Skocz do zawartości

[FM 2015] Wychowankowie / Regeni - klucz do sukcesu


Rekomendowane odpowiedzi

Podczas kilkunasto sezonowej rozgrywki w Polsce. Doszedłem do wniosku, że w naszym kraju łożenie kilkudziesięciu milionów na rozbudowę obiektów młodzieżowych kompletnie mija się z celem. Po weryfikacji okazało się, że generowani juniorzy z niemal najlepszą bazą treningową/obiektami młodzieżowymi – na światowym poziomie - generują się na poziomie PA ok. 130. Mało przyjemna sprawa, jak jakiś klub z III ligi generuje piłkarza z poziomem PA 140-150. SMS Łódź dla przykładu bez specjalnych wymogów ma regularnie piłkarzy 110-120, czasem 130-140. Ot tyle wstępu.

 

Zacząłem szukać, kto generuje najlepszych wychowanków. Swoje poszukiwania skierowałem do Ameryki Południowej. Niemiło się rozczarowałem jak zorientowałem się, że nie tam są najzdolniejsi regeni. Przeprowadziłem dzisiaj małą symulację. Zgadnijcie gdzie są najciekawsi piłkarze. Poniżej krótka odpowiedź w dwóch spoilerach. Pierwszy dane ilościowe, drugi to odwzorowanie udziału piłkarzy z danego kraju pośród ogółu. Lekko mnie to zaskoczyło. Dane zostały zebrane po 12 sezonach symulacji.

 

 

Zrzut%20ekranu%202015-04-19%2021.38.44.p

 

 

 

 

 

Zrzut%20ekranu%202015-04-19%2021.39.20.p

 

 

 

 

Kraj, gdzie są same zera nie znalazł się tutaj przypadkowo – pójdą na pierwszy ogień, zastanawiam się tylko na tym, jakie parametry będziemy zmieniać. Czy Waszym zdaniem youth rating będzie kluczowym atrybutem czy są też inne rzeczy jak status kraju(rozwinięty/rozwijający się/ kraj trzeciego świata) czy też może znaczenie danego kraju ?

 

Na pierwszy ogień chciałbym dokonać zmian w Malezji, co by przekonać się nad ilością grajków w pozostałych krajach – ciekawie mnie odchylenie w liczbach względem pierwszej iteracji symulacji.

 

Jakie są Wasze doświadczenia z generowaniem piłkarzy w FM15 ? Może poza obiektami w klubie, atrybutami określającymi potencjał danego kraju absolutnie kluczowi są np. Trenerzy ? Czekam na Wasze spostrzeżenia.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Malezja jest chyba wybrana jako ojczyzna "beztalenci" żeby sprawdzić co u nich da zmiana youth rating-u na wyższy.

 

PS - Od razu widać że w Niemczech pomimo niższego niż w Brazylii poziomu youth rating wygenerowalo sie wiecej (5 do 3) tych najlepszych regenow z PA 180-200 a o wiele mniej tych słabszych. Może dlatego tak jest bo te kraje różnią się stopniem rozwoju... Ciekawe tylko, czy ilość ludności się w grze bierze pod uwage :-k (Ger 80 milionow, Bra 200)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

parametru ludności nie znalazłem w edytorze, generalnie jako największy zaścianek dodałem Kambodżę. Dodałem również Włochów - mieli najwięcej piłkarzy z PA z przedziału 191-200 - konkretnie 3 :)


symulacja1_tabela_ilosc.png

 




symulacja1_tabela_procenty.png



Drugą rzeczą, to rozbicie na węższe widełki dot. PA. w przedziale 161-200 mamy gradację co 10.

Właśnie wrzuciłem do maszyny drugą symulację, następujące zmiany zostały zaaplikowane:
Malezja:
Zmiana atrybutu poziomu Juniorów na 200
Polska
Zmiana znaczenia na bardzo ważny
Zmiana wskaźnika gospodarki na 20.

Odnośnik do komentarza

druga transza już za nami, na pierwszym screenie na żółto zaznaczono parametry, które uległy zmianie

 

 

symulacja2_tabela_ilosc.png

 

 

w drugiej tabeli rozkład procentowy.

 

 

symulacja2_tabela_procenty.png

 

 

 

po raz kolejny bardzo mocne losowanie regenów w Niemczech. sporo piłkarzy ma podwójne obywatelstwa, typu Albania, Turcja, Serbia… Brazylia i Włochy tym razem bardziej ubogo.

Polska w zasadzie bez większych zmian, od Chile różni ich reputacja - czas pójść tym tropem.

Jeżeli chodzi o malezję to ot ciekawostka, dwóch piłkarzy z dobrym PA :) patrząc na pozostałą część bazy to… chyba wypadek przy pracy. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że w Kambodży max. PA = 59 :) (jakby ktoś pytał o CA=9).

Jakieś pierwsze spostrzeżenia z Waszej strony ?

 

 

W kolejnej iteracji zmianie ulegają:

Niemcy

  • Gospodarka - 1

Polska

  • znaczenie bardzo ważny
  • reputacja 10000

Brazylia

  • reputacja 500

Malezja

  • poziom juniorów 200
Odnośnik do komentarza

trzecia symulacja już za nami,


symulacja3_tabela_ilosc.png




symulacja3_tabela_procenty.png




wnioski:

reputacja jest ważna... ale chyba nie tak jak przypuszczał Draken. jeden piłkarz z przedziału 181-190 to niewiele

ciekawszy obraz u niemców za to, niski wskaźnik gospodarczy spodował, że nie było top piłkarzy, wyraźnie więcej było w grupie 161-170

zmiana reputacji z 9000 na 500 w przypadku brazylii niewiele wniosła co do ilości piłkarzy. zmiany są kosmetyczne

będzie trzeba przy którymś kolejnym podejściu potwórzyć przypadek Niemców i Brazyliany

W malezji tym razem same 0, imo powtórki parametrów wejściowych

Kambodża nadal miała asa z PA poniżej 60 maksymalnie

wielkie rozczarowanie apropo polaków, spory wzrost reputacji i podniesienie znaczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów - również do powtórzenia. Ogólnie Chile nadal wygląda lepiej moim zdaniem

 

Kolejna symulacja, która już się toczy:

Niemcy

  • Znaczenie zupełnie bezużyteczny
  • Rozwój: trzeci świat

Włochy

  • poziom juniorów 200

Brazylia

  • Poziom Juniorów 1

Malezja

  • Poziom Juniorów 200
  • Znaczenie bardzo ważny
  • Rozwój: rozwinięty
Odnośnik do komentarza

małe podsumowanie symulacji nr 4

 

 

 

symulacja4_tabela_ilosc.png

 

 

 

 

 

symulacja4_tabela_procenty.png

 

 

 

 

obniżenie znaczenia i statusu rozwoju nie pozwoliło Niemcom wygenerować 3 grajków z PA over 190, żaden z innych krajów w teście nie wygenerował takich grajków(gdzie tu logika?). Mimo wszystko zauważalnie mniej zdolnych piłkarzy na przekroju wszystkich progów PA.

Włochy - zwiększenie parametru "poziom juniorów" w zasadzie nie spowodowało wzrostu generowania piłkarzy z najwyższym PA

Malezja - tutaj mamy w końcu jakieś rodzynki z dwóch najniższych przedziałów.

Po stronie Brazylii brak piłkarzy w dwóch najwyższych widełkach, wyraźnie mniejsza ilość piłkarzy generowanych w niższych widełkach.

 

Następna symulacja:

Niemcy

  • Poziom Juniorów - 200

Brazylia

  • Poziom Juniorów - 200

Malezja

  • Poziom Juniorów - 200

Kambodża

  • Poziom Juniorów - 200
  • Znaczenie bardzo ważny
  • Rozwój: rozwinięty
  • Reputacja 10000
Odnośnik do komentarza

Czyli co, wychodziłoby, że populacja ma znaczenie? Takie Niemcy pomimo zostania krajem trzeciego świata i tak były w stanie wygenerować 3 grajków w najwyższych widełkach. Można w ogóle tym parametrem sterować? Jest jeszcze gospodarka. Daj Malezji 20 w gospodarce i zmniejsz jak możesz populację Niemcom.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

małe podsumowanie symulacji nr 5

 

 

 

 

 

 

symulacja5_tabela_procenty.png

 

 

 

 

zaczynam odnośić wrażenie, po tej symulacji, że parametry typu reputacja czy poziom juniorów nie odgrywają aż takiego znaczenia

 

porównanie Niemiec i Włoch budzi u mnie skrajne zmieszanie,

 

kończy się 6sta symulacja, od 7dmej zacznę patrzeć trochę szerzej... zaczynam dochodzić do wniosku iż warto inwestować w bazy i obiekty treningowe

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...