Skocz do zawartości

Biała Gwiazda


forthy

Rekomendowane odpowiedzi

FM 14

baza duża

ligi : Polska : Ekstraklasa, 1 liga.Anglia : Ekstraklasa

Zasady : możliwość sprowadzania tylko wyscoutowanych piłkarzy, zatrudnienie sztabu przez ustalanie ogłoszeń o pracę.

Cel : Zrobić z Wisły solidny europejski klub.

 

Początek.

 

Ostatnie sezony dla Wisły były delikatnie mówiąc przeciętne. Tym bardziej zirytować kibiców może fakt, iż nowo zatrudniony trener jest niedoświadczonym amatorem. Oszczędna polityka zarządu przeznacza na transfery symboliczną kwotę 50k euro, natomiast budżet płac mimo odejścia przepłacanych stranierich wykorzystany jest niemal całkowicie. Sytuacja nie jest lekka, ale obronić szkoleniowca mogą tylko wyniki...

 

Kadra zespołu.

 

Bramkarze (nazwisko/ wiek)

 

Michał Miśkiewicz (24)

Jan Kocoń (20)

Gerard Bieszczad (20)

 

Obsada bramki po odejściu Pareiki nie przedstawia się zbyt zachęcająco. Szanse wymiennie powinni dostawać Miśkiewicz i Kocoń, ale niewykluczone jest sprowadzenie jeszcze w tym okienku transferowym nowego golkipera.

 

Prawi Obrońcy

 

Paweł Stolarski (17)

Łukasz Burliga (25)

Patryk Fryc (20)

Jakub Bartosz (16)

 

Pewniakiem do gry będzie największy talent Wisły - Paweł Stolarski, o pozycję zmiennika zawalczą Fryc z Burligą. Pod okiem mieć będę grającego w zespole U18 Bartosza.

 

Środek Obrony

 

Arkadiusz Głowacki (34)

Marko Jovanovic (SRB/25)

Gordan Bunoza (BIH/25)

Michał Czekaj (21)

Osman Chavez (HON/28)

Michał Nalepa (20)

Piotr Zemlo (17)

 

Środek obrony obsadzony mam najsilniej ze wszystkich pozycji w zespole. Będę starać się sprzedać Chaveza, lub wypożyczyć młodszych graczy. Bunozę przy obecnej sytuacji kadrowej zapewne przerzucę na lewą flankę defensywy.

 

Lewa Obrona

 

Wilde-Donald Guerrier (HAI/24)

Jakub Janur (17)

 

Wielkie braki na lewej stronie załatać się będę starał nominalnym stoperem Bunozą, gdyż nie jestem pewien czy Haitańczyk poradzi sobie jako podstawowy zawodnik. Rozglądać się będę za jakimś wzmocnieniem, a ewentualnie wystawić tu mogę Patryka Fryca, bądź przesunąć do pierwszego zespołu młodego Janurę.

 

Defensywni pomocnicy

 

Alan Uryga (19)

Ostoia Stjepanovic (MKD/28)

Jakub Downar-Zapolski (17)

 

Za odbiór piłki po nieodżałowanej stracie Sobolewskiego odpowiadać będzie ktoś z duetu Uryga-Stjepanovic. Z młodszych zawodników szansę na występy ma junior Downar-Zapolski.

 

Środkowi pomocnicy

 

Łukasz Garguła (32)

Michał Chrapek (21)

Fabian Burdenski (GER/21)

Jakub Mordec (17)

Oskar Wasikowski (16)

Przemysław Lech (17)

 

Tutaj naprawdę jest ubogo. Prócz podstawowego duetu Garguła Chrapek mam w ekipie samych juniorów, gdyż Burdenski wygląda na nieporozumienie. Jeśli nie uda mi się nikogo sprowadzić to będę musiał liczyć na szybki rozwój krakowskiej młodzieży. Ewentualnie starać się uzupełniać braki bardziej defensywnym ustawieniem z Urygą i Stjepanoviciem.

 

Skrzydłowi

 

Patryk Małecki (25)

Emmanuel Sarki (NIG/25)

Kamil Kuczak (17)

Piotr Ferens (17)

 

Znów prócz podstawowych piłkarzy mam tylko juniorów. Po wypożyczeniu Szewczyka na skrzydło przestawiać mogę tylko Rafała Boguskiego. Kolejna już pozycja, na którą przydałoby się kogoś sprowadzić.

 

Atak

 

Paweł Brożek (30)

Rafał Boguski (29)

Dawid Kamiński (18)

 

Zdecydowanie stawiać będę na wracającego do kraju Pawła. Zmiennikiem powinien być Kamiński, a Bogusia raczej przerzucę do drugiej linii.

 

 

Podsumowując kadra Wisły jest bardzo wąska zwłaszcza w linii pomocy. Prócz modlitwy o zdrowie piłkarzy czeka mnie nieuniknione postawienie na młodzież, gdyż niemal niemożliwie wydaje się natychmiastowe łatanie dziur nowymi zawodnikami.

 

 

Odnośnik do komentarza

Każdy nowy FM to dla mnie przygoda z Wisłą ;)

 

Odcinek 2 - Przed sezonem.

 

Skromną siatkę scoutów uzupełnił Cleber, pozostali kandydaci nie rozpoznaliby potencjału nawet u biegającego im w swoim czasie przed nosem Lukaku, czy Lewandowskiego.

 

Podczas sparingów decydowałem się testować dwie podobne taktyki (4-5-1). W jednej wersji specjalnie ustawiony miał być za duetem środkowych pomocników defensywny zawodnik, w drugiej Garguła miał pełnić rolę podwieszonego napastnika. W meczach przedsezonowych mniej interesowały mnie wyniki, bardziej skupiałem się na przygotowaniu całego zespołu pod względem kondycyjnym, oraz wdrażaniem swojego pomysłu taktycznego na Wisłę.

 

29.06.13 towarzyski Polonia Bytom - Wisła 2-2 (Garguła, Małecki)

 

06.07.13 towarzyski Limanovia - Wisła 3-6 (Pulhac, Brożek, Garguła, Boguski, Kamińsk x2)

 

10.07.13 towarzyski Wisła - Dinamo Bukareszt 0-0

 

13.07.13 towarzyski Dalin Myślenice - Wisła 1-2 (Kamiński x2)

 

 

Do drużyny agent piłkarski polecił mi pozostającego bez klubu dwukrotnego reprezentanta Rumunii - Christiana Pulhaca. Liczący sobie dwadzieścia dziewięć wiosen lewy obrońca w sparingach pokazał się z dobrej strony i zdecydowałem się przystąpić z nim do negocjacji kontraktowych. Niestety ze względu na tragiczne finanse Wisły, musiałem poczekać na moment sprzedaży Osmana Chaveza, w związku z czym Rumun najprawdopodobniej pojawi się w klubie dopiero przed drugą kolejką Ekstraklasy. W sparingach dość przeciętnie spisywała się defensywa, natomiast bardzo zapunktował młody Kamiński, który chociaż zacznie sezon jako rezerwowy pokazał, iż może nacisnąć na Pawła Brożka w trakcie sezonu. Obyło się bez poważniejszych kontuzji, jedynie Fryc opuści pierwsze dwie-trzy kolejki sezonu. Ze względu na dużą ilość stoperów zdecydowałem się na wypożyczenie Michała Nalepy. Także młodzi Ferens i Lech zostali odesłani do niższych lig, by zbierać doświadczenie. Do sezonu Wisła przystąpi więc z dość wąską kadrą, a do pierwszego składu pukać będą juniorzy.

 

 

Transfery

 

Przybyli :

 

OL Christian Pulhac (ROM/29) (wolny transfer) - transfer w toku.

 

Odeszli :

 

OŚ Osman Chavez (HON/28) (400k euro - Morelia)

Oś Michał Nalepa (20) wypożyczenie - Miedź Legnica

OPL Piotr Ferens (17) wypożyczenie - Resovia

PŚ Przemysław Lech (17) wypożyczenie - Chojniczanka

Odnośnik do komentarza

To u mnie bardziej realistycznie - jakoby sam Bednarz negocjował ;). Aczkolwiek szkoda, szkoda. Pieniędzy w Krakowie straszliwie brakuje.

 

Odcinek 3 - Start Ekstraklasy.

 

 

19.07.2013 EKS (1/37) Wisła Kraków - Ruch Chorzów 4-2 (Garguła '2, Brożek '29 '41, Kuczak '84 - Jankowski '27, Starzyński '72)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Jovanovic, Głowacki ('65 Guerrier), Bunoza - Sarki ('84 Kuczak), Chrapek, Uryga ('65 Mordec), Garguła, Małecki - Brożek.

 

W drugiej minucie długie wybicie Miśkiewicza świetnie przedłuża głową Brożek i sytuację sam na sam na raty wykorzystuje Garguła. 1-0 i świetny początek sezonu przy Reymonta. W dwunastej minucie do prostopadłego podania doskonale wyszedł Jankowski ale zmarnował dobrą piłkę na wyrównanie. W odpowiedzi mocno sprzed pola karnego uderza Sarki, ale strzał broni bramkarz Ruchu. W dwudziestej ósmej minucie ze skrzydła świetnie wrzuca Starzyński i Jankowski trafia do pustej bramki. Natychmiastowo odpowiadają gospodarze - piękna piłka od Garguły zostaje zamieniona na bramkę przez Brożka. Tuż przed przerwą po wrzutce Stolarskiego nie trafiają kolejno Sarki i Małecki, ale trzeciego gola dla Wisły zdobywa Paweł Brożek. 10 minut po rozpoczęciu drugiej połowy groźny strzał Kwiatkowskiego na rzut rożny wybija Miśkiewicz. W 72 minucie znakomicie przełożył sobie piłkę w polu karnym Starzyński i umieścił ją koło słupka bramki Wisły. W końcówce meczu wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Kuczak wykorzystuje cudowną akcję Stolarskiego i ustala wynik meczu. 3 punkty zasłużenie zostają przy Reymonta.

 

 

27.07 EKS (2/37) Korona Kielce - Wisła Kraków 0-3 (Małecki '20 '46, Brożek '70)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Jovanovic, Głowacki, Pulhac - Sarki, Chrapek, Uryga, Garguła ('61 Mordec), Małecki ('85 Kuczak) - Brożek ('85 Kamiński)

 

Po niemrawym pierwszym kwadransie z obu stron Chrapek wypuszcza w uliczkę Stolarskiego, ten wrzuca na długi słupek gdzie formalności dopełnia Małecki. Do końca pierwszej części meczu na boisku nie działo się zbyt wiele, natomiast tuż po przerwie błąd kieleckiej defensywy bezlitośnie wykorzystał Małecki zdobywając swoją drugą bramkę. Groźnie uderza Lenartowski, ale w odpowiedzi stuprocentową sytuację marnuje Sarki, a chwilę później podobnie pudłuje Brożek. Na 20 minut przed końcem meczu Brożek znów przegrywa pojedynek z bramkarzem gospodarzy. Do trzech razy sztuka - kolejna wrzutka Stolarskiego "na nos" i tym razem Paweł już nie zawodzi. Do końca spotkania Wisła spokojnie kontroluje grę i z łatwością zgarnia 3 punkty.

 

05.08.13 EKS(3/37) Wisła Kraków - Piast Gliwice 3-1 (Jovanovic '19, Małecki '29, OG Szmatuła '71 - Zbozień '13k)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Jovanović, Głowacki ('67 Bunoza), Pulhac - Sarki ('67 Kuczak), Uryga, Chrapek ('84 Mordec), Garguła, Małecki - Brożek

 

W 13 minucie bardzo kontrowersyjny rzut karny po starciu Stolarskiego z Podgórskim podyktował dla gości arbiter. Bez problemów wykorzystał go Zbozień, ale zamiast podłamać się takim początkiem meczu, Wislacy rzucili się do ataku. Po kilku minutach na raty wrzutkę z wolnego Garguły wykorzystał Jovanovic doprowadzając do wyrównania. Niedługi czas zajęło także gospodarzom wyjście na prowadzenie. Cudowny rajd przeprowadził Sarki i po minięciu trójki rywali dokładnie dośrodkował na nogę Patryka Małeckiego, który skierował piłkę do siatki. Przed przerwą wytrzymałość poprzeczki sprawdził jeszcze Jovanovic, ale wynik nie uległ zmianie. Po przerwie tempo meczu wyraźnie spadło i właściwie do fatalnej interwencji Szmatuły po strzale Urygi z wydarzeń boiskowych można odnotować jedynie kontuzję Arka Głowackiego. Trzecia bramka ustaliła wynik meczu, po którym Wisła wciąż ma komplet punktów w tabeli.

 

Bardzo udany początek sezonu zanotowała Biała Gwiazda. Ze względu na znikome doświadczenie bronią mnie jedynie wyniki, a sam start przecież mógł się skończyć tragicznie. W bardzo dobrej dyspozycji znajduje się tercet ofensywny Małecki-Garguła-Brożek, a także nieustannie stwarzający zagrożenie na prawej flance Stolarski. Kontuzja Głowackiego wykluczy go z gry na trzy tygodnie. W klubie wielkim problemem są finanse, gdyż przy wielkiej ilości wygasających kontraktów kluczowych piłkarzy, brak pieniędzy by przedłużyć z nimi umowy. Dotychczas parafkę pod umową z klubem stawiają jedynie młodsi zawodnicy, a z problemem potencjalnego odejścia kluczowych zawodników będę musiał się zmierzyć w ciągu najbliższych tygodni.

Odnośnik do komentarza

Odcinek 4 - Sierpień 2013.

10.08.13 EKS 4/37 Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 0-1 (Pulhac '75)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski ('82 Kuczak), Jovanovic, Bunoza, Pulhac - Chrapek, Uryga - Sarki ('66 Fryc), Garguła, Małecki - Brożek ('66 Kamiński)

 

Statystyki :

Strzały(celne) : 6(1) - 15(8)

100% sytuacje : 1-0

Posiadanie piłki (%) : 52-48

Faule/żółte kartki 12/0 - 15/0

Frekwencja : 5,3k

MoM : Bunoza 8.2

 

Pod nieobecność kontuzjowanego Głowackiego wolałem skupić się na przygotowaniu defensywnym. Przez całe spotkanie Wisła miała lekką przewagę, którą po wrzutce rezerwowego Fryca udokumentował strzałem głową Pulhac. 4 spotkanie i 4 zwycięstwo w lidze skutkuje wysforowaniem się na czoło stawki w lidze.

 

 

17.08.13 EKS 5/37 Wisła Kraków - Śląsk Wrocław 1-0 (Małecki '4)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Jovanovic, Bunoza, Pulhac - Chrapek, Uryga - Sarki ('77 Kuczak), Garguła ('46 Stjepanovic), Małecki - Brożek ('77 Kamiński)

 

Statystyki :

Strzały(celne) : 18(5) - 5(2)

100% sytuacje : 0-0

Posiadanie piłki (%) : 50-50

Faule/żółte kartki 16/1 - 8/1

Frekwencja : 15,1k

MoM : Małecki 8.3

 

Szybko strzelona bramka niejako ustawiła mecz. Świetne zawody rozgrywał Łukasz Garguła - tym bardziej martwi informacja o jego absencji przez najbliższe tygodnie. Grający w europejskich pucharach Wrocławianie nie byli w stanie poważniej zagrozić bramce Miśkiewicza. Seria zwycięstw ku mojej uciesze trwa.

24.08.13 EKS 6/37 Zawisza - Wisła 1-3 (Wójcicki '22 - Boguski '48 '86, Brożek '62)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Jovanovic, Bunoza, Pulhac - Uryga, Stjepanovic ('46 Boguski) - Sarki ('82 Fryc), Chrapek, Małecki - Brożek ('82 Kamiński)

 

Statystyki :

Strzały(celne) : 15(5) - 20(12)

100% sytuacje : 1-3

Posiadanie piłki (%) : 53-47

Faule/żółte kartki 5/0 - 16/0

Frekwencja : 6,4k

MoM : Boguski 9.2

 

Pod nieobecność Garguły w pierwszej połowie gra Białej Gwiazdy wyglądała przeciętnie. Po przerwie grający po raz pierwszy w tym sezonie Rafał Boguski rozegrał najlepszy mecz w barwach Wisły od niepamiętnych czasów. Dwa gole i asysta, znakomita współpraca z kolegami z drużyny - Boguś nieoczekiwanie niemal w pojedynkę rozbił beniaminka. Po takim występie może spodziewać się gry w pierwszym składzie w kolejnych spotkaniach. Zwłaszcza, iż do grupy kontuzjowanych niestety dołączył Sarki.

 

 

EKS 7/37 Wisła Kraków - Zagłębie Lubin 1-1 (Boguski '30 - OG Pulhac '40)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Jovanovic, Bunoza, Pulhac - Chrapek, Uryga - Kuczak ('56 Fryc), Boguski, Małecki ('78 Stjepanovic) - Brożek ('78 Kamiński)

 

Statystyki :

Strzały(celne) : 18(8) - 21(11)

100% sytuacje : 1-4

Posiadanie piłki (%) : 45-55

Faule/żółte kartki 15/0 - 7/0

Frekwencja : 15,6k

MoM : Miśkiewicz 7.7

 

Pierwszy raz straciliśmy w lidze punkty. Po tym spotkaniu jednak właściwie z wyniku mogę być zadowolony. O ile w pierwszej połowie rysowała się nawet lekka przewaga gospodarzy, o tyle w drugiej części mecz zaczęliśmy grać fatalnie. Zagłębie zdecydowanie przycisnęło i tylko świetnej grze Miśkiewicza zawdzięczamy jeden punkt. Być może wpływ na postawę defensywy ma fakt, iż blisko odejścia z klubu jest jeden jej liderów Marko Jovanović. Niemniej cieszę się z przerwy reprezentacyjnej, gdyż do zdrowia wracać będą nieobecni piłkarze.

 

 

 

 

HOT OR NOT

 

HOT :

 

1. Rafał Boguski - W wielkim stylu zapełnił lukę po Łukaszu Gargule. 2 spotkania - 3 gole i asysta. Rewelacyjna forma - oby utrzymał ją, podczas dwutygodniowej przerwy w rozgrywkach.!

2. Lider w tabeli - Patrząc na potencjał kadrowy głównych rywali to wielki sukces naszego zespołu - oby tak dalej.

3. Michał Miśkiewicz - Swymi znakomitymi interwencjami uratował dla nas punkt w meczu z Lubinem. Również w pozostałych pojedynkach spisywał się pewnie i nieoczekiwanie wyrasta na pewny punkt drużyny.

 

NOT :

1. Wąska kadra - Utrata jednego czy dwóch zawodników to dla Wisły wielka strata. Chociaż braki w składzie ambitnie starają się łatać juniorzy, to czasem po prostu na chwilę obecną brak im jakości,

2. Sytuacja finansowa - Tutaj jest bardzo źle. W przyszłym sezonie kończą się kontrakty wielu kluczowym zawodnikom, a nie bardzo mam jak przedłużać umowy ze względu na brak funduszy. Być może ta sytuacja zmieni się w najbliższym czasie, ale bynajmniej nie ze względu na hojność włodarzy klubu.

Odnośnik do komentarza

Odcinek 5 - Wrzesień 2013

 

 

 

Pieniędzy w klubie delikatnie mówiąc brakowało. W czerwcu kontrakty kończyć się miały aż 7 ważnym zawodnikom (Miśkiewicz, Bunoza, Głowacki, Jovanovic, Garguła, Małecki, Brożek), więc po długim namyśle zdecydowałem się na sprzedaż za 500k euro podstawowego stopera Jovanovicia. Uzyskane pieniądze pozwoliły mi na przedłużenie umów z pozostałymi zawodnikami, chociaż z Serbem rozstawałem się z bólem serca. Przed meczem z Podbeskidziem wciąż nie w pełni sił byli Sarki i Czekaj, w dodatku podczas występów w młodzieżówce urazu nabawił się Alan Uryga.

 

 

13.09.13 EKS 8/37 Wisła Kraków - Podbeskidzie 4-3 (Chrapek '9, Boguski '10, '12, Garguła '48 - Konieczny '5, Chmiel '29, Wodecki '56)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Bunoza, Głowacki, Pulhac ('56 Guerrier) - Mordec, Chrapek - Boguski, Garguła ('56 Kuczak), Małecki ('78 Stjepanovic) - Brożek

 

Statystyki :

Strzały (cene) : 18(8) - 12(9)

100% sytuacje : 0-1

Posiadanie piłki (%) : 53-47

Faule/ żółte kartki : 11(1) - 14(1)

Frekwencja : 14,8k

MoM : Boguski 9.0

Wesoła strzelanina przy Reymonta. Niespodziewanie prowadzenie objęło Podbeskidzie, ale Wisła odpowiedziała zabójczymi 4 minutami, w których trzykrotnie zdobywała bramki. Po raz kolejny bohaterem gospodarzy okazał się być Boguski. Jednakże goście jeszcze przed przerwą zdobyli kontaktową bramkę, co zwiastowało emocje w drugiej połowie. Gdy czwartą dla gospodarzy bramkę zdobył Garguła, wydawało się iż jest po meczu, ale kolejny katastrofalny błąd popełnił Pulhac, który chwilę później został zdjęty z boiska. Zmiana pomogła, do końca spotkania rywale nie zagrozili Miśkiewiczowi i komplet punktów, po sporych nerwach został wywalczony. Zwycięstwo kolejnym urazem okupił Garguła.

 

 

18.09.13 PP 1/16 Arka Gdynia - Wisła Kraków 0-3 (Małecki '20k, Kamiński '29, Wasikowski '54)

 

Wisła : Miśkiewicz - Fryc, Bunoza ('75 Czekaj), Zemlo, Guerrier - Mordec ('75 Downar-Zapolski), Stjepanovic - Kuczak, Boguski ('46 Wasikowski), Małecki - Kamiński

 

Statystyki :

Strzały (cene) : 12(5) - 23(12)

100% sytuacje : 3-4

Posiadanie piłki (%) : 47-53

Faule/ żółte kartki : 9(0) - 12(0)

Frekwencja : 7,8k

MoM : Bunoza 8.6

 

Mając na uwadze przyszły maraton trudnych spotkań w lidze dałem szansę gry kilku juniorom. Spisali się bez zarzutu i między innymi dzięki nim awansowaliśmy do kolejnej fazy pucharu Polski. Pierwszoligowiec dopiero po stracie trzeciej bramki rzucił się do ataków, ale nie zdołał zdobyć choćby honorowego trafienia. Co ważne przed derbami z Cracovią udało się nie stracić żadnego zawodnika, co przy obecnym stanie kadry byłoby katastrofą.

 

 

21.09.13 EKS 9/37 Cracovia - Wisła 3-3 (Dabrowski '9, Ntibazonkiza '37, Nowak '44 - Brożek '1, Małecki '34, Bunoza '68)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Głowacki, Bunoza, Pulhac ('68 Czekaj) - Chrapek, Stjepanovic ('48 Wasikowski) - Sarki ('60 Kuczak), Boguski, Małecki - Brożek

 

Statystyki :

Strzały (cene) : 9(7) - 16(8)

100% sytuacje : 0-2

Posiadanie piłki (%) : 54-46

Faule/ żółte kartki : 8(1) - 19(4)

Frekwencja : 14,6k

MoM : Dąbrowski 8.1

 

Derby rozpoczęły się fantastycznie dla Wisły, ale katastrofalne błędy w defensywie spowodowały, iż na przerwę schodziliśmy przegrywając. Zawodził zwłaszcza lewy obrońca Pulhac. W drugiej połowie rzuciliśmy się do odrobienia strat, ale pierwsze zmiany powodowane były kontuzjami. Dopiero rzut rożny przyniósł nam wyrównanie. Ostatnim wprowadzonym piłkarzem był defensor, gdyż bałem się kolejnej pomyłki Rumuna, która mogłaby nam odebrać choćby punkt. Patrząc na przebieg spotkania remis można uznać za sprawiedliwy, chociaż kibice oczekiwali zwycięstwa. Bolą kolejne urazy - Sarki podobnie jak wcześniej Garguła w pierwszym meczu po powrocie znów doznał kontuzji, o własnych siłach z boiska nie potrafił zejść także Stjepanovic.

 

 

25.09.13 EKS 10/37 Lech Poznań - Wisła Kraków 1-1 (Haamalainen '51 - Kuczak '43)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Bunoza ('62 Guerrier) - Chrapek, Mordec ('76 Wasikowski) - Kuczak ('62 Fryc), Boguski, Małecki - Brożek

 

Statystyki :

Strzały (cene) : 20(10) - 14(5)

100% sytuacje : 5-1

Posiadanie piłki (%) : 58-42

Faule/ żółte kartki : 5(1) - 22(5)

Frekwencja : 27,7k

 

MoM : Haamalainen 7.6

Po słabej w wykonaniu Lecha pierwszej połowie najwyraźniej Rumak wstrząsnął dziesiątką swych zawodników. Tak to nie jest pomyłka. Po przerwie Lech zdominował zawody i gdyby nie tragiczna skuteczność Teodorczyka, który zmarnował kilka setek, to mogło skończyć się pogromem. Zdecydowanie najgorsza połowa w naszym wykonaniu w tym sezonie. Przebiliśmy nawet mecz z Zagłębiem, a Poznaniacy mogą sobie pluć w brodę, iż nie wykorzystali naszej słabości. Cenny, chociaż niezasłużony punkt. Do meczu z Legią przystąpimy bez kontuzjowanych Sarkiego i Garguły, za kartki pauzować będzie Stolarski, a nie w pełni sił są Uryga i Stjepanović.

 

 

28.09.13 EKS 11/37 Wisła Kraków - Legia Warszawa 3-3 (Brożek '15 '17, Mordec '88 - Radovic '41 '64, Dossa '67)

 

Wisła : Miśkiewicz - Fryc ('52 Czekaj), Głowacki, Bunoza, Pulhac - Chrapek, Uryga ('65 Mordec) - Kuczak ('46 Stjepanovic), Boguski, Małecki - Brożek

 

Statystyki :

Strzały (cene) : 13(7) - 18(10)

100% sytuacje : 1-1

Posiadanie piłki (%) : 44-56

Faule/ żółte kartki : 12(1) - 6(1)

Frekwencja : 19k

MoM : Radovic 9.2

 

Mimo poważnych osłabień mecz z mistrzami Polski rozpoczęliśmy bez kompleksów. Najlepsze lata przypomniał sobie mający patent na Legię Brożek i prowadziliśmy już 2-0. Pod koniec pierwszej połowy do głosu doszła Legia, czego efektem była kontaktowa bramka Radovicia. Po przerwie Serb bezlitośnie wkręcał w ziemię zarówno Fryca, jak i Michała Czekaja, którym zamierzałem go powstrzymać. Legioniści nie tylko wyrównali, ale i wyszli na prowadzenie, w związku z czym gospodarze rzucili się do ataku. Gdy wydawało się, iż odniosę pierwszą porażkę u sterów Wisły przepiękną bombą z dystansu popisał się młodziutki Mordec i uratowaliśmy remis w meczu na szczycie.

 

 

 

HOT OR NOT

 

HOT :

1. Wciąż bez porażki. Po 11 kolejkach Wisła jest jedynym niepokonanym zespołem w lidze i dzięki temu zasiada na fotelu lidera Ekstraklasy. Można uznać to za duże zaskoczenie patrząc jak przed sezonem patrzono na odmłodzoną Białą Gwiazdę.

2. Młodzi strzelają. Nie licząc dobrego występu kilku juniorów z Arką w pucharze bardzo ważną bramkę zdobył z Lechem Kuczak, a wreszcie Mordec zaskarbił sobie sympatię kibiców ratując remis z Legią.

 

NOT :

1. Defensywa. Po odejściu Jovanovicia tracimy wiele goli. Od najbliższych treningów zdecydowanie skupię się na tym aspekcie, gdyż aż trzykrotnie w tym miesiącu daliśmy sobie wbić po 3 bramki.

2. Christian Pulhac - straszliwy spadek formy. O ile cała formacja obronna spisuje się przeciętne, o tyle Rumun zasłużył na specjalną naganę. Gdyby nie gigantyczne problemy z skompletowaniem składu zesłałbym go do drużyny rezerw.

Odnośnik do komentarza

Odcinek 6 - Październik 2013

 

 

Po ostatnich wynikach zdecydowałem przed meczem z Jagiellonią skupić się wyłącznie na defensywie. Do kadry wrócili pauzujący wcześniej za kartki Stolarski (co po popisach Fryca na prawej flance sprawiło mi ulgę) oraz Garguła. Wciąż grać nie może Nigeryjczyk Sarki. Liczyłem na passę przełamania trzech spotkań bez zwycięstwa w Ekstraklasie

 

 

04.10.13 EKS 12/37 Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 0-3 (Boguski '10, Brożek '44, Głowacki '52)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski ('82 Czekaj), Głowacki, Bunoza, Pulhac - Chrapek, Uryga - Boguski, Garguła ('64 Mordec), Malecki - Brożek ('64 Kamiński)

 

Statystyki :

Strzały (celne) : 6(3) - 18(11)

100% sytuacje : 0-5

Posiadanie piłki (%) : 55-45

Faule/ żółte kartki : 12(2) - 15(3)

Frekwencja : 5,7k

MoM : Bunoza 8.7

 

Na wyjeździe z Jagiellonią rozegraliśmy bodajże najlepszy mecz w tym sezonie. Mimo niższego posiadania piłki zdominowaliśmy gospodarzy, raz po raz atakując bramkę Jagiellonii. Po drugiej stronie boiska świetnie radził sobie duet Głowacki-Bunoza, a wystarczyło wykorzystać ledwie część stwarzanych sytuacji podbramkowych by odnieść przekonujące zwycięstwo.

 

 

20.10.13 EKS 13/37 Lechia Gdańsk - Wisła Kraków 2-0 (Grzelczak '16, Ruszkul '85)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Głowacki, Bunoza, Pulhac ('67 Czekaj) - Chrapek, Uryga - Sarki ('67 Bogusk)i, Garguła ('78 Kuczak), Malecki - Brożek

 

Statystyki :

Strzały (celne) : 13(7) - 16(8)

100% sytuacje : 2-0

Posiadanie piłki (%) : 46-54

Faule/ żółte kartki : 8(1) - 14(2)

Frekwencja : 13k

MoM : Bieniuk 8.2

 

 

Przerwa reprezentacyjna wyraźnie zaszkodziła moim piłkarzom. Kolejny błąd popełnił Pulhac, który będzie miał problemy by występować w moim zespole. Jego pomyłki kosztują zbyt wiele. Sam mecz nie był w naszym wykonaniu najgorszy, ale brakowało skutecznego wykończenia akcji. Pierwsza porażka w sezonie, niewielka pociecha, że pobili nas zaprzyjaźnieni Gdańszczanie.

 

 

25.10.13 EKS 14/37 Wisła - Widzew Łódź 4-2 (Garguła '11, Brożek '19, Sarki '59, Kuczak '86 - E.Visnakovs '69, Mroziński 90+3)

 

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Bunoza ('57 Stjepanović), Guerrier - Chrapek, Uryga - Sarki ('78 Kuczak), Garguła, Małecki - Brożek ('78 Kamiński)

 

Statystyki :

Strzały (celne) : 18(11) - 9(6)

100% sytuacje : 3-2

Posiadanie piłki (%) : 53-47

Faule/ żółte kartki : 14(1) - 12(1)

Frekwencja : 14,8k

MoM : Visnakovs 8.2

 

 

Piłkarze wzięli sobie najwyraźniej do serca ostrą przemowę po spotkaniu w Gdańsku i bez większych problemów pokonali tułający się po dolnych rejonach tabeli Widzew. Prostopadłe piłki całkowicie rozbijały łódzką defensywę i tylko brak koncentracji w końcówce zaniżył rozmiary naszego zwycięstwa. Rywale regularnie gubią punkty, a nasza przewaga w lidze nieoczekiwanie się powiększa. W międzyczasie połamał się na dłużej Pulhasc, ale patrząc na jego ostatnią formę to żadne osłabienie dla Wisły.

 

 

 

29.10.13 PP 1/8 Podbeskidzie - Wisła 0-3 (Boguski '16, Kamiński '59, Stjepanovic '86)

 

Wisła : Miśkiewicz - Burliga, Czekaj ('60 Fryc), Głowacki, Guerrier - Mordec, Stjepanovic - Kuczak, Boguski ('60 Downar-Zapolski), Małecki, Kamiński

 

Statystyki :

Strzały (celne) : 13(8) - 17(9)

100% sytuacje : 0-2

Posiadanie piłki (%) : 48-52

Faule/ żółte kartki : 10(0) - 8(0)

Frekwencja : 2,8k

MoM : Stjepanović 8.3

 

 

Podczas pucharowego meczu tradycyjnie odpoczywało kilku podstawowych piłkarzy, ale zmiennicy stanęli na wysokości zadania. Gładkie zwycięstwo w Bielsku zapewnia nam awans do ćwierćfinału Pucharu Polski. Wynik w tym spotkaniu lepszy niż gra, ale patrząc na personalne zestawienie naszej ekipy uznaję wyeliminowanie Podbeskidzia za spory sukces.

 

 

HOT OR NOT

 

HOT:

 

1. Rafał Boguski - w formacjach ofensywnych wyróżniało się kilku zawodników, ale najbardziej pozytywnie zaskakuje forma Rafała, którego miałem zamiar przed sezonem na trwale odesłać do rezerw.

2. Sytuacja w tabeli. - Nasze wyniki są dobre, ale regularne gubienie punktów przez goniący nas peleton znacznie ułatwia sprawę i w klubie coraz częściej słychać nieśmiałe wypowiedzi o możliwym czternastym tytule.

 

NOT:

 

1. Pierwsza porażka -to zawsze boli. Niemniej piłkarze zacisnęli zęby i w kolejnych spotkaniach zaczęli grać zdecydowanie lepiej.

2. Christian Pulhac - ze względu na tragiczną formę i fakt, że do końca rundy nie zagra z powodu kontuzji wyrasta na kandydata do najgorszego transferu sezonu w Ekstraklasie (mimo iż nie kosztował ani grosza).

Odnośnik do komentarza

Odcinek 7 - Końcówka rundy jesiennej 2013

 

 

02.11.13 EKS 15/37 Wisła - Górnik Zabrze 3-1 (Garguła '7, Głowacki '16, Małecki '47 - Madej '77)

 

Strzały/ Celne/ 100% sytuacje : 24/11/2 - 13/7/2

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Głowacki ('80 Guerrier), Czekaj, Bunoza - Uryga, Chrapek - Sarki ('59 Boguski), Garguła, Małecki - Brożek ('59 Kamiński)

 

 

06.11.13 EKS 16/37 Ruch Chorzów - Wisła 1-2 (Jankowski '82 - Głowacki '40, Stolarski '90)

 

Strzały/ Celne/ 100% sytuacje : 11/5/1 - 18/6/3

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Chrapek, Uryga ('79 Mordec) - Sarki ('59 Kuczak), Garguła ('59 Boguski), Małecki - Brożek

 

 

09.11.13 EKS 17/37 Wisła - Korona Kielce 1-0 (Garguła '8) '20 Kiełb (KOR) - niewykorzystany karny.

 

Strzały/ Celne/ 100% sytuacje : 16/6/1 - 15/6/2

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Chrapek ('59 Boguski), Uryga - Sarki, Garguła ('87 Mordec), Małecki - Brożek ('59 Kamiński)

 

 

22.11.13 EKS 18/37 Piast Gliwice - Wisła 0-1 (Sarki '70)

 

Strzały/ Celne/ 100% sytuacje : 12/8/0 - 15/7/3

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Guerrier - Chrapek, Mordec ('69 Stjepanovic) - Sarki, Garguła ('69 Boguski), Małecki - Brożek ('69 Kamiński)

 

 

30.11.13 EKS 19/37 Wisła - Pogoń Szczecin 3-2 (Czekaj '6, Brożek '33 '70 - Robak '21, Gawecki '54)

 

Strzały/ Celne/ 100% sytuacje : 25/11/6 - 9/7/0

Wisła : Miśkiewicz - Burliga, Czekaj, Głowacki, Guerrier - Chrapek, Uryga - Sarki ('67 Kuczak), Garguła, Małecki ('67 Boguski) - Brożek

 

 

04.12.13 EKS 20/37 Śląsk Wrocław - Wisła 2-2 (Patejuk '24, Paixao '72 - Garguła '47, Stolarski '87)

 

Strzały/ Celne/ 100% sytuacje : 9/6/1 -12/5/1

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Guerrier - Chrapek ('81 Mordec), Uryga - Sarki ('64 Fryc), Garguła, Małecki - Brożek ('81 Kamiński)

 

 

14.12.13 EKS 21/37 Wisła - Zawisza Bydgoszcz 3-2 (Sarki '14 '86, Kamiński '88 - Vasconcelos '84, Lipiński '90)

 

Strzały/ Celne/ 100% sytuacje : 23/13/2 - 9/4/1

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Guerrier - Chrapek, Uryga - Sarki, Garguła ('69 Boguski), Małecki ('84 Kuczak) - Brożek ('69 Kamiński)

 

 

 

W ostatnich spotkaniach rundy jesiennej regularnie punktowaliśmy rywali. Często minimalne zwycięstwa nie odzwierciedlały naszej gigantycznej przewagi na boisku. Co cieszy, zawsze graliśmy do ostatniej minuty, a zwycięstwo z Ruchem i remis z Śląskiem zapewniał nam nieoczekiwanie prawy obrońca Stolarski. Po kontuzji Bunozy, z konieczności na lewej flance defensywy występował Guerrier i jego braki taktyczne dały nam się kilkukrotnie odczuć. Odmienił się wpływ skrzydłowych na grę mojego zespołu - Małecki zanotował poważną obniżkę formy, natomiast Sarki w końcu zaczął błyszczeć na prawej stronie boiska. Niezmiennie solidnie grał duet stoperów, mając za plecami pewnego Miśkiewicza. W przednich formacjach raz po raz błyszczał ktoś z tercetu Brożek-Garguła-Boguski. Po rundzie jesiennej jesteśmy zdecydowanymi liderami, ale musimy uważać na rywali ze względu na dzielenie punktów po 30 kolejkach. Z pewnością w zimie zainteresuję się tym by wzmocnić drużynę, gdyż w przyszłym sezonie wolałbym mieć pod swoją batutą bardziej wyrównaną kadrę i wprowadzać juniorów ze względu na ich poziom, a nie konieczność.

Odnośnik do komentarza

Postaram się ;).

 

 

Odcinek 8 - jesień 2013 : podsumowanie.

 

Ligowa tabela :

 

 

14dmrtc.jpg

 

 

Najważniejsze transfery (Lato 2013)

 

1. Wyjazdy z kraju :

 

J.Arak Legia -> Sevilla 1,4mln e

K.Wlodyka Ruch -> Villareal 1mln e

A.Danch Górnik -> Kubań 675k e

M.Cichocki Legia -> Czormomorec 550k e

M.Jovanovic Wisła -> Tieriek 500k e

O.Chavez Wisła -> Morelia 400k e

R.Jurado Piast -> Rostow 250k e

M.Suler Legia -> Rostow 240k e

 

2. Między polskimi klubami :

 

Wójcicki Zawisza -> Jagiellonia 105k

Cicman Piast -> Jagiellonia 37k

Antkowiak Jarota -> Lech 57k

Magiera Górnik -> Pogoń 86k

 

3. Z zagranicy/ WT

 

M.Makuszewski Tieriek -> Legia 10k wyp.

Choto WT -> Cracovia

Baruchyan WT -> Lechia

Przybylko Koln -> Śląsk wyp.

Pulhac WT -> Wisła WT

Pi.Brożek WT -> Zawisza

D.Kramar WT -> Lubin

 

 

Polskie kluby w pucharach :

 

1. Legia

eLM : 2r Daugava 4-1, 3-0 3r Molde 1-0, 1-1 4r Pilzno 1-1, 0-3

PE : faza grupowa 4 miejsce (Fiorentina, Salzburg, Swansea) 3pkt

 

2. Lech

PE : 2r Metalurg 4-0, 2-0 3r Marienham 1-0, 1-2 4r Slovan 1-0, 2-0

faza grupowa 4 miejsce (Valencia, Anżi, Ludograc) 4pkt

 

3. Śląsk

PE : 2r Mika 3-0, 3-0 3r Aalborg 2-1, 1-1 4r PSV 0-3, 2-0

 

4. Piast

PE : 2r Videoton 1-0, 1-3

 

Kadra

Słaba końcówka eliminacji zaowocowała 3 miejscem w grupie (za Anglią i Ukrainą). W międzyczasie Lewandowski przeniósł się do Barcelony, a Piszczek Leverkusen.

Odnośnik do komentarza

Odcinek 9 - zima 2014

 

Poza intensywnymi treningami podczas dwóch miesięcy przerwy wiele działo się na płaszczyźnie transferów. Dysponując niskim budżetem wszystkimi siłami uderzyłem pod koniec grudnia, gdy można było zacząć negocjacje transferowe z zawodnikami, którym za pół roku wygasa kontrakt. Łącznie podpisałem umowy z czterema piłkarzami. Korzystając z opcji kup teraz, za jedyne 7 tysięcy euro sprowadziłem bardzo utalentowanego bramkarza Mateusza Kuchtę z Górnika. Jeszcze bardziej cieszy fakt, iż w czerwcu do klubu przybędzie reprezentant Polski, a także dwóch graczy młodzieżówek, z których jeden powinien z marszu wskoczyć do podstawowego składu. Znacznie więcej dokazywały inne polskie kluby - Lech za dwa miliony euro opchnął za granicę duet Teodorczyk-Lovrencsics, dziury w składzie łatając wypożyczonymi Delevem i Kupiszem. Jagiellonia sprzedała za 425k euro Quintanę, a Legia wyrwała za ponad pół miliona euro z Piasta Podgórskiego. Zagraniczne zespoły miały sporą chętkę na Sarkiego, jednakże nie były skłonne wyłożyć dużych pieniędzy. Doszło w związku z tym między mną a Nigeryjczykiem do scysji. Raczej za pół roku pożegna się z Wisłą, a powinienem częściej stawiać na młodego Kuczaka. Po fizycznych treningach i sparingach wróciła wreszcie Ekstraklasa.

 

 

16.02.13 EKS 22/37 Zagłębie Lubin (7) - Wisła (1) 2-2 (Przybecki '25 Papadopoulos '62 - Garguła '78 Małecki '86)

 

Strzały/celne/100% : 17/5/1 - 24/9/1

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Głowacki, Bunoza, Guerrier - Chrapek, Uryga - Sarki ('63 Burliga), Garguła, Małecki - Brożek ('63 Kamiński)

 

 

23.02.13 EKS 23/37 Wisła (1) - Cracovia Kraków (16) 2-0 (Brożek '64 Małecki '90) '10 n.kar Danielewicz, '56 n.kar Straus

 

Strzały/celne/100% : 18/9/4 - 9/5/3

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Chrapek, Uryga ('65 Mordec) - Sarki ('65 Kuczak). Garguła, Małecki - Brożek ('89 Kamiński)

 

 

28.02.13 EKS 24/37 Wisła (1) - Lech Poznań (3) 2-0 (Brożek '11 Kuczak '77)

 

Strzały/celne/100% : 17/10/3 - 16/12/2

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Bunoza, Guerrier - Chrapek ('71 Mordec), Uryga - Sarki, Garguła, Małecki ('71 Kuczak) - Brożek ('71 Kamiński)

 

 

W Lubinie wróciliśmy z dalekiej podróży, mimo wyrównanego spotkania jeszcze na kwadrans przed końcem mieliśmy dwie bramki straty, ale ambitnie walcząc do końca wyrwaliśmy cenny punkt. W derbach nasza wygrana powinna ucieszyć sędziego - w innym przypadku mogło dojść do linczu. Dwa niesłusznie podyktowane karne dla gości, nieodgwizdany dla nas, a także nieuznana prawidłowa bramka. Piłkarski poker... , ale piłkarze Cracovii mimo tej pomocy nie zdołali zdobyć przy Reymonta choćby punktu. Spotkanie z Lechem rozgrywało się w bardzo szybkim tempie i cieszy kolejne zwycięstwo. Po raz drugi w tym sezonie Poznaniaków ukąsił Kuczak. W tabeli utrzymujemy bezpieczną przewagę nad pozostałymi zespołami.

Odnośnik do komentarza

Oczywiście machnąłem się w poprzednim poście z datami - powinno być 2014.

 

Odcinek 10 - marzec 2014

 

 

05.03.14 PP ćwierćfinał 1m. Jagiellonia Białystok - Wisła 1-2 (Cicman '54 - Kuczak '56, Kamiński '89)

 

Strzały/celne/100% : 13/6/2 - 11/5/1

Wisła : Kuchta - Stolarski ('46 Fryc), Czekaj ('70 Burdenski), Piwowarczyk, Guerrier - Mordec, Stjepanovic - Kuczak, Chrapek, Małecki ('70 Pulka) - Kamiński

 

 

09.03.14 EKS 25/37 Podbeskidzie Bielsko-Biała (12) - Wisła (1) 0-2 (Brożek '22, Boguski '71)

 

Strzały/celne/100% : 12/6/4 - 17/9/3

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Uryga, Garguła ('46 Mordec) - Sarki, Boguski ('79 Kuczak), Małecki - Brożek ('79 Kamiński)

 

 

14.03.14 EKS 26/37 Legia Warszawa (2) - Wisła (1) 3-0 (Żyro '28, Pinto '45 Dvalishvili '53)

 

Strzały/celne/100% : 12/9/2 - 14/7/0

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Chrapek ('14 Boguski/ '50 Mordec), Uryga - Sarki, Garguła, Małecki ('63 Kuczak) - Brożek

 

 

19.03.14 PP 1/4 rew. Wisła - Jagiellonia Białystok 0-1 (Cicman '74)

 

Strzały/celne/100% : 17/4/2 - 16/10/3

Wisła : Kuchta - Fryc, Czekaj ('68 Uryga), Bunoza, Guerrier - Mordec ('68 Burdenski), Stjepanovic - Stolarski ('68 Sarki), Kuczak, Małecki - Kamiński

 

 

22.03.14 EKS 27/37 Wisła (1) - Jagiellonia Białystok (9) 2-1 (Brożek '31, Głowacki '70 - Balaj '62) '66 Bunoza cz.k.

 

Strzały/celne/100% : 18/9/2 - 7/2/0

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Mordec ('61 Kuczak), Uryga - Sarki ('66 Guerrier), Gargula, Boguski ('46 Malecki) - Brożek

 

 

30.03.14 EKS 28/37 Widzew (16) - Wisła (1) 2-1 (Bruno '28, Kaczmarek '59 - Małecki '45)

 

Strzały/celne/100% : 13/10/3 - 19/9/3

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Guerrier - Chrapek, Uryga - Sarki ('48 Fryc), Garguła ('63 Kuczak), Małecki - Brożek ('63 Kamiński)

 

 

Jak dotychczas najgorszy miesiąc w mojej trenerskiej karierze. Ustawiczne zmaganie się z drobnymi urazami kilku podstawowych graczy nie tłumaczy słabych wyników i słabej gry. Awans do półfinału pucharu Polski uratował nam młody Kuchta, gdyż pozostali rezerwowi spisywali się poniżej oczekiwań. O ile porażkę z Legią można było wkalkulować, o tyle wynik 0-3 nie przystoi krakowskiej Wiśle. Również w wygranych spotkaniach ligowych z Jagiellonią i Podbeskidziem nie mieliśmy przewagi, której można by oczekiwać patrząc na tabelę. Zwieńczeniem słabego marca była porażka z ostatnim w tabeli Widzewem - po tym spotkaniu piłkarze usłyszeli ode mnie kilka naprawdę mocnych słów. Oby zmotywowało ich to do lepszej gry w przyszłych tygodniach.

Odnośnik do komentarza

Odcinek 11 - Kwiecień 2014

 

 

05.04.14 EKS 29/37 Górnik Zabrze (6) - Wisła (1) 0-5 (OG Luczak '15, Brożek '37, Głowacki '49, Kaminski '67, Boguski '69) '28 Brożek n.kar.

 

Strzały/celne/100% : 13/3/1 - 19/8/4

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski ('60 Fryc), Czekaj, Głowacki, Bunoza - Chrapek ('79 Mordec), Uryga - Kuczak, Boguski, Małecki - Brożek ('60 Kamiński)

 

 

08.04.14 PP 1/2 1m. Wisła - Widzew Łódź 1-0 (Garguła '39)

 

Strzały/celne/100% : 17/12/4 - 8/6/1

Wisła : Kuchta - Fryc, Czekaj, Głowacki, Pulhac ('77 Guerrier) - Mordec ('77 Paprocki), Stjepanovic - Sarki, Garguła, Małecki ('77 Kuczak) - Kamiński

 

 

11.04.14 EKS 30/37 Wisła (1) - Lechia Gdańsk (8) 2-1 (Brożek '36, Kuczak '45 - Matsui '9)

 

Strzały/celne/100% : 23/12/2 - 7/3/0

Wisła : Miśkiewicz - Fryc, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Chrapek ('67 Mordec), Uryga - Kuczak, Garguła, Małecki ('67 Boguski) - Brożek

 

TABELA GRUPY MISTRZOWSKIEJ PRZED STARTEM RUNDY DODATKOWEJ

 

1. Wisła 35

2. Legia 29

3. Lech 28

4. Śląsk 26

5. Ruch 24

6. Górnik 24

7. Zagłębie 23

8. Lechia 22

 

 

 

22.04.14 PP 1/2 rew. Widzew Łódź - Wisła 2-6 (Melunovic '43, Jonczyk '65 - Kaminski '3 '30 '79, Mordec '11 '54, Kuczak '84)

 

Strzały/celne/100% : 16/9/2 - 29/15/8

Wisła : Kuchta - Fryc, Czekaj, Bunoza, Pulhac ('65 Guerrier) - Paprocki ('65 Kuczak), Stjepanovic - Sarki, Mordec, Małecki ('65 Boguski) - Kaminski

 

 

27.04.14 EKS 31/37 Ruch Chorzów (5) - Wisła (1) 2-3 (Gieraga '38, Jankowski '73 - Kuczak '8 '21, Uryga '90)

 

Strzały/celne/100% : 11/5/3 - 16/9/5

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski ('73 Fryc), Czekaj, Głowacki ('73 Guerrier), Bunoza - Chrapek, Uryga - Kuczak, Garguła ('73 Boguski), Małecki - Brożek

 

 

29.04.14 PP FINAŁ Wisła - Lech Poznań 1-2 (Boguski '45 - Ubiparip '5 '76)

 

Strzały/celne/100% : 17/4/1 - 16/8/4

Wisła : Kuchta - Stolarski, Bunoza ('47 Czekaj), Głowacki, Guerrier - Mordec, Stjepanovic ('47 Paprocki) - Sarki, Boguski, Małecki ('47 Kuczak) - Kaminski

 

 

Trzymając się planu w meczach pucharu Polski wystawiałem wielu rezerwowych piłkarzy. Cóż, w półfinale z Widzewem pomścili podstawowe zestawienie, które niedawno uległo Łodzianom w lidze. Na plus wyróżniłbym zwłaszcza Kuchtę, Kamińskiego i Mordecia. Uwagę zwraca niedawno przeniesiony do drużyny U18 wychowanek - Rafał Paprocki. Gdy zobaczyłem jego grę od razu zaprosiłem go do treningów z pierwszą ekipą. To będzie kiedyś gwiazda! Zainteresowane są nim zagraniczne kluby, ale ani myślę oddawać go w tym momencie. O Kamilu Kuczaku trudno już mówić jako o zmienniku, gdyż w kwietniu na stałe odebrał Sarkiemu miejsce w jedenastce - i spisuje się znakomicie. Piłkarze wzięli się do punktowania rywali w lidze - na uwagę zasługuje rozbicie Górnika na wyjeździe. Zwycięską bramkę na otwarcie rundy mistrzowskiej nieoczekiwanie zdobył Alan Uryga. Strzela gole rzadko, ale ten był dla nas bardzo ważny. Przed finałem pucharu Polski podjąć musiałem trudną decyzję, jednakże po namyśle postawiłem na kilku zmienników - przed nami chyba najważniejszy mecz sezonu z Legią u siebie, a najważniejsze dla mnie jest mistrzostwo. Zwłaszcza, iż jak zwykle w Polsce doszło do jakiegoś bubla i z 7 spotkań rundy dodatkowej aż 4 rozegramy na wyjeździe - nie ma jak nagroda za 1 miejsce w tabeli... Poznaniacy wykorzystali swoją szansę i uwieńczyli przewagę spotkania finałowego jednobramkowym zwycięstwem. Szkoda, ale puchar nie był w tym roku moim priorytetem. Przed nami jeszcze 6 spotkań w lidze i wszyscy liczymy na zdobycie czternastego tytułu w historii.

Odnośnik do komentarza

Ano jest ;)

 

Odcinek 12 - Koniec sezonu 2013/14

 

 

02.05.14 EKS 32/37 Wisła (1) - Legia Warszawa (2) 3-1 (Małecki '15, Garguła '22, Chrapek '83k. - Furman '70)

 

Strzały/celne/100% : 16/7/2-10/5/2

Wisła : Miśkiewicz - Fryc, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Chrapek, Uryga ('84 Mordec) - Kuczak, Garguła, Małecki ('84 Boguski) - Brożek ('72 Kaminski)

 

 

07.05.14 EKS 33/37 Lechia Gdańsk (4) - Wisła (1) 1-1 (Duda '50 - Brożek '9)

 

Strzały/celne/100% : 9/4/1 - 21/8/2

Wisła : Miśkiewicz - Fryc, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Chrapek, Uryga - Kuczak ('68 Sarki), Garguła ('46 Mordec), Małecki ('77 Boguski) - Brożek

 

 

10.05.15 EKS 34/37 Wisła (1) - Śląsk Wrocław (6) 2-1 (Brożek '9 '22 - Patejuk '87)

 

Strzały/celne/100% : 19/6/3 - 11/9/0

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Czekaj ('75 Głowacki), Bunoza, Pulhac - Chrapek ('75 Boguski) - Kuczak, Garguła ('62 Mordec), Małecki - Brożek

 

 

MISTRZOSTWO POLSKI WRACA DO KRAKOWA!

Dzięki korzystnym wynikom pozostałych spotkań grupy mistrzowskiej zwycięstwo ze Śląskiem zapewniło nam czternasty tytuł w historii klubu. Po dwóch latach przeciętności krakowska Wisła wraca tam gdzie jej miejsce w polskiej lidze - na szczyt. Ostatnie trzy kolejki możemy potraktować ulgowo, więc prawdopodobnie częściej na boisku oglądać będziemy juniorów.

 

 

17.05.14 EKS 35/37 Wisła (1) - Zagłębie Lubin (4) 1-0 (Małecki '65)

 

Strzały/celne/100% : 26/8/3 - 13/5/2

Wisła : Kuchta - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Chrapek, Uryga - Kuczak, Garguła ('61 Mordec), Małecki - Brożek ('78 Kaminski)

 

 

21.05.14 EKS 36/37 Lech Poznań (2) - Wisła (1) 3-4 (Hamalainen '14, Delev '24, Tralka '44 - Malecki '30, Kuczak '37, '80, '82)

 

Strzały/celne/100% : 12/9/3 - 19/11/0

Wisła : Kuchta - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Chrapek ('72 Mordec), Uryga - Kuczak, Garguła ('46 Boguski), Małecki - Brożek

 

 

1.06.14 EKS 37/37 Górnik Zabrze (6) - Wisła (1) 3-2 (Piesio '6, Zachara '76, '78 - Chrapek '8, Małecki '75)

 

Strzały/celne/100% : 10/5/4 - 15/7/1

Wisła : Kuchta - Stolarski, Czekaj, Głowacki, Bunoza - Paprocki ('63 Garguła), Mordec ('75 Uryga) - Kuczak, Chrapek, Małecki - Kaminski ('57 Brożek)

 

 

W końcowych spotkaniach sezonu nie walcząc właściwie już o nic pokazaliśmy się z całkiem dobrej strony. Katem Lecha Poznań można nazwać w tym sezonie Kuczaka. Kamil władował łącznie Poznaniakom 5 bramek, z czego aż 3 w ostatnim spotkaniu. Do końca zaciekle o tytuł króla strzelców walczył Brożek i nieznacznie wyprzedził ligową konkurencje. Mimo porażki w 37 kolejce z Górnikiem sezon ligowy zakończyliśmy w wybornych nastrojach. Drużyna wciąż ma jednak pewne braki, dlatego cieszę się z kilku graczy, których zakontraktowałem w zimie, oraz z kilku wracających do klubu z wypożyczeń. Przed nami kolejne zadania - obrona tytułu i przełamanie niepowodzeń polskich klubów w eliminacjach do ligi mistrzów.

Odnośnik do komentarza

Odcinek 13 - 2013/14 Statystyki piłkarzy

 

 

 

Bramkarze mecze(w 1 składzie)/ stracone gole/ czyste konta/ ocena

 

Michał Miśkiewicz 36(36)/ 41/ 12/ 7.13 - Nie spodziewałem się po Michale tak dobrego sezonu. Nie jeden raz uratował nam punkty. W tym roku był pewniakiem, ale za rok powalczyć będzie musiał z utalentowanym Kuchtą.

Mateusz Kuchta 8(8)/ 12/ 3/ 7.39 - wyciągnięty z Górnika za grosze golkiper może być w przyszłości pierwszym bramkarzem kadry. Próbkę swego talentu pokazał w ledwie ośmiu spotkaniach na wiosnę. Ambitny nastolatek nie stoi na przegranej pozycji w walce z Miśkiewiczem o pierwszy skład.

 

 

Prawa obrona mecze(w 1 składzie)/ bramki/ asysty/ ocena

 

Paweł Stolarski 35(35)/2/14 6.72 - ofensywnie już teraz to ścisła czołówka ligi wśród prawych obrońców. Dużo przed nim jednakże jeśli chodzi o poprawę gry w defensywie. Niemniej na takiego młodzieżowca warto stawiać, więc za kilka miesięcy powinien utrzymać miejsce w jedenastce.

Patryk Fryc 18(8)/0/3 6.52 - grał bo ktoś musiał. Nie przekonał mnie do przedłużenia kontraktu, więc bez żalu żegnamy się po ledwie sezonie z byłym graczem Floty.

Łukasz Burliga 2(1)/0/0 6.90 - w Wiśle ledwo powąchał murawę, w zimę wypożyczony do Szczecina, grał w Pogoni tak słabo, iż albo ktoś go wykupi, albo będzie kopał piłkę w rezerwach Wisły.

 

 

Środek obrony mecze(w 1 składzie)/ bramki/ asysty/ ocena

 

Michał Czekaj 35(29)/1/0 6.94 - po wyleczeniu kontuzji regularnie grał w podstawowym składzie. Widzę w nim wciąż duży potencjał i prawdopodobnie to na nim opierać się będzie obrona Wisły w przyszłych latach.

Arkadiusz Głowacki 34(33) 4/0 7.00 - będący u schyłku kariery Arek spisywał się bez zarzutu. Martwi wyraźny spadek szybkości w ostatnich miesiącach. Przyszły rok będzie ostatnim w jego karierze.

Gordan Bunoza 35(34)/1/4 7.08 - z konieczności przeważnie grał na lewej flance. Jednakże znacznie lepiej spisuje się jako stoper, więc dzięki planowanym wzmocnieniom powinien wrócić na środek defensywy.

Kasjusz Piwowarczyk 1(1)/0/0 7.00 - jeden z juniorów, który zagrał w pucharze z rezerwowym składem.

Piotr Zemlo 1(1)/0/0 7.50 - zagrał w Wiśle jak dotychczas ledwie raz, wypożyczony do 2 ligi spisywał się bardzo dobrze.

Marko Jovanovic 7(7)/1/0 7.26 - szkoda odejścia dobrego zawodnika, ale musiałem znaleźć sposób na wygenerowanie funduszy.

 

Lewa obrona mecze(w 1 składzie)/ bramki/ asysty/ ocena

 

Christian Pulhac 14(14)/1/0 6.44 - tragiczna pomyłka transferowa. Swój kontrakt będzie wypełniał w rezerwach, gdyż poziomem gry raczej nie zainteresował nikogo.

Wilde-Donald Guerrier 21(13)/0/3 6.69 - lepszy od Pulhaca, ale nie zamierzam przedłużać z nim umowy. Na polską ligę jako rezerwowy od biedy mógłby się nadawać, ale myślę już o grze w europejskich pucharach.

 

 

Środek pomocy mecze(w 1 składzie)/ bramki/ asysty/ ocena

 

Alan Uryga 34(32)/1/1 6.79 - odpowiedzialny za destrukcję w drugiej linii Alan grał solidnie. W przyszłości będę wymagał od niego lepszej gry.

Michał Chrapek 36(36)/3/11 6.94 - gdybym miał wybrać jednego piłkarza bez którego nie wyobrażam sobie Wisły byłby to właśnie Chrapek. Wciąż młody imponuje dojrzałą grą w środku pola. To między innymi na nim opierać ma się gra Białej Gwiazdy w kolejnych sezonach.

Łukasz Garguła 32(31)/9/18 7.09 - świetnie wykonywane stałe fragmenty gry i dobra współpraca z Brożkiem. Wnosi spokój w poczynania młodego zespołu i od czasu do czasu potrafi zabłysnąć nieszablonowym podaniem. Pewniak do jedenastki, również w przyszłym sezonie.

Ostoja Stjepanovic 15(9)/1/1 6.62 - Macedończyka z góry potraktowałem jako przydatnego zapchajdziurę. Zmiennik Urygi, ewentualnie występował także jako stoper. Jego rola w zespole może jeszcze spaść wraz z rozwojem juniorów i wzmocnieniami kadry.

Jakub Mordec 31(12)/3/3 6.76 - w pamięci mam jego bombę przeciwko Legii, która uratowała nam punkt. Osobiście wprowadziłem go do zespołu i liczę na stały progres nastolatka.

Rafał Paprocki 4(2)/0/0 6.83 - wielki talent, ale do składu będzie wprowadzany powoli.

Oskar Wasikowski 3(0)/1/0 6.75 - zdobył dla Wisły nawet bramkę, ale na wypożyczeniu w drugiej lidze już nie błyszczał. Wątpię by kiedyś zagościł na stałe przy Reymonta.

Jakub Downar-Zapolski 2(0) 6.65 - kolejny z występujących w pucharze Polski. Całkiem nieźle spisywał się na wypożyczeniu.

Fabian Burdenski 2(0) 6.35 - zagrał bo ktoś musiał i tyle go będziemy widzieć w Krakowie.

 

 

Prawe skrzydło mecze(w 1 składzie)/ bramki/ asysty/ ocena

 

Emmanuel Sarki 28(26)/4/6 6.76 - przyzwoita pierwsza połówka sezonu. Potem zażądał transferu, ale jak dotychczas nikt nie wyłożył odpowiedniej kwoty. Latem przypuszczalnie zostanie sprzedany.

Kamil Kuczak 37(16)/12/3 6.93 - przebojem wdarł się do jedenastki Wisły. Pamiętać go będą zwłaszcza fani Lecha Poznań. Raczej nie utrzyma miejsca w pierwszym składzie, ale dostanie wiele szans w przyszłym sezonie.

 

 

Lewe skrzydło mecze(w 1 składzie)/ bramki/ asysty/ ocena

 

Patryk Małecki 44(43)/14/9 7.02 - lewe skrzydło należy w Krakowie do Patryka. Cieszę się, iż zostanie z nami na dłużej, gdyż indywidualnymi akcjami potrafi rozstrzygać losy spotkań.

Rafał Boguski 28(12)/10/5 7.07 - duże pozytywne zaskoczenie. Uzupełnia formacje ofensywne i potrafi bardzo wiele wnieść wchodząc z ławki. Dobrze mieć takiego jokera w ekipie.

 

 

Atak mecze(w 1 składzie)/ bramki/ asysty/ ocena

 

Paweł Brożek 37(36)/20/6 6.99 - wywalczył tytuł króla strzelców ekstraklasy. Jego skuteczność nie zachwyca, ale raczej wciąż będzie podstawowym snajperem Wisły.

Dawid Kamiński 28(8)/8/2 6.80 - rozwijający się młody rezerwowy. W przyszłym sezonie widzę go dokładnie w takiej samej roli.

Odnośnik do komentarza

Odcinek 14 - podsumowanie sezonu w Ekstraklasie/ przed drugim sezonem.

 

 

Tabela ekstraklasy po fazie zasadniczej.

 

2jeu3ar.jpg

 

 

Tabele grupy mistrzowskiej i spadkowej.

 

157mc84.jpg

 

 

Jedenastka sezonu

 

13ygqdy.jpg

 

 

Najlepszy piłkarz - D.Claasen (Lech)

 

 

Król strzelców :

 

1. Paweł Brożek (Wisła) 20

2. Sylwester Patejuk (Śląsk)

3. Maciej Jankowski 17 (Ruch)

 

Puchar Polski (finał) Lech - Wisła 2-1

 

spadek : Pogoń, Cracovia

awans do ekstraklasy : Olimpia Grudziądz, Dolcan Ząbki

 

 

 

Tak jak wspominałem już zimą postarałem się o wzmocnienia z wolnych transferów na to okienko transferowe. Największym plusem powinien okazać się sprowadzony z Górnika reprezentant Polski - Paweł Olkowski. Jako, iż lewa flanka defensywy grała w poprzednim sezonie bardzo słabo ściągnąłem z Jagiellonii młodego gracza kadry U-21. Jonatan Straus jak mam nadzieję rozwiąże problemy z obsadą tej pozycji. Z Pogoni Szczecin postanowiłem wyciągnąć natomiast zdolnego defensywnego pomocnika - Sebastiana Rudola. Do pierwszego zespołu włączyłem wracających z wypożyczeń - Michała Nalepę, Piotra Zemlo oraz Michała Szewczyka. Bez żalu nie przedłużyłem umów z Guerrierem i Frycem, a do Krakowa po latach przerwy powrócił Nikola Mijailovic. Z tak uzupełnioną kadrą w przyszłość patrzę z dużym optymizmem. Znacznie większym niż zarząd, który życzy sobie walki o obronę tytułu, a w Europie za zadanie mam przejście ledwie jednej rundy w lidze mistrzów.

Odnośnik do komentarza

Co do poprzedniego wpisu - Patejuk miał 19 bramek.

 

 

Odcinek 15 - Sezon 2014/15 czas zacząć.

 

 

16.07.14 eLM 2r 1m. Żalgiris Wilno - Wisła 1-3 (Gvildys '55 - Brożek '9, Olkowski '24, Szewczyk '33)

 

Strzały/celne/100% : 2/2/1 - 36/15/4

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski ('76 Kuczak), Czekaj ('46 Głowacki), Bunoza, Straus - Chrapek, Uryga - Olkowski, Garguła, Szewczyk - Brożek ('76 Kamiński)

 

 

19.07.14 EKS 1/37 Zawisza Bydgoszcz (-) - Wisła (-) 2-3 (Goulon '23, Bunoza OG '72 - Brożek '10, '82k., Olkowski '45)

 

Strzały/celne/100% : 13/6/1 - 12/7/3

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski, Bunoza, Nalepa, Straus - Mordec ('74 Paprocki), Uryga - Olkowski, Garguła ('68 Boguski), Szewczyk ('68 Kuczak) - Brożek

 

 

23.07.14 eLM 2r rew Wisła - Żalgiris Wilno 4-0 (Szewczyk '12, Mordec '55, '79, Paprocki '73)

 

Strzały/celne/100% : 26/13/3 - 4/1/0

Wisła : Kuchta - Stolarski, Nalepa, Głowacki ('73 Uryga), Straus ('46 Bunoza) - Paprocki, Mordec - Sarki ('46 Boguski), Kuczak, Szewczyk - Kamiński

 

 

26.07.14 EKS 2/37 Wisła (5) - Jagiellonia Białystok (6) 0-2 (Gajos '48k., Baran '90)

 

Strzały/celne/100% : 18/8/1 - 13/5/1

Wisła : Miśkiewicz - Stolarski ('72 Kuczak), Nalepa, Bunoza, Straus - Chrapek, Uryga - Olkowski, Garguła, Małecki ('72 Szewczyk) - Brożek ('72 Kamiński)

 

 

Do eliminacji Ligi Mistrzów przystąpiliśmy bez kontuzjowanego Małeckiego. Jednakże ta absencja nie odbiła się na naszej grze z litewskim rywalem, gdyż oponenci byli po prostu o dwie klasy gorsi. Dzięki temu w rewanżu mogłem dać szansę kilku rezerwowym piłkarzom - zwłaszcza ci młodzi pokazali się z świetnej strony. Jedynym minusem była kontuzja Czekaja. Właśnie w związku z absencją Michała, oraz urazem po tym spotkaniu Głowackiego, ekstraklasę zainaugurowaliśmy z defensywą mocno eksperymentalną. Efektem tego były błędy w defensywie, które o ile jeszcze z Zawiszą potrafiliśmy nadrobić skuteczną grą, o tyle z Jagiellonią zaowocowały moją pierwszą porażką przy Reymonta. Przebieg meczu nie wskazywał na przewagę gości, ale wynik ten musimy przyjąć z pokorą, by lepiej przygotować się do następnych spotkań. W trzeciej rundzie eliminacji do piłkarskiego raju zagramy z Żeljeznicarem Sarajewo. Bardzo udanie do zespołu wprowadził się Olkowski, formą strzelecką imponuje Brożek. Cieszy także postawa młodych piłkarzy, którzy chociaż nominalnie są rezerwowymi, z pewnością nie złożą broni w walce o miejsce w składzie.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...