Skocz do zawartości

Highway to heaven


z0nk

Rekomendowane odpowiedzi

W Eklasie jeszcze 6 spotkań do końca i mecz Gumioków z Lechem jeszcze przed nami, zatem wszystko możliwe.

 

* * *

 

Managerem kwietnia został Michael Skibbe prowadzący West Ham, które wygrało 5 na 6 spotkań. Ja zająłem drugie miejsce, a równo ze mną sklasyfikowano Diego Aguirre z Manchesteru City.

My zaś nie fetowaliśmy jeszcze mistrzostwa Anglii. Nie było czasu w obliczu wizyty w Londynie w ramach rewanżowego meczu Ligi Mistrzów. Zadowoleni z siebie, ale w pełni skupieni wyszliśmy więc na Stamford Bridge.

 

Nastawiłem się na defensywę wiedząc, że The Blues nie odpuszczą i będą wierzyć do końca w awans.

Sprawa dla nich się skomplikowała szybko. W 11. minucie naszą kontrę zatrzymał Takuma Nishiguchi (OŚ) łatwo ogrywając Vladimira Fiebera (NŚ). Japończyk miał odegrać w bok do Christensena (OP), ale piłkę wydarł mu wręcz spod nóg Carl Young (OPL). Wychowanek naszej ekipy momentalnie odegrał do Fiebera, a Słowak mocnym strzałem przy słupku z łatwością pokonał Courtoisa (BR)!

Gospodarze dalej atakowali, w pełnej furii. Ale zapał w ofensywie zwykle generuje mniejsze skupienie na defensywie. I tak Po 6 minutach od pierwszego gola piłkę Zlatko Mitroviciowi (PŚ) odebrał nasz kapitan Locatelli (PŚ). Manuel momentalnie zagrał piłkę w okolicę 16. metra. Do futbolówki dopadł Astrit Neziri (OPP). Albańczyk dobiegł do 10. metra i potężną petardą podwyższył jeszcze nasze prowadzenie!

Graliśmy dalej swoje, ale warto pamiętać, że Chelsea to jest czołówka światowa. 10 minut później efektowną akcję rozegrali ofensywni zawodnicy gospodarzy, a pod polem karnym zameldował się Amadou Keita (OL) i to do niego Goncalo Guedes (OPL) skierował wycofujące parę metrów podanie. Obrońca gospodarzy uderzył "na aferę" niezwykle celnie i Georges Le Coz (BR) nie zdążył z interwencją.

Do przerwy niewiele się już działo. Gospodarze próbowali atakować, ale nasza defensywa dopuszczała ich maksymalnie do 20. metra. Niestety w ataku nie byliśmy skuteczniejsi, ale gdy w ofensywne akcje zaangażowani byli tylko Young, Neziri oraz Fieber to nie powinno dziwić.

 

A zaraz po przerwie drugi raz błąd popełnił Nishiguchi. Tym razem pressing Fiebera sprawił, że Japończyk zagrał piłkę prosto do Bena Williamsa (PŚ). Ten z klepki odegrał do Neziriego i Albańczyk w sytuacji sam na sam ustalił wynik spotkania!

Owszem do końca spotkania nie padł już żaden gol, gospodarze mieli większe posiadanie, ale to ich jedyna przewaga. Byliśmy znacznie lepiej zdyscyplinowani.
 

Cytat

 

Geroges Le Coz - Juha Leskela (61' Bengt Sundstrom), Maxence Bocquet, Daniel Krejcik, Aaron Dickgießer - Nick Gormley żk, Manuel Locatelli (c) (61' Daniel Dąbrowski), Ben Williams, Carl Young (75' Sergi Canos), Astrit Neziri - Vladimir Fieber

 

02.05.2028, Liga Mistrzów, półfinał, rewanż

Stamford Bridge, Londyn: 60 000 widzów

[1 ENG] Chelsea Londyn 1-3 (1-6) Leeds United [3 ENG]

0-1 Vladimir Fieber 11'

0-2 Astrit Neziri 17'

1-2 Amadou Keita 27'

1-3 Astrit Neziri 47'

 

MVP: Astrit Neziri - Leeds, OPP - 8.8, 2 gole

 

 

W drugim meczu za to doszło do odwrócenia losów półfinału!

[2 ITA] Juventus Turyn 3-0 (3-2) Paris Saint-Germain [1 FRA]

C. Capone (54), Gerson (68), F. Bonazzoli (111)

 

Zatem na Alianz Arena spotkamy się z mistrzem Włoch! Mistrzem, który pokazał, że walczy do końca.

Dotychczas Leeds z Juve zagrało dwukrotnie. Pierwszy mecz to sparing u nas 1-1, a potem dwa triumfy w fazie grupowej w poprzednim sezonie: 2-1 na wyjeździe i 4-2 u siebie.

Mistrza Włoch od tego sezonu prowadzi Jakub Błaszczykowski (42 lata, Polak, 91/19). Z nim spotkałem się dwukrotnie w 2023 roku. Ja prowadziłem FC Barcelonę, on Hutnika Kraków. W fazie grupowej wygrałem 2-0 u siebie, a na wyjeździe remisowałem 3-3. Z Hutnikiem zdobył on 4 mistrzostwa Polski z rzędu. Do tego 3 na 4 Superpuchary Polski i 1 Puchar Polski.

Samo Juve zatrudniło Polaka po stracie mistrzostwa Włoch drugi raz w przeciągu 4 lat. Wcześniej od lat 2016/17 do 2022/23 nieprzerwanie wygrywali ligę. W Pucharze Włoch wygrali ostatni raz w sezonie 24/25. Ligi Mistrżów dawno nie wygrali, a w finale ostatni raz grali w sezonie 24/25. Poprzednie dwa lata odpadali w fazie grupowej do Ligi Europy, zatem można powiedzieć, że i tutaj Błaszczykowski ich odbudował. W LE docierali kolejno do 1/4, a sezon później do 1/2.

Gwiazdy: Paul Pogba (35 lat, Francuz, PŚ, 7 mln, 164/52), Paulo Dybala (34 lata, Argentyńczyk, NŚ, 4.6 mln, 111/53), Daniele Rugani (33 lata, Włoch, OŚ, 5.5 mln, 99/7). Do tego gra tam świetnie mi znany Gaku Shibasaki (35 lat, Japończyk, OŚ/PŚ, 2.4 mln, 139/17), który kończy w tym sezonie karierę.

Ogólnie Juve to stara drużyna. Mało kto ma tam mniej niż 28 lat.

Odnośnik do komentarza

Po historycznym awansie do finału LM zawitała u nas ekipa Leicester City, która jeszcze walczy o udział w Lidze Europy. Koniecznością było pokonanie nas.

 

Bez owijania w bawełnę - goście dostali lanie i nie mieli szans. Co jakiś czas zrywali się, ale cała nasza defensywa grała bezbłędnie i nie pozwalała na praktycznie nic. Praktycznie nie oznacza w ogóle. Goście mieli dwie doskonałe okazje, ale w obu fantastycznymi interwencjami popisywał się Georges Le Coz (BR). Poza tym nasza czwórka obrońców była nie do przejścia.

My w ofensywie byliśmy świetni. Przede wszystkim swój dzień miał Tsutomu Miura (PŚ), który dyrygował naszą grą bezbłędnie. Młody Japończyk może okazać się talentem na miarę Yuty Morisakiego, którego jak pamiętacie wychwalałem prawie co mecz w kadrze Japonii.

W 10. minucie to po jego podaniu padła bramka. Fieber (NL) huknął z 15 metrów, ale broniący Louis Schaub (OPL) stał na drodze strzału i od niego bomba odbiła się zmieniając tor lotu. Juranovic (BR) nie drgnął i tak do strzału, zatem gol padłby i tak po tym strzale.

Po 20 minutach Miura powtórzył próbę Fiebera (po jego podaniu). Strzał zerwał pajęczynę, a my prowadziliśmy 2-0.

4 minuty i Miura odwdzięczył się podaniem Fieberowi, który efektowną przewrotką podwyższył wynik.

Rezultat ustalił Fieber w 76. minucie po wrzutce Younga (PL).

Łatwo i przyjemnie!
 

Cytat

 

Georges Le Coz - Juha Leskela (69' Aaron Dickgießer), Daniel Krejcik, Tomoyuki Hara, Bengt Sundstrom - Astrit Neziri (60' Bruno Morais), Tsutomu Miura, Daniel Dąbrowski (75' Ben Williams), Carl Young - Barry Molesley, Vladimir Fieber (c)

 

06.05.2028, Premier League (37/38)

Elland Road, Leeds: 38 306 widzów

[1] Leeds United 4-0 Leicester City [9]

1-0 Louis Schaub (sam.) 10'

2-0 Tsutomu Miura 29'

3-0 Vladimir Fieber 33'

4-0 Vladimir Fieber 76'

 

MVP: Vladimir Fieber - Leeds, NL - 9.5, 2 gole, 2 asysty

 

 

Astrit Neziri wypada z gry na tydzień, zatem na szczęście zagra w finale LM. A z Premier League spada Crystal Palace.

Odnośnik do komentarza

Nie miałem czasu na odpoczynek. W moim apartamencie w Leeds stawili się Bogdan Zając i Artur Boruc. Jako moi najbliżsi współpracownicy mieli mi pomóc w doborze powołań na Euro. Musieliśmy wybrać 23 zawodników. Na zielono jak zwykle nowe powołania od poprzedniego zgrupowania.

 

BRAMKARZE:

Cytat

 

Bartłomiej Drągowski (30 lat, PSG, BR, 40 mln, 64/0)

Tomasz Kucz (28 lat, Greuther Furth, BR, 1.7 mln, 3/0)

Maciej Szabat (28 lat, Lech Poznań, BR, 1.4 mln, 1/0)

 

W sumie bez niespodzianek. Numerem jeden będzie bramkarz idącego na mistrza PSG. Numerem dwa raczej będzie jeden z bohaterów Lecha, który ma wielki udział w naprawdę dobrym sezonie Kolejorza. W 42 meczach stracił 25 bramek i zachował 23 czyste konta. Kucz ma gorsze statystyki, ale jego drużyna to raczej dół tabeli, zatem ledwie 3 czyste konta i 49 straconych bramek w 25 spotkaniach mnie nie martwią. Dla porównania Drągowski zagrał 55 razy, kapitulował 48 razy i zachował 24 czyste konta.

 

STOPERZY:

Cytat

 

Szymon Walczak (30 lat, Hutnik Kraków, OŚ, 15.5 mln, 65/0)

Mateusz Bondarenko (28 lat, Stade Rennais, OŚ, 9.5 mln, 47/0)

Damian Garbacik (32 lata, Dynamo Kijów, O(LŚ), 2.6 mln, 49/0)

Krzysztof Czyż (25 lat, LOSC, OŚ, 5 mln, 2/0)

 

Bez zmian w tej formacji. Walczak i Bondarenko to zdecydowani liderzy obrony. Szymon gra we wszystkich ważnych meczach polskiego giganta, a Bondarenko gra w każdym możliwym spotkaniu liczącego się w Ligue 1 klubu. Garbacik podobnie jak Walczak gra we wszystkich ważnych spotkaniach swojego klubu, ale nie ma co się oszukiwać, to pewnie jego ostatni wielki turniej w kadrze. Za to nieźle wygląda Czyż, który stał się ważnym elementem swojego klubu i oby tak dalej!

 

 

BOCZNI OBROŃCY:

Cytat

 

Witold Filipkowski (23 lata, AS Monaco, OP/WOP, 15.25 mln, 15/0)

Ryszard Kucyniak (23 lata, AEK Ateny, O(PLŚ), 1.8 mln, 4/0)

Bartłomiej Kazimierczuk (27 lat, Leverkusen, OL/WOL, 17.25 mln, 11/0)

Bartosz Szymański (28 lat, Schalke, OL/WOL, 15.5 mln, 20/0)

 

Zacznę od tłumaczenia się. Filipkowski to głęboka rezerwa Monaco, grywa od przypadku do przypadku. W tym sezonie zagrał 17 razy, z czego 9 z ławki. Ale mamy na bokach obrony takie braki, że postanawiam dać mu szansę. Po dłuższych urazach wraca Kucyniak, będący czołową postacią ekipy z Aten. Na pozycji OL numerem jeden jest Kazimierczuk, który jest podstawowym zawodnikiem walczącego o mistrza kraju klubu. W 38 spotkaniach asystował ledwie dwukrotnie i strzelił 1 gola, ale regularność gry mnie przekonuje do dania mu szansy. W sumie w ofensywie nie lepiej wygląda Szymański, ale podobnie jak kolega z ligi, gra regularnie. W 34 meczach nie strzelił nic i zaliczył 3 asysty.

 

ROZGRYWAJĄCY:

Cytat

 

Kamil Matysiak (28 lat, Manchester City, P(PŚ)/OP(PŚ), 67 mln, 68/7)

Piotr Zieliński (33 lata, Hutnik Kraków, PŚ/OPŚ, 4 mln, 88/10)

Piotr Jonczyk (24 lata, RBL, PŚ/OPŚ, 15.75 mln, 10/1)

Karol Świderski (31 lat, PSG, OPŚ, 23.5 mln, 37/5)

 

Nie wiem czy nie za mało zawodników, ale zamierzam grać raczej na 2 PŚ. Matysiak to pewniak, lider Manchesteru City. 39(8) spotkań, 6 bramek, 11 asyst i średnia 7.26. Acz jedyne trofeum jakie jego ekipa wywalczyła to Capital One Cup. Jego partnerem będzie pewnie Zieliński, lider Hutnika Kraków. 48(2) mecze, 12 goli i 11 asyst z średnią 7.70. Im starszy tym lepszy? Średnią wieku obniża nam Jonczyk, lider RBL. 35 spotkań, zawsze pierwszy skład, 1 gol i 15 asyst oraz średnia 7.16. Ostatnim w tej formacji jest zawodnik PSG, który gra regularnie 23(11), 10 goli i 4 asysty z średnią 7.10.  A warto dodać, że zrezygnowałem z Dąbrowskiego (Leeds), Grabowskiego (Sparta Praga) czy Kanacha (Inter). Wszyscy w dobrej formie.

 

SKRZYDŁOWI:

Cytat

 

Paweł Swiatko (24 lata, Braga, P(PL)/OPL, 19 mln, 9/4)

Kamil Jozwiak (30 lat, Stuttgart, PP/OP(PL), 12 mln, 19/3)

Miłosz Szczepański (30 lat, Hertha, P(LŚ)/OP(LŚ), 13.75 mln, 25/3)

Kamil Mierzejewski (23 lata, Dusseldorf, PL/OPL, 3.2 mln, 6/2)

 

Zacznę od dwóch pewniaków. Swiatko to gwiazda Portugalskiej Ekstraklasy i swojej drużyny. 38 spotkań, zawsze jako podstawowy zawodnik, 3 gole i 17 asyst, średnia 7.22. Nie mógłbym nawet przez chwilę wahać się czy warto go powołać! Drugi pewniak to Szczepański, który w klubie ze stolicy jest kluczowym elementem. W 29 meczach ledwie raz wszedł z ławki, strzelił 1 gola i ma na koncie 12 asyst z średnią 7.19. Szkoda, że klub nie jest silniejszy, może by pograł w Europie.

Zostańmy w Niemczech. W 2. Bundeslidze gra Mierzejewski, który jest gwiazdą swojej ekipy. 31 spotkań, zawsze jako podstawowy zawodnik, 7 goli i 9 asyst, a do tego średnia 7.04. Mimo tego mogą nie awansować do Bundesligi, oby więc szybko uciekł do lepszej ekipy. No i najmniej efektowny w tym sezonie jest reprezentant Bundesligi z słabego Stuttgartu. Grał 32 razy, ma 2 gole i 5 asyst, ale średnia to ledwie 6.67. Mimo tego wolę jego niż grającego w Championship Malinowskiego.

 

NAPASTNICY:

Cytat

 

Mateusz Czerwiec (29 lat, Leeds, NŚ, 37 mln, 48/36)

Arkadiusz Milik (34 lata, Hutnik Kraków, NŚ, 2.7 mln, 88/31)

Jakub Gordziejewski (27 lat, Fenerbahce, NŚ, 10 mln, 14/7)

Kamil Witoń (25 lat, Hertha, NŚ, 10 mln, 1/0)

 

W ataku mamy bogactwo, stąd aż 4 snajperów w kadrze. Mistrz Anglii ma świetny sezon. 41 spotkań, 9 z ławki starczyło do strzelenia 34 goli i zaliczenia 5 asyst z średnią 7.56. W LM zagrał 5 razy (1 z ławy) i strzelił 5 goli. Powinien więc być liderem naszego ataku. Partnerować mu powinien Milik, który dalej jest czołowa postacią Hutnika. 46 spotkań (6 z ławki), 21 bramek, 9 asyst i średnia 7.58. W LM 10 występów i 6 bramek.

Zmiennikiem nr 1 może być Gordziejewski, gwiazda Fenerbahce. 36 występów, 23 gole i 4 asysty z średnią 7.19. Marnuje się w Turcji. O ostatnie miejsce w ataku walczyli Capek i Witoń. Ostatecznie to ten drugi gra jednak w cięższej lidze i robi dobre wrażenie. 27 spotkań (1 z ławki), 14 goli i 1 asysta z średnią 6.91 w barwach średniaka to dobry wynik.

 

 

Oto 23 zawodników, którzy mają nas godnie reprezentować na Euro. Nie ma szału, ale widać gdzie są nasze mocne strony i musimy je w pełni wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
37 minut temu, Lucifer Morningstar napisał:

Barry się zaciął. Chyba będzie ciężko dobić do 50 goli. 

3 mecze bez gola. Ale fakt, w poprzednim miesiącu zwolnił, ledwie 3 gole ;) aczkolwiek nie gra źle i daje nam dużo, więc nie mogę narzekać mimo mniejszej ilości bramek. No i tak długo deptał po piętach Otsuce, zatem jestem z niego dumny :D

Odnośnik do komentarza

@Lucifer Morningstarnie jest to już wielki spoiler - Otsuka skończył sezon z 54 golami i 10 asystami w 55 meczach. Więcej miał w sezonie 25/26 gdzie w 64 meczach strzelił 58 i asystował przy 13. Mój rekordzista to dalej Milik z 50 golami.

 

* * *

 

Aż 17 zawodników dostało powołania do reprezentacji. Spora część gra poza klubem, ale z tych co występują w Leeds: Neziri (Albania), Krejcik (Czechy), Young, Molesley, Gormley i Williams (Anglia), Leskela i Sundstrom (Finlandia), Le Coz (Francja), Dickgießer (Niemcy), Locatelli (Włochy), Czerwiec (Polska), Fieber (Słowacja), Canos (Hiszpania).

Zakończył się sezon Ligue 1. Co z tego? Otóż debiutantem sezonu został wypożyczony przez nas do AS Saint-Etienne rozgrywający z Kolumbii: Anderson Sandoval, który zagrał w 32 meczach, zaliczył 1 trafienie i 10 asyst.

 

A my kończymy sezon ligowy w Liverpoolu, na obiekcie spadkowicza. Nasza rezerwa dostaje szansę pożegnania się z rozgrywkami tym razem.

Gra wyglądała poprawnie, ale tym razem fanklub "Sajonara Hara" i "Kalas to słaby ku.." mieli sporo materiału. Obaj zapewni gospodarzom po golu. Hara już w 42. zapomniał o kryciu Yanisa Akine (NP), a Kalas uznał, że zrobi to samo w 50. minucie z Hakimem Tajeddine (NL).

Na szczęście w ofensywie znowu wykazał się Astrit Neziri (PL) i Gareth Pease (NP), który zmienił kompletnie bezbarwnego Molesleya. Obecna forma Barryego to zły znak dla Anglików przed nadchodzącym Euro.

Remisujemy więc przed publicznością spadkowicza, ale to nie ma znaczenia. I tak jesteśmy skupieni na finale LM, który ma być rozegrany za dwa tygodnie.
 

Cytat

 

Marek Przyborowski - Aaron Dickgießer, Tomoyuki Hara (57' Daniel Krejcik), Tomas Kalas żk, Bengt Sundstrom - Bruno Morais, Manuel Locatelli (c), Nick Gorlmey (57' Tsutomu Miura), Astrit Neziri - Barry Molesley (64' Gareth Pease), Vladimir Fieber

 

14.05.2028, Premier League (38/38)

Goodison Park, Liverpool: 32 445 widzów

[20] Everton 2-2 Leeds United [1]

1-0 Yanis Arkine 42'

2-0 Hakim Tajeddine 50'

2-1 Astrit Neziri 51'

2-2 Gareth Pease 70'

 

MVP: Manuel Locatelli - Leeds, PŚ - 9.0, 1 asysta

 

 

Ostatnim spadkowiczem okazuje się być Swansea.

A my otrzymujemy soczyste 53,84 mln € za mistrzostwo Anglii. Z tego ledwie 6,25 mln € idzie na premie dla zawodników.

Daisuke Otsuka ustalił nowy rekord bramek w lidze. Poprawił swój wynik sprzed dwóch sezonów - 39 trafień, na 40 goli.

Manchester United ustanowiło nowy rekord średniej frekwencji na 73 609. Poprawili swój rekord z sezonu 2021/22 z 73 143.

 

Piłkarzem roku Premier League został Barry Molesley! 32 gole w 32 meczach jakimś cudem dały mu tą nagrodę przed Otsuką.

Młodym piłkarzem roku został Carl Young.

Złota Rękawica trafiłą do Thibauta Courtoisa z Chelsea. 36-letni Belg wyprzedził Georgesa Le Coz i Mehdi Ma El Ainin z Manchesteru United.

Managerem sezonu zostałem naturalnie ja.

W jedenastce sezonu znaleźli się trzej moi podopieczni: Daniel Krejcik (OŚ), Carl Young (PP) i Barry Molesley (NL).

 

Rozegrano finał Pucharu Anglii i Arsenal Londyn wygrał 4-3 z Manchesterm United. Królem strzelców tych rozgrywek został Vladimir Fieber z 8 trafieniami. A Arsenal ustanowił nowy rekord bramek w rozgrywkach - 23. Poprzedni rekord wynosił 20 i należał do Manchesteru City.

Odnośnik do komentarza

Warto wspomniec, że jako jeden z niewielu selekcjonerów nie bawiłem się w wybieranie 30 nazwisk. Od razu wybrałem kadrę na turniej, ale inni kombinowali. Dwóch moich zawodników wypadło z kadr. Pierwszy to niespodzianka i głupota. Allegiri zrezygnował z Carla Younga! Do tego z Hiszpanii odpadł jeszcze Canos, ale on stał się zawodnikiem drugiego planu w klubie, zatem to bardziej zrozumiałe.

 

Dwa tygodnie przerwy spędziliśmy pracowicie. Zagraliśmy 3 lekkie sparingi czekając na wyjazd do Monachium.

Był to prawdziwy finał Ligi Mistrzów, gdyż Juventus zapewnił sobie mistrzostwo Włoch.

Błaszczykowski postawił na formację 4-2-3-1 (2x PŚ, OPP, OPŚ, OPL). My wyszliśmy w klasycznym 4-4-2, które sprawdzało się cały sezon.

Długo wahałem się kogo wystawić w paru miejscach. Pytanie pierwsze: kto miał partnerować Locatelliemu. Wahałem się między trójką: Ben Williams, Tsutomu Miura i Nick Gormley. Padło na pierwszego, który w tym sezonie s pisywał się dobrze i był podstawowym PŚ. Miura wdarł się jednak do mej jaźni przebojem i nie będę go raczej ignorować za długo, a Gormley to jednak bardziej defensywny zawodnik.

Dylemat drugi: skład ataku. Pewniakiem był Vladimir Fieber, który ostatnio prezentował się najlepiej z podstawowego tercetu. Molesley nie prezentował za wysokiej formy i ostatnie dwa mecze był po prostu słaby. A Czerwiec to solidny rzemieślnik. Uznałem jednak, że dam szanse Słowakowi i Anglikowi.

 

W końcu wybiła 19:40, gdy obie ekipy wyszły na murawę prowadzone przez pana Moena, sędziego z Hiszpanii. Odegrano znany od lat hymn Ligi Mistrzów, klepnięto pamiątkowe fotki, Manuel Locatelli i Daniele Rugani wylosowali strony. O 19:45 zaczęliśmy grę.

Mecz zaczął się leniwie. Spokojne rozgrywanie, brak przestrzeni w drugiej linii. Od początku widziałem też, że Barry Molesley (NP) to był dobry wybór, był niesamowicie aktywny i precyzyjny. To do niego w 16. minucie podanie skierował Carl Young (PL), który ewidentnie chciał przypomnieć fanom, że brak powołania na Euro to jakaś kpina. Molesley przyjął podanie mimo agresywnego pressingu Ruganiego (OŚ) i odegrał w bok do Neziriego (PP). Astrit na pełnej prędkości nabiegł na futbolówkę i huknął niczym z armaty. Alex Meret (BR) nie zdążył nawet wyciągnąć ręki. Piłka zatrzymała się dopiero w siatce! Prowadzimy w finale!

Co ważne nie daliśmy się porwać euforii. Pełna koncentracja została zachowana. Nasza podstawowa defensywa kolejny raz prezentowała się fenomenalnie i nikt nie popełniał błędów, a asekuracja sprawiała, że Georges Le Coz (BR) miał tylko trochę pracy, ale nie dochodziło do groźnych sytuacji.

Tuż przed przerwą Neziri urwał się Castro (OL) i zagrał piłkę na 5. metr. Dopadł do niej Fieber (NL), ale coś dzisiaj było z nim nie tak. Musiał tylko dostawić nogę, ale paskudnie przestrzelił.

 

W szatni skupiłem się na apelowaniu o pełną koncentrację i graniu dalej swojego. Byliśmy lepsi, dojrzalsi i po prostu szybsi.

W 62. minucie Juve miało najlepszą okazję. Mihajlo Kuleski (OPP) zdołał przepchnąć się obok Dickgießera (OL) i bardzo mocno zagrać w pole karne. Do piłki dopadł Paulo Dybala (NŚ), ale jego strzał zatrzymał Le Coz. Nawet utrzymał piłkę mimo mocnego uderzenia z 8 metrów!

Zzjąłem w końcu z boiska kompletnie nieradzącego sobie z agresywną defensywą Włochów Fiebera i wprowadziłem Mateusza Czerwca. Po kwadransie drugą zmianą było zdjęcie wyczerpanego i poobijanego kapitana i w jego miejsce wpuszczenie młodego Miury (PŚ).

I to ci dwaj mieli udział w 84. minucie. Miura kiwnął Shibasakiego (PŚ) i zagrał prostopadłą piłkę do Czerwca. Nie było to podanie idealne, ale Polak wygrał fizyczny pojedynek i odegrał do Molesleya, a Anglik bez przyjęcia uderzył przy samym słupku. Tuż obok desperacko starającego się go zatrzymać Ruganiego, tuż obok rękawicy Mereta. Dwa gole prowadzenia!

To pogrążyło ekipę rywali. Nie zdołali się już podnieść, a my spokojnie doklepaliśmy do końca meczu. Zdobywamy najważniejsze trofeum w Europie!
 

Cytat

 

Georges Le Coz - Juha Leskela, Maxence Bocquet, Daniel Krejcik, Aaron Dickgießer (84' Bengt Sundstrom) - Astrit Neziri, Manuel Locatelli (c) (72' Tsutomu Miura), Ben Williams, Carl Young - Barry Molesley, Vladimir Fieber (57' Mateusz Czerwiec)

 

27.05.2028, Liga Mistrzów, finał

Allianz Arena, Monachium: 75 000 widzów

Juventus Turyn 0-2 Leeds United

0-1 Astrit Neziri 16'

0-2 Barry Molesley 84'

 

MVP: Barry Molesley - Leeds, NP - 8.9, 1 gol, 1 asysta

 

 

Szósty rok z rzędu puchar mistrzów zostaje w Anglii!

Tydzień temu rozegrano finał Ligi Europy:

 

Borussia Dortmund 2-1 AS Roma

R. Beuckert (38, 107) - A. Silva (10)

 

Z 15 mln € za finał aż 9,5 mln € idzie na premie dla zawodników. I tak warto!

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Możemy podsumować sezon.

 

TABELA LIGOWA

 

Zdobywamy najwięcej bramek (98) wyprzedzając Manchester City (87) i Chelsea Londyn (69).

Najmniej bramek straciła ekipa Chelsea (30) wyprzedzając Manchester Untied (34) i nas (35).

Byliśmy najlepsi pod kątem punktów u siebie (47) przed Man City (45) i Chelsea, Arsenal i Tottenham (41). Również na wyjazdach jesteśmy najlepsi (41) przed Man CIty (35) i Chelsea (34).

Pieniądze dalej nie grają. Najwięcej na pensje wydają Man City (324 mln), Chelsea (286 mln) i Man Utd (270 mln). My byliśmy na 19. miejscu z pensją roczną 55,85 mln.

Jeśli chodzi o mecze z czołówką najczęściej graliśmy z Arsenalem. Wygraliśmy ledwie 2 mecze, oba u siebie (3-0 i 4-0), a 3 przegraliśmy (1-3, 2-3 wyjazd i 0-4 na neutralnym).

 

Królem strzelców jak już mówiłem został Daisuke Otsuka z 40 golami w 37 meczach. Wyprzedził Molesleya (32 gole w 32 meczach) i Ze Gomesa (Hull City, 23 gole w 37 wystepach). 5. miejsce zajął Mateusz Czerwiec (20 goli w 26 meczach), 15. Vladimir Fieber (12 goli w 24 meczach).

Najwięcej asyst zaliczył Carl Young (15 w 30 meczach) wyprzedzając Astrita Neziri (14 w 25). Inni nasi sklasyfikowani zawodnicy: 6. Vladimir Fieber (12 w 24) i 18. Sergi Canos (9 w 22).

 

Pełna 11tka sezonu Premier League (klasyczne 4-4-2):

Thibaut Courtois (Chelsea) - Peter Jeppesen (Chelsea), Russel Reid (Man City), Daniel Krejcik (Leeds), Luke Shaw (ManU) - Carl Young (Leeds), Olexandr Zinchenko (Wolves), Martin Odegaard (Man City), Raheem Sterling (Man City) - Daisuke Otsuka (Man City), Barry Molesley (Leeds)

 

11tka Ligi Mistrzów:

Masatoshi Kushibiki (Hutnik) - Peter Jeppesen (Chelsea), Daniel Krejcik (Leeds), Daniele Rugani (Juve), Aaron Dickgießer (Leeds) - Carl Young (Leeds), Allan (Chelsea), Christian Pullsic (PSG), Astrit Neziri (Leeds) - Rui Pedro (ManU), Barry Molesley (Leeds)

 

A tak wygląda głosowanie naszych kibiców na zawodnika sezonu:

1. Carl Young (42%)

2. Barry Molesley (32%)

3. Vladimir Fieber (17%)

 

Transferem sezonu został Daniel Krejcik i w pełni się  z tym zgadzam!

 

Zawarliśmy nową 3-letnią umowę sponsorską wartą 2,1 mln € rocznie, poprzednia dawała 1,42 mln €. Łącznie mamy 7 umów dających nam roczny zysk 10,34 mln € więc chyba nie za dużo.

Zaplecze VIP dało nam 7,65 mln €, a 3,38 mln € zarobiliśmy w ramach przychodów z meczów i sprzedaży pamiątek. Poprzedni sezon dał nam 6,44 mln € i 3,15 mln €.

Na transmisjach zarobiliśmy 271 mln €, o 38 mln € więcej niż sezon temu.

Sprzedaż gadżetów to 8,12 mln €, z czego 3,87 € to rynki zagraniczne.

 

Sprzedaliśmy 490 432 koszulki, a najlepiej schodziły nazwiska: Carl Young, Vladimir Fieber, Astrit Neziri, Barry Molesley i Mateusz Czerwiec.

 

W związku z tym zarząd rozbuduje bazę treningową i obiekty młodziezowe za 13,5 mln €. Do tego podnosimy kategorię klubowego systemu szkolenia młodzieży.

 

Oto wyniki innych lig (zielony to LM, niebieski to LE, czerwony spadek):

Hiszpania: R. Madryt (90), FC Barcelona (85), Atletico (74), Villareal (72), Athletic (69), Valencia (68), R. Sociedad (63), ... R. Valloid (32), R. Betis (23), Cordoba (19)

Król strzelców: Salem Toumi (R. Madryt) - 29. Najwięcej asyst Oliver (Atletico) - 12.

Puchar Hiszpanii: R. Madryt 2-0 FC Barcelona

 

Polska: Hutnik Kraków (60), Lech Pń (58), Lechia (52), Legia (35), Piast (29), ... Zagłębie Lubin (22), Cracovia (15)

Król strzelców: S. Cvetkovic (Lechia) - 26. Najwięcej asyst: Nuno Santos (Lechia) - 16

Puchar Polski: Lech Poznań 2-0 Lechia Gdańsk

 

Francja: PSG (89), AS Monaco (81), OM (79), Stade Rennais (72), Lyon (70), ... Toulouse (37), Sochaux (32), ESTAC Troyes (31)

Król strzelców: L. De Angeli (Red Star) - 26. Najwięcej asyst: Koray San (Monaco) - 18.

Puchar Francji: Sochaux 2-1 RC Lens

 

 

Niemcy: Leverkusen (71), Schalke (70), BMG (68), Bayern (68), Hoffenheim (65), Wolfsburg (63), Dortmund (60), ... Karlsruhe (26), Freiburg (21)

Król strzelców: A. Beck (BMG) - 28. Najwięcej asyst: Ruben Reyes (Wolfsburg) - 16

Puchar Niemiec: Bayern 2-3 Hoffenheim

 

Włochy: Juventus (84), AC Milan (83), Lazio (77), Roma (76), Napoli (73), Inter (67), ... Vicenza (35), Novara (34), Chievo (28)

Król strzelców: F. Dufour (Lazio) - 25. Najwięcej asyst: D. Catadi (Lazio) - 17

Puchar Włoch: AC Milan 2-0 Inter

 

Portugalia: SLB (96), FCP (87), Sporting (86), Braga (83), Gil Vicente (57), Vit. Guimaraes (53), ... Tondela (24), Vit. Setubal (23)

Król strzelców: David Flores (FCP) - 27. Najwięcej asyst: J. Monteiro (SLB) - 26

Puchar Portugalii: Vit. Guimaraes 0-3 SLB

 

Rosja: Zenit (71), Spartak Moskwa (62), Krasnodar (59), CSKA Moskwa (56), Rostów (45), .. Anży (25), Łucz (15)

Król strzelców: V. Muravjov (CSKA) - 19. Najwięcej asyst: V. Tikhonov (Zenit) - 13

Puchar Rosji: Spartak Moskwa 1-3 CSKA Moskwa

 

Championship: Derby (89), Liverpool (88), Brentford (85), Aston Villa (78), Shrewsbury (77), West Brom (77)

Król strzelców: Junior (Aston Villa) - 31. Najwięcej asyst: N. Richardson (Shrewsbury) - 16

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Pozostaje podsumować występy zawodników i zastanowić się gdzie zmierzamy dalej. W razie chęci zobaczenia kogoś pisać, mam screeny chyba wszystkich ze składu seniorów.

 

BRAMKARZE (wiek, kraj, pozycja, występy w kadrze, wartość) [mecze / stracone bramki / czyste konta - średnia ocena]

Georges Le Coz (28 lat, Francuz, BR, 30 mln, 68/0) – 49/43/26 – 7.06

Marek Przyborowski (25 lat, Niemiec, BR, 4.2 mln) – 14/18/5 – 6.89

-----

Mark King (20 lat, Anglik, BR, 275 tys) – wyp. Brandford City (20. Sky Bet 1) - 38/49/4 – 6.64

Ryan Youngs (18 lat, Anglik, BR, 79 tys) – zespół U-18 – 35/47/9 – 6.79

Rafał Grzesiek (19 lat, Polak, BR, 31 tys, 4/0 U-21) – zespół U-21 – 14(2)/23/5 – 7.00

Patrick Brothers (17 lat, Anglik, BR, 41.5 tys) – zespół U-18 – 1/2/0 – 6.70


 

Le Coz przyszedł półtora sezonu temu i udowadnia regularnie, że to golkiper światowej klasy. Wiele spotkań to on nam wygrał i nie zamierzam go nikomu oddać. Ilość sparowanych i obronionych strzałów robi wrażenie. Do tego nawet zaliczył asystę. Absolutna gwiazda. Przyborowski z kolei był zmiennikiem, który przyszedł się tu uczyć. Niemiec z polskim paszportem grał dość poprawnie, ale chyba tylko raz czy dwa zachwycił.

 

Z młodych mamy Kinga, który miał spory udział w utrzymaniu się Brandford City przed spadkiem ze Sky Bet 1. Niska ocena mnie nie martwi, jego koledzy w obronie to była komedia. Ma jeszcze parę lat na naukę. Grzesiek musi trafić na wypożyczenie, ale spisał się nieźle w drużynach młodszych. Bardzo dobrze rozwija się Youngs i jeszcze sezon pogra pewnie w naszym U-21, a potem może zacznę go wypożyczać.

Wzmocnienia?: nie potrzebne jeżeli Przyborowski odejdzie, biorę do zespołu Kinga.

 

 

BOCZNI OBROŃCY [mecze/gole/asysty/średnia ocena]

Juha Leskela (24 lata, Fin, O(PL)/WOP, 39 mln, 25/0) – 46(1)/0/5 – 7.46

Alan Granger (28 lat, Szkot, OL, 10.75 mln, 19/1) – 16(3)/0/4 – 7.24

Aaron Dickgießer (23 lata, Niemiec, O(PL)/DP, 43.5 mln, 7/0) – 37(4)/0/2 – 7.22

Bengt Sundstrom (21 lat, Fin, O(PL)/WOL, 11.5 mln, 9/0) – 25(15)/1/2 – 7.12

- - - - -

Alun Edwards (20 lat, Anglik, OP/WOP/PP/OPP, 7.5 mln, 17/2 U-21) – wyp. Shrewsbury Town (5. Championship, awans z barażu) – 32(9)/6/5 – 6.87

Alex Leonard (18 lat, Anglik, O(PŚ), 14.5 tys) – zespół U-18 – 45(4)/0/3 – 6.70

Andrzej Sarnecki (19 lat, Polak, OL, 42.5 tys) – Gillingham (VNL) – 0(6)/0/0 – 6.40

Radoslaw Szymula (20 lat, Amerykanin, OL/WOL, 900 tys, 34/1 U-20) – wyp. Notts County (12. Sky Bet 2) – 38/0/1 – 6.65

Gavin Wakefield (16 lat, Anglik, OL/WOL, 675 tys) – zespół U-18 – 10/1/1 – 6.75


 

Według trenerów Juha Leskela dalej jeszcze może się rozwinąć, a przecież już teraz wszedł na poziom światowy. Potwierdził to 13 świetnymi meczami w LM, gdzie nie zawodził, a grał przeciwko najlepszym.

Aaron Dickgießer to fantastyczny boczny obrońca, który dawał nam tyle samo pewności na drugiej flance co Fin. Był może mniej stabilny, ale bardzo rzadko na niego narzekałem. Nie przeszkodził mu nawet dwumiesięczny uraz. Wybrany do jedenastki Ligi Mistrzów.

Alan Granger stracił miejsce w składzie, a w kolejce na ławkę był drugi. Chcę go sprzedać, nie ma już u nas miejsca dla niego niestety.

Najmłodszy z bocznych obrońców Bengt Sundstrom to dla mnie trochę zagwozdka. Z jednej strony spisywał się naprawdę dobrze, ale nadal często miał paskudnie słabe mecze. Może jeszcze ustabilizuje formę.

 

Młodzi: Sarnecki zmarnował sezon i nie rozwija się za dobrze, następny sezon będzie jego ostatnią szansą. Radek Szymula to ogromny talent, ale nie radzi sobie póki co z grą na niskim poziomie nawet. Może za 2 lata będzie w stanie walczyć o PL? Pozytywnie zaskoczył Alun Edwards bardzo pomagając swojej drużynie w wywalczeniu awansu do PL, więc chyba wypracował sobie szanse powrotu do Leeds. Nieźle rozwija się za to Alex Leonard, który pewnie będzie wypożyczony w przyszłym sezonie. Dobrze zapowiada się też najnowszy nabytek z naboru juniorów – Gavin Wakefield.

Mamy paru młodych, ale nie wiem, czy którykolwiek nawet w dwa lata zdoła wskoczyć do kadry.

Wzmocnienia?: nie. Sprzedajemy Grangera i ktoś z młodych dostaje szansę.

 

 

ŚRODKOWI OBROŃCY:

Maxence Bocquet (26 lat, Francuz, OŚ, 34.5 mln) – 43(3)/3/0 – 7.28

Sylvain Giraud (26 lat, Francuz, OŚ, 20.5 mln) – 1/0/0 – 7.30

Daniel Krejcik (25 lat, Czech, O(PŚ), 28 mln, 61/0) – 40(7)/2/1 – 7.45

Tomoyuki Hara (28 lat, Japończyk, O(LŚ), 29 mln, 34/0) – 29(12)/2/1 – 7.05

Tomas Kalas (35 lata, Czech, OŚ, 28 tys, 61/0) – 15(5)/0/1 – 6.98

- - - - -

Onedo Dibra (19 lat, Albańczyk, O(PŚ), 750 tys, 2/0) – wyp. Błękitni Stargard (8. Eklasa) – 37(3)/0/1 – 7.09

Surachai Permdee (21 lat, Tajlandczyk, OŚ, 2.9 mln, 17/0) – wyp. Real Sporting (16. BBVA, utrzymanie) – 42/0/1 – 6.65

Marek Nemec (20 lat, Słowak, OŚ, 200 tys, 16/0 U-21) – wyp. Dunajska Streda (Słowacka 1. liga) i Portsmouth (21. Championship, utrzymanie) – 29(1)/0/1 – 6.71

Georgi Avrionov (19 lat, Bułgar, OŚ, 475 tys, 2/0) – wyp. Northampton (23. Sky Bet 1, spadek) – 38/0/3 – 6.63

Dave Haigh (17 lat, Anglik, OŚ/NŚ, 58 tys) – zespół U-18 – 44(5)/3/1 – 6.91

Frantisek Horvath (18 lat, Słowak, O(PŚ), 155 tys) – wyp. Cambridge (19. Sky Bet 2) – 9(2)/0/1 – 6.46

Noah Breitenmoser (17 lat, Szwajcar, OŚ, 225 tys, 2/0 U-21) – wyp. Doncaster (18. Sky Bet 2) – 31/0/0 – 6.67

Elvedin Hamzabegovic (17 lat, Bośniak, OŚ, 55 tys) – zespół U-18 – 40(7)/1/2 – 6.79

Ben Reeve (16 lat, Anglik, OŚ, 675 tys) – zespół U-18 – 5/0/0 – 6.74

 

Nadal Maxence Bocquet to lider defensywy. I nadal zgarnia masę kartek (15 żółtych). Ale bardzo rzadko zawodził i nadal dziwi mnie brak powołania do kadry Francji.

Giraud jak pamiętamy odszedł do Barcelony za 22.5 mln € i w sumie grzeje tam ławę.

Sprowadzony za Francuza Daniel Krejcik wprowadził się w zespół bezboleśnie. Szybko stał się kluczowym elementem defensywy i chociaż zdarzały się słabsze mecze, to jestem z niego bardzo zadowolony. Doskonale wydane 15 mln €. Trafił do jedenastki sezonu Premier League i Ligi Mistrzów.

Tomoyuki Hara niby nie rozwija się bardziej i pewnie osiągnął swój max. Ale jako jedyny obrońca dorobił się swoich transparentów. Co z tego, że krzyczą "sajonara Hara". Gra nieźle, ale zdarzały mu się naprawdę słabe mecze, więc gdyby ktoś się po niego zgłosił, zapewne bym go sprzedał. Ogólnie jednak porządny zmiennik.

Być możę Japończyk nie miał dobrego partnera, gdyż kończacy karierę Tomas Kalas po prostu już nie dawał sobie za dobrze rady z lepszymi rywalami. Mimo to dziękujemy za 2 lata.

 

Kalasa na pewno zastąpi jeden z młodych. Chciałem aby to był Permdee, ale mimo regularnej gry w BBVA nie mogę uzyskać dla niego pozwolenia o pracę, więc możliwe, że go sprzedam po prostu mimo niezłej gry w walce o utrzymanie. Na pewno więc będzie to Dibra, po bardzo solidnym sezonie w Eklasie. Szans na grę w Leeds nie ma jeszcze Marek Nemec, którego nie chcieli zatrzymać w Dunajskiej, ale całkiem spory wkład miał w utrzymanie Portsmouth. Nie ma też szans Avrionov, który zadebiutował w kadrze i pojedzie na Euro. Jeżeli zagra tam jakoś wybitnie to mooooże jego wybiorę, ale wątpię.

Horvath nie grał za dużo na wypożyczeniu, ale rozwinął się i tak bardzo wyraźnie. Ale nie tak wyraźnie jak Breitenmoser, który nie ma powalających ocen, ale pokazał, że potrafi już grać w piłkę. Również nieźle idzie trening Haighowi. Obiecująco również wygląda Hamzabegovic.

Wzmocnienia?: Dibra dołącza za Kalasa na 90%.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

SKRZYDŁOWI:

Carl Young (23 lata, Anglik, P(PL)/OP(PL), 71 mln, 5/3) – 45(4)/10/29 – 7.99

Sergi Canos (31 lat, Hiszpan, P(PŚ)/OPP, 22.5 mln, 9/0) – 24(13)/4/13 – 7.41

Astrit Neziri (21 lat, Albańczyk, P(PL)/OP(PL), 54 mln, 22/5) – 38(6)/15/15 – 7.70

Bruno Morais (22 lata, Luksemburczyk, PP/OPP, 20 mln, 17/1) – 20(16)/5/9 – 7.47

- - - - -

Tim Strasser (20 lat, Luksemburczyk, PL/OPL, 180 tys, 7/0) – wyp. Yeovil (Sky Bet 2), Barnet (9. Sky Bet 2) – 16(1)/2/3 – 6.94

Ferhat Akin (19 lat, Turek, P(PL)/OP(PL), 6.25 mln, 1/0 U-21) – wyp. Mordowia (10. Rosyjska Eklasa) – 24/2/3 – 6.78

 

 

Carl Young. Liczby chyba mówią same za siebie. Młody piłkarz roku w Anglii, jedenastka sezonu Premier League, jedenastka Ligi Mistrzów i najwięcej asyst w Premier League i w Lidze Mistrzów! Do tego został zawodnikiem sezonu wg kibiców (41% głosów) Nie rozumiem selekcjonera Anglii, który nie powołuje go do kadry. Jak można olać taki potencjał? Nasza gwiazda i to mimo młodego wieku!

Sergi Canos stracił miejsce w składzie, ale nadal radzi sobie świetnie. Poprosił o transfer, a ja nie chcąc blokować końca jego kariery i licząc na zarobek zgodziłem się. Smutno mi, że sprzedam zawodnika, który przez 4 lata tyle dla nas zrobił, ale jednocześnie zasłużył na potraktowanie go fair.

A sytuacja Hiszpana zmieniła się przez eksplozję umiejętności u Astrita Neziri. Młodziutki Albańczyk poza świetnymi meczami w klubie, doskonale prowadził swoją kadrę do Euro, na którym zagra. Oby tak dalej, gdyż obecnie nie wyobrażam sobie innego duetu skrzydłowych niż Neziri Young. Albańczyk trafił do jedenastki sezonu Ligi Mistrzów.

Przyznam, że jednak waham się przez Bruno Moraisa. Luksemburczyk nie ma szans na sukcesy reprezentacyjne, już teraz będąc krajową legendą, ale i w klubie nieraz udowodnił, że będzie za rok lub dwa rywalem dla Neziriego czy nawet Younga.

 

Kariery takiej nie zrobi chyba jego rodak Tim Strasser, który miał całkiem spory udział w niezłej grze Barnet, ale rozwija się bardzo wolno. Za to jeżeli odejdzie Canos prawdopodobnie do składu wskoczy Ferhat Akin, który bardzo dobrze zaprezentował się w rosyjskim średniaku.

Wzmocnienia?: raczej nie, potrzeba nam tylko młodych skrzydłowych do szkolenia

 

 

POMOCNICY:

Manuel Locatelli (30 lat, Włoch, PŚ, 34.5 mln, 2/0) – 46(4)/1/11 – 7.55

Ben Williams (28 lat, Anglik, PŚ, 19 mln, 5/0) – 40(7)/2/3 – 7.26

Daniel Dąbrowski (27 lat, Polak, PŚ, 35.5 mln, 39/3) – 17(17)/1/5 – 7.12

Nick Gormley (25 lata, Anglik, DP/PŚ, 22.5 mln, 6/0) – 18(17)/0/0 – 6.93

Fran Villalba (29 lat, Hiszpan, P(PŚ)/OPŚ, 9.25 mln, 2/0 U-21) – 10(8)/0/4 – 6.98

Tsutomu Miura (20 lat, Japończyk, PŚ/OPŚ/NŚ, 13 mln, 14/6 U-20) – wyp. Urawa Reds (1. N-League, 1. Liga Mistrzów Azji) do końca 2027 – 33/16/6 – 7.20 w Urawa, 6(11)/1/3 – 7.36

- - - - -

Andy Taggart (20 lat, Irlandczyk (Pn), DP/PŚ, 220 tys, 16/0 U-21) – wyp. Crewe Alexandra (3. Sky Bet 2, awans) – 38/0/9 – 6.92

Brian Rogers (21 lat, Walijczyk, OŚ/PŚ, 2.2 mln, 8/1) – wyp. Leyton Orient (8. Championship) – 18(20)/1/1 – 6.90

Ashley Morrell (23 lata, Anglik, PŚ, 7.25 mln) - wyp. Leyton Orient (8. Championship) – 39(6)/2/3 – 7.31

Jordan Barnett (20 lat, Anglik, OPŚ/PŚ, 2 mln) – wyp. Cardiff City (1. Sky Bet 1, awans) – 46(1)/14/15 – 6.84

Fu Zhijun (19 lat, Chińczyk, PŚ, 425 tys, 1/0) – wyp. Teplice (8. Czeska 1. Liga) – 21(12)/1/3 – 6.94

Shannon Peters (18 lat, Anglik, DP/PŚ, 275 tys) – zespół U-18 – 47(9)/1/4 – 7.06

Mateusz Klimczok (18 lat, Polak, PŚ/OPŚ, 500 tys, 4/0 U-21) – zespół U-18 – 58/6/13 – 7.46

John Obiefule (20 lat, Anglik/Nigeryjczyk, PŚ/OPŚ, 775 tys) – wyp. Bury (14. Sky Bet 1) – 40/1/9 – 6.63

Anderson Sandoval (19 lat, Kolumbijczyk, PŚ, 9.75 mln, 32/1 U-20) – wyp. AS Saint-Etienne (13. Ligue 1) – 36/1/12 – 6.86

Guntars Gizatulins (19 lat, Łotysz, PŚ, 650 tys, 9/0) – wyp. Teplice (8. Czeska 1. Liga) – 26(4)/2/3 – 7.20

Andrzej Dankowski (17 lat, Polak, DP/PŚ, 60 tys) – zespół U-18 – 52(2)/8/6 – 7.26

 

Co tu dużo mówić o Locatellim czego jeszcze nie powiedziałem? Nic. Mimo, że rzadko trzymam zawodników 30+ w pierwszym składzie on jest po prostu perfekcyjny. W dużej mierze to jego zasługa, że osiągnęliśmy takie sukcesy i z radością zaoferuję mu nowy kontrakt. Szkoda, że nie załapał się na Euro.

Jego partnerem głównie był Ben Williams, który swoją świetną formę potwierdzi udziałem na Euro. Jeszcze na początku sezonu nie byłem pewien czy go nie wystawić na sprzedaż, a teraz stał się kluczowym zawodnikiem!

To miał być sezon Dąbrowskiego, który miał zostać naszym liderem z Włochem. Tymczasem w tym sezonie stracił prawie 12 tygodni, które skrupulatnie wykorzystał Williams nie oddając już miejsca w składzie. Daniel w efekcie nawet nie załapał się na Euro.

Czasem za to irytował mnie Nick Gorlmey. Chłopak chce grać więcej i szanuję to, ale nienawidzę próby wywierania presji na mnie. Spisywał się dobrze, jest to mój zadaniowy zawodnik, zwłaszcza w meczach z ciężkimi rywalami, gdy musiał grać jako DP pokazywał co umie. Nie dziwi mnie więc, że jedzie na Euro i prawdopodobnie będzie mieć tą samą rolę w przyszłym sezonie.

Miejsca nie było już dla Frana Villalba, który nadal grywał, ale mniej. Nie chcąc blokować mu kariery sprzedałem go do Juve, gdzie stał się kluczowym zawodnikiem.

Zastąpił go Tsutomu Miura, dla którego już wcześniej chciałem znaleźć miejsce w składzie. Wychowanek Sagan zagrał fenomenalne pół roku w ojczyźnie i jest jednym z niewielu zawodników, którzy w pół roku zdobyli dwie Ligi Mistrzów. I zdecydowanie widzę jego miejsce dalej w klubie na pozycji PŚ.

 

Rezerwy: drugi dobry sezon w Leyton rozegrał Rogers i zaczynam myśleć nad włączeniem go do składu za sezon. Trochę za wolno się rozwija. Nieźle rozwija się Taggart, ale Irlandczyk zdecydowanie jeszcze jest dalej od składu niż Walijczyk. Ale trzeba mu oddać, że miał wielki udział w awansie swojej drużyny. Za to rozważam zaangażowanie Morrella, który znowu świetnie spisał się w Leytonie. To może być jego ostatnia szansa na zostanie w Leeds. Problem w tym, że równie dobrze spisał się Gizatulins grając w najwyższej klasie rozgrywkowej Czech. Świetnie spisał się w swoim klubie Barnett będąc mocnym argumentem w awansie klubu. Niby sporo pograł i nauczył się Obiefule, ale jednocześnie to o wiele za mało, aby zagrać w Leeds. Nadal nie mogę uzyskać pozwolenia na pracę dal Fu Zhijuna, ale też jeszcze nie jest na poziomie Premier League więc może znowu trafi do Teplic. Anderson Sandoval to niesamowita perła. Już w tym wieku zgarnął nagrodę dla debiutanta roku w Ligue 1 i prawdę mówiąc, rozważam najbardziej wprowadzenie jego do składu. Z drugiej strony, chciałbym, aby jeszcze sezon pograł w wyjściowym składzie jakiegoś klubu więc wiele zależy od ofert jakie dostanie.

Wzmocnienia?: Nie. Tutaj mamy bardzo dobry poziom i jedynie zawodnik pokroju Morisakiego byłby godny uwagi. A może?

 

 

NAPASTNICY:

Vladimir Fieber (24 lata, Słowak, NŚ, 49 mln, 33/13) – 29(15)/26/19 – 7.75

Mateusz Czerwiec (29 lat, Polak, NŚ, 35.5 mln, 48/36) – 32(10)/34/6 – 7.55

Barry Molesley (26 lat, Anglik, NŚ, 46 mln, 5/0) – 44(5)/49/12 – 7.91

Gareth Pease (21 lat, Anglik, NŚ, 8.25 mln) – wyp. Shrewsbury Town (Championship), ściągnięty z powrotem – 2(2)/1/0 – 6.82 w Shrewsbury, 8/6/4 w U21 i 9(5)/7/1 w Leeds

- - - - -

Kim Seon-Il (19 lat, Koreańczyk, NŚ, 1.5 mln, 1/0 U-20) – wyp. Błękitni Stargard (13. Eklasa) - 13(13)/7/0 - 6,88

Adam Kobierski (20 lat, Polak, OPŚ/NŚ, 775 tys, 5/6 U-21) – wyp. Cracovia Kraków (12. Eklasa) – 28(2)/7/3 – 6.71

Jason Wychowaniec (17 lat, Anglik, NŚ, 350 tys) – zespół U-18 – 35(17)/20/13 – 7.11

Martin Novotny (19 lat, Czech, NŚ, 110 tys) - zespół U-18 – 8(17)/0/3 – 6.72

Greg Cooke (17 lat, Anglik, NŚ, 98 tys) – zespół U-18 – 33(15)/19/7 – 7.07

Jason Richardson (17 lat, Anglik, NŚ, 375 tys) – zespół U-18 – 10(24)/7/3 – 6.74

 

Niby Vladimir Fieber w tym sezonie znowu nastrzelał multum bramek, niby jest numerem dwa w asystach, a jednak w tym sezonie zajął chyba 2-3 miejsce wśród snajperów. Zawodnik, który w dużej mierze sam wprowadził Słowację na Euro i nadal gra fenomenalnie, a jednak nie był nawet pewnym numerem dwa w klubie. Taką mamy moc w ataku! Podobnie jak Neziri wybrany 6 razy MVP. Król strzelców Pucharu Anglii. Trzeci zawodnik sezonu wg kibiców (17% głosów).

Numerem dwa w zdobytych golach i przez dużą część sezonu w wyborze do ataku był Mateusz Czerwiec. Polak miał wielki udział w kwalifikacji swojej reprezentacji na Euro, na którym podobnie jak Słowak zagra. Przyznam, że 34 bramki robią wrażenie i jeszcze bardziej wrażenie robi fakt, że to dopiero drugi wynik i to u zawodnika, który nigdy nie osiągnął swojego pełnego potencjału. Aż 7 razy wybrany MVP w tym sezonie.

Barry Molesley. Przyznaję się, myliłem się! Jeszcze na początku sezonu chciałem go sprzedać, uznając, że nie jest w stanie wejść na odpowiednio wysoki poziom. A on nagle eksplodował formą i utrzymał ją do końca sezonu pomagając nam niesamowicie w walce o mistrza. Wicekról strzelców Premier League, piłkarz roku w Anglii i oczywiście zawodnik jedenastki sezonu Premier League i Ligi Mistrzów. Drugi zawodnik sezonu wg kibiców (32%). W nagrodę za osiągnięcia zagra na Euro, ale jeśli nie zacznie strzelać w reprezentacji nie zawojuje tam świata.

Wahałem się kogo ściągnąć jako 4. napastnika. Ostatecznie był to Gareth Pease, który skrupulatnie korzystał ze swoich szans. Rozwijał się nieźle, ale nadal nie wiem czy to on czy Koreańczyk zasługuje na grę w Leeds.

 

Kim Seon-Il miał z początku problemy w Polsce. Kontuzja i grzanie ławy sprawiło, że prawie go ściągnąłem z wypożyczenia, ale w końcu wywalczył miejsce w składzie i zaczął strzelać i prezentować swój talent. Przeciętnie w Eklasie zaprezentował się Kobierski, który nie powala na kolana swoim rozwojem.

W zespole U-18 świetnie prezentował się Cooke, ale trenerzy nadal nie dają mu szans na wielką karierę. Nieźle wyglądała też dyspozycja Wychowanca, ale podobnie jak u Cooke ciężko powiedzieć czy osiągnie odpowiedni poziom. Najsłabiej grał Novotny, który znacznie utrudnił sobie przez to rozwój. Nie wiem czy ktoś go nawet wypożyczy za sezon.

Wzmocnienia?: nie są potrzebne, ale muszę więcej snajperów wypożyczać, gdyż nie mieszczą się w składzie.


 

Na co wydać więc budżet transferowy? Albo na pojedynczą wielką gwiazdę, albo na młodzież! Tak jak planowałem sezon temu. W teorii nie mam zapotrzebowania na wielkie wzmocnienia.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...