Skocz do zawartości

Polecenia z ławki


Rekomendowane odpowiedzi

Poniżej znajdziecie rozpiskę wszystkich dostępnych poleceń z ławki oraz autentyczny efekt ich użycia. Artykuł na ich temat ukazał się w Tactical Theorems and Frameworks '10 dzieła SI, więc nie jestem do końca jego autorem. Myślę, że przyda się to każdemu graczowi, bo nie wszystkie polecenia są intuicyjne i nie do końca wiadomo, kiedy powinno się (nie lubię tego określenia w tym kontekście, ale nie mogłem znaleźć czegoś bardziej odpowiedniego) z nich korzystać.

 

Jeśli któregoś nazwę napisałem źle - wybaczcie. Gram po angielsku.

 

POSIADANIE PIŁKI

 

Należy pamiętać o tym, że w bardziej defensywnych taktykach (powstrzymywanie, defensywa, kontra) zawodnicy defensywni domyślnie mają ustawioną grę dłuższymi podaniami, a zawodnicy ofensywni krótszymi. W taktykach bardziej ofensywnych (czyli pozostałych) proporcje są odwrotne.

 

Utrzymanie piłki

Działanie: znaczne skrócenie długości podań, obniżenie tempa gry, zmniejszenie szerokości gry.

Użyteczne: gdy ma się problemy z utrzymaniem przy piłce (gdy nam na tym zależy), gdy nasza drużyna ma na koncie wiele niecelnych podań, gdy chcemy pozbawić przeciwnika piłki (np. w końcówce meczu przy korzystnym wyniku).

 

Krótsze podania

Działanie: skrócenie długości podań, obniżenie tempa, zmniejszenie szerokości gry (dużo mniej drastyczne niż w utrzymaniu piłki)

 

Gra na aferę

Działanie: znaczne zwiększenie długości podań, tempa gry i szerokości gry.

Użyteczne: np. gdy gonimy wynik lub chcemy grać z pominięciem linii pomocy.

 

Dłuższe podania

Działanie: zwiększenie długości podań, tempa gry i szerokości.

Użyteczne: np. przy szybkim kontrataku; gdy chcemy dostarczyć piłkę do napastnika, który ma za zadanie ją przetrzymać; gdy chcemy rozciągnąć grę.

 

Podania na wolne pole

Działanie: zwiększenie ilości podań "na dobieg".

Użyteczne: Gdy mamy wysokie posiadanie piłki, ale zbyt mało okazji do strzelenia gola; gdy gramy przeciwko wysuniętej lub składającej się z powolnych zawodników linii obrony; przy kontrataku.

 

Podania w pole karne

Działanie: zredukowanie polecenia: strzały z dystansu.

Użyteczne: gdy nasi zawodnicy oddają dużo strzałów, ale kreują zbyt mało sytuacji; gdy mamy zawodników z niskim atrybutem strzały z dystansu.

 

Rozegranie piłki po ziemi

Działanie: zredukowanie długości podań dla obrońców i defensywnych pomocników.

Użyteczne: np. w bardziej defensywnych taktykach w celu zachęcenia obrońców do zagrywania mniejszej ilości długich piłek, tak by częściej trafiały do kreatywnych pomocników.

 

Zagrania na skrzydła

Działanie: zwiększenie długości podań obrońców i defensywnych pomocników, zmniejszenie ilości zagrywania prostopadłych piłek; zwiększenie szerokości gry dla bocznych pomocników.

Użyteczne: np. przy kontrataku gdy chcemy dostarczyć szybko piłkę do skrzydłowych.

 

Wrzutki w pole karne

Działanie: ustawienie bocznym obrońcom dryblingu na: rzadko; ustawienie bocznym obrońcom i bocznym pomocnikom dośrodkowań z głębi pola.

Użyteczne: np. podczas kontrataku, gdy chcemy dośrodkowaniem z głębi pola przełamać linię obrony; gdy mamy wolnych/słabo dryblujących skrzydłowych.

 

Miękkie dośrodkowania

Działania: ustawienie dośrodkowań na długi słupek.

Użyteczne: gdy mamy napastnika dobrze grającego w powietrzu.

 

Ostre dośrodkowania

Działanie: ustawienie dośrodkowań na krótki słupek.

Użyteczne: gdy mamy słabo dośrodkowujących skrzydłowych i/lub słabo grającego w powietrzu napastnika.

 

Rajdy między obrońcami

Działanie: ustawienie dryblingu na często dla zawodników ofensywnych.

Użyteczne: np. w taktykach opierających się na szybkim tempie gry, by wykorzystać zwinność swoich zawodników i zdobyć przewagę.

 

Strzały z każdej pozycji

Działanie: ustawienie strzałów z dystansu na często.

Użyteczne: np. gdy mamy dobrze strzelających z dystansu zawodników i nie możemy przełamać linii defensywnej rywala.

 

PRZEMIESZCZANIE W ATAKU

 

Ataki skrzydłami

Działanie: zachęcenie zawodników do częstszego zagrywania piłki na skrzydła; zwiększenie szerokości gry dla bocznych pomocników; zwiększenie częstotliwości rajdów i dośrodkowań dla bocznych obrońców (oraz ich mentalności); zachęcenie środkowych pomocników do utrzymywania pozycji, zamiast przeprowadzania rajdów środkiem pola.

Użyteczne: np. gdy chcesz utrzymać pozycję w środku pola i skupić się na ataku skrzydłami.

 

Ataki środkiem pola

Działanie: analogiczna sytuacja do poprzedniej, tylko tym razem zwiększenie mentalności środkowych obrońców i defensywnych pomocników; więcej prostopadłych piłek zagrywanych przez środkowych pomocników; zwiększenie częstotliwości rajdów bez piłki dla bardziej ofensywnych centralnych pomocników.

 

Zagrania na obieg

Działanie: zwiększenie mentalności bocznych obrońców; zwiększenie ilości rajdów bez piłki dla tychże; dośrodkowania z linii; zmniejszenie szerokości gry dla bocznych pomocników i zmniejszenie ich mentalności; zmniejszenie częstotliwości rajdów i dryblingów dla tychże.

 

Pozostałe jutro :)

Odnośnik do komentarza

FORMACJA

 

W bardziej defensywnych taktykach gracze defensywni instruowani są do węższej i niższej gry, a zawodnicy ofensywni do szerszej i wyższej. W ofensywnych taktykach odwrotnie.

 

Szersze pole gry

Działanie: zachęcenie zawodników do zagrywania piłki na skrzydła i szerszego pola gry.

Użyteczne: gdy przeciwnicy bronią się wąsko i chcemy ich wyciągnąć; gdy nasza linia pomocy przegrywa walkę w środku pola z powodu przewagi liczebnej przeciwnika.

 

Węższe pole gry

Działanie: zawężenie pola gry i zachęcenie zawodników do rozgrywania piłki przez środek.

Użyteczne: np. gdy mamy przewagę nad rywalem w środku pola; gdy chcemy zwiększyć stabilność naszej linii pomocy i obrony.

 

Znacznie wyższa linia obrony

Działanie: znaczne wysunięcie linii obrony - znacznie bliżej środka boiska i znacznie bliżej pomocników; zwiększenie pressingu.

 

Wyższa linia obrony

Działanie: wysunięcie linii obrony - bliżej środka boiska i bliżej pomocników; zwiększenie pressingu.

Użyteczne: np. gdy gramy przeciwko wolnym napastnikom (obrońcy muszą się jednak dobrze ustawiać), gdy chcemy zmniejszyć przestrzeń w której gra przeciwnik; gdy gramy przeciwko bardzo defensywnie nastawionym zespołom (nie zawsze jest to dobry pomysł)

 

Cofnięcie do obrony

Działanie: cofnięcie linii obrony i zmniejszenie pressingu.

Użyteczne: np. gdy nasi zawodnicy nie mają miejsca na rozegranie piłki; gdy gramy przeciwko ofensywnym zespołom, które chcemy skontrować.

 

Znacznie głębsza linia obrony

J/w tylko bardziej ekstremalna wersja.

 

W bardziej defensywnych taktykach domyślnie mniej ofensywnych piłkarzy będzie szukało gry, w bardziej ofensywnych - więcej.

 

Trzymanie się pozycji

Działanie: gdy nasz zespół jest przy piłce, mniej piłkarzy będzie poinstruowanych do szukania wolnego pola.

Użyteczne: np. gdy chcemy mieć bardziej zorganizowany atak (w przypadku bardziej ofensywnych taktyk), w bardziej defensywnych - gdy zależy nam na utrzymaniu piłki.

 

Szukanie gry

Działanie: Chyba tłumaczyć nie trzeba - jak powyżej, tylko że odwrotnie :)

Użyteczne: np. gdy zależy nam na bardziej płynnej grze w ataku.

 

OBRONA

 

Nękanie rywali
Działanie: zwiększenie tempa, pressingu i ustawienie ścisłego krycia zawodnikom.

Użyteczne: np. gdy chcemy ograniczyć czas przeciwnika przy piłce i przestrzeń. Najbardziej użyteczne przy bardzo ofensywnych taktykach lub przeciwko znacznie słabszym zespołom.

 

Krycie na dystans

Działanie: znaczne zmniejszenie pressingu, zmniejszenie tempa, lekkie cofnięcie linii obrony, krycie bardziej strefowe.

Użyteczne: np. gdy gramy przeciwko dużo lepszej technicznie drużynie i nie chcemy by nasi zawodnicy dali łatwo się mijać.

 

Agresywny odbiór piłki

Działanie: ustawienie drużynie odbioru na: ostry.

Użyteczne: np. gdy przeciwnicy grają nerwowo; gdy przeciwnicy posiadają niski atrybut bravery (odwaga?); gdy uważasz, że Twój zespół byłby w stanie odbierać piłkę szybciej niż dzieje się to w tym momencie.

 

Gra bez wślizgów

Działanie: ustawienie wszystkim (oprócz Pomocnika Odbierającego PIłkę) odbioru na: delikatny.

Użyteczne: np. gdy nasi zawodnicy mają problemy z odbiorem piłki; gdy zależy nam na zachowaniu zwartej formacji.

 

Krótsze krycie

Tłumaczyć raczej nie trzeba - ustawienie zawodnikom ścisłego krycia (tym którzy nie zdecydują się na pressing).

 

Gra na spalonego

Również bardzo instynktowne polecenie. Zachęca naszych obrońców do wychodzenia wyżej w momencie podania piłki przez pomocnika rywali by złapać napastnika na pozycji spalonej.

 

OGÓLNE

 

Chwila odpoczynku

Działanie: zmniejszenie tempa i redukcja rajdów.

Użyteczne: np. gdy nasi zawodnicy w końcówce meczu mają niską kondycję lub gdy zależy nam na utrzymaniu wyniku.

 

W defensywnych taktykach zawodnicy domyślnie grają na niższym tempie, w ofensywnych na wyższym.

 

Wyższe tempo

Działanie: zachęcenie zawodników do szybszego rozgrywania piłki i zwiększenie ruchu bez piłki w celu zaskoczenia obrony.

Użyteczne: np. w taktykach bardziej defensywnych połączonych z bezpośrednimi podaniami - możliwość szybszego wyprowadzania piłki do wysuniętych pomocników/napastników; w bardziej ofensywnych taktykach - zachęcenie do szybkiej wymiany piłki i bardziej bezpośredniego podawania do lepiej ustawionych zawodników.

 

Niższe tempo

Działanie: zachęcenie zawodników do wolniejszego rozgrywania piłki i oczekiwania na otwarcie się przestrzeni w obronie przeciwnika.

Użyteczne: np. przy bardziej defensywnych taktykach w połączeniu z krótszymi podaniami - zachęcenie zawodników do cierpliwego rozgrywania piłki w celu jej utrzymania i oczekiwania na błąd w ustawieniu przeciwnika.

 

Więcej swobody

Działanie: ustawienie zawodnikom większej swobody w ofensywie i liczenie na ich własną inteligencję. Zawodnicy częściej będą decydować się na zrobienie czegoś na własną rękę zamiast zamykać się na polecenia taktyczne.

 

Więcej dyscypliny

Ta sama zasada co powyżej - tylko że odwrotnie :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...