Jump to content
Sign in to follow this  
Fenomen

[FM 2010] Alleluja i do przodu

Recommended Posts

Temat poświęcony prezentacji i dyskusji dotyczącej w/w taktyki.

Share this post


Link to post

Alleluja i do przodu to taktyka oparta na mojej ulubionej formacji 4-4-2. Przeznaczona jest ona dla średnich zespołów lig zachodnioeuropejskich z dobrą wytrzymałością i techniką zawodników. Taksa ta jest dedykowana pod łatkę 10.2.0 i jest przekonwertowana (!), jako że najlepiej czuję się przy klasycznych suwakach.

Ta taktyka sprawuje się jak na razie bardzo dobrze w moim Newcastle. W pierwszym sezonie bez najmniejszych problemów wygraliśmy rozgrywki na zapleczu Premiership i dotarliśmy do ½ FA Cup eliminując między innymi Man Yoo i Kanonierów. Po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej za cel objąłem górną połówkę tabeli, a po 30 kolejkach wiedzie nam się lepiej niż zakładałem (tabela). Byłoby znacznie lepiej gdyby nie nagłe załamanie formy jakie trapi moich pupili od 10 spotkań. Mimo to jestem bardzo zadowolony, bo jest realna szansa na Europejskie Puchary.

Teraz kilka słów o samej taktyce. Kluczową rolę odgrywają tu rozgrywający i skrzydłowi. Rozgrywający powinien mieć dobry strzał z dystansu, przegląd pola, podania, grę z pierwszej piłki i żelazną kondycję, bo musi też pracować w defensywie. Skrzydłowi, a właściwie boczni pomocnicy, którzy powinni być szybcy, dość wytrzymali, mieć dobre przyspieszenie, technikę, stałe fragmenty gry i dośrodkowania.

 

Polecenia zespołowe:

- Mentalność- ofensywna [+4 (tzn. środek suwaka i 4 kliki w prawo)], to ma był piłka ładna dla oka, ale i skuteczna;

- Swoboda taktyczna- norma (+2), większą swobodę mają PP/L i OPŚ.

- Podania- mieszane; zawodnicy sami wybierają jaki styl im najbardziej odpowiada, nie narzucam im tego.

- Tempo- norma [0 (tzn. środek suwaka)] nie forsuje ich nadmiernie, bo zbyt szybko by się męczyli (jak trzeba potrafię dać im wycisk), ale w zespołach z wyższej półki można dać nawet 14, ale trzeba mieć solidnych zmienników.

- Szerokość gry- spora (+4); rozszerzając pole gry powodujesz, że jest mniejsze zagęszczenie rywali, twoi piłkarze maja więcej swobody, a rywale muszą więcej biegać.

- Gra przy przeciwniku- własna połowa (0, z najgroźniejszymi rywalami do +4); nie ma co biegać za rywalem z piłką po całym boisku, zbyt męczące byłoby to, a czekając na swojej połowie nie ryzykujemy, że kilku z naszych kopaczy podejdzie pod obrońców rywali robiąc dziurę w naszych formacjach.

- Linia obronna- normalna (0); mając dość szybkich i pewnych defensorów to chyba najlepsze rozwiązanie, nie ma dużej dziury między formacjami.

- Odbiór- normalny (0); nie ma co odbierać piłki ostro, rywale sporadycznie dostają kontuzji, za to nasi piłkarze często łapą kartki, delikatny też odpada.

- Podawanie- skrzydłami; mając szybkich, dobrze wyszkolonych bocznych pomocników grzech nie wykorzystywać ich dośrodkowań w pole karne.

- Krycie- strefowe; bo nie mam przekonania do krycia 1 na 1.

- Gra na rozgrywającego- mając wysokiej klasy PŚ możemy zyskać znakomitego reżysera gry. W mojej taktyce jest nim PŚ ze strzałką do przodu.

- Gra na spalone- zazwyczaj gram z włączoną tą opcją, bo mam szybkich, z dużym przyspieszeniem, dobrze grających głową i zgranych stoperów. Ale jeśli przychodzi mi grać przeciw bardzo szybkiemu snajperowi wyłączam tą opcję i cofam trochę defensywę.

- Kontrataki to standard, chyba każdy je stosuje i nie muszę mówić dlaczego.

 

Przy stosowaniu tej taktyki jest kilka ważnych rzeczy:

- wytrzymały i w miarę szybki zespół;

- solidni stoperzy obdarzeni sporą szybkością (poniżej 12 odradzam);

- rozgrywający, oprócz wcześniej wspomnianych atrybutów dobrze byłoby gdyby był waleczny;

- wysokiej klasy boczni pomocnicy, kluczowe atrybuty podałem wcześniej;

- PŚ ze strzałką do tyłu powinien być dobry w destrukcji, ma zadania typowego DM, likwiduje kontrataki i czyści pole przed stoperami. U niego szczególnie ważna jest wytrzymałość, bo najczęściej rozgrywa pełne 90 minut;

- preferuję 2 typy napastników, pierwszy to silny i dobrze grający głową snajper, najczęściej tylko wykańcza akcje, to na nim głównie spoczywa ciężar strzelania goli (u mnie Vaughan). Drugi jest bardziej techniczny, potrafiący rozegrać piłkę i stworzyć sobie sytuację, nie tylko strzela bramki, ale i asystuje (u mnie Sobis);

- w poleceniach na rywali zawsze ofensywnym kopaczom rywala daję grę słabszą nogą, gpp zawsze, ponadto napastnikom ostry odbiór, niektórym szczególnie groźnym pomocnikom też;

- posiadanie solidnych zmienników.

 

Polecenia indywidualne:

Bramkarz

Boczni obrońcy

Stoperzy

Skrzydłowi

Rozgrywający

Defensywny pomocnik

Snajper

Kreatywny napastnik

 

 

Taktyka do pobrania

 

Zachęcam do testowania, oceniania (z odpowiednim uzasadnieniem) i udzielania rad co można poprawić.

Wszelkie prośby o wrzucenie taksy na inny serwer kierować na PW.

Share this post


Link to post

Zmodyfikowana wersja mojej taktyki (przypominam, że jest na łatkę nr 2).

Zmieniłem polecenia dla bocznych pomocników i cornery w ofensywie, nie sa tak zabujczo skuteczne jak na najnowszej łatce, lae 10-15 goli idzie zdobyć przy dobrych wykonawcach).

 

Alleluja i do przodu 4-4-2 v4

Share this post


Link to post

Ale raczej już się jej nie używa.

 

___________________

Faj­nie jak wszys­tko leg­nie w gru­zach, jak wszys­tko się roz­sy­pie. By­naj­mniej jest mo­tywac­ja, by zacząć na no­wo bu­dować księgowa Jelenia Góra

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...