Skocz do zawartości

Linux


xemi

Rekomendowane odpowiedzi

PS. Tak na poczatek, bo wlasnie sczailem ze jest juz temat o OS ogolny, wiec jesli komus przeszkadza ten temat albo nie bedzie mial z byt duzej popularnosci to prosze go zamknac i wyje**c ;)

 

Witam.

Cos niekt nie zalozyl jeszcze takiego tematu.

Jak tam wasze pingwiny.

Ja w sumie dopiero niedawno zaczalem przygode z Linuxem.

Obecnie mam Xubuntu 7.04 , a zaczynalem od 6.10, ale na nim za wiele nie porobilem.

Nadal mam problem z uruchamianiem linuxa gdyz zaden bootloader nie dziala mi poprawnie:/

Ale dzieki jakiejs plytce LiveCD da sie uruchomic w miare sprawnie.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Mam Kubuntu 6.06 na lapku, a Kubuntu 7.04 na desktopie w pracy. Feisty Fawn (7.04) wydaje mi si? znacznie przyjemniejszy. Jego wad? jest to, ?e to m?ode wydanie i nie ma do niego spo?eczno?ciowej dokumentacji w postaci tutoriali. Nie jestem linuksiarzem i nie chce mi si? wymy?la? configów.

 

Mierzi mnie te? czasem restrykcyjne podej?cie do otwarto?ci systemu. St?d brak kodeków, np. do mp3 (a to dla mnie podstawa). Niby istnieje EasyUbuntu, ale jako? na Feisty nie uda?o mi si? go uruchomi?. Na Edgy nie próbowa?em.

Odnośnik do komentarza

Poległem... Jak zrobić screenshota? :| Programy typu ksnapshot, czy tez z gnoma odpadają. Chciałbym, kliknąć printscreen i mieć zrzut obrazu w schowku i dać go do gimpa np. Ewentualnie jakiś programik, byle byłby lekki.

 

BTW polecacie jakiś program do słuchania mp3? (amarok i xmms odpadają)

Odnośnik do komentarza
Poległem... Jak zrobić screenshota? :| Programy typu ksnapshot, czy tez z gnoma odpadają. Chciałbym, kliknąć printscreen i mieć zrzut obrazu w schowku i dać go do gimpa np. Ewentualnie jakiś programik, byle byłby lekki.

commandline'owy scrot, którego można przypisać do klawisza/comba przez xmodmap lub (lepiej) wewnętrznie w windowmanagerze.

BTW polecacie jakiś program do słuchania mp3? (amarok i xmms odpadają)

audacious, banshee, bmpx (ten ma klienta last.fm), music player daemon + jakiś frontend, których pełno, lub całkiem fajny moc chodzący w CLI.

 

http://jakilinux.org/aplikacje/konsola/moc-muzyki-w-konsoli/ artykuł przybliżający moc-a.

Odnośnik do komentarza
Poległem... Jak zrobić screenshota? ysz.gif Programy typu ksnapshot, czy tez z gnoma odpadają. Chciałbym, kliknąć printscreen i mieć zrzut obrazu w schowku i dać go do gimpa np. Ewentualnie jakiś programik, byle byłby lekki.

 

Hmmm :-k A nie możesz wybrać Take screenshot wprost z GIMPa? :>

Odnośnik do komentarza

Czy jest jakas mozliwosc aby na Ubuntu 6.10 z LiveCD (BEZ dysku twardego) miec Flasha w Firefoxie? Np. jakas wersja na pendrive albo cos :) (Nowy dysk bede mial dobpiero za jakies 2 tygodnie a flash by sie przydal)

 

EDIT: Znalazlem takie cos, moglbym to zorbic na laptopie, tylko nie wiem czy wtedy flash bedzie dzialal na stacjonarnym PC...

# Flash Plugin - To install Flash, follow these steps:

 

1. Flash is available as an extension. Just click the link.

2. You'll probably see a yellow bar across the top of the browser (if not, skip to Step 5), on that bar, click Edit Options

3. In the popup window, click Allow to add PortableApps.com to your whitelist and then click close

4. Now try the link again

5. You'll see a popup asking if you would like to install, click OK after the countdown and follow along the prompts

 

EDIT2: Firefox Portable dziala tylko na Windowsie :/ Szuakm dalej

Odnośnik do komentarza

Ok, sciagnalem po prostu wtyczke do Firefoxa z flashem, jedno mnie tylko zastanawia: jak mozna cos sciagnac nie majac dysku twardego? Zapisuje sie to na RAMie? Bo strasznie mnie to zdziwilo gdy ta wtyczka zaczela sie sciagac (a dysku nie mam)

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Pytanie odnośnie PCLinuxOS 2007.

 

Czy uda się go zainstalować na dysku 3GB? Znalazłem informację, że potrzebuje od 5GB do 6GB miejsca na dysku, ale coś nie chce mi się wierzyć, żeby potrzebował aż tak dużo.

 

Nie chce jednak instalować w ciemno gdyż, na tym sprzęcie trwa to ok. 2-3 godzin (jeśli chodzi o Ubuntu) i tracenie tak dużej ilości czasu (być może na darmo) nie usmiecha mi się ;)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Raczej nic z tego. Starsze wersje PCLOS nie miały możliwości wyboru pakietów (nie wiem jak jest w nowszych), więc jeżeli instalator twierdzi, że potrzeba x GB wolnego miejsca, to przy założeniu że dalej nie można wybierać pakietów do instalacji - należy mu uwierzyć.

 

Jeżeli duża wersja PCLOS'a jest zbyt wielka, zawsze można wybrać mniejszą:

http://www.tuxmachines.org/node/17717

Wygląda nawet zachęcająco.

Odnośnik do komentarza

Cóż, ta mała wersja PCLOS'a całkiem, całkiem tylko mam dość powazny problem, otóż po skonfigurowaniu internetu (net24 poprzez router) i zrestartowaniu X'ów nie sposób się później zalogować :| Nie wyskakują błędy, po prostu wraca mnie do panelu logowania :|

Do konsoli mogę się normalnie zalogować, jednak do środowiska graficznego nie da rady :/

Liczę na jakąś pomoc bo kompletnie nie wiem o co może chodzić...

 

 

EDYTA

Aj, coś lipny ten PCLOS i mały i duży:/ Ani jeden nie umie skonfigurować mojego połączenia z netem :| każdy poprzedni Linux nie miał z tym problemów a ten coś nie chce współpracować... :/

Odnośnik do komentarza
Właśnie ściągam Mandrivę. Będzie to mój pierwszy kontakt z Linuksem. O czym powinienem wiedzieć? Może jest gdzieś jakiś tutorial?

BTW, nie mam nagrywarki, czy jest możliwa instalacja systemu z obrazu płyty?

Z obrazu plyty niestety systemu raczej (100% pewnosci nie ma, ale sobie tego fizycznie i technicznie nie wyobrazam) nie zainstalujesz.

 

Na poczatek pamietaj zeby zrobic kopie waznych danych z dysku, bo roznie to bywa przy pierwszych instalacjach linuxa - mozesz sobie nieopatrznie wywalic jakas partycje w kosmos.

Odnośnik do komentarza

Po tym jak kupiłem nowy dysk 20 gb do mojego staruszka (Celeron 600 mhz, 256 ram) postanowiłem jeszcze raz spróbować z PCLOS 2007 i... miło mnie zaskoczył. Po instlacji na twardy dysk nie było problemów z netem, wykrył poprawnie moją przedpotopową kartę graficzną (ATI Rage 3d czy jakoś tak) i dało się wybrać jakąś normalną rozdzielczość co na Ubuntu i innych było niemożliwe. Sam system spisuje się narazie bez zarzutu, spolszczenie nie wymaga zbyt dużo wysiłku. Szybkość działania na tej maszynie jest więcej niz przyzwoita, multimedia działają bez dodatkowych instlacji.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Idealny system dla początkujących.

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące później...
Mam Ubuntu 7.10 PL i wszystko jest ładnie pięknie, tylko co wpisać i gdzie aby działa karta dźwiękowa Realtek High Definition audio??

zobacz w mixerze, czy nie masz wyciszonych jakichs wyjsc audio - albo alsamixer w konsoli, albo pod oknami Mikser -> Edycja -> Preferencje.

 

jesli to nic nie pomoze to sproboj uruchomic pod konsola alsaconf i zobacz czy uda Ci sie skonfigurowac karte.

Odnośnik do komentarza
Zainstalowałeś go na laptopie? Bo coś mi się kojarzy ta muzyczna z lapkami. Ja musiałem instalować swoją tak:

http://lddubeau.com/avaktavyam/linux-on-a-compal-ifl90/ => 6. Install sound support.

 

 

Edyta mówi, że jakieś wredne ograniczenia nie pozwalają wkleić treści instalcji...

Mógłbyś mi podrzucić to na PW??

Będę wdzięczny

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...