Skocz do zawartości

[FM16] Taktyczne udręki


Makk

Rekomendowane odpowiedzi

- ustawienie to 4-2-3-1, a team gra Wąsko,

- dwóch skrzydłowych jest, a podawanie piłki środkiem pola.

 

 

 

Gra wąsko i podania środkiem bardzo zagęszczą środek, ale dadzą w nim też przewagę liczebną. Z drugiej strony przeciwko mocnym fizycznie pomocnikom może zrobić się problem.

Takie polecenia powinny dać też sporo bramek strzelonych przez wąsko grających skrzydłowych, którzy nie powinni mieć problemów z dochodzeniem do podań ze środka w finałowej tercji boiska.

Ja jeśli miałbym grać środkiem w 4231 zagrałbym bardzo szeroko, żeby stworzyć w środku więcej miejsca; ale to znowuż zapewne wymagałoby dużo więcej zmian, bo samo przestawienie się na grę szeroką odbierze skrzydłowym skuteczność.

 

//edit, nie jestem najlepszy w cytatach...

Edytowane przez MaKK
Cytat
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Co sądzicie o czymś takim (jestem w szpitalu i ciskam na danych komórkowych, więc screenów nie wrzucę):

-Formacja 4-1-2-3. Głównie chodzi mi o bezpieczną grę i mam zamiar grać na kontrataku/sztywny. Środek pola - defensywny pomocnik ma ustawioną rolę registy(w poleceniach taktycznych mam ustawione utrzymanie piłki i znacznie więcej pressingu), lśp jest pomocnikiem odb. piłkę(w), a trzeci swobodnym rozgrywającym. I teraz tak - ten trzeci ma być kreatorem, a dwójka go wspierać, lecz głównie działać w defensywie. Ma to ręce i nogi? Mogą się gubić bądź dublować?

Odnośnik do komentarza

Jak najlepiej zbalansować środek pola w ustawieniu trójki pomocników? Ja przy okazji grania 4-2-3-1 grałem pom. odb. piłkę(o), swobodnym rozgrywającym i wysuniętym rozgrywającym. Noty tego drugiego i trzeciego były fenomenalne(porównywałem w dwóch zespołach), a pierwszy z reguły sezon w sezon łapał 7.05, 7.00, 7.10. Macie jakieś inne dobre warianty, które pozwolą na dominacje środka pola?

Odnośnik do komentarza

Chodzi o DPś - 2xPŚ? Bo 4231 to nie wiem jak jest, żeby była trójka srodkowych pomocników, a nie pamiętam jak to w grze nazwane są ustawienia :) To chyba dobre noty, w dodatku dla pomocnika odbierającego piłkę? :) To chyba rola w jakiej nie za często można błysnąć, czasami najwyżej popisać się bramką albo asystą, ot taki piłkarz od czarnej roboty :-k No ja staram się mieć przy trójce pomocników po jednym z obroną, atakiem i wsparciem, jeden zabezpiecza tyły, drugi trzyma piłkę, zwalnia grę, nie szaleje za bardzo, a trzeci ma więcej swobody niż ten drugi, role to już zależy od zawodnika. Ale taktyk ze mnie żaden :)

Odnośnik do komentarza

Co sądzicie o czymś takim (jestem w szpitalu i ciskam na danych komórkowych, więc screenów nie wrzucę):

-Formacja 4-1-2-3. Głównie chodzi mi o bezpieczną grę i mam zamiar grać na kontrataku/sztywny. Środek pola - defensywny pomocnik ma ustawioną rolę registy(w poleceniach taktycznych mam ustawione utrzymanie piłki i znacznie więcej pressingu), lśp jest pomocnikiem odb. piłkę(w), a trzeci swobodnym rozgrywającym. I teraz tak - ten trzeci ma być kreatorem, a dwójka go wspierać, lecz głównie działać w defensywie. Ma to ręce i nogi? Mogą się gubić bądź dublować?

 

Regista to jest kreator. Co prawda zapewnia jako taki support w obronie, potrafi też łączyć linie dzięki sporadycznym rajdom z piłką, ale to przede wszystkim kreator. To pieprzony szef na boisku.

Co prawda formacje gdzie występuje więcej niż jeden rozgrywający (szczególnie daleko od siebie np. CR i E) mogą działać dobrze, ale zazwyczaj nie działają, a już bardzo rzadko gdy jednym z nich jest regista. Bo to jest mózg i centralna postać zespołu, która podporządkowuje sobie wszystkich innych. Kiedy zawodnik mogący wykonywać więcej ryzykownych podań, ma do wyboru ryzykowne podanie albo podanie do registy to poda do registy, bo ten swoim ruchem takich podań wymaga. Pokazuje się do gry obrońcom, pomocnikom, bramkarzowi i Bóg jeden wie komu jeszcze.

Odbierający piłkę pomocnik to dobry partner dla registy, ale dość słaby do kontrataku, bo jest to kurewsko agresywna rola (na wsparciu, gość często będzie próbował odbierać piłkę nawet gdzieś w okolicach 16 rywala) , co w połączeniu z registą da nam 2 pomocników opuszczających swoją strefę. Zadaniem takiego pomocnika jest agresją oraz rajdy: będzie on leciał do przodu gdy kolega będzie miał piłkę, będzie też leciał do przodu z piłką przy nodze. Na wsparciu to rola bardziej ofensywna od roli box2box. To taki Arturo Vidal.

Takie zestawienie tych 2 ról, potrzebować będzie trzeciego pomocnika którego głównym zadaniem będzie pomoc obrońcom i opóźnienie ataku rywala w oczekiwaniu na powrót registy i pomocnika odbierającego piłkę. SP(O), DP(O) w przypadku ofensywnych taktyk (chociaż też są rolami mocno agresywnymi), CP(O) i Rygiel defensywy(O)(jaki jest skrót tej roli?:D) w przypadku defensywnych taktyk.

 

W opisanym przez ciebie przypadku, wszyscy 3 pomocnicy opuszczają swoją strefę, wszyscy trzej pomagają budować atak i wszyscy trzej próbują rajdów, to zbyt podobne do siebie role aby zapewnić pomoc w obronie.

 

Pierwszą rzeczą jaką bym spróbował (chociaż na wstępie ją odradzałem :D) jako że lubię małe kroczki, to zamiana pomocnika odbierającego piłkę(W) na SP(O). Może to zadziałać. Pooglądaj jakieś obszerne skróty (np. szczegółowe) w 2 czy 3 meczach to wystarczy aby ocenić jak zachowują się swobodny rozgrywający do pary z registą - Czy nie dublują się, czy nie pokazują się do gry w tych samych strefach, szczególnie w momencie zaraz po odbiorze piłki, oraz jak zachowują się zaraz po jej stracie.

 

 

Co do poleceń: bezpieczna gra a znacznie więcej pressingu to 2 różne sprawy. Jeśli chcesz grać z kontry, głównym zadaniem twoich zawodników jest bramki nie stracić i tak będą starali ustawić się na boisku. Przy mocnym pressingu będą wychodzić poza swoje pozycje, co w zestawieniu ze sztywnym stylem gry spowoduje utworzenie się wolnej przestrzeni, która lepszy przeciwnik łatwo wykorzysta.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Panowie jak zbudować taktykę, żeby moi piłkarze zaczęli coś wygrywać. Gram w 6 lidze angielskiej. Bardziej zależy mi na jakichś ogólnych poradach jak stworzyć taktykę. Mam swoją wizję futbolu. Gram 4-2-2-2-2. 4 Obrońców, - 2 Środkowych Pomocników - 2 Skrzydłowych - 2 Napastników. Najlepiej żebyśmy grali wzdłuż linii bocznej i skrzydłami a nie pchali się środkiem pola. Prosta piłka bramkarz wyrzuca piłkę do bocznych obrońców a ci podają do skrzydłowych a skrzydłowi dośrodkowują do napastników. Za cholerę nie wiem jak to odwzorować w FMie. Chciałbym stworzyć coś swojego poza tym jak grałem tymi taktykami ściągniętymi z FM Base to nie osiągałem takich wyników jak powinienem. Sam już nie wiem ostatnie 2 mecze przegrałem 0-2 i 0-3 z drużynami wcale nie lepszymi od mojej. To mój trzeci sezon i chyba mnie zwolnią niedługo. Dodam, że tracę bardzo dużo bramek ale też dużo strzelam. W poprzednim sezonie miałem najwięcej strzelonych bramek w lidze i najwięcej straconych do tego mój napastnik został królem strzelców, ale zająłem 17 miejsce :D

Odnośnik do komentarza

Kanał BusttheNet na YouTube sobie odpal, to zobaczysz jak można skutecznie grać. Nie trzeba za wiele kombinować, by odnosić sukcesy. Czasem wystarczą 3,4 ustawienia w drużynowych, jakieś korekty w czasie meczu i gra się przyjemnie.

Polecam, masz tam karierę Torino i ostatnio jest prowadzona drużyna właśnie z ostatniej ligi angielskiej.

Pozdr

Odnośnik do komentarza

@DarkLuki- podstawa- prostota przede wszystkim. Nie dawaj w ustawieniach dużej ilości poleceń.

Chcesz grać skrzydłami? Daj tylko tę grę + zagrania ze skrzydła. Każ zawodnikom trzymać się linii. Nie kombinuj za dużo.

To tak ogólnie.

Edytowane przez MaKK
Odnośnik do komentarza

No tak zrobie Makk. Ostatnio postanowiłem ustawić taktykę, którą mi polecał mój sztab szkoleniowy i o dziwo zaczęli lepiej grać. Ten kanał BusttheNet dobry dobry niezle czary tam wyczynia koleś grając Kingstonian właśnie w 6 lidze angielskiej.

Do tego by się pobawił z poleceniami pod przeciwnika. Tzn chodzi mi o GPP, krótkie krycie, wymuszenia gry słabszą nogą. Wcześniej tego nigdy nie stosowałem. W FM15 do taktyki używam i gra idzie znacznie lepiej.

Ten skrin może być pomocny-> http://www.fm-base.co.uk/forum/attachments/share-download-fm-15-tactics/891554d1435225742-predator-predatoroi.png

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Czy waszym zdaniem w ustawieniu 4-2-3-1 z dwoma defensywnymi pomocnikami, '10tkę' z napastnikiem można ustawić jako Fałszywy napastnik i Cofnięty napastnik? Głównie chodzi mi o to, czy faktycznie ta para idealnie się dopełnia, bo gra sugeruję, że FN zwykle gra w parze z Cofniętym Napastnikiem.

Odnośnik do komentarza

tak, całkiem fajnie się dopełniają, z tym że w takim ustawieniu będziesz miał dość sporą "dziurę" pomiędzy defensywnymi pomocnikami a fałszywym napastnikiem (jako że może mieć tylko funkcję ataku). To czy taksa zatrybi zależy od stylu gry, roli jaką dałeś zawodnikom na pozycji DM i funkcji na skrzydłach. Jak grasz sztywno, ze skrzydłowymi na "atak" i DM'ami na "obronie" to ofensywna czwórka będzie mocno odizolowana - wyjdą praktycznie 2 osobne zespoły :)

 

Sam aktualnie gram 4231 wąsko (z 2 DM'ami i 3 AMC) i śmiga to bardzo ładnie. Ogólnie wszystkie 4231 to taktyki pod kontrole/ofensywe i nie polecałbym grać nimi inaczej. Nie polecam też grać sztywno/bardzo sztywno jeśli grasz z dziurą w linii środkowej boiska. Co najmniej jeden z zawodników na DM powinien mieć funkcje wsparcia oraz przynajmniej jeden ze skrzydłowych.

 

//edit: pokaż co tam zrobiłeś :>

Odnośnik do komentarza

Taksa - Głównie chodziło mi o tą zależność w środku pola. Regista chcę być rozgrywającym i dałem mu polecenie 'graj wyżej'. Ustawiłem fałszywego napastnika po to, żeby się mu nie wpieprzał w rozgrywanie. Co do boków to podejrzewam, że z obrońcami będę jeszcze kombinował, na razie mają grać wysoko i wrzucać piłkę z głębi pola. Wszystko wyjdzie w praniu, podejrzewam, że samą mentalność nie raz będę zmieniał. W pierwszym sparingu z Realem Sociedad wygraliśmy 2:1 w rezerwowym składzie, jednak martwi mnie kwestia posiadania piłki - 43% do 57%. Cóż, teoretycznie jesteśmy nastawieni na kontratak więc nie mogę oczekiwać nie wiadomo czego. Co byś polecił ciekawego? :> Dorzucił byś pressing przy ewentualnej zmianie mentalności, czy nawet teraz ustawił na 'mniej pressingu' w celu lepszej organizacji defensywnej?

Odnośnik do komentarza

Posiadanie masz niskie przez "zagrania na skrzydła".

Wygląda mi to ładnie, logicznie, dobrze zbalansowanie. Jak wygląda gra defensywna w środku pola? Kontra ma lekki pressing więc zmniejszać bym go nie zmniejszał, zostawiło by to dużo miejsca w środku pola, jako że nie masz nikogo na pozycji SP.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...