Skocz do zawartości

Kącik gospodarczo-ekonomiczny


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Profesor

Od dobrych paru miesi?cy dobiega z publikatorów nieustaj?ca propaganda sukcesu - PKB ro?nie, pensje rosn?, bezrobocie spada, gospodarka kwitnie, a oczywi?cie wszystko dzi?ki genialnym rz?dom PiSu.

 

Pozwólcie wi?c, ?e wrzuc? co?, o czym by? mo?e b?dzie wkrótce g?o?no, a co stanowi dobr? zapowied? tego, co stanie si? wkrótce z polsk? gospodark? pod genialnymi rz?dami PiSu:

 

Miedziowy koncern musi wyp?aci? akcjonariuszom wi?cej ni? zarobi? w ubieg?ym roku. Decyzj? najwi?kszego udzia?owca - na dywidend? ma zosta? przeznaczone 3,4 mld z?. A zysk wynosi ok. 3,3 mld z?.

 

- W takiej sytuacji to zarz?dowi pozostaje jedynie poda? si? do dymisji - mówi Józef Czyczerski, cz?onek rady nadzorczej, a zarazem szef miedziowej Solidarno?ci. - Do dymisji powinien tak?e, i to natychmiast, poda? si? minister skarbu pa?stwa. Jedn? g?upi? decyzj?, z dnia na dzie?, postawi? firm? na skraju bankructwa.

 

Wi?cej ni? zarobili

 

A co, zdaniem Czyczerskiego, jest takie gro?ne w decyzji wiceministra skarbu D?browskiego? - ?atwo obliczy?, ?e przy ustaleniu stawki za jedn? akcj? na poziomie 16,98 z?, KGHM b?dzie musia?o przeznaczy? na wyp?at? dywidendy 3,4 mld z?, a zysk spó?ki to troch? ponad 3,3 mld z?. Ró?nica wynosi, bagatela, 800 mln z? - wylicza zwi?zkowiec.

 

Zaledwie dwa dni temu, podczas konferencji prasowej, zarz?d KGHM przedstawia? wspania?a wizje szeregu inwestycji i projektów, które maj? sprawi? by spó?ka utrzyma?a b?d? podnios?a swoje znaczenie na ?wiatowym rynku producentów miedzi. Co teraz?

 

- Mog? sobie teraz te plany do kosza wrzuci? - zapewnia Czyczerski. - Nie tylko, ?e nie b?dzie pieni?dzy na inwestycje, to na dodatek KGHM b?dzie musia?o zaci?gn?? ogromne kredyty, by wywi?za? si? z decyzji o wyp?acie dywidendy - przewiduje.

 

Polityka ?upienia trwa

 

Tak?e szef Zwi?zku Zawodowego Pracowników Przemys?u Miedziowego Ryszard Zbrzyzny ma podobne zdanie. - Polityka ?upienia KGHM przez rz?d dosz?a ju? do granic mo?liwo?ci - mówi Zbrzyzny. - Zaledwie 11 miesi?cy temu zagarn?li z naszej spó?ki 2 mld z? zysku, teraz si?gn?li po 3,4 mld z?. Takie dzia?anie mo?e rozwali? ka?d? firm?. Zawis?a nad nami gro?ba bankructwa. Zostawili spó?k? go?? i weso??. Koszty produkcji miedzi pójd? w gór? i to znacznie. To mo?e da? okrutny efekt dla za?ogi - kilkana?cie tysi?cy ludzi mo?e trafi? na bruk.

 

W takiej sytuacji Zbrzyzny ma rad? dla zarz?du. - Je?eli s? m??czyznami, to powinni natychmiast poda? si? do dymisji - przekonuje.

 

KGHM musi w tym roku wyda?, zgodnie z podpisanymi umowami, 1,2 mld z? na zakup akcji Polkomtela. Skoro ich ju? nie ma, b?dzie musia? zaci?gn?? kredyt. Tak?e wyp?ata dywidendy wi??e si? z konieczno?ci? zaci?gni?cia kredytu i to ogromnego. A obs?uga miliardowych kredytów jest kosztowna. Jak przewiduje Czyczerski, kredyt b?dzie musia? wynie?? 3 mld z?, Zbrzyzny wylicza go na 2 mld z?.

 

Zarz?d zapyta prawników

 

Zarówno zarz?d spó?ki jak i rada nadzorcza przedstawi?y propozycj?, by za akcje p?acono 7 z?. Wtedy dywidenda wynios?aby 1,4 mld z?. Jak wida? minister skarbu pa?stwa nie uwa?a?, by ta opinia mia?a jakiekolwiek znaczenie. I ustali? swoj? stawk?, dzi?ki której KGHM zostanie ju? niebawem bez grosza.

 

A co na to zarz?d? - Nie b?d? tego komentowa? - od razu odpowiada rzecznik Rados?aw Poraj-Ró?ecki. - Zapewniam, ?e akcjonariusze otrzymaj? dywidend? akcje zgodnie z ustalon? wysoko?ci? i wyznaczonymi terminami.

 

Jednak po kilku godzinach skontaktowa? si? z "Gazeta Lubusk?” i przekaza? informacj?: - Zarz?d KGHM wyst?pi? o ekspertyz? prawn? uchwa?y w sprawie wysoko?ci dywidendy - powiedzia?.

Co powiedz? prawnicy na temat tego, ?e KGHM musi da? akcjonariuszom wi?cej ni? zarobi?, ma okaza? si? za kilka dni.

Odnośnik do komentarza

Po pierwsze zysk netto KGHM za 2006 r. to: 3.395 mld czyli prawie 3,4. Po drugie żadna firma nie może przeznaczyć na dywidendy więcej niż zysk. Poza tym Skarb Państwa ma 44.28% udziałów czyli nie może "jednoosobowo" decydować o podziale zysku.

 

Wszystkie informacje ze źródła kghm.pl:

 

Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. informuje, że dnia 30 maja 2007 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź S.A., na wniosek Ministra Skarbu, przeznaczyło na dywidendę dla akcjonariuszy 3 395 130 230,53 zł, co stanowi 16,98 zł na jedną akcję.

Walne Zgromadzenie ustaliło:

Dzień dywidendy na dzień 25 czerwca 2007 r.

Termin wypłaty dywidendy na dzień 10 lipca 2007 roku kwoty: 1 697 565 115,53 zł; na dzień 10 września 2007 roku kwoty: 1 697 565 115, 00 zł.

 

Nie będę oceniał zasadności przeznaczenia całego zysku na dywidendy, może zarząd liczy że po zdobyciu przez Zagłębie mistrza akcje będą rosły jak szalone.

Odnośnik do komentarza

Autor tego artykulu to duren do kwadratu, jeszcze wiekszy niz specjalisci ze SP zaokraglajacy zysk. Jak sie cytuje z jakiejs lokalnej gazetki to wypadalo by sprawdzic w powazniejszych zrodlach lub po prostu samemu policzyc bo rowna sie poziomem do autora powyzszego artykuliku.

 

Ja nie wiem skad tam sie wzielo "bagatela 800 mln" bo roznica wynosi dokladnie 869 769,47 zł. Takze albo zwiazkowiec Czyzewski nie potrafi odejmowac a autor artykulu go cytuje jak idiota, albo autor artykulu to taki profesjonalista, ze nie potrafi nawet dobrze zacytowac, co rowniez sprowadza go do roli idioty.

 

Roznica nie zostanie wyplacona, bo po prostu nie mozna wyplacic wiecej niz sie zarobilo i juz zostalo zwolane kolejne walne, ktore wszystko wyjasni.

 

Takze Profesor cytujac tu takie idiotyzmy wychodzi na podobnego "geniusza" jak rzadzacy z PiSu.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
Władze czterech województw chcą stworzyć wzdłuż pierwszej w Polsce autostrady z prawdziwego zdarzenia polską "dolinę krzemową". Jeśli im się uda będzie to największy tego typu projekt w tej części Europy - pisze "Gazeta Wyborcza".

 

Porozumienie w tej sprawie podpisali w ostatni czwartek we Wrocławiu marszałkowie Małopolski, Śląska, województwa opolskiego i Dolnego Śląska, a także przedstawiciele władz stolic tych regionów: Krakowa, Katowic, Opola i Wrocławia.

 

Projekt nosi nazwę Autostrada Firm Nowych Technologii. Zakłada tworzenie i rozwój powiązanych ze sobą nowoczesnych technologii, które pomogłyby w restrukturyzacji regionów południowej Polski.

 

Jak to ma działać? Grupa ściśle współpracujących ze sobą firm i instytucji z tego samego sektora gospodarki ma być skupiona w jednym regionie. W ramach "autostrady" firmy wspólnie mają zlecać badania naukowe pozwalające zastosować nowe technologie w masowej produkcji. Spółki razem występują też o unijne fundusze, wspólnie zamawiają surowce czy półprodukty do swoich fabryk. - Chcemy utworzyć środkowoeuropejską "dolinę krzemową" - zapowiada Marek Nawara, marszałek Małopolski i jeden z sygnatariuszy porozumienia o utworzeniu AFNT.

 

Projekt ma przyciągać nowoczesne firmy w ten region Polski najlepszą w kraju infrastrukturą: czyli działającą już autostradą A-4, a także siecią szybko rozwijających się międzynarodowych lotnisk regionalnych: w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu.

 

Pomysł bardzo fajny, górnolotna idea. Ale obawiam się, że Polacy po raz kolejny zademonstrują słomiany zapał i nic ponadto...

Odnośnik do komentarza
Autor tego artykulu to duren do kwadratu, jeszcze wiekszy niz specjalisci ze SP zaokraglajacy zysk. Jak sie cytuje z jakiejs lokalnej gazetki to wypadalo by sprawdzic w powazniejszych zrodlach lub po prostu samemu policzyc bo rowna sie poziomem do autora powyzszego artykuliku.

 

Ja nie wiem skad tam sie wzielo "bagatela 800 mln" bo roznica wynosi dokladnie 869 769,47 zł. Takze albo zwiazkowiec Czyzewski nie potrafi odejmowac a autor artykulu go cytuje jak idiota, albo autor artykulu to taki profesjonalista, ze nie potrafi nawet dobrze zacytowac, co rowniez sprowadza go do roli idioty.

 

Roznica nie zostanie wyplacona, bo po prostu nie mozna wyplacic wiecej niz sie zarobilo i juz zostalo zwolane kolejne walne, ktore wszystko wyjasni.

 

Takze Profesor cytujac tu takie idiotyzmy wychodzi na podobnego "geniusza" jak rzadzacy z PiSu.

 

Z Profem. sie nie kochamy ale musze stanac w jego obronie. Nie uwazam za zly pomysl zamieszczenia tego artykulu - nawet jesli zawiera on blad arytmetyczny. Aczkolwiek z olbrzymim prawdopodobienstwem stwierdzam, ze kolega zwiazkowiec sie nie mylil mowiac o zaciaganiu kredytu w kwocie 800 baniek. Bo chyba nikt takim idiota nie jest i nie bedzie twierdzil, ze KGHM trzyma na rachunku biezacym 3,4 mld PLN. Te pieniadze sa w ciaglym obiegu - inwestycje, lokaty, papiery, etc. Pewnych rzeczy pewnie sie nie da uplynnic (chodzi o inwestycje rzeczowe w toku i srednio- i dlugoterminowe inwestycje na rynku kapitalowym) i by zdazyc z wyplata dywidendy firma bedzie musiala zaciagnac gigantyczny kredyt w rachunku biezacym.

 

I jedno mnie cieszy, ze zwiazkowcy zaczynaja myslec jak przedsiebiorcy. Te gadki o rabunkowej polityce akcjonariuszy sa miodem na moje serce. A swoja droga polityka zawlaszczania calosci zysku smialo mozna nazwac dzialalnoscia na szkode spolki oraz jej posrednich wspolwlascicieli czyli nas.

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące później...

Taka ciekawostka i dobra informacja dla mnie (i pewnie nie za bardzo dla osob pracujacych na stale na wyspach i wydajacych pieniadze w Polsce). Kurs sredni NBF funta brytyjskiego spadl dzis ponizej 5pln i wynosi 4.9938 co jest najnizszym kursem od ponad 10 lat. Mam nadzieje, ze trend sie ten jeszcze troche utrzyma (co jest mozliwe, bo zloty jest mocny + duzo funtow przyjedzie do Polski na swieta...) i juz niedlugo bedzie mozna za 5zl kupic 1GBP w kantorach. Jeszcze caly czas w supermarketach z przyzwyczajenia mnoze wszystko razy 6 (jako, ze mnozenie przez 5,xx za duzo czasu zajmowalo ;) ), ale chyba najblizszy czas przerzucic sie na nowy mnoznik i zaczac liczyc razy 5.

Odnośnik do komentarza
  • 9 miesięcy później...
Jestem ekonomicznym laikiem, więc pytam tutaj: mam fundusz emerytalny w AIG. Czy w związku z prawdopodobnym jego upadkiem mam się stresować?

II filar, czy dodatkowy fundusz?

 

Podejrzewam, że chodzi o II filar, więc jak odpowiedź będzie nie na to, to sprecyzuj pytanie. PTE zarządzają pieniędzmi na rachunkach OFE, rozdzielając je pomiędzy różne fundusze inwestycyjne, przy czym muszą być one (ustawa) poważnie zdywersyfikowane. Firma zarządzająca nie ma dostępu do tych pieniędzy i nie może np. zainwestować ich w budowę dodatkowego oddziału. Rozdział nie pozwala również wierzycielom firmy na zajęcie tych pieniędzy. W przypadku upadku firmy, Twoje pieniądze zostaną po prostu przekazane pod zarządzanie innej, którą możesz w trybie natychmiastowym zmienić, bez żadnych dodatkowych opłat, nawet jak będzie to przed upływem dwóch lat od zawarcia umowy.

Odnośnik do komentarza
Jestem ekonomicznym laikiem, więc pytam tutaj: mam fundusz emerytalny w AIG. Czy w związku z prawdopodobnym jego upadkiem mam się stresować?

A gdzie masz info, ze AIG upadnie? Wczoraj ogloszono tylko, ze AIG sie restrukturyzuje poprzez sprzedaz czesci swojego biznesu. Ponadto problemy ma spolka-matka co nie oznacza od razu, ze spolki-corki maja sie zle.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Tak btw, to ktoś zauważył co się dzisiaj stało z PLNem? Przez miesiąc w stosunku do CHFa stracił jakieś 20% (chwila bieżąca jakieś 2,53 PLN/CHF), a może i więcej. Mnie to martwi przeciętnie, bo pensję mam we frankach, ale mimo wszystko współczuję ludkom z kredytami.

 

Ciekawe, który ze scenariuszy jest prawdziwy:

1. Ostatnio złotówka była przewartościowana - po latach niedowartościowania aprecjacja wychyliła kurs w drugą stronę. Niezależnie czy był to wpływ spekulantów, czy napływu funtów / euro od emigrantów i funduszy pomocowych, obecnie mamy po prostu do czynienia z korektą nadwartościowej złotówki. Jeśli tak, to się to utrzyma i jest chyba długookresowo korzystne - nadwartościowy pieniądz przerabiano w II RP.

 

2. Bieżąca wartośc złotówki mniej więcej odpowiadała jej rzeczywistej wartości po okresie konwergencji, ale mamy do czynienia z paniką inwestorów, zwłaszcza tych traktujących Polskę i Węgry jako podobne byty. W tej sytuacji złotówka po okresie kryzysowym wróci do poprzedniej relacji do innych walut.

 

Niestety jazdy kursu walutowego, niezależnie od kierunku, są mało korzystne - zwiększa ryzyko inwestowania, czyli koszty związane ze swapowanie się, itd. Ustabilizowanie kursu do byłoby imho korzystne, ale tego bez wejścia do strefy euro się chyba nie da...

Odnośnik do komentarza

Dla odmiany, moja firma dostaje pieniadze w EURO wiec praktycznie na biezaco jestem z tematem kurs zlotowki, a kurs euro. W ciagu miesiaca - poltora, kurs sredni skoczyl z ~ 3,15-3,20 na obecne 3,70. Ciekaw jestem czy dalej obce waluty beda tak szly w gore, bo wtedy chyba bedzie nas czekac kolejna fala emigracji. Wydaje mi sie, ze krotkofalowo to EUR moze dojsc nawet do 4,0, ale docelowo raczej powinno spasc w okolice 3,50 zl. Troche szkoda, bo przy kursie 3,20, praktycznie wszystko w Niemczech bylo tansze, a ze mieszkam 20 km od granicy to czesto wybieralem sie na zakupy :) No i samochody z USA juz nie bedzie sie tak lawinowo sprowadzac...

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...