Jump to content
Guest Profesor

Polityka zagraniczna

Recommended Posts

Guest Profesor

Moje proroctwo zaczyna się z wolna spełniać:

 

Przewodnicząca grupy niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) w Parlamencie Europejskim Silvana Koch- Mehrin zasugerowała Polsce wyjście z Unii Europejskiej, jeśli Warszawa miałaby obstawać przy blokowaniu unijnego traktatu.

- Jeśli jakiś kraj nie czuje się dobrze w UE, należy mu powiedzieć: skoro wam to nie pasuje, jest i taka możliwość - powiedziała Koch-Mehrin gazecie "Saarbruecker Zeitung" (wydanie poniedziałkowe, tekst uzyskany przez agencję dpa).

 

Zdaniem niemieckiej eurodeputowanej, jest "niegodne" Unii, by jeden jedyny kraj trzymał w niepewności i hamował wszystkie pozostałe. Koch-Mehrin uważa też, że jest niedopuszczalne, by któreś z państw członkowskich UE wymuszało "niedobre kompromisy".

 

Rządowi polskiemu Koch-Mehrin zarzuciła "wykorzystywanie głęboko zakorzenionych lęków i uprzedzeń". Uznała, że jest to "populistyczne i niebezpieczne".

Share this post


Link to post

No cóż, ale ta kobieta mija się z prawdą :) Nie jesteśmy tak zupełnie samotni z tym całym naszym pierwiastkiem :) A sytuacje, gdy jeden kraj "trzymał Unię w niepewności" już się w UE zdarzały, więc traktuję tę wypowiedź jako nakręcanie spirali napięcia przed negocjacjami, tyle :)

Share this post


Link to post
Guest Profesor

A ktoś jeszcze oprócz Pepików nas popiera? Pepiki się dadzą przekupić, bez obaw.

Share this post


Link to post

Ale już samo poparcie Pepików sprawia, że twierdzenie tej pani to kłamstwo. Mylę się?

Share this post


Link to post
Guest Profesor

Wiesz, ta pani jest z FDP, co się dziwisz. Bardziej mi chodzi o to, że takich głosów dotąd nie było (o wyrzuceniu Polski z UE), a teraz zaczynają się pojawiać.

Share this post


Link to post

Ale nie sądzisz, że to tylko polityka nacisku? AFAIK Wielkiej Brytanii też to sugerowano. I to niejednokrotnie (bodajże za każdym razem z Paryża). Nie przeceniałbym tej wypowiedzi.

Share this post


Link to post
Guest Profesor

Nie wiem, przekonamy się za tydzień. Parę rzeczy jest pewne - z Niemcami mamy najgorsze stosunki od 1989 roku, a zerwanie tego szczytu może się dla nas skończyć tym, że duzi gracze zrobią sobie taki wewnętrzny klub i będziemy mieli Europę dwóch prędkości.

Share this post


Link to post
z Niemcami mamy najgorsze stosunki od 1989 roku

Co ciekawe, to głównie z naszej strony. Gestów przyjaźni ze strony Merkel to chyba nie zliczę.

 

Interesuje mnie jeszcze, skoro ten system pierwiastkowy jest taki dobry, to czemu go w Polsce nie wprowadzić? Nie może być tak, że dajmy na to województwo świętokrzyskie jest dyskryminowane przez mazowieckie czy śląskie...

 

Najprostszy (i "demokratyczny") system byłby większościowy zgodnie z liczbą ludności. System podwójnej większości wymyślono właśnie po to, żeby zredukować siłę wielkich krajów.

 

A ogólnie polityka zagraniczna rządzących socjalistów przypomina mi niektórych forumowiczów - jak nie jest po mojemu, to zabieram piłkę i się nie bawię.

Share this post


Link to post

Nasi się obudzą, jak zaczną pierwiastkować unijne fundusze. Powinno się wypracować jakiś kompromis, a nie iść w zaparte. Ja wiem, że musimy walczyć o swoje, ale nasi politycy nie rozumieją, że inne kraje też mają swoje racje. I nie może być tak, że wszyscy będą tańczyć jak Polska chce. Owszem, nic na kolanach, ale z umiarem i rozsądkiem.

Share this post


Link to post

Czy mi się wydaje, czy obecnie obowiązuje system nicejski? Czemu się to zmienia? System który obecnie jest proponowany odsłoni swoje wszystkie wady kiedy wejdzie do Unii Turcja i bedzie miała silniejszy głos niż Francja.

Share this post


Link to post
Czy mi się wydaje, czy obecnie obowiązuje system nicejski? Czemu się to zmienia?

 

Bo z założenia miał być tymczasowy

Share this post


Link to post

No dobra, ale czemu my mamy temu przyklepywać? (pzoa tym że się w sumie poprzedni rzad na to zgodził) No i definicje tymczasowości moga być różne :>.

Share this post


Link to post

My tu o pierwiastkach gadu-gadu a nasi "twardzi" europosłowie przegrywają sprawę definicji wódki i nasz kraj straci na tym realne pieniążki

Share this post


Link to post
System podwójnej większości wymyślono właśnie po to, żeby zredukować siłę wielkich krajów.

 

Cos tu wwosik pomyliles z tym oslabianiem sily wiekszych krajow. Wlasnie przez podwojna wiekszaosc wieksze kraje wzmacniaja swoja sile. (proste pokazanie: roznica miedzy 2a4=2, gdy pomnozymy razy dwa to roznica miedzy 4a8=4 czyli przewaga wzrosla - moze nie dokonca adekwatne do szcegolow liczenia liczby glosow ale co do zasady to widacm ze sila wiekszego wzrasta)

 

Ciekawa pracka z uwzglednieniem matematyki co do systemu glosowania:

http://www.centraleuropeanreview.pl/numer38/3.htm

 

Wnioski z artukulu sa takie, ze na nowym systemie glosowania zyskaja kraje wielkie i te male a sredniacy (Polska czy Hiszpania) najwiecej traca. I z tego mozna wnioskowac dlaczego poparcie dla systemu podwojnej wiekszosci wyglada tak jak wyglada wsrod krajow UE.

Share this post


Link to post

Ekhem, o co chodzi z tym 2a4=2?

 

Poza tym w głosowaniu liczy się nie absolutna liczba głosów ale względna.

 

"Cos tu wwosik pomyliles z tym oslabianiem sily wiekszych krajow."

Osłabienie w stosunku do głosowania wg ilości obywateli.

Share this post


Link to post
Najprostszy (i "demokratyczny") system byłby większościowy zgodnie z liczbą ludności. System podwójnej większości wymyślono właśnie po to, żeby zredukować siłę wielkich krajów.

Może najprostszy, ale na pewno nie najsprawiedliwszy. 3-4 największe kraje miałyby za dużo do powiedzenia - co to za demokracja jak czwórka narzuca coś dwudziestce ? Kryterium liczby ludności nie może być jedynym wyznacznikiem w każdej sprawie, a już na pewno nie na forum międzynarodowym. System podwójnej większości mimimalnie osłabia siłę wielkich krajów, moim zdaniem za mało.

Muszę przyznać, że generalnie w tej sprawie popieram politykę naszego rządu. Wielcy UE za wszelką cenę chcą nam wybić pomysł pierwiastka i ewentualną późniejszą dyskusje o nim, bo wiedzą, że jak dojdzie do dyskusji na forum EU to pomysł ten zyska większe poparcie.

 

 

My tu o pierwiastkach gadu-gadu a nasi "twardzi" europosłowie przegrywają sprawę definicji wódki i nasz kraj straci na tym realne pieniążki

 

No tak, marchekwę do owoców zaliczą to i wódkę z odpadów po winogronach będą robić, czy innego badziewia ;)

Generalnie sądzę, że sprawa słabo wyglądała od początku :/ dość silne lobby jest po drugiej stronie. Jeszcze jak nie będzie nakazu informowania na przedniej etykiecie z czego wódka jest to w ogóle klapa - bo taki pomysł też jest. Mam nadzieje, że nie wszystko stracone :]

Share this post


Link to post

A ja jestem za pierwiastkiem - a jak !!!! Takie ustępstwo szybko byśmy odczuli w następnych latach przy ważnych decyzjach w UE

Share this post


Link to post

Najbardziej mnie śmieszy, że jak Polska powie veto to Niemcy nas straszą że to spowolni europe o kilka lat, a przecierz nic takiego się nie stanie bo będzie dalej system Nicejski. Poprostu rozmowy się przedłużą, a Unia będzie funkcjonować jak dzisiaj. Całe szczescie że raczej nie będziemy sami bo wszystko wskazuje że Czesi do nas dołączą.

Share this post


Link to post
Guest Profesor

Nie pamiętam, gdzie to czytałem, ale ponoć Czesi już przeszli na stronę wroga. Zważywszy na to, że Niemcy dzisiaj zaproponowali zniesienie kontroli granicznej na granicy niemiecko-czeskiej, wygląda na to, że Pepiki w przeciwieństwie do nas wiedzieli, kiedy powiedzieć "pas" i zakończyć licytację. Ale oczywiście okaże się w praniu.

 

O, tutaj:

 

The Czech Republic offered Poland an opportunity to climb down in talks on a new European Union treaty on Monday but it is unclear whether Warsaw is interested in a face-saving compromise at a summit this week.

 

Poland is demanding a change to the reformed voting system agreed in 2004 which it says would give big states, especially Germany, too much power mainly at Warsaw's expense.

 

A Polish veto would block progress on a treaty for reforming creaking institutions designed half a century ago for a community one-quarter the size of today's enlarged 27-nation EU.

 

Polish Foreign Minister Anna Fotyga said Warsaw had received signals of a possible compromise but told reporters: "I want to say explicitly that for Poland to accept the voting system in the European constitution is not a compromise."

 

Diplomats said Germany could offer Poland a delay in introducing the voting system as a last-minute gambit to clinch a deal, but there was no sign Warsaw would accept.

 

Only the Czechs have lent Poland half-hearted support, while the other 25 member states insist the voting reform must stay in the mandate for a new treaty, due to be approved by EU leaders at a Brussels summit on Thursday and Friday.

 

At an EU foreign ministers' meeting in Luxembourg, Czech Deputy Prime Minister Alexandr Vondra said Prague wanted to help find a compromise between Poland and Germany, which holds the EU presidency.

 

"As a country in Central Europe, we see Poland as a very important country. We definitely don't want to see Poland isolated," Vondra said.

 

Z tego tekstu nie wynika, by Czesi zamierzali nas poprzeć, a raczej chcą wyjść na głos rozsądku, nawołujący do kompromisu między Polską a Niemcami.

Share this post


Link to post

Oglądając konferencje prasową z kilkoma premierami(PL, Słowacja, Czechy, Węgry, Portugalia) Czeski premier dał do zrozumienia że jednak jest za pierwiastkiem, ale do dziś mogło się coś zmienić. Poza tym ja czytałem że Holandia może wystąpic ze swoją jeszcze inną propozycją . Cała polityczna rozgrywka w Czwartek zapowiada się bardzo ciekawie.

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...