Skocz do zawartości

Banki


xemi

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Mauro napisał:

Dodam jeszcze, że sprawy sądowe będą ciągnęły się latami wiec nawet wyroki niekorzystne dla banków i ich ewentualne straty finansowe zostaną rozłożone na lata.

Przede wszystkim to skutkiem nieważności jest zwrot tego, co wzajemnie świadczono. Czyli WIELU frankowiczów w przypadku korzystnego wyroku będą mieć do spłaty wielotysięczne należności, których bank będzie oczekiwał na cito po rozstrzygnięciu. Jak ludzie to wezmą?

Otóż pójdą do banków, tylko innych, po kredyt. :keke: chyba że mają takie oszczędności lub wsparcie rodzinne, albo - co bardziej prawdopodobne - nie będą mieć zdolności by o tym myśleć, bo mają kredyt frankowy już teraz, więc nawet nie podejmą starań w tym kierunku nie wiedząc, czy dostaną kredyt na spłatę poprzedniego kredytu w razie jego unieważnienia.

 

Tak się składa, że ja mam w portfelu tylko takich klientów, których na to stać, więc mam sytuację win-win, ale mój kolega reprezentuje kobietę, która nie chce nieważności, bo jej nie stać na to (miałaby do spłaty na już kupę hajsu i boi się, że jej tego nikt na raty nie rozłoży), a TSUE zabrał jej opcję przewalutowania kredytu na warunki złotówkowych, na którą liczyła.

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Gacek napisał:

:keke: Jesteś pewien? ;) 

Bo ja mam wrażenie, że politycy PiS już się zatroszczyli o wyczyszczenie BFG z góry kasy.

No nie jestem, bo BFG to twor teoretyczny i obawiam sie, ze pierdykniecia kilku bankow by nie dzwigneli.

BTW ma ktos konto w żubrze? Serio zastanawiam sie nad przeniesieniem sie tam z mbanku (od jakiegos czasu myslalem, teraz po prostu mam motywacje ;) ). Apka i online solidny czy siermiega? Bo samo konto jak widze za 0 jak wplacamy 500 i robimy jeden obrot debetowka.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Gacek napisał:

Przede wszystkim to skutkiem nieważności jest zwrot tego, co wzajemnie świadczono. Czyli WIELU frankowiczów w przypadku korzystnego wyroku będą mieć do spłaty wielotysięczne należności, których bank będzie oczekiwał na cito po rozstrzygnięciu. Jak ludzie to wezmą?

Otóż pójdą do banków, tylko innych, po kredyt. :keke: chyba że mają takie oszczędności lub wsparcie rodzinne, albo - co bardziej prawdopodobne - nie będą mieć zdolności by o tym myśleć, bo mają kredyt frankowy już teraz, więc nawet nie podejmą starań w tym kierunku nie wiedząc, czy dostaną kredyt na spłatę poprzedniego kredytu w razie jego unieważnienia.

 

No, ale teraz to konsument ma zdecydować czy chce tej umowy czy nie. No i tez jest przecież opcja, ze sąd może orzec ważność orzec, że umowa jest ważna i w skrócie będzie to kredyt złotówkowy.

 

Jeśli sąd krajowy uzna, że jest to możliwe – to umowa między konsumentem a przedsiębiorcą nadal obowiązujeale bez kwestionowanych klauzul. Postanowienia umowy uznane za niedozwolone nie obowiązują od chwili zawarcia ich w umowie i nie wiążą konsumenta.

Przykład: jeśli klauzula, na podstawie której przeliczono saldo kredytu hipotecznego z polskich złotych na franka, zostanie uznana za niedozwoloną, wówczas sąd krajowy zbada czy dana umowa może być wykonywana bez tej klauzuli. Jeśli tak - sąd po przeanalizowaniu indywidualnych postanowień umowy - może w takim przypadku uznać, że nie nastąpiło przeliczenie kredytu na walutę obcą i kredyt pozostanie kredytem złotowym w wysokości określonej pierwotnie w umowie ze wszystkimi tego konsekwencjami wynikającymi ze stosowania pozostałych postanowień umownych (np. w zakresie sposobu obliczania oprocentowania).

 

@klinsmann https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15815

 

 

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
58 minut temu, Mauro napisał:

No i tez jest przecież opcja, ze sąd może orzec ważność orzec, że umowa jest ważna i w skrócie będzie to kredyt złotówkowy.

No właśnie nie, tak dotychczas niektóre sądy orzekały, ale TSUE napisał, że "wydaje się, że taka opcja jest niemożliwa w prawie polskim", bo te zmiany prowadzą do zmiany charakteru umowy. W praktyce opcje frankowiczów sprowadzają się zatem do alternatywy: życie z kredytem czy unieważnienie.

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, Mauro napisał:

To zdaje się, że są różne interpretacje wyroku. O mizliwosci „złotówkowego kredytu z Liborem” słyszałem tez wypowiedzi prawników. 

Tak, wiem, bawi mnie, że ktoś takie opowieści snuje, a ewidentnie nie czytał jedynego jak dotąd sensownego źródła, czyli komunikatu prasowego TSUE:

Dla mnie jest jasnym, że po orzeczeniu TSUE ta opcja zniknęła, a nawet jeśli sąd I instancji tak orzeknie, to II instancja to zmieni. Wątpię też, by w uzasadnieniu (w którym będzie pełny tok rozumowania TSUE pokazany) było coś sprzecznego z komunikatem prasowym.

Odnośnik do komentarza

Pytanie w kwestii ubezpieczeń na życie.

Mam od 9 lat polisolokatę w MetLife, która teoretycznie za 15 lat się zakończy. Jest to polisa na życie z formą oszczędzania. Płacę ok 190 zł miesięcznie i po 25 latach oszczędzania gwarantują mi 60 tys. Średni zysk, bo w tym czasie wpłacę im ok. 52 tys zł. Zamierzam ją zlikwidować, oczywiście ze stratą. Do tej pory wpłaciłem im ponad 17 tys, przy wycofaniu dostanę ok 13 tys.

Pytanie jednak, co w zamian? Polisolokaty odpadają - dają kiepskie odszkodowanie i w zasadzie żaden zysk. Bardziej uczciwe wydaje mi się zwykłe ubezpieczenie na życie. Pytanie, czy macie takie ubezpieczenia i na jakich warunkach, czyli składka miesięczna i wysokość odszkodowania?

Odnośnik do komentarza

Ja miałem polisolokatę dwa lata i poszła do likwidacji, mam tylko polisę na życie z sumą ubezpieczenia w wysokości kredytu na mieszkanie. Zawierałem ją odrębnie w ówczesnym ING (obecnie NN), składka z indeksacją coroczną (pewnie można znaleźć polisę bez takiego instrumentu), obecnie 98 zł miesięcznie, suma ubezpieczenia po indeksacji prawie 200 tysięcy zł.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Może ktoś z Was orientuje się jaką wartość w rzeczywistości ma promesa zatrudnienia między pracodawcą, a pracownikiem dla banku? Chciałbym wziąć kredyt gotówkowy, jednakże od listopada wiązać mnie będzie umową na czas określony (na 2 lata), a kredyt chciałbym spłacać 4 lata. Wiem, że banki nie chcą dawać kredytów/rat na okres dłuższy niż okres zatrudnienia, dlatego pytam Was, czy ktoś miał z Was doświadczenia z taką promesą między pracodawcą, a pracownikiem.

Odnośnik do komentarza

Mam kłopot z Revolut. Zmieniłem konto (w ramach tego samego banku) wiec mam nowe karty itp. Podpiąłem swoją nowa kartę i nie mogę zasilić Revoluta, bo każe mi podać kod 3D Secure. Kłopot polega na tym, ze jak chce odczytać kod przysłany SMS to w aplikacji znika okienko, w którym miałbym go wpisać. 

Przy poprzedniej karcie w ogóle nie musiałem się jebac z jakimiś kodami a teraz mi powymyślali...

 

Edyta: ominąłem to korzystając z Apple Pay, ale jak ktoś ma koncepcje co zrobić z tym 3D Secure to czekam na odp :) 

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Hej, mam taki problem (?) dostaję SMS-y od Inkaso, typu "splac naleznosc" "wyjdz z dlugow" "skontaktuj sie z agentem" zauwazyłem, ze mam tez na mailu w spamie wiadomosci od nich - problem w tym, ze nie mam dlugu albo o czyms nie wiem. Dopiero co dostalem kredyt hipoteczny, nic mi nie wyniklo z badania zdolnosci kredytowej. Oprocz hipoteki nie mam zadluzenia, rat itp. W zyciu mialem jedna rzecz na raty, splacona w terminach plus jeden kredyt splacony w niecaly rok. Czy mam sie obawiac czy olac?

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...