Skocz do zawartości

Książki - dobre, złe i średnie. Co czytać?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Po kupnie czytnika zrobiłem drugie podejście do Sandersona, bo w papierze to strasznie ciężko i niewygodnie się czytało. Wówczas zacząłem od Drogi Królów i przeczytałem pół tomu w jakieś pół roku przez właśnie niewygodę :P

 

Teraz padlo na Elantris i już powoli kończę i są różne teorie jak Sandersona czytać, coś konkretnego polecacie? Widziałem ten fanowski wykres, na innej stronie wyskoczyło, że spoko opcją jest też czytanie zgodnie z datami wydania książek, a sam myślałem też o czytaniu po prostu cykli (czyli najpierw Elantris, potem Ostatnie Imperium i na koniec Archwium). Kojarzę, że trochę fanów twórczości Sandersona tu mamy, więc może coś polecicie, bo w sumie każdy sposób wydaje się w pewnym sensie dobry.

 

Jestem w 4/5 Elantris i no jaram się, a to ponoć najsłabszy cykl. Podoba mi się kreowanie bohaterów, cały wytworzony świat i tempo akcji, które wręcz idealnie wpasowuje się w mój gust. Jak teraz

Raoden narysował pierwszy działający AON to się autentycznie ucieszyłem, dawno czegoś takiego nie miałem przy czytaniu

Odnośnik do komentarza

Szczerze mówiąc to ja czytałem co popadło (bo tak się wciągnąłem) i z tej perspektywy myślę, że nie ma wielkiej różnicy w jakiej kolejności przeczytasz kolejne cykle bo powiązania nie są jakieś wybijające się na pierwszy plan, to raczej takie puszczanie oczka do czytelnika.
Co do słabości Elantris to bym powiedział: z Sandersonem przegrać to jak wygrać ;)

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Z Mgły Zrodzony za mną i cóż, Elantris było fajne, ale tu jest jeszcze lepiej. Aż boje się do jakiego poziomu dobije Sanderson przy kolejnych książkach :)

 

Kapitalnie przedstawiony świat, ciekawa i mądrze wymyślona magia, no i bardzo podobała mi się ewolucja głównej bohaterki. Jutro pewnie zaczynam kolejna część i żeby mi się wątki i klimat za bardzo nie myliły/uciekały to pewnie przeczytam Sandersona po prostu cyklami. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Chińczyk. Król polskiego narkobiznesu

Aleksander Majewski, Jarosław Maringe

 

Jak ktoś lubi klimaty mafijne i interesuje się tematyka to jak najbardziej dla niego. Nie ma tu fabuły, raczej opis kim był, co robił i jak to wyglądało w Polsce w latach 90'. Jak przerzucali narkotyki jak wyglądał cały biznes, kto za tym stał. To także taka próba podjęcia konfrontacji z Masą, Maringe pisze co jest nieprawdą w słowach, zeznaniach Masy i próbuje to argumentować. Dla będącego ciekawym tematyki - warto zobaczyć ten punkt widzenia. Napisana bardzo prostym językiem.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Wysłuchałem właśnie audiobooka z najnowszą częścią przygód genialnego, norweskiego śledczego Harrego Hole. Tym razem ma do rozwiązania najtrudniejszą i najbardziej osobistą sprawę w swoim życiu.

Zachwyciła mnie sprawność z jaką Nesbo stworzył tę intrygę, to jak wszystkie wątki znajdują swoje rozwiązanie, w jaki sposób umieszczone są wskazówki do rozwiązania zagadki i to w jaki sposób na koniec i tak zostałem zaskoczony rozwiązaniem. Przypominało mi to układankę, której wszystkie elementy wskakują na swoje miejsce.

Miło było odkryć, że po bardzo przeciętnym Makbecie Nesbo nadal umie pisać wciągające i zaskakujące historie.

No a głos Mariusza Bonaszewskiego już chyba zawsze będzie mi się kojarzył z Harrym Hole.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

W ramach walki ze swoim brakiem czytania (i lenistwem) postanowiłem odkurzyć Kindle'a, naładować i stworzyć sobie listę jakichś 10 dzieł literackich, które przeczytam do końca roku. Podbijam tutaj, bo ciężko jest mi się zdecydować na jakieś konkretne tytuły, gatunki czy autorów. Jest tego za dużo i znając mnie, takie poszukiwania i ciągłe zmiany przyczynią się do zniechęcenia.

 

Dlatego zgłaszam się do was z prośbą o przedstawienie swojej top 10 (może być nawet top 5) książek, które waszym zdaniem trzeba w swoim życiu 

przeczytać. Będę wdzięczny za każdy głos.

 

Do dzieła!

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

@lad

Na tak postawione pytanie, co TRZEBA przeczytać, to z czystym sumieniem mogę polecić "Na zachodzie bez zmian". Klasyka klasyków, ale naprawdę świetna książka. 

Inne co bym polecił bez mrugnięcia okiem - ale już nie w kategorii klasyka - to trylogię arturiańską Cornwella i Filary Ziemi + Świat bez końca Folleta. To wspaniała beletrystyka i doskonale się czyta :) 

  • Lubię! 2
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Feanor napisał:

Gomorra

Tu muszę przyznać, że jestem zaskoczony. Mówimy o książce Roberto Saviano? Czytałem, podobała mi się, ale czy bym ją umieścił w top 10 książek, to nie wiem :-k Oczywiście, każdego ujmuje coś innego, ale z ciekawości, czym Cię to kupiło?

Odnośnik do komentarza
27 minut temu, Misiek napisał:

Tu muszę przyznać, że jestem zaskoczony. Mówimy o książce Roberto Saviano? Czytałem, podobała mi się, ale czy bym ją umieścił w top 10 książek, to nie wiem :-k Oczywiście, każdego ujmuje coś innego, ale z ciekawości, czym Cię to kupiło?

Językiem. 

 

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy po dłuższej przerwie z czytaniem czyjeś TOP10 to będzie dobry pomysł, bo jak zaczniesz od biografii Napoleona i marszałków to się ostatecznie  zrazisz do czytania ;) Dlatego na pierwszą książkę mam dla Ciebie pewniaka. Jest w moim TOP10 na pewno, ale jest lekka, łatwa i przyjemna, do łyknięcia w kilka godzin nawet. Mam oczywiście na myśli "Emigrację" Malcolma XD :) Myślę, że po przerwie od książek to idealna lektura.

 

To, co ja bym w swoim Topie topów ustawił to na pewno by było "Sto lat samotności". Z polecanych przed chwilą to na pewno Filary Ziemi się jednym tchem czyta (trylogia Folleta z XX wieku też jest świetna) Pojawiła się też tu Gomorra i myślę, że też Ci się spodoba. Ale Malcolm na pierwszą lekturę to obowiązkowy.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...