Skocz do zawartości

[FM 2010] Alleluja i do przodu


Rekomendowane odpowiedzi

Alleluja i do przodu to taktyka oparta na mojej ulubionej formacji 4-4-2. Przeznaczona jest ona dla średnich zespołów lig zachodnioeuropejskich z dobrą wytrzymałością i techniką zawodników. Taksa ta jest dedykowana pod łatkę 10.2.0 i jest przekonwertowana (!), jako że najlepiej czuję się przy klasycznych suwakach.

Ta taktyka sprawuje się jak na razie bardzo dobrze w moim Newcastle. W pierwszym sezonie bez najmniejszych problemów wygraliśmy rozgrywki na zapleczu Premiership i dotarliśmy do ½ FA Cup eliminując między innymi Man Yoo i Kanonierów. Po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej za cel objąłem górną połówkę tabeli, a po 30 kolejkach wiedzie nam się lepiej niż zakładałem (tabela). Byłoby znacznie lepiej gdyby nie nagłe załamanie formy jakie trapi moich pupili od 10 spotkań. Mimo to jestem bardzo zadowolony, bo jest realna szansa na Europejskie Puchary.

Teraz kilka słów o samej taktyce. Kluczową rolę odgrywają tu rozgrywający i skrzydłowi. Rozgrywający powinien mieć dobry strzał z dystansu, przegląd pola, podania, grę z pierwszej piłki i żelazną kondycję, bo musi też pracować w defensywie. Skrzydłowi, a właściwie boczni pomocnicy, którzy powinni być szybcy, dość wytrzymali, mieć dobre przyspieszenie, technikę, stałe fragmenty gry i dośrodkowania.

 

Polecenia zespołowe:

- Mentalność- ofensywna [+4 (tzn. środek suwaka i 4 kliki w prawo)], to ma był piłka ładna dla oka, ale i skuteczna;

- Swoboda taktyczna- norma (+2), większą swobodę mają PP/L i OPŚ.

- Podania- mieszane; zawodnicy sami wybierają jaki styl im najbardziej odpowiada, nie narzucam im tego.

- Tempo- norma [0 (tzn. środek suwaka)] nie forsuje ich nadmiernie, bo zbyt szybko by się męczyli (jak trzeba potrafię dać im wycisk), ale w zespołach z wyższej półki można dać nawet 14, ale trzeba mieć solidnych zmienników.

- Szerokość gry- spora (+4); rozszerzając pole gry powodujesz, że jest mniejsze zagęszczenie rywali, twoi piłkarze maja więcej swobody, a rywale muszą więcej biegać.

- Gra przy przeciwniku- własna połowa (0, z najgroźniejszymi rywalami do +4); nie ma co biegać za rywalem z piłką po całym boisku, zbyt męczące byłoby to, a czekając na swojej połowie nie ryzykujemy, że kilku z naszych kopaczy podejdzie pod obrońców rywali robiąc dziurę w naszych formacjach.

- Linia obronna- normalna (0); mając dość szybkich i pewnych defensorów to chyba najlepsze rozwiązanie, nie ma dużej dziury między formacjami.

- Odbiór- normalny (0); nie ma co odbierać piłki ostro, rywale sporadycznie dostają kontuzji, za to nasi piłkarze często łapą kartki, delikatny też odpada.

- Podawanie- skrzydłami; mając szybkich, dobrze wyszkolonych bocznych pomocników grzech nie wykorzystywać ich dośrodkowań w pole karne.

- Krycie- strefowe; bo nie mam przekonania do krycia 1 na 1.

- Gra na rozgrywającego- mając wysokiej klasy PŚ możemy zyskać znakomitego reżysera gry. W mojej taktyce jest nim PŚ ze strzałką do przodu.

- Gra na spalone- zazwyczaj gram z włączoną tą opcją, bo mam szybkich, z dużym przyspieszeniem, dobrze grających głową i zgranych stoperów. Ale jeśli przychodzi mi grać przeciw bardzo szybkiemu snajperowi wyłączam tą opcję i cofam trochę defensywę.

- Kontrataki to standard, chyba każdy je stosuje i nie muszę mówić dlaczego.

 

Przy stosowaniu tej taktyki jest kilka ważnych rzeczy:

- wytrzymały i w miarę szybki zespół;

- solidni stoperzy obdarzeni sporą szybkością (poniżej 12 odradzam);

- rozgrywający, oprócz wcześniej wspomnianych atrybutów dobrze byłoby gdyby był waleczny;

- wysokiej klasy boczni pomocnicy, kluczowe atrybuty podałem wcześniej;

- PŚ ze strzałką do tyłu powinien być dobry w destrukcji, ma zadania typowego DM, likwiduje kontrataki i czyści pole przed stoperami. U niego szczególnie ważna jest wytrzymałość, bo najczęściej rozgrywa pełne 90 minut;

- preferuję 2 typy napastników, pierwszy to silny i dobrze grający głową snajper, najczęściej tylko wykańcza akcje, to na nim głównie spoczywa ciężar strzelania goli (u mnie Vaughan). Drugi jest bardziej techniczny, potrafiący rozegrać piłkę i stworzyć sobie sytuację, nie tylko strzela bramki, ale i asystuje (u mnie Sobis);

- w poleceniach na rywali zawsze ofensywnym kopaczom rywala daję grę słabszą nogą, gpp zawsze, ponadto napastnikom ostry odbiór, niektórym szczególnie groźnym pomocnikom też;

- posiadanie solidnych zmienników.

 

Polecenia indywidualne:

Bramkarz

Boczni obrońcy

Stoperzy

Skrzydłowi

Rozgrywający

Defensywny pomocnik

Snajper

Kreatywny napastnik

 

 

Taktyka do pobrania

 

Zachęcam do testowania, oceniania (z odpowiednim uzasadnieniem) i udzielania rad co można poprawić.

Wszelkie prośby o wrzucenie taksy na inny serwer kierować na PW.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 7 lat później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...