Skocz do zawartości

[FM 2014] Taktyczne udręki


Rekomendowane odpowiedzi

Noo, i moje taktyczne udręki się skończyły, kiedy odpaliłem gotowca: http://www.mypassion4footballmanager.com/2013/12/football-manager-tactics-counter-attacking-3-5-2.html

 

Szukałem, szukałem, trafiłem i pobrałem ;) Niestety nie przyjęła się od razu idealnie i musiałem ją lekko przerobić pod swoich zawodników. Przede wszystkim w tym FM-ie nie wychodziła mi gra na spalonego. Mimo szybkich obrońców, układu obrona-zabezpieczenie, prób ze ścisłym kryciem i bez - ciągle dostawałem piły za plecy. Potem powyłączałem niektóre polecenia, między innymi rajdy między obrońcami, ataki skrzydłami, itp. Potem zostało tylko eksperymentowanie z napadziorami - i tu WN sprawdza się zawsze, a drugi napadzior przy nim nijak nie chce zagrać. Przetestowałem chyba wszystkie opcje i po prostu jeden napadzior strzela, a drugi dużo mnie. Trudno, dopóki wygrywam mecze, mogą strzelać i obrońcy.

O, i jeszcze jeden punkt - ofensywne rożne na krótki słupek, ktoś silny atakuje GK, najlepszy gracz głową stoi na długim, napastnik odgrywa na krótki słupek - ok 10 bramek w sezonie tak wpada.

 

Ogólnie jak dla mnie, po paru latach w grze, ogarnięciu juniorów, zgraniu, itd - niemalże killer taksa.

stworzyłem samodzielnie podobna taktykę tylko z inna strategią meczowa i innymi poleceniami oraz rolami zawodników. Gram Wisła Płock 3 sezon i wyniki obecnie znakomite, prowadze jak na razie w lidze po 10 meczach - 9 wygranych i tylko jedna porazka po katastrofalnym wybiciu bramkarza. Bramki 23 zdobyte 5 straconych. Co do gry dwójki napastników to zalecam zamiast fałszywej 9 ustawić cofnięty napastnik z zadaniem wsparcia. Też strzela i ma wysokie noty. Defensywnemu pomocnikowi najlepiej ustawić walczacy o piłke pomocnik z zadaniem obrony - to nie tylko moje spotrzezenia. Jak ktoś zainteresowany to mogę wrzucic screeny z ustawieniem, rolami i zadaniami indywidualnymi. Chętnie podziele sie innymi spostrzezeniami.

Odnośnik do komentarza

Ok Później wrzuce takse i screeny i dokładnie opisze co i jak i dlaczego takie polecenia a nie inne. Wyniki po rundzie jesiennej 21 meczy - 15 wygranych, 2 porażki, 4 remisy. Bramki 45-18. Drugie miejsce w tabeli 2 punkty za legią. Jest bardzo dobrze ale oczywiście zależy jakich grajków mamy.

Odnośnik do komentarza

Tracę ogromne ilości bramek, co doprowadza mnie dosłownie do kurwicy. Zdarza się strzelić ich jeszcze więcej niż rywal, ale w żaden sposób nie zmniejsza to mojej irytacji. Kończę pierwszy sezon szkockim Aberdeen. Zajmujemy/zajęliśmy (raczej tak pozostanie) bardzo dobre drugie miejsce za Celticiem. Wszystko byłoby przyzwoicie gdyby nie fakt, że w 35 do tej pory rozegranych spotkaniach straciliśmy 61 bramek. Bramkarz jest przyzwoity, obrona również. Jak mam ich ustawić, żeby ograniczyć straty?

Odnośnik do komentarza

Druga sprawa, to zobacz jeszcze jak będzie wyglądała sytuacja na nowym patchu. Ja po dwóch meczach widzę, nawet grając ogórami, że poprawiła się organizacja gry, wygląda to lepiej, akcje konstruowane są z sensem, choć partolą pod bramką, jak partolili, ale jak napastnik ma wykończenie na 4, to nie ma co się dziwić.

Odnośnik do komentarza

A napiszesz coś o swojej taktyce i jak ustawiasz obrońców, czy mamy lecieć po fusy :P

 

Przy tak ogólnym pytaniu jedyna możliwa odpowiedź to "lepiej".

Wiedziałem, że o czymś zapomniałem :P.

 

Gram czwórką obrońców. Skrajni to "boczni obrońcy" z zadaniem wsparcia i poleceniami: biegnij z piłką skrzydłem, trzymaj się linii, krótsze krycie. Środkowi - zabezpieczenie i obrona. Obaj krótko podają i kryją. W środku pola mam dwóch pomocników - jeden z nich to walczący o piłkę, drugi - środkowy pomocnik. Pierwszy ma zadanie obrony (podawaj krócej, rzadziej strzelaj, krótsze krycie), drugi nastawiony jest na atak (więcej drybluj, podawaj krócej, graj wyżej, szukaj gry).

 

Gram system 4-2-3-1 (obrońcy, środkowy pomocnicy, ofensywni pomocnicy, napastnik).

Odnośnik do komentarza

Skrajnym obrońcom odznacz krótsze krycie a srodkowym zaznacz krótsze. dwójka stoperów dobrze uzupełnia sie jak jeden ma role stopera a drugi zabezpieczenie. Preferuje przede wszystkim szybkich srodkowych z dobrymi atrybutami krycia i odbioru no i ustawiania sie, wtedy gram na spalone. Ważne sa polecenia meczowe - jak ustawi sie skrócenie pola gry to obrona gra znacznie wyżej i obroncy czesto dostaja piłke za plecy. Do tego strategia kontrola, tak jest bezpieczniej. Jak prowadze to daje zazwyczaj utrzymanie piłki.

Odnośnik do komentarza

Ok. W poleceniach taktycznych dla drużyny mam:

 

Styl gry - zrównoważony

Mentalność - kontrola

 

- krótsze podania

- rajdy między obrońcami

- cofnięcie do obrony

- niższe tempo

- więcej swobody

- nękanie rywali

- ostre dośrodkowania

- podania na wolne pole

 

Moi obrońcy:

 

OL: http://i.imgur.com/6KVa2zY.jpg

OP/OŚ (często gra na środku, mam sporo kontuzji): http://i.imgur.com/oFUZcXm.jpg

OŚ (obrona): http://i.imgur.com/BQX991y.jpg

OŚ (zabezpieczenie): http://i.imgur.com/AWM9VZr.jpg


Dodałbym jeszcze abyś sprawdził w statystykach piłkarzy, dane o błędach bramkowych. Może masz w składzie kogoś, kto odpowiada za taką sytuację. Niby dobry piłkarz jak spojrzeć na atrybuty, ale nie radzi sobie.

Gdzie na to spojrzeć?

 

Edit: Mam.

Odnośnik do komentarza

Masz tam jeszcze zakładkę "rodzaje goli" - pokażesz?

 

Ale już widzę dwa problemy - centry ze skrzydeł i długie piłki z głębi pola. Grając klasycznym współczesnym 4-2-3-1 nie unikniesz tego, jeśli dajesz DL/R zbyt ofensywne zadania. Imo spróbowałbym bez krótkiego krycia u nich, bo to ich naraża na minięcie i zgubienie. Za to OML/R mogliby grać ostrzejszym pressingiem.

 

Jak wygląda pressing u twoich DC?


ETA - Frei jest całkiem fajny, ale kiepsko gra na przedpolu, to też może być problem, nie czyści piłek zagranych na dobieg za Twoich DC.

 

I dalej - dobrze rozumiem, że środkowi to 2xMC? To by wiele wyjaśniało, zostawiasz straszną dziurę między obroną a pomocą, jednym długim podaniem można ominąć praktycznie całą Twoją defensywę, a przy centrach ze skrzydeł obrońcy są dosyć osamotnieni.

Odnośnik do komentarza

Masz tam jeszcze zakładkę "rodzaje goli" - pokażesz?

 

Ale już widzę dwa problemy - centry ze skrzydeł i długie piłki z głębi pola. Grając klasycznym współczesnym 4-2-3-1 nie unikniesz tego, jeśli dajesz DL/R zbyt ofensywne zadania. Imo spróbowałbym bez krótkiego krycia u nich, bo to ich naraża na minięcie i zgubienie. Za to OML/R mogliby grać ostrzejszym pressingiem.

 

Jak wygląda pressing u twoich DC?

ETA - Frei jest całkiem fajny, ale kiepsko gra na przedpolu, to też może być problem, nie czyści piłek zagranych na dobieg za Twoich DC.

 

I dalej - dobrze rozumiem, że środkowi to 2xMC? To by wiele wyjaśniało, zostawiasz straszną dziurę między obroną a pomocą, jednym długim podaniem można ominąć praktycznie całą Twoją defensywę, a przy centrach ze skrzydeł obrońcy są dosyć osamotnieni.

 

Rodzaje goli - http://i.imgur.com/OEGuQrC.jpg

 

OML/OMR grają jako skrzydłowi i domyślnie ustawiony mają większy pressing. DC grają bez pressingu, dać im większy? Tak, dwaj środkowi to MC, jeden pomocnik odbierający piłkę, a drugi to środkowy pomocnik nastawiony na atak.

Ja bym przy cofniętej obronie zrezygnował z nękania rywali (bo to chyba oznacza wysoki pressing, o ile dobrze pamiętam, tak?).

 

I spróbowałbym cofnąć jednego PŚ na DPŚ.

Gram takim materiałem jaki dostałem :P. Jeśli uda mi się zakontraktować jakiegoś DPŚ, to ustawię go tam :). Na razie jednak nie mam co na to liczyć, kasa jest pusta.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...