Skocz do zawartości

Piwo to nasze paliwo


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Profesor
Lider w produkcji piwa w Polsce, Kompania Piwowarska, ogłosił zakup prawie 100 procent udziałów w czwartym na rynku Browarze Belgia w Kielcach.

 

W ramach transakcji Kompania, której flagowe piwa to Tyskie i Lech, przejmuje m.in. takie marki, jak Wojak, Gingers czy Fraters. Udział Browaru Belgia w rynku wynosi, łącznie z markami produkowanymi dla różnych odbiorców (m. in. sieci handlowych), do 3 proc. z produkcją na poziomie 1,1 mln hektolitrów złocistego napoju rocznie. Dla największej na polskim rynku Kompanii ważniejszy jest jednak sam, niedawno wybudowany, nowoczesny browar. - Chodzi o zwiększenie naszych mocy produkcyjnych - tłumaczy przejęcie wartego 65 mln euro kieleckiego browaru Paweł Kwiatkowski, rzecznik Kompanii Piwowarskiej. - Zależy nam na szybkim podniesieniu możliwości produkcji, żeby nadążyć za potrzebami rynku i popytem na nasze produkty. Poza tym takie marki, jak Gingers czy Frater wydają nam się rozwojowe - dodaje.

 

Po fuzji z Tyskimi Browarami Książęcymi w 1999 r. i przejęciu białostockiego Browaru Dojlidy w 2003 r., Belgia staje się czwartym browarem Kompanii. Nowa inwestycja firmy podniesie roczne moce produkcyjne do poziomu 16 milionów hektolitrów.

 

[LINK]

 

Mam nadzieję, że to oznacza większą dostępność Fratra, a nie jego wycofanie.

Odnośnik do komentarza

Kierując się postem JACKA ( dzięki serdeczne :*) zaopatrzyłem się w Perłę i dwa mainstreamowe piwa - Warkę zwykłą i Żubra. Różnica jest niesamowita. Perła smakuje rzeczywiście tak, jak piwo smakować powinno, podczas gdy dwa pozostałe testowane trunki smakowały jak woda gazowana o smaku piwa, zaprawiana alkoholem :/

 

A Perłę w butelce niezwrotnej kupiłem za 1,99, co dla mnie jest znakomitą ceną :jupi:

Odnośnik do komentarza
No cóż nie da się ukryć, że lokalne piwko jest zupełnie innym napojem niż przemysłowa sieka.

 

Nie da się ukryć, ale AFAIR Perła jest dystrybuowana na całą Polskę (a na wschodnią jej część na pewno). Zresztą to nie pierwsza moja przygoda z tą marką, tyle że cztery-pięć lat temu aż takiej różnicy nie było...

Odnośnik do komentarza
No cóż nie da się ukryć, że lokalne piwko jest zupełnie innym napojem niż przemysłowa sieka.

 

Nie da się ukryć, ale AFAIR Perła jest dystrybuowana na całą Polskę (a na wschodnią jej część na pewno). Zresztą to nie pierwsza moja przygoda z tą marką, tyle że cztery-pięć lat temu aż takiej różnicy nie było...

Jednak to nie to samo, gdy pijesz piwo z kadzi za szybą :)

 

Btw, cudze chwalicie swego nie znacie :roll: Rozpisałem się o Spiżu, a przecież i w Kaliszu działa lokalny browar - Złoty Róg. Co prawda są dopiero na początku swojej przygody z browarnictwem, ale mają kilka ciekawych pozycji w menu. Szkoda, że knajpka trochę mała, ale jakby ktoś kiedyś był w Kaliszu, to polecam.

 

Ale i tak najlepsze piwo piłem w Niemczech, w Norymberdze w stylowych litrowych kuflach. Niebo w gębie a i tak podejrzewam, że nie było to najlepsze na co stać lokalnych piwowarów, bo piwko było "z budki" w parku.

Odnośnik do komentarza

Też utyskuję na słabą dostępność Perły. Jak już sobie kupiłem, to nie mogłem wypić :/

 

O dziwo na liście browarów lokalnych są Browary Górnośląskie z Zabrza. O tyle dziwne, że 2 lata temu wykupił je Van Pur. Dziwne też jest to, że dawnej serwowali - jak słyszałem - sik, a teraz całkiem strawne i tanie piwo (Śląskie, Śląskie Mocne, Górnik Zabrze).

 

@Michu, nie wiem jak Spiż wrocławski, ale w katowickim piwo było swego czasu paskudne. Takiego kaca jak po tym, po żadnym innym nie miałem ;)

Odnośnik do komentarza

Ja się wyłamię i napiszę , że Perła to absolutnie przeciętne piwo. Ponieważ pochodze z Lubelszczyzny, to ten browar towarzyszył mi od "najmłodszych"( ;)) lat więc znam dobrze jego smak. Chyba, że coś się zmieniło, bo nie piłem tego czegoś jakies 4 lata. Chociaż, szcerze mówiąc, nie sadzę.

 

Jeśli chodzi o piwa tworzone w lokalnych browarach, "na miejscu' to dla mnie numerem jeden jest Weizen z krakowskiego CK Browaru (przy teatrze "Bagatela"). Zawsze jak wpadam do Kraka, to wizyta w CK jest stałym punktem mojego pobytu :)

 

W sprawie przejęcia browaru Belgia przez Kompanię Piwowarską to widzę dwie strony medalu. Rzeczywiście powinno to zwiększyc dostepność tamtejszych piw. Boję się jednak, że "szybkie podniesieniu możliwości produkcji" może oznaczać utratę unikatowego smaku tych piw.

 

:piwo:

Odnośnik do komentarza

Eee tam Perełka Chmielowa daje rade. Wczoraj w porównaniu z Książęcym czy kiedyś mocno lubianym Żubrem to niebo a ziemia.

 

Także wczoraj zauważyłem w Łęcznej dawno nieoglądanego Zwierzyńca, piwko wchodziło elegancko jak na taką cenę. Chyba niecałe 2zł :-k

Odnośnik do komentarza
Btw, cudze chwalicie swego nie znacie :roll: Rozpisałem się o Spiżu, a przecież i w Kaliszu działa lokalny browar - Złoty Róg. Co prawda są dopiero na początku swojej przygody z browarnictwem, ale mają kilka ciekawych pozycji w menu. Szkoda, że knajpka trochę mała, ale jakby ktoś kiedyś był w Kaliszu, to polecam..
Bylem, pilem, posmakowalem ;) Ale chyba mewho lekko wprowadzasz w blad, bo Zloty Rog to cos innego raczej, a ten browarek to minimalnie obok - w hotelu.. No chyba, ze cos sie pozmienialo ;)
Odnośnik do komentarza
Btw, cudze chwalicie swego nie znacie :roll: Rozpisałem się o Spiżu, a przecież i w Kaliszu działa lokalny browar - Złoty Róg. Co prawda są dopiero na początku swojej przygody z browarnictwem, ale mają kilka ciekawych pozycji w menu. Szkoda, że knajpka trochę mała, ale jakby ktoś kiedyś był w Kaliszu, to polecam..
Bylem, pilem, posmakowalem ;) Ale chyba mewho lekko wprowadzasz w blad, bo Zloty Rog to cos innego raczej, a ten browarek to minimalnie obok - w hotelu.. No chyba, ze cos sie pozmienialo ;)

 

Nic nie pokićkałem. Złoty Róg to miejsce w Kaliszu gdzie Śródmiejska skręca w Aleję Wolności. Przy Śródmiejskiej jest maciupki skwerek na którym są dwie knajpy - parasolki Okocimia bodaj, nazywane potocznie "Złotym Rogiem" i w głębi, przy rzece jest "Carski".

Knajpa o której mówiłem to "Browar" będący już w Al. Wolności, ale piwo jakie tam rozlewają mają własnej produkcji, a nazwa browaru, to "Browar Kaliski Złoty Róg".

Czkerałt

 

W Poznaniu także jest mały browar - knajpa zwie się Brovaria i jest na Starym Rynku, ale jeszcze nie dane było mi tam spożywać piwka.

Odnośnik do komentarza
Z lokalnych browarów pijam czasem Noteckie - niepasteryzowane, więc dobre jedynie, gdy bardzo świeże. Ale za to smakiem bije IMHO Lechy i inne takie :)

:respekt:

 

Noteckie jest niesamowite. To właśnie przez nie zacząłem pijać piwo. Wcześniej średnio lubiłem piwo, ale po wakacjach z Noteckim, przekonałem się.

Pomyśl jeszcze Feanor, jak piliśmy je z kega w zaprzyjaźnionej piwiarni, we wiosce zapomnianej przez ludzi i Boga (Dzikowo, okolice Wałcza).

Zastanawiam się czy nie pojechać te 70km do Czarnkowa i kupić paru paczuszek Noteckiego :]

Odnośnik do komentarza

Dziś po jakimś roku przerwy znów wypiłem Łomżę Eksport. Pyszne piwo, ma bardzo dobry smak. Poza tym jest bardzo tanie. Zdziwiło mnie, że za bezzwrotną butelkę płaci 2.20 PLN, gdy za zwrotną innego piwa płaci się 2.40 i jeszcze kaucja. Sprawdzałem czy to jedyne ich piwo, ale jest też Łomża Wyborowe, z butelkami zwrotnymi. Może dlatego jest bezzwrotne, bo Eksport. Nie wiem :-k. Ale nie czas się zastanawiać :P. Lepiej pić. Polecam.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...