Skocz do zawartości

Książki - dobre, złe i średnie. Co czytać?


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro mowa już o polityce, to co możecie polecić ( mam nadzieje ) przyszłemu studentowi politologii ? Najlepiej coś, co przyjemnie będzie się czytać. Mile widziane również propozycje publicystyki politycznej :)

mogę Ci polecić, żebyś poszedł na inny kierunek, a polityką interesował się 'na boku' :P

 

a jakby co to poza polityką zainteresuj się podręcznikami do prawa (międzynarodowego, wspólnotowego itd. itp. :]), historii najnowszej (have fun, nas pytali na egzaminach o zwierzęta różnych ciekawych polityków) i filozofii (jestem na 4 roku, tylko jeden przedmiot z obowiązkowych mam niezwiązany z filozofią).

Odnośnik do komentarza
Skoro mowa już o polityce, to co możecie polecić ( mam nadzieje ) przyszłemu studentowi politologii ? Najlepiej coś, co przyjemnie będzie się czytać. Mile widziane również propozycje publicystyki politycznej :)

 

Miło się czyta książki Amerykanów, oni zawsze piszą jak dla idiotów :keke:;) Jedną którą miałem w swoich rękach było "Wprowadzenie do teorii nauk polityczny" czy jakoś tak, Roskina i jeszcze jakichś jego pobratymców. Czytało się fajnie, chociaż do egzaminu się nijak przydała :P

 

"Wprowadzenie do nauki o państwie i polityce" pod redakcją Szmulika i Żmigrodzkiego ;)

 

O to to, rzuć okiem na to co pisze Żmigrodzki i zastanów się czy nadal chcesz iśc na politologię ;)

 

mogę Ci polecić, żebyś poszedł na inny kierunek, a polityką interesował się 'na boku' :P

 

Socjologia jest fajna :) Polecam :]

Odnośnik do komentarza

Przeczytałem pierwszy(Narodziny Mocy), trzeci(Ukryta Przeszłość), czwarty(Królewskie Znamię), piąty(Obrońcy Umarłych) i szósty(Niepewna ścieżka) tom z serii Uczeń Jedi (powieści dla młodzieży). Nie pisałem o każdej z osobna, bo są krótkie(około 110-130 stron), i drukowane dużą czcionką, więc szybko się je czyta. Autorem pierwszego tomu jest Dave Wolverton, pozostałych - Jude Watson. Mogę tę serię polecić tym, którzy interesują się tym okresem Gwiezdnych Wojen (Obi-Wan Kenobi ma dopiero 13 lat). Szczególnie podobał mi się piąty tom, przy szóstym był nawet fragment przy którym się wzruszyłem. Niestety książki są krótkie i nie zbyt rozbudowane-że tak to ujmę-ale w końcu to powieści dla młodzieży.

Odnośnik do komentarza
Hmm nie czytuje ksiazek zbyt wiele (niestety). Ostatnio czytalem w delegacji "I am legend" no i w sumie przypadlo mi do gustu (lepsze przynajmniej niz film). Nie zeby jakies super, ale szukam czegos podobnego, klimat - hmm klimat moglby byc jakis postnuklearny (fallout ? :D) badz blizej nieokreslona przyszlosc (ale odpada jakis kosmos itp). No w ogole cos co mogloby mnie zainteresowac (to teraz dowalilem :D) - moze byc tez jakis dobry kryminal.

 

ps. z tego co widze tutaj na 5 stronie to mozliwe, ze cos z "Dapsz'a" mi przypadnie do gustu :)

 

polecam Bastion Kinga; po prawdzie przeszłość nie przyszłość i raczej postpandemiczny nie postnuklearny, ale mniej więcej to czego szukasz :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

R.A. Salvatore "Atak klonów". Książka ciekawa, wciągnęła, głównie dlatego, że mało pamiętałem z filmu. Niestety, jak większość książek, za krótka dla mnie. Autor mógłby opisać trochę więcej zdarzeń, których nie było przedstawionych w filmie, rozbudować powieść, szczególnie walki. Bardzo oszczędny był opis z końca książki z walki z Dooku. Tak samo oszczędne były opisy planet na których znajdowali się bohaterowie. I wcale nie chodzi mi o to żeby były tu jakieś opisy przyrody jak w "Panu Tadeuszu" :kekeke:. Za dużo za to było opisów uczuć/myśli jakie żywili do siebie Anakin i Padme.

Odnośnik do komentarza

Ok, ostatnio mam więcej czasu na czytanie (~1,5 g dziennie w pociągu :]), więc powoli nadrabiam zaległości:

 

- Gene Wolfe "Cień Kata" - pierwsza część pięcioksięgu "Księga Nowego Słońca". Opowieść Severiana, czeladnika cechu katów, wydalonego ze swojej konfraterni za okazanie litości jednemu z klientów, człowieka o niespotykanej pamięci, który nigdy niczego nie zapomina. A wszystko to w świecie dalekiej przyszłości, gdzie słońce gaśnie, a Ziemia (Urth) powoli się wystudza...

 

Na razie przeczytałem pierwszy tom (i stwierdziłem, że potrzebuję ochłonąć ;)). Unikalna, to przymiotnik, który samotnie acz w całości opisuje tę powieść. Po części drażniąca swoją innością i dziwną momentami budową, z drugiej strony wciągająca do głębi. Konwencję można określić jako fantasy w przyszłości, aczkolwiek nie jest to tak do końca prawda. Typowe dla utworów fantasy walki... nie występują (

w pierwszej części jest właściwie jedna, do tego przy użyciu specjalnych Kwiatów Zemsty

), elementy sci-fi występują, ale jako nie do końca zrozumiałe technologie z przeszłości (np narzędzia tortur). Postaci przewijające się wokół Severiana też do standardowych nie należą. Dość powiedzieć, że Ursula Le Guen określiła ją jako magiczną. A w perspektywie mam jeszcze cztery tomy...

 

-Jane Jensen "Gabriel Knight: Sins of the Fathers" - cóż, tu będę nieobiektywny, bo jestem po prostu zakochany w twórczości pani Jensen :blush:, choć do tej pory znałem ją jedynie jako scenarzystkę i współtwórczynię trylogii komputerowych przygodówek z serii Gabriel Knight. Powieść, którą czytam jest właśnie literacką wersją pierwszej części tego cyklu i podczas gdy fabuła gry była genialna, to w powieści wiele wątków zostało rozwiniętych, a język Jane Jensen jest bardzo lekki i zręczny (czytam w oryginale, polska wersja nie została jeszcze wydana i raczej się na to nie zanosi :|). I mimo, że znam fabułę w szczegółach, to nie mogę się oderwać...

 

 

Greg -

http://en.wikipedia.org/wiki/Dying_Earth_subgenre

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_apoca...alyptic_fiction

Odnośnik do komentarza

Ja z kolei gorąco polecam "Madame" Antoniego Libery. Znakomity język, kapitalna akcja, a do tego wszystko oparte na prawdziwych wydarzeniach - książka jest autobiografią młodych lat autora. Nie będę zdradzał szczegółów, napiszę tylko tyle że akcja dzieje się w latach '60, a autor jako uczeń zafascynowany jest panią dyrektor. Jedna z lepszych książek jakie czytałem w ostatnim czasie.

Odnośnik do komentarza

Ja osobiście polecam Tetralogię Petera Berlinga. W Polsce wydawana przez wydawnictwo Książnica. Ostatnio wyszła została przetłumaczona ostatnia księga(rozbita na dwa tomy). Pierwszym tomem są "Dzieci Graala", a kolejne są wyszczególnione na okładce z tego co pamiętam. Powieść felietonisty "Penthous'a" i "Playboy'a" napisał fantastyczną powieść beletrystyczną osadzoną w klimacie wypraw krzyżowych. Świetnie zawiązana akcja wokół światowego spisku tajnej organizacji o nazwie Przeorat Syjonu i "dzieci Grala", czyli Rosza i Jezy. Na przestrzeni ponad 15-tu lat obserwujemy zmiany historyczne w ówczesnym czasie i zmiany w życiu głównych bohaterów. Należy jeszcze dodać, że styl Berlinga charakteryzuje się niesamowitym rozmachem. Pisarz ma gigantyczną fantazję i niektóre z jego pomysłów was całkowicie zaskoczą.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

"Przygody Hana Solo" - Brian Daley, czyli "Han Solo na Krańcu Gwiazd", "Zemsta Hana Solo", "Han Solo i Utracona Fortuna". Podobały mi się bardziej niż się spodziewałem, choć nie są to jakieś wybitne powieści. Ciekawymi postaciami są Bolluks i Błękitny Max. Rozczarowało mnie trochę zakończenie ostatniej części. Druga najbardziej mi się podobała, trochę bardziej zawiła akcja niż w pozostałych. Chewie mógłby odgrywać troche większą rolę.

Odnośnik do komentarza
A ja chciałbym prosić o polecenie kilku tytułów wartych przeczytania. :)

 

Obecnie mam troszke czasu wolnego i planuje poświęcić go na nadrobienie zaległości :P.

 

Nie lubie fantastyki ani SF, moje ulubione książki to "Wahadło Foucalta", "Ojciec Chrzestny", "Cząstki Elementarne". :)

Jeśli spodobało Ci się Wahadło, to bez wahania sięgnij po "Żywe srebro", książkę historyczną z akcją umieszczoną na przełomie baroku i oświecenia, skrzącą się erudycją i kunsztem pisarskim, pełną odwołań, tajemnic i odniesień :)

Odnośnik do komentarza
Fajna książka to "Cień wiatru" Carlosa Zafona. Opowiada o historii młodego Hiszpana podczas wojny domowej w tym kraju. Naprawdę warto przeczytać.

Potwierdzam. Przeczytałem niedawno i spokojnie mogę polecić. Może nie jest to arcydzieło (przynajmniej dla mnie), ale na pewno warto przeczytać.

Odnośnik do komentarza

"Nowa Nadzieja" - George Lucas/Alan Dean Foster. Bardzo mało jest rzeczy, które "wystawają" poza ramy filmu. Choć nie jest cieńka, czyta się ją bardzo szybko. Fajnie przedstawiony jest Obi-Wan Kenobi i atak na Gwiazdę Śmierci. Trochę dziwne wydaje się, że C-3PO nie wspomina nic o tym, że znajduje się na planecie, na której został stworzony i nie poznaje ludzi u których przebywał wcześniej ;)

Odnośnik do komentarza

Alan Dean Foster-"Spotkanie na Mimban". Kiepska książka. Zaczynała się dosyć ciekawie, ale środek i koniec są trochę nijakie, niezbyt dobre. Trochę uboga, mało rozbudowana i nudnawa, naiwna. Zakończenie wogóle mnie nie usatysfakcjonowało. Pozostawiła, że wiele rzeczy zostało nie dopowiedziane, a przecież nie ma jakiejś kontynuacji.

Odnośnik do komentarza

Donald F. Glut "Imperium kontratakuje". Fajna książka, choć film chyba bardziej przypadł mi do gustu. Bardzo ładne są opisy świata przedstawionego oraz walki Luke z Darth Vaderem. Dosyć fajne ujęte "rozniecanie" uczuć Leili i Hana. Można się też trochę pośmiać z androidów :) Chewie mógłby odgrywać troszkę większą rolę, ale w sumie nie mam pojęcia jak, bo w książce nie ma nic, co wykraczałoby poza ramy filmu.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...