Skocz do zawartości

[FM 2014] Taktyczne udręki


Rekomendowane odpowiedzi

Ja z kolei mam problem z odległościami między formacjami oraz grą "bloków" w obronie.

 

Z suwakami nie było problemów. W ofensywie sterowało się za pomocą suwaczka "nastawienie" aby zniwelować luki między obrońcami, a pomocnikami (oraz pomocnikami, a napastnikami).

Teraz nie mam pojęcia jak to zrobić. Taktyka 4-4-2. Mimo, że ustawiam "znacznie wyższa linia defensywy" to i tak pojawia się luka między formacjami. Czy dobrze rozumiem, że teraz steruje się ustawieniem za pomocą opcji "zadanie" (obrona, wsparcie, atak) dla poszczególnych piłkarzy? I ewentualnie poleceniem "graj wyżej"? Czy są jeszcze jakieś inne możliwości?

 

Drugi problem to poruszanie się w obronie. Mam na myśli opcję "graj przy przeciwniku", która dobrze działała w postaci suwaka. Konkretnie chodzi mi o możliwość aby cała linia pomocy (niezależnie od tego jakie "zadanie" mają ustawione poszczególni pomocnicy) czekała na przeciwnika na np. 40 metrze, a linia obrony na 20. Dopiero gdy przeciwnik wejdzie w ten 40 metr, pomocnik będący najbliżej wychodzi do niego, a reszta utrzymuje formację aby nie było luk. Na ten moment wygląda to tak, że gdy pomocnik zostanie minięty to obrońca nie czeka na tym 20 metrze tylko od razu leci do przodu odebrać piłkę. Takie zachowanie tworzy spore luki. Trochę daje się temperować takie zachowanie opcją "mniej presingu" ale środkowym obrońcom nie można jej ustawić.

 

Sumując i skracając: w jaki sposób (jakimi poleceniami) odtworzyć działanie suwaków "nastawienie" i przede wszystkim "gra przy przeciwniku"?

Odnośnik do komentarza

Zwykłe 4-4-2

JBrLkZ1.gif

 

Pokombinowałem z poleceniami indywidualnymi i o dziwo znacznie pomogło ustawienie bocznym obrońcom "wsparcie". Wcześniej mieli "automatycznie" ale grali zbyt pasywnie.

 

Teraz kombinuje co tu zrobić ze środkowymi pomocnikami oraz z grą obronną, aby środkowi obrońcy nie lecieli do przodu na złamanie karku, tylko czekali na przeciwnika trzymając szyki.

 

Poleceń drużynowych nie ustawiam, ponieważ gram Juventusem i zawodnicy w miarę dobrze myślą sami na boisku ;)

Odnośnik do komentarza

Panowie, jest może jakiś sposób na ofensywne rzuty wolne? Sytuacja jest taka, że mam grajka, który ma współczynniki "rzuty wolne" i "rzuty rożne" na 20... o ile po rzutach rożnych często łapie asysty, o tyle jeszcze nigdy nie strzelił gola z rzutu wolnego, a miał pierdyliard okazji... powiem więcej, zawsze strzela nad bramką albo obok niej

Odnośnik do komentarza

Mam dwie kwestie taktyczne, z którymi się zmagam od jakiegoś czasu. Moje 4-4-2 Diament spisuje się całkiem dobrze, ale mam parę pozycji, które nie trybią na 100% swojego potencjału. DMC oraz ML i MR regularnie uzyskują noty nie wyższe niż 6.8, zaś skrzydłowi nierzadko są najsłabsi w zespole. Pamiętając o tym, że nie mam w składzie Beckhama ani Gerrarda, chętnie wysłucham propozycji, jak to poprawić.

Odnośnik do komentarza

Niedoważenie pozycji to jedna z bolączek FM 14. W moim 4-1-2-1-2 (DR DC DC DL DM MC MC AM SC SC) boczni obrońcy nie przekraczali 6,5 mimo że wygrywałem ligę. Teraz z kolei w 3-1-4-2 (DC DC DC DM MR MC MC ML SC SC) dwaj środkowi pomocnicy zawsze grali w okolicach dna. Być może to kwestia taktyki i obliczania not, np. jak nie było skrzydłowych to często rywale atakowali bokiem, a więc myślę że ME mógł to odebrać jako moi DR/L pozwolili na to. Tak samo w drugim przypadku miałem nastawione kontry skrzydłami i moi MC MC rzadko byli przy piłce, a jak coś to mieli od razu wywalać na bok (przez co mieli mały procent celnych podań) - stąd algorytm dawał im słabą ocenę. Może u CIebie te akurat pozycje też akurat są narażone na jakieś przykrości silnika meczowego :-k

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Noo, i moje taktyczne udręki się skończyły, kiedy odpaliłem gotowca: http://www.mypassion4footballmanager.com/2013/12/football-manager-tactics-counter-attacking-3-5-2.html

 

Szukałem, szukałem, trafiłem i pobrałem ;) Niestety nie przyjęła się od razu idealnie i musiałem ją lekko przerobić pod swoich zawodników. Przede wszystkim w tym FM-ie nie wychodziła mi gra na spalonego. Mimo szybkich obrońców, układu obrona-zabezpieczenie, prób ze ścisłym kryciem i bez - ciągle dostawałem piły za plecy. Potem powyłączałem niektóre polecenia, między innymi rajdy między obrońcami, ataki skrzydłami, itp. Potem zostało tylko eksperymentowanie z napadziorami - i tu WN sprawdza się zawsze, a drugi napadzior przy nim nijak nie chce zagrać. Przetestowałem chyba wszystkie opcje i po prostu jeden napadzior strzela, a drugi dużo mnie. Trudno, dopóki wygrywam mecze, mogą strzelać i obrońcy.

O, i jeszcze jeden punkt - ofensywne rożne na krótki słupek, ktoś silny atakuje GK, najlepszy gracz głową stoi na długim, napastnik odgrywa na krótki słupek - ok 10 bramek w sezonie tak wpada.

 

Ogólnie jak dla mnie, po paru latach w grze, ogarnięciu juniorów, zgraniu, itd - niemalże killer taksa.

Odnośnik do komentarza

Prawie wierna kopia mojej taksy z FM10 "Dominacja_EdB" :p

 

Co do tych dwóch napadziorów, to fakt. Już o tym pisałem - jeden potrafi strzelić 3 bramki w meczu, drugi ma ocenę 5 albo 6. Nie widziałem, żeby obydwaj NŚ zagrali bardzo dobre spotkanie na raz.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...