Skocz do zawartości

Aparaty fotograficzne


Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuj? aparatu typowo "familijnego" - do robienia zdj?? z wakacji itp. Niczego specjalnego mi nie potrzeba. Oczywi?cie jako?? musi by? w miar? przyzwoita, zoom optyczny te? by si? przyda?. Poza tym zale?y mi na niezawodno?ci (nie b?d? go u?ywa? w sytuacjach ekstremalnych, ale wola?bym nie lata? po serwisach) i bezproblemowej komunikacji z PC.

Nie zale?y mi na wypasionym urz?dzeniu, wi?c wielkich pieni?dzy te? nie zamierzam przeznacza? - chcia?bym wyda? do 600 z? za aparat + akcesoria (karta pami?ci 1GB, pokrowiec... statywu nie potrzebuje :))

 

Doradzajcie :)

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie po?rednio dotycz?ce aparatów: czy to normalne, ?e tydzie? po na?adowaniu akumulatorków "de pe?na" one nie dzia?aj?? Przez ten tydzie? le?a?y nieu?ywane ani przez moment w pojemniku na akumulatorki a w tym czasie w aparacie by?y pozosta?e 2 sztuki z opakowanie. Wy?adowa?y si? wi?c chcia?em w?o?y? te 2 inne i nie dzia?aj?. Po na?adowaniu dzia?a?y. Aku to Energizery 2500, nówki, raz ?adowane. Mam ju? tak? sytuacj? z drugimi - z Sanyo by?o tak samo wi?c je wymieni?em a okazuje si?, ?e jest identyczna sytuacja. Mo?e to sprawa ?adowarki (Baltrade)?

Odnośnik do komentarza
Poszukuj? aparatu typowo "familijnego" - do robienia zdj?? z wakacji itp. Niczego specjalnego mi nie potrzeba. Oczywi?cie jako?? musi by? w miar? przyzwoita, zoom optyczny te? by si? przyda?. Poza tym zale?y mi na niezawodno?ci (nie b?d? go u?ywa? w sytuacjach ekstremalnych, ale wola?bym nie lata? po serwisach) i bezproblemowej komunikacji z PC.

Nie zale?y mi na wypasionym urz?dzeniu, wi?c wielkich pieni?dzy te? nie zamierzam przeznacza? - chcia?bym wyda? do 600 z? za aparat + akcesoria (karta pami?ci 1GB, pokrowiec... statywu nie potrzebuje smile.gif)

Tylko, ?e karta 256 ale tak ogólnie to polecam bardzo :) Mam ten aparcik ju? z 2 lata i naprawd? do zwyk?ych zdj?? rodzinnych, wakacyjnych etc jest bardzo dobry :]

Odnośnik do komentarza
Mam pytanie po?rednio dotycz?ce aparatów: czy to normalne, ?e tydzie? po na?adowaniu akumulatorków "de pe?na" one nie dzia?aj?? Przez ten tydzie? le?a?y nieu?ywane ani przez moment w pojemniku na akumulatorki a w tym czasie w aparacie by?y pozosta?e 2 sztuki z opakowanie. Wy?adowa?y si? wi?c chcia?em w?o?y? te 2 inne i nie dzia?aj?. Po na?adowaniu dzia?a?y. Aku to Energizery 2500, nówki, raz ?adowane. Mam ju? tak? sytuacj? z drugimi - z Sanyo by?o tak samo wi?c je wymieni?em a okazuje si?, ?e jest identyczna sytuacja. Mo?e to sprawa ?adowarki (Baltrade)?

 

Nowe chyba tak maj? - nale?y kilkakrotnie je ?adowa? i do ko?ca roz?adowywa? poprzez u?ywanie aparatu - je?eli po 10 razach takiego post?powanie b?dzie tak nadal to mo?e by? ?adowarka

Odnośnik do komentarza
Nowe chyba tak maj? - nale?y kilkakrotnie je ?adowa? i do ko?ca roz?adowywa? poprzez u?ywanie aparatu - je?eli po 10 razach takiego post?powanie b?dzie tak nadal to mo?e by? ?adowarka

 

Dzi?ki za odp. Tamte stare - Sanyo - tak w?a?nie mia?y ca?y czas, tak?e po roku u?ywania a by?y kilkakrotnie formatowane. Te te? w?a?nie zacz??em formatowa?, zu?y?em jedne do ko?ca, chcia?em w?o?y? drugie i aparat nawet si? nie w??czy?. Nawet pilot do telewizora nie dzia?a? na nich - kompletnie puste.

Te stare Sanyo testowa?em nawet na innej ?adowarce - GP - i tez po tygodniu le?enia by?y puste. Jest wi?c mo?liwo??, ?e ta moja ?adowarka Baltrade "psuje" akumulatorki? Je?li tak to mam nadzieje, ?e tych Energizerów nie zdo?a?a jeszcze popsu?. Teraz ?aduje wszystkie 4 sztuki w ?adowarce GP i po tygodniu zobaczymy jak b?dzie...

Odnośnik do komentarza
Poszukuj? aparatu typowo "familijnego" - do robienia zdj?? z wakacji itp. Niczego specjalnego mi nie potrzeba. Oczywi?cie jako?? musi by? w miar? przyzwoita, zoom optyczny te? by si? przyda?. Poza tym zale?y mi na niezawodno?ci (nie b?d? go u?ywa? w sytuacjach ekstremalnych, ale wola?bym nie lata? po serwisach) i bezproblemowej komunikacji z PC.

Nie zale?y mi na wypasionym urz?dzeniu, wi?c wielkich pieni?dzy te? nie zamierzam przeznacza? - chcia?bym wyda? do 600 z? za aparat + akcesoria (karta pami?ci 1GB, pokrowiec... statywu nie potrzebuje :))

 

Doradzajcie :)

 

Samsung S700. Posiada 7,2 mpx 3x zoom optyczny i 5x cyfrowy. Du?o trybów, makro i inne. Polecam, bo sam u?ywam! S? ju? nowsze S800, S1000, ale s? dro?sze. Ja swój kupowa?em za 730 z? z kart? 1 gb SD.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

henkel mnie zgwałcił, żebym toto tu wkleił, bo może się komu przyda, to wklejam. na co zwracać uwagę przy kupnie aparatu by myself. nie męczyć na privie (i tak się nie posłuchacie, wiem).

 

a) producent. firmy-krzaki odpadają, to już naprawdę lepiej kupić sobie telefon z pstrykadełkiem. bardzo odlecam dosyć, o zgrozo, popularne HPki - drukarki robią dobre, aparaty to nieludzki chłam podobno, i to, co miałem w rękach, tę tezę potwierdza. ogólnie dobre aparaty robi Canon, Fuji, Sony i parę innych firm.

 

b) osławione megapiksele - oznaczają, jak duże zdjęcie zrobi aparat, główny chwyt marketingowców. generalnie (generalnie to nadużywam słowa generalnie, ale cicho) do potrzeb domowych ('imieniny u cioci') spokojnie wystarczy aparat z matrycą 3.2 mpix - rozmiar zdjęcia z takiego aparatu to 2048x1536 pikseli, czyli w każdą stronę dwa razy tyle, ile mieści się na monitorze ustawionym na przeciętną rozdzielczość 1024x768 pikseli! Z takiego zdjęcia można spokojnie zrobić odbitkę A5, a przy naprawdę niewielkiej stracie jakości i A4 (A4 to przeciętna kartka papieru do drukarki, A5 to jej połowa, czyli format zeszytowy). ogólnie to aparatów o mniejszej matrycy już się nie spotyka, więc ten punkt można pominąć, pamiętając tylko o jednym - częstym chwytem jest 'wpychanie' większej liczby elementów światłoczuły na matrycę tej samej (fizycznie) wielkości - w ten sposób ma się aparat (załóżmy) o matrycy 3.2mpix i 4.1mpix, ten drugi robi owszem większe zdjęcia, ale nieco gorszej jakości (bardziej zaszumione) - taką parą aparatów o identycznych parametrach, różniących się tylko matrycą były np. Canony A510 i A520, i ta firma chyba kontynuuje dalej ten dość niemiły proceder - oczywiście ten teoretycznie lepszy aparat jest o 1/4-1/3 droższy - polecam kupowanie tego tańszego ;)

 

c) zakres ogniskowych i wynikająca z tego krotność zoomu.

w fizycznotechniczne szczegóły nie będę się wdawał, kto zechce, znajdzie sobie w guglu. generalnie dla każdego obiektywu podaje się dwie wartości - fizyczną wartość minimalnej i maksymalnej ogniskowej, i ekwiwalent dla filmu 35mm, używany do porównań obiektywów różnych systemów. co nam to daje? ano stosunek maksymalnej do minimalnej ogniskowej daje nam kolejną ulubioną wartość marketingowców, czyli krotność zoomu (powiększenia). na rynku spotyka się aparaty kompaktowe (o lustrzankach zaraz) dwóch typów - 'klasyczne', z zoomem 3-4x, i UltraZoomy - nieco większe, o poważnym wyglądzie lustrzankopodobnym ;), z zoomem 8-12x. te drugie mają oczywiście większe możliwości powiększenia, co wiąże się z wysoką ceną. do zdjęć na cioci na imieninach nie trzeba dużych zoomów, do robienia ptaszka w trzcinach na drugim brzegu wisły się już przydadzą - pamiętać jednak należy, że jakość zdjęcia na dłuuuuugim zoomie będzie nieco słabsza i może być ciężko zrobić ostre, nieporuszone zdjęcie.

 

d) zakresy czasu migawki

generalnie oznacza to, na jak długo otwieramy otworek, żeby naświetlić wirtualny film. od 1/2000 sekundy do kilkunastu sekund. im jaśniej jest, tym krócej trzeba naświetlać zdjęcie, żeby nie było zbyt ciemne. przy aparacie trzymanym w ręku może być problem ze zrobieniem nieporuszonego zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych - przyjęło się uważać, że najdłuższym czasem, na którym przeciętny pstrykacz zrobi nieporuszone zdjęcie jest 1/60 sekundy, choć znam takich, co i na 1/30 robią ostre zdjęcia - kwestia wprawy i zdolności manualnych. przy długim zoomie (patrz punkt c) ) wartość ta leci w dół i trzeba używać czasów w rodzaju 1/100 czy nawet krótszych. generalnie większość aparatów ma szeroki zakres tego parametru i można się nim nie przejmować.

 

e) czułość filmu, to jest matrycy, wyrażana w jednostkach ISO.

generalnie - im bardziej czuły film, tym krócej go naświetlamy (czyli łatwiej zrobić jasne zdjęcie, patrz punkt d) ), ale tym więcej szumów (losowych kolorowych punkcików ubrzydzających zdjęcie). większość kompaktowych aparatów oferuje zakres od 100 do 400 lub 800 ISO, przy czym warto zauważyć, że na najwyższym ustawieniu zazwyczaj szumy są już bardzo przeszkadzające w odbiorze zdjęcia. generalnie warto obejrzeć przykładowe zdjęcia i zoabczyć, jak bardzo szumi aparat na poszczególnych ustawieniach, bo to dość istotna sprawa.

 

f) wartości przysłony.

generalnie jest to parametr charakteryzujący ilość światła przepuszczanego przez obiektyw. ma wpływ na dwie cechy - jasność zdjęcia i głębię ostrości. zapisuje się go za pomocą liczby przysłony (np. f/2,8). im mniejsza liczba po f/, tym jaśniejszy jest obiektyw (ponownie - krócej możemy naświetlać zdjęcie). głębia ostrości to określenie zakresu miejsc, w których zdjęcie będzie ostre (nie rozmazane) - generalnie wygląda to tak, że obiekty pozostające blisko obiektywu będą rozmazane, dalej będą ostre (i tu powinien znajdować się obiekt fotografowany), dalej znów rozmazane (wyrazisty przykład). im mniej światła (czyli duża liczba po f/) dojdzie do obiektywu, tym większa głębia ostrości, czyli łatwiej uchwycić fotografowany przedmiot - choć ma to też często negatywne skutki, na przykład przy portretach ostra powinna być tylko fotografowana osoba, a nie jej tło, które by tylko odwracało uwagę. generalnie konstrukcja obiektywów w aparatach kompatkowych jest taka, że niezależnie od przysłony głębia ostrości i tak będzie dość spora, zatem uzyskanie artystycznego efektu rozmazania czegoś tam będzie dość trudne. większość aparatów ma f/ w zakresach 2,8 lub 3,2 - 8,0

 

g) liczba i rodzaj programów tematycznych.

jako, że tych wszystkich parametrów jest sporo, większość aparatów wyposażona jest w programy tematyczne, automatycznie dobierające teoretycznie najlepsze parametry do zdjęć danego typu (np. zdjęcie sportowe - możliwie najkrótszy czas, aby uchwycić szybki ruch; portret - mała wartość f/, aby rozmazać tło, itepe). jeśli jest ich sporo, to dobrze - łatwiej zrobić zdjęcie nie bawiąc się parametrami.

każdy aparat ma tryb 'auto', gdzie nie trzeba nic ustawiać, większość także tryby manualne i pośrednie. tryb manualny to taki, w którym ustawia się wszystko ręcznie; pośrednie to priorytet migawki (ustalasz czas otwarcia migawki, a aparat dobiera przysłonę tak, aby zdjęcie było jasne) i priorytet przysłony (odwrotnie - ustala się wartość f/). przydatne, jeśli komuś przestaje wystarczać aparat jako zabawka, a jeszcze nie chce kupować lustrzanki (bo go na przykład nie stać, jak mnie).

 

h) akcesoria, czyli sposób zasilania i rodzaj karty pamięci

aparaty są zasilane albo dedykowaną, specjalną baterią - dostaje się ją wraz z ładowarką przy kupnie, albo zwykłymi paluszkami. pierwsza opcja ma zalety w postaci braku dodatkowych kosztów, druga opcja generuje takowe (bo trzeba kupić akumulatorki plus ładowarkę), ale za to pozwala w przypadku wyczerpania baterii 'w terenie' dokupić zwykłe paluszki AA w każdym kiosku.

 

karty pamięci to miejsce, gdzie zapisuje się zdjęcia. są różnego typu, niektóre droższe, niektóre tańsze. warto sprawdzić, ile kosztują karty przed kupnem aparatu, bo może okazać się, że teoretycznie tańszy aparat ma droższe karty i wcale nie jest taki tańszy. rozsądne pojemności kart zaczynają się od jednego gigabajta chyba - ja mogę na takiej zapisać bodaj ponad 150 zdjęć w najlepszej jakości i rozdzielczości 3.2 mpix

 

i) opinie innych użytkowników i recenzje fachowe, czyli - gdzie szukać informacji.

 

po pierwsze - dwie fantastyczne strony z bardzo fachowymi recenzjami aparatów, obie niestety po angielsku.

Steve's Digicams i Digital Photography Review. Wyczerpujące recenzje, z porównaniami różnych aparatów, przykładowymi zdjęciami i kupą przydatnych informacji. Polecam.

 

po drugie - różnorakie fora. polecam przede wszystkim przeszukanie archiwum usenetowej grupy pl.rec.foto.cyfrowa - http://groups.google.com i wpisać 'pl.rec.foto.cyfrowa nazwa-aparatu'. powinno się poajwić sporo wątków, z których można odsiać dużo wartościowych informacji. także warte uwagi jest forum http://cyberfoto.pl/ - wyszukiwarka jest w menu pod logiem, po prawej stronie ;)

 

 

Miało być jeszcze o różnicach między lustrzanką a kompaktem.

 

Lustrzanka to aparat, w którym obraz powstaje po przejściu światła przez skomplikowany system optyczny, z lustrem i tzw. matówką. Efektem jest obraz znacznie ostrzejszy, generalnie lepszej jakości od tego, który pada bezpośrednio za obiektywem na materiał światłoczuły - jak w kompaktach. Generalnie różnica (być może najważniejsza) jest też taka, że lustrzanka ma wymienne obiektywy (ergo większe możliwości optyczne, bo można mieć dobry szeroki kąt i dobry teleobiektyw; nie osiągnie się tego w jednym obiektywie), kompakt jeden wciśnięty na stałe. Wada lustrzanek jest praktycznie tylko jedna - porządny UltraZoom kosztuje ~1400 PLN, najtańsza lustrzanka cyfrowa 2000 plus przynajmniej dwa razy kilkaset złotych na obiektywy dające porównywalny zakres ogniskowych. Generalnie - jak już pisałem - jeśli nie chcecie robić kariery artystycznej, dobry kompakt powinien być w pełni satysfakcjonujący, nie ma sensu wyrzucać pieniędzy na sprzęt, którego możliwości nie będzie umiało się/chciało wykorzystać.

 

Różnicą między analogiem a cyfrakiem jest tylko rodzaj użytego materiału światłoczułego - w tym pierwszym jest to tradycyjny film (negatyw/slajd, co kto lubi), w tym drugim mała kostka z sensorami światłoczułymi i podłączonym procesorem. Analog generuje dodatkowe koszty (film, wywołanie, odbitki/skanowanie), cyfrak z akumulatorkami jest praktycznie bezkosztowy w eksploatacji - za to droższy w samym kupnie. Kompaktów analogowych się praktycznie już nie produkuje, bo niezły kompakt cyfrowy można nabyć już za kilkaset złotych.

Odnośnik do komentarza
henkel mnie zgwałcił, żebym toto tu wkleił, bo może się komu przyda, to wklejam. na co zwracać uwagę przy kupnie aparatu by myself. nie męczyć na privie (i tak się nie posłuchacie, wiem).

heniek to Cię zgwałcił przeze mnie, przykro mi, mam nadzieję, że nie było tak źle :]

w ogóle nie wiedziałam, że na forum jest taki temat, ale ja sierotka jestem, to należy mi to wybaczyć :(

dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 2 tygodnie później...

Przymierzam sie do zakupu cyfraka i na bank bedzie to hybryda bo zalezy mi na duzym zoomie, optycznym stabilizatorze a lustrzanka to bezsensowna inwestycja dla amatora. Polecono mi abym ograniczyl sie do Fuji i Panasonicow. Na ta chwile mam upatrzony ten: http://panasonic.pl/oferta.php?prod=3261 model. Co jeszcze (w tym przedziale cenowym, czyt. do 1300) powinienem rozwazac?

 

Jakie karty pamieci sa obecnie najszybsze? Docelowo chce do niego dokupic 2GB i zalezy mi na czasie zapisu zeby moc sprawnie cykac zdjecia sekwencyjne.

Odnośnik do komentarza

Od półtora bez mała roku korzystam z FUJI FinePix S5600 i jeśli każda hybryda FUJI jest podobnej jakości, to mogę ją z czystym sumieniem polecić. Dla amatora, któremu wystarczy coś* więcej niż oferuje cyfrowy automat, jest to naprawdę świetny wybór. Po kilku tygodniach użytkowania można na tyle dobrze poznać ten sprzęt, że zdjęcia wychodzą co najmniej dobrej jakości. I nie trzeba przy tym być specem od fotografii, by efekt był pozytywny...

 

*spore COŚ

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...