Skocz do zawartości

Efektywność scoutingu


danielos_87

Rekomendowane odpowiedzi

Siema :)

Chciałbym się wymienić opiniami z osobami, które jeszcze grają w FM12 odnośnie scoutingu. Myślę, że nieźle to ogarniam, ale chciałbym mieć opanowany do perfekcji ten temat. W 95% mam stworzony zespół dzięki scoutom. Jak więc najefektywniej korzystać z nich?

Gram Lechią Tomaszów, więc od samego początku skupiam uwagę na młodych i zdolnych, bo:

1. łatwiej ich zdobyć niż tych z wysoką oceną umiejętności i też tych drugich jest mniej.

2. pewna inwestycja, która się zwróci w razie sprzedaży grajka - piłkarz z wysokim PA może być wart kilkukrotnie więcej już po 1 czy 2 sezonach

3. ...imho grając polską drużyną, więcej szans na sukces europejski widzę w PA zawodnika niż CA. (oczywiście nie od razu)

 

I teraz tak. Mam aktualnie 20 scoutów(PA 18+), każdy z nich przydzielony jest do innego regionu świata + każdy z nich szuka kopaczy wg takich wytycznych:

=/+ 10 determinacja

=/+ 10 waleczność

=/+ 8 opanowanie

=/+ 8 koncentracja

oraz od 4 gwiazdek potencjału i wyżej. Do tego zaznaczam opcję "gdziekolwiek" i taki scout nieustannie jest na wyjeździe szukając talentów np. w krajach z Ameryki Południowej. I tu jestem ciekaw ile czasu potrzeba aby scout "przefiltrował" wszystkie kraje z danego regionu?

 

Odnośnie tych atrybutów psychicznych, to bodajże u Piotra Sebastiana w jakimś tekście to widziałem i od dłuższego czasu wykorzystuję u mnie. Moim zdaniem jeśli chcę grać jak równy z równym przeciwko znacznie lepszym ode mnie, to wiadomo, że zawszę będę z tyłu jeśli chodzi o atrybuty fizyczne czy techniczne, dlatego u mnie nie ma piłkarzy, którzy mają choć jeden atrybut psychiczny poniżej tego minimum - nie mają super skilla, ale chociaż muszą być zdeterminowani w dążeniu do celu, którzy walczą przez 90minut, nie pekają w pojedynkach LM/LE oraz trzymają równą formę przez cały sezon. Dodatkowo żaden z nich nie może mieć w raporcie scouta czegoś takiego, jak np. "piłkarz słabo znosi mecze o wysoką stawkę" oraz "unika ostrych wejść, co zmusza drużynę do dodatkowego wysiłku".

 

A co do samych scoutów, jakiś czas temu czytałem, że oprócz PA/CA najważniejszym atrybutem scouta jest determinacja :) Nie wiem co o tym myśleć, głównie też przez to założyłem ten temat. U mnie na 20-stu, tylko 1 scout ma derminację 13, a reszta max...3 :) Ja zawsze patrzyłem na "zdolność do adaptacji" (scout musi mieć umiejętność nakłaniania grajka do gry w moim zespole) i też dobrze jak jest zdyscyplinowany, a resztę atrybutów zupełnie olewam.

 

Właściwie nie narzekam na ilość raportów. Aczkolwiek są regiony, np. Azja Południowa czy Karaiby gdzie dosłownie scout znajdzie jednego zawodnika na kilka(!) sezonów i to też często wcale nie jakiegoś wartego uwagi (zdaję sobie sprawę, że to może być wina "ostrych" wytycznych + ogólna mała ilość zawodników w tamtejszych regionach) ... I myślę czy nie zrezygnować całkiem z którychś zakątków świata, bo chyba nic z tego nie będzie. Pozostaje mi jedynie póki co takie samozadowolenie, że mam scoutów rozsianych po całym świecie...i tyle :)

A propo...czy ktoś korzystał z opcji wysyłania pracownika w "świat" ? Nie wiem czy w moim przypadku i tak obserwując wszystkie regiony jest sens przydzielić tę opcję scoutowi.

 

Zapraszam do dyskusji wszystkich, którzy tak jak ja stawiają na scoutów przy dobieraniu składu.

:piwo:

 

Odnośnik do komentarza

Rzekomo determinacja odpowiada dosłownie za ilość znalezionych zawodników w danym czasie. Większa determinacja = więcej raportów. Zdolność do adaptacji nie jest konieczna, zależnie jaka jest wiedza scouta. Ja zawsze ściągałem scoutów z różnych krajów skupiając się na ich ocenie potencjału i umiejętności zawodników i determinacji, a żeby nie mieć problemów z adaptacją scoutów z np. Półwyspu Iberyjskiego wysyłałem głównie do Portugalii, Hiszpanii itepe.

Odnośnik do komentarza

Hmmm, w takim razie wkrótce przetestuję na szybko jak to jest z tą determinacją i napiszę czy faktycznie tak jest ajerkoniak jak piszesz. Determinacja w jakimś stopniu powinna też wpływać imo na ogólny rozwój scouta, prawda? Bo przecież skill rośnie także i członkom sztabu szkoleniowego :)

No i też pierwsze słyszę, że adaptacja u scouta oznacza szybkość przystosowywania się do nowych warunków - nie mówię, że tak nie jest :) Ja myślałem dotąd (gdzieś to wyczytałem), że np. scout mający adaptację powiedzmy 3 a inny 15, to może być w raporcie tego pierwszego tak, że dany zawodnik nie będzie chętny do przejścia do naszego klubu, a u tego drugiego już tak...

No nic, kupię kilku scoutów o skrajnych wartościach det/ada i zrobię testy, zobaczymy co wyjdzie.

:piwo:

Odnośnik do komentarza

Może z tą adaptacją to na odwrót? Jeśli w raporcie scouta jest napisane, że zawodnik ma niską zdolność do adaptacji, mniej chętnie będzie przechodził? :) U trenerów i asystentów zdolność do adaptacji wpływa chyba na to, jak szybko uczą się obcego języka, i jak szybko rośnie ich wiedza o zespole.

Odnośnik do komentarza

W nocnych/słabych stronach zawodnika czasami się wzmianka na ten temat pojawia, ale to chyba jeśli zawodnik rzeczywiście wyróżnia się akurat tym, że dobrze albo źle adaptuje się do warunków życia w innym kraju. Czasem się to spotyka, jednak nie tak często, jak wzmianki o grze w meczach o wysoką stawkę, czy o stabilności formy.

 

I może właśnie wyższy ukryty atrybut "zdolności do adaptacji" sprawia, że grajek ma mniejsze obawy przed zmianą otoczenia, a niższy atrybut - że obawy ma większe (tak gdybam) :)

Odnośnik do komentarza

Zdolność do adaptacji u zawodnika w sumie ciężko zbadać. Rzekomo chodzi o czas przystosowania się do innego kraju. Na pewno zaś jeśli mieliście sytuacje gdzie ściągnęliście zawodnika z, dajmy na to, USA to mógł po jakimś czasie narzekać, że mu ciężko. Wtedy rozwiązaniem jest kilkukrotny urlop dla zawodnika albo sprowadzenie mu krajana by mu było łatwiej. Oczywiście oba nie muszą zadziałać i musicie wtedy się pożegnać z nieszczęśliwym, słabo grającym piłkarzem.

Determinacja oczywiście też wpływa na szybkość rozwoju scouta, ale to jest to samo dokładnie co u zawodnika. Ten z lepszą determinacją będzie po prostu grał też lepiej. Ergo - scout z lepszą determinacją szuka lepiej ;)

Odnośnik do komentarza

Już po testach, więc czas rozwiać wątpliwości :)

Zatrudniłem testowo 6 scoutów, wysyłałem po dwóch do jednego kraju i konfrontowałem ze sobą skrajne wartości atrybutów dyscypliny, adaptacji i determinacji. Każdy z nich posiadał maksymalną wiedzę kraju, do którego go wysyłałem. Wyniki były bardzo zbliżone, raz nawet scout z determinacją 3 znalazł czterech piłkarzy, a ten z 18 zaledwie jednego. Po moich próbach stwierdzam, że powyższe atrybuty nie mają żadnego wpływu na ilośc znalezionych grajków. Uważam, żep przy wyborze scouta należy kierować się wyłącznie oceną potencjału, jeśli chcemy sprowadzić młode talenty lub oceną umiejętności, gdy chcemy natychmiast wzmocnić wyjściową jedenastkę, wtedy mamy powiedzmy pewność, że nie zainwestujemy w bubel ;)

Jeśli ktoś przypisuje scoutom regiony do obserwowania, a zdolność do adaptacji oznacza "szybkośc obskakiwania terytoriów" tak jak napisałeś stefan1984, to imo warto mieć ten atrybut możliwie największy, jednak nie kosztem PA/CA.

 

I chyba jest w tym sens, bo np. taki fizjoterapeuta mający determinację 20, to lepiej/szybciej wyleczy nam kopacza? :) No raczej nie, same zdolności medyczne wystarczą. Ciekawe jeszcze, jak wpływa na wynik poszukiwań osobowość scouta...

Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy później...

Przydzielam skałtowi kraj niech będą to np Niemcy. Ten wraca się po jednym dniu i przysyła mi 2-3 profile. Po tym dniu, jeśli chce by dalej obserwował muszę klikać opcje 'wznów' Jak zrobić by dłużej siedział w danym kraju? Nie widzę opcji aby określić jakiś termin.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...