Skocz do zawartości

Nazewnictwo


Rekomendowane odpowiedzi

Pojawia się problem nazewnictwa i dotyczy dwóch miejsc w bazie danych. Nazwy klubu oraz nazwy stadionu.

1. Nazwa klubu: Wypełniamy pola pełna nazwa klubu i krótka nazwa klubu. Weźmy na przykład klub LKS Beskid Brenna, w polu pełna nazwa możemy wpisać Beskid Brenna, LKS Beskid Brenna albo Ludowy Klub Sportowy Beskid Brenna, z kolei w krótkiej nazwie Beskid, Beskid B. Beskid Brenna, albo Brenna. Jak widzicie opcji jest dużo i chcemy poznać zdanie różnych osób na ten temat. Ja osobiście skłaniam się za opcją w pełnej nazwie LKS Beskid Brenna (ale już Ludowy Zespół Sportowy Leśnica, czy Bialski Klub Sportowy Bielsko-Biała) oraz w skróconej Beskid Brenna(odpowiednio LZS Leśnica i BKS Bielsko-Biała).

2. Nazwa stadionu jest trochę bardziej skomplikowana. Jak wiadomo, gra nie radzi sobie z odmienianiem naszych części mowy, więc najlepiej byłoby używać formy nieodmiennej. Takimi formami są: przy ul., im. oraz w. Czyli mamy stadiony przy ul. Wyzwolenia, im. Kazimierza Górskiego oraz w Górkach Wielkich. Taka decyzja wiąże się ze zmianą wszystkich OSiRów, stadionów Miejskich, Wiejskich i Gminny na wersję uliczną lub gdy nie znamy ulicy na wersję w danej miejscowości.

 

Czekamy na wasze opinie odnośnie tych nazw.

Odnośnik do komentarza

Ja w swoim updacie robiłem tak:

 

1. Jeżeli w nazwie występuje skrót typu AZS, MZKS, KS, ŁKS itd i jeżeli jest on, hmm nie wiem jak to nazwać, nieodłączną częścią nazwy klubu (np. LZS Leśnica, ŁKS Łódź, OKS Otwock) to jako pełną nazwę oraz nazwę skróconą dawałem to co wymieniłem.

 

2. Jeżeli klub posiada w swojej nazwie skrót, ale nie jest on "połączony" z drużyną (np. ŁKS Orlęta Łuków) to jako pełną nazwę wpisywałem tę bez skrótu (Orlęta Łuków)

 

3. Jeżeli jest kilka klubów z taką samą nazwą (tzn kilka Pogoni, Wiseł itd) to jako krótką nazwę i długą dawałem np. Wisła Kraków, Legia Chełmża itd.

 

4. Jeżeli klub ma "nietypową" nazwę to także jako pełną i krótką nazwę dawałem np. 1920 Mosina

 

5. Jeżeli nazwa klubu jest unikalna w bazie danych, np. Lubuszanin Drezdenko to jako krótką nazwę dawałem tylko Lubuszanin.

 

Mam nadzieję, że moje tłumaczenie jest zrozumiałe :)

Odnośnik do komentarza

Kiedyś robiłem sobie fejka na własne potrzeby i też zastanawiałem się nad tą kwestią. Wybrałem wariant najbardziej kompaktowy tzn.

1. Nazwy typu Pogoń Szczecin, Pogoń Lwów (z "powszechnym" członem) itp. w formie krótkiej zapisywałem z kropeczką, czyli P. Szczecin, P. Lwów, Z. Lubin, Z. Sosnowiec, G. Zabrze, S. Rzeszów - dzięki temu jest trochę bardziej przejrzyście.

2. Nazwy typu Chełmianka Chełm, Legionovia Legionowo, obcinałem zarówno w formie krótkiej jak i długiej o człon miasta, czyli Legionovia, Cracovia, Chełmianka. Ze względów estetycznych, bo nie lubię masła maślanego ;)

3. Unikalne nazwy typu Rozwój Katowice, Okęcie Warszawa, Wawel Kraków jak Sk8ter, czyl;i Rozwój, Okęcie, Wawel.

4. OKS-y, ŁKS-y itp. tytułowałem najczęściej nazwą miasta. Olsztyn, Łódź, Łomża, a długą nazwę zapisywałem jako Olsztyński Klub Sportowy, Radomszczański Klub Sportowy.

5. Wszelkie GKS-y, MKS-y, GLKS-y obcinałem w formie krótkiej tylko do nazwy miasta.

 

To nie były sztywne reguły, bo i tak czasem było trzeba zrobić wyjątki, np. taki UKS SMS Łódź, gdzie zapisanie pełnego rozwinięcia skrótu jest niwykonalne. Przykłady kleya wyglądały by tak: B. Brenna (bo jest jeszcze B. Andrychów, B. Skoczów), Leśnica, Bielsko-Biała (a Podbeskidzie to Podbeskidzie) a np. taki Świt Nowy Dwór Mazowiecki to Świt lub Ś. Nowy Dwór, gdyby w bazie był jeszcze Świt Warszawa. W przypadku mniejszych miejscowości chyba najwygodniej byłoby używać nazwy samego miasta.

Odnośnik do komentarza

Kolejno, od końca:

rezerwy Orląt Łuków (swoją drogą gdzie grają?) będą się nazywać Orlęta II Łuków, tak samo Górnik II Łęczna itp.

FM-Gracz, pomysł ciekawy, ale IMO jedynie działa to nieźle na domyślnej bazie, bo będzie u nas tyle drużyn, że zastosowanie krótkiej nazwy B.Brenna może mylić i nie każdy wie że chodzi o Beskid, a może o Budowlanych? Skracanie nazwy do miasta, w sytuacji gdy będzie wiele drużyn z tego samego miasto, moim zdaniem się nie przyjmie.

Sk8ter:

1. W tym przypadku nie ma różnicy między pełną nazwą, a krótką

2. W pełni się zgadzam

3. i w sumie 4. i 5. przy ustalaniu nazwy każdego klubu trzeba by szukać w bazie czy są już podobne itp. Szkoda czasu IMO.

Odnośnik do komentarza

Kolejno, od końca:

rezerwy Orląt Łuków (swoją drogą gdzie grają?) będą się nazywać Orlęta II Łuków, tak samo Górnik II Łęczna itp.

FM-Gracz, pomysł ciekawy, ale IMO jedynie działa to nieźle na domyślnej bazie, bo będzie u nas tyle drużyn, że zastosowanie krótkiej nazwy B.Brenna może mylić i nie każdy wie że chodzi o Beskid, a może o Budowlanych? Skracanie nazwy do miasta, w sytuacji gdy będzie wiele drużyn z tego samego miasto, moim zdaniem się nie przyjmie.

Sk8ter:

1. W tym przypadku nie ma różnicy między pełną nazwą, a krótką

2. W pełni się zgadzam

3. i w sumie 4. i 5. przy ustalaniu nazwy każdego klubu trzeba by szukać w bazie czy są już podobne itp. Szkoda czasu IMO.

Rezerw Orląt jako-takich nie ma. Grają od czasu do czasu w Pucharze Polski, ale jest to drużyna złożona z juniorów starszych oraz graczy z szerokiego składu. Orlęta II Łuków to był przykład :).

 

Co do punktu 3 - ja myślę, że warto. Mi jak nie chciało się przepisywać nazw wszystkich klubów to zrobiłem print-screena i pomogłem sobie oprogramowaniem do OCR. 5 minut zabawy.

 

Ja na początku tworzenia swojego update-u wziąłem się od razu za poprawę nazw istniejących klubów z Polski.

Odnośnik do komentarza

Karpin, może być bo to nazwa własna i będzie, co prawda nieodmienna, ale jednak.

 

Sk8ter tylko jak mówisz np. z tym Lubuszaninem Drezdenko. Ok dodajemy ten klub do gry i ustawiamy krótką nazwę Lubuszanin, bo jest unikatowa, ale co w sytuacji gdy schodzimy ligę niżej, a tam np. Lubuszanin Cedynia czy coś. Wtedy musimy wrócić do Drezdenka i zmienić według zasady jak w Twoim pkt 3. Moim zdaniem za dużo zbędnego szukania i kombinowania, taki pomysł jest dobry na mniejszy projekt, a nie taki w którym drużyn będzie bardzo dużo.

 

Geediez, ale jak damy nazwę ulicy bez przedrostka to IMO lepiej wygląda news: Wygrał na stadionie przy ul. Bułgarskiej; niż news: Wygrał na stadionie Bułgarska.

Odnośnik do komentarza
Geediez, ale jak damy nazwę ulicy bez przedrostka to IMO lepiej wygląda news: Wygrał na stadionie przy ul. Bułgarskiej; niż news: Wygrał na stadionie Bułgarska.

Ah, ja gram po angielsku, więc może sie nie będę dalej wypowiadał na ten temat bo nie wiem jakich zdań używa się po polsku.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...