Skocz do zawartości

Taktycznie myśląc - lad


Rekomendowane odpowiedzi

Dawno, dawno temu...

W pewnym temacie lad wspominał, iż chce napisać coś o taktyce w FMach na naszym forum.

Zbierał się do tego i zbierał. Wszyscy czekaliśmy, aż taki temat ruszy. I w końcu się pojawia. Jest to dopiero początek akademii taktycznej wspomnianego kolegi. Na początek prezentujemy mały "wywiad", który udało mi się zrobić z ladem. Mam nadzieję, że czegoś ciekawego z tego się dowiemy, pomoże nam to zrozumieć taktykę w Football Managerze i będziemy teraz robić naprawdę fajne taxy.

Trzymam też mocno kciuki za dalsze artykuły w tym temacie, które będzie zamieszczał mój rozmówca. Sam w kilku odpowiedziach o tym wspominał, więc może już nie długo temat urośnie.

Teraz zapraszam do lektury.

 

1. Taktyka pod drużynę, czy zawodnicy pod taktykę?

- Zależnie od preferencji. Futbol jest na tyle uniwersalny i rozumiany na tyle sposobów, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że któreś spojrzenie jest najlepsze. Osobiście zawsze wybieram opcję numer 1 – mając w głowie pomysł na grę swojej drużyny i długofalowy plan, można rozpocząć budowę wiedząc, jakich elementów będziemy potrzebowali. Najbardziej satysfakcjonującą mnie rzeczą w FM jest zbudowanie klubu wokół, zabrzmi górnolotnie, futbolowej filozofii – dotyczy się to taktyki, kupowania odpowiednich piłkarzy i produkowania piłkarzy z akademii. Bez wyraźnie nakreślonego planu, nie miałbym żadnej przyjemności z gry ani celu, bo same zwycięstwa szybko mnie nudzą ;)

 

 

2. Jakie jest wg Ciebie najlepsze ustawienie w ostatnich FMach? 4-2-3-1 czy 4-4-2, czy może 4-3-3 z jednym defensywnym pomocnikiem, dwoma środkowymi pomocnikami i dwoma schodzącymi napastnikami? Czy może jednak coś innego?

- Nie ma czegoś takiego jak najlepsze ustawienie – zawsze będę to powtarzał. Każdy system taktyczny, o ile jest zbudowany na podstawie logicznych schematów będzie satysfakcjonująco działać w Football Managerze, każdy posiada swoje plusy i minusy i każdy może być jednorazowo mocny. Przecież nikt w świecie realnym nie powie, że 4-2-3-1 jest LEPSZE od 4-4-2. Jest inne, posiada inne zalety i inne wady i może być wykorzystane na setki różnych sposobów.

 

 

3. Od czego zacząć, żeby zrobić dobrą swoją taktykę?

- Osobiście niemal zawsze opieram się na analizach taktycznych dostępnych w Internecie lub na nagraniach meczów interesującego mnie zespołu. W ten sposób wiem dokładnie, jak chciałbym, żeby gra mojego zespołu wyglądała i dążę do tego, żeby to odwzorować w grze. W ten sposób wiem, co muszę zmienić i co nie działa tak jak powinno. Nawet w sytuacjach, gdy tworzę jakiś „unikalny” system niewzorowany na żadnej drużynie, staram się wprowadzać do taktyki elementy z prawdziwej piłki.

 

 

4. Czy styl i mentalność są ze sobą powiązane?

- Absolutnie nie. Styl gry jest często niesłusznie przesadnie rozdmuchiwany. Jako, że cenię prostotę tłumaczę, to sobie w ten sposób: styl gry to określenie tego, jak bardzo kreatywna ma być moja drużyna. Jeśli chcę, żeby zawodnicy grali niekonwencjonalnie, podejmowali decyzje na własną rękę – wybieram któryś z płynnych. Jeżeli natomiast chcę, żeby skupiali się na wykonywaniu określonych zadań na boisku (tj. jeden ma rozgrywać, a drugi odbierać piłkę), które określają ich role – stawiam na sztywniejszy styl. Zrównoważony to taki azyl bezpieczeństwa dla niezdecydowanych.
Natomiast mentalność najprościej wytłumaczyć jako „jak duże ryzyko mają podejmować moi zawodnicy”. Jeśli mają być ostrożni w defensywie i posiadaniu piłki – któryś z bardziej defensywnych itd. Jak widać, nie ma tu więc jakichś większych powiązań, które mówią nam – grając defensywnie, musisz mieć sztywny styl gry. To nieprawda, bo można grać mniej ryzykownie, ale pozwalać swoim zawodnikom na większą swobodę w rozgrywaniu piłki.

 

 

5. Jaki styl dobrać odpowiednio do mentalności?

- Na to pytanie odpowiedź jest powyżej.

 

 

6. Błędne jest raczej myślenie, że mentalność drużyny determinuje ilość strzelonych goli oraz grę w ataku. Np. w FM 14 przy mentalności Defensywnej, którą osobiście grałem można na spokojnie wygrywać po 6-0, a przy Ofensywnej można wygrać raptem 3-0.

- Oczywiście, że tak. Najważniejsze jest odpowiednie ustawienie ról na boisku. Taktyka, która przyniesie sukces to taka, w której nasi zawodnicy wykonują odpowiednie role – zapewniają wsparcie, kreują przestrzeń, atakują z głębi pola i mają możliwości rozegrania piłki. Mentalność określa jedynie, w jakim stopniu będą skłonni do podjęcia ryzyka. Defensywne taktyki są często dużo bardziej skuteczne, ponieważ opierają się na wciągnięciu przeciwnika na własną połowę – w ten sposób pomiędzy linią obrony a bramką powstaje olbrzymia przestrzeń do wykorzystania. Przy ofensywnym stylu gry, tę przestrzeń trzeba wytworzyć poprzez grę bez piłki czy np. drybling, a następnie któryś z piłkarzy musi ją wykorzystać. Stąd często grający w FM doświadczają wielu porażek ze słabiakami, jednocześnie ogrywając faworytów – ci drudzy atakując, zostawiają bardzo dużo miejsca do wykorzystania, a to jest to, co w piłce najważniejsze.

 

 

7. W FM 14, 15, 16 lepiej grać środkiem czy też skrzydłami?

- Nie istnieje coś takiego jak lepsze rozwiązanie.

 

 

8. Czego absolutnie nie ustawiać w taktyce drużynowej? Co odradzasz?

- Przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem i zadać sobie kilka pytań, jak np. jak chcę grać (utrzymanie piłki, kontratak itd.), którzy piłkarze będą kreowali grę, którzy będą odpowiedzialni za strzelanie goli, kto będzie zapewniał wsparcie i czy zdaję sobie sprawę z wad i zalet wybranego przeze mnie ustawienia (np. przy 4-4-2 najmocniejszą stroną będzie gra skrzydłami, a największą wadą brak defensywnego pomocnika i ryzyko przewagi liczebnej przeciwnika w środku pola). Na tym powinno się budować każdą taktykę.

 

 

9. Czego absolutnie nie ustawiać w poleceniach zawodników?

- Można ustawiać wszystko, o ile ma to sens w ramach naszego systemu.

 

 

10. Wiem, że Twoim zdaniem polecenia dla poszczególnych zawodników są tylko ograniczeniem dla drużynowych ustawień. Dobrze to zrozumiałem? Korygujemy zawodników poprzez ich polecenia, tak?

- Ja generalnie używam bardzo mało poleceń indywidualnych, skupiam się na tym, co oferuje dana rola i najpierw obserwuję, jak wygląda to w akcji – jak się dany zawodnik porusza z piłką i bez piłki, jak podaje itd. Tak jak mówiłem – lubię prostotę i uważam, że większość „zachcianek” taktycznych można osiągnąć wybierając odpowiednie role dla piłkarzy oraz ustawienie. Polecenia indywidualne to dla mnie pojedyncze szlify na gotowym obrazie.

 

 

11. Czy mentalność i styl determinują, jakie role trzeba przypisać zawodnikom na każdej pozycji?

- Nie, chociaż należy pamiętać, że mają one wpływ na to, jak piłkarz w danej roli będzie grał. Inaczej będzie grał cofnięty rozgrywający przy mentalności ofensywnej od tego przy defensywnej.

 

 

12. Jak przypisać role zawodnikom? Tzn. boczni i środkowi obrońcy to raczej wiadomo, a dalej?

- Tak jak pisałem powyżej – odpowiedzieć na pytanie, czego od danego zawodnika oczekuję. I następnie wybrać rolę, która wydaje się najbardziej odpowiadać obrazowi w naszej głowie. A następnie obserwować, czy wygląda to tak, jak powinno.

 

 

13. Czy poszczególne przypisane role zawodnikom da się jakoś lepiej określić, w sensie jak będą się dani zawodnicy poruszać i co będą robić? Bo wiadomo, czego nie mogą robić, bo nie da się w ich indywidualnych poleceniach zaznaczyć tego, czy może jest wręcz na odwrót?

- Najprościej to poświęcić chwilę czasu, odpalić FM Touch (tam nie ma „znajomości taktyki”) i popatrzeć na różnice w grze poszczególnych „ról”. Generalnie te „powyłączane” polecenia indywidualne to te, które dana rola już wykonuje, ale nie zawsze. Nie jest to do końca jasne, dlatego najlepiej sprawdzić to empirycznie.

 

 

14. Jak taktycznie stwarzać więcej szansy dla napastników?

- Zapewnić mu wsparcie i przestrzeń. To wszystko, czego dobry napastnik potrzebuje do strzelania goli. A można to zrobić na tysiące sposobów. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pokażę to w jakimś „artykule”. Jeżeli miałbym szczegółowo wyróżnić, co ma wpływ na dobrą grę napastnika, byłoby to: stwarzanie mu szans, wsparcie, przestrzeń, gra bez piłki, role naszych zawodników i ich ulubione zagrania.

 

 

15. Czy mentalność oraz styl wpływają na polecenia drużynowe, czy jest odwrotnie?

- Nie ma żadnych sztywnych połączeń, prowadzących do złotego środka, jeżeli o to pytasz.

 

 

16. Teraz trochę dłużej i bardziej opisowo- do stylu i mentalności, jakie są polecenia drużynowe? Czy jakieś się wykluczają ze sobą? Czyli przykładowo- defensywa + zrównoważony styl i szerokie granie?

- Każdy styl futbolu można grać na tyle różnych sposobów, że nie da się wyznaczyć jakichś norm, które muszą być przestrzegane. Prościej byłoby napisać o nielogicznych i niezbalansowanych taktykach, ale najlepiej byłoby to przedstawić na przykładach. Może to dobry pomysł na jakiś oddzielny tekst :)

 

 

18. Czy do ustawienia drużyny powinniśmy dobrać odpowiednie role zawodnikom? Czy to jest nasze widzimisię?

- To jest kluczowa kwestia, które definiuje jakość naszej taktyki. To jest ten moment, w którym można mówić o jakichś schematach, czyli np. w taktyce 4-2-3-1 dwóch środkowych pomocników powinno odgrywać rolę pivotów trzymających swoją pozycję i zapobiegających kontratakom rywala. Przy 4-4-2 przynajmniej jeden ze środkowych powinien być defensywnym zawodnikiem, bo bez tego istnieje ryzyko pozbawienia się środka pola. To jest kwestia poznania plusów i minusów danego ustawienia i działania w normach piłkarskiej logiki.

 

 

19. Z doświadczenia mojego wynika, iż danie dwóm ofensywnym pomocnikom ról skrzydłowy nie zdaje egzaminu. Lepiej dać jednemu skrzydłowy, drugiemu schodzący napastnik przykładowo. Mylę się?

- Po raz kolejny – nie ma „lepiej”. Wszystko zależy od tego, jaki masz pomysł i jak chcesz grać. Jeżeli grasz na dwóch napastników i chcesz oprzeć grę na dośrodkowaniach do nich, bo dobrze grają głową to dlaczego masz nie mieć dwóch skrzydłowych?

 

 

20. Jak podzielić w taktyce zadania dla graczy? Ilu powinno mieć Atak, ilu Wsparcie?

- To zbyt skomplikowana kwestia, żeby ją tutaj prosto opisać. Tworzyłem taktyki, które nie miały w ogóle funkcji atak i działały.

 

 

21. Chciałbym grać dwoma napastnikami, jak ich mam ustawić, żeby strzelali sporo goli?

- Odpowiadałem na podobne pytanie. Wszystko zależy od ustawienia całej drużyny, bo to tych kilku partnerów z ofensywy musi pracować na to, żeby napastnicy mogli strzelać bramki (oni sami oczywiście też)

 

 

23. Powiedziałeś:

" dużo łatwiej jest po prostu mieć ogólna idee na grę i kierować się nią, a nie posiadanymi piłkarzami. Styl gry jest niepotrzebnie tak mocno rozkminiam. Ja to widzę w ten sposób, że dopasowuje go do tego, jak bardzo kreatywny chce mieć zespół. Jeśli wszyscy mają mieć wolna rękę, podpisywać się jakimiś niekonwencjonalnymi zagraniami i próbować rozwiązań na własną rękę - wybieram bardzo płynny albo płynny. Jeżeli wymagam od tylko określonych zawodników kreowania gry (np. rozgrywający), a od pozostałych, żeby zbytnio nie kombinowali - wybieram sztywny. Jak jestem niezdecydowany - zrównoważony"

- Pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednimi graczami. A jak obejmujemy zespół z 7. ligi Angielskiej?

Niczego to nie zmienia. Po prostu trzeba sobie zdać sprawę z ograniczeń zawodników na tym poziomie i odpowiednio zmniejszyć oczekiwania. Futbolowe prawidła nadal pozostają te same – każda drużyna, która nie gra na Orliku, składa się z obrońców, kreatywnych zawodników, zawodników zapewniających wsparcie, kreujących przestrzeń i atakujących. Wszystko jednak musimy umieścić w kontekście tych warunków niskoligowych – tu zawodnik z kreatywnością 10 będzie profesorem.

 

24. Chcemy gracz z kontry- zabrać piłkę rywalowi, przenieść się szybko pod jego bramkę. Da się to odwzorować w FMie?

- Jak najbardziej. Postaram się napisać o tym artykuł.

 

 

25. Czy mamy brać pod uwagę taktykę rywala? Czy gramy swoje zawsze?

- Ja zawsze patrzę przede wszystkim na swoją drużynę i skupiam się na tym, czy wypełniają moją „wizję”. Gdybym za każdym razem dopasowywał się do przeciwnika (a przecież prawie każdy gra inaczej), nie posiadałbym swojego stylu i nie mógł obrać jednego kierunku.

 

 

26. Jakie ustawienie do gry szeroko, a jakie do wąskiej gry jest najlepsze?

- Na logikę – to pierwsze to każde, w którym najważniejszą rolę odgrywają skrzydła (np. 442 czy 352), a drugie – takie, które zagęszcza środek pola (451, 41212 itd.)

 

 

27. "Odpowiedz sobie na pytanie - jak chcę grać i zacznij to robić." - na co zwrócić uwagę dokładnie przy tym? Nie pytam o polecenia drużynowe tylko o role dla zawodników. Wolę jednak mieć dobrą taktykę, która się sprawdza, są wygrane niż mieć jakiś swój styl w teamie. A ty?

- Dla mnie styl gry jest wszystkim w tej grze, jak i w prawdziwej piłce. Zawsze chciałem, żeby mój ukochany klub był słynny na cały świat z powodu unikalnego sposobu gry w piłkę nożną jak np. Ajax czy Barcelona. Wierność zasadom to zdecydowanie moja bajka.

 

 

28. "Za wszystko odpowiadają poszczególne role piłkarzy i ich nastawienie. Oczywiście w połączeniu z poleceniami drużynowymi/indywidualnymi." - jakieś gotowe Twoje gotowe schematy?

- Nie ma czegoś takiego jak gotowe schematy. To już nie czasy CM :)

 

 

29. Nie biorąc pod uwagę zawodników- jak poprawić skuteczność? Żeby nie strzelali z każdej pozycji, tylko podawali do napastnika/napastników?

- Zapewnić możliwość rozegrania piłki (przez role pozostałych zawodników). Zawodnicy strzelają z dziwnych pozycji głównie dlatego, że nie mają komu zagrać piłki. Przyczyną tego jest głównie nieodpowiedni balans i złe role.

 

 

30. Jakie są najczęstsze błędy przy tworzeniu taktyk forumowych braci?

- Brak futbolowej logiki, niebranie pod uwagę tego, jak ważne w piłce jest tworzenie i wykorzystywanie przestrzeni na boisku i nieoglądanie tego, co dzieje się na wirtualnym boisku.

 

 

Pytał - MaKK

Odpowiadał - lad

 

* temat ten nie jest dublowaniem "Taktyczne udręki", ma na celu zaprezentowanie poglądów lada na temat taktyki w FMie. Jeśli ktoś ma pytania lub chce prowadzić dyskusję to zapraszam do odpowiednich działów :)

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...