jest wynikiem satysfakcjonującym. Gra nie wyglądała najlepiej. Skrzydłowi są mocno odizolowani od piłek ze środka pola. Są uzależnieni od podań bocznych obrońców i własnych dryblingów, a nie o to chodziło.

 

Leverkusen_Borussia_Dortmund_Analiza_Pi_

 

Piłki które otrzymał lewy skrzydłowy (zaledwie kilka piłek ze środka).

Chciałbym aby skrzydłowi byli bardziej pod grą. Mogę to osiągnąć poprzez kolejne zawężenie szerokości gry lub nadanie im roli wsparcia. Zanim zdecyduje się na zmiany, sprawdzę co przyniosły te już dokonane w kolejnych meczach.

W meczu z CSKA u siebie wyglądaliśmy solidniej w obronie, pozwalając na jedynie 2 celne strzały, oraz słupek po niecelnym dośrodkowaniu.

 

Leverkusen_CSKA_Moskwa_Statystyki_Statys

 

Odznaczenie opcji gry lewym skrzydłem poskutkowało większą ilością dryblingów po obu stronach boiska.

 

Leverkusen_CSKA_Moskwa_Analiza_Zespo_By.

 

Oraz pozwoliło na budowanie ataków również środkiem, dzięki czemu Bellarabi (lewy skrzydłowy atak) mógł otrzymywać podania ze środkowej strefy boiska.

Leverkusen_CSKA_Moskwa_Analiza_Pi_Bkarze

 

Ogólna gra mojego zespołu jest lepsza niż ta w taktyce wyjściowej, jednak nadal daleka od oczekiwanej. Strzeliliśmy 2 z 3 bramek po dośrodkowaniach w pole karne, więc przynajmniej w tym elemencie jesteśmy blisko naszego gola czyli przypomnę „Głównie chodziło mi o to, żeby gra mojego zespołu opierała się na skrzydłach”.

Nie jestem zadowolony ze współpracy F9 ani z K10 ani z WN(A). W kolejnym meczu partnerem F9 będzie KN(A).

Więcej stabilności w środku pola powinna zapewnić mi zmiana WR(W) na CR(W).

 

Pomimo zmiany WR(W) na CR(W) formacja, ustawienie oraz szaleńczy pressingu Bayernu, nie pozwalają mu na spokojne budowanie ataku.

 

FC_Bayern_M_nchen_Leverkusen_PByta_boisk

 

DM(O) nie ma opcji bezpiecznego podania, wszyscy są odcięci od podań, skrzydłowi z funkcją ataku nie biorą udziału w budowaniu ataku. Bender zmuszony jest do wycofania piłki środkowym obrońcom. W ten sposób kończy się większość prób mojego zespołu.

Kolejna ważna rzecz, która wcześniej nie rzuciła mi się w oczy – stałe fragmenty gry. Mogę przypuszczać że są ustawione na domyślne.

 

FC_Bayern_M_nchen_Leverkusen_PByta_boisk

 

Moment po rzucie wolnym, Bayern wychodzi z kontratakiem. Jest to moment wart odnotowania.Wszystkie instrukcje (Bayernu oczywiście) te drużynowe, jak i indywidualne zostają w tym momencie nadpisane na kontratak. Wszyscy zawodnicy dostają polecenie maksymalnie bezpośrednich podań na maksymalnym tempie.

 

Jesteśmy totalnie zdominowani w środku pola. Ustawienie Bayernu 4-1-4-1 zostawia nas w środku 3 na 2. Dodatkowo nasz brak pressingu, zostawia im pełnię swobody w kreacji. Praktycznie całkowity brak pressingu zostawia Bayernowi też sporo miejsca w naszym polu karnym.

(Swoboda Thiago, przewaga liczebna stworzona przez Vidala nr 23)

 

FC_Bayern_M_nchen_Leverkusen_PByta_boisk

 

FC_Bayern_M_nchen_Leverkusen_PByta_boisk

 

(Ta sama akcja. Brak agresji moich zawodników pozwala Lewandowskiemu odwrócić się i podać wychodzącemu na pozycje Vidalowi. 1:0 po pięknej bramce).

 

Nie chcąc zmieniać formacji, zmuszony jestem powrócić do gry skrzydłami.

 

FC_Bayern_M_nchen_Leverkusen_Taktyka_Og_

 

Dodaję również polecenie agresywnego odbioru piłki, aby nie pozwalać na zbyt wiele zawodnikom Bayernu.

Przez całe 30 minut nie potrafimy przejść z fazy budowania ataku do fazy ataku. Potrzebuję więcej zawodników w fazie budowania ataku. Zmieniam funkcje Skrzydłowych z ataku na wsparcie, oraz dodaje polecenie zagrań na obieg. Efekt jest niemal natychmiastowy:

 

FC_Bayern_M_nchen_Leverkusen_PByta_boisk

 

Moja drużyna nadal ma problemy z przejściem do fazy ataku, ale nie traci już piłki tak szybko jak to miało miejsce wcześniej.

Mecz ten ukazuje również relatywizm FMa. To z czego byłem bardzo zadowolony, czyli zachowanie DP(O) w meczu z Dortmundem, który grał wykorzystując w swojej formacji OPS, w meczu z piłkarzami z Monachium jest słabością mojego zespołu. Bayern gra bez zawodnika w tej strefie, rozgrywa za to piłkę z pozycji DP. Przestrzeń pomiędzy DP(O) a pomocnikami Bayernu jest zbyt duża, dlatego zmuszony jestem nadać mu funkcję wsparcia.

 

FC_Bayern_M_nchen_Leverkusen_PByta_boisk

 

(drugi z moich środkowych pomocników pomaga bocznemu obrońcy pokryć Muellera, wobec czego mój DM(O) zostaje sam na 2 zawodników Bayernu, trzymając pozycje pozwala im na zbyt wiele swobody).

 

FC_Bayern_M_nchen_Leverkusen_Statystyki_

 

FC_Bayern_M_nchen_Leverkusen_Statystyki_

 

Statystyki po pierwszej połowie potwierdzają to co było widać na boisku – zbyt dużą swobodę przeciwnika w środku pola.

W drugiej połowie obraz gry zbytnio się nie zmienił. Aby podjąć rękawicę musiałbym poświęcić jednego z napastników na rzecz środkowego pomocnika, a jak wcześniej pisałem nie chce zmieniać wyjściowej formacji.

 

FC_Bayern_M_nchen_Leverkusen_Statystyki_

 

Nie potrafiliśmy przebić się przez pomoc Bayernu, dlatego większość naszych strzałów to strzały z dystansu. Z drugiej jednak strony jak na tak świetny zespół jak Bayern, pomimo wyniku nie zostaliśmy zdominowani tak jak to sobie wyobrażałem.

Edited by MaKK
Post Yau

Share this post


Link to post

Wnioski po meczu:

Potrzebny mi mały mix na skrzydłach. Dwaj skrzydłowi z funkcją ataku byli bezużyteczni w fazie jego budowania, ale również obaj z funkcją wsparcia nie przydawali się gdy był on już zbudowany. Brakowało adresata dla opcji zagrań penetrujących. Dobrym rozwiązaniem wydaje mi się ustawienie jednego z nich na wsparcie a drugiego na atak. Wiązać się to będzie z podobnym rozwiązaniem na bokach obrony. Wracam również do roli F9, która oferuje mojej drużynie lepsze poruszanie się bez piłki niż DN.

Nowe role i funkcje piłkarzy oraz polecenia drużynowe wyglądają więc tak:

 

Leverkusen_Og_lne.png

 

Zdecydowałem się na BO(A) na prawej stronie ponieważ nie jest on przyklejony do linii bocznej. Szerokość po tej stronie boiska będzie oferował mi S(W). Po drugiej stronie jest odwrotnie. BP(A) będzie ścinał z piłką do środka więc KBO(W) musi zapewnić mojej drużynie szerokość.

 

 

Leverkusen_Og_lne.png

Pomimo niechęci dodałem również kilka poleceń indywidualnych. „Znacznie więcej pressingu” dla napastników oraz skrzydłowych, aby zachęcić ich do większego wspierania pomocników. Boczni obrońcy przeciwnika nie powinni mieć zbyt częstych możliwości pójścia na obieg.

Dodałem również kilka poleceń bocznemu pomocnikowi aby jego poruszanie się po boisku odwzorowywało ruch schodzącego napastnika.

 

Leverkusen_Vf_B_Stuttgart_Taktyka_Og_lne

 

Jego gra w praktyce:

 

Leverkusen_Vf_B_Stuttgart_PByta_boiska.p

 

Leverkusen_Vf_B_Stuttgart_PByta_boiska.p

 

A tak wyglądają statystyki pomeczowe w nowym ustawieniu:

 

Borussia_M_nchengladbach_Leverkusen_Stat

 

APOEL_Leverkusen_Statystyki_Statystyki.p

 

Leverkusen_Vf_B_Stuttgart_Statystyki_Sta

 

Mam nadzieję że uważni czytelnicy od razu odnotowali już po samych statystykach, gdzie jest miejsce do poprawy…

 

Leverkusen_Vf_B_Stuttgart_Statystyki_Sta

 

tak, 5% przy 35 próbach to okropny wynik.

 

 

Ostateczne uwagi:

Defensywne ustawienie zespołu, który w założeniu jest lepszy od większości stawki wymaga bardzo dużo szczegółowej pracy. Taktyka o mentalności defensywnej, która będzie zapewniała zwycięstwa naszej drużynie jest bardzo trudna do stworzenia, a jeszcze trudniej o wysokie wygrane. Autorowi „oddaje” taktykę nieco lepiej zbalansowaną od punktu wyjścia, jednak daleką od ideału. Mam jednak nadzieję że tekst ten pomoże mu lepiej zrozumieć to jak interpretować zaistniałe na boisku wydarzenia i pomoże mu w stworzeniu taktyki zupełnie po swojemu, tak jak sobie ją wyobrazi. Mam nadzieje że oglądając „pełny mecz” zauważy również mankamenty, których ja nie dostrzegłem.

 

Najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać nie ujęte wyżej w tekście zmieściłbym w 4 punktach:

 

1. Cierpliwość. Nie liczcie na stworzenie skutecznej taktyki w kilka spotkań.

2. Małe kroczki. Zmiany w taktyce najlepiej aplikować jedną po drugiej. Nawet taka błahostka jak zmiana 2 ról na raz, wymaga nie lada skupienia i obserwacji.

3. Dostosowanie taktyki do przeciwnika. Nie bójmy się zmian pod konkretnego oponenta. Nawet taka błahostka jak zmiana funkcji obronnej na wsparcie może mieć duże znaczenie.

4. Mierzenie sił na zamiary. Oczywiście że można wygrać ligę angielską w pierwszym sezonie grając Leicester City, jednak próby takiej kariery zazwyczaj przysporzą nam więcej frustracji niż satysfakcji.

Edited by MaKK
Formatowanie czcionki

Share this post


Link to post

Brakuje części tekstu pomiędzy postem nr 1 a tym nr 3, czekamy na edycję MaKK'a :D

 

//Swoją drogą następny tekst będzie na temat szkolenia młodzieży, ale zamiast 2 dni pracy wymagać to będzie zagrania wieloletniej kariery, chyba że któryś z forumowiczów ma pomysł na jakaś inną, mnie czasochłonna formę takiego tekstu.

Share this post


Link to post

Brakująca część została już wklejona. Wyszło jak wyszło, ale jest już do przeczytania część II :)

Share this post


Link to post

moglibyście zanalizować Borussie grającą z kontry hehe przydałoby się bo trace tak duużo goli, chociaż strzelam więcej od Bayernu, ale coś nadal jest nie tak

Share this post


Link to post

moglibyście zanalizować Borussie grającą z kontry hehe przydałoby się bo trace tak duużo goli, chociaż strzelam więcej od Bayernu, ale coś nadal jest nie tak

 

Dopóki nie zacząłem patrzeć na rady, było u mnie identycznie, tylko grałem na ofensywie. Wrzuć swoją taksę, sam chętnie popatrzę co tam masz. Albo sejwa.

Share this post


Link to post

ok, wrzuce takse jak będę w domu, myślę że nie jest najgorsza, ale brakuje coś w defensywie

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...