Skocz do zawartości

Najgorsze bydlę - człowiek


Vami

Rekomendowane odpowiedzi

No to chyba ty nie rozumiesz. Lwy w zoo nie są w stanie upolować nikogo i trzeba je nakarmić. Lwy karmi sie mięsem, także zyrafim. To ty dalej nie rozumiesz, ze zwierzeta sie selekcjonuje po to by ich gatunki przetrwały. Populacja zwierzat, obojetnie czy na wolnosci czy nie musi byc kontrolowana przez człowieka.

Odnośnik do komentarza

Jeśli uważacie, że sprawa zabitej żyrafy w kopenhaskim zoo nie nosi znamion pewnej patologii to jednak budzi to moje zdumienie. Sam fakt odstrzału nie jest tak bulwersujący, abstrahując od powodów, jak to, że zrobiono z tego show. Przez 18 miesięcy ciągnęła się ta sprawa, która normalnie powinna być załatwiona bez rozgłosu w kila dni. Powodów takiego postępowania dyrekcji ogrodu zoologicznego, zwieńczonego publicznym ćwiartowaniem, można się łatwo domyśleć i poczuć odrazę. To jest zbydlęcenie koniec i kropka.

Odnośnik do komentarza

Oburzać może nas wszystko. Libertarianizm nie polega na akceptacji wszystkiego. Polega na braku ucisku ustawodawczego.

 

Są dwie zasady: NIEAGRESJI i SAMOPOSIADANIA. A to jak to interpretują różni libertarianie się różni.

Dziękuję. Moja ciekawość została w pełni zaspokojona. Wasza filozofia jak kazda inna pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Odnośnik do komentarza

Jeśli uważacie, że sprawa zabitej żyrafy w kopenhaskim zoo nie nosi znamion pewnej patologii to jednak budzi to moje zdumienie. Sam fakt odstrzału nie jest tak bulwersujący, abstrahując od powodów, jak to, że zrobiono z tego show. Przez 18 miesięcy ciągnęła się ta sprawa, która normalnie powinna być załatwiona bez rozgłosu w kila dni. Powodów takiego postępowania dyrekcji ogrodu zoologicznego, zwieńczonego publicznym ćwiartowaniem, można się łatwo domyśleć i poczuć odrazę. To jest zbydlęcenie koniec i kropka.

 

Owszem - sam w tym temacie krytykowałem publiczną autopsję jako zabieg czysto marketingowy, a zapewne i szum wokół samej sytuacji był wybitnie na rękę zarządowi zoo, bo przecież nieważne jak się mówi, ważne żeby się mówiło. Natomiast nie do końca o to się spieram.

Vami od początku krytykuje samo uśmiercenie żyrafy (w pewnym momencie pisał nawet o zaszlachtowaniu) i jego powód jako kolejne eksperymenty w stylu III Rzeszy, a ja mu próbuję udowodnić, że to nie jest bestialstwo, tylko tak wygląda życie, nie tylko w przypadku żyraf i nie tylko w przypadku tego zoo.

Odnośnik do komentarza

Tylko, że to ze sobą się łączy: zapowiedź uśmiercenia, egzekucja i publiczne ćwiartowanie. To jest jedna sprawa, działanie oparte na wcześniej przygotowanym planie.

Codziennie dokonuje się uboju zwierząt i nie ma się co oszukiwać tak musi być. Robienie z tego przedstawienia, pokazywanie ćwiartowania jakiejś np. świni, którą się kilka miesięcy wcześniej medialnie upodmiotowiło normalne nie jest.


Tak jak pisze Gabe, my bezskutecznie próbujemy wytlumaczyc Vamiemu, że zabicie żyrafy w zoo bylo moralnie i logicznie uzasadnione. A cala otoczka załatwienia tej sprawy i wciskanie kitu, że mialo to na celu zrobienie zajęć dydaktycznych to zupełnie inny temat.

Logiczne uzasadnienie wcale nie musi być moralne i tak jest w tym przypadku. A co do tłumaczenia Vamiemu...ja raczej widzę pretekst do wytknięcia mu tego, że czasem nasze humanitarne odruchy i odczucia mogą kłócić się z wyznawanymi wcześniej poglądami. IMHO to nie jest nic złego.

Odnośnik do komentarza

A co do tłumaczenia Vamiemu...ja raczej widzę pretekst do wytknięcia mu tego, że czasem nasze humanitarne odruchy i odczucia mogą kłócić się z wyznawanymi wcześniej poglądami. IMHO to nie jest nic złego.

 

To mu pół Maryni próbuje uświadomić odkąd zafascynował się libertarianizmem i głosi wszem i wobec tę dobrą nowinę ;)

 

Ale najwyraźniej - wbrew temu co mówi - nie potrafi zaufać temu, co mówi jego serce, tylko potrzebuje szufladek dla swoich poglądów.

Odnośnik do komentarza

Powoływanie się na niewolnictwo to tak samo jak powoływanie się na Hitlera. Stać Cię na więcej.

 

Koszulka od prawa do życia ważniejsza jest dla AGRESORA, skoro zdając sobie sprawę z możliwości bycia zabitym i tak zdecydował się zainicjować agresję.

 

Nasza kultura ewoluuje i jest coś takiego jak prawa zwierząt choćby. Nie jakieś narzucone przez państwo tylko będące elementem kultury. Osobiście uważam, że zwierzę należy traktować jak dziecko, które bierze się pod opiekę, a nie jak własność (przedmiot). Natomiast zwierzęta hodowlane istnieją tylko po to, by trafić na nasz stół. Taka jest różnica między żyrafą i krową.

1. To o jakich czasach piszesz per "stare dobre"? Bo jeśli się nie mylę, to libertarianie uważają albo:

a) okres wojny o niepodległość

b) Stare Południe

Jeden i drugi okres ma wspólny niewolniczy mianownik. W związku z tym monstrualnym złem z pewnością nie powoływałbym się na niego w charakterze archetypicznego złotego wieku w jakiejkolwiek dyskusji. Chyba, że mówisz o Ameryce posecesyjnej - ale chyba nie, bo to przecież kraj postępującej ofensywy Lewiatana :)

 

2. Ideologia zakładająca zabijanie za kradzież koszulki w ustach człowieka oburzonego zabiciem żyrafy.

A zakładając, że żyjemy już w tym libertariańskim raju. Rozumiem, że akcja odwetowa ojca, któremu ktoś zabił syna kradnącego jabłka w sadzie jest niemoralna?

 

3. Zaczynasz powoływać się na kontekst kulturowy. Honorowe zabójstwo hańbiącej honor rodziny córki, o ile popełnione zostało w pasztuńskiej wiosce jest już ok, tak?

Vami, aby Twoja konstrukcja ideologiczna była spójna, wegetarianizm jest po prostu nieodzowny. No nie wierzę, byś tego nie zauważał. Skoro przyznajesz prawo do życia zwierzętom, to wyjęcie z tego praca gatunków rzeźnych jest niekonsekwencją. Dlaczego one mają być wyjęte spod tego prawa? Bo są stworzone przez człowieka do tego właśnie? Ta żyrafa też jest produktem ludzkiej eugeniki. Ona by nie istniała w takim genetycznym garniturze, gdyby nie człowiek.

Odnośnik do komentarza

Otóż właśnie ufam swemu sercu, ale oczywiście wszyscy wiedzą lepiej co czuję i co myślę :D


 

Powoływanie się na niewolnictwo to tak samo jak powoływanie się na Hitlera. Stać Cię na więcej.

 

Koszulka od prawa do życia ważniejsza jest dla AGRESORA, skoro zdając sobie sprawę z możliwości bycia zabitym i tak zdecydował się zainicjować agresję.

 

Nasza kultura ewoluuje i jest coś takiego jak prawa zwierząt choćby. Nie jakieś narzucone przez państwo tylko będące elementem kultury. Osobiście uważam, że zwierzę należy traktować jak dziecko, które bierze się pod opiekę, a nie jak własność (przedmiot). Natomiast zwierzęta hodowlane istnieją tylko po to, by trafić na nasz stół. Taka jest różnica między żyrafą i krową.

1. To o jakich czasach piszesz per "stare dobre"? Bo jeśli się nie mylę, to libertarianie uważają albo:

a) okres wojny o niepodległość

b) Stare Południe

Jeden i drugi okres ma wspólny niewolniczy mianownik. W związku z tym monstrualnym złem z pewnością nie powoływałbym się na niego w charakterze archetypicznego złotego wieku w jakiejkolwiek dyskusji. Chyba, że mówisz o Ameryce posecesyjnej - ale chyba nie, bo to przecież kraj postępującej ofensywy Lewiatana :)

 

2. Ideologia zakładająca zabijanie za kradzież koszulki w ustach człowieka oburzonego zabiciem żyrafy.

A zakładając, że żyjemy już w tym libertariańskim raju. Rozumiem, że akcja odwetowa ojca, któremu ktoś zabił syna kradnącego jabłka w sadzie jest niemoralna?

 

3. Zaczynasz powoływać się na kontekst kulturowy. Honorowe zabójstwo hańbiącej honor rodziny córki, o ile popełnione zostało w pasztuńskiej wiosce jest już ok, tak?

Vami, aby Twoja konstrukcja ideologiczna była spójna, wegetarianizm jest po prostu nieodzowny. No nie wierzę, byś tego nie zauważał. Skoro przyznajesz prawo do życia zwierzętom, to wyjęcie z tego praca gatunków rzeźnych jest niekonsekwencją. Dlaczego one mają być wyjęte spod tego prawa? Bo są stworzone przez człowieka do tego właśnie? Ta żyrafa też jest produktem ludzkiej eugeniki. Ona by nie istniała w takim genetycznym garniturze, gdyby nie człowiek.

 

Bo tak mówi mój zdrowy rozsądek i serce. Lepiej?

 

Tak, zemsta jest złem.

 

Stare południe i okres wojny o niepodległość to nie tylko niewolnictwo. Niewolnictwo było też w innych rejonach świata. Dobrze o tym wiesz. Co wiecej, wiesz dobrze też że byli i biali niewolnicy, a nawet ludzie oddajacy sie do niewoli dobrowolnie. Ale nie o tym mowa.

 

Chodzi o to że ja - jako człowiek - uważam zabicie żyrafy za bestialstwo. Tak tej jak i każdej innej. A całą otoczkę za nieludzką. I nie, nie uważam za bestialstwo zabicia świni na mięso.

 

Natomiast - jak to zwyczaj CMF nakazuje - zamiast pochylić się nad problemem nagle jest misja >>dopierdol Vamiemu<<. Spoko, od 30 lat cały świat próbuje mnie złamać. Nie udało mu się, nie uda się i wam. Ani nikomu innemu. Bo jestem ponad to.

Odnośnik do komentarza

Gdy na Starym Południu kwitło niewolnictwo, w całym cywilizowanym świecie było już zakazane. Przecież to kwestia niewolnictwa uniemożliwiła Brytyjczykom wypowiedzenie wojny Unii (a Londyn naprawdę się do tego palił). Kontekst kulturowy był już inny, czyż nie?

 

Zemsta jest złem. Strzelenie w plecy dwunastolatkowi uciekającemu z jabłkiem w ręku już nie. OK, wysiadam.

Odnośnik do komentarza

Chodzi o to że ja - jako człowiek - uważam zabicie żyrafy za bestialstwo. Tak tej jak i każdej innej. A całą otoczkę za nieludzką. I nie, nie uważam za bestialstwo zabicia świni na mięso.

 

Natomiast - jak to zwyczaj CMF nakazuje - zamiast pochylić się nad problemem nagle jest misja >>dopierdol Vamiemu<<. Spoko, od 30 lat cały świat próbuje mnie złamać. Nie udało mu się, nie uda się i wam. Ani nikomu innemu. Bo jestem ponad to.

 

Póki co to ty 'dopierdalasz' wszystkim wokół jak ci próbują wytknąć rażące niekonsekwencje w myśleniu.

Odnośnik do komentarza

Póki co to nikt nie rozumie o czym piszę i większość na siłę szuka dziur w całym, kompromitując resztki swojej inteligencji.


Gdy na Starym Południu kwitło niewolnictwo, w całym cywilizowanym świecie było już zakazane. Przecież to kwestia niewolnictwa uniemożliwiła Brytyjczykom wypowiedzenie wojny Unii (a Londyn naprawdę się do tego palił). Kontekst kulturowy był już inny, czyż nie?

 

Zemsta jest złem. Strzelenie w plecy dwunastolatkowi uciekającemu z jabłkiem w ręku już nie. OK, wysiadam.

Ale co mnie obchodzi niewolnictwo? Chodzi o prawo własności. I nie, nie popieram niewolnictwa. Stawianie jakichkolwiek paraleli między niewolnictwem i prawem własności jest obrazą dla Twojej inteligencji.

Odnośnik do komentarza

Chyba każdy rozumie, iż mówisz, o tym że zbydlęceniem było zabicie żyrafy - w Twoim mniemaniu z błahych powodów. Niestety jeśli jednocześnie twierdzisz, iż nie byłbyś wstanie zabić zwierzęcia - ale za to byłbyś w stanie zabić człowieka za kradzież telewizora (a jak wykazali wcześniej sprowadzałoby się to również do pozwolenia zabicia 12-latka kradnącego jabłko) to jest to co najmniej dziwne i niepokojące.

Odnośnik do komentarza

 

Ale co mnie obchodzi niewolnictwo? Chodzi o prawo własności. I nie, nie popieram niewolnictwa. Stawianie jakichkolwiek paraleli między niewolnictwem i prawem własności jest obrazą dla Twojej inteligencji.

Sugestia, że stawiam taką paralelę jest obrazą dla Twojej inteligencji. Przypominam: ja jedynie wskazuję, że "stare dobre czasy" nie były starymi, dobrymi czasami (a to miało niby wzmacniać siłę Twojego argumentu).

Odnośnik do komentarza

Vami, a może zamiast pakować się w jakieś idiotyczne filozofie wymyśl swoją? Wtedy nikt się do Ciebie nie doczepi, bo sam sobie wszystkie zasady wymyślisz i dostosujesz je do swoich potrzeb.

Ten cały libertarianizm kupy się nie trzyma jeśli chodzi o Twoje zasady czy poglądy. Niepotrzebnie chcesz się wbić w jakieś tam ramy.

Chyba, że po prostu chcesz pochlać w pubie :D. Tutaj każde towarzystwo jest dobre :D.

Odnośnik do komentarza

Dziwi mnie trochę, że ta rozmowa jest prowadzona w kontekście libertarianizmu. W sumie też uważam, że sprawa z tą żyrafą jest bardzo przykra. Dlaczego sprawa z żyrafą jest przykra a ze świniami czy krowami nie? No bo tak już jest, czasami dwie rzeczy pozornie podobne podobne nie są. Było to już poruszane, kwestia kulturowa.

No i argument z lwem faktycznie był trochę głupi. Gdyby nie została zabita żyrafa prawdopodobnie lwy nie padłyby z głodu i dostały coś innego do jedzenia (w warunkach naturalnych zapolowałby na nią dlatego, że muszą, czyli też kompletnie inna sprawa), więc to jest takie usprawiedliwianie na siłę.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...