Skocz do zawartości

Stałem z boku


Buli

Rekomendowane odpowiedzi

i patrzyłem jak piłkarski świat idzie do przodu. Patrzyłem na to jak w Niemczech Bayern Monachium zdobywał tytuły od 2012 do 2031 roku, jak to we Włoszech ostatnie 5 lat to hegemonia Interu Mediolan, którego bezskutecznie starały się dogonić zespoły Milanu i Romy. Widziałem też jak przepakowane PSG rozprawiało się z kolejnymi rywalami w swojej lidze a jedynymi którzy byli w stanie im się przeciwstawić byli piłkarze Olympique Lyon. Byłem również świadkiem rozpaczy jaką przeżywali ostatnie 4 lata z rzędu piłkarze Chelsea Londyn zajmując za każdym razem 2 miejsce w swojej lidze uznając wyższość Manchesteru United ( 3 razy ) i Arsenalu ( 1 raz ), ale nic nie wzbudzało u mnie takich emocji jak walka o każdą piłkę na Polskich boiskach Esktraklasy.

 

Trzeba było jasnowidza aby wiedzieć kto w naszej rodzimej lidze stanie na najwyższym stopniu podium. Doszło nawet do tego, że mistrzami naszego kraju zostawały takie zespoły jak Lechia Gdańsk czy Podbeskidzie Bielsko-Biała. W XXI wieku nie brakowało w naszej ekstraklasie także momentów smutnych dla drużyn które niegdyś stanowiły siłę i dawały nam wiele powodów do dumy, że jesteśmy Polakami. Kiedy z najwyższego poziomu piłkarskiego w naszym kraju spadają tak utytułowane kluby jak Ruch Chorzów, Widzew Łódz czy Górnik Zabrze, nawet postronni kibice pamiętający jeszcze czasy świetności Polskiej piłki nożnej ocierali łzy wzruszenia i ubolewali razem z kibicami wcześniej wymienionych zespołów.

 

Z nie dowierzaniem patrzyłem również jak nasze kluby robiły co raz więcej zamieszania na międzynarodowej arenie. Od kiedy współczynnik naszych klubów wszedł na poziom w którym mieliśmy 1 przedstawiciela w fazie grupowej Ligi Mistrzów, mogliśmy mieć nadzieję, że któraś z naszych drużyn zawojuje Europę i namiesza w tych elitarnych rozgrywkach. Niestety nie doczekaliśmy się po 2012 roku naszego przedstawiciela w fazie pucharowej zarówno Ligi Mistrzów jak i Ligi Europejskiej.

 

Na europejskich arenach trwała zażarta walka o pieniądze, prestiż, indywidualne i drużynowe nagrody a także co najważniejsze - puchary. Pierwszą drużyną która przełamała starodawny mit o niemożności zdobycia dwóch z rzędu tytułów najlepszej drużyny w europie była londyńska Chelsea która w latach 2018,2019 była najlepszą ekipą w europie. 4 lata pózniej w jej ślady poszła Barcelona która to w latach 2023,2024 pokonała w finale Champions League odpowiednio PSG i Manchester United. Ostatnią drużyną która tego dokonała była ekipa z Włoch - AC Milan. Byłem też świadkiem wielkiego wydarzenia w naszym kraju - w 2020 roku UEFA zorganizowała finał Ligi mistrzów na stadionie śląskim w Chorzowie w którym 52 tysiące ludzi oklaskiwało na stojąco zwycięstwo Arsenalu nad Interem Mediolan 1:0.

 

Przeżywałem również wiele emocji związanych z grą naszych orłów. Jeśli chodzi o ME 1 większy sukces nasza reprezentacja odniosła 4 lata po Euro w naszym kraju gdy to na Francuskich boiskach Polacy przegrali dopiero w 1/8 finału ze Szkocją po dogrywce 3:2. 2020 rok to turniej na Belgijskiej ziemi i tylko faza grupowa naszej kadry. Nie sprostaliśmy odpowiednio Białorusi i Chorwacji. Rok 2024 to EURO Espana i nasza porażka w 1/8 finału z pózniejszymi zwycięzcami Francuzami. Nie zdołaliśmy awansować na ostatnie Mistrzostwa Europy które w 2028 roku zorganizowała Anglia która zresztą przed własną publicznością dała popis futbolu nowoczesnego adekwatnego do roku w którym się znajdujemy i pewnie sięgnęła po tytuł mistrzów starego kontynentu.

 

Nie brakowało nas także na Mistrzostwach Świata. W 2014 roku zadziwiliśmy świat wychodząc ze swojej grupy z 1 miejsca przed gospodarzami - Brazylią. Zostaliśmy pokonani dopiero przez naszych odwiecznych rywali - Niemców. Niestety 2018 rok to nasza absencja i popis gry kończącego powoli z zawodową piłką wielkiego Leo Messiego który poprowadził Argentynę do Mistrzostwa Świata. Gorący Katarski klimat nie sprzyjał naszym chłopakom którzy nie zdołali wyjść ze swojej grupy zajmując 3 miejsce za Meksykiem i Brazylią. Klasę pokazała reprezentacja Francji która zdobyła tytuł i 2 lata pózniej została mistrzem europy. 2026 rok to turniej w Meksyku i zwycięstwo Holandii. Nie zdołaliśmy przebrnąć eliminacji i zabrakło nas na tym turnieju. Holandia potwierdziła swoją dominację na światowych arenach broniąc tytułu zdobytego na Meksykańskiej ziemi i na turnieju rozgrywanym we Włoszech nie mieli sobie równych. My znów zakończyliśmy swój udział w turnieju na fazie grupowej znajdując lepszych rywali w postaci RPA i Szwecji.

 

Wszystkiemu przyglądałem się z boku, ale nadszedł czas wyłonić się z cienia...

 

Wersja gry: Fm 12.0.4

Baza danych: Średnia

Zasady: Własne

Uaktualnienie: bez różnicy, przecież to 2031 rok.

Ligi: Polska ( esktraklasa, 1 liga ), Anglia ( Premiership ), Niemcy ( Bundesliga ), Francja ( Ligue 1 ), Hiszpania ( Primera Division ), Włochy ( Serie A )

 

Mała informacja - jest to kontynuacja kariery użytkowników forum. Zobaczymy gdzie mnie zawieje. Raczej poczekam aż się zwolni miejsce gdzieś w Polskiej lidze ;)

 

Zapraszam ;)

Odnośnik do komentarza

MaKK - to miało być takie przedłużenie nazwy tematu, ale widzę, że coś nie wyszło ;) a jeśli chodzi o przecinki, to faktycznie kilka mi umknęło. Postaram się poprawić.

 

Kariera będzię się toczyć w systemie miesięcznych raportów, ale jako, że to końcówka miesiąca najbliższy mecz opiszę pojedynczym wpisem.

 

Jak pisałem, nastawiałem się raczej na pracę w Polsce, ale wywiało mnie aż do Francji, gdzie 22.20.2031 roku zwolniony z funkcji AS Monaco został Fabien Lambert ( menadżer newgen ) i po złożeniu przeze mnie podania o pracę, spotkałem się z pozytywną odpowiedzią.

 

Na 1 posiedzeniu zarządu na który, jak to w cywilizowanym klubie zostałem zaproszony, przedstawiony został mi budżet na trwający już sezon i tak na transfery otrzymałem 7.75 mln euro, ale żeby nie było tak miło, za chwilę otrzymałem wiadomość o tym, że przekraczam budżet płacowy o ponad 40 tysięcy.

 

Pracę w klubie objąłem w trakcie sezonu w którym po 12 kolejkach zajmujemy 13 miejsce z dorobkiem 16 punktów. Spadek raczej nam nie grozi, podobnie jak walka o europejskie puchary. Jednak w tym sezonie, chcę zbudować podwaliny pod porządny zespół, który ma walczyć w przyszłości o laury na Francuskiej i nie tylko ziemi.

 

Na początek musiałem przyjrzeć się kadrze klubu z księstwa.

 

Bramkarze :

 

Abdoulaye Sow ( Senegal, 26 lat )

Mohamed Salah Gharbi ( Tunezja, 26 lat )

Jamal Zaidi ( Francja, 23 lata )

 

Wnioski : Pewnie obsadzona pozycja. 1 wyborem będzie Sow a o ławkę rezerwowych powalczą Gharbi i Zaidi. Nie przewiduję wzmocnień.

 

Obrona

 

Prawa Obrona

 

Henri Bako ( Kamerun, 34 lata )

Sergey Shiryaev ( Ukraina, 28 lat )

 

Wnioski : Ukrainiec będzie moim 1 wyborem na tej pozycji. Bako będzie tylko rezerwowym i myślę, że po sezonie będę chciał go gdzieś opchnąć za niewielką sume. Tu trzeba będzie wybulić za jakiegoś solidnego zmiennika.

 

Lewa Obrona

 

Florent Prost ( Francja, 23 lata )

Remi Martin ( Francja, 25 lat )

Johan Arnaud ( Francja, 27 lat )

 

Wnioski : Tu nie przewiduję żadnych wzmocnień. Prost do 1 składu. Cieszy mnie taka obsada tej formacji, gdyż jak wiadomo, ciężko znalezć dobrych lewych obrońców na rynku a ja mam ich aż 3. Zmiennikiem Prosta Arnaud a Martina być może wykorzystam także, jako środkowego obrońcę.

 

Środek Obrony

 

Eric Cisse ( Francja, 24 lata ) .

Georges Andre ( Francja, 21 lat )

Nedzad Omerovic ( Bośnia, 30 lat ).

 

Wnioski : Tu trzeba będzie dokupić jakiegoś młodziaka i może jednego gracza, który powalczy o 1 skład. Na tę chwilę parę środkowych obrońców stworzą Cisse i wymieniony wśród lewych obrońców Martin. Bośniaka postaram się sprzedać a Andre to melodia przyszłości.

 

Pomoc

 

Defensywni pomocnicy

 

Brak

 

Wnioski : OLABOGA żeby w takim klubie nie było ani jednego defensywnego pomocnika ? Jest zle, gdyż mam zamiar grać 2 defensywnymi pomocnikami. Trzeba coś wymyślić i to szybko.

 

Środek pomocy

 

Amin Yildirim ( Maroko, 33 lata )

Beemon Nampoongah ( Mauritius, 28 lat )

Samir Boulekbache ( Francja, 32 lata )

 

Wnioski : Cała trójka do najmłodszych nie należy i gry obronnej nie poprawią na treningach. Kosztem środka pomocy muszę wzmocnić się na pozycji defensywnego pomocnika. Nampoongah będzie grać jako ofensywny pomocnik. Tu może znajdę jakiegoś młodziaka, albo poszperam w juniorach.

 

Prawe skrzydło

 

Fernando Muyuma ( Angola, 30 lat )

 

Wnioski :Choć nie wygląda to najlepiej, to w razie potrzeby na prawe skrzydło mogę rzucić jednego z napastników - Giele. Jeśli nie mam nikogo w juniorach, to poszukam jakiegoś młodziaka.

 

Lewe skrzydło

 

Ayoub Saidi ( Maroko, 26 lat )

 

Wnioski : Tu podobnie jak z prawym skrzydłem. Saidi jest jedynym nominalnym lewym pomocnikiem, ale zawsze będę mógł skorzystać z kogoś z dwójki Genival - Lemoine ( patrz niżej )

 

Napastnicy

 

Genival ( Brazylia, 26 lat )

Ahmed Giele ( Kamerun, 29 lat )

Patrice Chambon ( Francja, 25 lat )

Marwan Lemoine ( Francja, 23 lata )

Ahmed Aissani ( Algieria, 24 lata )

 

Wnioski :Tutaj wiele będzie zależało, od dyspozycji skrzydłowych. 1 wybór to Genival, ale Giele depcze mu po piętach. Dwie błyskawice - Chambon i Lemoine, raczej będą na końcówki i również zależnie od formy i kondycji skrzydeł i napastnika ( zamierzam grać 1 napastnikiem ). Będę chciał sprzedać Algierczyka Aissaniego.

 

Wnioski końcowe :

 

 

Konieczne będzie wzmocnienie prawej obrony, środka obrony i środka pola - trochę dużo jak na mój skromny budżet, choć i tak najbliższa możliwość wzmocnienia składu dopiero w grudniu.

 

W najbliższej kolejce rozegramy wyjazdowe spotkanie z dobrze spisującym się w tym sezonie Girondins Bordeaux (4)

Odnośnik do komentarza

Po przeglądzie kadry, nadszedł czas na przegląd sztabu szkoleniowego. Ledwo się rozejrzałem a już zauważyłem, że nie mam ani jednego fizjoterapeuty. Także słabo to wyglądało na stanowisku trenera siłowego i tu też potrzeba wzmocnienia. Spojrzałem na naszą siatkę wyszukiwania piłkarzy i tak oto z 9 możliwych do zakontraktowania scoutów, miałem ich tylko 4, ale, że środki budżetowe mam dosyć skromne, to będę chciał zatrudnić 2 może 3 scoutów. Dopiero teraz sobie zdałem sprawę w jak fatalnej sytuacji kadrowo-sztabowej znajdował się mój klub.

 

Nie wiem czemu, ale żaden dobry fizjoterapeuta nawet nie chciał słyszeć o pracy w naszym klubie. Dlatego też łapałem się kogo popadnie i w ten sposób naszym nowym fizjo został John Luijten ( to naprawdę najlepszy, jaki chciał do nas dołączyć :/ )

 

Wreszcie nadszedł dzień w którym miałem zadebiutować, jako trener AS Monaco a zadanie było niezwykle trudne - jechaliśmy do Bordeaux, gdzie gospodarze w ostatnich 5 meczach zgarnęli komplet punktów. Nie mogłem skorzystać z zawieszonego Shiryaeva a także z kontuzjowanych Prosta, Andre i Boulekbacha. Musiałem na defensywnym pomocniku postawić Bośniaka Omerovicia

 

Skład na mecz z Girondins Bordeaux :

 

Sow - Bako,Martin,Cisse,Arnaud - Nampoongah,Omerovic,Chambon ( Lemoine 45 ),Genival ( Saidi 84 ),Yildirim - Giele ( Muyuma 45 )

 

Od początku spotkania gospodarze, chcieli za wszelką cenę pokazać nam miejsce w szeregu, ale brakowało im skuteczności w 2 pierwszych akcjach meczu. W 7 minucie bardzo gorąco zrobiło się pod naszą bramką, ale woleja po strzale z linii pola karnego Esquivela fantastycznie wybronił Sow. 15 minuta i kolejna dobra okazja przed Bordeaux. Z naszej prawej strony wbiegł nie pilnowany Mira, ale jego strzał przeszedł tuż koło dalszego słupka naszej bramki. Za bardzo się cofnęliśmy na początku meczu, oddając inicjatywę gospodarzom. Zaledwie 2 minuty pózniej, przegrywaliśmy 1:0. Rzut wolny z około 20 metrów, do piłki podszedł napastnik Bordeaux Ouattara i pięknym strzałem pokonał Sowa. Trzeba było się bardziej otworzyć. Postanowiłem przejść na klasyczne 4-3-3, ale to nie przyniosło dobrego skutku. W 34 minucie koronkową akcję naszą lewą stroną przeprowadził Esquivel, wrzucając piłkę na długi słupek a tam nasz obrońca Bako, sfaulował w polu karnym Mirę i sędzia wskazał na 11 metr. Do piłki podszedł Ouattara i było już 2:0. Mój wymarzony debiut pozostał w sferze marzeń. 2 minuty pózniej było już 3:0 a klasycznego hattricka, po fatalnym błędzie Omerovicia, przy wyprowadzaniu piłki z własnej połowy. Na naszą pierwszą dobrą okazję trzeba było czekać aż do 39 minuty, gdy Gernival huknął jak z armaty ze skraju pola karnego, ale jego strzał zatrzymał się na poprzeczce. W przerwie postanowiłem zmienić 2 graczy z myślą o poprawie gry. Za Giele pojawił się Muyuma a Lemoine wszedł w miejsce Chambona. Już w 51 minucie, przeprowadziliśmy akcję jaką chciałem widzieć za każdym razem. Błyskawiczny rajd Lemoina, prostopadła piłka do Gernivala a ten mocnym strzałem w krótki róg pokonuje bramkarza rywali. Na tablicy wyników 3:1. 6 minut pózniej znów świetną akcję przeprowadził Lemoine, który pokazuje, że zasługuję na miejsce na lewej stronie pomocy. Ściął do środka a następnie fantastycznie zagrał prostopadle do wbiegającego w pole karne Yildirima, ale ten trafił tylko w słupek. Jednak zmiana taktyki na bardziej ofensywną, pokazała, że gospodarze nie są nie do pokonania na własnym boisku i, że gubią się, kiedy ich ktoś przyciśnie. Kiedy wydawało się, że zaczynamy przejmować inicjatywę, błąd popełnił Sow przepuszczając, wydawało się łatwą piłkę po strzale Bruno. 4:1 i wtedy zdałem sobie sprawę, że w tym meczu stać nas co najwyżej, na pozostawienie po sobie dobrego wrażenia. 65 minuta i już tylko 4:2. Dobrze wykonany rzut wolny przez Muyumę, wrzutka na długi słupek a tam już czyhał Cisse i wpakował piłkę do siatki. W 75 minucie straciłem jakiekolwiek nadzieję na dobry wynik, gdy Esquivel trafił z 30 metrów z rzutu wolnego i było 5:2. Wynik nie uległ już zmianie.

 

29.10.2031r. Stadion Grand Stade Du Lac, 12 st. mżawka, frekwencja : 32950 widzów

 

Girondins Bordeaux (4) - AS Monaco (13) 5:2 ( Ouattara 18,36,38 Bruno 61 Esquivel 78 - Gernival 52 Cisse 62 )

 

Wnioski : Po przejściu na 4-3-3 nasza gra wyglądała o wiele lepiej, choć być może było to spowodowane tym, że nie miałem w składzie nominalnych defensywnych pomocników a zacząłem mecz w ustawieniu z dwoma defensywnymi pomocnikami.

Odnośnik do komentarza

bacao - Chodziło mi o godzinę 22:20 ;) sorka też to teraz wyłapałem

 

Listopad 2031

 

Pierwszą i najważniejszą informacją, jaką otrzymałem dokładnie 07.11.2031 r była udana próba przejęcia klubu, przez jednego z lokalnych biznesmenów. Po cichu liczyłem na jakieś dodatkowe fundusze, ale niestety nie doczekałem się takowych. Nagle po moim przyjściu Genival i Shiryaev doszli do wniosku, że ich czas w Monaco dobiega końca i chcą opuścić nasz klub. O ile ten pierwszy jeszcze zgodził się, na odłożenie tej decyzji, tyle ten drugi, postawił na swoim i chce odejść do większego klubu. Komplikuje mi się sytuacja z prawą obroną, gdyż trzeba będzie kupić na tę pozycję co najmniej 2 graczy.

 

 

Transfery do klubu :

 

Colin Hubert ( scout ) <--- Wolny

Max Gradel ( scout ) <--- Wolny

Alain Yanguere ( scout ) <--- Wolny

Jorge Andrade Soares ( trener siłowy ) <--- Gremio - 24 tyś euro

Jake Knight ( Anglia, 19 lat ) <--- Wolny transfer

 

Transfery z klubu :

 

Remy Gautier -----> Clermont foot 63 - Wypożyczenie - 725 tyś euro

 

Jak na razie wstrzymuję się z jakimikolwiek transferami do klubu, jeśli chodzi o piłkarzy, którzy mogliby walczyć o miejsce w 1 zespole. Chcę zobaczyć z czym mam do czynienia przed sprzedażą/kupnem nowych graczy, choć wyjątkiem jest pozycja defensywnego pomocnika i tutaj intensywnie szukam. Skupiłem się również na szukaniu młodych zawodników, przede wszystkim ty posiadających swoją kartę zawodniczą i w te sposób udało się zakontraktować utalentowanego wychowanka Chelsea Londyn - Jack'a Knighta.

 

Musiałem jednak poszukać ludzi, którzy mogliby wzmocnić nasz sztab szkoleniowy. Dołączyło do nas 3 scoutów, którzy będą mieli za zadanie penetrowanie różnych regionów świata, w poszukiwaniu przede wszystkim młodych, zdolnych graczy. Jak mówiłem słabo też wyglądała obsada na stanowisku trenera siłowego i tu dołączył do nas były już trener siłowy Gremio Jorge Andrade Soares, za którego zapłaciliśmy symboliczną cenę. Z klubu odszedł, na razie tylko na wypożyczenie gracz 2 zespołu Monaco Remy Gautier, który będzie się ogrywać w Clermont, choć i tak mam zamiar go sprzedać, ale to raczej po sezonie.

 

Rozgrywki :

 

Ligue 1 :

 

14/38, 01.11.2031 r AS Monaco - Stade Rennais 0:0

15/38, 09.11.2031 r AS Saint-Etienne - AS Monaco 2:2 ( Ibrahima Lo 12,42 - Boulekbache 19, Andre 76 )

16/38, 23.11.2031 r AS Monaco - LOSC Lille 2:0 ( Uyar (sam) 56, Boulekbache 90+3 )

17/38, 29.11.2031 r En Avant de Guingamp - AS Monaco 0:0

 

Miesiąc zaczynaliśmy meczem przed własną publicznością ze Stade Rennais. Mam mieszane uczucia po tym spotkaniu - z jednej strony nie straciliśmy gola, ale goście mieli kilka naprawdę dobrych okazji, do strzelenia nam zwycięskiej bramki. Największe obawy miałem przed wyjazdowym meczem z Saint-Ettiene i jak się pózniej okazało, były to obawy jak najbardziej uzasadnione, choć mogliśmy nawet wygrać ten mecz, gdyby tylko Lemoine wykorzystał w 91 minucie meczu sytuację sam na sam. Na razie najlepsze nasze spotkanie zagraliśmy przed własną publicznością z Lille. Wreszcie widziałem taką grę naszej linii ofensywnej, na jaką czekałem. Wyraznie przysłużyła nam przerwa na mecze reprezentacyjne, gdyż mogliśmy wspólnie przepracować w spokoju niemal 2 tygodnie. Poprawie uległa nasza gra w defensywie, choć gracze Lille, kilkukrotnie zagrozili nam akcjami ze skrzydeł i nad tym trzeba jeszcze popracować. Najbardziej żałuję nie wykorzystanych sytuacji w meczu z Guingamp w którym to debiut zaliczył nasz nowy nabytek Knight. Byłem bardzo zadowolony z gry młodego Anglika, który kilka razy naprawdę groznie uderzał na bramkę gospodarzy.

 

Martwi mnie, że nasz stadion podczas meczy ligowych, zapełnia się zaledwie w nieco ponad 50%. Tym sposobem, to ja niestety, ale nie zarobię na prawego i środkowego obrońcę oraz defensywnego pomocnika.

 

Reprezentacja

 

W listopadzie nasza kadra rozegrała 2 spotkania, oba towarzyskie i oba na własnej ziemi. Najpierw 15.11.2031 r. skromnie pokonaliśmy Maltę 1:0 po golu piłkarza Podbeskidzia Bielsko-Biała, Rajmunda Matuszczyka. 4 dni pózniej w takim samym stosunku przegraliśmy z Francją 0:1

 

Ligi europejskie

 

Anglia - Chelsea ---> Manchester United +9

Francja - Olympique Lyon ---> Olympique Marsylia +1

Hiszpania - Sevilla ---> Getafe +2

Niemcy - Bayern Monachium ---> Bayer Leverkusen +7

Polska - Lech Poznań ---> Śląsk Wrocław +1

Włochy - AC Milan ---> AS Roma +5

 

Tabela ligi Francuskiej

Odnośnik do komentarza

Grudzień 2031

 

Jeszcze na chwilkę wracając do listopada, to w 11 tygodnia w którym graliśmy z Guingamp, znalazł się Florent Prost. Odbyło się również losowanie fazy grupowej EURO 2032, które odbędą się na Belgijskich boiskach. Polska trafiła do jednej grupy z Niemcami, Czechami i Chorwatami. 03.12.2031 dowiedziałem się, że Patrice Chambon wylatuje mi ze składu na bite 2 miesiące ( podwójna przepuklina ), co komplikuje mi nieco obsadzenie ławki rezerwowych. Trzeba będzie sięgnąć po jakiegoś juniora. Odwaliło też Saidiemu, który nagle postanowił odejść i poprosił o wystawienie go na listę transferową - a niech idzie.

 

Rozgrywki :

 

Ligue 1

 

18/38, 06.12.2031 r AS Monaco - Stade Malherbe Caen 1:0 ( Muyuma 66 )

19/38, 13.12.2031 r Valenciennes - AS Monaco 0:0

20/38, 20.12.2031 r AS Monaco - US Boulogne 1:1 ( Nampoongah 69 - Traore 57 )

 

W grudniu kontynuowaliśmy dobrą grę, zwłaszcza w konstruowaniu akcji ofensywnych, ale nasza skuteczność wołała o pomstę do nieba. Prawda jest taka, że zarówno z Caen, jak i Valenciennes powinniśmy wygrać 4 albo 5 do zera. O ile z Caen dopisało nam szczęście i po dobrym, mocno bitym rzucie wolnym przez Nampoongaha, piłka odbiła się od słupka a tam gdzie miał być, był Muyuma i wpakował piłkę do pustej bramki, o tyle w meczu z Valenciennes, najlepsze 90 minut w całej karierze, zagrał chyba bramkarz gospodarzy. Statystyka strzałów 30-1 i 10-0 w celnych, pokazuje, że nie mieliśmy prawa tego meczu nie wygrać. Niestety stało się inaczej. Teoretycznie najłatwiejsze spotkanie, okazało się najtrudniejszym. Boulogne pokazało charakter i nieustępliwość, jakiej bym się po nich w życiu nie spodziewał. Remis w tym meczu uznaję za sprawiedliwy wynik a gdyby nie fantastyczne uderzenie z rzutu wolnego z ponad 35 metrów Nampoongaha, zostalibyśmy ośmieszeni przed własną publicznością. Cieszy mnie, że nie przegraliśmy w lidze od 7 kolejek ( ost. porażka z Bordeaux ) i morale w drużynie znacznie się poprawiły.

 

Towarzyskie

 

26.12.2031 r Hannover - AS Monaco 3:5 ( Hristov 6,68 Loning 37 - Saidi 11 Muyuma 27,89 Mobulu 63 Bolekbache 90+5 )

28.12.2031 r AS Monaco - Monterrey 2:0 ( Aissani 49 Muyuma 70 )

 

Gdy inni odpoczywali, ja razem ze swoim sztabem szkoleniowym, postanowiliśmy zorganizować kilka sparingów, aby lepiej się zgrać i przećwiczyć parę aspektów naszej gry, które nie do końca mi się podobały. Błyszczał Muyuma, który dopiero po moim przyjściu do klubu, zaczął grać na swoim normalnym, dobrym poziomie. Niezle w tych dwóch sparingach spisali się też zawodnicy, których będę chciał sprzedać w zimowym okienku transferowym - Saidi i Aissani. Na początku stycznia mamy jeszcze zaplanowane 3 gry kontrolne a naszymi rywalami będą odpowiednio GF 38, Kassel i Burghausen.

 

Reprezentacja

 

Reprezentacja nie grała w tym miesiącu i spadła w rankingu Fifa z 33 na 36 miejsce.

 

Ligi Europejskie

 

Anglia - Chelsea ---> Liverpool +7

Francja - Olympique Marsylia ---> Olympique Lyon +2

Hiszpania - Atletico Madryt ---> Real Madryt +0

Niemcy - Bayern Monachium ---> Kaiserslautern +9

Polska - Śląsk Wrocław ---> Lechia Gdańsk +2

Włochy - AC Milan ---> AS Roma +6

 

Tabela ligi Francuskiej

 

Zapraszam do czytania i komentowania ;)

Odnośnik do komentarza

Styczeń 2032

 

Transfery do klubu

 

Tobias Gumbrecht ( Niemcy, 26 lat ) <--- Borussia Moenchengladbach - 500 tyś euro

Samuel Gonzalez Vilaseca ( Francja, 22 lata ) <--- LOSC Lille - 1.5 mln euro

Gregory Claude ( Francja, 25 lat ) <--- RC Lens - 4.2 mln euro

 

Transfery z klubu

 

Ayoub Saidi ---> Aston Villa - 5 mln euro

Genival ---> Stade Rennais - 3.9 mln euro

 

Wręcz niesamowite, za jak stosunkowo małe pieniądze, można wyciągnąć fantastycznych zawodników. Wreszcie zakupiłem defensywnego pomocnika, a że była okazja to kupiłem nawet dwóch. Zarówno Gumbrecht jak i Vilaseca pozwolą mi zaoszczędzić grosza na kolejne okienka transferowe. Zakupiłem także niezwykle skutecznego na 2-go ligowych boiskach Gregory'ego Clauda, który zapełni lukę po słabo spisującym się Genivalu.

 

No właśnie, ale żeby było na transfery, to musiałem kogoś sprzedać. Wyżej wymieniony Brazylijczyk Genival słabo się spisywał i kompletnie nie potrafił się odnalezć w mojej, nowej koncepcji gry, a zresztą coś tam się pluł, że chce odejść, to dostaliśmy za niego niemal 4 mln euro od Stade Rennais. Pożegnaliśmy się także z Algierczykiem Saidim a kwota jaką za niego dostaliśmy - 5 mln euro - w pełni mnie satysfakcjonowała.

 

Rozgrywki

 

Towarzyskie

 

01.01.2032 r, GF 38 - AS Monaco 0:3 ( Muyuma 48, Boulekbache 74, Nampoongah 85 )

05.01.2032 r, AS Monaco - Kassel 5:2 ( Knight 15 kar. 51, Konate 23,46 Yildirim 84 - Reich 29,63 )

12.01.2032 r, Burghausen - AS Monaco 0:4 ( Grosjean 1, Giele 37,56 Diarso 90+1)

 

Jestem bardzo zadowolony z naszej gry w grach kontrolnych. Sprawdziłem kilku juniorów, którzy mogliby zostać włączeni do kadry 1 zespołu i muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem co niektórych naszych młodzików. Byłem również bardzo szczęśliwy, że nowe nabytki ( Gumbrecht i Vilaseca ) szybko wpasowały się w nasz styl gry, który wpajam od 2 miesięcy swojej drużynie. Nasz 3 nowy zawodnik - Claude, dołączył do nas po sparingach, więc 1 sprawdzianem jego umiejętności, będzie ligowe spotkanie z AS Nancy. No i najważniejsze - wreszcie jesteśmy skuteczni pod bramką rywala.

 

Puchar Francji

 

9 runda 10.01.2032 r AS Monaco - CS Sedan 3:0 ( Giele 6, Cisse 35, Andre 82 )

10 runda 27.01.2032 r ESTAC Troyes - AS Monaco 3:1 ( Yong-Chol 46, Keita 73, Sacko 83 - Lemoine 80 )

 

Żegnamy się z pucharem Francji. W meczu z Troyes, dałem zagrać zawodnikom, którzy nie mieszczą się w 1 składzie, albo grają w juniorskich kadrach naszego klubu. Jak widać nie podołali temu zadaniu, ale nie mam do nich o to większych pretensji - możemy w pełni skupić się na lidze, bo jeszcze możemy powalczyć o coś więcej jak 8 miejsce na koniec sezonu.

 

Ligue 1

 

21/38, 17.01.2032 r AS Monaco - AS Nancy 4:1 ( Gumbrecht 25,34 Cisse 74 Claude 77 - Van Dalen 90+3 )

22/38, 20.01.2032 r PSG - AS Monaco 1:0 ( Zhiyong 72 )

 

Mecz z Nancy, to był mecz debiutantów. Fantastyczne zawody zagrali zarówno Gumbrecht, jak i Claude, którzy trafiali do siatki rywali. Swoją cegiełkę do wyniku dorzucił także Vilaseca, który asystował przy golu Clauda. Po tym meczu do 11 kolejki dostał się nasz bramkarz Sow, który nie miał zbyt dużo okazji do wykazania się, ale jak już Nancy dochodziło do sytuacji, to ich strzały z najwyższym trudem wyciągał ze światła bramki nasz Goalkeeper. Natomiast po meczu z PSG, jestem wściekły na... gospodarzy. Kto to widział, aby aktualny mistrz Francji, na własnym stadionie, nastawiał się na grę z kontry przeciwko 8 drużynie w tabeli. Przeważaliśmy, dominowaliśmy, stwarzaliśmy sobie doskonałe okazję a wystarczyła 1 kontra klubu ze stolicy i schodziliśmy z boiska pokonani. Doznaliśmy 1 od 8 meczy porażki w lidze, ale nasza gra daje kibicom nadzieję na poprawę miejsca w tabeli. Szkoda tylko, że na nasze mecze przychodzi średnio po 7 tyś kibiców....

 

Reprezentacja

 

Nasza reprezentacja najbliższy mecz rozegra dopiero w czerwcu, tuż przed mistrzostwami Europy zagrają w mecze towarzyskie - ze Słowacją i z Belgami. Awansowaliśmy w rankingu Fifa na 34 miejsce.

 

Ligi Europejskie

 

Anglia - Chelsea ---> Liverpool +6

Francja - Olympique Marsylia ---> Girondins Bordeaux +7

Hiszpania - Atletico Madryt ---> Villarreal +3

Niemcy - Bayern Monachium ---> Kaiserslautern +14

Polska - Przerwa w rozgrywkach. Sytuacja bez zmian

Włochy - AC Milan ---> AS Roma +1

 

Tabela ligi Francuskiej

Odnośnik do komentarza

Luty 2032 r

 

Nasz nowy nabytek - Gumbrecht, zajął 2 miejsce w klasyfikacji najlepszego piłkarza stycznia.

 

Transfery do klubu

 

Michał Rosiak ( trener ) <--- Wolny

 

Trzeba mi było trenera, który nauczył by moich chłopaków dobrze kopnąć piłkę na bramkę. Michał Rosiak ( wychowanek ŁKS Łódz ) nie miał jakiś dużych wymagań finansowych, za to jego atrybuty trenerskie robią wrażenie. Podjął pracę po meczu z FC Nantes.

 

Rozgrywki

 

Ligue 1

 

23/38, 01.02.2032 r AS Monaco (8) - Olympique Marsylia (1) 0:2 ( Shiryaev 14 sam. Salazar 57 )

24/38, 07.02.2032 r FC Nantes (17) - AS Monaco (11) 2:1 ( Henni 27, Barre 60 - Claude 1 )

25/38, 14.02.2032 r AS Monaco (12) - Montpellier SC (15) 4:0 ( Claude 23, Giele 45+1, Muyuma 54, Knight 90+1 )

26/38, 22.02.2032 r Olympique Lyon (2) - AS Monaco (10) 0:3 ( Claude 34, Giele 45+1,75)

27/38, 28.02.2032 r AS Monaco (9) - Le Havre (11) 0:0

 

Nie można było gorzej trafić z terminarzem na początku miesiąca. Rozpędzona ekipa OM, która pokazała nam, jak dużo jeszcze nam brakuje do ich aktualnego poziomu gry. Goście zdominowali nas od 1 minuty meczu i nie miałem pomysłu na to, jak cokolwiek zmienić. Następnie mieliśmy ciężki wyjazd do broniącego się przed spadkiem FC Nantes, które przed meczem z nami, wygrało 4 spotkania w lidze z rzędu. Mecz był dość wyrównany, ale w końcówce moi zawodnicy nie wytrzymali fizycznie trudów tego spotkania i z minuty na minutę, wyglądało to coraz gorzej. Ostatecznie przegraliśmy ten mecz, czego bardzo żałuję. Po meczu z Nantes, postanowiłem zatrudnić trenera, który poprawiłby celowniki moim chłopakom i efekt był piorunujący. W meczu z Montpellier, znów widziałem to co było przed tą nieszczęsną porażką z PSG - polot, finezja, radość z gry. Znakomitą formę złapał Giele, który szalał na lewym skrzydle, ale najlepsze miało dopiero nadejść. 22.02.2032 roku zaszokowaliśmy piłkarską Francję, rozbijając pretendenta do tytułu Olympique Lyon aż 3:0 ! Wiedząc, że nie mogę zagrać tak ofensywnie jak w poprzednich spotkaniach ( i pamiętając np. mecz z Olympique Marsylią ) postawiłem na płynną grę, ale nastawiliśmy się na kontry. Mieliśmy prawdziwy 'dzień konia'. Poprostu wychodziło nam wszystko a gracze z Lyonu nie byli w stanie wstrzelić się w naszą bramkę. Byłem pewien, że po takim meczu spotkanie z Le Havre, będzie tylko formalnością i zgarniemy 3 punkty. Niestety, mogę tylko porównać to spotkanie do meczu z grudnia, gdzie naszym rywalem była drużyna Boulogne. Rywale znów wspięli się na szczyt swoich możliwości i mam wrażenie, że zagrali jeden z najlepszych meczy w sezonie. Ostatecznie ten miesiąc zaliczam na + a zwłaszcza mecz z Lyonem. Mecz i wynik meczu z Olympique Marsylia biorę na siebie - to ja popełniłem błąd taktyczny, zbytnio nastawiając drużynę na grę ofensywną.

 

Kontuzję na koniec miesiąca :

 

Samuel Gonzalez Vilaseca - Nadwyrężona kostka - 6-7 tyg

 

Ligi Europejskie

 

Anglia - Chelsea ---> Liverpool +3

Francja - Olympique Marsylia ---> Olympique Lyon +8

Hiszpania - Atletico Madryt ---> Sevilla +1

Niemcy - Bayern Monachium ---> Bayer Leverkusen +10

Polska - Śląsk Wrocław ---> Lechia Gdańsk +1

Włochy - AS Roma ---> AC Milan +3

 

Tabela ligi Francuskiej

 

Miłego czytania ;)

Odnośnik do komentarza

Marzec 2032

 

Nagrodę dla najładniejszego gola lutego zdobył Giele w meczu z Montpellier ( 4:0 )

 

Rozgrywki

 

Ligue 1

 

28/38, 07.03.2032 r OGC Nice (13) - AS Monaco (9) 0:2 ( Nampoongah 43, Knight 73 )

29/38, 13.03.2032 r AS Monaco (8) - Nimes Olympique (12) 4:0 ( Claude 19,27, Chambon 52,79 )

30/38, 20.03.2032 r Toulouse (16) - AS Monaco (8) 1:3 ( Manni 27 - Cisse 9,42, Muyuma 79 )

31/38, 28.03.2032 r AS Monaco (7) - Girondins Bordeaux (4) 1:1 ( Chambon 41 - Bruno 23 )

 

Można rzec, że marzec należał do nas. Jestem absolutnie zachwycony naszą grą w defensywie - gramy ostro, nawet czasem na pograniczu faulu, ale czysto, blisko rywala i nie dajemy graczom drużyny przeciwnej zbyt dużo miejsca na rozwinięcie skrzydeł. To wszystko było zarówno w meczu przeciw Nice, jak i dwóch kolejnych spotkaniach. W meczu z Nimes formą błysnął Chambon, który to pojawił się na boisku w miejsce Muyumy i pokazał, że doświadczony Angolczyk nie może być pewny miejsca w 1 składzie. Jednak Muyuma pokazał, że nie odda łatwo miejsca w 1 drużynie i w wyjazdowym spotkaniu z Toulouse nie tylko zdobył gola, ale także asystował przy obu trafieniach Cisse, który 2-krotnie urywał się obrońcą gospodarzy przy rzutach rożnych. Przed meczem z Bordeaux dotarła do mnie wiadomość, że kontuzji doznał nasz 2 defensywny pomocnik Gumbrecht a że z urazem dalej walczył Vllaseca, to znów zostałem bez defensywnego pomocnika, ale to nie koniec złych wieści. Przed tym spotkaniem na zgrupowanie wyjechało 5 graczy 1 składu - Muyuma, Giele, Nampoongah, Yildirim i Sow. Byłem zmuszony grać na środku pomocy rezerwowymi, bocznymi obrońcami - Arnaudem i Bako. Mimo to byliśmy lepsi od rywala, przeciw któremu to przecież debiutowałem, jako szkoleniowiec AS Monaco ( 2:5 ) a dobra formę potwierdził Chambon. Niestety, w 72 minucie meczu Claude tak niefortunnie upadł na murawę, że złamał rękę i wypada mi ze składu na bite 7 tyg do 2 miesięcy. Pozostaję w ataku tylko z Knightem i będę musiał sięgnąć po mojego najlepszego napastnika z drużyny młodzieżowej - Grosejana, który już raz trafił w meczu 1 drużyny Monaco - w meczu towarzyskim z Burghausen.

 

Musimy się zebrać do kupy, bo przy tak dobrych wynikach, jakie w tej chwili osiągamy mamy szansę nawet na 6 miejsce, które przy odrobinie szczęścia daje eliminacje Ligi europejskiej.

 

Kontuzję na koniec miesiąca :

 

Gregory Claude - Złamana ręka - 7 tyg-2 miesiące

Samuel Gonzalez Vilaseca - Nadwyrężona kostka - 5 dni-2 tyg

Tobias Gumbrecht - Naciągnięty mięsień uda - 10 dni-2 tyg

Eric Cisse - Naciągnięty mięsień uda - 10 dni-2 tyg

 

Ligi Europejskie

 

Anglia - Chelsea ---> Liverpool +4

Francja - Olympique Marsylia ---> Olympique Lyon +10

Hiszpania - Sevilla ---> Real Madryt +0

Niemcy - Bayern Monachium ---> Schalke 04 +12

Polska - Śląsk Wrocław ---> Lech Poznań +4

Włochy - AS Roma ---> AC Milan +1

 

Tabela ligi Francuskiej

Odnośnik do komentarza

Kwiecień 2032

 

Mój podstawowy bramkarz - Sow znalazł się w 3 nominowanych do nagrody Bramkarza sezonu Ligue 1 wg. piłkarzy. Pojawiły się także spekulację, jakobym miał zostać nowym trenerem włoskiej Fiorentiny. Jak na razie nie ruszam się z Monaco - mam tu jeszcze wiele do zrobienia.

 

Transfery do klubu

 

Nouredin Nyangweso ( Francja, 20 lat ) <--- Wolny transfer

 

Powiem tak - oby więcej takich młodzików zwalniały kluby nie tylko z Francji, ale i z całej Europy. Nouredin ( wychowanek Olympique Lyon ) dysponuje dobrą techniką a przy tym jest piekielnie szybki - niech się podszkoli na pozycji OPP i będzie walczył z Chambonem o 1 skład w przyszłym sezonie.

 

Rozgrywki

 

Ligue 1

 

32/38, 03.04.2032 r Stade Rennais (6) - AS Monaco (8) 1:3 ( Collignon 80 - Nampoongah 18 kar. Giele 48, Prost 88 )

33/38, 10.04.2032 r AS Monaco (8) - AS Saint-Etienne (9) 1:2 ( Andre 84 - Sanchez 24, Bonnet 77 )

34/38, 24.04.2032 r LOSC Lille (3) - AS Monaco (8) 2:4 ( Traore 61,88 - Boulekbache 36, Nyangweso 48, Chambon 54, Muyuma 90 )

 

W kwietniu kontynuowaliśmy naszą dobrą grę. Spotkanie ze Stade Rennias obfitowało w ostre starcia i walka toczyła się przede wszystkim w środkowej strefie boiska. Jednak nasza skuteczna gra z kontry, szybkość naszych graczy z linii ataku i dobra postawa Sowa dała nam 3 punkty. Jednak mecz z Saint-Etienne nie ułożył się po naszej myśli. Nie spodziewałem się, że zostaniemy tak zdominowani w 1 minutach meczu. Przebudziliśmy się dopiero ok. 60 minuty meczu, ale i tak to rywale wbili nam 2 gola. Honorowe trafienie dla nas zdobył Andre. W spotkaniu z Lille nie mogłem skorzystać z Knighta, ale nie postawiłem na młodego Grosejana, tylko wystawiłem z przodu Chambona a na prawe skrzydło rzuciłem debiutanta - Nyangweso, jak się pózniej okazało to był strzał w '10'. Gospodarze byli lepsi, nie będę ukrywać, ale znów nasza gra z kontry dała piorunujący efekt. Bardzo mnie ucieszyła gra Nyangaweso, bo nie tylko strzelił dziś gola, ale też szalał na prawym skrzydle.

 

Szkoda tej porażki z Saint-Etienne, bo mogliśmy wyjść nawet na 6 miejsce w lidze, ale jeszcze nic straconego.

 

Kontuzję na koniec miesiąca :

 

Gregory Claude - Złamana ręka - 4-8 dni

 

Wyleczył się Vilaseca i Gumbrecht, za chwilę wróci Claude - bardzo mnie to cieszy, bo zapowiada się emocjonująca końcówka sezonu.

 

Reprezentacja

 

Nie pisałem nic o reprezentacji, ale jak wcześniej mówiłem najbliższy mecz dopiero w czerwcu, więc jedyną informacją jaką mogę wam podać to taka, że jesteśmy na 32 miejscu w rankingu Fifa. Prowadzi Argentyna przed Holandią i Brazylią.

 

Ligi Europejskie

 

Anglia - Chelsea ---> Liverpool +6

Francja - Olympique Marsylia ---> Olympique Lyon +8

Hiszpania - Atletico Madryt ---> Real Madryt +1

Niemcy - Bayern Monachium ---> Kaiserslautern +11

Polska - Śląsk Wrocław ---> Lechia Gdańsk +6

Włochy - AS Roma ---> AC Milan +3

 

Tabela ligi Francuskiej

 

Jeśli macie jakieś uwagi, porady dotyczące mojej kariery, bądz co mógłbym zmienić, aby wygodniej wam się to czytało, to śmiało pisać ;)

Odnośnik do komentarza

Czyli, że moja karierka jest idealna :D

 

Maj 2032

 

Po zakończeniu sezonu, na mistrzostwa Europy z naszego klubu wyjedzie dwóch zawodników - Prost ( Francja ) i Shiryaev ( Ukraina )

 

Transfery do klubu

 

Lorenzo Berni ( Włochy, 19 lat ) <--- Wolny transfer

 

Kolejny wychowanek Olympique Lyon, który znalazł pracę w naszym klubie. Muszą mieć tam same gwiazdy światowego formatu, skoro wyrzucają z klubu takich graczy jak ten. Lorenzo dołączył do nas tuż po ostatnim meczu w sezonie

 

Rozgrywki

 

Ligue 1

 

35/38, 01.05.2032 r AS Monaco (8) - En Avant de Guingamp (7) 1:1 ( Knight 40 - Delaunay 21 )

36/38, 08.05.2032 r Stade Caen (9) - AS Monaco (7) 0:2 ( Meeuws 54 - Giele 8, Chambon 76 )

37/38, 12.05.2032 r AS Monaco (6) - Valenciennes (20) 3:0 ( Giele 41, Cisse 52,56 )

38/38, 15.05.2032 r AJ Auxerre (15) - AS Monaco (6) 2:2 ( Ali Mathiouthi 13,69, Diallo 33 - Lemoine 11,88 )

 

W maju mieliśmy do rozegrania ostatnie 4 kolejki, które miały decydować o naszym końcowym wyniku. Bałem się, że te nieszczęsne Guingamp znów nam zabierze punkty w głupi sposób, no i się nie pomyliłem. Znów zagrali dobrze w obronie nie pozwalając nam na zbyt wiele a do tego wyprowadzali bardzo szybkie kontry i gdyby nie nasz bramkarz, to goście mogliby wyjechać z księstwa z kompletem punktów. Całe szczęście szybko się pozbieraliśmy i w 36 kolejce Ligue 1 pokonaliśmy w bardzo ważnym dla układu tabeli meczu Caen. Znów dobrą formę zaprezentowała dwójka Giele-Chambon, co pokazuję, że nasze skrzydła funkcjonują tak jak powinny. Nie chciałem od razu wprowadzać do 1 składu Clauda, więc w 1 składzie w meczu z Valenciennes w ataku postawiłem Knighta i jednak było widać, że nie dysponuję taką dynamiką jak jego francuski kolega. Całe szczęście mamy nasze skrzydła i dobrze grających w powietrzu środkowych obrońców. Giele dalej szalał na lewej stronie a Cisse 2-krotnie urwał się obrońcom gości i pakował piłkę do siatki. Rywale pokazali w tym meczu, że nie zasługują na grę w Ligue 1 w przyszłym sezonie. Niestety, nasz motor napędowy ostatnich tygodni - Giele złapał głupią żółtą kartkę i nie mogłem z niego skorzystać w ostatnim meczu sezonu przeciwko Auxerre. Postawiłem na Lemoina i sam byłem zaskoczony jego występem. Zagrał po prostu kosmiczny mecz. Mijał rywali z dziecinną łatwością a gdyby wracający do składu Claude, lepiej nastawił celownik, to Lemoine mógł ten mecz zakończyć nie tylko z 2 golami, ale i z kilkoma asystami. Szkoda tego remisu, bo rywale grali przez dłuższy okres gry w '10', ale całe szczęście Olympique Lyon pokonał na wyjezdzie Stade Rennais 1:0 i dzięki temu wynikowi, zajęliśmy na koniec sezonu 6 miejsce w lidze, które zaraz po przyjściu do klubu brałbym w ciemno.

 

Za zajęte miejsce w tabeli otrzymaliśmy 7.96 mln euro a do podziału dla zawodników poszło 1.1 mln euro

 

Nasz bramkarz - Sow - zajął ostatecznie 3 miejsce w plebiscycie na najlepszego bramkarza roku we Francji. Jako, że na nasze mecze w tym sezonie przychodziła garstka ludzi ( śr ok. 8 tyś ) nie chciałem rozbudowywać, bądz też budować nowego stadionu. Poprosiłem za to zarząd o rozbudowę obiektów treningowych i prezes na specjalnym posiedzeniu zarządu razem ze swoimi pracownikami, jednogłośnie przyjęli projekt rozbudowy obiektów treningowych. Właśnie rozpoczyna się budowa obiektów a jej koszt wyniesie ok. 3.5 mln euro. Potrwać ma około 4 miesięcy, ale już się cieszę na samą myśl trenowania chłopaków w cywilizowanych warunkach.

 

Reprezentacja

 

Reprezentacja Polski przygotowuję się do Mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane na boiskach Belgii. Utrzymaliśmy też 32 miejsce w rankingu Fifa.

 

Polskie i nie tylko kluby w Europejskich pucharach

 

W rozgrywkach ligi mistrzów mieliśmy w fazie grupowej jednego przedstawiciela - Lech Poznań zajął w swojej grupie 3 miejsce ( 4 pkt ), wyraznie przegrywając rywalizację z Manchesterem United (14 pkt ) oraz Atletico Madryt (13 pkt ). Występujący w eliminacjach GKS Bełchatów przegrał w 3 rundzie el. z rosyjskim Zenitem St.Petersburg 2:1.

 

Na szkockim Ibrox Park, po 4 latach przerwy puchar mistrzów wznieśli piłkarze AS Roma, którzy w finale pokonali 3:1 prowadzony przez Polskiego menadżera Marcina Brosza niemiecki Bayern Monachium.

 

W lidze europejskiej już na 2 rundzie swój udział zakończyła ekipa Wisły Kraków, która poległa w dwumeczu z norweskim Tromse 4:3. W 4 - decydującej rundzie el. przegrały 2 Polskie drużyny - GKS Bełchatów pokonał na wyjezdzie hiszpańską Sevillę 3:1, ale przegrał 1 mecz u siebie 0:3 i odpadł z rozgrywek. Jego los podzieliła ekipa Olimpii Elbląg, która nie dała rady Rumuńskiej drużynie Vaslui 3:1. Bardzo dobrze zaprezentowała się Polonia Warszawa, która dość nieoczekiwanie zajęła 2 miejsce w swojej grupie ( 1.Fenerbahce 16 pkt 2.Polonia 8 pkt 3.Stuttgart 8 pkt 4.Slovan Liberec 1 pkt ) i awansowała do 1/16 LE. Tam drużyna ze stolicy trafiła na Manchester City z którym poległa aż 0:6.

 

Na Walijskim Millennium w Cardiff, Włoskie Lazio Rzym wygrało 2:0 z pogromcami Polonii Warszawa Manchesterem City.

 

Ligi Europejskie

 

Anglia - Chelsea (M) ---> Liverpool +6

Francja - Olympique Marsylia (M) ---> Olympique Lyon +10

Hiszpania - Atletico Madryt (M) ---> Real Madryt +0

Niemcy - Bayern Monachium (M) ---> Schalke 04 +8

Polska - Śląsk Wrocław (M) ---> Lechia Gdańsk +7

Włochy - AS Roma (M) ---> AC Milan +5

 

Tabela końcowa ligi Francuskiej sezonu 2031/2032

Odnośnik do komentarza

Czas na małe podsumowanie gry moich podopiecznych. Musze poważnie przeanalizować statystyki graczy, którzy pobierają sporą pensję z klubowej kasy, bo chciałbym nieco zredukować wydatki na wypłaty dla graczy. Podsumowanie pozwoli mi także, na selekcję graczy, którzy są w stanie jeszcze, albo jeszcze nie grać na poziomie Ligue 1.

 

Bramkarze

 

Abdoulaye Sow ( Senegal, 27 lat, 7 meczy w kadrze, 0 goli ) - 34 m / 37 str / 14 czyk / 1 GrM / 1 żół / 7.01 - Absolutny nasz numer 1 w bramce w tym sezonie. Przed moim przybyciem nieco krytykowany, ale po moim przyjściu zbierał same pochwały. Nie wyobrażam sobie swojego składu bez tego bramkarza.

 

Jamal Zaidi ( Francja, 24 lata, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 0 m / 0 str / 0 czyk / - 0.00 - Jamal niestety, ale musi się pogodzić z rolą zmiennika dla Sowa. W końcówce sezonu prosił mnie o wystawienie go na listę transferową, ale nie mogłem się na to zgodzić. Chcę go zatrzymać w klubie, aby w przyszłym sezonie był moim numerem 2 w bramce.

 

Mohamed Salah Gharbi ( Tunezja, 26 lat, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 2 m / 6 str / 0 czyk / 0 GrM / 5.75 - Nie chcę blokować mu kariery. Po tym sezonie kończy mu się kontrakt, ale już wcześniej zaklepał sobie transfer do Holenderskiego AZ Alkmaar. Też w tych 2 meczach w tym sezonie, nie wykorzystał swojej szansy na przekonanie mnie do przedłużenia z nim umowy.

 

Prawa Obrona

 

Sergey Shiryaev ( Ukraina, 28 lat, 60 meczy w kadrze, 1 gol ) - 28 m / 0 Br / 1 Asys. / 1 GrM / 6 żół / 7.09 - Bardzo pewny punkt naszej linii defensywnej. Kiedy tylko mogłem, to bez wahania stawiałem na Ukraińca. Z początku nie był sceptycznie nastawiony na dalszą grę w Monaco, ale dobra postawa klubu w 2 części sezonu sprawiła, że obecnie nie myśli o zmianie klubu. Raczej pewniak do gry na prawej obronie w przyszłym sezonie.

 

Henri Bako ( Kamerun, 35 lat, 46 meczy w kadrze, 2 gole ) - 7 m / 0 Br / 0 Asys. / 0 GrM / 2 żół / 6.29 - Wyraznie to już nie jest zawodnik na poziom Ligue 1, ale Henri dobrze o tym wie i postanowił po tym sezonie zakończyć swoją; sportową karierę. Nie był w stanie zatrzymywać ataków rywali a i mało go było z przodu, choć czego ja mogłem się spodziewać po 35 latku.

 

Lewa Obrona

 

Florent Prost ( Francja, 24 lata, 3 mecze w kadrze, 0 goli ) - 28 m (1) / 1 Br / 0 Asys. / 1 GrM / 9 żół / 7.15 - Filigranowy Florent Prost był w tym sezonie jednym z najlepszych graczy, występujących na tej pozycji w całej lidze. Nie wniósł dużo swoimi statystykami, ale robił bardzo dużo wiatru zaraz za plecami Giele z którym to grał najczęściej na jednym skrzydle. Doceniony za swoją dobrą postawę; w tym roku, pojedzie z kadrą Francji na mistrzostwa Europy.

 

Johan Arnaud ( Francja, 27 lat, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 13 m (1) / 1 Br / 1 Asys. / 1 GrM / 0 żół / 6.68 - Johan mimo, że podobnie jak Florent zdobył gola w tym sezonie a do tego dołożył asystę co nie udało się jego młodszemu koledze, to jednak jak pokazuje średnia nie był tak efektywny jak Prost. Arnaud nie ryzykował tak często jak Florent rajdów pod bramkę rywali, ograniczając się do pozostawania na własnej połowie. Troszkę mnie martwi, że boi się w odpowiednim momencie ruszyć lewym skrzydłem. Niemniej jednak, będzie on niezłą alternatywą dla Florenta w przyszłym sezonie, no chyba, że wpłynie jakaś oferta z tych 'nie do odrzucenia'.

 

Środek obrony

 

Remi Martin ( Francja, 26 lat, 4 mecze w kadrze, 0 goli ) - 34 m (1) / 1 Br / 2 Asys. / 1 GrM / 4 żół / 7.05 - Remi stworzył w tym sezonie razem z Cisse świetną parę na środku obrony. Początkowo, myślałem, nad rolą lewego obrońcy dla Martina, ale po przeglądzie kadry od razu wiedziałem, kto będzie partnerować Cisse na środku obrony. Niezwykle silny zawodnik, którego ciężko przepchnąć ( 192 cm, 86 kg ) a przy tym dysponujący niezłą szybkością. Potrafił też groznie skoczyć do głowy przy stałym fragmencie gry.

 

Nedzad Omerovic ( Bośnia, 31 lat, 38 meczy w kadrze, 0 goli ) - 4 m (8) / 0 Br / 0 Asys. / 0 GrM / 0 żół / 6.35 - Od samego początku nie byłem przekonany co do umiejętności Omerovicia. Były piłkarz m.in Wisły Kraków popełniał sporo błędów ( było ich 12 przez co padła jedna bramka dla rywali ) a na dodatek co raz wypowiadał się nie zbyt miło o mnie w prasie. Skorzystał z tzw. Prawa Bosmana i po sezonie opuści nasz klub.

 

Georges Andre ( Francja, 22 lata, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 7 m (13) / 2 Br / 1 Asys. / 0 GrM / 2 żół / 7.02 - Kolejny wychowanek Olympique Lyon, na którym się w szkółce z Lyonu nie poznali. Przyszedł on jednak do klubu z księstwa 2 sezonu temu. Potężnie zbudowany Andre ( 198 cz, 92 kg ) ma przed sobą; jeszcze trochę nauki ( zwłaszcza atrybuty psychiczne ), ale jestem pewien, że za 2-3 sezony to będzie nasz podstawowy stoper, chyba że za kogoś z dwójki Cisse - Martin wpłynie oferta rzędu 25-30 mln euro.

 

Eric Cisse ( Francja, 25 lat, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 34 m / 6 Br / 1 Asys. / 3 GrM / 8 żół / 7.15 - Nie wiem jakim cudem Eric nie zadebiutował jeszcze w kadrze. Absolutna gwiazda mojej linii obrony, który po takim sezonie zasłużył na powołanie od selekcjonera reprezentacji Francji. Niestety telefonu się nie doczekał. Niezwykle skuteczny pod bramką rywala. W trakcie sezonu zainteresowany pozyskaniem Erica był Manchester United, ale żadnych konkretów.

Odnośnik do komentarza

Defensywni pomocnicy/Środkowi Pomocnicy

 

Samuel Gonzalez Vilaseca ( Francja, 23 lata, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 5 m (6) / 0 Br / 1 Asys. / 0 GrM / 1 żół / 6.86 - Urodzony w Lille, syn Hiszpańskich emigrantów, których nie ominął gospodarczy kryzys w Hiszpanii, dołączył do nas w połowie sezonu. może średnia nie jest jakaś imponująca, ale bardzo podobała mi się jego gra. Potrafił błyskawicznie przedostać się ze środka pola na pole karne rywali. Musi jeszcze troszkę popracować nad kryciem, ale i tak uważam go za dobry zakup.

 

Tobias Gumbrecht ( Niemcy, 26 lat, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 11 m (2) / 2 Br / 1 Asys. / 1 GrM / 2 żół / 7.15 - O ile Vilasecę uważam za dobry zakup, to Gumbrechta uważam za wyśmienity interes. Człowiek który kosztował nas zaledwie 500 tyś euro, trzymał w ryzach całą formację pomocy odpowiadającą za grę w defensywie. Nie jest może tak przebojowy w swoich akcjach, jak Vilaseca, ale za to jest pewniejszy w swoich wyborach dotyczących gry czysto defensywnej.

 

Samir Boulekbache ( Francja, 33 lata, 42 mecze w kadrze, 5 goli ) - 31 m / 3 Br / 11 Asys. / 1 GrM / 2 żół / 7.22 - Mimo 33 lat na karku, nasz kapitan Samir rozegrał jeden z najlepszych sezonów w całej karierze. Wystawiany najczęściej na środku pomocy, jako cofnięty rozgrywający, spisywał się znakomicie, tylko szkoda, że ma aż 33 lata. Myślę, że jeszcze w przyszłym sezonie pokaże kilka ciekawych zagrań, ale za 2 sezony trzeba będzie już szukać.

 

Beemon Nampoongah ( Mauritius, 29 lat, 59 meczy w kadrze, 5 goli ) - 35 m / 4 Br / 8 Asys. / 3 GrM / 5 żół / 7.03 - Beemon nie odstawał poziomem od swojego starszego kolegi z linii pomocy a jego atomowe strzały z rzutów wolnych, siały postrach w szeregach rywali. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko modlić się o to, aby w wieku Samira był w takiej samej formie co nasz kapitano.

 

Amin Yildirim ( Maroko, 33 lata, 74 mecze w kadrze, 4 gole ) - 16 m (3) / 2 Br / 1 Asys. / 0 GrM / 1 żół / 6.86 - Większość tych statystyk które widzicie, Amin 'nabił' jeszcze przed moim przybyciem do Monaco. Po moim przyjściu najczęściej oglądał mecz z ławki rezerwowych bądz z trybun. Pod nieobecność Gumbrechta i Vilaseci, musiałem ustawiać go na defensywnym pomocniku i wyraznie było widać, że to nie jego bajka.

 

Nouredin Nyangweso ( Francja, 21 lat, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 1 m (2) / 1 Br / 0 Asys. / 0 GrM / 0 żół / 7.07 - Nouredin dołączył do nas w kwietniu i w te 2 miesiące pokazał nie tylko w meczach, ale przede wszystkim na treningach, że bardzo mu zależy na grze. Kiedy tylko pojawiał się na placu gry, wnosił nową jakość w nasze poczynania w liniach ofensywnych. W kolejnym sezonie może spokojnie powalczyć o 1 skład, musi mi to tylko pokazać na treningach.

 

Lewoskrzydłowi

 

Rachid El-Amrani ( Maroko, 24 lata, 2 mecze w kadrze, 0 goli ) - 3 m (1) / 0 Br / 0 Asys. / 0 GrM / 0 żół / 6.78 - Praktycznie nie korzystałem z Rachida w tym sezonie. Wiedząc, że po sezonie kończy mu się kontrakt nie robiłem mu przeszkód w znalezieniu sobie nowego pracodawcy. Od nowego sezonu będzie bronić barw Leeds United.

 

Marwan Lemoine ( Francja, 24 lata, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 7 m (12) / 4 Br / 2 Asys. / 0 GrM / 0 żół / 7.03 - Patrząc na umiejętności Marwana, dochodzę do wniosku, że w piłce nożnej można swoją grę oprzeć jedynie na szybkości, bo w sumie tylko to posiada Marwan. Nie przeszkodziło mu to jednak w zdobyciu 4 bramek i zaliczeniu 2 asyst co uważam za całkiem niezły wynik. Swoją przydatność dla zespołu pokazał w meczu 38 kolejki Ligue 1 z Auxerre, kiedy to 2-krotnie kierował piłkę do siatki rywali, tym samym dając nam 6 miejsce w tabeli. Tym występem zapewnił sobie miejsce na mojej ławce rezerwowych w kolejnym sezonie. Powinien się cieszyć, bo patrząc na umiejętności, to nie Rachid a on powinien sobie szukać nowego klubu.

 

Ahmed Giele ( Kamerun, 30 lat, 11 meczy w kadrze, 6 goli ) - 27 m (3) / 9 Br / 7 Asys. / 4 GrM / 2 żół / 7.05 - Tak wiem, to nominalny prawoskrzydłowy, ale gdy tylko dostał szansę gry na lewej stronie, od razu wpisał się na listę strzelców i tak już zostało. Były gracz m.in 1860 Monachium ma za sobą świetny sezon, tyle tylko, że ma już 30 lat i wiecznie nie będzie grać na takim poziomie jak w tym roku. Był w tym sezonie naszym najlepszym strzelcem w lidze ( pokłosie małej liczby strzelonych goli przez Monaco, przed moim przyjściem )

 

Prawoskrzydłowi

 

Fernando Muyuma ( Angola, 31 lat, 47 meczy w kadrze, 23 gole ) - 34 m (2) / 7 Br / 8 Asys. / 1 GrM / 1 żół / 7.12 - Jak widać Monaco skrzydłami stoi. Angolczyk, który w naszym klubie pojawił się 2 sezonu temu kupiony za 1.5 mln euro z Olympique Lyon, był czołową postacią w tym sezonie, ale wydaje się, że to ostatnia szansa na sprzedaż tego gracza z zyskiem. W przyszłym sezonie chcę postawić na Chambona na prawym skrzydle i albo Muyuma to zaakceptuje, albo sprzedamy go.

 

Patrice Chambon ( Francja, 26 lata, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 6 m (16) / 5 Br / 2 Asys. / 1 GrM / 2 żół / 6.95 - Nasz francuski Kamil Grosicki. Przy naszym stylu gry jestem pewien, że jego szybkość i przyspieszenie na poziomie 19 dadzą w przyszłym sezonie piorunujący efekt. Wystawiałem go pod nieobecność Clauda na środku ataku i spisywał się nie gorzej niż na skrzydle.

 

Napastnicy

 

Gregory Claude ( Francja, 25 lat, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 12 m (1) / 6 Br / 4 Asys. / 1 GrM / 0 żół / 7.25 - Moja bomba transferowa. Gdyby nie złamał ręki w jednym ze spotkań, to spokojnie dociągnąłby do 10 trafień w sezonie. Czuję, że przyszły rok, o ile oczywiście nie przeszkodzą mu kontuzję, to będzie sezon walki Clauda o koronę króla strzelców, ale musimy mu w tym wszyscy pomóc. Ma papiery na reprezentanta kraju jak nic.

 

Jake Knight ( Anglia, 20 lat, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 6 m (15) / 3 Br / 2 Asys. / 0 GrM / 5 żół / 6.84 - Mimo średniej poniżej 7, mnie Jake absolutnie nie rozczarował. Pokazał to wszystko, czego nauczył się w szkółce Chelsea Londyn - twarda gra, nie odpuszczanie żadnej piłki i jeszcze raz twarda gra. Sam fakt, że w pół sezonu jakie u nas spędził złapał 5 żółtych kartek, pokazuje, że nie ma dla niego straconych piłek a ja sam wolę takiego gracza, który nie boi się wjechać rywalowi w piszczel ( o ile to oczywiście konieczne ) niż takiego, który będzie uciekać z nogami przy każdym wślizgu rywala.

 

Ahmed Aissani ( Algieria, 25 lat, 0 meczy w kadrze, 0 goli ) - 0 m (2) / 1 Br / 0 Asys. / 0 GrM / 0 żół / 6.55 - Jak widać omijałem szerokim łukiem przy wyborze składu Ahmeda. Nie wiem czemu, ale po prostu nie chcę go w klubie. Ma jeszcze 2 lata kontraktu, ale oddam go choćby za symboliczną złotówkę.

Odnośnik do komentarza

Piłkarze na wakacjach, ja w robocie

 

Jako, że w czerwcu nasi piłkarze wyjechali na zasłużone wakacje, meczy nie było. Jednak w siedzibie klubu nie było pusto. Razem ze swoim sztabem szkoleniowym, nadal analizowaliśmy poprzedni sezon w celu wyeliminowania błędów, jakich się nie ustrzegliśmy.

 

Jeśli mowa o sztabie, to bardzo się on zmieni. Na ten moment na wielu etatach pracują ludzie, którzy po prostu są za słabi do trenowania graczy na poziomie Ligue 1. Z klubem pożegna się 4 trenerów ( w tym 1 trener bramkarzy ) oraz fizjoterapeuta. Na ich miejsce MUSIMY znalezć lepszych specjalistów.

 

Pożegnamy się także z wieloma graczami, zwłaszcza 2 drużyny Monaco, którym kończą się kontrakty. Będzie ich co najmniej 6, choć ta ilość może się jeszcze powiększyć. Oni też pobierają ładne sumki z klubowej kasy, więc na rękę mi to rozwiązywanie kontraktów.

 

15 czerwca do klubu napłynęła bardzo miła informacja - wystąpimy w 3 rundzie el. Ligi europejskiej.

 

Postanowiłem, że w przyszłym sezonie dołączy do 1 zespołu kilku zdolnych juniorów. Chcę nieco odmłodzić zespół, bo średnia wieku 26 lat do najniższych nie należy.

 

W czerwcu pozbyłem się najdroższego piłkarza, grającego w 2 drużynie AS Monaco - Mourad Yildirim ( Maroko, 27 lat ). Dostaliśmy za niego całe 3 mln euro a jego nowym klubem jest Sunderland. Dopiero w lipcu dołączy do nas dwóch doświadczonych piłkarzy rodem z Hiszpanii, którzy załatają luki w bramce i na prawej obronie - oczywiście będą to piłkarze typowo na ławkę. Zobaczymy może uda się jeszcze kogoś ściągnąć.

 

Jeszcze w czerwcu zaplanowaliśmy kilka sparingów m.in FC Tours, Stade Lavallois czy FC Weis - rywalem nie z najwyższej półki, ale do przetestowania kilku taktycznych elementów gry w sam raz.

 

Kibice wybrali naszego kapitana - Samira Boulekbacha piłkarzem roku. Przedłużyłem urlopy kilku zawodnikom 1 składu, którzy w zeszłym sezonie byli kluczowymi ogniwami w naszej grze. 1 sparingi rozegramy więc bez m.in Boulekbache, Claude, Lemoine, Muyuma czy Gumbrecht

 

Euro 2032

 

Czerwiec to czas, kiedy nie ma zbyt wiele do opisywania, ale za to trwają piłkarskie mistrzostwa europy na których gra reprezentacja Polski. Nasza kadra w meczach towarzyskich, poprzedzających ME spisywała się znakomicie. Najpierw pokonaliśmy na wyjezdzie Słowację 1:0 po golu piłkarza Realu Madryt Dariusza Majki. 6 dni pózniej rozbiliśmy u siebie gospodarzy turnieju Belgię 4:0 i w znakomitych nastrojach jechali nasi piłkarze na Euro 2032.

 

Reprezentacja Polski w pierwszym meczu na EURO 2032 rozbiła reprezentację Czech 4:0 ! Mecz sam w sobie był wyrównany, ale zdecydowała skuteczność pod bramką rywala. 2 bramki zdobył ofensywny pomocnik Lecha Poznań Cezary Gołębiewski. Po jednym golu dołożyło dwóch Jarków - Frankowski i Kwiatkowski ( Valencia i Podbeskidzie ).

 

Bardzo mało zabrakło do historycznego remisu w meczu z Niemcami, ale straciliśmy gola w 89 minucie meczu i przegraliśmy 2:3. Wszystko miało się zdecydować w ostatnim meczu grupowym, w którym to naszym rywalem była Chorwacja.

 

"Udało się ! Jesteśmy w 1/8 mistrzostw Europy po zaciętym boju i zwycięstwie nad Chorwacją 1:0" - Tak wyglądały okładki w większości porannych gazet. Jedynego gola dla nas zdobył w 82 minucie Sebastian Tomasik, który od nowego sezonu będzie graczem Evertonu ( wcześniej Lechia Gdańsk ). Naszym rywalem w 1/8 finału ME była Belgia z którą, przecież wygraliśmy przed samymi mistrzostwami aż 4:0. Wszyscy szykowali się już na ćwierćfinał.

 

"Gospodarze poza burtą, Polacy płyną po Mistrzostwo Europy !!!" - Rozchwytywały się Polskie media po zwycięstwie 1:0 nad Belgami. Gola na wagę 1/4 ME zdobył piłkarz Valencii Jarosław Frankowski. Naszym rywalem w drodze do półfinału była piekielnie mocna reprezentacja Francji.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ostatnia relacja z Mistrzostw Europy i dalsza część przygotowań do sezonu oraz transfery w sprawozdaniu z Lipca.

Odnośnik do komentarza

Sadixable - Na majstra nie liczę, Marsylia ma za mocną paczkę. A jeśli chodzi o Złotą Piłkę i zawodnika roku, to mogę podać tylko w wersji tekstowej. Nie mieszczą się na screenie wszyscy. W kolejności od 2011 do 2031 r

 

Zł.Piłka - Messi x3, Hulk, Messi, Ronaldo x3, Cavani, Ronaldo, Willian, Varane, Eriksen x2, Kopca, Karakaya, Labbe, Anderson, N'Dyaye, Kaak, Cedeno

 

Piłkarz roku - Messi, Fabregas, Messi, Hulk, Messi, Ronaldo, Navas, Ronaldo x3, Willian, Varane, Kopca, Eriksen, Kopca, Karakaya, Kovacic, Anderson, N'Dyaye, Kaak, Cedeno

 

Jeśli macie jakieś prośby o screeny tych zawodników, którzy pózniej zdobywali Zł.Piłki i Piłkarza roku to proszę pisać

 

Lipiec

 

Euro 2032 cz.2

 

w 1/4 finału reprezentacja Polski, stanęła przed ogromnym wyzwaniem - za rywali mieliśmy ekipę 'Trójkolorowych' Francja była faworytem tego meczu, ale na tym turnieju Polska pokazała, że stać ją na sprawienie sensacji. Na pozycji ofensywnego pomocnika w tym meczu, wystąpił mój nowy gracz - Golebiewski. W ekipie Francji Prost zasiadł na ławce rezerwowych.

 

"Vive La France - Koniec pięknego snu" - Innych okładek w Polskiej prasie po prostu nie mogło być. Przegraliśmy 0:2, ale pozostawiliśmy po sobie dobre wrażenie. 12-11 w strzałach dla nas oraz posiadanie piłki na poziomie 53% pokazuje, że nie byliśmy gorszą drużyną od Francji.

 

Mistrzem Europy została reprezentacja Hiszpanii, która w finale pokonała naszych pogromców - Francję 2:1. Całe spotkanie rozegrał Florent Prost, ale nie popisał się w tym meczu ( 5.70 )

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

- Witam, chciał mnie pan widzieć ? - Spytałem jak głupi, bo niby po co miałby mnie prosić do siebie.

- Tak witaj... Usiądz proszę... Wiesz w jakiej sprawie cię tu wezwałem.

- Domyślam się, że chodzi o moją prośbę dotyczącą rozbudowy obiektów młodzieżowych.

- Yyyy... Nie, nie oto chodzi.

Zacząłem myśleć, że nie spodobały mu się nasze wyniki w poprzednim sezonie.

- Aha... więc o co chodzi ?

- No kończy się panu kontrakt za rok. Nie pamięta pan ?

- Prawdę mówiąc, to kompletnie o tym zapomniałem. Tak pochłonąłem się swoimi zajęciami - Udawałem zapracowanego, ale chyba to łyknął.

- No to bardzo mnie to cieszy, że angażuje się pan w sprawy klubu, do tego stopnia, że zapomina pan o nie których rzeczach.

- Tylko o tych mniej istotnych - Dopiero po tym co powiedziałem, pomyślałem, że głupio to zabrzmiało.

- Kwestię nowego kontraktu uznaje pan za mało istotną ?

- Nie, nie absolutnie nie miało to tak zabrzmieć...

- Dobrze, już dobrze - przerwał mi - Co pan powie na nowy, dwuletni kontrakt z klubem ?

- Byłbym zachwycony możliwością dalszej pracy dla tak zasłużonego klubu. - Odrobinka wazeliny nie zaszkodzi.

- Ok, więc jeden podpis i może pan wracać na boisko treningowe.

- Dobrze, bardzo dziękuję za zaufanie. Mam nadzieję, że razem powrócimy na szczyty. - Wychodząc z gabinetu, prezes krzyknął

- Buli ! A jeśli chodzi o obiekty młodzieżowe... To już się tym zajmujemy - Zaśmiał się i pożegnał.

 

W ten oto sposób, podpisałem nowy dwuletni kontrakt z AS Monaco. Na jego mocy na moje konto co miesiąc będzie spływała kwota 8.750 euro.

 

Ustaliliśmy również budżet transferowy na poziomie 5 mln Euro, ale za to na płace dostałem aż 270 tyś. Euro, więc pole manewru mam spore i zawsze będzie można ten budżet transferowy nieco zwiększyć. Obiekty młodzieżowe będą gotowe dopiero po zakończeniu sezonu.

 

Transfery do klubu

 

Javier ( Hiszpania, 29 lat ) <--- Sporting Gijon - Wolny transfer

Francisco ( Hiszpania, 27 lat ) <--- Valladolid - Wolny transfer

Hassan Sabri ( Egipt, 20 lat ) <--- Ismaily - Wolny transfer

Bangaly Diarso ( Francja, 19 lat ) <--- AS Monaco u-19

Bryan Laval ( Francja, 17 lat ) <--- AS Monaco u-19

Ibrahima Camara ( Senegal, 18 lat ) <--- AS Monaco u-19

Marius Rousseau ( Francja, 18 lat ) <--- AS Monaco u-19

Cezary Golebiewski ( Polska, 26 lat ) <--- Lech Poznań - 8.75 mln euro ( 48 rat )

Oscar Calla ( Boliwia, 26 lat ) <--- Borac (BL) - 2.2 mln euro

Andrey Tashev ( Bułgaria, 18 lat ) <--- Lewski Sofia - 500 tyś euro

 

No więc jak zapowiadałem, wzmocniłem 1 zespół Monaco kilkoma graczami z naszej szkółki młodzieżowej. Na pewno szansę dostanie Laval, z którym wiążę spore nadzieje na przyszłość. Pozyskaliśmy kilku graczy, którym kończyły się kontrakty z ich dotychczasowymi pracodawcami. Zarówno Javier jak i Francisco są piłkarzami, którzy zastąpią w roli rezerwowych odpowiednio Bako, który przeszedł na emeryturę i Gharbiego. Dołączył do nas również 2 bramkarz, ale Sabri to chłopak, który ma papiery na zastąpienie Sowa w bramce Monaco na długie lata. Udało także dopiąć transfer Cezarego Golebiewskiego, który ma być naturalnym następcą Boulekbacha. Postanowiłem też wzmocnić lewe skrzydło 27-krotnym reprezentantem Boliwii Oscarem Callą. Powalczy on o 1 skład z Giele. Ostatnim moim transferem do klubu w tym okienku, jest młodziutki defensywny pomocnik rodem z Bułgarii Andrey Tashev. W przyszłości stworzyć ma on razem z Lavalem zaporę nie do przejścia na środku pola. Mocno nadszarpnąłem nasz budżet transferowy i kolejnych ewentualnych wzmocnień, będę musiał szukać na wolnym rynku. Po tych transferach nasza średnia wieku w zespole spadła do 24.16 lat co jest 3 najniższą średnią wieku w lidze.

 

Transfery z klubu

 

Mohamed Salah Gharbi ---> AZ Alkmaar - Wolny transfer

Rachid El-Amrani ---> Leeds United - Wolny transfer

Nedzad Omerovic - Wolny transfer

Amin Yidirim - Wolny transfer

Jamal Zaidi - Wolny transfer

Henri Bako - Koniec kariery

Ahmed Aissani ---> Cesena - 2.2 mln euro

 

Pożegnaliśmy graczy, którzy nie dostawali wielu szans na grę, za to otrzymywali niezłe sumki na swoje konta. Nie martwi mnie, że nic za nich nie dostaliśmy, bo w rozrachunku ogólnym więcej zarobimy na nie płaceniu im pensji, niż gdybyśmy ich sprzedali gdziekolwiek. Znalazłem też wreszcie chętnego dla Aissaniego. Przeniósł się na Półwysep Apeniński a dokładniej do Ceseny. Na nasze konto, wpłynęła kwota 2.2 mln euro

 

Towarzyskie

 

04.07.2032 r Fussball Wels - AS Monaco 1:1 ( Aissani )

06.07.2032 r HSV Hamburg - AS Monaco 3:2 ( Gonzalez Vilaseca, Lacroix )

08.07.2032 r Hansa Rostock - AS Monaco 1:3 ( Konate, Knight, Nyangweso )

10.07.2032 r FC Tours - AS Monaco 1:0

15.07.2032 r Stade Lavallois - AS Monaco 0:6 ( Giele x3, Claude x2, Lemoine )

 

Przyznam szczerze, że asystent prowadził drużynę w meczach towarzyskich. Chciałem zobaczyć na co go stać, jeśli chodzi o prowadzenie drużyny w meczach o coś. W tych 4 pierwszych meczach towarzyskich, sprawdzał zwłaszcza młodych graczy, oraz nowych piłkarzy w naszej ekipie i widać było brak zgrania. W ostatnim sparingu wystąpiła już '11' która mniej więcej wyglądała jak ta, która wyjdzie w 1 składzie na mecz ligowy z Lorient.

 

Teraz zamykamy się w naszych nowych obiektach treningowych i szlifujemy formę na 31.07.2032 roku, kiedy to zainaugurujemy sezon wyjazdowym spotkaniem z Lorient.

 

Tuż po ostatnim meczu sparingowym, razem z prezesem i delegacją, wylecieliśmy do Nyonu gdzie poznaliśmy naszych rywali w 3 rundzie el. Ligi Europejskiej - Zmierzymy się ze Spartakiem Trnawa. 1 mecz rozegramy 29.07.2032 na boisku rywala, ale to już w kolejnym wpisie.

Odnośnik do komentarza

Aby troszkę zdynamizować rozgrywkę, postanowiłem zrezygnować z miesięcznych raportów i opisywać poszczególne spotkania.

 

Bardzo słabo prezentuje się nasza sprzedaż karnetów na ten sezon. Wykupionych zostało zaledwie 4304 karnetów. Na frekwencję <10 tyś. nie mam raczej co liczyć w tym sezonie.

 

1 oficjalne spotkanie w tym sezonie rozegramy w Słowackiej Trnawie, gdzie gościć nas będą piłkarze miejscowego Spartaka. Nie wszyscy jeszcze są w pełni sił po okresie przygotowawczym ( trening fizyczny zakończyliśmy 5 dni przed tym spotkaniem ), więc w 1 składzie może być kilka niespodzianek zwłaszcza, że 3 dni pózniej gramy mecz ligowy z Lorient. Ważne, żeby już w 1 meczu nie pozostawić złudzeń rywalom. Nie mogłem w tym spotkaniu skorzystać z Shiryaeva ( Naciągnięte ścięgno podkolanowe ), więc szansę dostanie Javier

 

Sow - Prost, Martin, Cisse ( Berni 45 ), Javier - Vilaseca, Nampoongah, Golebiewski, Chambon, Calla ( Giele 66 ), Knight

 

Liga Europejska 3 runda el. 1 mecz

29.07.2032 r Stadion Antona Malatinskeho, Trnawa, 17168 widzów

Spartak Trnawa - AS Monaco 0:7 ( Knight x3, Nampoongah x2, Martin, Chambon )

GrM - Jake Knight ( 9.7 )

 

Moi chłopcy, nie bacząc na nic od tak rozstrzelali gospodarzy. Nie spodziewałem się takiego wyniku zwłaszcza, że w 30 minutach spotkania oddaliśmy na bramkę rywali tylko 2 strzały. Bałem się o dyspozycję mojej linii ofensywnej, ale kiedy na prowadzenie wyprowadził nas Nampoongah strzałem z rzutu karnego, gospodarze spuścili z tonu i dali nam się wyszaleć. Znakomite zawody Knighta, który depcze po piętach Clauda i tak łatwo miejsca w składzie nie odda. Ciesze się bardzo z tego wyniku, bo będę mógł w rewanżu postawić na tych którzy na razie nie mieszczą się w 1 składzie.

 

Po strzelaninie jaką sobie urządziliśmy na Słowacji, do meczu ligowego z Lorient podchodziliśmy z optymizmem, ale oczekiwałem od piłkarzy pełnej koncentracji i zaangażowania. Ważne aby wejść w sezon zwycięstwem, by być w czołówce od początku. Dam szansę gry od 1 minuty Knightowi, mam nadzieję, że prawo serii zafunkcjonuję w tym przypadku.

 

Sow - Prost, Andre, Cisse, Javier - Gumbrecht, Boulekbache, Golebiewski, Giele ( Muyuma 58 ), Calla ( Lemoine 65 ) - Knight ( Claude 58 )

 

Ligue 1 1/38

01.08.2032 r Stade Yves Allainmat, Lorient, 19791 widzów

FC Lorient (-) - AS Monaco (-) 1:2 ( Golebiewski, Calla )

GrM - Cezary Golebiewski ( 8.3 )

 

Musimy uważać na takie mecze jak ten, bo następnym razem to rywale wbiją nam jednego gola więcej. Udany debiut Golebiewskiego, który prawdę mówiąc, powinien wbić ekipie Lorient co najmniej 3 bramki. Rywale oddali więcej strzałów na bramkę od nas ( 19-14 ), ale to my byliśmy skuteczniejsi. Nie będę ukrywać, że wiele razy dupe ratował nam Sow - wyjął przynajmniej dwie 100% sytuację. Skapitulował dopiero w 92 minucie meczu. W 65 minucie meczu kontuzji doznał Calla ( Stłuczona goleń ), ale na szczęście jego przerwa w grze nie potrwa dłużej niż 2 tygodnie.

 

Na dowód moich słów, Sow znalazł się w '11' kolejki.

 

Rewanż ze Spartakiem Trnawa miałbyć czystą formalnością. Nikt nie wyobrażał sobie braku awansu do 4 rundy eliminacyjnej. Jak wcześniej wspominałem, szansę dostaną gracze, których zgłosiłem do tych rozgrywek a którzy nie mają miejsca w 1 składzie. Był to również 1 oficjalny mecz na naszym obiekcie. Ciekaw jestem ilu ludzi przyjdzie na stadion. Mam nadzieję na miłą niespodziankę w postaci ponad 10-cio tysięcznej publiczności. Do składu wraca po kontuzji Shiryaev.

 

Francisco - Martin, Diarso, Berni, Shiryaev - Vilaseca, Laval, Grosejan, Camara ( Chambon 62 ), Lemoine, Knight

 

Liga Europejska 3 runda el. rewanż

05.08.2032 r Stade Louis II, Monaco, 7175 widzów

AS Monaco - Spartak Trnawa 1:1 ( Lemoine )

 

Widać było brak jakości z przodu w porównaniu do 1 składu, ale nie oczekiwałem od młodziaków jakieś kosmicznej gry. Mieli po prostu wyjść na boisko i pokazać starszym od siebie rywalom, że nie boją się zagrać na takim poziomie. Do 80 minuty meczu wyraznie przeważaliśmy, ale nie mogliśmy się wstrzelić w bramkę rywala. W 82 minucie meczu ładną akcję skrzydłem przeprowadził Knight, wrzucił piłkę idealnie w punkt na nadbiegającego z lewego skrzydła Lemoine a ten precyzyjnym strzałem w krótki róg pokonał bramkarza Spartaka. Wydawało się, że dowieziemy te 1:0 do końca, ale w 92 minucie w naszym polu karnym faulował Martin a karnego na gola zamienił Marek Fabry. Najważniejsze jednak, że jest awans a i młodzież sobie pograła na poziomie Ligi Europejskiej.

 

W decydującym starciu o awans do fazy grupowej zmierzymy się z Norweskim Rosenborgiem.

Odnośnik do komentarza

W 2 kolejce ligowej zmierzymy się u siebie z drużyną Boulogne. Prawdę mówiąc to nie mam zbyt miłych wspomnień z meczy z tym zespołem. W 2 meczach w poprzednim sezonie z tą ekipą zdobyliśmy zaledwie 1 punkt. Wykluczony jest występ w tym meczu Calli, więc na lewe skrzydło rzucę Giele.

 

Sow - Prost, Andre, Cisse, Javier - Gumbrecht, Nampoongah, Golebiewski ( Nyangweso 74 ), Giele, Chambon ( Muyuma 74 ) - Claude ( Knight 88 )

 

Ligue 1 2/38

08.08.2032 r Stade Louis II, Monaco, 11813 widzów

AS Monaco (8) - Boulogne (14) 2:0 ( Golebiewski, Claude )

 

Jestem połowicznie zadowolony z tego wyniku. Niby dominowaliśmy i nie pozostawiliśmy złudzeń rywalom, ale kilka razy środkowa linia Boulogne z dużą łatwością wrzucała nam prostopadłe piłki, między środkowych obrońców. Być może ustawiłem drużynę zbyt ofensywnie, bo tak naprawdę to grałem 2 zawodnikami w środku pola a Golebiewskiego przesunąłem na pozycję ofensywnego środkowego pomocnika. W starciach z mocniejszymi rywalami na pewno nie zdecyduję się na tak ryzykowną taktykę. 2 mecz i 2 gol Polaka oraz wreszcie dobry mecz Clauda - to największe pozytywy tego meczu, oczywiście oprócz zdobycia kolejnych 3 punktów no i ponad 11 tysięcznej publiczności.

 

W 11 tygodnia znalazło się miejsce dla Gregory'ego Clauda.

 

Przed sezonem powiedziałbym, że terminarz na początku sezonu mamy wymarzony. W 3 kolejce graliśmy na wyjezdzie z Guingamp. Gospodarze nie zaczęli najlepiej tego sezonu, przegrywając oba spotkania i z bilansem bramkowym 1:5 zajmowali 18 miejsce w tabeli. Cel był prosty - 3 punkty. Bardzo mnie cieszy fakt, że mogę skorzystać ze wszystkich zawodników - nie ma ani jednej kontuzji. Szansę dostanie młody stoper z Włoch - Berni

 

Sow - Prost, Martin, Berni, Shiryaev - Gumbrecht, Boulekbache, Golebiewski, Calla ( Chambon 62 ), Giele - Claude ( Knight 73 )

 

Ligue 1 3/38

14.08.2032 r Stade du Roudourou, Guingamp, 8224 widzów

Guingamp (18) - AS Monaco (4) 1:5 ( Claude x3, Giele, Knight )

 

Wiem co sobie myślicie - Samograj, ale tak nie jest. Po prostu Guingamp ma patałacha nie bramkarza. Mecz był nawet wyrównany ( 13-8 strzały ), ale widać było różnicę w jakości między moją drużyną a gospodarzami. Claude mijał rywali jak na podwórku i zakończył mecz z Hattrickiem. Pojąłem też, że brakowało nam w poprzednim sezonie, kogoś tak błyskotliwego i dynamicznego jak Golebiewski. Polak jest dla rywali nieuchwytny a w tym spotkaniu zaliczył 2 asysty. Początek sezonu wymarzony, ale następna kolejka powinna pokazać, na ile nas stać w tym sezonie - zagramy u siebie z PSG. Ale zanim Paryżanie, wyjazd do Trondheim na mecz w ramach Ligi Europejskiej z Rosenborgiem.

Odnośnik do komentarza

Z spotkanie z Guingamp do 11 kolejki wskoczyli Prost, Golebiewski i Claude

 

Fajnie by było coś osiągnąć w Lidze Europejskiej, ale wyżej sobie cenię wysoką lokatę w lidze Francuskiej a że już za moment mecz z PSG, to nie wystawię swoich wszystkich armat na mecz z Rosenborgiem. Tuż przed tym spotkaniem na zgrupowania swoich kadr narodowych wyjechali Muyuma, Giele oraz Calla. Może i spore ryzyko podejmuję, ale na środku obrony partnerem Martina będzie w tym spotkaniu młodziutki Diarso.

 

Sow - Prost, Diarso, Martin, Javier - Vilaseca ( Laval 54 ), Boulekbache ( Golebiewski 54 ), Nampoongah, Chambon, Lemoine, Knight ( Grosejan 73 )

 

Liga Europejska, 4 runda el. 1 mecz

19.08.2032 r Stadion Lerkendal, Trondheim, 18689 widzów

Rosenborg Trondheim - AS Monaco 1:4 ( Chambon, Nampoongah, Knight, Lemoine )

 

Do 54 minuty żadna z drużyn nie potrafiła stworzyć kilku ładnych, składnych akcji. No właśnie na nie szczęście Rosenborga z ławki na boisku pojawił się Golebiewski, który rozruszał towarzystwo. Z marszu zaliczył 2 asysty a i sam mógł trafić do siatki rywali. Dobrze, że i reszta chłopaków dostosowała się do jego poziomu gry i pewnie rozbiliśmy Norwegów na ich ziemi. W tym spotkaniu przetestowałem taktykę, jaką mam zamiar wyjść na spotkanie z PSG. Dziwnie wyglądające 4-1-2-2-1 z cofniętym prawym pomocnikiem zdało egzamin i już nie mogę doczekać się spotkania z Paris-Saint-Germain. Myślę, że warto również wspomnieć o dobrym występie Diarso oraz dwóch innym młodych piłkarzy - Lavala i Grosejana.

 

W przeddzień meczu z PSG, miałem na mordzie banana tak wielkiego, jak stąd do Czikago, kiedy to dowiedziałem się, że na trybunach może zasiąść nawet 15 tyś ludu. Normalnie to byłaby porażka, ale w tych czasach to chyba max na jaki mogę liczyć. Oczywiście faworytami do zwycięstwa byli piłkarze ze stolicy, ale chcieliśmy puścić z torbami Bukmachera i zasiąść na fotelu lidera Ligue 1. W tym meczu nie było miejsca na kombinowanie ze składem - zagrałem najmocniejszą '11' jaką w tej chwili dysponowałem. Goście stracili do tej pory w lidze tylko 1 gola, za to my w 3 kolejkach strzeliliśmy aż 9 bramek.

 

Sow - Prost ( Martin 7 ), Andre, Cisse, Shiryaev - Gumbrecht, Boulekbache ( Nampoongah 73 ), Golebiewski, Muyuma, Calla ( Giele 63 ) - Claude

 

Ligue 1 3/38

22.08.2032 r Stade Louis II, Monaco, 15779 widzów

AS Monaco (2) - Paris-Saint-Germain (4) 2:1 ( Claude x2 )

 

Co za widowisko ! Obie drużyny pokazały kawał naprawdę porządnej piłki. 1 połowa to nasz popis. Niemal nie schodziliśmy z połowy gości co raz zagrażając bramce PSG. Już w 10 minucie meczu objęliśmy prowadzenie. Po raz kolejny w tym sezonie przebłysk geniuszu Golebiewskiego, który wypuścił w uliczkę niesamowitym podaniem Clauda a ten z zimną krwią wykończył tę wspaniałą akcję. W przerwie trener Paryżan dosypał im czegoś do bidonów, bo po gwizdku sędziego rozpoczynającym 2 połowę, na murawę Stade Louis II wyszła kompletnie inna ekipa. Goście nas przycisnęli i dzielnie się broniliśmy tylko przez 3 minuty. W 48 minucie meczu po akcji naszą lewą stroną i wrzutce w pole karne, najwyżej do futbolówki wyskoczył Lobos i na tablicy wyników widniał wynik 1:1. Goście nie odpuszczali i dalej z uporem maniaka dążyli do wbicia nam 2 bramki. Około 60 minuty meczu, postanowiłem przejść na grę z kontry licząc na podobny efekt jak w meczu z zeszłego sezonu z Lyonem (3:0) i mój nos mnie nie zawiódł. Goście podłączali się coraz większą ilością graczy pod nasze pole karne, ale po jednym z wybić z naszego pola karnego piłkę przejął Muyuma, minął lewego obrońcę PSG i wrzucił prosto na głowę Clauda, który trafił do siatki po raz 2 w tym meczu. Na trybunach szaleństwo, jakiego nie widziałem od początku mojej pracy w tym klubie. Do końca wynik się nie zmienił i zdobyliśmy niesamowicie cenne 3 punkty. Po meczu z wielką przyjemnością podałem rękę trenerowi Gości, bo obie ekipy stworzyły kapitalne widowisko, które ( mam nadzieję ) przyciągnie większą ilość widzów na nasz stadion. Po spotkaniu daliśmy upust emocjom i razem z chłopakami oraz sztabem szkoleniowym i działaczami z prezesem na czele, poszliśmy w miasto oblać ten wspaniały wynik.

 

Tabela Ligi Francuskiej po 4 kolejkach

 

A ja idę oblać awans BvB do 1/8 Champions League ;)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...