Skocz do zawartości

Yet Another White Star Career


Dziureq

Rekomendowane odpowiedzi

Football Manager 2013

Ligi: Polska (1,2), Białoruś(1), Bułgaria(1), Czechy(1), Anglia(1), Niemcy(1), Węgry(1), Holandia(1), Rumunia(1), Słowacja(1), Słowenia(1), Hiszpiania(1)

Baza: duża

Wersja językowa: angielska

Klub: Wisła Kraków

 

Witajcie.

 

W CM-a/FM-a gram od ponad 10 lat, zaczynałem od CM-a 3. To moje pierwsze opowiadanie, wybór klubu pewnie sporej części czytelników (o ile tacy będą tutaj w ogóle zaglądać) może wydać się sztampowy, ale zawsze najlepiej mi się grało drużynami, którym kibicuję, a rozpoczynanie kariery jako bezrobotny i szukanie zatrudnienia nie dawały mi odpowiedniej dawki radości i takie kariery nie trwały nigdy dłużej niż sezon. Największą frajdę dawało zawsze rozwijanie klubu i piłkarzy, z którymi się utożsamiałem.

 

Wszelkie uwagi/sugestie techniczno-stylistyczne do opowiadania są mile widziane i może nawet jakoś spróbuję je nagradzać :)

 

=== Czerwiec/Lipiec 2012 - początek ===

Zaraz po podpisaniu kontraktu odbyłem kilka rozmów z najważniejszymi osobami w klubie. Aspiracje na Reymonta były jak zwykle bardzo wysokie, niestety możliwości finansowe po raz pierwszy od kilkunastu lat nie powalały na kolana. Budżet transferowy ustalono na poziomie 45 360 Euro, która to kwota wywołałaby uśmiech na ustach Łobodzińskiego czy Dawidowskiego, którzy pewnie co roku podobne kwoty wydawali na samochód dla swoich dziewczyn.

 

Podobny problem był z budżetem płacowym, tam też nie było zbyt wiele wolnych środków. dlatego na początku musiałem przemyśleć kilka spraw i znaleźć jakiś sposób, żeby wygospodarować trochę funduszy na wzmocnienia.

 

== Porządki I - sztab szkoleniowy ==

Po zapoznaniu się ze grupą moich współpracowników stwierdziłem, że spora część z nich nie prezentuje wymaganego przeze mnie poziomu umiejętności i należy się z nimi pożegnać. Od razu podziękowałem:

- scoutom: Maćkowi Żurawskiemu oraz Zdzisławowi Kapce. Żuraw pomimo całej mojej sympatii do niego jako piłkarza prezentował się bardzo słabo jako scout. A Zdzisiek Krę... wróć... Kapka? Też słaby, poza tym nie budził mojego zaufania.

- asystentowi Maciejowi Musiałowi, który zupełnie nie nadawał się do tej odpowiedzialnej roli

- zwolnieni zostali również dwaj fizjoterapeuci (Pięta i Woźniak), obaj trenerzy bramkarzy (Primel i Laciak) oraz trener przygotwania fizycznego Michalczyk

 

Na ich miejsce sprowadziłem kilku specjalistów, którzy gwarantowali podniesienie poziomu treningu i wyszukiwania do akceptowalnego przeze mnie poziomu.

Do sztabu dołączyli:

- Józef Młynarczyk jako nowy asystent

- scouci: Jens Jeremies, Franz Roth oraz Marco Bode

- oraz kilku nowych trenerów: Filip Surma, Włodzimierz Lubański, Paul Veenboer, Slavcho Stoilov i John Versleeuwen.

 

Najbardziej ucieszyło mnie pozyskanie Jeremies'a, który obok Klejdinsta miał być głównym wyszukiwaczem obiecujących piłkarzy, a także Surmy i Versleeuwen-a, dzięki którym mogłem liczyć na czterogwiazdkowy trening taktyki i obrony.

 

Po ogarnięciu spraw kadrowych moich najbliższych współpracowników przyszła pora na przyjrzenie się składowi mojej drużyny. Nie będę tutaj przedstawiał wszystkich graczy, bo większości czytelników są oni dobrze znani. Jeśli chcecie zrzut ekranu konkretnego profilu, proszę pisać.

Odnośnik do komentarza

== Porządki II - kadra ==

 

Po przeanalizowaniu składu i możliwości finansowych pojawiły się w mojej głowie następujące wnioski:

- bez sprzedania kogoś nie będzie mnie stać na ściągnięcie kogoś wartościowego.

- bez zwolnienia chociaż części budżetu płacowego nie uda się nam zachęcić do grania na Reymonta żadnego wartościowego piłkarza z kartą na ręku.

- potrzebuję zmiennika dla Pareiki, bo Jovanic jest odsunięty od składu i nie mogę go nigdzie wystawiać, a Miśkiewicz... szkoda słów na tego piłkarza. Nie nadaje się do gry na poziomie ekstraklasy.

- Genkow też nie ma wartościowego zmiennika, bo Quioto widzę bardziej na prawym skrzydle niż na szpicy

- część juniorów nie nadaje się nawet do kopania ogródka, nie mówiąc już o graniu w piłkę.

- generalnie nie mamy zbyt szerokiej i dobrej jakościowo kadry, więc gdyby się udało ściągnąć wartościowych zmienników bardzo bym się ucieszył.

 

Uzbrojony w te przemyślenia, ruszyłem do działania, czego efektem były następujące ruchy kadrowe:

- sprzedałem Kew Jaliens'a za 60K Euro do FC Groningen. Bardziej niż gotówka z tego transferu ucieszyło mnie pozbycie się jednego z najlepiej opłacanych piłkarzy

- za jakieś groszowe kwoty (<10K Euro) odeszli Jakub Downar-Zapolski do Śląska Wrocław oraz Marek Masiuda do Bogdanki

- na wolny transfer powędrowało ponad 10 juniorów oraz kilku starszych piłkarzy, z którymi albo mi albo Jackowi Bednarzowi udało się wynegocjować wcześniejsze rozwiązanie kontraktów. Z wartych wspomnienia nazwisk bezrobotni stali się dwaj bramkarze: Milan Jovanic i Michał Miśkiewicz.

 

 

Kolejnym krokiem miało być sprzedanie jednego piłkarza za gotówkę. Po dokładnym przejrzeniu stanu posiadania wybór padł na Osmana Chaveza, który miał w miarę wyrównaną konkurencję na pozycji środkowego obrońcy w postaci Głowackiego i Czekaja. Postanowiłem spróbować pozbyć się go za dobrą kwotę i zacząłem od zaoferowania go klubom za 2M Euro. Jakież było moje zdziwienie, gdy już po kilku dniach zgłosił się chętny kupiec. Był to katarski Al-Gharrafa Sports Club. Nie mogłem nawet odrzucić tej propozycji, bo zarząd, równie zaskoczony jak ja, zaakceptował ofertę bez pytania mnie o zgodę.

 

I tak udało mi się zdobyć 2 miliony na transfery, na które bardzo liczyłem. Jednak zapomniałem o jednym bardzo istotnym szczególe. 60% z tej kwoty musiało zostać przelane do poprzedniego klubu Osmana, czyli Platense z dalekiego Hondurasu. Dla księgowego z Reymonta zostało jedynie 600K, więc wielkie transfery musiałem odłożyć przynajmniej na kolejny sezon, a w tym skoncentrować się na uzupenieniu składu piłkarzami bez przynależności klubowej.

 

Dwoma następnymi piłkarzami, dla których nie widziałem miejsca w składzie byli Boguski oraz Sikorski, ale niestety z nimi nie poszło mi tak łatwo i przynajmniej na te pół roku mieli zostać w Krakowie, bo pomimo wielu prób nikt za sensowne pieniądze nie chciał ich zatrudnić.

Odnośnik do komentarza

== Transfery do klubu ==

 

Większość budżetu transferowego przesunąłem na wynagrodzenia i tak wyposażony ruszyłem na łowy. Poniżej efekty moich poszukiwań:

 

- Ivan Karadzhov, GK [23/BUL] - moja pierwsza zdobycz. Ciekawy i młody bramkarz, mający naciskać na Pareikę i w razie jego obniżki formy stanąć między słupkami.

- Łukasz Madej, AMR [30/POL] - bardzo interesujący zawodnik do ściągnięcia za darmo do naszej Ekstraklasy. Miał zostać naszym głównym prawoskrzydłowym i dostarczać piłki do Genkowa. Łukasz ma już swoje lata, ale myślę, że 2 sezony powinien pograć na odpowiednim dla Wisły poziomie.

- David Suazo, ST [32/HON] - znany napastnik zbliżający się powoli do emerytury, ale pomimo 32 lat ciągle jeszcze ma atrybuty fizyczne na wysokim poziomie (Pace=14, Acceleration=14), więc zdecydowałem się go zatrudnić jako zabezpieczenie dla Genkowa w razie kontuzji.

- Yakim Stoychev, ST [16/BUL] - jeden z dwóch sensownych juniorów, których udało mi się znaleźć i nakłonić do gry w Wiśle. Jak na 16-latka wyglądał całkiem obiecująco, więc teraz trzeba cierpliwie czekać jak będzie się rozwijał.

- Cristiano Zanetti, DM, MC [35/ITA] - wiekowy już, ale doświadczony generał na środek pola. O miejsce będzie walczył z Cezarym Wilkiem i niemal rówieśnikiem Radkiem Sobolewskim.

- Timothee Atouba, DL/WBL [30/CMR] - moje zabezpieczenie lewej flanki, gdyby Frederiksen i Bunoza nie nadawali się do gry. A także możliwość gry bardziej ofensywnymi wysuniętymi obrońcami.

- Tyrone Loran, DR [31/CUW] - bardzo dobrze wyglądający prawy obrońca rodem z wysp Curacao. Będzie naciskał na Jovanovica i zmuszał go do cięższej pracy na treningach.

- Martin Kolar AML, ML, DWL [29/CZE] - alternatywa dla Ilieva na lewe skrzydło, gdzie nie miałem nikogo odpowiedniego na wypadek, gdyby Serb się rozsypał albo grał straszny piach.

 

I na koniec zostawiłem dwa rodzynki, z których cieszyłem się najbardziej:

- Vincent Bikana DC [20/CMR] - dwudziestoletni obrońca z Czarnęgo Lądu. Większość atrybutów jak na tak młody wiek na bardzo wysokim poziomie. Świetnie zapowiadający się piłkarz pozyskany za darmo. Wcześniej grał między innymi w Corinthians, a do Neuchatel Xamax kupiono go za 1,4M E, więc nie tylko ja dostrzegłem w nim potencjał. Planuję wystawiać go na końcówki tak często jak będzie pozwalał na to rezultat.

- Malkhaz Asatiani DC [31/GEO] - obrońca, który poprzednie kilka sezonów spędził w Lokomotivie Moskwa. Musiałem wysupłać trochę grosza na jego kontrakt i premię, ale z miejsca trafi do pierwszego składu, gdzie będzie mu partnerował Arek Głowacki. Oczekuję, że na przynajmniej 3 sezony stanie się ostoją mojej defensywy.

 

 

Jak widać w składzie Wisły zaszły spore ruchy kadrowe. Mam nadzieję, że dzięki nim nasza kadra nawet w razie kilku kontuzji czy spadku formy będzie wyglądała w miarę stabilnie i nie będzie potrzeby awaryjnego sięgania po piłkarzy z rezerw i juniorów.

Odnośnik do komentarza

- potrzebuję zmiennika dla Pareiki, bo Jovanovic jest odsunięty od składu i nie mogę go nigdzie wystawiać, a Miśkiewicz... szkoda słów na tego piłkarza. Nie nadaje się do gry na poziomie ekstraklasy.

 

Jovanic, nie Jovanovic.

 

Po za tym fajne transfery, jestem ciekaw jak sobie poradzi Suazo w Ekstraklasie. Powodzenia.

Hmm, tak swoją drogą, to nie myślałeś, żeby Bunoze wystawiać na środku? U mnie spisuje się wyśmienicie na tej pozycji.

Odnośnik do komentarza

@Vanild:

Dzięki za cynk, obejrzę kto to zacz. Planowałem moje "drobne" wydać na transfery obiecujących Polaków:

- Rafała Janickiego z Lechii

- Mariusza Stępińskiego z Widzewa

ale niestety póki co strasznie wywindowane ceny dyktują ich kluby :/

 

@tomba:

Faktycznie, błąd. Dzięki za wychwycenie, już poprawione.

A odnośnie Bunozy, to zależy jak będą się sprawowali inni gracze na DC i DL. Bunoza jest uniwersalny, bo może grać i tu i tu, a takim graczy wszyscy lubimy.

 

@Galizerix:

To jesteś pod wrażeniem, bo obfity czy jednak za obfity? :)

Odnośnik do komentarza

Olle-Olle bynajmniej w 12 jest dobry, 13 nie mam i nie wiem.

W 12 też wymiatają Otorogu i Diarra. Miałem ich w Lechu i w Legii. Otorogu super snajper, czai się ciągle blisko bramkarza a Diarra dobrze asystuje i też porafi zasadzić bramkę. Otorogu to gwarancja minimum 10 goli w sezonie ekstraklasowym w 12, w 13 raczej też.

Ach, i tani jest Łukasz Broź! Tani i dobry. Marcin Kuś też niczego sobie :pirate:

Poza tym jak zdobędziesz trochę namony to możesz kupić Gaafara bodaj z Zamaleku. Gdy grałem w lipcu Wisełką w dwunastce to dzięki niemu awansowałem do Ligi Mistrzów(o ile pamiętam w eliminacjach w 4 meczach strzelił 8 goli).

Odnośnik do komentarza

Ponieważ planuję dość długą rozgrywkę jednym klubem, mam zamiar śledzić jak się zmienia i rozwija Wisła, jak zmienia się reputacja innych klubów w Polsce oraz naszych rodzimych rozgrywek na przestrzeni kilku-kilkunastu sezonów. A ponieważ dodatkowo jestem fanem statystyk, wykresów i generalnie wizualizowania wszelkich zmian to na początek muszę sporządzić bilans otwarcia mojej kariery.

 

Poniżej zebrane dane na czerwiec 2012. Jeśli nie przepadasz za suchymi liczbami to ten konkretny wpis możesz pominąć.

 

=== Rocznik statystyczny - Czerwiec 2012 - Wisła Kraków===

 

Stadion: 33326 miejsc, brak dachu, podgrzewana murawa

Koszt wynajmu: 453K Euro rocznie

Obiekty treningowe: Adequate zadowalające

Obiekty dla juniorów: Adequate zadowalające

Zaplecze dla VIP-ów: Average średnie

Szkolenie juniorów: Average średnie

Siatka scoutów: Well established Dobrze rozwinięta

 

Wartość: 5,75M E, pożyczka 3M E

Sponsorzy:

- sponsor generalny, umowa na 1 rok do 2013: 453K E / rocznie

- logo na koszulkach: umowa na 3 lata do 2013: 302K E / rocznie

 

Liczba sprzedanych karnetów: 9000

Miejsce w rankingu UEFA: 119, 14.980 punktów

 

=== Rocznik statystyczny - Czerwiec 2012 - Polska ===

 

Miejsce w rankingu FIFA: 62 (518pkt)

Miejsce w rankingu UEFA: 20 (19,916)

 

Wartość klubów:

| Name | Division | Nation | Estimated Value |
| ---------------------------------------------------------------------------------------|
| 1. Lech | T-Mobile Ekstraklasa | Poland | 12,25M |
| ---------------------------------------------------------------------------------------|
| 2. Legia | T-Mobile Ekstraklasa | Poland | 10,75M |
| ---------------------------------------------------------------------------------------|
| 3. Zaglebie Lubin | T-Mobile Ekstraklasa | Poland | 10M |
| ---------------------------------------------------------------------------------------|
| 4. Slask | T-Mobile Ekstraklasa | Poland | 6,25M |
| ---------------------------------------------------------------------------------------|
| 5. Wisla | T-Mobile Ekstraklasa | Poland | 5,75M |
| ---------------------------------------------------------------------------------------|
| 6. Jagiellonia | T-Mobile Ekstraklasa | Poland | 4,9M |
| ---------------------------------------------------------------------------------------|
| 7. Lechia | T-Mobile Ekstraklasa | Poland | 4,8M |
| ---------------------------------------------------------------------------------------|
| 8. Ruch Chorzow | T-Mobile Ekstraklasa | Poland | 2,7M |
| ---------------------------------------------------------------------------------------|
| 9. Widzew | T-Mobile Ekstraklasa | Poland | 2,4M |
| ---------------------------------------------------------------------------------------|
| 10. Piast | T-Mobile Ekstraklasa | Poland | 2,2M |
| ---------------------------------------------------------------------------------------|

 

Reputacja klubów:

1. Lech Poznań - National, Fairly good (2,5*)

2. Legia Warszawa - National, Fairly good (2,5*)

3. Wisła Kraków - National, Fairly good (2,5*)

4. Śląsk Wrocław - National, Fairly good (2,5*)

5. Ruch Chorzów - National, Fairly good (2,5*)

6. Jagiellonia - National, Fairly good (2,5*)

7. Polonia Warszawa - National, Useful (2*)

8. Zagłębie Lubin - National, Useful (2*)

9. Lechia Gdańsk - National, Useful (2*)

10. Górnik Zabrze - National, Useful (2*)

 

Ranking klubów wg. UEFA:

| Pos | Club | 07/08 | 08/09 | 09/10 | 10/11 | 11/12 | 12/13 | Coef. 12/13 | Coef. 13/14 |
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 89th | Lech | 0.333 | 8.000 | 1.924 | 10.899 | 1.325 | 0.200 | 22.481 | 22.348 |
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 119th | Wisla | 0.333 | 2.000 | 1.424 | 1.899 | 9.324 | 0.200 | 14.980 | 14.847 |
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 147th | Legia | 0.333 | 1.000 | 1.424 | 0.899 | 8.324 | 0.200 | 11.980 | 11.847 |
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 221st | Slask | 0.333 | 1.000 | 0.425 | 0.899 | 2.825 | 0.200 | 5.482 | 5.349 |
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 230th | Jagiellonia | 0.333 | 1.000 | 0.425 | 1.899 | 1.575 | 0.200 | 5.232 | 5.099 |
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 239th | Ruch Chorzow | 0.333 | 1.000 | 0.425 | 1.899 | 1.325 | 0.200 | 4.982 | 4.849 |
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 240th | Polonia Warszawa | 0.333 | 1.000 | 1.424 | 0.899 | 1.325 | 0.200 | 4.981 | 4.848 |
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 270th | Zaglebie Lubin | 0.333 | 1.000 | 0.425 | 0.900 | 1.325 | 0.200 | 3.983 | 3.850 |
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 269th | Belchatow | 0.333 | 1.000 | 0.425 | 0.900 | 1.325 | 0.200 | 3.983 | 3.850 |
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

 

Ranking polskich rozgrywek w Europie:

40. T-Mobile Ekstraklasa

51. Remes Puchar Polski

104. I liga Polska

126. Superpuchar Ekstraklasy

 

 

=== Rocznik statystyczny - Czerwiec 2012 - Świat ===

 

Ranking FIFA:

| Rank | Name | Continent | Change | Points |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 1st | Spain | Europe | - | 1 456 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 2nd | Uruguay | South America | - | 1 293 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 3rd | Germany | Europe | - | 1 289 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 4th | The Netherlands | Europe | - | 1 234 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 5th | Brazil | South America | - | 1 155 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 6th | England | Europe | - | 1 146 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 7th | Argentina | South America | - | 1 138 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 8th | Croatia | Europe | - | 1 054 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 9th | Denmark | Europe | - | 1 019 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 10th | Portugal | Europe | - | 996 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 11th | Chile | South America | - | 994 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 12th | Italy | Europe | - | 978 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 13th | Russia | Europe | - | 976 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 14th | France | Europe | - | 964 |
| --------------------------------------------------------------------------------------------|
| 15th | Greece | Europe | - | 953 |

 

Ranking krajowy UEFA:

| Pos | Nation | 07/08 | 08/09 | 09/10 | 10/11 | 11/12 | 12/13 | Coef. 12/13 | Coef. 13/14 |
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 1st | England | 17.875 | 15.000 | 17.928 | 18.357 | 15.250 | 0.000 | 84.410 | 66.535 |
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 2nd | Spain | 13.875 | 13.312 | 17.928 | 18.214 | 20.857 | 0.000 | 84.186 | 70.311 |
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 3rd | Germany | 13.500 | 12.687 | 18.083 | 15.666 | 15.250 | 0.000 | 75.186 | 61.686 |
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 4th | Italy | 10.250 | 11.375 | 15.428 | 11.571 | 11.357 | 0.000 | 59.981 | 49.731 |
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 5th | Portugal | 7.928 | 6.785 | 10.000 | 18.800 | 11.833 | 0.000 | 55.346 | 47.418 |
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 6th | France | 6.928 | 11.000 | 15.000 | 10.750 | 10.500 | 0.000 | 54.178 | 47.250 |
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 7th | Russia | 11.250 | 9.750 | 6.166 | 10.916 | 9.750 | 0.000 | 47.832 | 36.582 |
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 8th | The Netherlands | 5.000 | 6.333 | 9.416 | 11.166 | 13.600 | 1.000 | 45.515 | 41.515 |
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 9th | Ukraine | 4.875 | 16.625 | 5.800 | 10.083 | 7.750 | 0.000 | 45.133 | 40.258 |
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 10th | Greece | 7.500 | 6.500 | 7.900 | 7.600 | 7.600 | 0.000 | 37.100 | 29.600 |

...

| 20th | Poland | 1.666 | 5.000 | 2.125 | 4.500 | 6.625 | 1.000 | 19.916 | 19.250 |

 

 

PS: Czy ktoś wie dlaczego plik tekstowy z tabelką, który w edytorze na moim komputerze wyglada super (jest wyrównany i wszystkie krawędzie komórek są ładnie ułożone) po wklejeniu na forum o otoczeniu takiem code wygląda jak koszula Kręciny po całnocnych obradach PZPN-u?

Odnośnik do komentarza

Pora wrócić do naszej kariery. Końcówkę czerwca i pierwszy tydzień lipca piłkarze spędzili głównie na siłowni, bo zaaplikowałem im ostre treningi kondycyjne. Potem zaczęliśmy ćwiczyć naszą taktykę oraz grę w obronie. Równolegle z tymi treningami rozgrywaliśmy sparingi, które miały na celu głównie przećwiczenie taktyki i wdrożenie piłkarzy w rytm meczowy.

 

6/07/2012

Wisła Kraków 1:2 Wisła Kraków Reserves

Bramki: Garguła 63'

 

Potem, jako pozostałość po poprzednim trenerze czekał nas towarzyski puchar rozgrywany na Amsterdam ArenA w składzie:

- Ajax Amsterdam

- Slavia Sofia (BUL)

- Petrolul Ploiesti (ROM)

- Wisła Kraków

 

14/07/2012, półfinał towarzyskiego pucharu

Wisła Kraków 4:2 Slavia Sofia

Bramki: Genkow 5', Wilk 20', Łukasz Madej 44', David Suazo 90+5'k

 

Już dzień później czekał nas finał pucharu, w którym, co nie powinno być żadnym zaskoczeniem, spotkaliśmy się z Ajaxem Amsterdam. 24 tysiące holenderskich gardeł i kilkanaście kamer czekało niecierpliwie na tryumf gospodarzy. My rozpoczęliśmy mecz w naszym głównym, ofensywnym ustawieniu 4-2-3-1.

 

Już w pierwszej minucie Sorero wypuścił Lukokiego, ktorzy na szybkości wpadł między moich obroń ców i z całej siły uderzył w boczną siatkę. Napór gospodarzy trwał cały czas, w 19 minucie zdobyli nawet bramkę, ale liniowy zasygnalizował pozycję spaloną. Do przerwy szczęśliwie remisowaliśmy 0-0.

 

Na drugą połowę za Genkowa wybiegł Suazo, bo Bułgar nabawił się lekkiego urazu i nie chciałem ryzykować poważniejszej kontuzji i już po 2 minutach po krótkiej wymianie z Meliksonem napastnik z Hondurasu mógł wyprowadzić nasz zespół na prowadzenie, ale niestety mocno uderzona piłka trafiła w słupek.

W 54 minucie, zgodnie z planem na gry towarzyskie wymieniłem całą jedenastkę i zaczęły się kłopoty. 10 min później proste zadawałoby się dośrodkowanie wypiąstkował mój rezerwowy bramkarz Karadzhov, ale niestety zrobił to za krótko i zanim wrócił na linię piłkę do pustej bramki głową skierował Ryan Babel. Po tej stracie mecz o dziwo wyrównał się, po kopaninie w środku pola piłkę na skrzydle otrzymał Chrapek, popędził skrzydłem, minął jednego obrońcę i chyba chciał wbiec z piłką do bramki, lecz w ostatniej chwili zmienił zdanie posyłając bombę, która odbiła się od poprzeczki.

W 85min przy linii końcowej faulowany był Quioto. Z rzutu wolnego krótko w pole karne podał Garguła, a tam niepilnowany Bikana po ziemi wpakował piłkę do siatki. Wreszcie po słupku i poprzeczce mieliśmy upragniony remis! 3 minuty później bramkarz Ajaxu zbyt krótko wybija piłkę i ta trafia do Chrapka, ten szybko podaje do Garguły, który prawą stroną wypuszcza Quioto. Ten podciąga kilkanaście metrów, wbiega w pole karne i podaje do Suazo, który z kilku metrów nie daje szans Vermeerowi i mamy 2-1 dla gości.

Ajax rzuca się do ataku, ale nasza obrona radzi sobie całkiem nieźle. W 89 minucie jeden z ataków gospodarzy kończy się na Czekaju. Piłka jak po sznurku wędruje do Sobolewskiego, Chrapka i Boguskiego, który prostopadłym podaniem uruchamia Suazo. Ten w sytuacji sam na sam nie myli się i mamy 3-1, a na trybunach rozlegają się nieśmiałe brawa dla zespołu z Polski.

 

Do końca meczu wynik już nie zmienia się i Wisła zdobywa swój pierwszy puchar pod wodzą nowego szkoleniowca po zaskakującym zwycięstwie z aktualnymi mistrzami Holandii 2012.

 

Finał towarzyskiego pucharu

Amsterdam Arena

Widzów: 24 322

Wisła Kraków 3:1 Ajax Amsterdam

 

62' Ryan Babel 0:1

86' Vincent Bikana 1:1 (as. Garguła)

87' David Suazo 2:1 (as. Quioto)

90' David Suazo 3:1 (as. Boguski)

 

Skład do 54min:

Pareiko - Jovanovic, Głowacki, Asatiani, Frederiksen - C Zanetti, C Wilk - Madej, Melikson, Iliev - Genkov

 

Od 54min:

Karadzhov - Loran, Czekaj, Bikana, Atouba - Chrapek, Sobolewski - Quioto, Garguła, Boguski - Suazo

 

MoM: Suazo 8,7

Odnośnik do komentarza

Niewiele było wtedy miejsc na świecie radośniejszych niż nasz autokar, którym jechaliśmy na lotnisko po zwycięskim meczu z Ajaxem. Dodatkowo jeszcze przed bramkami na lotnisku zadzwonił do mnie agent Łukasza Teodorczyka informując, że jego klient oglądał nasz mecz i zwycięstwo przyspieszyło jego decyzję o zaakceptowaniu naszej propozycji kontraktu. Tak więc 1/01/2013 za darmo do Wisły Kraków dołączy Łukasz Teodorczyk, 21-letni napastnik Poloniii Warszawa.

Podróż samolotem minęła szybko, a nas czekały kolejne mecze towarzyskie, na których mieliśmy wykuwać formę na Ekstraklasę.

 

18/07/2012: Wisła Kraków 2:2 Sandencja

Bramki: Chrapek 43', Quioto 49'

 

21/07/2012: Nieciecza 3:3 Wisła Kraków

Bramki: Suazo 12' 53', Wilk 82'

 

25/07/2012: Wisła Kraków 3:5 Rennes

Bramki: Melikson 11', Asatiani 18', Sobolewski 76'

 

28/07/2012: Wisła Płock 2:4 Wisła Kraków

Bramki: Wilk 8', Asatiani 23', Genkov 39', Melikson 61'

 

Optymistycznym akcentem zakończyliśmy ten okres przygotowawczy. Po zwycięstwie z Ajaxem apetyty były dużo większe, jednak życie pokazało, że chyba zbyt przedwcześnie uwierzyliśmy w swoją wielkość. Wyniki były dalekie od oczekiwań, bo traciliśmy zdecydowanie zbyt dużo bramek. Dlatego ostatnie 2 tygodnie przed inauguracją ligi na trenningach staraliśmy się wyeliminować mankamenty w grze defensywnej zespołu.

 

== Lipiec 2012 - Podsumowanie transferów na świecie ==

Fellaini, Marouane Everton -> Man City €26,5M

Filipe At. Madrid -> Arsenal €24M

Johnson, Glen Liverpool -> Tottenham €21M

Gaitán, Nicolás Benfica -> Man Utd €18M

Harnik, Martin Stuttgart -> Man City €17,5M

Walker, Kyle Tottenham -> Man City €17M

Subotic, Neven Dortmund -> Chelsea €16,75M

Lee Chung-Yong Bolton -> Tottenham €16,5M

Ben Arfa, Hatem Newcastle -> Chelsea €14,75M

Mkhitaryan, Henrik Shakhtar -> Benfica €14,25M

Abdellaoue, Mohammed Hannover -> Lille €10,5M

Nsué, Emilio Mallorca -> At. Madrid €10,25M

Wanyama, Victor Celtic -> Benfica €10,25M

 

== Lipiec 2012 - Podsumowanie transferów w Polsce ==

Chávez, Osman Wisla -> Al-Gharrafa €2M

Kupisz, Tomasz Jagiellonia -> Vitesse €1,8M

Damrat, Lukasz Zdzieszowice -> Cracovia €110K

Jaliens, Kew Wisla -> FC Groningen €60K

Afanasiev, Mikhail -> Dinamo Minsk Lechia €55K

Buzala, Pawel Belchatow -> Ast. Tripolis €45K

Zawistowski, Pawel Zawisza -> Cracovia €40K

Guschenko, Dmitriy Dinamo Minsk -> Jagiellonia €40K

Michalak, Krzysztof Polonia Bytom -> Zaglebie Lubin €30K

Suchocki, Lukasz Stomil -> Lech €30K

 

Z ciekawszych ruchów transferowych uwagę zwraca przejście Wanyamy do Benfici za aż 10M, transfer Subotiva z BVB do Chelsea oraz, już na naszym podwórku, sprzedaż Tomasza Kupisza do Vitesse za 1,8M. Pewnie Jagiellonia jeszcze coś podziała na rynku transferowym w tym okienku.

Odnośnik do komentarza

W końcu nadszedł moment rozpoczęcia rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy. Niestety los nie był dla nas łaskawy i w pierwszej kolejce czekała nas wycieczka do Wrocławia do aktualnie panującego nam Mistrza Polski. Przed meczem nie byłem optymistą i remis przyjąłbym z zadowoleniem.

 

Mecz nie zaczyna się dla nas dobrze, po 10 minutach Sobolewski łapie jakiś uraz i Wilk musi szybko wstawać z ławki, żeby go zastąpić. W 19 minucie Zanetti po kilku wymianach z Wilkiem podał piłkę do Meliksona, który będąc tuż przed polem karnym na jeden kontakt odegrał do Genkowa, a ten pewnie pokonał Kelemana (0-1). W 32 minucie atak Śląska przerwali Wiślacy, prawą stroną pobiegł Melikson, podał do Genkowa, lecz ten przepuścił piłkę Madejowi, który wbiegł w pole karne i między nogami bramkarza posłał piłkę do siatki strzelając bramkę w swoim debiucie (0-2).

Niestety 5min później z rzutu rożnego piłkę dostał Sobota i bez przyjęcia z woleja trafił obok bezradnego Pareiki (1-2). Tuż przed przerwą szansę na podwyższenie prowadzenia miał Genkow, który jednak po ładnym podaniu Madeja z prawej strony źle złożył się do strzału i posłał piłkę obok bramki. Niewykorzystana sytuacja zemściła się na nas 10 min po przerwie, gdy źle wybita piłka spadła pod nogi Elsnera, który oddał ją szybko do będacego dzisiaj w gazie Soboty, a ten bez zastanowienia uderza przy słupku zaskakując naszego bramkarza (2-2). Czując szansę na 3pkt zmieniam Zanettiego na Gargułę. Ten w 68 po rzucie rożnym prostopadłą klepką uruchamia Ilieva, który wzdłuż linii obrony przekazuje ją Genkovowi, a ten praktycznie na pustą bramkę pakuje ją do siatki i mamy upragnione (3-2). Na 5 min przed końcem szansę na wyrównanie w sytuacji sam na sam marnuje Voskamp strzelając obok bramki, min później Garguła z najbliższej odległości trafia w Kelemana.

Wynik nie ulega już zmianie, po ciężkim meczy wygrywamy na terenie Mistrza Polski, a na ostatnie 3min wpuszczam Vincenta Bikanę, który tym samym zostaje dzisiaj czwartym debiutantem, obok Asatianiego, Zanettiego i Madeja.

 

Ekstraklasa 1/30

Śląsk Wrocław 2:3 Wisła Kraków

 

Widzów: 20 985

 

20' Genkov 0:1 (as. Melikson)

32' Madej 0:2 (as. Melikson)

39' Sobota 1:2

57' Sobota 2:2

68' Genkov 2:3 (as. Iliev)

 

Pareiko - Jovanovic, Głowacki (87' Bikana), Asatiani, Frederiksen - C Zanetti(65' Garguła), Sobolewski (12' Wilk) - Madej, Melikson, Iliev - Genkov

 

MoM: Sobota 8,8

Odnośnik do komentarza

W drugiej kolejce czekała na nas Polonia, które w pierwszej kolejce pewnie pokonała u siebie zaprzyjaźnioną z Reymonta Lechię 2-0. Mieliśmy więc okazję, by pomścić naszych przyjaciół znad morza.

 

W porównaniu z pierwszą kolejką w moim składzie zaszła jedna zmiana, za Frederiksena, który na trochę zbyt wiele pozwalał Sobocie zagra Bunoza.

W 10min jeszcze na naszej połowie piłkę dostaje Melikson, ma dużo miejsca, rozpędza się mijając piłkarzy Polonii jednego za drugim, by już w polu karnym z ok. 11 metrów lewą noga posłać piłkę obok bezradnego Pawełka (1-0).

W 31min Polonia miała szansę na wyrównanie, ale piękny strzał Injaca z 25m wylądował na poprzeczce bramki strzeżonej przez Pareikę.

W 60min rozgrywamy atak pozycyjny, Zanetti wymienia podania z Sobolewskim, który zauważa wychodzącego na czystą pozycję Meliksona i posyła my dokładne podanie. Izrealczyk z polskim paszportem nie marnuje takiej okazji i strzela swojego drugiego gola w tym meczu (2-0).

Po tej bramce zaczynamy grać spokojniej i wyprowadzać kontry. Zmęczonego Sobola zmienia Wilk, a za Głowackiego wchodzi Czekaj.

Chwilę później Teodorczyk urywa się naszym obrońcom i wychodzi sam na sam z Pareiką. Ten jednak po mistrzowsku paruje strzał na rzut rożny i ciągle możemy cieszyć się z dwubramkowego zwycięstwa.

Na ostatnie 10 min za Meliksona wpuszczam Gargułę, a tuż rzed gwizdkiem końcowym na wysokości pola karnego szybko rozgrywamy rzut z autu, Bunoza wbiega w pole karne, dostaje piłkę od Wilka i niczym napastnik pokonuje Pawełka (3-0).

 

Ekstraklasa 2/30

Wisła Kraków 3:0 Polonia Warszawa

 

Widzów: 14 655

 

10' Melikson 1:0 (as. Madej)

62' Melikson 2:0 (as. Sobolewski)

90+2' Bunoza 3:0 (as. Wilk)

 

Pareiko - Jovanovic, Głowacki (68' Czekaj), Asatiani, Bunoza - C Zanetti, Sobolewski (68' Wilk) - Madej, Melikson (82' Garguła), Iliev - Genkov

 

MoM: Melikson 9,2

Odnośnik do komentarza

Trzecia kolejka to mecz przyjaźni w Krakowie, na Reymonta przyjmowaliśmy Lechię. W składzie bez zmian, po dobrym meczu z Polonią Bunoza na dłużej zagościł w pierwszej jedenastce.

 

Już w pierwszej minucia Bunoza pod naszym pole karnym zabrał piłkę przeciwnikowi, podał do Ilieva, a ten zagrał na wolne pole do Genkova. Ten w sytuacji sam na sam uderzył prosto w bramkarza, który odbił futbolówkę pod nogi naszego napastnika, a ten nie zwykł marnować takich prezentów (1-0).

W 18min z rożnego płasko dośrodkował Iliev, Asatiani zgubił krycia i z woleja strzelił swojego debiutanckiego gola (2-0)

Trzy minuty później z wolnego Melikson podaje do Ilieva, a ten podaniem między obrońców znajduje Genkova, który zdobywa swoją druga bramkę w tym meczu (3-0)

W 33min z wolnego w nasze pole karne dośrodkowuje Madejski, a w podbramkowym tłoku najlepiej wyskakuje Grzelczak głową kierując piłkę do siatki (3-1)

10min później z lewej strony płasko dośrodkowuje Genkow, piłka trafia pod nogi Piotra Brożka, lecz w prostej wydawałoby się sytuacji odskakuje mu od nogi, a Łukasz Madej z zimną krwią wykorzystuje prezent i mamy (4-1).

W drugiej połowie oszczędzamy siły, wprowadzam również Quioto, Bikanę i Suazo. Wyrównana gra toczy się do 77 min, gdy długim dośrodkowaniem Sobolewski znajduje Madeja, a ten z pierwszej piłki strzela piątą bramkę dla Wisły (5-1).

 

Ekstraklasa 3/30

Wisła Kraków 5:1 Lechia Gdańsk

 

Widzów:

14 497

 

2' Genkov 1:0 (bez asysty)

18' Asatiani 2:0 (as. Iliev)

21' Genkov 3:0 (as. Iliev)

34' Grzelczak 3:1

45' Madej 4:1 (as. Genkov)

77' Madej 5:1 (as. Sobolewski)

 

 

Pareiko - Jovanovic, Głowacki (62' Bikana), Asatiani, Bunoza - C Zanetti, Sobolewski – Madej (78' Quioto), Melikson, Iliev – Genkov (62' Suazo)

 

MoM: Madej 9,2

 

Świetny mecz rozegrał Iliev, przez co mam trochę ból głowy odnośnie przedłużania kontraktu z tym zawodnikiem, bo początkowo chciałem po zakończeniu tego sezonu puścić go wolno.

Odnośnik do komentarza

W czwartej kolejce na Reymonta zawitał Górnik Zabrze. Nasz skład bez zmian.

 

W 26 minucie potężnie zza pola karnego uderza Sobolewski, jednak Skorupski jest na posterunku i mamy tylko rzut rożny.

Kilka minut później Melikson świetnie podaje do Genkova, a ten zdobywa w czwartym meczu swoją piąta bramkę w sezonie. (1-0)

Na 1min przed przerwą w bardzo podobnej sytuacji znów Melikson podaje prostopadle do Genkowa i ten podwyższa prowadzenie na (2-0).

W drugiej połowie dalej naciskamy na Zabrzan, a tuż przed końcem po ładnym dośrodkowaniu Madeja Iliev z całej siły trafia prosto w bramkarza i spotkanie kończy się 2-0.

 

Ekstraklasa 4/30

Wisła Kraków 2:0 Górnik Zabrze

 

Widzów:

15 320

 

33' Genkov 1:0 (as. Melikson)

44' Genkov 2:0 (as. Melikson)

 

 

Pareiko - Jovanovic, Głowacki, Asatiani, Bunoza (52' Atouba) - C Zanetti, Sobolewski (67' Wilk) – Madej, Melikson (84' Garguła), Iliev – Genkov

 

MoM: Genkov 8,8

 

Bardzo dobre spotkanie naszej drużyny, totalnie zdominowaliśmy Górnik, który oddał tylko jeden i to niecelny strzał na bramkę Pareiki. Swoje piąte i szóste trafienie w sezonie zalicza Genkow, a Zanetti wykonuje 113 podań, z których 103 jest celnych.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...