Skocz do zawartości

Kurnikowe Kroniki, edycja kolejna


Fenomen

Rekomendowane odpowiedzi

Styczeń 2019:

 

Wypożyczenia z klubu:

Nicolas Audren => Sampdoria

Andre Dozzell => Crystal Palace

 

Premiership:

20/38, 12.01.2019, [10] Tottenham – [1] Man Utd, 2:3 (Audren, Moussa)

21/38, 19.01.2019, [6] Chelsea – [10] Tottenham, 1:1 (Fekir)

22/38, 26.01.2019, [12] Tottenham – [19] Queens Park Rangers, 2:0 (Alli, Ward-Prowse)

23/38, 29.01.2019, [12] Everton – [11] Tottenham, 2:5 (Lamela x2, Fekir, Moussa, Pezella)

 

FA Cup:

3 runda, 06.01.2019, Fulham – Tottenham, 3:0

 

Moi podopieczni chyba wyczuli, że moja posada została uratowana (tak jakby im na tym jakoś specjalnie zależało) I w pierwszym ligowym meczu na wiosnę zluzowali poślady, jakby już nie trzeba było się starać. No i efektem tego była porażka z Man Utd, chociaż walczyliśmy jak równy z równym, ale zabrakło trochę koncentracji w obronie. Zwłaszcza u Walkera, który tak niefortunnie interweniował, że wbił samobója. Ale potem w lidze było już znacznie lepiej. Obiecujący, wyrwany w doliczonym czasie gry remis z Chelsea, a potem dwa przekonywujące zwycięstwa, przy czym jedno niezwykle spektakularne nad Evertonem na Goodison sprawiły, że zespół znów uwierzył w swoje możliwości.

 

Mecz z Evertonem to w ogóle zasługuje na osobny akapit. Do przerwy bowiem w meczu tym utrzymywał się remis 2:2, ale dwie zmiany wykonane w przerwie i wprowadzenie na boisko m. in Ward-Prowse’a, którego świetne podania dały nam dwie asysty przy bramkach Pezzelli i drugim trafieniu Lameli, dały nam efektowne zwycięstwo.

 

I tylko szkoda, że znów odpuściliśmy mecz pucharowy. Tym razem padło na Puchar Anglii, co zarządowi spodobało się już nieco mniej niż porażka w Carling Cup i w otrzymanej wiadomości wyraźnie zaznaczył, że taka porażka, zwłaszcza na tak wczesnej fazie turnieju i ze zdecydowanie niżej notowanym rywalem, nie powinna mieć miejsca.

Odnośnik do komentarza

Luty 2019:

 

Wypożyczenia z klubu:

Nico Mercier => Ipswich

Kristian Valenta => Blackburn

Mehmet Zaybeck, Julian Aubert => Wigan

Harry Wilson => Burnley

Harry Winks => Charlton

 

Premiership:

24/28, 05.02.2019, [9] Tottenham – [6] Liverpool, 1:0 (Boschillia)

25/38, 09.02.2019, [18] West Brom – [8] Tottenham, 1:1 (Moussa)

26/38, 16.02.2019, [9] Tottenham – [6] Aston Villa, 2:2 (Ward-Prowse, Schopf)

 

No I tak się historia poskładała, że od lutego pozostała nam gra już na wyłącznie jednym, ligowym froncie. Wszystkie nasze najlepsze siły rzuciliśmy zatem do walki o ligowe punkty. Efekty były dość średnie. O ile jeszcze wygrana w pierwszym lutowym meczu z Liverpoolem bardzo ucieszyła, bo tym samym utarliśmy podwójnie nosa w tym sezonie dumnym Beatlesom, to potem coś się w naszej grze popsuło i zanotowaliśmy dwa remisy mimo prowadzenia. W obu meczach, zarówno z West Bromwich, jak i potem z Aston Villą, zwycięstwo wymykało nam z rąk (a w zasadzie z nóg) w ostatnich dziesięciu minutach meczu.

 

Można by to zwalać na braki doświadczenia tej ekipy, ale przecież tacy piłkarze jak Fekir, Lamela, Eriksen, czy Walker to już z niejednego piłkarskiego pieca chleb jedli, więc powinni sobie radzić z presją i umieć utrzymać wynik. Musimy nad tym popracować, bo w lutym, mogę to śmiało powiedzieć, straciliśmy cztery punkty z własnej winy.

Odnośnik do komentarza

Marzec 2019:

 

Wypożyczenia z klubu:

Cameron Humphreys => Swansea

Fran Marin => Charlton

Stuart Mansell => Reading

Sam O’Loughin => Sheff Wed

Cedric Jammet => Brighton

Mehmet Zeybeck => Brighton

 

Premiership:

27/38, 02.03.2019, [6] West Ham – [9] Tottenham, 0:0

28/38, 06.03.2019, [9] Tottenham – [13] Bournemouth, 2:2 (Lamela, Boschillia)

29/38, 10.03.2019, [4] Arsenal – [8] Tottenham, 3:1 (Fekir)

30/38, 16.03.2019, [10] Tottenham – [16] Newcastle, 0:0

31/38, 23.03.2019, [17] Crystal Palace – [10] Tottenham, 3:1 (Moussa)

 

Znów nasza forma poszła w las. W marcu nie wygraliśmy żadnego z pięciu rozgrywanych meczów ligowych, co sprawiło, że z 9. Pozycji spadliśmy na miejsce numer 11. Spośród tych pięciu spotkań przegraliśmy dwa. O ile jeszcze przegraną z Arsenalem na Emirates idzie jakoś wytłumaczyć, o tyle już ciężko o alibi dla porażki z walczącym o utrzymanie Crystal Palace. Takie mecze musimy wygrywać, jeśli chcemy jeszcze włączyć się do walki o europejskie puchary.

 

Poza tym na pewno szkoda tych wszystkich remisów z West Hamem, Bournemouth, czy Newcastle. Pierwszy i ostatni z tych remisów to takie dziwne mecze, w których żadna z drużyn nie pali się do tego, aby odważniej zaatakować. Z kolei w meczu z Bournemouth powtórzyła się sytuacja z meczu z Aston Villą, kiedy prowadziliśmy, ale nie potrafiliśmy tego prowadzenia dowieźć do końca.

 

Cieszy wreszcie wolny, ale jednak, powrót do strzeleckiej formy Dembele, który w meczu z Crystal Palace wreszcie zdobył gola i przełamał swoją niemoc trwającą już od siedmiu spotkań. Mam nadzieję, że to dobry prognostyk przed kończącym się właśnie sezonem. Teraz potrzebujemy najlepszej formy, pełnej koncentracji i gotowości do walki na śmierć i życie. Pytanie tylko, czy moje górnolotne słowa jakkolwiek trafią do głów moich podopiecznych...

Odnośnik do komentarza

Kwiecień 2019:

 

Premiership:

32/38, 08.04.2019, [11] Tottenham – [18] Stoke, 1:1 (Alli)

33/38, 15.04.2019, [20] Hull – [11] Tottenham, 1:2 (Fekir, Boschillia)

34/38, 20.04.2019, [11] Tottenham – [16] Norwich, 4:1 (Wilson x2, Fekir, Melli)

35/38, 27.04.2019, [11] Southampton – [9] Tottenham, 1:0

 

Kwiecień nie zaczął się dla nas tak, jak tego oczekiwałem, bo ledwie remis wywalczony na własnym obiekcie przeciwko zagrożonym relegacją Stoke jest wynikiem bardzo słabym. Potem jednak przyszła poprawa i w dwóch kolejnych meczach udało nam się zdobyć komplet punktów. Warto zwrócić uwagę na dobrą formę naszych ofensywnych piłkarzy, choć niekoniecznie napastników. W meczu z Hull bohaterem został Fekir, podczas gdy Francuz również zdobył gola w spotkaniu z Norwich, ale wtedy cały splendor spadł na Wilsona, które dwa trafienia były decydujące dla naszego zwycięstwa.

 

I byłoby pięknie, gdyby udało nam się dowieźć tę dobrą formę do końca miesiąca, ale oczywiście znów musiał przyjść zonk. Tym razem w postaci meczu z Southampton, w którym nie wiedzieć czemu, ale zupełnie nie istnieliśmy na boisku.

 

Co ciekawe, była to dopiero nasza czwarta porażka w rundzie wiosennej. Chociaż marne to pocieszenie, bo w tej rundzie to my głównie remisujemy.

 

Na trzy mecze przed końcem wciąż mamy szanse na europejskie puchary w przyszłym sezonie, ale do tego potrzebujemy znacznie lepszej gry w ostatnich spotkaniach. Strata do strefy Ligi Europy wynosi zaledwie trzy punkty.

Odnośnik do komentarza

Maj 2019:

 

Premiership:

36/38, 04.05.2019, [10] Tottenham – [19] Leicester, 3:1 (Lamela, Dawson [og], Moussa)

37/38, 11.05.2019, [8] Watford – [9] Tottenham, 1:3 (Moussa x2, Eriksen)

38/38, 26.05.2019, [3] Man City – [8] Tottenham, 2:2 (Moussa, Schopf)

 

Na zakończenie sezonu mieliśmy przed sobą trzy mecze I trzy punkty do odrobienia w ligowej tabeli, aby zakończyć go w strefie europejskich pucharów. Każdy w klubie wiedział o co gramy i chyba nie trzeba było stosować specjalnych zabiegów motywacyjnych.

 

I faktycznie początkowo wyglądało to całkiem nieźle. Wygraliśmy bowiem mecze z Leicester i Watford, tym samym skazując Lisy na spadek doChampionship. Niestety nasi najgroźniejsi rywale w walce o Ligę Europy również wygrywali i dlatego przed ostatnią kolejką sezonu było już jasne, że mimo zażartego pościgu, nie uda nam się zająć miejsca premiującego nas grą w europejskich pucharach.

 

Ale na koniec udało nam się pozostawić po sobie dobre wrażenie, notując remis na Etihad Stadium ze znacznie wyżej notowanym Man City,

 

Trzeba przyznać, że końcówka sezonu zdecydowanie należała do Moussy Dembele. Napastnik rodem z Francji w trzech majowych spotkaniach zdobył w sumie cztery gole i to on był decydujący w obronie miejsca w pierwszej dziesiątce i walce o Ligę Europy do samego końca. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie będzie tylko lepiej, choć już te rozgrywki pokazały, że chyba dorobiliśmy się naprawdę dobrego napastnika.

 

Tabela ligowa na koniec sezonu:

 

 

| Pos   | Inf   | Team           | Pld   | Won   | Drn   | Lst   | For   | Ag    | GD    | Pts   |                                                                                                
| 1st   | C     | Man Utd        | 38    | 26    | 10    | 2     | 69    | 22    | 47    | 88    | 
| 2nd   | ECC   | Chelsea        | 38    | 25    | 8     | 5     | 73    | 31    | 42    | 83    | 
| 3rd   | ECC   | Man City       | 38    | 22    | 10    | 6     | 78    | 42    | 36    | 76    | 
| 4th   | ECC   | Arsenal        | 38    | 19    | 9     | 10    | 61    | 45    | 16    | 66    | 
| 5th   | EC    | Liverpool      | 38    | 16    | 14    | 8     | 51    | 33    | 18    | 62    | 
| 6th   | EC    | Aston Villa    | 38    | 18    | 5     | 15    | 57    | 45    | 12    | 59    | 
| 7th   |       | West Ham       | 38    | 15    | 12    | 11    | 47    | 44    | 3     | 57    | 
| 8th   |       | Tottenham      | 38    | 15    | 10    | 13    | 61    | 55    | 6     | 55    | 
| 9th   |       | Everton        | 38    | 14    | 13    | 11    | 60    | 55    | 5     | 55    | 
| 10th  |       | Watford        | 38    | 14    | 9     | 15    | 42    | 49    | -7    | 51    | 
| 11th  |       | Newcastle      | 38    | 12    | 14    | 12    | 45    | 45    | 0     | 50    | 
| 12th  |       | Southampton    | 38    | 12    | 12    | 14    | 48    | 49    | -1    | 48    | 
| 13th  |       | Crystal Palace | 38    | 13    | 5     | 20    | 48    | 64    | -16   | 44    | 
| 14th  |       | Bournemouth    | 38    | 10    | 12    | 16    | 46    | 58    | -12   | 42    | 
| 15th  |       | Q.P.R.         | 38    | 9     | 13    | 16    | 41    | 69    | -28   | 40    | 
| 16th  |       | Norwich        | 38    | 9     | 9     | 20    | 43    | 56    | -13   | 36    | 
| 17th  |       | Stoke          | 38    | 8     | 12    | 18    | 33    | 57    | -24   | 36    | 
| 18th  | R     | West Brom      | 38    | 7     | 14    | 17    | 40    | 58    | -18   | 35    | 
| 19th  | R     | Leicester      | 38    | 11    | 2     | 25    | 49    | 70    | -21   | 35    | 
| 20th  | R     | Hull           | 38    | 6     | 5     | 27    | 29    | 74    | -45   | 23    | 
 

Odnośnik do komentarza

Podsumowanie sezonu:

 

Miałem nadzieje, że szybciej nam pójdzie powrót do angielskiej elity, ale początek tego sezonu, tak bardzo nieudany, skutecznie nas od tego celu oddalił. Po kilkunastu pierwszych kolejkach, po których zajmowaliśmy miejsce w połowie drugiej dziesiątki, stało się jasne, że nic wielkiego w tym sezonie nie ugramy. Nawet jeśli nagle zaczniemy grać rewelacyjnie i wygrywać mecz za meczem.

 

Faktycznie od zimy nasza gra uległa poprawie. Dość powiedzieć, że w rundzie wiosennej przegraliśmy tylko cztery mecze. Szkoda tylko, że przytrafiło nam się aż osiem remisów. To sprawiło, że na koniec zabrakło nam kilku punktów, aby zająć miejsce premiowane grą w europejskich pucharach. Mimo wszystko jednak widzę światełko w tunelu i mam nadzieję, że ua nam się w kolejnym sezonie powrócić na należne nam miejsce w pierwszej czwórce.

 

 

Bramkarze:

 

Ron Robert Zieler (NIE, 30, 6A / 0G) – 10 / 21 / 2 / 0 / 6.75

Timo Horn (NIE, 26, 4u21-A / 0G) – 32 / 41 / 11 / 0 / 6.85

 

Gdy w zimie poprzedniego sezonu trafiło do nas dwóch niemieckich bramkarzy, wydawało się, że numerem jeden będzie znacznie bardziej doświadczony Zieler. Tymczasem po dość przeciętnej pierwszej rundzie w jego wykonaniu, w tym sezonie postawiłem odważniej na Horna, a ten odwdzięczył się lepszą grą niż jego rodak. Przede wszystkim Horn częściej zachowywał spokój, dzięki czemu udało nam się znacznie więcej spotkań zakończyć z czystym kontem, gdy bronił Timo. Prawdopodobnie taka hierarchia zostanie podtrzymana również w następnym sezonie.

 

 

Prawi obrońcy:

 

Franck Kone (FRA, 18, 9u21-A / 0G) – 7 / 0 / 2 / 2 / 7.10

Kyle Walker (ANG, 28, 11A / 0G) - 37 / 1 / 7 / 2 / 7.31

 

Na prawej obronie miałem świetnego Walkera, który jednak w tym sezonie otrzymał poważnego rywala do gry. Młodszy od niego o dziesięć lat Kone pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie i mam nadzieję, że będzie się nadal tak harmonijnie rozwijał, dzięki czemu zmiana pokoleniowa na tej pozycji za trzy lub cztery lata nie będzie aż tak bolesna. Walker nadal udowadnia, że jest jednym z lepszych ofensywnie grających bocznych obrońców w Anglii i regularnie notuje kilka asyst w sezonie. Mam nadzieję, że Anglik utrzyma swoją dyspozycję w kolejnych kampaniach.

 

 

Lewi obrońcy:

 

Ben Davies (WAL, 26, 36A / 0G) – 37 / 0 / 0 / 0 / 7.06

Danny Rose (ANG, 28, 9A / 1G) – 17 / 1 / 1 / 0 / 6.66

 

Po drugiej stronie bloku defensywnego nie było już tak różowo. Oczywiście Davies nadal dawał nam sporo jakości w grze obronnej, ale był praktycznie bezproduktywny w grze do przodu. Brak gola i choćby asysty są tego najlepszym dowodem. Niestety próba zmiany opcji na lewej flance skończyła się katastrofą, bo Rose okazał się jeszcze gorszy. Tym samym chyba moja cierpliwość do naszego wychowanka się skończyła i z Dannym rozstaniemy się po sezonie. Być może włączę do pierwszej drużyny kogoś z młodych zdolnych, aby skuteczniej rywalizował z Daviesem, a może sprowadzimy na tę pozycję jakiegoś cracka z prawdziwego zdarzenia.

 

 

Środkowi obrońcy:

 

Cameron Humphreys (ANG, 20, 2u21-A / 0G) – 15 / 1 / 0 / 0 / 6.92

German Pezzella (ARG, 27, 7u21-A / 0G) – 40 / 2 / 2 / 1 / 7.12

Willi Orban (NIE, 26, 2u21-A / 0G) – 38 / 0 / 1 / 0 / 6.91

 

Nie do końca przemyślane wypożyczenie Barbira sprawiło, że w tym sezonie zostaliśmy z zaledwie trójką stoperów. Parę podstawową stanowili oczywiście Pezzella z Orbanem i o ile sprowadzony przed sezonem Argentyńczyk pokazał się z dobrej strony i udowodnił, że warto było wydać na niego te ponad 20 baniek, o tyle Orban obniżył nieco loty w stosunku do poprzedniego sezonu. Młody Humphreys to wciąż melodia przyszłości, ale widać, że drzemie w nim spory potencjał, który trzeba spróbować uwolnić. Na pewno kupimy jakiegoś stopera przed kolejnym sezonem, bo nie możemy zostać z dwójką niezłych i jednym młodym. Być może do środka defensywy zostanie dołączony też ktoś z naszych młodych zdolnych, ale na pewno nie jako opcja do pierwszego składu, a raczej jego uzupełnienie.

 

 

Defensywni pomocnicy:

 

Lucas Romero (ARG, 25, 4u21-A / 0G) – 15 / 0 / 0 / 0 / 7.02

Marcelo Melli (ARG, 26) – 30 / 1 / 3 / 1 / 7.31

 

Defensywnym pomocnikiem numer jeden został w tym sezonie Melli i chyba definitywnie wygryzł on już ze składu starzejącego się Dembele. Marcelo pokazał w tym sezonie, że spokojnie mogę na niego stawiać, a ten odwdzięczy się równą grą na wysokim poziomie. Martwi mnie jedynie jego skłonność do łapania kartek, których w tym sezonie obejrzał aż jedenaście. Z drugiej jednak strony jako defensywny pomocnik odbierający często piłkę siłą rzeczy będzie często wchodził w kontakt z przeciwnikiem, nie zawsze grając czysto. Romero był niezłym uzupełnieniem składu, choć zabrakło tego błysku i ciągu na bramkę znanego z poprzednich sezonów. W trakcie okna transferowego podejmę decyzję, co do jego przyszłości w klubie.

Odnośnik do komentarza

Środkowi pomocnicy:

 

Delle Alli (ANG, 23, 27A / 1G) – 40 / 4 / 1 / 4 / 7.46

Moussa Dembele (BEL, 31, 71A / 5G) – 13 / 2 / 0 / 0 / 6.94

 

Alli po raz kolejny pokazuje, że to on jest głównym motorem napędowym tej drużyny. Haruje na boisku chyba za pięciu, bierze udział w grze obronnej, ale też wielokrotnie rozpoczyna akcje zaczepne Tottenhamu. Aż dziw bierze, że do tej pory udało nam się zatrzymać go w klubie, bo z takimi ocenami już dawno spokojnie mógłby grać pierwsze skrzypce w Chelsea, czy innym Man City. Mnie jednak to cieszy i mam nadzieję, że taki stan rzeczy utrzyma się jak najdłużej. Muszę mu tylko znaleźć godnego konkurenta do gry, aby młody Anglik nie osiadł na laurach. Na starzejącego się Dembele już niestety nie mogę liczyć, ale muszę mu podziękować za te wszystkie lata przy White Hart Lane i znaleźć mu nowego pracodawcę.

 

 

Prawi skrzydłowi:

 

Erik Lamela (ARG, 27, 8A / 0G) – 34 / 11 / 10 / 2 / 7.39

Hector Villalba (ARG, 24) – 8 / 1 / 1 / 0 / 6.84

Alessandro Schopf (AUT, 25, 38A / 5G) – 17 / 2 / 2 / 0 6.97

 

O ile Alli ciągnął naszą grę w ogólności, o tyle Lamela był z pewnością w tym sezonie naszym najlepszym ofensywnym piłkarzem. Od początku sezonu złapał bardzo wysoką formę i utrzymał ją praktycznie przez całe rozgrywki. Strzelił sporo bramek, ale dołożył też nie mniej asyst. Kreował grę, wykańczał sytuacje stworzone mu przez partnerów i był wszędzie – człowiek orkiestra. Szkoda tylko, że jego konkurenci do gry na tej pozycji nie stanęli na wysokości zadania i obaj zawiedli. Największe pretensje mam do Villalby, który jest już u nas na tyle długo, że powinien wzbić się na wyżyny swoich umiejętności, a tymczasem sezon w jego wykonaniu był na tyle beznadziejny, że Argentyńczyk trafia na liste transferową. Czy jego losu nie podzieli Schopf, jeszcze nie wiem.

 

 

Lewi skrzydłowi:

 

Demarai Gray (ANG, 22, 2A / 1G) – 9 / 0 / 1 / 0 / 6.80

Harry Wilson (WAL, 22, 22A / 3G) – 8 / 2 / 2 / 1 / 7.13

Nabil Fekir (FRA, 25, 31A / 5G) – 38 / 7 / 12 / 4 / 7.26

 

Po drugiej stronie boiska było nieco lepiej. Tu również mogliśmy mówić o graczu, który niejednokrotnie ratował nam punkty i był niezwykle ważnym elementem układanki o nazwie Tottenham. Chodzi oczywiście o Fekira, który udowadnia, że sprowadzenie go do klubu, może trochę pod wpływem impulsu, okazało się bardzo trafnym posunięciem. Znów rozegrał kapitalny sezon, notując aż 19 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej, ustępując tylko Dembele i Lameli. Nie wiem tylko, czy uda mi się go zatrzymać, bo głośno domaga się gry w Lidze Mistrzów, czego na razie nie mogę mu zagwarantować. W razie odejścia jednak ma godnego następcę w osobie Wilsona, który pokazał się z dobrej strony zwłaszcza w końcówce sezonu. Gray zaś potrzebuje chyba jeszcze trochę czasu, aby tak naprawdę odpalić. Nie wiem tylko, czy będę miał w sobie na tyle cierpliwości, aby mu go dać.

 

 

Ofensywni pomocnicy:

 

James Ward-Prowse (ANG, 24, 3A / 0G) – 26 / 2 / 2 / 0 / 6.84

Christian Eriksen (DAN, 27, 82A / 16G) – 37 / 2 / 7 / 2 / 7.29

Boschillia (BRA, 23, 13u21-A / 2G) – 15 / 3 / 2 / 1 / 7.09

 

Ofensywnym pomocnikiem numer jeden wciąż pozostaje Eriksen i choć jako rozgrywający wielokrotnie bardzo udanie rozprowadzał akcje czy to na jedno, czy na drugie skrzydło, to jednak brakuje mi u niego trochę liczb. Jak na rozgrywającego powinien mieć chyba mimo wszystko więcej asyst, bo to zwykle od niego powinno wychodzić ostatnie podanie do wbiegających skrzydłowych lub penetrujące zagranie do napastnika. Udanie zastępował go zwykle Boschillia, ale zawiódł z kolei Ward-Prowse, który przychodził do nas z łatką gracza niezwykle utalentowanego, ale na razie tego nie pokazuje.

 

 

Napastnicy:

 

Moussa Dembele (FRA, 22, 2A / 0G) – 33 / 18 / 6 / 2 / 7.26

Nicolas Audren (FRA, 20, 7u21-A / 4G) – 12 / 3 / 0 / 0 / 6.75

 

Sprowadzony przed sezonem Moussa udowodnił, że warto było na niego odważnie postawić I zapłacić za niego 30 baniek. Osiemnaście bramek w debiutanckim sezonie to wynik niezły, biorąc pod uwagę, że grał on praktycznie tylko w lidze, a i to nie zawsze. Średnia 0,55 gola na mecz to niezły wynik, choć na pewno stać go na więcej. Musi tylko popracować nad regularnością, bo zdarzały mu się okresy, gdy był praktycznie niewidoczny przez kilka spotkań z rzędu. Jeśli nad tym popracuje, może być prawdziwym killerem. Nie wiem jednak czy nie powinienem sprowadzić mu poważniejszego konkurenta do gry, bo Audren to wciąż melodia przyszłości i młodszy rodak Dembele ma wciąż wiele do nauki przed sobą.

Odnośnik do komentarza

Czerwiec 2019:

 

Transfery do klubu:

Benik Afobe (DRK, 26, 29A / 18G, ST) <= Wolves, 14,25 mln

 

Transfery z klubu:

Lucas Romero => Queens Park Rangers, 5 mln

Demarai Gray => West Ham, 14,5 mln

Danny Rose => free transfer

 

Wypożyczenia z klubu:

Nino Mercier, Julien Aubert => Nantes

 

Nie tracąc czasu, jeszcze w czerwcu rozpoczęliśmy proces przebudowy zespołu, sprowadzając do klubu trochę bardziej wartościowego rywala do gry na pozycji środkowego napastnika. Ponieważ Audren trochę jednak zawiódł (albo za szybko został wprowadzony do pierwszej drużyny) sięgnąłem głębiej do kieszeni i za nieco ponad 14 baniek sprowadziłem z Wolves Benika Afobe.

 

Z klubem pożegnał się też nasz wychowanek, Rose, z którym nie udało mi się dojść do porozumienia w sprawie nowego kontraktu, chociaż zabiegałem o to przez cały miniony sezon. Rose był zdeterminowany aby zmienić otoczenie, a że specjalnie swoją grą na koniec sezonu nie przekonał, to i skończyło się tak, a nie inaczej. Szkoda tylko, że nie udało nam się sprzedać Danny’ego tak, aby na nim cokolwiek zarobić.

 

Inne ważne transfery z klubu to sprzedaż Romero do Queens Park Rangers i Graya do West Hamu. Romero miał za sobą niezły sezon, ale uznałem, że Melli potrzebuje poważniejszego rywala do walki o miejsce w składzie. Gray z kolei niczym nie zachwycił w minionym sezonie, a że West Ham było dość zdeterminowane co do sprowadzenia byłego gracza Birmingham, to dość szybko doszliśmy do porozumienia w sprawie transferu.

 

Na roczne wypożyczenie do Nantes trafiło też dwóch graczy rezerw: Mercier i Aubert. Ten drugi być może mógłby mieć szanse na jakieś występy w pierwszej drużynie w tym sezonie, ale uznałem, że wolę sprowadzić piłkarza dającego już teraz wyższą jakość. Mercierowi zaś takie wypożyczenie pomoże dużo bardziej, bo on jest znacznie dalej od występów w pierwszej drużynie.

Odnośnik do komentarza

Na razie zaczął nieźle w sparingach. Zobaczymy, jak będzie dalej.

 

 

Lipiec 2019:

 

Transfery do klubu:

Walter Pinxten (BEL, 19, 20u21-A / 15G, AM LC) <= Genk, 12 mln

Tommaso Ghisoni (WŁO, 19, 14u21-A / 0G, D/DM/M C) <= Napoli, free transfer

Yaw Yeboah (GHA, 22, 2A / 1G, M C) <= Man City, free transfer

 

Transfery z klubu:

Clinton N’Je, Joe Pritchard => free transfer

DeAndre Yedin => Norwich, 2,6 mln

Zenon Stylianides => Asteras, 150 tys.

Joshua Onomah => Hull, 2,3 mln

Hector Villalba => River, 4,1 mln

 

Wypożyczenia z klubu:

Sam O’Loughin => Wolves

Fran Marin => Espanyol

Danny Barbir => Koln

Raheim Virtue => Millwall

Ryan Nyambe => West Ham

Alex Samizadeh => Bournemouth

Angelino => Burnley

Bartłomiej Drągowski => Barcelona

Nicolas Audren => Crystal Palace, 1,8 mln

Buru => Everton

Mehmet Zeybeck => Werder Brema

Cedric Jammet => Guingamp

 

Towarzyskie:

20.07.2019, Red Star FC – Tottenham, 2:4 (Moussa, Afobe x2, Ward-Prowse)

24.07.2019, US Colomiers – Tottenham, 0:4 (Moussa x2, Humphreys x2)

28.07.2019, Gladbach – Tottenham, 2:1 (Ward-Prowse)

 

W lipcu kontynuowaliśmy proces wzmacniania zespołu. W efekcie trafił do nas belgijski wonderkid – Walter Pinxten, o którego wygraliśmy walkę z Man Utd i Lyonem. Tym samym za 12 mln pozyskaliśmy bardzo obiecującego skrzydłowego, który może też grać na pozycji rozgrywającego oraz w środku pola. A od biedy również po przeciwległej stronie boiska. Mam nadzieję, że to transfer na lata. Już teraz Walter pokazuje wysokie umiejętności, a podobno jest ekstremalnie utalentowany. Już teraz mówi się o nim jak o nowym Edenie Hazardzie.

 

Poza tym drużynę wzmocniło dwóch młodych, utalentowanych graczy, którzy pierwsze dwa sezony spędzą najpewniej na różnych wypożyczeniach i wtedy po dwóch latach ocenimy ich przydatność dla zespołu.

 

Z klubem pożegnało się kilku mniej znaczących zawodników a z wszystkich transferów wychodzących należałoby wspomnieć chyba tylko o Villalbie, który zapowiadał się niezwykle fajnie jeszcze dwa lata temu, ale od tego czasu zaliczył spory zjazd i zamiast się rozwijać, to się zaczął zwijać. Dlatego chętnie przytuliłem te cztery bańki z argentyńskiego River i pozwoliłem Hectorowi wrócić do Ojczyzny.

 

Wypożyczliśmy też wielu naszych piłkarzy do słabszych klubów, aby mogli tam nabierać doświadczenia i łapać rytm meczowy, o co byłoby im trudno w Tottenhamie. Mam nadzieję, że przynajmniej paru z nich wystrzeli w swoich nowych klubach z formą i za jakiś czas będziemy mieć z nich pociechę. Z tych wypożyczonych w tym miesiącu największe nadzieje pokładam w Buru, Zeybecku, Jammecie, Samizadehu, Audrenie oraz Nyambe i Barbirze.

Odnośnik do komentarza

Sierpień 2019:

 

Transfery do klubu:

Sergiy Sydorchuk (UKR, 28, 31A / 6G, DM C) <= Dynamo Kijów, 31 mln

Chidibere Nwakali (NIG, 22, 2A / 0G, D RC) <= Man City, free transfer

 

Wypożyczenia z klubu:

Chidibere Nwakali => Feyenoord, 250 tys.

Cameron Carter-Vickers => Nottingham Forrest

Milos Veljkovic => Panathinaikos

Hicham Amrani => Swansea

Tom Clucas => Brighton

Pierre Dubois => Caen

Yaw Yeboah => Carliari, 200 tys.

Dale Herd, Stuart Mansell => Wolves

 

Towarzyskie:

01.08.2019, Schalke 04 – Tottenham, 0:0

04.08.2019, Leverkusen – Tottenham, 2:0

 

Premiership:

1/38, 10.08.2019, Norwich – Tottenham, 1:1 (Moussa)

2/38, 17.08.2019, [11] Tottenham – [4] Man City, 2:1 (Otamendi [og], Eriksen)

3/38, 24.08.2019, [7] Tottenham – [14] Crystal Palace, 2:0 (Pezzella, Moussa)

 

Carling Cup:

2 runda, 27.08.2019, Tottenham – Stevenage, 2:0 (Ward-Prowse, Schopf)

 

Ze względu na sprzedaż Romero do Queens Park Rangers koniecznym stało się znalezienie rozsądnej alternatywy dla Melliego na pozycję defensywnego pomocnika. Padło ostatecznie na wychowanka Metalurga Zaporoże, który ostatnich pięć lat spędził jednak w Dynamie Kijów, gdzie nabrał umiejętności i doświadczenia i stał się graczem europejskiego formatu pełną gębą.

 

Również w sierpniu pozyskałem utalentowanego stopera, który ostatnie lata spędził w rezerwach Manchesteru City. U nas też nie ma póki co szans na regularne występy, ale po dwóch latach sensownych wypożyczeń do klubów, w których będzie podstawowym wyborem, ma szanse na awans do pierwszej jedenastki.

 

Kilku graczy w sierpniu oddaliśmy na wypożyczenie, aby podobnie jak Nwakali, mogli nabierać właściwego piłkarskiego szlifu, co jest możliwe tylko dzięki regularnym występom.

 

Przed rozpoczęciem sezonu ligowego rozegraliśmy jeszcze dwa sparingi, kończąc tym samym tournee po Niemczech, rozpoczęte od lipcowego meczu z Gladbach. Mimo braku zwycięstwa w tych dwóch meczach i choćby braku strzelonej bramki, jestem zadowolony z przepracowanego okresu przygotowawczego. Przygotowaliśmy kilka nowych rozwiązań taktycznych i mam nadzieję, że ten sezon będzie znacznie lepszy od dwóch poprzednich.

 

Początek ligi zdaje się to jakby potwierdzać. Po niezadowalającym remisie z Norwich na Carrow Road, potem przyszły dwa zwycięstwa, w tym z nie byle kim, bo z Man City. Co jednak ważniejsze, nie były to wygrane przypadkowe. W obu tych spotkaniach wyraźnie dominowaliśmy, a rywal nie miał zbyt wiele do powiedzenia. Cieszy dobra forma graczy ofensywnych, którzy z zadaniami nieco bardziej zachowawczej gry niż przed rokiem, potrafią stwarzać sobie sytuacje podbramkowe i zamieniać je na gole. Mam nadzieję, że tak też będzie w dalszej części sezonu.

Odnośnik do komentarza

Wrzesień 2019:

 

Awansowani z drużyny rezerw:

Gaston Perez (HIS, 20, 13u21-A / 0G, D R)

Noah Ferreira (FRA, 20, 29u210A / 1G, D C)

 

Wypożyczenia z klubu:

Andrea Dozzell => Southampton

Dale Holloway => Preston

Andre Guillemuin => Guingamp

Moussa Dembele => Toulouse

Kyle Walker-Peters => Hull

Kristian Valenta => Bristol City

Osvaldo Rivera => Sheff Utd

 

Premiership:

4/38, 01.09.2019, [5] Chelsea – [4] Tottenham, 2:2 (Fekir, Dembele)

5/38, 15.09.2019, [4] Tottenham – [3] Everton, 3:1 (Dembele, Lamela x2)

6/38, 22.09.2019, [14] Sunderland – [2] Tottenham, 2:1 (Dembele)

7/38, 28.09.2019, [4] Tottenham – [20] Brighton, 5:0 (Eriksen, Lamela x2, Dembele, Wilson)

 

Carling Cup:

3 runda, 25.09.2019, Tottenham – Wolves, 3:2 (Wilson, Pinxten, Boschillia)

 

Ponieważ nie ma w klubie już Dembele – środkowego pomocnika, powrócę do podawania w strzelcach bramek naszego napastnika z nazwiska. W tym momencie bowiem nie ma ryzyka pomylenia francuskiego napastnika z belgijskim pomocnikiem.

 

Dla wzmocnienia głębi w składzie I zwiększenia konkurencji na niektórych pozycjach, włączyłem do pierwszej drużyny dwóch obrońców: bocznego (Pereza) i środkowego (Ferreirę). Zwłaszcza ten drugi, zdaniem sztabu szkoleniowego, jest już gotowy do regularnej gry, ale ja pewnie będę go powoli wprowadzał do drużyny, bo podstawową parę stoperów na razie tworzą Pezzella z Orbanem, a w hierarchii wyżej jest jeszcze Humphreys. Ferreira na tę chwilę rywalizuje o miano czwartego stopera z Widsomem.

 

Dobra forma w sierpniu nie była przypadkiem, a znalazła potwierdzenie we wrześniu. Wygraliśmy w tym miesiącu dwa spotkania, jedno zremisowaliśmy i ponieśliśmy pierwszą ligową porażkę dopiero w szóstej kolejce. Świetnie zagraliśmy przeciwko Evertonowi i beniaminkowi z Brighton. W obu tych meczach decydujący był Lamela, dwukrotnie strzelając dublet.

 

Trzeba jednak też oddać Dembele, że z początku sezonu jest niezwykle regularny. We wrześniu trafiał do siatki w każdym ligowym spotkaniu, a jak dotąd tylko w jednym meczu ligowym licząc od początku sezonu nie zdołał znaleźć sposobu na bramkarza drużyny przeciwnej.

Odnośnik do komentarza

Afobe pod koniec sierpnia doznał kontuzji, która wyeliminowała go z gry na prawie cały wrzesień. Zagrał dopiero niespełna 30 minut w meczu pucharowym z Wolves.

 

 

 

Październik 2019:

 

Wypożyczenia z klubu:

Daniel Thomas => Leeds

Graham High => Sheff Wed

Kristian Valenta => Fulham

Osvaldo Riviera => Sheff Utd

Kyle Walker-Peters => Charlton

 

Premiership:

8/38, 05.10.2019, [12] Watford – [4] Tottenham, 1:1 (Ward-Prowse)

9/38, 19.10.2019, [5] Tottenham – [17] Swansea, 0:1

10/38, 27.10.2019, [5] Aston Villa – [6] Tottenham, 1:4 (Pinxten, Dembele x2, Lamela)

 

Carling Cup:

4 runda, 30.10.2019, Tottenham – Newcastle, 2:1 (Sydorchuk, Afobe)

 

W październiku złapaliśmy małą zadyszkę, czego efektem był tylko punkt w dwóch ligowych meczach, mimo spotkań z nieszczególnie trudnymi rywalami. W efekcie spadliśmy na szóstą pozycję w lidze, ale udało nam się dość szybko powrócić do strefy Ligi Mistrzów, pokonując w ostatnim październikowym meczu wyżej notowaną Aston Villę. Pokazaliśmy w tym spotkaniu naprawdę kawał bardzo dobrego futbolu, jakiego kibice Tottenhamu już dawno nie oglądali. Znów świetne zawody rozegrał Dembele, ale kluczem była chyba zamiana Fekira na Pinxtena, który głodny gry rozegrał po prostu fenomenalne zawody.

 

W Pucharze Ligi gramy dalej. Po trudnym meczu udało się nam ostatecznie pokonać Newcastle, a bramki strzelili ci, których zasadność transferów wielu kwestionowało: Afobe i Sydorchuk. Ten mecz powinien ostatecznie zamknąć usta krytykom sprowadzenia tych piłkarzy do klubu.

Odnośnik do komentarza

Listopad 2019:

 

Wypożyczenia z klubu:

Nick Back => Sheff Wed

Kazalah Sterling => Fulham

Daniel Thomas => Brentford

Kristian Valenta => Bristol City

Graham Haigh => Ipswich

 

Premiership:

11/38, 04.11.2019, [4] Tottenham – [1] Man Utd, 0:0

12/38, 09.11.2019, [11] Arsenal – [4] Tottenham, 1:2 (Lamela, Afobe)

13/38, 23.11.2019, [3] Tottenham – [15] Queens Park Rangers, 5:0 (Afobe x3, Pinxten, Alli)

 

Ponieważ mecz ćwierćfinałowy Pucharu Ligi został przesunięty z końca listopada na początek grudnia, tym samym w listopadzie rozegraliśmy tylko trzy mecze ligowe. Wygląda na to, że udało nam się na dobre zażegnać ten mini kryzys, który towarzyszył nam na początku października. W efekcie w trzech meczach listopadowych zdobyliśmy siedem punktów, remisując tylko z liderującym Man Utd. Cieszy zwłaszcza wygrana w North London Derby. Po tym meczu posadę szkoleniowca Kanonierów stracił Sinisa Mihajlovic.

 

Mnie zaś szczególnie cieszy postawa Afobe, który niedawno wskoczył na ławkę rezerwowych i dość regularnie się z niej podnosi, wchodząc na boisko w meczach ligowych. Prawdziwe wejście smoka miał w meczu z Queens Park Rangers, gdzie na boisku pojawił się po zmianie stron w ciągu jednej połowy zdołał skompletować hattricka. Czy to przekona niewierzących w umiejętności Kongijczyka?

Odnośnik do komentarza

Grudzień 2019:

 

Premiership:

14/38, 01.12.2019, [14] Liverpool – [4] Tottenham, 1:1 (Melli)

15/38, 08.12.2019, [4] Tottenham – [7] Newcastle, 2:0 (Ward-Prowse, Schopf)

16/38, 16.12.2019, [6] West Ham – [4] Tottenham, 1:4 (Dembele x3, Walker)

17/38, 21.12.2019, [4] Tottenham – [20] Stoke, 1:1 (Afobe)

18/38, 26.12.2019, [17] Southampton – [4] Tottenham, 1:1 (Lamela)

19/38, 29.12.2019, [4] Tottenham – [9] Bournemouth, 2:1 (Afobe, Lamela)

 

Carling Cup:

¼, 04.12.2019, Bolton – Tottenham, 1:0

 

Grudzień miał dużo powiedzieć o tym, w jakim miejscu jest Tottenham. To specyficzny miesiąc, w którym w lidze angielskiej zwykle zapada sporo rozstrzygnięć. Drużyny niejednokrotnie właśnie w grudniu tracą szansę na mistrzostwo kraju. My oczywiście nie walczymy o takie cele w tym sezonie, ale i tak zależało mi na jak najlepszych wystepach, aby utrzymać kontakt z pierwszą trójką.

 

Zaczęliśmy nieźle, od remisu z Liverpoolem, po którym z posadą trenera The Reds pożegnał się Carlo Ancelotti. Mamy jakieś takie szczęście, że stanowimy krytyczną przeprawę dla trenerów w Anglii w tym sezonie. Najpierw Michajlovic, a teraz Włoch.

 

Dalej było trochę lepiej, bo przyszły dwie wygrane ligowe, najpierw z Newcastle, a potem z West Hamem. Cieszy zwłaszcza ta druga, bo odniesiona na stadionie rywala, a poza tym derby z West Hamem są tylko odrobinę mniej ważne dla naszych kibiców niż te z Arsenalem.

 

Potem przyszła mała zadyszka w postaci remisów z czerwoną latarnią ligi – Stoke i potem z Southampton. Szkoda tego remisu ze Stoke, ale biorę to na siebie. Moją winą było wystawienie rezerwowego składu. Ale chodziło mi o to, aby nasz pierwszy garnitur zachował świeżość na drugą część sezonu i odpoczywał tak często, jak to tylko możliwe.

 

W ostatnim meczu ligowym grudnia również zagraliśmy składem rezerwowym, ale nie przeszkodziło nam to w odniesieniu wygranej. Co prawda przytrafiła się ona w dramatycznych okolicznościach, po golu dla gości w 90 minucie i naszej odpowiedzi już w doliczonym czasie gry. Ważne jednak, że są trzy punkty, które utrzymują nas w czołówce.

 

 

Tabela ligowa na półmetku rozgrywek:

 

 

| Pos   | Inf   | Team           | Pld   | Won   | Drn   | Lst   | For   | Ag    | GD    | Pts   |                                                                                             
| 1st   |       | Chelsea        | 19    | 14    | 2     | 3     | 52    | 15    | 37    | 44    | 
| 2nd   |       | Man Utd        | 18    | 13    | 4     | 1     | 39    | 10    | 29    | 43    | 
| 3rd   |       | Man City       | 19    | 13    | 2     | 4     | 41    | 20    | 21    | 41    | 
| 4th   |       | Tottenham      | 19    | 10    | 7     | 2     | 39    | 17    | 22    | 37    | 
| 5th   |       | Aston Villa    | 19    | 9     | 3     | 7     | 30    | 37    | -7    | 30    | 
| 6th   |       | West Ham       | 19    | 8     | 5     | 6     | 30    | 27    | 3     | 29    | 
| 7th   |       | Arsenal        | 19    | 8     | 4     | 7     | 31    | 24    | 7     | 28    | 
| 8th   |       | Crystal Palace | 19    | 6     | 9     | 4     | 24    | 22    | 2     | 27    | 
| 9th   |       | Liverpool      | 19    | 7     | 5     | 7     | 24    | 23    | 1     | 26    | 
| 10th  |       | Bournemouth    | 19    | 7     | 5     | 7     | 28    | 29    | -1    | 26    | 
| 11th  |       | Newcastle      | 19    | 8     | 1     | 10    | 25    | 34    | -9    | 25    | 
| 12th  |       | Everton        | 19    | 7     | 3     | 9     | 27    | 28    | -1    | 24    | 
| 13th  |       | Sunderland     | 19    | 7     | 3     | 9     | 25    | 32    | -7    | 24    | 
| 14th  |       | Norwich        | 18    | 5     | 5     | 8     | 22    | 28    | -6    | 20    | 
| 15th  |       | Watford        | 19    | 5     | 4     | 10    | 16    | 23    | -7    | 19    | 
| 16th  |       | Q.P.R.         | 19    | 4     | 6     | 9     | 20    | 33    | -13   | 18    | 
| 17th  |       | Swansea        | 18    | 5     | 2     | 11    | 17    | 29    | -12   | 17    | 
| 18th  |       | Southampton    | 19    | 4     | 4     | 11    | 21    | 35    | -14   | 16    | 
| 19th  |       | Brighton       | 19    | 4     | 4     | 11    | 23    | 48    | -25   | 16    | 
| 20th  |       | Stoke          | 18    | 1     | 8     | 9     | 16    | 36    | -20   | 11    | 

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...