Skocz do zawartości

Coffee Blues


Vami

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znalazłem takowego na naszym forum :) Porozmawiajmy o kawie i wszystkim co wokół niej się kręci. Otóż z pół roku temu kupiłem ekspres ciśnieniowy Zelmer Piano za niewiele więcej niż... 200 zł. Wszyscy pukali się w głowę, że to na pewno jakiś szajs, ale działa bez zarzutu, tylko trzeba wylewać wodę z podstawki często, bo inaczej wycieka na zewnątrz.

 

Z jakimi kawami macie pozytywne, a z jakimi negatywne doświadczenia? Zwykle piłem Lavazzę, jednak to za drogi interes, więc postanowiłem poszukać czegoś tańszego, ale i dobrego. W Lidlu znalazłem coś co się nazywa Kenya-Guatemala-Columbia, pakowane jest po 2 paczki i kosztuje o wiele mniej niż jedna puszka Lavazzy. Smakuje bardzo dobrze. Jako że mi się skończyła kawa, wczoraj zakupiłem Dallmayr Prodomo. W necie słychać opinie, że jest niedobra jako espresso, zaś świetnie nadaje się do wszelkiej maści "babskiej" kawy jak cappuccino czy inne cuda. Jako że gustuję w americano, nie zważałem na te opinie. Póki co jest OK, delikatniejsza niż moje wcześniejsze.

 

Ciekawostka #1: kawa Illi czerwona nie przechodziła mi przez ekspres - dusił się na niej - za grubo mielona

Ciekawostka #2: kawa Helios z Grecji nie nadaje się do niczego, chyba że ktoś lubi kawę po turecku, ale po ludzku jest niesmaczna

Ciekawostka #3: tytuł tego tematu to "Coffee Blues". Nie bez kozery. Otóż Mississippi John Hurt śpiewał w 1966 w tymże utworze, że lubi Maxwell House. Mi nie podchodzi :P

Odnośnik do komentarza

Ja korzystam od lat z ciśnieniowego ekspresu Kruppsa, który spisuje się doskonale. Po latach testowanie przeróżnych kaw z przeróżnych części świata odnalazłem swój ideał i jest to Jacobs Meister Rostung (piękne czerwone opakowanie z wulkanem na obrazku). Kawa jest mocna, wyrazista w smaku, pozbawiona nieprzyjemnej goryczy/kwaśności, aromatyczna i daje doskonałą piankę. Kupuję ją wyłącznie Niemczech, w świetnej cenie: 3,49 EUR za 0,5kg.

 

PS. Vami: popularna i wszędobylska Lavazza to taki włoski McDonalds (takie mają o niej zdanie Włosi), wspomniana Illy to kawa, którą naprawdę cenią. Spróbuj innego opakowania, może miałeś po prostu pecha do zbyt drobno mielonej. Gdybyś miał zbyt grubo pomieloną, to woda by zbyt łatwo przez kawę przelatywała, nie dając pianki.

Odnośnik do komentarza

My z Wujem mamy jedną zasadę - kawa to zło. Fuj ;) Kijem z dwóch metrów nie dotknę ;)

 

 

Wszystko w namiarze szkodzi, ale w rozsądnych granicach jest nawet korzystne dla organizmu. Bardziej chyba szkodzi cukier i mleczko dodawane do kawy. Mieszanka węglowodanów i wysoko tłuszczowego nabiału to dopiero zło.

 

http://mamzdrowie.pl/zalety-i-wady-picia-kawy/

Odnośnik do komentarza

 

 

PS. Vami: popularna i wszędobylska Lavazza to taki włoski McDonalds (takie mają o niej zdanie Włosi), wspomniana Illy to kawa, którą naprawdę cenią. Spróbuj innego opakowania, może miałeś po prostu pecha do zbyt drobno mielonej. Gdybyś miał zbyt grubo pomieloną, to woda by zbyt łatwo przez kawę przelatywała, nie dając pianki.

 

jesli kawa to tylko z ekspresu- najlepiej ciśnieniowego, choć przelewowy tez może być

 

jaka kawa?

 

osobiscie pije tylko kawy pochodzenia włoskiego- bo IMHO włosi to mistrzowie dobierania gatunków oraz palenia kawy;

wypiłem juz "morze kawy" i własnego doswiadczenia polecam mieszanki Arabiki i robusty najlepiej w proporcji 80-90/10-20%

sama arabika jest z reguły lekko kwaśna, a przy tym nie ma "mocy" i nie da dobrej cremy ("pianki")

z kolei robusta jest bardzo gorzka i w praktyce nie da sie jej wypić :D

 

moja pierwsza trójka kaw to:

Pellini Oro

Lucafee Classico

Kimbo Espresso Napoletano

 

nie sa to najtańsze kawy, ale parafrazując pewien cytat:

"żyjemy zbyt krótko,zeby pić byle jaka kawę " ;)

Odnośnik do komentarza

Skończyłem opakowanie Dallmayra, o którym pisałem. Szybko idzie mi ta kawa :roll: Zakupiłem MK Cafe Premium. Piję ją u mojej dziewczyny i chcę zobaczyć różnicę w kawie na podstawie ekspresu, w jakim została przyrządzona. Moja luba ma wypasiony ekspres full automat, a ja mojego Zelmera. Ciekawe czy duża różnica...

Odnośnik do komentarza

Skończyłem opakowanie Dallmayra, o którym pisałem. Szybko idzie mi ta kawa :roll: Zakupiłem MK Cafe Premium. Piję ją u mojej dziewczyny i chcę zobaczyć różnicę w kawie na podstawie ekspresu, w jakim została przyrządzona. Moja luba ma wypasiony ekspres full automat, a ja mojego Zelmera. Ciekawe czy duża różnica...

 

automat jako ekspres - różni się tylko samodzielnym młynkiem oraz ustaloną porcją wody- w Zelmerze to Ty decydujesz, kiedy kończysz przelewać wodę, a tym samym możesz kawę bardziej rozcieńczyć, brrrrr!

jeśli oba ekspresy maja podobną moc (najbardziej popularna to 15 barów), to różnicy nie poczujesz

Odnośnik do komentarza

 

 

PS. Vami: popularna i wszędobylska Lavazza to taki włoski McDonalds (takie mają o niej zdanie Włosi), wspomniana Illy to kawa, którą naprawdę cenią. Spróbuj innego opakowania, może miałeś po prostu pecha do zbyt drobno mielonej. Gdybyś miał zbyt grubo pomieloną, to woda by zbyt łatwo przez kawę przelatywała, nie dając pianki.

 

jesli kawa to tylko z ekspresu- najlepiej ciśnieniowego, choć przelewowy tez może być

 

Nie rozumiem do czego nawiązuje Twoja wypowiedź. Napisałem, że korzystam z ciśnieniowego i to w takim woda przepływa pod ciśnieniem przez kawę, stąd istotna jest jej grubość zmielenia (oczywiście, gdy nie masz ekspresu z wbudowanym młynkiem).

Odnośnik do komentarza

 

jesli kawa to tylko z ekspresu- najlepiej ciśnieniowego, choć przelewowy tez może być

 

Nie rozumiem do czego nawiązuje Twoja wypowiedź. Napisałem, że korzystam z ciśnieniowego i to w takim woda przepływa pod ciśnieniem przez kawę, stąd istotna jest jej grubość zmielenia (oczywiście, gdy nie masz ekspresu z wbudowanym młynkiem).

 

JACK- napisałem -generalnie- że tylko kawa z ekspresu ma sens- Twojej wypowiedzi w kwestii kawy,w ogóle nie komentowałem ;)

co do Lavazzy- to prawda jest taka,że jest jej bardzo duzo na rynku i są gatunki wyśmienite np Pienaroma, albo TopClass -ale to juz wyższa półka

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...