Skocz do zawartości

[FM16] Taktyczne udręki


Makk

Rekomendowane odpowiedzi

 

Wysunięty napastnik z funkcją ataku zawsze strzela najwięcej.

 

Messi w pierwszy sezonie z rolą F9 strzelił u mnie 75 bramek, także dream on. Zbyt wiele rzeczy w tej grze ma wpływ by posługiwać się takimi truizmami.

 

wiadomo że to uogólnienie, ale w większości taktyk tak właśnie jest. Od kilku wersji są role, które są przepakowane (np oceny piłkarzy w rolach: WN, WR(a), BWO(a)) i te gorsze, które w taktykach dają dużo ale nie sposób wykręcać w nich mocnych średnich.

Messi jest tu raczej słabym wyznacznikiem, podejrzewam że nawet jako defensywny napastnik strzeliłby połowę z tego:P

 

@Krzysiu: Skład masz na mistrza, więc po prostu kombinuj :-) Jak cię zwolnią to trudno, nic tak nie uczy jak porażki. Kombinuj, kombinuj i jeszcze raz kombinuj. Zazwyczaj wystarczy po kilka meczy u siebie i kilka na wyjeździe żeby zobaczyć czy dana taktyka ma potencjał czy go nie ma. Ja w trakcie jednego sezonu jestem w stanie przerobić 5 totalnie różnych taktyk, aż w końcu natrafię na coś z czego można lepić. Podstawowa sprawa: na początek: keep it simple! Jak najmniej dodatkowych poleceń. Najpierw ogół, potem szczegół. Łatwiej dodawać niż odejmować ;-)

Odnośnik do komentarza

Nie tylko indywidualne, ale i drużynowe!

Podstawą dobrej taktyki jest dobór odpowiednich ról piłkarzy do nastawienia i stylu. Poleceniami dopieszczaj styl, którym chcesz grać bądź twórz hybrydy.

Najważniejsze żebyś miał w głowie jasny obraz tego co chcesz grać, potem tak jak Fafus napisał, oglądaj, dużo oglądaj, najlepiej cały mecz albo "szczegółowe". Po kilku meczach będziesz wiedział czego brakuje drużynie jako całości oraz poszczególnym zawodnikom do tego co chcesz osiągnąć.

 

//edit: Pisząc o jasnym obrazie tego jak chcesz grać, nie mam na myśli "chce grać ofensywnie i strzelać dużo goli" ale o szczegółach. FM dzieli taktykę na fazy. Zaczynasz od budowanie ataku, czyli gry od bramkarza/obrońców. Przez środek aż do finałowej trzeciej części boiska. Na każdej z nich możesz grać inaczej. To samo tyczy się obrony, wolisz cofnąć się głęboko czy bronić wysoko? co da ci niska a co wysoka linia obrony? To samo z pressingiem czy intensywnością odbiorów. Przykładowo w mentalności ofensywnej twój zespół będzie budował atak najszybciej jak to możliwe czyli zazwyczaj szybkimi dalekimi wybiciami do przodu, tak samo zachowywać się będą piłkarze z pomocy i ataku. Ich celem będzie jak najszybsze przetransportowanie piłki do napastników i oddanie strzału. Żeby to osiągnąć nie będą trzymać się przydzielonych im pozycji, będą stale poszukiwać wolnych przestrzeni na które będą starali się przemieszczać. Dlatego ustawiając mentalność ofensywną nie polecam ustawiania powolnego tempa, krótkich podań czy wąskiego pola gry. Te polecenia zanegują polecenia podstawowe nadane piłkarzom przez mentalność. To samo dotyczy poszczególnych ról piłkarzy. W naszej przykładowej ofensywie wszyscy szukają wolnych przestrzeni, mają wolną rękę w szukaniu gry w innych sektorach, dlatego jeśli ustawisz większość ról, które z zasady trzymają się swojej pozycji to też zapewne wyjdzie kupa:) To wszystko a i wiele wiele więcej musisz sobie wyobrazić, bez tego jedyne co możesz to tworzyć taktykę na chybił trafił.

Jeśli nie wiesz jak zachowują się piłkarze w danej roli to odpal sobie nową grę, i pooglądaj cały mecz, zmieniając role co 20-30 minut. Szybko odkryjesz jak zachowuje się na boisku pomocnik walczący o piłkę a jak pomocnik długodystansowiec. To jest podstawa do tego żeby odtworzyć swoją myśl w FMie.

Odnośnik do komentarza

 

 

Wysunięty napastnik z funkcją ataku zawsze strzela najwięcej.

 

Messi w pierwszy sezonie z rolą F9 strzelił u mnie 75 bramek, także dream on. Zbyt wiele rzeczy w tej grze ma wpływ by posługiwać się takimi truizmami.

 

wiadomo że to uogólnienie, ale w większości taktyk tak właśnie jest. Od kilku wersji są role, które są przepakowane (np oceny piłkarzy w rolach: WN, WR(a), BWO(a)) i te gorsze, które w taktykach dają dużo ale nie sposób wykręcać w nich mocnych średnich.

Messi jest tu raczej słabym wyznacznikiem, podejrzewam że nawet jako defensywny napastnik strzeliłby połowę z tego:P

 

 

 

Bullsheit, na innej roli szło mu znacznie gorzej ;) to zależy od masy rzeczy i nie ma przepakowanej roli. Po prostu dopasowałem umiejętnie/fartownie ( ;) ) do reszty ;)

Odnośnik do komentarza

Yau pieprzysz. U mnie kompletny napastnik strzela ~25 bramek na sezon do tego dorzuca drugie tyle asyst. Wszystko zależy od dopasowania ról w taktyce i od dopasowania wykonawców do tej taksy.

 

A ja w nieco innej sprawie, mógłby mi ktoś opiscą jak gra enganche, do stylu gry jakiego zawodnika porównać tę rolę?

Nie mówię tego z dupy, tak jest i już ;-) ktoś to w 15 testował na forum SI. WN strzela zawsze, nie ważne czy gra jako samotny napastnik, w parze czy w trójce. Każda inna rola ma tendencje do zacinania się w niektórych formacjach.

 

Co do Enganche jego opis może mylić - w rzeczywistości jego mobilność jest dość duża, cały czas stara się być pod grą, pokazuje się do piłki. To bardziej klasyczna 10, której możesz dodawać dodatkowe instrukcje, których 10 mieć nie może np. pressing.

Od WR różni się, większą 'wolną ręką', mniejszą mobilnością, mniejszym udziałem w defensywie i większym naciskiem na kreacje szans innym niż samemu sobie w przypadku WR(A), bo WR(W) będzie podobnie. Pablo Aimar.

Odnośnik do komentarza

I tak mam swoje zdanie. W Fm jest osobna ilość zmiennych, które należy uwzględnić, a tam na pewno tego nie uwzględniono. Przy jednym ustawienu 4-2-3-1 można je ustawić na nieomal 1000 sposobów, przy ktorym każda rola napastnika będzie się nieco inaczej zachowywać.
Zobrazuje to opisem matematycznym
Sama mentalnosć + styl to 5x7 kombinacji, 35 różnych wariantów
pomnóżmy to razy ilość funkcji bramkarza, podwaja się ilość kombinacji.
Obrona - ograniczmy się do sensownych ustawień, środek można ustawić 2xOŚ (9 różnych wariantów z mentalnościami), można kombinować z tradycyjnymi obrońcami i zwyczajnymi środkowymi (następna dziewiątka dochodzi), dwa razy TO, następny mnożnik x9. Dalej już nie chcę liczyć, bo dojdą jeszcze 7^2 ustawień pomocników (i to nie licząc mentalności !), czy podobne mnożniki dla napastników

Więc zadam ci pytanie, czy ta analiza z forum SI była aż tak gruntowna, że obejmowała aż tyle wariantów ?!
Jeżeli nie, to można ją sobie tylko tyłek podetrzeć.

Odnośnik do komentarza

Prosiłbym Was o przetestowanie mojej taktyki. Na 10 meczy 9 zwycięstw. Oparłem ją na kontrataku systemem 1-4-2-3-1. Testuję ją na Wiśle Kraków. Głownie bramki strzelają skrzydłowi którym ustawiłem rolę ataku. Srodkowy ofensywny pomocnik na atak z rolą wysuniętego rozgrywającego.

Obrona

Boczni obroncy lewy i prawy atak. Srodek obrony - obrona.

2 defensywnych pomocników jeden ma obrona, a drugi defensywny cofniety równierz obrona.

 

Przed sezonem dokonałem 4 transferów bezgotówkowych piłkarzy którzy byli mi potrzebni do tej taktyki. Dwóch do pierwszego składu (Willie Overtoom OPP i Andres Ottl DP) oraz dwóch na rezerwe (Jevrem Kosnić OLS i Eugene Salami N )

Tak ze zapraszam i dajcie znać czy w waszych teamach równierz sie sprawdza.

Piszcie też co byście zmienili na lepsze.

 

http://www.mediafire.com/download/b9v47mm9s3z4eu1/Kontra_18ECE754-7E0E-41E0-9DDF-376AB253D686.fmf

Odnośnik do komentarza

@lama - ja proponowałbym Ci przetestować ją samemu na trzech różnych zespołach z różnych lig- mocny, średni i słaby zespół.

Nie twierdzę absolutnie, że taxa jest zła. Ale weź pod uwagę, że akurat mogłeś trafić z ustawieniami pod konkretnych graczy :> Podobne testy (te 3 zespoły) przeprowadzają na FMBase.

Odnośnik do komentarza

MU - 15 meczy (Premier League, LM) 13 zwyciestw 2 remisy

Stjarnan - 10 meczy ( I Liga Islandii) 10 zwycięstw

 

Zaznaczam ze grając tymi ekipami wybrałem tylko jedną lige i na małej bazie danych. Nie przeprowadziłem żadnego transferu w obie strony. Tyczy sie to równierz wypożyczeń.

Oczywiście nie uwzględniam meczy towarzyskich.

 

MaKK to wystarczy by poprosić Was o przetestowanie ?? ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza

Zapomniałem dodać moze istotną kwestie. Mianowicie grając MU po 8 zwyciestwach zmieniłem trening z "Zgranie zespołu" na " Ofensywa". I przyszły 2 remisy pod rząd. Po ostatnim remisie wróciłem do poprzedniego treningu i zawitało 5 zwycięstw. Nie wiem czy to przypadek.

Odnośnik do komentarza

MU - 15 meczy (Premier League, LM) 13 zwyciestw 2 remisy

Stjarnan - 10 meczy ( I Liga Islandii) 10 zwycięstw

 

Zaznaczam ze grając tymi ekipami wybrałem tylko jedną lige i na małej bazie danych. Nie przeprowadziłem żadnego transferu w obie strony. Tyczy sie to równierz wypożyczeń.

Oczywiście nie uwzględniam meczy towarzyskich.

 

MaKK to wystarczy by poprosić Was o przetestowanie ?? ;) ;) ;)

Bardzo dobrze zrobiłeś :D Dociągnij chociaż do połowy sezonu. Ja dziś postaram się pobrać taxę i włączyć FMa.

Odnośnik do komentarza

Prosiłbym Was o przetestowanie mojej taktyki. Na 10 meczy 9 zwycięstw. Oparłem ją na kontrataku systemem 1-4-2-3-1. Testuję ją na Wiśle Kraków. Głownie bramki strzelają skrzydłowi którym ustawiłem rolę ataku. Srodkowy ofensywny pomocnik na atak z rolą wysuniętego rozgrywającego.

Obrona

Boczni obroncy lewy i prawy atak. Srodek obrony - obrona.

2 defensywnych pomocników jeden ma obrona, a drugi defensywny cofniety równierz obrona.

 

Przed sezonem dokonałem 4 transferów bezgotówkowych piłkarzy którzy byli mi potrzebni do tej taktyki. Dwóch do pierwszego składu (Willie Overtoom OPP i Andres Ottl DP) oraz dwóch na rezerwe (Jevrem Kosnić OLS i Eugene Salami N )

Tak ze zapraszam i dajcie znać czy w waszych teamach równierz sie sprawdza.

Piszcie też co byście zmienili na lepsze.

 

http://www.mediafire.com/download/b9v47mm9s3z4eu1/Kontra_18ECE754-7E0E-41E0-9DDF-376AB253D686.fmf

Odpaliłem Tranmare Rovers na urlopie (tak, wiem, że nie są to miarodajne wyniki) i:

29 kolejek, 15 wygranych, 11 remisów, 3 przegrane, 42 zdobyte gole, 23 stracone, 1 miejsce, 56 punktów.

 

Nie jest źle, nawet całkiem dobrze. Za dużo remisów pada i to takich po 1-1. I tu też widzę problem jakiś- zespół zdobywa mało goli (najwyższa wygrana to 4-1), przegrane minimalne- 0-1, 1-2.

 

Nie doradzę nic, bo sam nie umiem jeszcze grać w FM16 :P Ale tak patrząc po poleceniach drużynowych to można się trochę pokłócić, bo:

- ustawienie to 4-2-3-1, a team gra Wąsko,

- dwóch skrzydłowych jest, a podawanie piłki środkiem pola.

IMO to się może trochę kłócić, ale powinien ktoś bardziej ogarnięty w kwestii FM16 wypowiedział.

Kolejny zespół, który pójdzie do testowania to będzie Ujpest (prognoza to 4. miejsce).

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...