Skocz do zawartości

Kurnikowe Kroniki, edycja kolejna


Fenomen

Rekomendowane odpowiedzi

Estoril gra w portugalskiej ekstraklasie, ale bez żadnych sukcesów. Volendam siedzi sobie w drugiej lidze holenderskiej, a Olimpia w trzeciej lidze polskiej. Żadnych sukcesów ani ciekawych graczy nie stwierdzono ;)

 

 

Kwiecień 2018:

 

Premiership:

33/38, 01.04.2018, [10] West Ham – [9] Tottenham, 3:1 (Fekir)

34/38, 07.04.2018, [10] Tottenham – [7] Aston Villa, 1:2 (Lamela)

35/38, 14.04.2018, [11] Tottenham – [18] Swansea, 1:1 (Fekir)

36/38, 22.04.2018, [14] Watford – [11] Tottenham, 1:1 (Alli)

37/38, 28.04.2018, [11] Tottenham – [9] Southampton, 0:0

 

Niestety seria trzech ligowych porażek w marcu zupełnie rozbiła morale w drużynie. Do tego stopnia, że w kwietniu nie wygraliśmy ŻADNEGO z pięciu rozgrywanych meczów, notując dwie porażki i trzy remisy. Po tak słabym miesiącu nie było co marzyć nawet o występie w przyszłym sezonie w europejskich pucharach. Ale może to i lepiej bo z taką dyspozycją, to my nie mamy czego w nich szukać.

 

Ten sezon wyraźnie pokazuje, że najwyższy czas oddzielić ziarno od plew i graczy przeciętnych bądź nawet słabych zastąpić klasowymi piłkarzami, którzy będą w stanie dawać drużynie jakość wymaganą do walki o mistrzostwo Anglii. Na pewno takimi piłkarzami nie są Verthongen, Balanta, czy Green. Amerykanina być może trochę szkoda, bo to jego pierwszy sezon w Tottenhamie, ale nie zamierzam dłużej się męczyć i go oglądać na boisku. Koniecznie trzeba będzie też znaleźć napastnika, który będzie potrafił strzelać bramki. Rolan, po odejściu Kane’a zupełnie stracił motywację do gry. Zapewne poczuł, że i tak nie mam kogo wystawić w jego miejsce. Tymczasem pod koniec sezonu na szpicy gra nawet Naismith – tak, moja desperacja sięgnęła już zenitu.

Odnośnik do komentarza

Maj 2018:

 

Premiership:

38/38, 13.05.2018, [13] Newcastle – [11] Tottenham, 2:1 (Green)

 

Uff, jest utrzymanie…

To nie będzie miłe lato dla wielu graczy Tottenhamu.

 

Tabela końcowa Premiership:

 

 

| Pos  | Inf   | Team           | Pld   | Won   | Drn   | Lst   | For   | Ag    | GD    | Pts   | 
| 1st  | C     | Man Utd        | 38    | 26    | 6     | 6     | 71    | 37    | 34    | 84    | 
| 2nd  | ECC   | Chelsea        | 38    | 25    | 6     | 7     | 77    | 39    | 38    | 81    | 
| 3rd  | ECC   | Man City       | 38    | 22    | 10    | 6     | 72    | 35    | 37    | 76    | 
| 4th  | ECC   | Everton        | 38    | 19    | 8     | 11    | 69    | 44    | 25    | 65    | 
| 5th  | EC    | Arsenal        | 38    | 18    | 9     | 11    | 61    | 42    | 19    | 63    | 
| 6th  | EC    | Liverpool      | 38    | 18    | 7     | 13    | 47    | 36    | 11    | 61    | 
| 7th  | EC    | Aston Villa    | 38    | 15    | 15    | 8     | 55    | 41    | 14    | 60    | 
| 8th  |       | West Ham       | 38    | 16    | 10    | 12    | 43    | 34    | 9     | 58    | 
| 9th  |       | Southampton    | 38    | 17    | 6     | 15    | 63    | 57    | 6     | 57    | 
| 10th |       | West Brom      | 38    | 16    | 6     | 16    | 51    | 59    | -8    | 54    | 
| 11th |       | Newcastle      | 38    | 14    | 7     | 17    | 46    | 60    | -14   | 49    | 
| 12th |       | Tottenham      | 38    | 13    | 8     | 17    | 61    | 55    | 6     | 47    | 
| 13th |       | Watford        | 38    | 13    | 8     | 17    | 39    | 45    | -6    | 47    | 
| 14th |       | Leicester      | 38    | 12    | 8     | 18    | 58    | 64    | -6    | 44    | 
| 15th |       | Crystal Palace | 38    | 11    | 10    | 17    | 49    | 66    | -17   | 43    | 
| 16th |       | Bournemouth    | 38    | 12    | 5     | 21    | 37    | 58    | -21   | 41    | 
| 17th |       | Q.P.R.         | 38    | 10    | 9     | 19    | 37    | 51    | -14   | 39    | 
| 18th | R     | Swansea        | 38    | 8     | 11    | 19    | 36    | 58    | -22   | 35    | 
| 19th | R     | Blackburn      | 38    | 8     | 7     | 23    | 29    | 69    | -40   | 31    | 
| 20th | R     | Charlton       | 38    | 5     | 8     | 25    | 27    | 78    | -51   | 23    | 
 

Odnośnik do komentarza

Podsumowanie sezonu:

 

Sezon był dla nas beznadziejny. Żadnego trofeum, odpadnięcie z europejskich pucharów jeszcze jesienią i fatalna końcówka sezonu ligowego sprawiły, że zakończyliśmy go w drugiej połówce tabeli. Aż cud, że utrzymałem posadę mimo tak beznadziejnych wyników. Uratowała mnie chyba tylko spektakularna wygrana nad Arsenalem w londyńskich derbach. Za uratowanie posady muszę chyba podziękować indywidualnie Fekirowi, bo to jego cztery gole dały nam wtedy zwycięstwo. Ten sezon pokazał, że skład jest zbyt przeciętny, a na kilku pozycjach wymaga on gruntownych wzmocnień, bez których na pewno nie uda nam się powrócić do walki o najwyższe cele. Musimy oddzielić ziarno od plew, sprzedać graczy za słabych, a pozyskać naprawdę klasowych. Zwłaszcza na najbardziej newralgiczne pozycje, które zawiodły w minionym sezonie, czyli na środek obrony i środek ataku.

 

 

Bramkarze:

 

Ron-Robert Zieler (NIE, 29, 6A / 0G) – 15 / 22 / 2 / 0 / 6.83

Timo Horn (NIE, 25, 4u21-A / 0G) – 3 / 5 / 1 / 9 / 6.73

Bartłomiej Drągowski (POL, 20, 5A / 0G) – 6 / 10 / 1 / 0 / 6.67 -> Bayern Monachium (L)

Hugo Lloris (FRA, 31, 95A / 0G) – 23 / 29 / 7 / 0 / 6.82 -> PSG, 45 mln

 

Sezon w bramce rozpoczynali Lloris z Drągowskim, ale w momencie, gdy piszę te słowa, żadnego z tej dwójki nie ma w klubie. Lloris w zimie trafił do Paryża, a utalentowany Polak wylądował na wypożyczeniu w stolicy Bawarii. Wypożyczenie Drągowskiego było konsekwencją sprowadzenia do klubu dwóch bardzo dobrych niemieckich bramkarzy, którzy mieli między sobą rywalizować o miejsce między słupkami bramki. Na razie nieznacznie rywalizację tę wygrywa Zieler, ale niewykluczone, że ulegnie to zmianie w okresie przygotowawczym, co może rzutować na kolejny sezon. Bartka prawdopodobnie znów będę się starał wypożyczyć.

 

 

Prawi obrońcy:

 

Joao Cancelo (POR, 23, 4A / 1G) – 28 / 0 / 1 / 1 / 6.93

Kyle Walker (ANG, 27, 11A / 0G) – 41 / 0 / 6 / 0 / 7.07

 

Po prawej stronie obrony działy się rzeczy niepokojące. O ile jeszcze Walker prezentował równą, w miarę stabilną formę, o tyle zacząłem się martwić o Cancelo, który po dobrym poprzednim sezonie, w tym wyraźnie spuścił z tonu. Na jego usprawiedliwienie może działać fakt, że nie był wyborem podstawowym na tej pozycji i zwykle, gdy już pojawiał się na boisku, to z ławki rezerwowych, gdy trudno już było odmienić losy spotkania. Przyszły sezon pewnie będzie decydujący co do przyszłości Portugalczyka. Walker natomiast może być spokojny o swoje miejsce w składzie.

 

 

Lewi obrońcy:

 

Danny Rose (ANG, 27, 9A / 1G) – 14 / 0 / 1 / 0 / 6.96

Ben Davies (WAL, 25, 31A / 0G) – 38 / 1 / 5 / 1 / 7.08

 

Podobna sytuacja miała miejsce po drugiej stronie bloku defensywnego. O ile do gry Daviesa ciężko było się przyczepić, bo prezentował przez cały sezon równą formę, o tyle Rose zaliczył wyraźny regres. Nie chciałbym się go pozbywać z klubu, bo jako wychowanek jest uwielbiany przez miejscowych fanów, ale jeśli Anglik nie ogarnie głowy, to po przyszłym sezonie możliwe, że odejdzie. Na razie nie chcę go wymieniać, bo i tak mamy inne pozycje, które pilniej wymagają wzmocnień. Chociaż jeśli znajdę jakiegoś ciekawego gracza, który mógłby z miejsca wskoczyć do pierwszej drużyny, to pewnie wtedy ewentualna decyzja o sprzedaży Danny’ego mogłaby mi przyjść łatwiej.

 

 

Środkowi obrońcy:

 

Jan Verthongen (BEL, 31, 98A / 6G) – 39 / 0 / 1 / 0 / 6.97

Andre Wisdom (ANG, 25, 10u21-A / 0G) – 19 / 0 / 1 / 2 / 7.23

Ryan Nyambe (ANG, 20, 3u21-A / 0G) – 3 / 0 / 0 / 0 / 6.86

Eder Alvarez Balanta (KOL, 25, 27A / 1G) – 20 / 0 / 0 / 0 / 6.87

Danny Barbir (USA, 20 8A / 1G) – 25 / 1 / 0 / 0 / 6.92

Willi Orban (NIE, 25, 2u21-A / 0G) – 15 / 0 / 0 / 0 / 7.02

 

W środku obrony w tym sezonie grało sześciu piłkarzy, ale na pewno przed kolejną kampanią zajdą w tej formacji duże zmiany. Tak naprawdę nie zawiedli tylko sprowadzeni przed sezonem (Wisdom) lub nawet dopiero w zimowym okienku transferowym (Orban). To właśnie Anglik z Niemcem będą stanowić podstawową parę stoperów w przyszłym sezonie. Oczywiście pod warunkiem, że Wisdom wyczerpał już limit pecha i kontuzji i będę mógł na niego regularnie stawiać. Jest on bowiem naprawdę świetnym stoperem, ale o szklanym zdrowiu. Mam nadzieję, że nie będzie to casus Sona. Orban był sprowadzony awaryjnie w zimie, bo ani Balanta, ani Verthongen nie dawali spokoju i jakości w obronie, a okazał się świetnym wzmocnieniem. Nie do pozazdroszczenia jest sytuacja Kolumbijczyka i Belga. Obu będę chciał sprzedać, a Nyambe wypożyczyć. Wtedy zostanie nam jeszcze Barbir, więc musiałbym dokupić jeszcze jednego uzdolnionego stopera do rywalizacji o miejsce w składzie.

 

 

Defensywni pomocnicy:

 

Marcelo Melli (ARG, 25) – 23 / 1 / 3 / 2 / 7.18

Lucas Romero (ARG, 24, 4u21-A / 0G) – 20 / 2 / 1 / 0 / 7.00

 

Z grona defensywnych pomocników znacznie lepsze wrażenie po sobie pozostawił Melli. Niewykluczone, że w przyszłym sezonie zmienimy nieco ustawienie na takie wykorzystujące nominalnego defensywnego pomocnika i wtedy Melli może zyskać na znaczeniu w drużynie. Romero zanotował nieco słabszy sezon, ale trzeba pamiętać, że Argentyńczyk zwykle wchodził na boisko dopiero w drugich połowach. Obaj jednak mogą być spokojni i pewni pozostania w drużynie na kolejny sezon, bo to wciąż obiecujący i wartościowi gracze, którzy jeśli obdarzy się zaufaniem, to z pewnością odwdzięczą się grą na wysokim poziomie. A na tej pozycji może też przecież grać Alli, więc tutaj raczej zmian nie przewiduję.

Odnośnik do komentarza

Środkowi pomocnicy:

 

Moussa Dembele (BEL, 30, 71A / 5G) – 21 / 2 / 1 / 0 / 7.12

Delle Alli (ANG, 22, 12A / 0G) – 39 / 3 / 6 / 4 / 7.67

Alessandro Schopf (AUT, 24, 23A / 4G) – 20 / 1 / 0 / 2 / 7.08

 

Środkowych pomocników było niby trzech, choc Schopf bardzo często występował też jako skrzydłowy lub ofensywny pomocnik. Ciężar gry brał na siebie zwykle Alli i czynił to fenomenalnie. To aktualnie nasz najlepszy piłkarz i trzeba zrobić wszystko, aby młodego Anglika utrzymać w zespole. Często partnerował mu Dembele, który nie grał źle, ale i tak obniżył loty w stosunku do poprzedniego sezonu. Gdyby pojawiła się sensowna oferta za usługi Belga to poważnie ją rozważę, bo trzeba pamiętać, że Moussie wskoczyła już trójka z przodu w metryce, więc to może być ostatni gwizdek, aby sprzedać go za rozsądną kwotę. Zwłaszcza, że na jego pozycji mogą występować też dwaj Argentyńczycy. Rola Schopfa przed kolejnym sezonem nie jest do końca jasna. Nie wiem jeszcze, czy będę wolał go na skrzydle, ofensywnej pomocy czy w środku, ale raczej na pewno Austriak pozostanie w zespole.

 

 

Prawi skrzydłowi:

 

Julian Green (USA, 22, 32A / 5G) – 16 / 1 / 2 / 0 / 6.80

Erik Lamela (ARG, 26, 8A / 0G) – 35 / 10 / 7 / 2 / 7.26

Hector Villalba (ARG, 23) – 16 / 6 / 0 / 1 / 7.11

 

Na prawym skrzydle wreszcie swój potencjał obudził Lamela, który był chyba naszym najlepszym ofensywnym piłkarze mw zakończonym właśnie sezonie, o czym świadczy pierwsza lokata w klasyfikacji kanadyjskiej (do spółki z Fekirem). W obliczu beznadziejnej gry naszych napastników i obniżki formy innych graczy ofensywnych, Lamela wyrósł na lidera poczynań ofensywnych. Co ważne odnotowania, Argentyńczyk publicznie zadeklarował gotowość do pozostania na White Hart Lane, mimo coraz silniejszego zainteresowania jego usługami ze strony Man City. Villalba z kolei zanotował nieco słabszy sezon, ale i tak prezentował równą formę, pozwalającą na uwzględnianie go w meczowej osiemnastce. Sprowadzony przed sezonem Green zupełnie sie nie sprawdził i po sezonie odejdzie. Jest młody, więc ufam, że szybko znajdę na niego kupca, a że przychodził za darmo, to raczej na tym interesie nie stracimy.

 

 

Lewi skrzydłowi:

 

Son Heung-Min (KOR, 25, 70A / 19G) – 15 / 5 / 3 / 0 / 7.05 -> Bayern Monachium, 47 mln

Nabil Fekir (FRA, 24, 21A / 4G) – 41 / 11 / 6 / 1 / 7.00

Harry Wilson (WAL, 21, 16A / 3G) – 15 / 3 / 2 / 1 / 7.15

 

Na lewym skrzydle sezon zaczęliśmy z Sonem, który jednak bardzo szybko doznał kontuzji. Wtedy do składu wskoczył Fekir, którego początki w klubie jednak nie były zbyt łatwe. Stąd też często mecze od pierwszej minuty zaczynał sprowadzony również przed tym sezonem Wilson. A gdy już Son się wykurował i wrócił do składu... to doznał kolejnego urazu. Dla mnie było to za wiele i gdy w zimie pojawiła się oferta z Bayernu, nie zastanawiałem się ani chwili i tylko walczyłem o jak najwyższą wartość transferu. Ostatecznie Koreańczyk przeniósł się do Niemiec, a jego straty jakoś bardzo nie odczuliśmy, bo Wilson z Fekirem godnie go zastąpili. Zwłaszcza Francuz, który po niemrawej rundzie jesiennej, wyraźnie rozkręcił się na wiosnę i w efekcie został naszym najlepszym strzelcem w tym sezonie. I przy okazji ulubieńcem kibiców. A wystarczyło do tego jedno znakomite spotkanie – ale jakie – derby z Arsenalem, które Nabir wygrał nam niemal w pojedynkę. A na początku sezonu wielu się głowiło po co sprowadzam tego gracza i gdzie znajdę mu miejsce na boisku. Okazuje się, że dla graczy klasowych miejsce zawsze się znajdzie.

 

 

Ofensywni pomocnicy:

 

James Ward-Prowse (ANG, 23, 3A / 0G) – 27 / 5 / 3 / 1 / 7.13

Christian Eriksen (DAN, 26, 74A / 15G) – 37 / 6 / 8 / 2 / 7.36

 

Ofensywna pomoc to chyba jedyna formacja, do której w całości nie moge mieć zastrzeżeń. Świetny sezon Eriksena, który niejednokrotnie ratował nas z opresji i swoimi podaniami otwierającymi drogę do bramki bądź golami dawał nam punkty. Wreszcie zagrał jak na lidera przystało, podobnie zresztą jak Lamela. Jego zmiennik, sprowadzony przed sezonem Ward-Prowse, również dawal radę i pokazał, że może być wartościową alternatywą dla bardziej doświadczonego kolegi. W tej formacji żadnych zmian nie przewiduję. Oczywiście pod warunkiem, że obaj ci gracze zostaną z nami na kolejny sezon.

 

 

Napastnicy:

 

Steven Naismith (SCO, 31, 46A / 8G) – 7 / 0 / 3 / 0 / 6.85

Diego Rolan (URU, 25, 18A / 7G) – 28 / 7 / 2 / 2 / 6.95

 

Atak to formacja, do której, obok środka obrony, mam najwięcej zastrzeżeń. Trochę strzeliłem sobie w stopę, sprzedając Kane’a, ale nie sprowadzając nikogo w zamian (Fekir, jak się potem okazało, stał się wzmocnieniem lewego skrzydła, a nie ataku, choć i na tej pozycji kilka meczów zagrał). Rolan wyraźnie bowiem uznał, że w obliczu tak marnej konkurencji w ataku, nie musi dawać z siebie wszystkiego i był po prostu słaby. Na pewno przed kolejnym sezonem czekają nas spore zmiany w tej formacji. Nie wiem, czy Urugwajczyk odejdzie, czy po prostu stanie się graczem o mniejszym znaczeniu, ale koniecznie muszę sprowadzić klasowego napastnika, który będzie gwarantem tych minimum 20 goli w sezonie. Może udałoby się sprowadzić z powrotem Syna Marnotrawnego z Man City? Kane bowiem nie zdołał przebić się do wyjściowego składu The Citizens i wyraźnie przegrywa rywalizację z Aguero. Niewykluczone też, że na środek ataku przesunięty zostanie Fekir, bo po sezonie, również z Man City, wraca do nas przecież Gray, który powinien już być gotowy do regularnej gry na lewej flance.

Odnośnik do komentarza

Czerwiec 2018:

 

Transfery do klubu:

Benjamin Leverington (ANG, 16, ST) <= Fulham, 325 tys.

Franck Kone (FRA, 17, 4u21-A / 0G, D RL) <= Lens, 9.75 mln

Pierre Dubois (FRA, 17, 2u21-A / 0G, D/WB R) <= Montpellier, 3,7 mln

Nicolas Audren (FRA, 19, 4u21-A / 4G, ST) <= Bayern Monachium II, 6,5 mln

Osvaldo Rivera (JAM, 18, ST) <= Fulham, 2,8 mln,

Kristian Valenta (CHO, 19, 14u21-A / 0G, GK) <= Liverpool, 5,75 mln

 

Transfery z klubu:

Julian Green => Bournemouth, 7 mln

Eder Alvarez Balanta => West Ham, 10,5 mln

Jan Verthongen => Crystal Palace, 5 mln

Alfie Whiteman, Chris Paul, Armani Daily, Joy Mukena, Japhet Tanganga, Nick Tsaroulla, Dylan Duncan, George Marsh, Jack Roles, Samuel Shashoua, Aramide Oteh, Brandon Austin, Greg Smith, Karol Kuźba => free transfer

 

Natychmiast po zakończeniu sezonu wziałem się do pracy I rozpocząłem process wymiany kadr. Z drużyną pożegnało się wielu nierokujących zbytnio młodzików, ale ważniejsze były odejścia graczy z pierwszej drużyny. Jak postanowiłem, tak sprzedałem zarówno Balantę, jak i Verthongena. Nie chciałem po prostu oglądać już w klubie tych sabotażystów. W ich miejsce mieli przyjść młodsi albo lepsi, a najlepiej jedno i drugie. Również nieciekawy los spotkał Greena, którego, jak niektórzy twierdzą, oddałem nieco zbyt pochopnie. W mojej jednak ocenie Amerykanin nie spełnił pokładanych w nim nadzei, a kwota, jaką zaoferowało Bournemouth w całości mnie satysfakcjonowała. Wszak przychodził on do nas na zasadzie wolnego transferu.

 

Do klubu jeszcze w czerwcu trafiło kilku bardzo utalentowanych młodzików. Zdecydowanie największym echem w klubie odbiło się sprowadzenie z francuskiego Lens, słynącego ze świetnej szkółki (która wyprodukowała m. in. Geoffreya Kondogbię) Francka Kone. Wielu jednak zastanawiało się, czy płacenie prawie 10 baniek za 17-latka ma sens. Ci jednak, którzy na jego talencie się poznali, byli przekonani, że zrobiliśmy doskonały interes. Już teraz mówi się o nim jako o nowym Liliamie Thuramie.

 

Innym ciekawym transferem było sprowadzenie rodaka Kone, Nicolasa Audrena, który trafił do nas z rezerw Bayernu Monachium. Napastnik ten otrzymał bardzo obiecujące noty od naszych skautów, dlatego postanowiłem zaryzykować i sprowadzić go do klubu. Audren to materiał na typowego odgrywającego, ale jeszcze zobaczymy, jak będziemy wykorzystywać jego potencjał. Gorszy od Rolana raczej nie będzie.

Odnośnik do komentarza

Lipiec 2018:

 

Transfery do klubu:

Daniel Thomas (ANG, 18, M C) <= West Bromwich, 4,5 mln

Andre Dozzell (ANG, 19, AM C) <= Ipswich, 4,8 mln

Nicolas Salvi (ARG, 19, 3u21-A / 0G, S T) <= Boca, 4,3 mln

Mehmet Zeybek (NIE, 18, 2u21-A / 0G, AM/F RC) <= Gladbach, 1,7 mln

Fran Marin (HIS, 18, D C) <= Valencia Mestalla, 1,8 mln

Nico Mercier (FRA, 19, 1u21-A / 0G, M/AM/F RLC) <= Lyon, 975 tys.

Cedric Jammet (FRA, 18, D/WB R) <= Caen, 825 tys.

German Pezella (ARG, 27, 7u21-A / 0G, D C) <= Betis, 23,5 mln

 

Transfery z klubu:

Mati Fernandez => Olympiakos

Steven Naismith => Wigan, 750 tys.

Wypożyczenia z klubu:

DeAndre Yedin => Trabzonspor

Kyle Walker-Peters => Norwich

Grant Ward => Hull

Clinton N’Je => Sampdoria

 

Towarzyskie:

10.07.2018, Bayern Monachium – Tottenham, 2:0

13.07.2018, Borussia Dortmund – Totteham, 2:2 (Rolan, Lamela)

25.07.2018, Inter – Tottenham, 2:2 (Schopf x2)

29.07.2018, Leverkusen – Tottenham, 2:3 (Fekir, Romero, Rolan)

 

W lipcu process przebudowy zespołu trwał w najlepsze. Pożegnaliśmy kolejnych mało rokujących graczy, takich jak Fernandez, czy Naismith, a w ich miejsce na White Hart Lane trafiło wielu utalentowanych graczy.

 

Ze sprowadzonych w tym miesiącu graczy na najwięcej uwagi zasługuje Dozzell – cudowne dziecko angielskiego futbolu (drugie po Allim). Walkę o tego gracza wygraliśmy, jakimś cudem, z Arsenalem i Manchesterem United, co mnie bardzo cieszy. Oczywiście piłkarz ten jeszcze nie będzie grał pierwszych skrzypiec w Tottenhamie. Trafi zapewne na wypożyczenie w najbliższym sezonie, ale niech się ogrywa, a za rok, góra dwa, powinien dołaczyć do pierwszej drużyny, bo potencjał w nim drzemie ogromny.

 

Warto też wspomnieć o Nicolasie Salvim, na którego polowałem już od roku. Wreszcie teraz udało się go sprowadzić. To typ napastnika bardziej w stylu Messiego, czy Aguero, bazujący na szybkości i dryblingu. Takiego napastnika w Tottenhamie brakowało od dawna, więc niebawem może on liczyć na swoje szanse w pierwszej drużynie.

Innym ciekawym piłkarzem sprowadzonym do klubu jest stoper Fran Marin, za którego hiszpańska Valencia otrzymała niecałe dwa miliony euro. Klub z Mestalla nie słynie może z produkowania jakichś wybitnych stoperów. Tam zwykle powstawali znakomici pomocnicy, tacy jak David Silva, Mata, Baraja, czy Albelda, ale Marin wygląda naprawdę nieźle jak na swój wiek. Pogra ze dwa lata na wypożyczeniach i może coś z niego będzie. Nie kosztował dużo, więc wiele nie ryzykowaliśmy.

 

Najdroższym transferem lipca było jednak sprowadzenie na sam koniec miesiąca argentyńskiego stopera, Pezzelli, za którego Betis otrzymał, bagatela, 23,5 mln euro. To największy transfer w Los Beticos od czasu wytransferowania Joaquina do Valencii. Argentyńczyk był chyba najlepszym stoperem dostępnym na rynku w tym momencie. Prawdopodobnie wygryzie z pierwszego składu Wisdoma, ale o tym przesądzi okres przygotowawczy i forma w kolejnych tygodniach.

Odnośnik do komentarza

Sierpień 2018:

 

Transfery do klubu:

Julien Aubert (FRA, 19, 1u21-A / 0G, D C) <= Lyon, 2,7 mln

Andre Guillemin (FRA, 17, AM RL / ST) <= Metz, 325 tys.

Moussa Dembele (FRA, 22, 1A / 0G, ST) <= Man Utd, 30 mln

Cameron Humphreys (ANG, 20, D RC) <= Man City, 12, 5 mln

 

Transfery z klubu:

Joao Cancelo => Man Utd, 22 mln

Diego Rolan => Newcastle, 14,5 mln

 

Wypożyczenia z klubu:

Gaston Perez => Watford

Cameron Carter-Vickers => Sheffield Wednesday

Alex Samilzadeh, Tom Clucas, Buru => MK Dons

Dale Herd => Bradford City

Ryan Nyambe => West Bromwich

Danny Barbir => VfB Stuttgart

Bartłomiej Drągowski => Bayern Monachium

Kazalah Sterling => Leicester

Noah Ferreira => Reims

Pierre Dubois => Metz

Joshua Onomah => Bolton

Milos Veljkovic => Blackburn

Angelino => Sporting Gijon

Hicham Amrani => Burnley

 

Towarzyskie:

04.08.2018, Napoli – Tottenham, 1:0

 

Premiership:

1/38, 18.08.2018, Man Utd – Tottenham, 4:1 (Romero)

2/38, 25.08.2018, [14] Tottenham – [4] Chelsea, 0:3

 

Capital One Cup:

2 runda, 28.08.2018, Tottenham – Wolves, 2:0 (Moussa, Villalba)

 

Sierpień pokazał, że w lipcu nie zakończyliśmy jeszcze tematu transferów. Oprócz dwóch młodzików, w sierpniu dołączyło do nas dwóch ważnych graczy. Pierwszym z nich jest francuski napastnik, Dembele, który będzie prawdopodobnie pierwszym moim wyborem w meczach o najwyższą stawkę. Klasą i umiejętnościami już bije na głowę Rolana (który zresztą został sprzedany), więc może być raczej spokojny o miejsce w składzie. Audren będzie raczej tylko wywierał na niego nacisk, bo raczej swojego rodaka nie wygryzie.

 

Innym ważnym transferem było sprowadzenie z Manchesteru City młodego angielskiego obrońcy, Humphreysa, niejako na miejsce sprzedanego kilka dni wcześniej Cancelo. Anglik ma przed sobą jeszcze sporo nauki, ale prawdopodobnie zostanie włączony do pierwszej drużyny i będzie otrzymywał swoje szanse z ławki albo w meczach o niższym ciężarze gatunkowym.

 

W sierpniu wielu graczy Tottenhamu znalazło sobie nowy klub na ten sezon na zasadzie wypożyczenia. Z ważniejszych ruchów należy wymienić przedłużenie wypożyczenia Drągowskiego do Bayernu oraz wypożyczenie Nyambe i Barbira, a więc dwóch stoperów z pierwszej drużyny. To właśnie te dwa ostatnie wypożyczenia sprawiły, że konieczne było dołączenie Humphreysa do pierwszej drużyny. Inaczej zostalibyśmy wyłącznie z Wisdomem jako alternatywą dla Pezzelli i Orbana.

 

W sierpniu wreszcie rozpoczęliśmy też na nowo rozgrywki ligowe, ale początek okazał się dla nas dość bolesny i po dwóch porażkach, odpowiednio z Man Utd i Chelsea, zajęliśmy bezpieczne miejsce gdzieś w ogonie tabeli. Teraz już na pewno musi być tylko lepiej!

Odnośnik do komentarza

To kogo miałbym kupić, żeby był wzmocnieniem? Na Messiego nas nie stać :(

 

 

Wrzesień 2018:

 

Wypożyczenia z klubu:

Harry Winks => Brentford

Fran Marin => Sheffield United

Sam O’Loughin => Bradford City

 

Premiership:

3/38, 01.09.2018, [19] Queens Park Rangers – [18] Tottenham, 4:3 (Lamela, Moussa x2)

4/38, 15.09.2018, [19] Tottenham – [10] Everton, 2:4 (Alli, Lamela)

5/38, 23.09.2018, [7] Liverpool – [19] Tottenham, 0:2 (Lamela, Fekir)

6/38, 29.09.2018, [15] Tottenham – [8] West Bromwich, 2:0 (Morrison [og], Fekir)

 

Capital One Cup:

3 runda, 26.09.2018, Tottenham – Nottingham Forrest, 3:2 (Wisdom, Moisander [og], Audren)

 

We wrześniu jeszcze kilku graczy Tottenhamu trafiło na wypożyczenia do innych klubów, ale w tym miesiącu już w całości skupiliśmy się na rozgrywkach ligowych. Tyle tylko, że z tego skupienia niewiele wyszło, bo pierwsze dwie wrześniowe kolejki przedupczyliśmy i to slidnie, dostając baty od Queens Park Rangers (mimo prowadzenia 3:1!), a potem u siebie aż 2:4 z Evertonem. Potem jednak trochę pokombinowałem z taktyką i kolejne trzy mecze udało się wygrać, przy czym jedno z tych spotkań miało miejsce w Pucharze Ligi. Tym samym zanotowaliśmy serię trzech wygranych z rzędu, co już bardzo dawno nam się nie przytrafiło.

 

Cieszy zwłaszcza wygrana ze znacznie wyżej notowanym Liverpoolem. Nikt się nie spodziewał, że po tak beznadziejnym początku uda nam się wyrwać choćby punkt na Anfield, a tymczasem, ku ogólnemu zaskoczeniu, zagraliśmy koncertowe zawody i zgarnęliśmy całą pulę.

 

W 4 rundzie Pucharu Ligi zmierzymy się z Queens Park Rangers, a więc rewanż za porażkę ligową z drużyną ze stolicy nadarzy się wyjątkowo szybko!

 

We wrześniu na pewno należy wyróżnić Lamelę oraz Moussę Dembele. Ta dwójka ciągnie naszą grę w ofensywie i gwarantuje gole. Ponieważ w składzie mamy dwóch Moussów Dembele, przyjąłem regułę, że przy strzelcach bramek napastnika będę podpisywał jako Moussa, a pomocnika jako Dembele.

Odnośnik do komentarza

co do małolatów to nie zawsze samymi sie wygra, trzeba zauwazyc ze wiekowi pilkarze tez sie rozwijaja, np. obroncy osiagaja szczyty nawet w wieku 30 lat

Popieram, też to zauważyłem. W swojej Borussii młodzi zawodnicy wypływali tylko i wyłącznie wtedy, kiedy mieli wsparcie tych doświadczenych.

Odnośnik do komentarza

Sprowadzony Dembele to ten z Rennes, co go teraz niby pół Europy chce IRL.

 

 

 

Październik 2019:

 

Wypożyczenia z klubu:

Stuart Mansell => Leeds

 

Premiership:

7/38, 07.10.2018, [6] Aston Villa – [12] Tottenham, 3:1 (Moussa)

8/38, 21.10.2018, [14] Tottenham – [3] West Ham, 4:1 (Lamela, Moussa x2, Reid [og])

9/38, 27.10.2018, [17] Bournemouth – [15] Tottenham, 2:4 (Lamela, Moussa x2, Eriksen, Dembele)

 

Carling Cup:

4 runda, 30.10.2018, Tottenham – Queens Park Rangers, 1:2 (Rose)

 

Gdy drużyna nie gra w europejskich pucharach, jesienne miesiące mijają jeszcze szybciej. Nie ma bowiem przerywników w środku tygodnia na mecze w Lidze Mistrzów, bądź w Lidze Europy. Tym samym w październiku rozegraliśmy tylko cztery spotkania, z czego trzy w lidze.

 

Nasza forma jeszcze nie była idealna, ale zmierzało to w niezłym kierunku. Co prawda najpierw przegraliśmy z Aston Villą, ale w kolejnych dwóch meczach byliśmy górą, notując bardzo udane mecze, zwłaszcza w ofensywie. Dwukrotnie z rzędu w lidze wbijaliśmy bowiem rywalom po cztery bramki. Nasz bramkostrzelny duet Lamela – Moussa na szczęście nie zwalnia tempa i chłopaki nadal ładują dość regularnie. Trochę szkoda, że nie może im zbytnio dorównać Fekir, ale ten za to odwdzięcza się asystami do kogoś z tej dwójki. Ogólnie cała trójka zaczyna się coraz lepiej rozumieć na boisku, co przekłada się na efekty. Szkoda tylko, że w obronie nie prezentujemy takiego spokoju i dajemy sobie regularnie wbijać gole. Wydawało się na koniec września, że już fajnie ogarnęliśmy gre w obronie, kiedy nie straciliśmy gola w dwóch kolejnych ligowych meczach, ale z tamtej stabilizacji niewiele już zostało. Dobrze, że chociaż jeszcze w miarę regularnie punktujemy i powolutku wracamy do pierwszej dziesiątki w ligowej tabeli.

 

Niestety nie udał nam się rewanż na Queens Park Rangers. Rezerwowi gracze nie sprostali zadaniu i ponieśliśmy dość wstydliwą porażkę na własnym obiekcie z niżej notowanym rywalem. Na szczęście zarówno dla mnie, jak i dla zarządu, Puchar Myszki Miki nie ma wielkiego znaczenia, dlatego nikt specjalnie się w klubie tą porażką nie przejął.

Odnośnik do komentarza

Listopad 2018:

 

Wypożyczenia z klubu:

Stuart Mansell => Leeds

Harry Wilson => Brighton

 

Premiership:

10/38, 04.11.2018, [13] Tottenham – [3] Arsenal, 0:1

11/38, 10.11.2018, [19] Newcastle – [14] Tottenham, 3:0

12/38, 24.11.2018, [15] Tottenham – [17] Crystal Palace, 0:0

 

No I się zesrało. Tak można najkrócej podsumować naszą postawę w meczach listopadowych. Rozegraliśmy zaledwie trzy mecze ligowe w tym miesiącu i w żadnym nie udało się odnieść zwycięstwa. Co gorsza, nie strzeliliśmy w nich choćby bramki. Na osłodę pozostaje jeden skromny punkcik zdobyty w rywalizacji z Crystal Palace na koniec listopada, ale co to za osłoda, gdy zamiast kontynuować marsz w górę tabeli, ktoś przekłuł balon na którym się już tak obiecująco wznosiliśmy i znów wylądowaliśmy z twardym hukiem w połowie drugiej dziesiątki.

 

Najbardziej boli dotkliwa porażka z przeciętnym, bądź co bądź, zespołem Newcastle. W tym meczu praktycznie nie istnieliśmy, co niestety znalazło odzwierciedlenie w wyniku. Dla kibiców równie bolesna jest przegrana w hiperważnych derbach z Arsenalem. Warto jednak odnotować, że to nasza pierwsza ligowa porazka z Arsenalem od półtorej roku. Marne to jednak pocieszenie.

Odnośnik do komentarza

Grudzień 2018:

 

Premiership:

13/38, 04.12.2018, [16] Stoke – [15] Tottenham, 0:2 (Lamela, Audren)

14/38, 11.12.2018, [12] Tottenham – [20] Hull, 0:0

15/38, 15.12.2018, [15] Norwich – [13] Tottenham, 2:0

16/38, 22.12.2018, [15] Tottenham – [9] Southampton, 2:0 (Pezella, Moussa)

17/38, 26.12.2018, [16] Leicester – [12] Tottenham, 5:1 (Alli)

18/38, 29.12.2018, [13] Tottenham – [5] Watford, 3:0 (Lamela, Moussa, Walker)

19/38, 31.12.2018, [13] Tottenham – [1] Man City, 1:0 (Moussa)

 

W grudniu przypomnieliśmy sobie jak to jest rozgrywać więcej niż jedno spotkanie na tydzień. Chociaż początek miesiąca był jeszcze dość spokojny. Na szczęście przypomnieliśmy sobie na początku, co to znaczy dobra gra w defensywie i w pierwszych dwóch meczach nie straciliśmy bramki. Szkoda tylko, że w meczu z czerwoną latarnią ligi z Hull nie udało nam się również bramki strzelić, przez co można powiedzieć, że straciliśmy dwa punkty.

 

Potem było jednak znacznie gorzej. Najpierw przegraliśmy z niżej notowanym Norwich, by potem po krótkim udanym przerywniku w meczu z Southampton, doznać druzgocącej porażki ligowej w meczu z Leicester. Po tym meczu zostałem wezwany na dywanik przez zarząd i po krótkiej dyscyplinującej rozmowie zostałem postawiony przed ultimatum. Albo wygram dwa ostatnie ligowe mecze w tym roku albo adios posado przy White Hart Lane.

 

Sporo ryzykując, zdecydowałem się na kompletną przebudowę taktyki. I w myśl zasady: „Jak trwoga to do 4-3-3”, wróciłem do sprawdzonych rozwiązań. Na efekty nie trzeba bylo długo czekać. Wygrana u siebie z Watfordem, a potem również z liderującym na koniec roku Man City sprawiły, że uratowałem posadę i kupiłem sobie trochę czasu. Nie chcę jeszcze pisać, że to efekt nowej taktyki, bo na razie za duzo widzę losowości w tym, jak ustawiam zespół i jak on radzi sobie na boisku, ale być może widać światełko w tunelu, które niekoniecznie musi oznaczać nadjeżdżającą lokomotywę.

 

Tabela ligowa na półmetku sezonu:

 

 

| Pos  | Inf   | Team           | Pld   | Won   | Drn   | Lst   | For   | Ag    | GD    | Pts   |                                                                                              
| 1st  |       | Man City       | 19    | 11    | 5     | 3     | 43    | 27    | 16    | 38    | 
| 2nd  |       | Man Utd        | 17    | 10    | 6     | 1     | 28    | 9     | 19    | 36    | 
| 3rd  |       | Arsenal        | 18    | 10    | 4     | 4     | 31    | 22    | 9     | 34    | 
| 4th  |       | Liverpool      | 18    | 9     | 5     | 4     | 27    | 20    | 7     | 32    | 
| 5th  |       | Aston Villa    | 17    | 10    | 1     | 6     | 32    | 21    | 11    | 31    | 
| 6th  |       | Chelsea        | 15    | 9     | 3     | 3     | 32    | 17    | 15    | 30    | 
| 7th  |       | Watford        | 18    | 9     | 2     | 7     | 25    | 22    | 3     | 29    | 
| 8th  |       | West Ham       | 18    | 8     | 4     | 6     | 24    | 23    | 1     | 28    | 
| 9th  |       | Tottenham      | 19    | 8     | 2     | 9     | 28    | 30    | -2    | 26    | 
| 10th |       | Norwich        | 18    | 6     | 6     | 6     | 26    | 18    | 8     | 24    | 
| 11th |       | Southampton    | 18    | 6     | 6     | 6     | 20    | 22    | -2    | 24    | 
| 12th |       | Newcastle      | 18    | 6     | 5     | 7     | 21    | 21    | 0     | 23    | 
| 13th |       | Bournemouth    | 17    | 7     | 2     | 8     | 22    | 24    | -2    | 23    | 
| 14th |       | Everton        | 18    | 5     | 6     | 7     | 26    | 29    | -3    | 21    | 
| 15th |       | Leicester      | 18    | 6     | 1     | 11    | 26    | 30    | -4    | 19    | 
| 16th |       | Crystal Palace | 18    | 5     | 3     | 10    | 22    | 34    | -12   | 18    | 
| 17th |       | West Brom      | 18    | 4     | 5     | 9     | 19    | 33    | -14   | 17    | 
| 18th |       | Q.P.R.         | 18    | 4     | 5     | 9     | 21    | 39    | -18   | 17    | 
| 19th |       | Stoke          | 17    | 4     | 3     | 10    | 17    | 28    | -11   | 15    | 
| 20th |       | Hull           | 17    | 2     | 2     | 13    | 16    | 37    | -21   | 8     | 

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...