Skocz do zawartości

Materiał BBC o Polsce i Ukrainie


meyde

Rekomendowane odpowiedzi

Według Sola Campbella lepiej nie jechać na Euro, bo można "wrócić w trumnie".

 

Jestem zaskoczony i rozczarowany takim filmem z tego względu, że BBC nie jest jakimś telewizyjnym tabloidem. To bardzo szanowana stacja, słynąca ze świetnych programów. Zgadzam się z opinią, że to tak samo, jak przedstawić Igrzyska w Londynie zamieszczając jedynie obrazki z ostatnich bójek i rozrób w mieście.

 

A może problem leży także w Polsce, gdzie nie zwraca się większej uwagi na wyskoki rasistowskie czy antysemickie? W tym wypadku "imponujemy" sporą tolerancją wobec takich osób. I nie odnosi się to tylko do stadionów.

 

 

(topic jest w "Różnych", bo temat dotyka wielu spraw nie powiązanych z piłką).

 

Link: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=z93iQgI3_Iw

Odnośnik do komentarza

Według Sola Campbella lepiej nie jechać na Euro, bo można "wrócić w trumnie".

 

Igrzyska niedługo w Londynie, trzeba sobie frekwencję załatwić ;)

 

Materiału całego nie oglądałem, ale po montażu widać jakość - wypowiedź Campbella była zarejestrowana po pokazaniu mu materiału z Ukrainy (rozróby z Azjatami) i na ten temat się wypowiadał.

Odnośnik do komentarza
Teraz głos w sprawie zabrał Mario Balotelli. Czarnoskóry napastnik reprezentacji Włoch zapowiedział, że zabije każdego, kto w trakcie turnieju rzuci w niego bananem. - Nie akceptuję rasizmu. Tego nie można tolerować. Jeśli ktoś rzuci we mnie bananem na ulicy, pójdę do więzienia, bo go zabiję - stwierdził.

 

za sport.pl

 

Tak jak mogę Balotelliego nie lubić, tak obawiam się, że na trybunach znajdzie się właśnie kilku takich idiotów, którzy dla żartu lub prowokacji coś takiego zrobią.

Odnośnik do komentarza
A może problem leży także w Polsce, gdzie nie zwraca się większej uwagi na wyskoki rasistowskie czy antysemickie? W tym wypadku "imponujemy" sporą tolerancją wobec takich osób. I nie odnosi się to tylko do stadionów.

 

Nie zgodzę się z tym. Według mnie w chwili obecnej problem rasizmu w Polsce nie jest większy niż w zachodnich krajach. Wszędzie znajdują się idioci rzucający bananami etc. Jednak nie uważam by w Polsce było to ignorowane, na pewno bliżej mi do podejścia obecnego w naszym kraju niż np. w Anglii, gdzie choćby skazano jakiegoś studenta na karę bezwzględnego więznienia (bodaj na dwa miesiące) za wpis na fejsie "fuck Muamba" czy rozdmuchiwanie i drakońskie karanie spraw, które może w minimalnym stopniu ocierają się o rasizm. Takie działanie przecież prowadzi do wydzielenia np. Murzynów jako jakiejś gorszej grupy społecznej, nad którą trzeba notorycznie stać z kloszem. Również przez takie podejście choćby właśnie słowa Murzyn, bądź Żyd zaczynają być traktowane jako pejoratywne i szuka się jakiś głupawych zamienników. A sam material BBC jest bardzo jednostronny i nieobiektywny, co chyba jest dla wszystkich jasne.

Odnośnik do komentarza

Cały materiał obejrzałem wczoraj. Niesterty, nakręcony został on metodami, jakimi nie powstydziłby się Goebbels. Pierwszy z brzegu przykład manipulacji to brak zamieszczenia w filmie wypowiedzi Avrama Baruchyana i Saidiego Ntibazonkizy, których słowa był niezgodne z wcześniej założną tezą. Jest to pseudodziennikarstwo mające na celu znalezienie argumentów dla z góry postawionych wniosków. Normalnie szkoda byłoby w ogóle się tym "reportażem" zajmować, gdyby nie to, że podpisała się pod nim jedna z największych medialnych marek świata - BBC. Abstrahując jednak od tego, to co pokazano na Ukrainie (chodzi mi konkretnie o nazistowską symbolike w knajpie dla kibiców w Charkowie i całą tą otoczkę) budzi we mnie niesamowite obrzydzenie. Przypominają się najgorsze lata na polskich stadionach. Tylko że może mentalność i sympatie zostały, a jedynie nie są eksponowane? Wszak Herbert pisał o innych sprawach, że nie ma nic gorszego niż socjalizm z ludzką twarzą, bo "potwór powinien mieć twarz potwora"...

Odnośnik do komentarza

Kacper - w Polsce słowo "Żyd" ma od dawna pejoratywne znaczenie, chyba nie zaprzeczysz :-k

 

No jasne, że w części społeczeństwa tak. Chodziło mi bardziej o to, że choćby komentatorzy sportowi bronią się jak mogą przed używaniem słów Murzyn, czy Żyd, a to dzieje się przez bardzo mocno przesadzoną polityczną poprawność. Czysty rasizm czy antysemityzm według mnie zmniejsza swoją skalę w Polsce i nie jest szczególnie większy od zjawisk na zachodzie.

Odnośnik do komentarza

Cóż jakoś reportażu poniżej wszelkiej krytyki.

Zacznę od szokującej wręcz niewiedzy autorów programu. Mapka Europy = Czechy zamienione z Austrią, i widoczna na mapie Jugosławia(sic!). Być może dane o warunkach na polskich stadionach też są z tamtego okresu...

Co dalej, materiał jest dopasowany do postawionej wcześniej tezy, zamiast odwrotnie. Skandal.

Nie pokazano ani jednego urywku z udziałem np. Polonii Warszawa, bo podczas odwiedzin w tym klubie, przez cały czas obecności reporterów, nie doszło do ani jednego incydentu. To tak samo jak to wycinanie pozytywnych wypowiedzi Saidiego i reszty.

W taki sposób można "udowodnić" każdą postawioną tezę. Nakręcisz wypowiedzi 100 osób, wyszukasz wśród nich ze 2-3 pasujące do dowolnej tezy i je przedstawiasz w materiale jako opinię ogółu.

 

Co więcej, pokazanie Legionowa, i miejscowych graffiti z odniesieniem do Warszawy. Reporter z wielkim zdziwieniem stwierdza, że na peronie wita nas napis "Witamy w piekle", zamiast "Witamy w Warszawie". A ja się pytam, z jakiej paki miałby być napis "Witamy w Warszawie", skoro to nie jest Warszawa.

 

Takie błędy można by wymieniać w nieskończoność. Niemniej, przynajmniej cel jest jasny. IO i Euro odbywają się jednego lata. Euro wcześniej, rząd GB boi się, że angielscy kibice wydadzą za dużo w PL i nie będą już skorzy do zwiększonej konsumpcji w trakcie IO w Londynie.

Odnośnik do komentarza

Można różnie oceniać dokument, subiektywizm, ale materiały wideo są rzeczywiste. To się zdarza na polskich stadionach. To samo z napisami na murach. Nie widzę jakichś polityk publicznych, które wychodzą na przeciw tym problemom. Nie widzę zdecydowanych działań i reakcji.

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się z Tobą, że to jest wielkie oszustwo, jeśli to opowieść o Polsce i Ukrainie jako całości, ale obejrzałem dokument i nie miałem takiego wrażenia. To film "Stadiums of Hate" i odebrałem to tak, że nie Polska i Ukraina są państwami samych rasistów i antysemitów, tylko że na stadionach w Polsce i Ukrainie zdarzają się takie sytuacje, które BBC chce pokazać z tych czy innych względów. Myślę, że jest ważne, żeby krytykując dokument i BBC nie stawać poniekąd w obronie tych zachowań, które widzieliśmy na materiałach wideo.

Odnośnik do komentarza

odebrales to tak, bo masz z tym stycznosc oraz swiadomosc, ze to nie dotyczy WSZYSTKICH kibicow czy obywateli, a tu masz wczorajszy przykladowy cytat z pewnego forum:

"After watching a program last night about the racism from fans in Poland-Ukraine, it makes Terry and Suarez look like decent people"

 

i tak odbieraja to ludzie na Wyspach.

Odnośnik do komentarza

@ No bo tak mają odbierać. Taki był cel reportażu, a dodając do tego niski poziom wiedzy przeciętnego Anglika, udaje się to łatwo osiągnąć.

 

I jeszcze te tendencyjne pytania i odpowiedzi tępego Campbella.

 

Przecież to jest jawna propaganda, budująca obraz Polski, jako siedliska rasizmu i wszelkiej maści bandytów. To ma zniechęcić do przyjazdu do Polski, i ja odnoszę bardzo silne wrażenie, że to uogólnia poszczególne incydenty na obraz całej Polski. Czego przykładem mogą być właśnie te końcowe teksty, "no chance", "możesz wrócić w trumnie"...

 

Piękne są te przejścia między miastami, i o dziwo w każdym jest tak samo źle, albo i coraz gorzej. I jak już wspomniałem, w taki sposób dałoby się udowodnić każdą tezę. Choćby o tym, że w Polsce jest ogromna liczba Chińczyków. Zaczepiasz na ulicy tylko skośnookich, pytasz 200 skąd są. Wypowiedzi tych, którzy mówią, że z Chin, dajesz do dokumentu i masz wspaniały reportaż o zalewie Polski przez Chinoli.

 

Jak Vami napisał, Goebbels.

Odnośnik do komentarza

Ja mogę nieco wiecej napisac o reakcji opinii publicznej i samych brytyjczykow po wyemitowaniu programu, bo przeciez tutaj mieszkam.

 

Wiekszosc z brytyjczykow mogla w to uwierzyc z dwoch wzgledow - ogolna tepote edukacyjna, oraz tutejszy rasizm, ktory jest na zblizonym poziomie do Polski w ktorej zawsze mowi się, że jestesmy 50 lat za zachodem.

 

Wielu Anglikow po emisji programu z samego rana odwiedzilo mój stolik i spytalo czy naprawdę tak jest czy to ZNOWU manipulacja BBC. Nie bierzcie sobie do serca, że ta stacja jest "wspaniala i lepsza" od innych - ona jest zwyczajnie bardziej znana na calym swiecie. Na wyspach jest konkretnie znana również z manipulacji na rozne tematy - szczegolniw ukazywania faktow politycznych i kulturowych. Wielokrotnie też owa stacja przepraszala oficjalnie "pokrzywdzone" narody, ale tylko oficjalnym tekstem do MSZ danego kraju, a na antenie czy chocby witrynie internetowej byla cisza. Pamietam jak przed otwarciem rynku pracy dla Bulgarow i Rumunow pokazali dokument (o dziwo zrobiony przez tego samego autora co ten o Polsce) o obu krajach. Przez godzine NIE było zadnej pozytywnej opinii o kraju. Mowiono o ogromnym wspolczynniku rozbojow, ilosci kryminalistow, rasizmie, prostytutkach i ludzich tepych pochodzacych uwaga uwaga z dawnego kraju ZSRR i Czechoslowacji. To się nazywa wspaniala rzetelnosc. Angole lykneli wtedy ten temat, a prasa krzyczala wnieboglosy (wraz z tepymi mieszkancami), że granice trzeba zamknac a Bulgarzy i Rumunii beda gorsi od... Somalijczykow. Pachnie rasizmem, prawda? Po wybraniu Polski i Ukrainy pokazano program o rasizmie na naszych stadionach. Było smiesznie bo np wypowiedz Choto zostala tak scieta, że kibice w Polsce wydawali się najgorsi. Chinyamie na Legii podobno rzucali bananami i sami kibice udawali "monkey voices" przez cale 90 minut. Jakoś nie pamietam tego, szczegolnie że byl wtedy strajk kibicow i na mecze przychodzili nieliczni. Wtedy też pokazywali potyczki pseudokibicow Wisly i Cracovii, Arki czy innych klubow kwitujac "takie cos nie ma miejsca w naszym kraju". Tutaj nasunely mi się np wspomnienia z meczow na ktorych bylem - West Cham v Oxford, Millwall v Leeds czy Celtic v Rangers. Jeżeli ktos mysli że tu jesty spokojnie przy takich meczach to jest glupi. Co prawda tutejsi sa na tyle madrzejsi, że swoich stadionow nie niszcza (w porownanniu do naszych), ale zadymy nie sa tylko przy stadionach, ale w metrach i barach.

 

Wracajac jednak do ludzi ktorzy ze mna pracuja i ich reakcji (cos zboczylem z tematu) to byla bardzo niepozytywna dla samego BBC. Wielu z nich byla w Polsce i wie jak się zachowujemy. Ci ktorzy nie byli to znaja ogromne grono Polakow mieszkajacych tutaj. Maja porownanie. Wiedza, że rasizm jest ale nie tak wypaczony jak w dokumencie. Sami mowia, że rasizm jest pewnie taki sam jak u nich, ale takie sa konsekwencje hinduskiego producenta i jego filmow na temat rasizmu. Kto keidys tutaj byl to dobrze wie o czym mowie.

 

Na dodatek pracuje ze mna jeden z brytyjczykow ktory studiowal i zyl we Wroclawiu przez 5 lat. Jest murzynem i sam powiedzial Anglikom, że caly dokument to bullshit bo on doswiadczyl wiecej rasizmu bedac i zyjac w UK, anizeli we Wroclawiu. Wielu wybitnych sportowcow i redaktorow (w tym sportowych) bardzo szybko dalo tutaj o sobie znac i wysmialo BBC wytykajac to, że statystycznie w samyn Lonydnie ginie okolo 225 osob z powodu koloru skory. W Polsce jest to o wiele nizsze. Reszta się smieje, że przeciez nic nie ma zlego w pogonieniu czarnych ;) Antysemityzm to dla nich w ogole obce okreslenie i sami się o to pytali :)

 

Niesmaku dodal fakt, że nasz ukochany Wojtus Szczesny w wywiadzie z okolo 2-3 tygodni dla jakiegos tam magazynu Nike powiedzial, że żaden czarny czy "ciapaty" nie ma czego szukac w Polsce bo jestesmy krajem zacofanym i obcokrajowcy szczegolnie innego koloru skory nie majalatwo na ulicach". Ciekawi mnie to, że żadna polska gazeta o tym nawet nie wspomniala. Aż poszukam i sproboje wam to zeskanowac.

 

BBC zapewne przeprosi, albo zbulwersuje się i powie "my mamy racje, my bylismy i widzielismy".

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...